agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma (http://www.agaclar.net/forum/orman-ormancilik-orman-yanginlari-agaclandirma/)
-   -   Özel Ağaçlandırma, Hatıra ormanları, Özel ormanlar (http://www.agaclar.net/forum/orman-ormancilik-orman-yanginlari-agaclandirma/3556.htm)

bettyycim 27-06-2011 10:32

Sayın enigma, dilekçe kanuna göre dileçenize 1 ay içerisinde cevap verilmeliydi konu ile ilgili olarak ilgili bakanlığın Bilgi Edinme bölümünden cevap arayınız mutlaka size geri dönülecektir.

Mehmet Can 28-06-2011 20:20

Sayın bettyycim ben birkaç gün içinde tekrar konu için ilgili makama gideceğim . Siz ilgili kanun maddesini bana bildirirmisiniz.

Odeh 24-08-2011 13:43

Benim hikayem...

Forumu 1 yıldır izliyor ve değerli arkadaşlarımızın gerçekten çok önemli katkılarından faydalanıyorum... Hepinize teşekkür ederim.

Ben özel ağaçlandırma için yola Kasım 2010 da çıktım. Önce zeytin ve hazine arazisi düşüncesiyle (hayaliyle) ilk Karaburun'a gittim. Orada uygulanan, uygulanmakta olan ve boş arazilerden en az 10-15 arazi gördüm, bastım, yürüdüm. Bitmiş ve bana devredilmek üzere teklif edilen boş ya da dikimi yapılmış arazileri inceledim, zihnimde değerlendirdim. Arazilerdeki çok büyük eğimler (%70'lere varan), zayıf toprak yapısı, sulama güçlüğü, şiddetli rüzgar, sosyal yaşam ve olası işçi sorunlarını görünce kelimenin tam anlamıyla "yıkıldım"... Ardıma bakarak ve orada kalanların kurtulması için gerçekten samimiyetle dua ederek ayrıldım.

Ama yılmadım, hemen ardından bozuk orman arazisi bulmalıyım ve bu Karaburun'da olmamalı diyerek araştırmaya başladım. Tabi bu arada zeytin defterini de bütünüyle kapattım. Yol haritamı güncelleyerek; badem, ceviz, ve benzeri asli orman ürünü veren ağaçlar ve ara tarım ile arıcılığı hedeflemeye karar verdim.

Önce Ege Bölgesi'nin Orman İşletme Müdürlükleri ve şefliklerinin sorumluluk alanlarını Bakanlığın harita sisteminden tespit ettim. Ardından öncelikle tercihimiz olan bölgelerden başlamak kaydıyla Google Map + Bakanlığın harita sistemini kullanarak onlarca bozuk orman arazisi olarak işaretlenmiş yer belirledim. Bunları; eğim, rakım, köy, baraj gibi sınırlamalardan arındırmak için Google Earth'de 3 boyutlu olarak değerlendirdim. Kalan arazileri Earth'de kaydettim. Kaydettim ki bir rota oluşturabileyim...

Maceranın burada başlayacağını ne bilebilirdim ki... Ama gerçekten gözümü kararttım! Gidip bulacağım diyorum başka söz etmiyorum! Planımı dinleyenler gıkını çıkartmıyor, bu adam deli, bulaşmayayım diye ... Neyse; planımı şöyle yaptım:
1- 4 çeker bir kamyonetim var, ona bir haftalık erzak ve lojistik malzeme yükle,
2- 1 hafta içinde üzerine çıkılabilecek olan arazileri doğrusal bir rotaya oturt,
3- Bu arazilerin bağlı olduğu şefliklerin telefon ve adres bilgilerini edin,
4- Önce araziye çık, sonra şeflikleri ziyaret ederek bilgi ve bozuk orman arazisi sor, varsa ona da çık,
5- Resim çek, not al ve devam et.
Tabi bu arada bir orman mühendisi arkadaşımız ile sürekli irtibattayım. (O kendi bulunduğu bölgeden yer önerse de içerilerde olduğundan pek ilgilenmiyorum.)

