agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Alışveriş > Ortak Siparişler
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Charlaux
  • 1 Gönderen nadiko

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-10-2016, 18:32   #1
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Orkide Ortak Sipariş

Merhaba arkadaşlar,

Forumda orkide sevenimiz çok ama cattleya ve birkaç tür dışında ülkemizde orkide yok. Bu sebepten ötürü yurtdışından sipariş edebileceğimiz bir etkinlik düzenlemek istedim.

1.Etkinlik 10 kişi için açıktır. (ben dahil olmak üzere)
2. Sn.Doku Kültürcü Sn.Dinozor Sn.Adalet Yağcı ve adını saymayı unuttuğum güvenilir(*) üyelere öncelik tanınacaktır.
3. Tüm orkideler Bitki Sağlığı Sertifikası (Phytosanitary) ve CITES sertifikası içerecektir.
4. Her kişinin sadece bir orkide hakkı olacaktır.
5. Siparişin kaç bölmede gönderileceği 10 kişi tarafından kararlaştırılacaktır.

Küçük bir detay kart kullanmadığım ve hesabım olmadığı için etkinliğe katılacak bir üyemizden (2. maddedeki isimlerden teklif edilirse öncelikli olacaklardır) benimle beraber sorumluluk almalarını rica edeceğim.Bu kişi yasal yollardan Paypal (detayları ileteceğim) açacak ve hesabına diğer üyelerden gelecek parayı tutacak. Orkide satıcısını kişisel olmasa da tanıdığım ve bu etkinliği düzenlediğim için takibi bırakmayacağım. 3. maddede belirtildiği gibi orkideler gümrük prosedürlerine uygun gelecektir ancak bildiğiniz üzere çeşitli sıkıntılara hazırlıklı olunmalıdır. Orkidenin sağlığı üzerine sorumluluk kabul etmiyorum.

Yukarıdaki kurallara dair olası soruların cevabı:

Neden 10 kişi ?

Siparişlerimiz tohum olmayacağı için gümrükte sorun çıkma riskini en aza indirmek istiyorum.

(*) Neden Güvenilir İsimler?

Yukarıda yazdığım isimlere ek olarak güvenilir üyeler kelimesini kullandım çünkü Orkide sayfasında düzenli orkide öldüren forumu okumayan kişilere güvenemem. Etkinlik haliyle 10 kişiye açık olduğundan ve bitkilerin sağlığını önemsemek durumunda olduğumdan seçici olmalıyım. Ayrıca Orkide Acemiler ve Hevesliler Sayfasında orkide öldüren ama hevesli olan arkadaşlarımız çok olduğu için onlara market orkideleriyle kendilerini geliştirmelerini rica edeceğim. Hem orkideye verdiğiniz paraya yazık olur hem orkideye yazık olur. Güvenilir diğer kişiler forum etkinliklerinde paylaşım yapmış moderatörlük yapan şahıslardır. Yukarıda verilen diğer isimlere ek olarak hatırlayamadığım orkide sayfasına katkıda bulunmuş kişilerde bu öncelikte yer alacaklardır.

Peki öncelik tanımak derken neden bahsediyorsunuz?

Diyelim ki listemizde 10 kişi var ancak güvenilir üyelerden birisi orkide istiyor. Bu durumda kura çekeceğim ve bir kişinin hakkını o üyeye tanıyacağım. Tabii ki kuradaki isimler 2.kuraldaki listeden olmayacaklar.

Satıcının linkinden ürün (suntross on eBay) seçilebilir. Aynı linke birden fazla kişi talip olursa öncelik ilk isteyende olacaktır fakat zaten o üründen kendisinde olabilir.Dolayısıyla yeni bir orkide seçmeden önce benden yanıt bekleyin.

Tekrar belirttiğim gibi kimselere özel bir imtiyaz tanımak istemiyorum ancak güvenilir kişilere gitmesi orkidelerin onlarda ölmeyip keiki verebileceği ve daha da çoğalabileceği anlamına geliyor.

Sipariş

1.charlaux -Orchid Species : Ascocentrum Miniatum

Narphus beğendi.

Düzenleyen Charlaux : 06-10-2016 saat 22:13
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2016, 17:19   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2016
Merhabalar, proje güzel ve evet ülkemizde fazla orkide türü bulunmuyor.

Yalnız PayPal işi sıkıntılı biraz, çünkü PayPal maalesef ülkemizdeki tüm operasyonlarını durdurdu lisans verilmediği için. O yüzden eBay üzerinden ürün getirmek hem zor -çoğu satıcı sadece PayPal kabul ediyor- hem de sıkıntılı -çünkü PayPal garantisi olmadan alışveriş riskli.

Yine de istendikten sonra alternatif yollar bulunabilir diye düşünüyorum. İşin uzmanı değilim ama tane tane bitki almak yerine üretim flaskı getirtmek daha mantıklı duruyor, tabii o zaman tür sıkıntısı olacak çünkü tek flaskta yüzden fazla yavru oluyor.

