agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma (http://www.agaclar.net/forum/orman-ormancilik-orman-yanginlari-agaclandirma/)
-   -   Açık araziye dikilen fidanları nasıl koruyabiliriz? (http://www.agaclar.net/forum/orman-ormancilik-orman-yanginlari-agaclandirma/15523.htm)

mcdogan 13-05-2009 09:25

Açık araziye dikilen fidanları nasıl koruyabiliriz?

Arkadaşlar ,Ankara çevresinde dağ bayır gezip tohum ve fidan dikmekteyim. Özellikle Kalecik civarında. Fidanları dikerken aklımda hep ya keçi yerse -ya inek yerse sorusu kalıyor. Bu hayvanların kokar ağaçı kesinlikle yemediğini biliyorum. Ancak kızıl ve kara çam -meşe (saee sağolsun- kendisine teşekkür ederim) dikerken onları nasıl koruyacağımı bilmiyorum. Açık arazi ve genelde dağ tepe başı yerler. Acaba hayvanları bu fidanlardan uzaklaştıran -uzak tutan koku **** bir ilaç varmı? Nasıl onları koruyabilirim?

Oğuz Karsan 23-05-2009 16:40

Merhaba.

Sn. mcdogan,

Malesef, araziye dikilen fidan ve ağaçları koruyacak obahsettiğiniz şekilde bir yöntem henüz yok. Sadece fidenin veya ağacın etrafını çevirirseniz koruyabilirsiniz.

Bazı belediyelerin uygulamalarından görmüşsünüzdür. Dikdörtgenler prizması şeklinde oluyor. Veya üç çıtayı fidanın etrafına saplayıp etrafına kümes teli sarın en ucuzu o.

Yoksa, arazideki başıboş keçi ve diğer hayvanlar mutlaka yerler.

Saygılar.

Uysal01 23-05-2009 23:04

Merhabalar,
Yıllar önce büyüklerimizin bu konuda şöyle uygulama yaptırdıklarını biliyorum.Yeni dikilen fidanların üzerine, bir kovada sulandırılmış siğir ğübresini süpürge yardımıyla dökerlerdi,böylece fidanlar hayvanlardan belli bir süre korunmaktadır.

denizakvaryumu 23-05-2009 23:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Oğuz Karsan (Mesaj 428647)
Bazı belediyelerin uygulamalarından görmüşsünüzdür. Dikdörtgenler prizması şeklinde oluyor. Veya üç çıtayı fidanın etrafına saplayıp etrafına kümes teli sarın en ucuzu o.

Yoksa, arazideki başıboş keçi ve diğer hayvanlar mutlaka yerler.

Saygılar.

Bu yöntem domuz ve tavşanlara da etkili olur mu?

Zeytinci 25-05-2009 15:46

1 Eklenti(ler)
Bu şekilde korunabilir. Sağlamcı çözüm. Deveci ile Williams aşısı. Koyun , keçi, domuz vs. korunuyor.

Remzi Sarıoğlu 25-05-2009 17:51

Amerika'dan bazı ürünler getirdik. Bunlar üç çeşit idi. Araziye birisi tavşan ve geyik, ikincisi fare ve köstebek diğeri ise yılan sokmuyordu. Bu ürünler 2006 yılı başında gelmişti. Şimdi yeni ürünlerde çıkmış olabilir. Araştırmak lazım.

mcdogan 27-05-2009 12:26

Almanyadan dostlarıma rica ettim. Birde orada soruşturacaklar. Bir bilgi alırsam burada paylaşırım.

mcdogan 06-06-2009 12:03

Almanyadan haber geldi ,malesef keçi kaçıran bir madde yokmuş :( Mayın hariç :D ....Okadar ağacı bi başıma dağınbaşında nasıl korumaya alabilirimki? :( ...Keçileri toplayıp eğitim vermek daha kolay olur. En iyisi kokar ağaç dikmek sanırım. Diğer türlerde Allah kerim artık :( ...

Oğuz Karsan 31-07-2009 16:48

Merhaba.

Alıntı:

Bu yöntem domuz ve tavşanlara da etkili olur mu?
Sn. denizakvaryumu

Mesajınızı farketmediğimden dolayı üzgünüm. Ancak farkına varabildim. Lütfen Kusura bakmayınız.

Sanırım olur. Ama domuz daha kuvvetli olduğu için tel ile birlikte herşeyi devirebilir. Ama otoyol gibi yakınında gürültülü bir yer varsa gelmeyebilir.

Saygılar

caucasus 18-08-2009 21:28

Bence en güzeli keçi ve domuz'un yemediği ağaç türlerini seçerseniz daha uygun olur. Ben domuzların ekili tarlalara ve meyve ağaçlarına zarar verdiklerini biliyorum ama normal türlere zarar verdiklerini duymadım.

Keçiler yiyebililer haklısınız. Seçerken çam türlerini seçerseniz daha uygun olur zannedersem.

Acizane fikrim.