Velhasıl kelam bu plan 7-8 kez uygulandı. Sadece bu gezilerde en az 15-20 bin km. yol yaptım. Gezi 7-8 ama daha devamı var, aşağıda göreceksiniz... Ege ve Manisa bölgesinde tanışmadığım şef, müdür, çıkmadığım tepe, inmediğim vadi, basmadığım toprak kalmadı... Hatta bir keresinde Salihli'de Bozdağ'da aracıma av tüfeğiyle ateş bile edildi, camlar patladı, atanı maalesef göremedik... Dikili'de karşı yönden gelen bir kamyondan kırılarak fırlayan koca tekerlekler geldi... Daha neler... Benim için hayli tuzluya mal olan (zaman+para+kaza riski+?...) bir araştırma olmaktaydı.

Talebimi en nazik ve samimi şekilde kendimi ve ticari geçmişimi de anlatarak konuştuğum orman şeflerinden türlü tepkiler aldım. Kimi buyur edip odasında asılı duran harita karşısında yer var mı diye bakarken kimi de oda kapısının eşiğindeyken yok diyerek başını çevirdi. Kimi kendi personeliyle bir şuraya bakın derken bir diğeri gideceğim yerin bölme numarasını bildirmek için muhasebeye 15 TL yatırmamı istedi.

Ama diyebilirim ki %85'i ilgisiz ve umursamaz davrandı, hatta "arazimi" sana vermem boşuna uğraşma, tek bir bilgi alamazsın der gibi başından savmak istedi. Kalan %15 ise bu özel ağaçlandırma işine inanan insanlardı. İlgi ve samimiyetleri bir yana mühendisliğin ve bürokratik sorumluluğun getirdiği olgun tavırları gerçekten dikkat çekiciydi. Kısaca şefliklerde genel tavır şu: "misketlerimizi ve gazoz kapaklarımızı asla kimseye vermez, paylaşmayız! Biz kendi dünyamızda mutluyuz, git arkadaş bizi rahatsız etme!"

Sonuçta Şubat 2011 tarihinde yukarıda söz ettiğim plan ile bulduğum ve şefin de olabilir, gidin bakın dediği 50 ha. lık bir saha için başvuru yaptım. Ardından Haziran 2011'de farklı bir bölgeden 2 başvuru daha yaptım. Biri 32, diğeri 50 ha.

İlk başvuru, (muhtar ve bana yeri önererek destekleyen şef tarafından atılan çelme! ile) köy tüzel kişiliğinin yanıt başvurusu ile kaybedildi. Muhtar, azalar ve köyün çalışan genç nüfusu ile toplantılar yaptım, eşraftan kişilere ulaşmaya çalıştım. Gece kumsaldan toprak çalarak harçlık çıkartan insanlara sigorta, iş ve köye sürekli (ve derhal) yatırım sözü verdim. 10-15 kişilik toplantıları köyde, odada, kahvelerde jandarma komutanının dahi olduğu yerlerde yaptım. Sonuç muhtar haricinde herkes tamam, harika, ne mutlu bize dedi. Muhtar inat etti. Olmaz dedi. Muhtar konuşunca herkes sustu.

Ardından yanındaki aynı dokuya sahip 50 ha.lık sahaya başvurdum. Burada da malum şefin de içinde olduğu komisyon, şefin yanlış koordinatlara götürmesi ve uyarılarımızı dinlememesi nedeniyle "uygun değildir" raporu aldı. Halbuki talebim, taşlık dere yatağındaki parça için değil, derenin üstünde en az 100 mt yukarıdaki ve vadiden görülmeyen yayla görünümlü saha içindi... İtiraz edeceğim tabi.

Şimdi bekliyorum. Haziran 2011'deki sahalara hala komisyon getiremedik... Bir sürü mani çıkartıyorlar... Bu konuda son sıradayız hep.

Saygılar,

delphin7 28-08-2011 17:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Odeh (Mesaj 851999)
Forumu 1 yıldır izliyor ve değerli arkadaşlarımızın gerçekten çok önemli katkılarından faydalanıyorum... Hepinize teşekkür ederim.

