agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-09-2008, 00:32   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi amenajman Mesajı Göster
Merhaba Tamtutulma ,
Sizin bu yaptığınız kadar güzel birşey yok.söyleyecek söz bulamıyorum ya
Saygılar
Sevgili Amenajman!

Söylenecek o kadar çok söz varki bunları burdan anlatmaya bizim hiç birimizin gücü yetmez. Sadece şunu söyleyebilirim. Anadolu dünden hazır. Sizin gibi sevdalıları bekler. Üçer beşer guruplar halinde. Çıkarsız riyasız siyasetten uzak o köy senin bu köy benimsiz yapılacak her türlü çalışmaya katılırız biz. Bu bizim mayamızda var. Yeterki kullanılmadığımızı hissedelim ve şeffaflığı görelim. Orası toprağa çiçeğe aşık KOCA VEYSELLERİN diyarı. Hep bekler durur sahibini. Aslında sahibi ile koyun koyunadır kuzu ile koyun gibi. Ancak bir türlü kendini bulamaz.

Şu anda benim mutluluktan gözlerim dop dolu haberiniz ola. Bakın bozkırın ortasındaki küçücük bir grup sevdalı ağaçlar net üyesine destek için yazılan yazılara işte ağaçlar net farkı bu. Aslında biz çok güçlüyüz. Bunu biliyorum. ÇÖZÜMSÜZ PROBLEM YOKTUR diye diye yaşayan birisi olarak mutlu olmak hepimizin hakkı diye düşündüm bir an.

Ailece Yalovadaki seramızda şu anda çelikten üretim çalışmalarımız devam ediyor. Bir köşesinde Ürgüp cennetimiz için uygun çeşidi köklendirip tüpleyerek ulaştırmak bize ailece çok büyük mutluluk verir. Biz hazırız ve burdan takip edeceğiz. Karınca kaderince emeğimizle yüreğimizle bu arkadaşlarımızın yanında yer almaya. Hatta gerekirse çapaları kapar gider yerlerine bile yerleştiririz. Anadolu cennetine her şeyimiz feda olsun.

Bu sevdaya gönül veren ve destekleyen arkadaşlarımıza Yalovadan taaa yürekten selam olsun.

Saygıyla kalın.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 03:45   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-09-2008
Sayın Tamtutulma,

Yaptığınız ağaçlandırma beni çok sevindirdi, bir kaç yıl önce Ürgüp'e gittiğimde ilk gözüme çarpan şey ne kadar çorak olduğuydu, anlaşılan bir dahaki sefere daha yeşil bir Ürgüp görüceğim

Haddime düşer mi bilmiyorum ama size bir önerim var, neden tayga dikmiyorsunuz?

highalltime Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 09:32   #33
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Sayın highalltime: araştırdım ama tayga hakkında hiç bir bilgiye ulaşamadım. Biraz bilgi verirseniz mutlu oluruz.

sayın Cemal.S : Bizim için fidan yetiştirmeniz bizi fazlasıyla mutlu etti, sağolun varolun. Gerçekten çok güzel açıklamışsınız yüreğinize sağlık. Anadolu gerçekten bu konuda çok istekli. Sadece ileride imara açılmayacağına emin olacağınız bir arazi ve bir kaç çevre dostu arkadaş bulmanız yeterli. 20 ytl gibi bir çocuk harçlığına bile 5 -6 fidan alınabiliyor. Bu fidanları diktikten sonra sonra sulamaya giderken yanınıza sürekli başka kişileri alın; fidanların ve çevrenizdeki kişilerin zamanla nasıl çoğaldığını gülümseyerek izleyin. Bu konuya milletimizin ne kadar duyarlı olduğunu göreceksiniz.
Size bir anımı anlatmak istiyorum:
Karadeniz'de bir orman köyünde yangın çıkmış ve ahşap olan köy evlerinin yarısı yanmıştı. Kendi eviyle birlikte ablası, abisi, annesi ve kızkardeşi gibi bütün akrabalarının evini yangında kaybetmiş 55 -60 yaşlarında Yunus yürekli bir amca kendisiyle röportaj yapan muhabire ne dedi biliyor musunuz:

- Köyünüz yandı bu konuda ne diyeceksiniz ?

- Yangın bir felaket, ama çok şükür can kaybımız yok. Ben ve akrabalarımın bütün evleri yandı; ama şükürler olsun ormanımıza bir şey olmadı.

Bilmiyorum bunun üzerine bir şey söylemeye gerek varmı.