Samsunlu55 07-09-2009 01:19

Benim bildiğim meyve ağacı olarak şeftaliyi acı olduğu için yemiyor. Cevizide yaprağı acı olduğundan yemiyormuş doğru mudur?

brody 07-09-2009 15:43

Hayvanlar yemese bile küçük ağaçları çiğniyor, büyük fidanların kökünü oynatıyor. O yüzden en iyisi etrafını çevirmek. Kokarağaç dikerken dikkatli olmak lazım. Yayılmacı ve istilacı yabancı bir türdür. Yerel türleri baskılayabilir. O yüzden çoğalmasının kontrol edilebildiği yerlere dikmek lazım.

mcdogan 09-09-2009 14:02

Brody tavsiyeniz için teşekkür ederim. Kokar ağacın Ankara gibi kurak mıntıkada istilacı olmadığından eminim. Seçmemdeki önemli bir etmende yayılma özelliği idi. Bu kış Allah izin verirse meşeye yöneleceğim. Bakalım nasıl olacak.

Samsunlu55 10-09-2009 13:14

Başka bir başlıkta naftalin asılı olan ağaca hayvanlar yaklaşmıyor diye yazıyor. Deneyen oldu mu veya deneme şansı olan var mı?

Oğuz Karsan 16-09-2009 08:10

Merhaba.

Alıntı:

Başka bir başlıkta naftalin asılı olan ağaca hayvanlar yaklaşmıyor diye yazıyor. Deneyen oldu mu veya deneme şansı olan var mı?
Sn. Samsunlu55,

Naftalin içindeki zararlı kimyasal maddelerden dolayı bitkilere ve Ağaçlara zarar verebilir.

Saygılar

rabenek 16-09-2009 08:26

Anladığım kadarıyla doğa için dikilmiş ağaçları korumadan söz ediliyor. O zaman doğal dengeye terk etmek gerekmez mi.

Samsunlu55 17-09-2009 03:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Oğuz Karsan (Mesaj 497751)
Merhaba.

Sn. Samsunlu55,

Naftalin içindeki zararlı kimyasal maddelerden dolayı bitkilere ve Ağaçlara zarar verebilir.

Saygılar

Sn. Oğuz Karsan;
Naftalinin ağaçlara ne gibi bir zararı olabilirki:confused: Naftalin katı halden direk gaz hale geçer o yüzden ağaça bir zararı dokunacağını sanmıyorum.
Saygılar...

Samsunlu55 17-09-2009 03:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi rabenek (Mesaj 497758)
Anladığım kadarıyla doğa için dikilmiş ağaçları korumadan söz ediliyor. O zaman doğal dengeye terk etmek gerekmez mi.

Sn. rabenek;
Ağaçları doğaya terk etmek için güvenilir bir alan olması lazım aksi halde sadece biz terketmiş oluruz başkalarının terk etmesine engel olamayız. Mesela çobanların...

bahtiyar02 17-09-2009 09:36

keçiyi oraya salan çobanı eğitmek bilgilendirmek olurda, dediğiniz gibi tavşan veya domuz için yapılacak birşey yokgibi.

Samsunlu55 18-09-2009 01:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 (Mesaj 498252)
keçiyi oraya salan çobanı eğitmek bilgilendirmek olurda.

Bizim çobanlarmız laftan anlamıyor. Geçen kış yeni ekilmiş fındığın içinden hayvanları birkaç defa geçirdi sonra gittik konuştuk tamam dedi birdaha geçmem. Sonra birdaha geçirirken birdaha yakaladık sonrasındada böyle olmuyor deyip telle çevirdik. Sen gel telleri gevşeyip birbirine dola geçir hayvanı geçirdiğide yetmiyormuş gibi tarlanın her köşesin yaymış hayvanları. Benim sinir tepede:mad: Uzaktan uzağa çık felan dedik küfür etmeye başlayınca bir süre bağrışınca en sonunda jandarmayla irtibata geçtim. İki kez jandarmalık oldu. Bu olaylardan sonrada hayvanlar yaylaya gitti zaten. Geçenlerde yayladan geldi hayvanlar. Şimdilik bir olay yaşanmadı bakalım koca kış ne olacak. O yüzden bizim çobanımız laftan anlamıyor...

Mahmut Ozkur 26-04-2017 14:04

Merhabalar,

Tanışma bölümünde bahsettiğim gibi yaylalık olarak aldığım Niğde Ulukışla tarafındaki bahçemin dışında kalan ağaçsız tepeleri ağaçlandırmak için kestane ve çınar tohumları çimlendirdim. Geçen hafta komşularımla gerçekleştirdiğimiz sohbette, çabalarımın boşa olacağı, köyde yaklaşık 500 başlık keçi sürüsü olduğu ve kışın dağ tepe demeden, ne var ne yok silip süpürdüklerini belirttiler.

Her fidan için kafes yapamayacağım için dikebileceğim ağaç cinsini değiştirmeyi düşündüm ve bu başlıkta kokar ağacın keçiler tarafından pek tercih edilmediğini okudum. Ağacı, Adana'da nerelerde bulabileceğimi bilenlerin yardımını rica ediyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024