Umarım 10 kişi bulur, projeyi gerçekleştirirsiniz. Eski bir orkide sahibi olarak ve bir türlü yaşatamayan biri olarak uzak duruyorum ben artık. Size bol şans.

wakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2016, 21:47   #3
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wakan Mesajı Göster
Merhabalar, proje güzel ve evet ülkemizde fazla orkide türü bulunmuyor.

Yalnız PayPal işi sıkıntılı biraz, çünkü PayPal maalesef ülkemizdeki tüm operasyonlarını durdurdu lisans verilmediği için. O yüzden eBay üzerinden ürün getirmek hem zor -çoğu satıcı sadece PayPal kabul ediyor- hem de sıkıntılı -çünkü PayPal garantisi olmadan alışveriş riskli.

Yine de istendikten sonra alternatif yollar bulunabilir diye düşünüyorum. İşin uzmanı değilim ama tane tane bitki almak yerine üretim flaskı getirtmek daha mantıklı duruyor, tabii o zaman tür sıkıntısı olacak çünkü tek flaskta yüzden fazla yavru oluyor.

Umarım 10 kişi bulur, projeyi gerçekleştirirsiniz. Eski bir orkide sahibi olarak ve bir türlü yaşatamayan biri olarak uzak duruyorum ben artık. Size bol şans.
Merhaba sn.wakan,

Yorumunuz için teşekkürler.

Paypal'da ister Türk kredi ister Banka kartı olsun yabancı adres verdiğinizde sıkıntı yaşamadan sipariş verebiliyorsunuz. Ben ailemin kredi kartı fakat kendi yabancı yasal adresimi kullanarak sipariş verdim. Türkiye'de banka hesabı olan birisi, hesap numarasını paylaşır ve kartında yasal adresimi belirtirse sıkıntı yaşamadan işlem halloluyor.

Flask yerine buradan orkide tercihi hem görece daha büyük orkidelerin gelecek olması, hem çeşitlilik sağlanacak olmasıdır. Bunun dışında flask olmayacağı için tahmin edersiniz ki yolculuk esnasındaki dayanıklılık artıyor ve üyeler tarafından bakımı da kolay. Ayrıca satıcı kargo masrafını,phytosanitary ve CITES sertifikalarını ekliyor. Dolayısıyla nasıl gönderileceği tamamen bize kalmış bir durum oluyor. Misal 20 dolara 2 tane Ascocentrum Miniatum ideal bir fiyat (%20si çıkarılmadan). Satıcının en pahalı ürünü indirim dahil olmadan 50 dolar (yani 150 lira) ve belirtilen üründe çiçek açmaya hazır,yaklaşık 7-8 yapraklı bir orkidedir. Flaskte alacağınız orkidenin boyutunu geçtim onu büyütmek bile zorken Türkiye'de çiçekçi fiyatına tür orkide sahibi olabilmek bence büyük avantaj. Bu işi herkesin katılabileceği bir etkinlik yapıyor. Bir önceki mesajda da belirttiğim üzere etkinlik herkese açık.

Bu arada kendim deneyimlediğim için tüm güvenimle söylebiliyorum ki ürün gümrüğe takılmadı ve yarın evimde (aşağı yukarı 10 gün oldu haftasonları da dahil olmak üzere). Yarın orkidenin fotoğrafını paylaşırım ancak Almanya'dan da bu sürelerde İngiltere'ye gelen orkidem oldu dolayısıyla sağlıklı olduğundan eminim.

İşin doğrusunu söylemem gerekirse umarım bu proje ağaçlar net adına gerçekleşir. Kısmetse eğitimime yurtdışında devam edeceğimden phalaenopsis çeşitliliği kendi adıma yaşadığım bir sıkıntı değil. Benim tek dileğim ağaçlar net'teki yapı marketi orkide sarmalından kurtulabilmek (en azından çoğunluğun NOID olmamasını sağlayabilmek)

Eski 12-10-2016, 18:29   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Değerli arkadaşlar 2-3 yıl önceydi sanırım orkide getirttiler ve gümrükten dolayı alamadılar hevesleri kursağında kaldı .Almanya da önceden Alman posta servisi ile geliyordu şimdi ise DHL kargo ile geliyor bu nedenle işler daha da ciddi ve sıkı.Türkiye de de durum aynı zaten orkide kolisi büyük olduğu için gümrüğe takılma ihtimali çok yüksek.Geri dönüşler iadeler de satıcıların hoşuna gitmeyen bir şey olduğu için Türkiye ye kargo göndermeyi kabul etmiyorlar
.Tavsiye etmem bence iade etseniz bile paranız boşa gider.