Sayın Amenajman: Sağolun. Dantel ören orman bölge Orman memurlarını gördükten sonra bayağı kafam karışmıştı. Ancak sizin gibi orman bölge şefleri; müdürleri olduğu zaman eminim hiç kimse çalışmak yerine dantel öremeyecek; yattığı yerden para alıp çoluğuna çocuğuna haram yedirmeyecektir. Herkes işini yaptığı zamanda daha yeşil bir çevrede yaşamak isteğimiz çok daha kolay gerçekleşecektir. İnsanlarımız bu işe dünden razı sadece onları organize edin yeter.

Saygılar.

Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 10:02   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Sevgili Tamtutulma Kayınbiraderim Sedat Oral dır. O fabrikanın ağaçlandırılmasına çok emek harcamış biridir.Kolaylıklar dilerim.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 10:07   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tamtutulma Mesajı Göster
Sayın highalltime: araştırdım ama tayga hakkında hiç bir bilgiye ulaşamadım. Biraz bilgi verirseniz mutlu oluruz.
Aslında benimde bu konuda pek bilgim yok ama bildiklerimi anlatıyım, eğer tayga hakkında iyi bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim.

Soğuğa çok dayanıklı olduğunu biliyorum sadece.Kuraklığa ne kadar dayanıklı bilmiyorum ama şiddetli karasal iklimin gözlendiği yerelerde görülüyormuş taygalar.

bu harita da dağılışları var.

highalltime Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 10:27   #36
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Tayga rusçada çam ormanı anlamına gelir. Özel bir ağaç cinsi değildir.

Eski 04-09-2008, 15:24   #37
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Sayın Yücel Özlem: bademlerin fotoğraflarını çektim. Biraz gübresiz ve susuz kaldılar. Ama sonbaharda gübre; gelecek yılda düzenli olarak su verilecek. Su şişesi 33 cm, bademlerin boyu hakkında bilgi vermesi için koydum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Tamtutulma : 04-09-2008 saat 17:03 Neden: bilgi ekleme
Eski 04-09-2008, 17:26   #38
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Yaptığınız çalışmalardan dolayı sizi kutluyorum sizin çektiğiniz sıkıntıyı bende çekiyorum. Siz yinede 5 kişisiniz.Ben tek başıma Ankara da Çayyolu'nda ki Ali Rıza Bey hatıra Ormanı nda ağaçlandırma çalışması yapmaktayım bende bu işe geçen sene nisan ayında Yenimahalle Belediyesinin Cumhuriyetimizin 84.yılı kapsamında 80000 fidan projesinin bir ayağıda bizim evimizin arkasında bulunan hatıra ormanına dikim yapıldı.Tam bir şölen havasında yapılan dikim töreninden sonra burası unutuldu zorla bir tanker su yollladılar ama ben pes etmedim evimden sizin gibi pet şişelerle su doldurup ağaçlarımı kurtardım.Bu sene başında sitemle beraber buraya 1,5 tonluk su deposu koydum.Su deposunun yetişmediği kısmında sizin gibi yamaçta pet şişelerle ağaçlarımı kurtaramaya çabalıyorum. Nisan ayında 100 tane karaçam fidanı 2+3 yaşında olmak üzere dikim yaptım bunlardan sadece 2 tane firem oldu bu sene ekim ayında bende 1000 fidan 1000 hayat projesi kapsamında ağaçlandırma yapacağım. Toplamda 300 e yakın ağacım var burda sedir karaçam iğde fidanları yoğunlukta bu dikimde meşe ardıç servi türü ağaç türlerinede yer vereceğim kendimde küçük bir fidanlık kuracağım sırf buranın ağaçlandırılması için. Fıstık çamı nı kapta yetiştirmeyi planlıyorum eğer olumlu sonuç alırsam fıstık çamınıda yaygınlaştıracağım.Siyasiler ancak boş vaatlerde bulunuyor buda çok üzücü saygılarımla Nezih Karakurt tema vakfı gönüllüsü

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 19:35   #39
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Sayın seaa : Resmi kurumlarla görüştüğünüzde çok ilginç sorunlarla karşılaşıyorsunuz. Örneğin bizim karşılaştığımız ilk ve en ciddi sorun bölgenin Göreme Milli Parkı sınırları içerisinde yer alıyor olmasıydı. Milli parklar içerisindeki alanlarda izin alıp ağaçlandırma çalışmaları yapamıyorsunuz. Peki prosedür böyle diye dağlarımızı dımdızlak bırakacak mıyız ? Elbette hayır. Milli emlakla yaptığımız görüşmede: " Bölgenin ağaçlandırılması için orman müdürlüğünden izin alınamayacağı." tarafıma söylendi. Ancak aynı kurumda bize; " Siz çalışmalarınıza devam edin, biz üç maymunu oynarız. Haberimiz yok." denildi ki bu bile bizim için sevindiriciydi.

