agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma (http://www.agaclar.net/forum/orman-ormancilik-orman-yanginlari-agaclandirma/)
-   -   Kaç ağaçlık korunuz var? (http://www.agaclar.net/forum/orman-ormancilik-orman-yanginlari-agaclandirma/9939.htm)

Babaturk07 16-08-2008 16:32

4 Eklenti(ler)
Doğduğum köyde yaklaşık 400 ağaçlık bir ormanım var. Köyün su deposunun yanına 1993 te dikilmesine öncülük ettiğim bu küçük orman şimdi büyüdü ve kocaman ağaçlar oldular.

Eklenti 45250

Eklenti 45251

Eklenti 45252

Eklenti 45253

Bu arazi hazine arazisiydi ama bomboştu.Benim sayemde o ağaçlar küçük bir kar tanesi iken bir çığa dönüştü.Çünkü orman bölge müdürlüğü bu ormanın etrafına yeni ağaçlar diktirdi geçen sene.

yeni dikilen yerler telörgü içine alındı ve koskoca bir ormanlık alan yaratıldı. Küçük ormanımdan bir kaç resim ekledim.Tüm saha 4. resimdeki gibi bomboştu.orman arkada gözüken 3 km uzaktaki dağa kadar ağaçlandırma sahası içine aldı.

umarım beğenirsiniz. Herkese saygılar.

Arzu Kasapoğlu 16-08-2008 17:11

Siteye hoşgeldiniz Sayın Babaturk07.
Doğaya ve hayvanlara karşı duyarlılığınızdan dolayı sizi tebrik ederim.
Bu arada balkonunuzdaki begonvilin başına gelenlere de çok üzüldüm.

Babaturk07 16-08-2008 17:27

Çok teşekkür ederim Arzu hanım. Sizlerin arasına katılmaktan onur duyduğumu belirtmek isterim. Bunca zamandır böyle güzel bir siteyi farkedemediğim için kendime kızıyorum. Fırsat buldukça daha sık sitede olmaya çalışacağım. Hoşcakalın.

cemal.S 20-08-2008 07:32

Merhabalar! BABATÜRK.

Sizi gerçekten tebrik ediyorum. İşte çevreye ve toprağa hatta ülkeme yapılacak en büyük hizmetlerden birisi bu. Bozkırın ortasında oluşturduğunuz cennetinizde size çevrenize mutluluklar. Keşke herkes böyle duyarlı olsa. Gerçekten güzel bir çalışma tekrar tebrikler.

Aramıza hoş geldiniz.

Saygıyla.

Tamtutulma 20-08-2008 08:18

Sizi Kutlarım; ellerinize, yüreğinize sağlık. Yaptıklarınızı yeterli bulmayıp devam etmeniz dileğiyle...

Saygılar.

Lilium 21-08-2008 13:22

Kutlarım "babatürk" Adınıza yakışır işler yapmışsınız, vermiş olduğunuz bu emek bir şekilde sizlere döner, size dönmezse çocuklarımıza döner, doğa hiçbirşeyi karşılıksız bırakmaz, en güzel cevabı verir, aldığının karşılığında.

Sizlerin içindeki sevgiyi, almış olduğunuz hazı o keyfi hissedebiliyorum.

Bakın birşey anlatayım çünkü hiç unutmuyorum.

Küçük yaşlarda idim, birgün rahmetli babamla bir arkadaşının bahçesine gitmiştik, orada dolaşırken bir ara konuştuklarına kulağım gitti.
Diyorduki;
Ben şu an işyerimi kapattım ve buraya geldim, burda o kadar huzur buluyorumki, şu an ne harcımı ne borcumu ne kavgamı ne gürüntümü hatırlıyorum, burada gezerken o ağaça o yaprağa bakarken bütün sitresimi atıyorum herşeyden arınıyorum, o kadar huzurluyum ki demişti.
Bende bir saha baktım bir sola baktım, allah allah dedim nasıl oluyor, allahın ağaçı işte ağaça bakıpta nasıl sitres atılıyor demiştim, hiç unutmuyorum.