Ben özel ağaçlandırma için yola Kasım 2010 da çıktım. Önce zeytin ve hazine arazisi düşüncesiyle (hayaliyle) ilk Karaburun'a gittim. Orada uygulanan, uygulanmakta olan ve boş arazilerden en az 10-15 arazi gördüm, bastım, yürüdüm. Bitmiş ve bana devredilmek üzere teklif edilen boş ya da dikimi yapılmış arazileri inceledim, zihnimde değerlendirdim. Arazilerdeki çok büyük eğimler (%70'lere varan), zayıf toprak yapısı, sulama güçlüğü, şiddetli rüzgar, sosyal yaşam ve olası işçi sorunlarını görünce kelimenin tam anlamıyla "yıkıldım"... Ardıma bakarak ve orada kalanların kurtulması için gerçekten samimiyetle dua ederek ayrıldım.

Ama yılmadım, hemen ardından bozuk orman arazisi bulmalıyım ve bu Karaburun'da olmamalı diyerek araştırmaya başladım. Tabi bu arada zeytin defterini de bütünüyle kapattım. Yol haritamı güncelleyerek; badem, ceviz, ve benzeri asli orman ürünü veren ağaçlar ve ara tarım ile arıcılığı hedeflemeye karar verdim.

Önce Ege Bölgesi'nin Orman İşletme Müdürlükleri ve şefliklerinin sorumluluk alanlarını Bakanlığın harita sisteminden tespit ettim. Ardından öncelikle tercihimiz olan bölgelerden başlamak kaydıyla Google Map + Bakanlığın harita sistemini kullanarak onlarca bozuk orman arazisi olarak işaretlenmiş yer belirledim. Bunları; eğim, rakım, köy, baraj gibi sınırlamalardan arındırmak için Google Earth'de 3 boyutlu olarak değerlendirdim. Kalan arazileri Earth'de kaydettim. Kaydettim ki bir rota oluşturabileyim...

Maceranın burada başlayacağını ne bilebilirdim ki... Ama gerçekten gözümü kararttım! Gidip bulacağım diyorum başka söz etmiyorum! Planımı dinleyenler gıkını çıkartmıyor, bu adam deli, bulaşmayayım diye ... Neyse; planımı şöyle yaptım:
1- 4 çeker bir kamyonetim var, ona bir haftalık erzak ve lojistik malzeme yükle,
2- 1 hafta içinde üzerine çıkılabilecek olan arazileri doğrusal bir rotaya oturt,
3- Bu arazilerin bağlı olduğu şefliklerin telefon ve adres bilgilerini edin,
4- Önce araziye çık, sonra şeflikleri ziyaret ederek bilgi ve bozuk orman arazisi sor, varsa ona da çık,
5- Resim çek, not al ve devam et.
Tabi bu arada bir orman mühendisi arkadaşımız ile sürekli irtibattayım. (O kendi bulunduğu bölgeden yer önerse de içerilerde olduğundan pek ilgilenmiyorum.)

Velhasıl kelam bu plan 7-8 kez uygulandı. Sadece bu gezilerde en az 15-20 bin km. yol yaptım. Gezi 7-8 ama daha devamı var, aşağıda göreceksiniz... Ege ve Manisa bölgesinde tanışmadığım şef, müdür, çıkmadığım tepe, inmediğim vadi, basmadığım toprak kalmadı... Hatta bir keresinde Salihli'de Bozdağ'da aracıma av tüfeğiyle ateş bile edildi, camlar patladı, atanı maalesef göremedik... Dikili'de karşı yönden gelen bir kamyondan kırılarak fırlayan koca tekerlekler geldi... Daha neler... Benim için hayli tuzluya mal olan (zaman+para+kaza riski+?...) bir araştırma olmaktaydı.

Talebimi en nazik ve samimi şekilde kendimi ve ticari geçmişimi de anlatarak konuştuğum orman şeflerinden türlü tepkiler aldım. Kimi buyur edip odasında asılı duran harita karşısında yer var mı diye bakarken kimi de oda kapısının eşiğindeyken yok diyerek başını çevirdi. Kimi kendi personeliyle bir şuraya bakın derken bir diğeri gideceğim yerin bölme numarasını bildirmek için muhasebeye 15 TL yatırmamı istedi.

