agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-03-2010, 17:42   #181
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Teşeşkürler sayın tamtutulma.
Sürdüğümüz yerden zarar etmeyiz. Toprak havalansın meşe Palamutlarını dediğiniz gibi yazpacağım kayısılar artık sonbahar kaldı.Sayın tamtutulma tavşanlar benim bademleride kemirmişler. Fareler ise sanırım tohumları yiyor. Sizin diktiğiniz fidanları tavşan ve fareden nasıl koruyorsunuz zarar vermiyorlarmı.

Düzenleyen Avanos : 06-03-2010 saat 11:57
Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2010, 09:46   #182
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Fare ve tavşan kovucu kimyasallar var. Bu kimyasallar köpekleri, tilkileri bile tarlanıza sokmuyor. Bize de önerilmişti ancak ben kullanılması taraftarı değilim.

Size basit ve pratik bir yöntem öğreteyim; bulabildiğimiz kadar 1-2-5 litrelik pet şişe toplayın. Bu şişelerin altlarını ve üstlerini kesin. Pet şişeleri silindir haline getirin. Sonra yanlarından maket bıçağıyla düzgünce keserek dikmelerinizi bu şişelerin içine geçirin. Daha sonra pense şeklindeki bir zımba makinası ile yandaki kesikleri zımbalayın. 33 cm yükseklik yetmezse iki şişeyi üst üste zımbalayın. Böylelikle ağacınızın köke yakın kısımlarını ve yerden yaklaşık 33 cm yükseklikteki bölümlerini tavşanlar kemiremeyecektir.

Tabi 100 dönümlük bir arazide sanırım 4 bini aşkın dikmeniz var. Bu kadar şişeyi bulup dediğimi yapabilir misiniz bilemem. Ancak en basit ve ekonomik yöntem bu.

Pet şişeleri belediye çöplüğünden ya da otel, restorant, otobüs işletmesi gibi yerlerden toplayabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise, gelin arabası süslemekte kullanılan kalın rafyalardır. Bu rafyaları tarlanızın sınırlarına gererek; ağaçlarınızı dallarına bağlayarak rüzgarla tuhaf bir ses çıkarmalarını sağlarsınız. Bu ses yabani hayvanları oldukça rahatsız ediyor. Ürgüp'te bu yöntem daha çok domuzları tarlalardan uzak tutmak amacıyla kullanılıyor.

4-5 dönümlük hayalimdeki gibi bir arazi almak üzereyim. Umarım bu sefer bir aksilik çıkmaz da tarlayı alıp sayın Avanos gibi bademciliğe başlayabilirim.

Umarım verdiğim bilgiler işinize yarar.. Kolay gelsin.

Düzenleyen Tamtutulma : 06-03-2010 saat 09:55 Neden: Yazım yanlışlarını düzelttim.
Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2010, 11:58   #183
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Sayın tamtutulma pet şişe fikri güzel bu arada ardıç katranını önerdiler ağaçların gövdelerine sürmek için. Bu baharı gördük bakalım önümüzdeki kışa seçenekleri değerlendireceğiz. Meşe palamudu tohumunu ve kayısı çekirdeklerini dikim işini tavsiyeniz üzerine güze bıraktım. Toprak yıllardır işlenmediği için bir ay sonra tekrar sürüp alanıda genişleteceğim ekim sonu gibi toprakla buluşturma kararı aldım.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2011, 08:02   #184
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tamtutulma Mesajı Göster
4-5 dönümlük hayalimdeki gibi bir arazi almak üzereyim. Umarım bu sefer bir aksilik çıkmaz da tarlayı alıp sayın Avanos gibi bademciliğe başlayabilirim.

.
Sayın Tamtutulma Merhaba....!

Yaptığınız çalışmaların sonucunu merak ediyorum. Uzun süredir sayfayı okumamıştım. Eminim siz ve diğer arkadaşların azim ve kararlılıkları başarıya ulaşmıştır.

Bademcilik konusunda yapacağınız çalışmalarda şimdiden başarılar dilerim. Arazi aldınızmı bilmiyorum ancak aldınızsa eminim cenneti kurdunuz demektir.

Selam olsun tüm KAPADOKYAYA ve güzel insanlarına.

Saygılar.

Anadolu DİVANESİ

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2011, 08:52   #185
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemal.S Mesajı Göster
Sayın Tamtutulma Merhaba....!

Yaptığınız çalışmaların sonucunu merak ediyorum. Uzun süredir sayfayı okumamıştım. Eminim siz ve diğer arkadaşların azim ve kararlılıkları başarıya ulaşmıştır.

Bademcilik konusunda yapacağınız çalışmalarda şimdiden başarılar dilerim. Arazi aldınızmı bilmiyorum ancak aldınızsa eminim cenneti kurdunuz demektir.

Selam olsun tüm KAPADOKYAYA ve güzel insanlarına.

Saygılar.

Anadolu DİVANESİ
Sayın Cemal S. Eğrim Dağı'ndaki çalışmalarımızı tamamladık. Şu anda yaklaşık 3.000 fidan dikilmiş durumda. Şu anda 5-2-1 tonluk 3 ayrı su deposundan damlama sulama sistemi döşenmiş durumda. Sistem sorunsuz çalışıyor. Yaklaşık 10 hektar alanı ağaçlandırdık; dikmelerimiz gayet sağlıklı durumda şükürler olsun.

Önceki iletilerimde bahsetmiştim; İl Koruma Kurulu'nun çıkardığı sorunlar nedeniyle basında Eğrim Dağı çalışmalarının yer almaması gerekiyor. Bu nedenle başlığımızı güncellemiyoruz.

Hayalimdeki gibi bir arazi aldım, 8.126 m2. Araziye Orta Asya'daki yurtlardan (çadır) yaptım. 400 Adet çekirdekten çöğür badem yetiştiriyorum; gelecek yıl aşıları yapılacak. Bunun haricinde yağmur sularının biriktiği kayadan oyma bir depo var. Bu depodan 5 tonluk tanka su basıyoruz. Haziran ayında damlama sulama sistemi kuracağım. Evim için 25 tane çeşitli meyve dikmeleri diktim. Her şey yolunda kısacası.

Yürekten selamlar...

Sağlıcakla kalın.

Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2011, 13:43   #186
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Ne mutlu ki size ve destekçilerinize, güzel ülkemize kalıcı eserler bırakmış olacaksınız. Saygılarımla Nezih

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 13:19   #187
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar...!

Eminim dikilen her fidan ağaç olmuştur. Anadolunun bereketli toprakları öyle güzelki nasıl anlatılır bilemem.

Başlığı öne çıkarmak istedim bir çok çalışmaya örnek olabilir diye düşünüyorum. Sizler ne derseniz bilemem sevgiyle.

Saygılar.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024