Sitres atılıyormuş sayın babatürk;
Ne zamanki doğa ya olan sevgimi fark ettim, ve bir bahçe kurmaya karar verdim, ve kurdum, o zaman anladım allahın ağacına bakıpta nasıl sitres atıldığını.
En küçük bir boş vaktimde kendimi oraya atıyorum, o ağaç bu dal şu yaprak derken zamanın nasıl geçtiğini anlıyamıyorum, orada o kadar keyif alıyorum ki.

Doğa sevgisi olmıyanlar, şimdi bu yazımı okurken benim ilk söylediğim cümleleri söylediklerini duyar gibiyim, alınmam kızmamda.
Çünkü;
Görmek duymak değil yaşamak lazım.

Saygılarımla
lilium

hidayetcaliskan 18-09-2008 10:26

Gerçekten takdire şayan bir iş çıkarmışsınız. İnşallah bulunduğum ilçede belediyededen istediğimiz alan tahsis edilirse bizde 1 dönümlük araziyi ağaçlandırmak istiyoruz hatıra ormanı olarak. küçük ama iki kişiyiz bu işi yapacak. inşallah başka kişi ve kurumlara da örnek oluruz.

caucasus 08-10-2008 14:27

Bizim köyümüz de herkesin kendi tarlasının üzerin de bulunan ' Dağ da ' yer kendi korusu sayılır bizim de köyümüz de bir miktar yerimiz var ve biz 86'da köye gelene kadar sağolsunlar kesiliyormuş ancak biz geldiğimizden beri ' Yaklaşık 22 senedir ' kesilmiyor ve bu ormanı saymak imkanı yok çünkü içerisin de binlerce ağaç var. Bunlar Ihlamur, Kestane, Gürgen, Meşe, Kocayemiş ' Strawbery tree ' , Muşmula, Kızılcık, Akasya, Çınar bulnmakta. Elimizden geldiği kadar koruyup kollamaya çalışıyoruz ancak kaçak orman kesenler her fırsatı değerlendiriyorlar.

seaa 08-10-2008 17:51

ben 30 koruluk bir orman oluşturma projesi hayata geçircem Ankarada

caucasus 09-10-2008 10:31

İnşallah başarılı olursunuz. Benim de aklımda var ancak şu an için ne zamanım ne de yerim var.

ilahi morluk 09-10-2008 10:45

Tebrikler sevgili Babatürk. Umarım daha da büyütürsünüz korunuzu.

asker 10-10-2008 20:34

1 Eklenti(ler)
Bende "aşk hikayemizi"resimleyim istedim;
Resimdeki Akça ağaç tohumdan iki kez şaşırtıp tenekeye aldığım fidandır.Onu bugün (10.10.2008) diktim...

asker 10-10-2008 20:43

1 Eklenti(ler)
Tenekeden makas yardımıyla kurtulup, toprağa dikildi.Bahardan bu yana diktiğim 79. fidan oldu.Ben kısaca "bizimkisi bir aşk hikayesi" diyorum.Toprağa bu fidan gibi düşen şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.Ruhunuz şad olsun...

caucasus 11-10-2008 10:40

Diktiğiniz fidanlarla bir orman oluşturmanız dileğiyle, başarılar dilerim. Şehitlerimizin toprağı bol mekanları cennet olsun.
ALLAH Devlete, millete zeval vermesin.

asker 11-10-2008 20:28

Bu içten duanıza bende amin diyorum.

haki197 13-10-2008 22:27

Sayın asker, sizin yaptıklarınızı ben de yapmaya çalışıyorum. Sizi tebrik ediyorum, çalışmalarınızda başarılar.

asker 15-10-2008 21:25

Sayın haki197; Bende size teşekkür ediyorum. Diğer yaptığımız çalışmalarımızda var. Ancak açıkcası reklam olurmuş gibi hissettiğimden fotoğraflamıyorum. Bizler hepimiz başta bu sitede bulunanlar olmak üzere, esasen bir cephenin mensubu bulunuyoruz. Bir yanda dünyanın dengesini bozan unsurlar, (küresel ısınma, orman yangınları, tabii afetler vs.) diğer tarafında ise bizler, yani hepimiz...
Diktikçe, yeşerttikce, korudukca kazanacağız. Zira başka çaremiz ve sermayemiz kalmadı. Selamlar hürmetler...