Ama diyebilirim ki %85'i ilgisiz ve umursamaz davrandı, hatta "arazimi" sana vermem boşuna uğraşma, tek bir bilgi alamazsın der gibi başından savmak istedi. Kalan %15 ise bu özel ağaçlandırma işine inanan insanlardı. İlgi ve samimiyetleri bir yana mühendisliğin ve bürokratik sorumluluğun getirdiği olgun tavırları gerçekten dikkat çekiciydi. Kısaca şefliklerde genel tavır şu: "misketlerimizi ve gazoz kapaklarımızı asla kimseye vermez, paylaşmayız! Biz kendi dünyamızda mutluyuz, git arkadaş bizi rahatsız etme!"

Sonuçta Şubat 2011 tarihinde yukarıda söz ettiğim plan ile bulduğum ve şefin de olabilir, gidin bakın dediği 50 ha. lık bir saha için başvuru yaptım. Ardından Haziran 2011'de farklı bir bölgeden 2 başvuru daha yaptım. Biri 32, diğeri 50 ha.

İlk başvuru, (muhtar ve bana yeri önererek destekleyen şef tarafından atılan çelme! ile) köy tüzel kişiliğinin yanıt başvurusu ile kaybedildi. Muhtar, azalar ve köyün çalışan genç nüfusu ile toplantılar yaptım, eşraftan kişilere ulaşmaya çalıştım. Gece kumsaldan toprak çalarak harçlık çıkartan insanlara sigorta, iş ve köye sürekli (ve derhal) yatırım sözü verdim. 10-15 kişilik toplantıları köyde, odada, kahvelerde jandarma komutanının dahi olduğu yerlerde yaptım. Sonuç muhtar haricinde herkes tamam, harika, ne mutlu bize dedi. Muhtar inat etti. Olmaz dedi. Muhtar konuşunca herkes sustu.

Ardından yanındaki aynı dokuya sahip 50 ha.lık sahaya başvurdum. Burada da malum şefin de içinde olduğu komisyon, şefin yanlış koordinatlara götürmesi ve uyarılarımızı dinlememesi nedeniyle "uygun değildir" raporu aldı. Halbuki talebim, taşlık dere yatağındaki parça için değil, derenin üstünde en az 100 mt yukarıdaki ve vadiden görülmeyen yayla görünümlü saha içindi... İtiraz edeceğim tabi.

Şimdi bekliyorum. Haziran 2011'deki sahalara hala komisyon getiremedik... Bir sürü mani çıkartıyorlar... Bu konuda son sıradayız hep.

Saygılar,

odeh bey yazdiklariniz bastan assagiya okudum ne kadar samimi v ebu davaya gönül verdiginiz belli oluyor. cok güzel

özel agaclandirmaya aslinda orman bakanligida cok önem ve ehemiyet veriyor ama yazik ki o bashettiginiz o %85 lik kroniklesmis memur zihniyeti ve organizasyon eksikligi yüzünden istenilen basari elde edilemiyor. Böyle durumlarda alt kademedeki memurlari devreden cikartip direkt en yüksek mercilerle iliskiye gecin. Bakin eski orman bakani Prof Dr. Osman kahveci milletvekili oldu ona mail atin **** direkt agaclandirma genel müdürü ile irtibata gecin. su yaptiklarinizi ve önünüze cikan sorumsuz tembel vizyon ve motivasyondan yoksun görevlilerin yaptigi akil alamaz, mantiksiz engelleri anlatin inanin size yardim olacaklardir.

O sayfalarinda verdikleri E-mail adresleri ve tel. süs icin konulmadigini. Vatandaslarla, halkla irtibata gecmek yardimci olmak icin verdilgini unutmayalim.
Ben böyle yapiyorum artik cekinmeden, su bakan, bu genel müdür demeden en ufak bir terrütte bulunmadan her defasinda yazdigim E-mailime hem cevap aliyorum hemde yardimci oluyorlar.