Bu güne kadar ilçemizde her ilk baharda " Orman Haftası" kutlanır. Kaymakamlar, belediye başkanları, müdürler toplanır. "Ağaç şöyle yararlıdır, böyle güzellik katar." gibisinden teraneler okunur. Öğrenciler halk oyunları gösterisi yapar, müdürler yemek yer. Laf olsun diye 100 -200 fidan dikilir. Bir daha bu fidanların ne yanına giden olur; ne de bir damla su veren. Doğal olarak sonuç hüsran olur.

Siz de bizim gibi bir sevdalı yurttaş olarakyola çıkmışsınız. Yaptıklarınız takdire şayan. Ancak bu iş asla tek başına yapılabilecek bir iş değil. Mümkünse eş, dost, çevre duyarlılığı olan kişilerden size yardımcı olacak bir ekip oluşturun. Böylece hem sizin omzunuza binen sorumluluk azalacak; hem de arkadaşlarınızın arkadaşları da bu işe el atacak ve çevre duyarlılığı olan insanlar bir araya gelip güze bir çalışma yapmış olacaklardır.

Sedir, ardıç, meşe, iğde ve çalı İçanadolu'ya gerçekten en uygun ağaçlardır. Mümkünse akasya, kokar ağaç ve akçaağaç da dikin. Bu ağaçlar binlerce tohum yayarak etraflarını kendileri ağaçalandıran türlerdir. Ayrıca çokda azgındırlar.

Saygılar.

Eski 04-09-2008, 23:27   #40
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Alıntı:
Sayın Yücel Özlem: bademlerin fotoğraflarını çektim. Biraz gübresiz ve susuz kaldılar. Ama sonbaharda gübre; gelecek yılda düzenli olarak su verilecek. Su şişesi 33 cm, bademlerin boyu hakkında bilgi vermesi için koydum.
Var olan şartlara göre, bademler gayet iyi durumdalar, diye düşünüyorum. Kutlarım. Badem dikmine devam etmenizi önereceğim.

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2008, 07:59   #41
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yücel Özlem Mesajı Göster
Var olan şartlara göre, bademler gayet iyi durumdalar, diye düşünüyorum. Kutlarım. Badem dikmine devam etmenizi önereceğim.
Yücel Bey !

Sizinde Anadoluya, yeşile sevdalı olduğunuzu biliyorum. Karış karış o bölgeyi iklimini ağacını toprağını bildiğinizi tahmin ediyorum. Profesyonel anlamda yıllarca işin içinde yer aldığınızı da biliyorum.

Yalovada katlama yaparak veya daha değişik metodlarla badem çimlendirip tüplesem Ürgüp cennetinde başarılı olurmu merak ettim. Tür seçiminde bademi önermeniz dikkatimi çekti. Tüplendirip göndereceğim bitki seçimi konusunda sizden ve diğer arkadaşlardan yardım istiyorum.

Sizce mezarlık selvisi veya kara selvi diye adlandırdığımız bitki bu iklime uygunmudur.

Saygıyla kalın.

Eski 05-09-2008, 10:59   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2005
Galeri: 1
Alıntı:
Sayın E®TY: Bölgeye ilk fidanı 1995 yılında dikmiştik
....

Bir kaç konuda yardıma ihitiyacımız var: " Fidanlar - ağaçlar bulundukları toprağın su tutma yüzdesini ne oranda etkilerler ?" Bu konuyu çok araştırmamıza karşın doyurucu bir yanıt bulamadık.
Diğeri : "Fidanları diktiğimiz toprak geçirgen bir yapıya sahip değil. Toprak suya doyduğunda suyu bayağı iyi tutuyor; ancak yukarıdan suyu köke geçirmesi de hayli zor oluyor." Bu konuda önerileriniz ne olacaktır ?