asker 26-11-2008 19:07

1 Eklenti(ler)
Hep beraber güz dikimi yaptık. Önce plan ve çukur kazımı.

asker 26-11-2008 19:12

1 Eklenti(ler)
Taban gübresi verilerek fidanlar çukur başlarına dağıtılıyor.

asker 26-11-2008 19:27

1 Eklenti(ler)
Mavi serviler... Birazdan yerlerine kavuşacaklar.
" Toprağı sıksan şüheda fışkıracak, şüheda!"
M.Akif ERSOY
Bizde dikilen ağaçlarımızı, şehitlerimizin muazzez ruhuna hediye ediyoruz...

seaa 26-11-2008 21:01

yaptığınız çalışmada başarılar dilerim önümüzdeki pazar günü en az 7000 meşe palamudu toprağa ekilcektir Ali Rıza Bey Hatıra Ormanına Ankarada oturanları bekleriz.

caucasus 29-12-2008 09:51

Meşe palamutlarınızın tamamının tutması dileğiyle. Başarılar dilerim.

kadircicek 06-02-2009 22:11

komutanım ellerinze sağlık ağaç ve çevreye duyarlılığınız yıllar geçtikçe daha da artmış

hidayetcaliskan 06-11-2009 11:02

Evet yeni bir ağaç dikme mevsimi daha geldi çattı. Geçen yıl yazdığım yazıyı şimdi tekrar okudum. Dikeceğim dediğim ağaçları diktim çok şükür geçen yıl bu zamanlar. 320 çam fidanı dikmiştik. yaklaşık 20 tanesini kaybetmişiz. şimdi 300 fidanımız var. İnşallah önümüzdeki hafta aynı yere 200 tane daha dikip sayıyı 500e çıkarmaya çalışacağım.

hidayetcaliskan 06-11-2009 11:07

Ben ilkokul üçe giderken (babaturkun ağaçlarını diktiği zamanlara denk geliyor) okulumuzun bahçesine diktiğimiz çamlar bu gün kocaman oldular. Diktiğimiz dediysem bize o zaman sadece çukur kazdırmışlardı :) 9-10 yaşlarında olmalıyım heralde. Hatırlıyorum da daha o zamandan o çukurları zevkle açmıştım. Şimdi geçerken sanki hepsini ben dikmişim gibime geliyor.

caucasus 03-09-2010 22:51

Bizim ilkokul zamnalarımız da diktiğimiz fidanlar kocaman bir koruluk olmuş. Ağaçlar ise gökyüzüne ulaşmışlar.
Bizim diktiğimiz ağaçlar askeri bölge de oldukları için biz gittiğimiz de çukurları açılmıştı. Bizler sadece fidanları dikip bıraktık.

seaa 08-09-2010 13:47

Ağaçlandırma çalışmalarımı 5000 ağaçla ilk etabımı bitiyorum. Vatanıma ve milletime hayırlı olsun

Mehmet Can 08-09-2010 16:45

Tebrik ederim seaa

muratkapan 06-06-2012 12:04

Sayın Babaturk07 sizden ilham alarak ben de 2010 yılında ağaçlandırmaya merak saldım. 2010 yılında 2050 ağaç diktik. Daha sonra 2011 yılında küçük alanları çevirerek içlerine meşe dikmeye başladık. Bakımsız fidanları kurumuş parkımızı yeniden canlandırdık Allah'ın izniyle. Hedefim büyük kasabamızın yanında 250 hektarlık ormanımız var geri kalan kısımları da bu ormanla birleştirmek istiyorum İnşallah...

aydoner 23-07-2012 15:45

6500 adet zeytin, 4500 adet badem olmak üzere iki korum vardı, zeytinlik kiralaması iptal oldu şimdi! 15 yıllık emeğim gitti.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024