agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-01-2013, 08:17   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2013
Merhaba
Sanırım benim yapmak istediğim çalışmada örnek alabileceğim projeler burada gerçekleşmiş. Soguk ve rüzgarlı bir kışa ve kurak ve güneşli bir yaza sahip olan bir arazide ki toprağın rengi mineral açıdan gereğinden fazla zengin gibi görünüyor toprak nasıl çam ağacı yetiştiririm. Hiçbir bilgim yok ama isteğim var. Maddi kazanç beklemiyorum. Sadece çam ağaçlarının arasında kamp yapabileceğim bir koruluk istiyorum. Yardımlarınızı arz ederim.

bkerti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 00:39   #32
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Sayın bkerti, çam ağacı her türlü toprakta çok kolay yetişir. Ancak Konya şartları göz önüne alınırsa fıstık çamı dikmeyin, dona duyarlıdır. Karaçam veya servi türlerini deneyebilirsiniz (ancak limoni servi olmasın). Dikimi sonbaharda veya kışın yapmaya çalışın çünkü ilkbaharda köklenmek için yeterince zaman bulamayıp kuraklıktan ölürler. Ayrıca dikim yaparken köklerine zarar vermemeye ve kökün etrafındaki toprağın dağılmamasına çok dikkat edin, çamlar bu konuda hassastır. Bunlara dikkat ederseniz bir sorunla karşılaşmayacağınızı sanıyorum. Kolay gelsin!

Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 10:50   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2013
Karaçam daha cazip geldi hemen yapmak lazım. Teşekkürler

bkerti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2013, 23:32   #34
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Arkadaşlar Marmara Bölgesinde, Kapıdağ yarımadasında ufak bir koruluk oluşturuyorum. sulama imkanım yok. engebeli bir yer ama toprağı oldukça derin ve sık makilerle gölgelenmiş durumda. topraksa kumlu. ağaçlandırma için ıhlamur ağacı kullanabilir miyim? ve eğer kullanabilirsem ne zaman dikmeliyim veya ekmeliyim. (ormanda doğal olarak yetişiyor)

Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2014, 09:39   #35
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba,

Sn, Tamtutulma,
Sn, Lilium,
Sn, hidayetcaliskan
Sn, caucasus
Sn, seaa
Sn, ilahi morluk
Sn, Mehmet Can
Sn, kadircicek
Sn, muratkapan
Sn, aydoner
Sn, bkerti
Sn, Fagus Sylvatica

Hepinizi diktiğiniz ve dikeceğiniz Ağaçlar ve Fidanlardan dolayı tebrik ediyorum.

Çanakkale, Bayramiçte, ayrı tarlalarda olmak üzere 350+1000+109 Toplamda 1459 adet Fıstık Çamı, Hepsini kendim diktim. Bunların dışında 350 Ceviz (Tümüne yakını kurudu), 325 Badem (Tümüne yakını kurudu), 300+170 Toplamda 470 adet de İncir (Tümüne yakını kurudu), Kuruyanların tümü sertifikalı ve Meşhur Alara firmasından alınmıştır.

Balıkesir,Edremit, Altınoluk, Şahinderesi Kanyonunun tepesine yakın bir yerde 500 adetten fazla Zeytin Ağacı bu Ağaçları ben dikmedim. Satın aldığımda arazinin içindeydiler, sadece birkaç (10-12 adet delice denilen Ağacı aşılattım.

Balıkesir, Altınoluk Köyünde evimin bahçesinde 1Ayva, 1Mavi Ladin, 1Amasya Elması, 1Yenidünya, 2Ceviz, 2Üzüm, 1 Dut, 2Badem 1Erik, 1Fıstık Çamı, 1 Sahil Çamı

İstanbul,Şile,Doğancılı Köyü sahiline yakın bir yerde 30 adet Fıstık Çamı + 2 adet de Lübnan Sediri.4Sahil Çamı.

İşte bütün Ağaç servetim bunlar.

Başımdan kötü bir deneyim de geçti. Bayramiçte 2002 yılında satın aldığım tapulu arazim de Orman Bakanlığının açtırdığı dava sonucu Tahdit haritalarında sarı boyalı(tarım arazisi) göründüğü halde içinde Ağaç yetiştiği bahanesi ile Tapum iptal edildi. Şimdilerde İptal edilen tapuların geri iade edileceği söyleniyor eğer iade edilirse 2000 den fazla da Kızıl Çamım olacak

İnşallah bu sene 40 fidan daha dikeceğim.
Hepinize mutlu, sağlıklı ve bol Ağaçlı seneler dilerim.

Saygılar

dadaşım ve evandevan5 beğendi.
Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2015, 09:29   #36
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-05-2015
Bu kadar fidanı nasıl elde ediyorsunuz? bana da yardımcı olur musunuz?

bthnbyrktr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2015, 11:48   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Babaturk07 Mesajı Göster
Doğduğum köyde yaklaşık 400 ağaçlık bir ormanım var. Köyün su deposunun yanına 1993 te dikilmesine öncülük ettiğim bu küçük orman şimdi büyüdü ve kocaman ağaçlar oldular.

Eklenti 45250

Eklenti 45251

Eklenti 45252

Eklenti 45253

Bu arazi hazine arazisiydi ama bomboştu.Benim sayemde o ağaçlar küçük bir kar tanesi iken bir çığa dönüştü.Çünkü orman bölge müdürlüğü bu ormanın etrafına yeni ağaçlar diktirdi geçen sene.

yeni dikilen yerler telörgü içine alındı ve koskoca bir ormanlık alan yaratıldı. Küçük ormanımdan bir kaç resim ekledim.Tüm saha 4. resimdeki gibi bomboştu.orman arkada gözüken 3 km uzaktaki dağa kadar ağaçlandırma sahası içine aldı.

umarım beğenirsiniz. Herkese saygılar.
sizi tebrik ediyorum. bu ormanlık alana bir kaç ceviz ve ihlamur veya sakız ağaçı ekerseniz güzel yakışabilir.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024