Yemyeşil bir çevre sizlerle olsun.
Sn. Tamtutulma,
Yaptığınız çalışmalarda tekrar tekrar başarılar dileyerek başlamak istiyorum söze çünkü elinizdeki imkansızlıklarla bu büyük projeye girmeniz bırakın karanlığa ışık tutmayı Ejderhanın azından dışarı çıkmaya benziyor.
Ama doğru yolda ve yeterli azimde olduğunuzu bildirmek isterim.
Öncelikle sorularınıza yanıt vermek isterim.
-Fidanlar - ağaçlar bulundukları toprağın su tutma yüzdesini ne oranda etkilerler ?
- Mevcut kurak arazide yeni dikilen fidanlar elbette toprağın su tutma kapasitesini arttırır fakat bu artış oranı çok değildir. Ancak ileriki birkaç yılda gözle görülür şekilde bunun mümkün olduğunu kendi gözlerinizde görür hale gelir. İsterseniz küçük bir deney ile bu konuda tecrübe kazanabilirsiniz. Yıllık cetveller ayarlayıp aynı mevkiide son yagmurlardan sonra rutin (profil diye adlandırdığımız) çukurlar açın derinliği 1m. sizin için yeterli olacaktır. Ve son yağmurlardan sonra bu çukur işlemini 15 günde 1 tekrar edin. Toprak altındaki nemi gördüğünüz süreyi not edin.
Örn: 2009 Mayıs Son yağmurlar
2009 Haziran Nem mevcut
2009 Temmuz Nem kısmi mevcut
2009 Ağustos Nem görülmüyor.
Bu işlemi 5-10 yıl boyunca düzenli yaparsanız Nemi toprakta gördüğünüz süre ağaçlandırmanızın geliştiği yerlerde uzadığını göreceksiniz.

-Fidanları diktiğimiz toprak geçirgen bir yapıya sahip değil. Toprak suya doyduğunda suyu bayağı iyi tutuyor; ancak yukarıdan suyu köke geçirmesi de hayli zor oluyor." Bu konuda önerileriniz ne olacaktır ?

Toprağın geçirgenliği birçok farklı yapısal özelliğine göre değişmektedir. Killi topraklarda geçirgenlik zordur ancak kumlu topraklar daha iyi geçirgendir. Sulamalarınızdan sonra toprağın yüzeyinde oluşan kaymaksı tabakayı kırmanız toprağın su tutma kapasitesini arttırdığı gibi toprağın yeniden su geçirgenliğini de pozitif yönde etkilemektedir. Ayın 1. günü yapılan sulamanın ardından aynı ayın 10-15. gününe kadar fidan diplerinde oluşan kaymaksı yapıdan kurtulunması gerekmektedir. Yüzeysel aşırı derine inilmeden yapılacak çapalama işlemi bunun için gayet uygundur. Bu sayede toprak yüzeyinden suyun buharlaşması( kaymaksı yapıda çatlaklar mevcuttur ) engellenir.

Saygılarımla Tekrar Tebrikler ve Başarılar dileklerimle..

E®TY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2008, 11:08   #43
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın E®TY, uzman olmayanların da anlaması için, mümkünse konuyu biraz açabilir misiniz.
Sn Yücel Özlem,
Fidanalarımız ağaçlandırma sahalarında 2 tür olarak kullanılır.

1) Tüplü Fidan
2) Çıplak köklü Fidan

Tüplü olarak adlandırdığımız fidanlar kendi toprağıyla birlikte dikilen fidanlardır. Eminim herkes en az 1 kere görmüştür. Poşet kıvamında bir tüpte içinde fidanlık toprağı ile yetiştirilmiş fidanlardır.

Çıplak köklü dediğimiz fidanlar ise Dikimi sırasında kök kısmında toprağı olmayan adından da anlaşılacağı gibi çıplak olan fidanlardır. Bu fidanlar genellikle ibreli türlerde (servi vb.) , yapraklı ağaçlarda (badem, ceviz vb.) olabilir.
Fotoğrafta yerde yatık duran fidanlar çıplak köklü diğeri ise tüplü fidandır.

Eklenen Resimler

Eski 05-09-2008, 12:17   #44
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Sayın E®TY, açıklamalar için teşekkür ederim.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi E®TY
Bu gibi bölgelerde daha çok ibreli fidan seçimi ve mümkünse çıplak köklü fidan kullanımı uygundur.
Neden İbreli, neden çıplak köklü? Bu konularda da bilgi verebilir misiniz?