Sizede kolay gelsin.780.000 km2 ülke topraklarinda yüzbinlerce potansiyel muhtesem alan var bizler tarfindan agaclandirmayi bekleyen...

Hayirili günleriniz olsun.

avural91 08-09-2011 17:26

Odeh Haklı

Bende uzun mücadele verdim. ne yazıkki Odeh beyin dediği gibi. Burası Türkiye diyorlar. İl Müdür Yardımcısı 21.04.2010 tarihli dilekçemin üzerindeki parafını inkar etti. O tarih ve sayı ile İl Kadastro şefliğine havale etmişti. Oradan da Bölge Müdürlüğüne.Bölge müdürlüğünde 28 Nisan 2010 tarihinde onay ile tekrar kendi ilimiz müdürlüğüne dosyayı getirdim elden teslim ettim. Yalnız bu tarihe kadar Tarım İl Müd, Kültür ve Müze müdürlüklerini elden gezmemi söylediler. Onları da hallettim. Biz seni haberdar ederiz dediler. 19 Haziran 2010 tarihinde (28.04.2010 tarihli yani benim dosyanın bölgeden ile gönderildiği tarih,19/2 nolu tamimim gereğince 2000 mt. mücavir saha içi diye reddetiler. Ankarayı aradım telefonlarla kaç defa İl müdürü ve ekibi iyi arkadaşlardır merak etmeyenin size yardımcı olur dediler. En son benim başvurumun 28.04.2010 tarihinde olduğu için dosyanın reddine karar verdiler. İl müdürlüğü kayıt bürosunu telefonla hemen aradım. Sayı numarası ile aynen doğruladılar. Ben kendim gittiğimde ise hayır böyle bir kayıt yok dediler. İl müdür yrd. kendi parafını inkar etti. kadastro şefi özel büroya kendi yönlendirdiği halde (gidiş-geliş tarihimi biliyor) kayıtlı evraklarımın tarihinde tahrifat yaptırdı. Dosyam reddedildi. İnandığım için, işim uzamasın diye ne yapılması lazımsa yaparım dedim. İl dışında önerdikleri serbest bir mühendise dosya hazırlattım. 750 Tl. bayıldım. Gelip gitmeler cabası. Tabi sonra Ankarayı aradım daire bşk filan. Dedim hocam davam kimseyi şikayet falan değil, ama durum bu minvalde dedim. onlarda bekle 2011 de yen i yönetmelik çıkacak falan dediler. velhasılı olan bizler gibilere oluyor. yaklaşık 2000 tl de ben masraf ettim. Koltukçu ve göbekçi zihniyet değişmeden bu ülkede bir şey yapılacağını sanmıyorum. Not: (Tespitini yaptığımız saha nüfusuna kayıtlı olduğum, ikamet ettiğim beldedir.)

Odeh 17-09-2011 13:10

Arkadaşlar!

Sonunda muradıma erdim... Kula bölgesinde yaklaşık 450 dönüm olan başvurum komisyondan "olur" aldı!...

Bürokratik işlemlerin ardından tahsis ile birlikte sahadaki çalışmalarımı ve edindiğim tecrübeleri paylaşmaktan ve memnun olacağım.

Saygılarımla,

Odeh 17-09-2011 13:11

Arkadaşlar!

Sonunda muradıma erdim... Kula bölgesinde yaklaşık 450 dönüm olan başvurum komisyondan "olur" aldı!...

Bürokratik işlemlerin ardından tahsis ile birlikte sahadaki çalışmalarımı ve edindiğim tecrübeleri paylaşmaktan ve memnun olacağım.

Saygılarımla,

avural91 17-09-2011 22:41

Odeh Bey tebrik ve takdir ediyorum. Hadi hayırlı olsun. Sıra inşallah bende o zaman.

Odeh 18-09-2011 16:35

Sayın avural91,

Teşekkür ederim. Sürecin ne denli zor ve yıpratıcı olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Umarım siz benden daha kısa bir sürede muradınıza erersiniz...

