agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma (http://www.agaclar.net/forum/orman-ormancilik-orman-yanginlari-agaclandirma/)
-   -   Ormana bir kaç tane fidan dikebilir miyim? (http://www.agaclar.net/forum/orman-ormancilik-orman-yanginlari-agaclandirma/36977.htm)

kbrkfl 12-04-2015 16:54

Ormana bir kaç tane fidan dikebilir miyim?

ben bir kaç tane fidan alıp kendim bir ormana yeşillik bir alana dikmek istiyorum fakat bunun için izin almak gerekiyormuş sanırım bu konu hakkında ne yapacağımı biliyorum sizin bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz
forumda böyle bir konu var diye bakındım bulamadım nereye konu açacağımı bilemedim bu yüzden size yazıyorum

horanlı.66 15-04-2015 08:05

bi kaç fidan içinde izin almak gerekmez, izin alınma durumu daha büyük alanda endüstriyel amaçlı ya da orman ürünü alma amacli, örneğin cevizdir, Tohumdur, olursa izin gerekir, yoksa siz üç beş fidan diktiğiniz için bi şey demezler

geopratik 11-06-2015 21:43

Amacınız 3-5 tane fidan ağacı ve hayatta dikili ağacım olsun diyorsanız sıkıntı yok. Ama daha fazla dikmenizde ise şöyle sorunla karşılacaksınız. 1. orman işletme şefliği kanunsuz dikim olduğundan dolayı sizi mahkemeye verecek ve size ceza gelecek. 2. fidan dikerken çukur açmak için getireceğiniz ekskavatör gibi aletlere yakalandığınız taktirde el konulacak.
3. dikmiş olduğunuz ağaçlara hiçbir zaman benim ağacım diyemiyeceksinz.
amacınız hem orman arazisi hemde size ait olmasını istiyorsanız kuraya özel ağaçlandırma kurasına girerek alan çıkması durumunda bu işlemleri yapabilirsiniz.
aşağıdaki linke tıklayarak nerede hangi arazi var onu görebilirsiniz...
Özel Ağaçlandırma Başvuruları | Özel Ağaçlandırma Projesi | Özel Orman

CornusMas 04-09-2018 07:10

Konu eski ama merak edenler olabilir diye yazmak istedim. Her yıl orman arazisi içerisine, boş bulduğum alanlara, elimde kürek onlarca fidan dikiyorum. Orman işletmeleri çalışanları da bunu biliyor. Kimse bana "dikemezsin, cezalandırılırsın" demedi. Tersine teşvik ediyorlar. Elbette ekskavatör getirip, kocaman bir alanı çitle çevirip gönlünüzün dilediğince çalışma yapamazsınız ya da diktiğiniz ağaçları sahiplenemezsiniz, ancak var olan orman dokusuna zarar vermediğiniz sürece ağaç dikmenize kimse birşey demez. Tavsiyem dikim yapacağınız bölgede kendiliğinden yetişen türleri seçmeniz. Böylece hem başarı şansınız artar hem de yabancı türlerin yerel türleri baskılaması riskini almamış olursunuz.

serdar1 04-09-2018 10:16

Meyve fidanları dikerseniz yerleşim yerlerine uzak alanları seçin.Yabani hayvanları ayı ve domuzları insanla karşı karşıya getirme olasılığı artar.Dikim yaparsanız en yakın yerleşim alanına 300-500 metre mesafe alanları şeçin.

esrayaman 17-02-2020 19:08

merhaba ilk defa form kullanıyorum.. yanlıslaarımı görmezden gelirseniz sevinirim.. ben hiç fidan dikmedim ve dikmek istyiroum 15 yasındayım nerden alıcam nası alıcam ormana gidemem nereye dikebilirim? tesekkue4r

HAKAN_O 17-02-2020 20:13

Fidan alınacak en iyi yer devletin fidanlıkları en uygun fiyatlar orada . Ama meyve fidanı orada bulamazsınız. Genelde dikilecek yerlerin yakınlarında fidancılar vardır. Oradan alınabilir.

Hayalimdir bir kamyonete fidanları yükleyip kafamın estiği yerlere dikmek

Papatyacı 03-04-2020 16:19

Her Şeye Rağmen Yaşamak İçin Bir Yolunu Bulup Direnen Ağaçlar

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024