Eski 05-09-2008, 13:26   #45
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Alıntı:
Profesyonel anlamda yıllarca işin içinde yer aldığınızı da biliyorum.
Sevgili Cemal Bey, önce bir düzeltme yapayım. Ben bir profesyonel değilim. O nedenle yazarken çok dikkatli olmaya, yazılarımda, bunu mbelirtmeye çalışırım.
Alıntı:
Yalovada katlama yaparak veya daha değişik metodlarla badem çimlendirip tüplesem Ürgüp cennetinde başarılı olurmu merak ettim. Tür seçiminde bademi önermeniz dikkatimi çekti. Tüplendirip göndereceğim bitki seçimi konusunda sizden ve diğer arkadaşlardan yardım istiyorum

Sizce mezarlık selvisi veya kara selvi diye adlandırdığımız bitki bu iklime uygunmudur.
Badem önerimde tür olduğu kadar yöntem de var. Mevcut ortamda, hiç sulamadan bitkiler canlı kalabilyor. Büyümeye de devam ediyor. Bu bikiler, tohumdan, yerinde üretilmiş. Denemiş bir tür ve yöntem.

Başka yerde üretilmiş fidanların mutlaka, az ya da çok bir uyum sorunu olacağını düşünüyorum. Karar verirken, yerinde üretim ile üretip nakletme arsında, olumlu ve olumsuz yönleri, karşılaştırmak gerekir.

Sayın E®TY, sanıyorum uyum konusuna dikkati çekmek istemiş. Ben de katılıyorum. Ege ve Akdeniz'den gelen fidanlarda, bölgemizde uyum sorunu yaşndığı sıkça görülüyor. Bazan il kışta bitkiler kaybediliyor. Bazan da yıllarca, bitkiyi yaşatmaya uğraşılıyor. Sağlıklı olmayan bitkinin yaşatılması için, yapılan özel bakım, çoğu kez yeniden yetiştirmekten daha pahalıya mal oluyor. Bir çok olayda da bitki yine kaybediliyor.

Son yıllarda badem yetiştiriciliğinde bir canlanma var gibi. Badem yetiştiricilerinden, sulu alanlarda, bitki kaybı düzeyinde bir uyum sorunu duymadım. Ancak sulama imkanı olmayan veya kısıtlı olan arazide, yerinde yetiştirilen fidanların daha iyi olduğunu biliyorum. Nakledilmiş fidanlar, ilk yıl sulanmaz ise bitki kayıpları olabiliyor.

Karaselvinin bölgede yaşayabileceğini düşünüyorum.

Eski 06-09-2008, 08:13   #46
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Sayın E®TY: Verdiğiniz yanıtlar için sağolun. Çok araştırmama karşın bir türlü yanıtlarını bulamamıştım.

Fidan ve ağaçların bulundukları alanın su tutma kapasitesini olumlu yönde artırdıkları anlaşılıyor. Kısacası: Ne kadar çok fidan - ağaç varsa; köklerin çapı ne kadar büyükse toprak o kadar fazla su tutuyor. Ağaç gövde ve yapraklarının da gölgelik - serinlik yaparak bu su tutma kapasitesini artırıcı bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Pek çok kıraç, çıplak yamaçta bir tek pınar olmamasına karşın; aynı tip ağaçlık bir yamaçta pınarların olması da sanırım bununla ilgili.

Su tutma ve su geçirgenliği konusunda ise şunları söylemek isterim: Bizim burada özellikle üzüm bağları için söylenen bir söz vardır; " İki çapa bir yağmur eder." Burada bağınızı iki kez çapalamanızın su tutma kapasitesini artırdığını bu cümleyi duyan herkes anlayacaktır. Ancak " Nasıl ? " sorusu kesinlikle beynimizi
meşgul edecektir. Bunun zerre haline gelen toprağın-kumun su tutan yüzeyi tam olarak yalıtması ve buharlaştırmayı azaltıcı etkisi nedeniyle olduğunu belirtmeniz iyi oldu. Çapalama işlemiyle fidan köklerindeki gereksiz bitkilerde öldürüldüğü için bu bitkilerin fidanımızın suyunu çalmaları da engellenmiş oluyor.

Saygılar.

Düzenleyen Tamtutulma : 06-09-2008 saat 08:18 Neden: yazım yanlışlarının düzeltilmesi
Eski 06-09-2008, 12:47   #47
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Tamtulma, tebrik ederim. Emeğinize ve yüreğinize sağlık. Bizde azda olsa ağaçlandırma çalışması yaptık. Bu işin ne kadar emek ve zahmet gerektiren bir iş olduğunu biliyorum. Siz bizden daha zor şartlarda ağaçlandırma yapmaya çalışıyorsunuz, gönlümüz sizin yanında. Umarım bir gün yolumuz düşer de, bedenimizde sizin yanınızda olur.
Size ve sizin nezdinizde ekibinize kolaylıklar diliyorum. Hoşçakalın.

Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2008, 16:03   #48
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın E®TY, açıklamalar için teşekkür ederim.

Neden İbreli, neden çıplak köklü? Bu konularda da bilgi verebilir misiniz?
İbreli türlerin su istekelri yapraklılara göre daha az ve aşırı sıcaklarda dayanıklılıkları doğru tür ise daha fazladır. Çıplak köklüdeki sebep ise fidanlar arazide dikimlerinden sonra bir süre adaptasyon sorunuyla karşıkarşıya kalırlar. Tüplü fidanlar kendi topraklarıyla dikildiği için bunu belli bir süre hissetmezler ancak kök gelişip kendi toprağının sınırlarından çıktığında bambaşka bir toprak yapısıyla karşı karşıya kalır. Ancak çıplak köklü fidanların dikimlerinde bu olmaz. Çünkü dikimden hemen önce yapılan kök budamasında kök küçültülür ve çıplak olduğu için arazideki toprakla direk tanışır. Gövdede de yapılan budama sayesinde dikim zamanı ihtiyaçları azdır. Zamanla artar bu zamana paralel kök gelişir ve toprakta eski şeklini almaya başlar. İhityaç az toprak adaptasyonu da aynı anda geliştiği için bu adaptasyon daha sağlıklı gerçekleşir.

Eski 06-09-2008, 18:21   #49
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sayın Cemal S.
Demekki bizim size sunduğumuz kır çiçekleri boşuna değilmiş.
Tam tutulmanın yüklediği resimlerede baktım. Bu konuda çalışan, yorulan, fikir veren ve alın teri döken herkesi tebrik ederim.
Çok güzel işler başarmışsınız. Geri planda bir köy gözüküyor..
Onların duası size yeter.
Saygı ve sevgilerle.

Düzenleyen Yücel Özlem : 07-09-2008 saat 20:41 Neden: Konu dışı sohbete yol açabilecek bölümü çıkarmak.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2008, 02:15   #50
Ağaç Dostu

Sevgili Cumhur umarım korkacak bir şey yoktur geçmiş olsun.

Sayın Tamtutulma! mesajımda belirttiğim gibi çelikle üretim çalışmalarımız devam ediyor. Bölgeye uygun seçimi yapar yapmaz 100-200 fidanı akşama sabaha çelikleme yapıp hazırlamaya çalışacağım. ETY arkadaşımızın bilgileri gerçekten çok önemli. Bir kaç tane deneme amaçlı mezarlık selvisini tüplü olarak özelime adresinizi yazarsanız size ulaştırmaya çalışacağım. Poşette tüplü fidanlar elinize geçtikten sonra neler yapabiliriz burdan görüşürüz. Ayarlayabilirsem badem çimlendirmeye çalışacağım. Derya kızımız bu konuda tecrübeli Ankaradaki çalışmalarını yerinde görme şansım olmuştu. Güzel bir çalışma. Birlik ve beraberliğin ürünü. Sağ olsunlar takdire şayanlar. Muhtarından köyün en küçük bireyine kadar herkesi işin içine katmış bir arkadaşımız kendileri.

Görüşmek dileği ile size tekrar başarılar. Tüm ekibe selamlarımı iletin. İyiki varsınız.

Saygıyla.

Eski 07-09-2008, 15:08   #51
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Sayın cemal.S: Çabalarınız için eksik olmayın. Fidanlarınız çok işimize yarayacak. Ancak 100 -200 fidanı Yalova'dan buraya sağ salim ve ekonomik bir şekilde ulaştırmak gerekiyor. Bizim buradan Yalova'ya sık sık limon kamyonları gelir.( Akdeniz'den yapılan limon ve greyfurt hasadı, Kapadokya'ya getirilip kaya depolarda bekletilerek daha daha sulu ve verimli hale getiriliyorlar. Buradan da bütün Türkiye'ye dağıtılıyor.) Onlarla fidanları daha ucuza getirtebiliriz. Biz burada bir fidanı 5 ytl ye alıyoruz. Nakliye fidanla başa baş gelecek olursa sizin zahmetleriniz de boşa çıkacaktır. Zamanı gelince kamyonu ben ayarlarım. Bir mektup zarfını bile 6 ytlye getiren vampir kargolara kalırsak işimiz zor. Arada bizim buradaki seracılarda İzmir ve Yalova'dan fidan getirtiyorlar. Hangi kanalları kullandıklarını öğrenir ve size haber veririm.