Saygılar,

seaa 18-09-2011 18:38

Sayın Odeh ben özel ağaçlandırma yapmak istiyorum, bana bunun nasıl yapılacağını anlatırmısınız acaba? Bu konuyla ilgili hiçbir şey bilmiyorum. Süreçleri nasıl oluyor?. Saygılarımla

Odeh 18-09-2011 19:32

Sayın seaa,

Bu konudaki 303 numaralı mesajdan kendinize uygun birkaç ipucu çıkartabilirsiniz.
Şeflikler saha önerilmesi konusunda pek umut vaad etmemektedir.

Bölgenizdeki orman mühendisleri, özellikle ağaçlandırma projesi üzerine çalışan orman mühendisler konunun içinde olduklarından birçok seçenek sunabilirler.

Örneğin; tahsisi yapılmış ancak uygulamadan vazgeçen kişiler olabilir, mühendislerin saha gezilerinde gördükleri başka uygun yerler olabilir. Ayrıca köylü ve muhtarlarla ilişkileri nispeten daha iyi olduğu için işlerinizi kolaylaştırabilir, birkaç temas sağlayabilir size.
Ancak aman internetteki "şurası bizim, süper, of tadından yenmez, az eğimli (%50!!!) yer yer dalgalı (aslında %70)" gibi fahiş fiyatlarla beş para etmez arazileri pazarlamak isteyenlerin tuzağına düşmeyiniz.

Kanaatimce; devredilebilecek -yalnızca tüzel kişiliğe tahsis edilmiş- nitelikli toprağı olan, su ve elektrik imkanı olabilecek, geneli %20, en fazla %30 eğimli dokunulmamış ama bir saha, dekarı 150 bilemediniz 200 TL'den tek kör kuruş daha fazla etmez...

İlla da toprağım olsun diye değil, ticari anlamda gerçekten verimlilik vaadeden, bunu da teknik verileri ile doğrulayan bir toprağa sahip olmak için bu işe girilmeli.

Saygılarımla,

Odeh 30-01-2012 14:40

15 Eylül 2011 de bir talimat ile durdurulan Özel Ağaçlandırma başvuru ve işlemleri 27 Ocak 2012 günü bir talimat ile yeniden yürütülmeye devam edecek.

Alıntı:

Orman Genel Mdrl - Aalandrma Dairesi Bakanl
İlgili Duyuru
Ormanlık ve sahipli arazilerde Özel Ağaçlandırma çalışmalarına yeniden izin verildi.
Genel Müdürlüğümüzce ormanlık ve sahipli arazilerde Özel Ağaçlandırma çalışmalarına yeniden izin verilmiştir.

birarinna 02-02-2012 02:52

Herkese Merhabalar, siteyi uzun zamandır takip ediyordum ama zamansızlıktan üye olamamıştım, bugün oldu..
Antalya bölgesinde özel ağaçlandırma çalışması için orman alanı var mıdır acaba?
ikinci sorum, hayatta olmayan birinin adına özel ağaçlandırma yapılabiliyor mu?
teşekkürler

Odeh 02-02-2012 04:20

Uygun alanları bulmak ve sürdürmek kolay bir is değil...

Bu işlemleri yaşamayan biri adına yapmak mümkün müdür sorunuz bu işlemleri surduremeyeceginizin net bir göstergesidir.

syılmaz 02-02-2012 08:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Odeh (Mesaj 905560)
15 Eylül 2011 de bir talimat ile durdurulan Özel Ağaçlandırma başvuru ve işlemleri 27 Ocak 2012 günü bir talimat ile yeniden yürütülmeye devam edecek.

Sn. Odeh, ben de Isparta tarafında bir araziye başvuracağım bu hafta içi. Bu işte beraber çalıştığımız orman mühendisi başvuruların başladığını ama yeni tebliğin çıkmadığını, kesin izin işlemlerinin daha sonra başlayacağını söyledi bana.

Ben şimdi başvuru yaptıktan sonra, başvurum incelemeye alınıp ön izin çıkması için gereken işlemlere başlayabilecek miyim? Yoksa sadece başvuru dosyamı vermekle mi kalacağım?