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2016, 17:48   #5
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmanager Mesajı Göster
Değerli arkadaşlar 2-3 yıl önceydi sanırım orkide getirttiler ve gümrükten dolayı alamadılar hevesleri kursağında kaldı .Almanya da önceden Alman posta servisi ile geliyordu şimdi ise DHL kargo ile geliyor bu nedenle işler daha da ciddi ve sıkı.Türkiye de de durum aynı zaten orkide kolisi büyük olduğu için gümrüğe takılma ihtimali çok yüksek.Geri dönüşler iadeler de satıcıların hoşuna gitmeyen bir şey olduğu için Türkiye ye kargo göndermeyi kabul etmiyorlar
.Tavsiye etmem bence iade etseniz bile paranız boşa gider.
Sn.mmanager,

Yukarıda da belirttiğim üzere orkideler Phytosanitary Sertifikası ve Cites sertifikalarıyla ücretsiz kargoyla gelecek. Ayrıca takipli kargoyla geleceği için gümrüpe takılsa bile alınabilecektir kaldı ki kargo birkaç paketle de yollanılabilir. Kendi orkidem gayet sağlıklı bir şekilde elime aynı sayıcıdan ulaştı. Dediğim gibi esasen bu projeyi kendim için yapmıyorum dolayısıyla olmasa da olur.

sevgiler

Eski 22-10-2016, 11:07   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Sn.mmanager,

Yukarıda da belirttiğim üzere orkideler Phytosanitary Sertifikası ve Cites sertifikalarıyla ücretsiz kargoyla gelecek. Ayrıca takipli kargoyla geleceği için gümrüpe takılsa bile alınabilecektir kaldı ki kargo birkaç paketle de yollanılabilir. Kendi orkidem gayet sağlıklı bir şekilde elime aynı sayıcıdan ulaştı. Dediğim gibi esasen bu projeyi kendim için yapmıyorum dolayısıyla olmasa da olur.

sevgiler
Benimki sadece bir tavsiyeydi il tarım müdürlüğünden önceden izin almak gerekiyormuş .Bu izin için de bir çok belge ve ithalat izni almak gerekiyormuş sizin bahsettiğiniz belgeyle ithalat izni almak gerekmiyorsa olur o zaman.

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2017, 15:26   #7
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Sn.mmanager,

sevgiler
Çok taze bir gümrük hikayesi;

Arkadaşlar, Dışarıdan getirilecek ürünleri gümrük den çekmek zor bir iş. Örneği benim şebboy tohumları. 2014 de renkli şebboy tohumu siparişi verdim. parasını ödedim ve malı gönderdiler (200 gr. civarında) zarf içinde postaneden ev adresime geldi gidip aldım.
keza yine 2014 ve 2015 de şakayık yumruları (10-15adet) stedim adresime kadar geldi aldım ektim.

Bu sene (2016) Ekim ayında yine şebboy tohumu siparişi verdim Müller diye bir firmaya. paketledile gönderdiler, kargo takip no dan İstanbul gümrükde (Esenyurttaki ) kargo işleme merkezinde takıldı.Gittik dediler ki tohum yasak. Ne yapabiliriz dedim. Açıkladılar: Önce bir muayene memuru bulacaksın, vekalet vereceksin, örnek alınacak Ankara ya tarım bakanlığında muayene edilecek sonra %40 güm.vergisini ödeyip alacaksınız. Gelen tohumun fatura bedeli 600
Euro. Ve ekme zamanı Ekim-Kasım en geç aralık. Geri gitmesini istiyorsanız imzalayın hemen geri göndeririz, yoksa 1 ay gümrükte tutulur öyle göndeririz geriye.Çaresiz geri gönderdim.

Mal hemen geri gitmiş, durumu açıkladım ve başka yol aradık ve Bulgaristanda bir adres bulduk. Hollandaya yazdım " Mal size geldiği zaman lütfen Bulgaristan daki adrese gönderiniz, masrafını ödeyeceğim. dedim. ok dediler.

Mal ı geri almışlar aklı evvelin birine demişler ki bunu kargoya ver!!..

Aklıevvel kişi de kargoya vermiş ama yine Türkiye ye göndermiş!!?? Bana da mail attı. Malı gönderdik, yarın elinize geçecek.. Kime gönderdiniz? Türkiye ye...

Sonuç : Bekliyorum. Tohumlar başakşehirdeki kargo işleme merkezinde 1 ay bekleyecek sonra geri gönderilecek vs.vs. Ben de ümidimi kestim. Ne yapalım 600 Euro zarar etmiş oldum. Yani zor iş...

Kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2017, 17:48   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Başlığı ilk kez, az önce gördüm. Mutlu da oldum...

Eğer etkinlik halen geçerli ise;
Sipariş verenlerin arasına kabul edilirsem;
Üyelerden birisi, örneğin bir sene ya da ben yurt dışından dönene kadar bitkiye bakmaya talipli olursa;

Ben de bir orkide edinmek isterim.

MaynaVira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2017, 11:36   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2015
fiyat vs belli değilmi

asyaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2017, 15:02   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2017
Yurt dışına ceviz fidanı ihraç etmek isteyenler için bir forum yapılamaz mı?

rserdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2021, 22:55   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2020
Şu an yurtdışından getiren firmalar var ama ben onlara ulaşamıyorum bilgisi olan var mı

Mira-lina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2021, 22:57   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2021
Tekrar gündeme geIse ne kadar iyi oIur.Örneğin ben fIask orkide aImak isterim.Çok güzeI düşünüImüş.

canannuman beğendi.
nadiko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2021, 17:05   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2021
Merhaba. Ben de katılmak istiyorum.

Alevtina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024