Bir kaç yıl önce adını hatırlayamayacağım bir profesör: "Ürgüp için en uygun ağacın badem olduğunu açıklamıştı. Şu anda fidanlıkta 100 e yakın badem fidanımız var. Biraz önce çapalarını yaptım ve kök çevrelerini yeniden kazdım. Umarım bir an önce büyürler.

Sayın Cumhur: Geçmiş olsun. Ciddi bir durum olmaması diklerimle...

Saygılar.

Eski 07-09-2008, 17:00   #52
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Alıntı:

Sayın Cumhur: Geçmiş olsun. Ciddi bir durum olmaması diklerimle....
Çok teşekkür ederim. Alınabilecek önlemleri ve yapılması gerekn tüm işlemleri tamamladık. İnşallah bir aksilik çıkmaz. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2008, 15:43   #53
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Selam ürgüplü hemşehrim
bende ürgüplüyüm ölmezsem şayet bir yıl içinde 15000 adet agaç dikeceğim ürgüpümüze özel ağaçlandırmadan faydalanarak. yer tahsisi için yazımı ankaraya kadar gönderebilmeyi başardım 5. ayını doldurdu ama yılmak yok yola devam...
Yeni seneye yardımlarınızı bekliyorum...

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2008, 22:31   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2008
Öncelikle bölgemizde böyle bir çalışmanın başlamasına sebep olan tamtutulma abimize saygılarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum.. Bölgemizin daha yeşil olmasını istemesi ve bu konuda bir çalışma başlatılması ayrı bir sevinç kaynağı bizim için.. Ağaç dikimlerinin bazılarında bulundum gerçekten insanı çok mutlu ediyor. Çalışmalarımıza katkıda bulunmak isteyen arkadaşlarada çok teşekkür ederim..

Saygılar...

haylaz7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2008, 08:33   #55
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sivas5858 Mesajı Göster
Selam ürgüplü hemşehrim
bende ürgüplüyüm ölmezsem şayet bir yıl içinde 15000 adet agaç dikeceğim ürgüpümüze özel ağaçlandırmadan faydalanarak. yer tahsisi için yazımı ankaraya kadar gönderebilmeyi başardım 5. ayını doldurdu ama yılmak yok yola devam...
Yeni seneye yardımlarınızı bekliyorum...

Sayın svas5858: Büyük olasılıkla size Ürgüp'te bir yer önermeyeceklerdir. Kızılırmak kenarlarında Ürgüp'e 10 - 15 km uzaklıkta bir yer önereceklerdir. Çünkü Ürgüp, Göreme Milli Parkı sınırları içerisinde. Dağlarımız Gobi çölündeki bir tepeden farksız ama ağaç diktirmiyorlar neden; Milli Park... Bu biraz anlaşılması zor bir durum.

Ürgüp'te Aksalur yolu üzerinde eski Kayseri yolu denilen bir mevki var. Oraya binlerce fidan dikilmişti. Ancak ne bakımları yapıldı, ne de sulandı. Geçtiğimiz ay gereksiz olarak yaratılmış biri tarafından alan yakıldı, ne itfaiye yanaşabildi; nede herhangi bir söndürme çalışması yapıldı. Ürgüp Belediyesi zaten itfaiye kamyonu dışında herhangi bir söndürme donanımına sahip değil. Yüzlerce fidan yandı. Milli emlakla görüşürseniz size yer olarak Kızılırmak kenarlarını öneriyorlar. Ancak Ürgüp'te ısrar ederseniz bu dediğim yeri öneriyorlar.

Çalışmalara başlayacağınız zaman biz de gönüllü ekibimizle yardımınıza geliriz.

Saygılar.

Eski 11-09-2008, 15:37   #56
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2008
tamtutulma yaptığınız çalışmalar çok güzel ellerinize sağlık, resimleri koymanız da çok iyi olmuş, birkaç yıl sonra kıyaslama imkanınız da olur .

umarım herşey hedeflediğiniz gibi olur, yakınlarda olsa ben de yardım etmek isterim.
ankarada bu konuda yardım isteyen arkadaşlar olursa benimle iletişime geçebilir.
dikim konusunda pek tecrübeli başarılı olmasamda bir el atarız yine de

delidumrul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2008, 08:53   #57
Ağaç Dostu

Alıntı:
Fidanlarınız çok işimize yarayacak. Ancak 100 -200 fidanı Yalova'dan buraya sağ salim ve ekonomik bir şekilde ulaştırmak gerekiyor.

Bir kaç yıl önce adını hatırlayamayacağım bir profesör: "Ürgüp için en uygun ağacın badem olduğunu açıklamıştı.
Merhabalar !