Odeh 02-02-2012 13:20

Sayin syilmaz,
Açıkcası orman daireleri. Bu konuda basına buyruk davrandığı icin her işletmede farklı uygulamalar bulunuyor.

Bence başvurunuzu gecikmeden yapın. İşletme müdürlüğünü (şeflik de önemli) de yakın takibe alarak komisyon icin tatlı tatlı sıkıştırın.

Komisyonu efendi efendi kurup gelmek zorundalar ama işte...

Bu konuda Muhtar ve köylü meselesinin önemini eminim biliyordusunuzdur.

Saygılarımla,

Odeh 02-02-2012 13:35

Orman Genel Mdrl - Aalandrma Dairesi Bakanl

Adresinde yayımlanan talimat var. BU siteyi ve OGM'nin genel duyuru ve haberlerini yakından takip etmekte fayda var.

Talimatı incelerseniz; saha teslimine kadar tüm sürecin açık olduğunu, tüm işlerin mevcut 20 No'lu Tamime uygun olarak sonuçlandırılmasını emrediyor.

syılmaz 02-02-2012 15:49

Teşekkürler Sn. Odeh.

Odeh 02-02-2012 15:59

Sayın syılmaz,
Bugün İşletme Müd.lüğü ile tekrar görüştüm. Malum, beklediğim komisyon talebim var. Mühendis talimatın alındığını ancak sahiplenme aşaması bitmiş başvuruların yürüyeceğini, başvuru aşamasındaki tüm işlemlerin bekletileceğini bildirdi.
Galiba ben yanlış yorumladım talimat içeriğini...

Ancak sizin için değişen birşey yok, bence başvuru yapmalısınız. Nedeni ise öncelik konusu. Bir başka başvuru ile bulduğunuz sahanın elinizden kaçması mümkün.

Saygılarımla,

syılmaz 02-02-2012 16:34

Bilgilendirmeniz için teşekkürler Sn. Odeh, ben bu haftaiçi ya da en geç gelecek haftaiçi başvurumu yapacağım. Bekleyeceğiz artık ne yapalım.

Odeh 06-02-2012 14:52

Sayın syılmaz,

Az önce Ağaçlandırma Daire Başkanı'nın bizzat kendisi ile telefonda görüştüm. yayımladıkları talimatın farklı yorumlara neden olduğunu, mühendislerin olumsuz yorumlar yaptıklarını, başvuruları masalarında beklettiklerini, birçok yatırımcının mâdur olduğunu kendisine açık açık dile getirdim.

Şaşırdı, olur mu canım gibisinden başlayarak, "açıkça ifade ettik" dedi ve ilgili bölge müdürünü bizzat arayacağını söyledi. Umarım yapar...

Bu nedenle 319 numaralı mesajdaki bilgiyi düzeltmek şart:
Alıntı:

"Mühendis talimatın alındığını ancak sahiplenme aşaması bitmiş başvuruların yürüyeceğini, başvuru aşamasındaki tüm işlemlerin bekletileceğini bildirdi.
Galiba ben yanlış yorumladım talimat içeriğini..."
demiştim, hayır efendim, hiç de yanlış yorumlamamaşım... Talimatın 1. sayfa 3. paragrafının son cümlesi "bugüne kadar yapılan ve işlem görmeyen tüm özel ağaçlandırma müraacatlarının da değerlendirilerek ..." diyor.

Müraacatlar dâhil tüm işlemleri sürdürmek zorundalar...

Saygılarımla,

syılmaz 06-02-2012 15:12

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler Sn. Odeh. Gerçi ben kendi çapımda tarla almaya döndüm ama ileride (tabi arazi kalırsa) ilgilenebilirim tekrar.

Bu kadar süredir bekleyen yatırımcıların da yüzü güler inşallah. Bürokrasi ile uğraşmak çok zor gerçekten.

yesavas 16-02-2012 19:54

Sn Odeh dikkat etmenizi isterim herşeyin belirli bir süresi var mesela işe başlama gibi taahhüt senetleri gibi bunları siz gidip bizzat müdürlükte zorlayarak takib ediniz...

Odeh 16-02-2012 22:19

Haklısınız sayın yesavas,
Önceden mühendislik bürosunun kişisel ilişkilerine güveniyorduk ancak verim alamadım.
Artık bizzat kendim izliyorum her aşamayı, adım adım. Ayrıca yönetmelikleri de hatmettik desem yalan olmaz...
Uyarınız için teşekkür ederim.

Samsunlu55 03-03-2012 20:23

Birşeyi merak ediyorum. Diyelim 1000 hektar ormanlık alan var. Bu alanın içinde ve kıyısında 100 dönüm bozuk orman alanı var. Acaba bu alanlar ormanlık alanla bütün mü görünür yoksa, ağaçlandırmada sorumlu olduğunuz alan ağaçsız bulunan 100 dönüm alan mı olur? Başka bir sorum da, görünüşte 1000 hektar görünen orman arazisi, tek bir parça olarak mı kayıtlıdır, kendi içerisinde adalara ayrılmış olarak kayıtlı olabilir mi?

Odeh 03-03-2012 21:20

1000 hektar değil de 1000 dekar demek istediniz sanırım.
Orman Müdürlüğü sahalarını bölme dedikleri farklı alanlara sahip parçalara bölerek izler.
Bu sizin ağaçlandırma talebinizi bağlamaz, kadastro ile de ilgili bir konu değildir.

Bozuk orman niteliği ne kadar bir alanda ise siz ancak o kadar bir alanı kiralayabilirsiniz. Diğer alanlara elinizi süremezsiniz. Ancak bu 100 da. içinde örneğin 3-5 da. bir alanda ağaç var ise komisyonun takdiri ile emval kaldırılır, saha teslimi sonra yapılır.

yesavas 03-03-2012 21:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 (Mesaj 920104)
Birşeyi merak ediyorum. Diyelim 1000 hektar ormanlık alan var. Bu alanın içinde ve kıyısında 100 dönüm bozuk orman alanı var. Acaba bu alanlar ormanlık alanla bütün mü görünür yoksa, ağaçlandırmada sorumlu olduğunuz alan ağaçsız bulunan 100 dönüm alan mı olur? Başka bir sorum da, görünüşte 1000 hektar görünen orman arazisi, tek bir parça olarak mı kayıtlıdır, kendi içerisinde adalara ayrılmış olarak kayıtlı olabilir mi?

İlk sorunuza cevap; Orman amenajman haritalarında ormanlık alanla bütün görünür. Fakat siz ağaçlandırma yapacağınız zaman işte mühendis arkadaşlarında yapacağı işlem bu biraz, oradaki bozuk orman ile orman sayılacak alanları haritada belirtip bunu projede belirtmek.

İkinci sorunuz ise, her iki durumda da kayıtlı olabilir, bunu en iyi kadastro müdürlüklerine gidip öğrenebilirsiniz fakat orada da bakabileceğiniz en iyi haritalar harita genel komutanlığına ait haritalardır...

Kolay gelsin...

yesavas 03-03-2012 21:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Odeh (Mesaj 860188)
Arkadaşlar!

Saygılarımla,

Sn Odeh,

Baharda işler başlıyor mu planlama yaptınız mı neler yapacaksınız iş sırası gibi?

Bizde murada ermek üzereyiz birtek müzenin raporu kaldı, o da tamamlanırsa inşallah 800 dk kadar arazi de biz alacağız..

Dua edin bizimki de tez zamanda olsun...

Odeh 03-03-2012 21:46

İnşallah inşallah hayırlısı ile olsun, ne güç bir süreç yaşamayan bilmez.

Müze ve maden olurunu aldım ben, çok oldu. Ancak proje hazırlarken kalktılar Kula değil Salihli sınırında kalıyormuş, "pardon" baştan başlayın dediler.

Gecikti bu nedenle, kismetse birkaç aya kalmaz toprağıma elimi süreceğim.

Odeh 03-03-2012 21:49

Bakım, mücadele dâhil tüm iş planlarım hazır. Bir hayli de detaylı bir çalışma programım var. Tahsis olur olmaz tümünü paylaşmayı düşünüyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024