Sayın tam tutulma. Nakliye konusunu bir aile dostumuz kanalı ile hallettim sayılır. Kendileri nakliyeci ve kamyonları ile anadolunun her yerine malzeme taşırlar. Konuyu açtığımda seve seve halledeceklerini söylediler. Sağ olsunlar. E dost olmak zor iş biliyorsunuz.

Bu badem konusunda bende araştırma yapıyorum. Geçen yıl Zileden bir kg kadar çekirdek getirtip serada katladık. Fakat almakta biraz geciktiğimiz ve esas konumuz olmadığı için pek başarılı olamadık. Akşama sabaha yine badem çekirdeklerini getirtip katlamaya almayı planlıyorum. Ancak bu kez konumuz oldu şünkü ÜRGÜP CENNETİ onları bekler. Hele bir tüpleyelim sonrasını bir şekilde ben hallederim. Siz rahat olun arkadaşlarla mevcutlara sahip olalım yeter. Servileri çok yakında size ulaştırmaya çalışacağım. Şu anda haraket etsinler istemiyorum. Havalar biraz daha kırılsın. Bahsetmiştim deneme amaçlı. Telefonlarınızı ve adresinizi aldım. Arkadaşlara selamlarımızı iletin lutfen. Yalnız değilsiniz.

Sevgiyle kalın.

Eski 12-09-2008, 10:54   #58
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Sayın cemal.S: 3 yıl önce bademleri diken arkadaşlara sordum, ancak fazla bir bilgiye sahip değiller. " Çıkmazsa diye üçer üçer attık, neredeyse tamamı çıktı." dediler. Yukarıda fotoğrafları var yüze yakın bademimiz var, şimdi sorun onları ağaç yapabilmek. Ama bunu da yapacağız inşallah.

Nakliye konusunu hallettiğinize sevindim. Bayram sonuna kadar bir çalışma yapmamız zor, malum sıcak, oruç vs. Ekimde ağaçların uyumaya başlamasıyla birlikte dikimlere başlayacağız. İlk olarak kendi imkanlarımla annemin, kayın validemin bahçesinde ve bizim balkonda büyüttüğüm fidanlar dikilecek; sonra ıhlamurlar ve sizin selviler. İlkbaharla birlikte 1.000 fidanımız olacak. Tabi en az fireyle işin altından kalkmak gerekiyor.
Üzerimize düşeni yapacağız.

Saygılar.

Eski 13-09-2008, 16:10   #59
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Sayın Mahmut Leventoğlu: Ağaçlar.net adına dikmemiz için yolladığınız Datça Bademlerini biraz önce kargodan aldım. Bu desteğiniz için sonsuz teşekkürler.

Sanırım 2 ay sonra dikilmesi gerekiyor. Barış arkadaşımız bu konuda deneyimli, kendisine danışır, onunla birlikte dikeriz.

Saygılar

Eski 17-09-2008, 11:35   #60
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Mahmut Leventoğlu: Ağaçlar.net adına dikmemiz için yolladığınız Datça Bademlerini biraz önce kargodan aldım. Bu desteğiniz için sonsuz teşekkürler.

Sanırım 2 ay sonra dikilmesi gerekiyor. Barış arkadaşımız bu konuda deneyimli, kendisine danışır, onunla birlikte dikeriz.

Saygılar
Mahmut bey !

Bendende size kocaman bir teşekkür. Bana hediye olarak vereceğiniz badem çekirdeklerini bende arkadaşlara göndereceğim. Burda çimlendirme konusunda bir mühendis arkadaşla görüştüm doğrusunun yetişeceği iklim şartlarında çimlenmesi olduğunu söyledi. Tabii müsadeniz olursa.

Hediye hediye verilmez diye bir inaç vardır ama olsun orasıda benim Anadolumun bir cenneti. Biz hediyemizi toprağa verelim hep beraber.

Sayın Tamtutulma !

Bayramdan sonra bir plastik koli içerisinde selvilerinizi size ulaştıracağım. Bu aralar çok yoğunum fidanlarınız hazır aslında. Hem birazda havalar kırılır diye düşünüyorum. Ekim sonlarından önce toprakla buluşturmanız doğru olmaz diye düşündüm bir an. Bilmem arkadaşlarımız ne derler.

Tüm gruba sevgi ve selamlarımı iletin lutfen. Yalnız değilsiniz.

Saygıyla.

Yalovadan Cemal SANSAR/ Anadolu divanesi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024