agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-06-2005, 21:46   #1
Yeni Üye

lacrike's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2005
Orman Yangınlarıyla Mücadelede kampanyaları

DUYURU
08 Haziran 2005 Çarşamba günü İstanbul Park Ormanın da
Orman Yangınlarıyla Mücadelede
Ulusal Destek Kampanyası

Ülkemizin en önemli doğal kaynaklarından olan ormanlarımızın bir kısmı her yıl çoğunluğu insan hatalarından kaynaklanan orman yangınları neticesinde yok olmaktadır.

Bu tahribatın önlenmesi, halkımızın tüm kesimlerinin eğitimi suretiyle toplumda ormanların korunması yönünde ulusal bir bilinç oluşturulmasıyla mümkündür. Bu noktadan hareketle toplumumuzun önde gelen kesimlerinden temsilcilerin katılımlarıyla 08 Haziran 2005 tarihinde saat 14.00 da İstanbul Park Ormanın da “ Ormanlarımız Yanmasın, *** 177” sloganıyla Ulusal Destek Kampanyası başlatılacak, aynı zamanda benzer kampanyalar orman yangınları yönünden birinci derecede hassas Adana, Mersin, Antalya, Muğla/Marmaris, İzmir, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüklerinde de yapılacaktır.

lacrike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2005, 15:24   #2
cedrus libani

cedrus libani's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Arkadaşlar yaz geldi çoktan..Lütfen Orman Yangınları konusunda dikkatli olalım. Bir ağacım meydana gelmesi için gerekn emeği hepiniz biliyorsunuz.. Yangınlarla binlercesi yok oluyor.. Lütfen dikkat.. Ormanlık alanlarda herhangi bir duman gördüğünüzde ÜCRETSİZ OLAN *** 177 ORMAN YANGIN İHBAR HATTINI ARAYINIZ...

cedrus libani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2005, 15:38   #3
cedrus libani

cedrus libani's Avatar

Dostlar yangınlara dikkat... Öğleden önce ağaçlandırma sahasında çıkan yangına müdahele ettik. Allaha şükür zamanında müdahele ile fazlaca bir zayiat yok. Ben yine yangınlara dikkat diyorum..

Eski 15-07-2005, 01:32   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2005
Galeri: 108
http://www.meteor.gov.tr/2003/tahminanaliz/orman.htm
önceden tedbir almak lazım di mi ?

Cihangir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2005, 08:48   #5
cedrus libani

cedrus libani's Avatar

Zaten meteorolojik gözlemlerle beraber hareket ediliyor. Nem oranı belli bir yüzdenin altına düştü mü kırmızı alarm.. Biz yine de yangın sezonunda hassas olalım... Teşekkürler...

Eski 15-07-2005, 10:11   #6
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Orman yangınları fotoğrafları var mı? Aslında bunu yazmaya/sormaya utanıyorum. O sırada kim fotoğraf çekmeyi düşünür ki...

Ama ancak gözlerimizle görünce kafamıza dank ediyor gerçeği de var. Bunun için sordum.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2005, 10:32   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
yılmaz eklemişti bir yazı
bence onlar özellikle çekiyorlar
olayın gidişatını görüp belgelemek için
yanılıyor muyum?

backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2005, 11:39   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Orman yangınları fotoğrafları var mı? Aslında bunu yazmaya/sormaya utanıyorum. O sırada kim fotoğraf çekmeyi düşünür ki...

Ama ancak gözlerimizle görünce kafamıza dank ediyor gerçeği de var. Bunun için sordum.
Aslında, bu konuda çok güzel belgesel tarzda programlar izledim tv'de.. Daha çok Amerika kıtasındaki büyük yangınlarla ilgili programlardı..
Yangın esnasında fotoğraf ve film çekerek olayın gelişme sürecini kaydetmek ve eğitim amaçlı kullanmak için mutlaka yapılması gerekir diye düşünüyorum..

Eski 15-07-2005, 12:13   #9
Ağaç Dostu

http://www.mthurricane.com/Fire%20Clips.htm

http://www.forestproject.ru/web2/pub...htm#videoclips

Eski 15-07-2005, 12:55   #10
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Bu bir organizasyon işi. Yangını biz bir savaş olarak değerlendiririz. Yangına fiilen müdahale edenlerin, takviye destek gerekliyse onu organize edenlerin, Araç ve müdahale ekiplerini yönlendirenlerin,hatta çalışan insanların yiyecek ve su ihtiyaçlarını karşılayanların görevleri ayrıdır.
Her yangında bu görevler aksatılmadan yapılmaya çalışılır.
Ayrıca Orman Bölge Müdürlüklerinin halkla ilişkiler birimleri vardır. Bunlar da basını ve halkı bilgilendirmek yangında fotoğraf ve film görüntüleri almakla görevlidirler. Ama ilk etapta yangının söndürülmesi amaçlandığı için yağunluk söndürme çalışmalarındadır. Bu nedenle hemen kontrol altına alınan ve södürülen yangınlarda görüntü almaya pek vakit olmuyor

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2005, 18:44   #11
agaclar.net

malina's Avatar

Yakın bir zamanda TV de izlemiştim. Siz de rastlamış olabilirsiniz.

Yol sorunu yüzünden araç yukarıya çıkamadığı için, orman yangınını söndürmeye, kucaklarına aldıkları su bidonları ile gidiyorlardı...

Aklımda bu görüntü ile yukarıdaki cümleleri yazmıştım...

Eski 24-05-2007, 17:38   #12
cedrus libani

cedrus libani's Avatar

Yangın sezonu başladı... Aman dikkat aman dikkat!!!

Eski 09-07-2007, 16:53   #13
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster

Ciğerlerimiz yandı kurudu. Öyle üzgünüm ki ...Hemen her gün geçtiğim canım çam manzarasına doyamadığım ormanlarım yandı.Keçiler,kaplumbağalar,yılanlar...Keşke bir sihirli değneğim olsa herşeyi eski haline döndürebilsem...bazen kelimeler bitiyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen berduray : 09-07-2007 saat 17:24
berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2007, 17:38   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Biraz önce Todor dan aldığım habere göre Karamürsel Yalakder arasında ki Dereköy de de orman yangını çıkmış. Yangın söndürme uçakları ve İtfaiyeler olay yerinde söndürme çalışmaları yapıyormuş.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2008, 21:03   #15
agaclar.net

malina's Avatar

Susmasın Ağaçlar Kararmasın Gelecek

THK'dan yangın uçağı alım kampanyası

04.08.2008

Türk Hava Kurumu (THK)'nun, küresel ısınmayla artan orman yangınlarına havadan daha etkin müdahale edebilmek için, ''Susmasın Ağaçlar Kararmasın Gelecek'' sloganıyla başlattığı uçak alım kampanyası sürüyor.
Yangınlarda bölgeye çok kısa aralıklarla su boşaltılması gerekiyor ancak, mevcut uçakların sınırlı kapasiteleri ile ihtiyaca yeterince cevap verilemiyor.
THK yangın söndürme amacıyla kullanılabilecek sadece 1,5-2 ton kapasiteli 12 uçağa ve 3 de keşif uçağına sahip. Bu nedenle "amfibik" denilen, suya inip kalkabilen uçakların alınabilmesi için "THK Yangın Söndürme Uçak Alım Kampanyası" başlattı ancak yetkililer kampanyaya yeterli katılım sağlanamamasından şikayetçi.

Tek motorlu, 2.5-3 ton su kapasitesine sahip küçük amfibik uçaklar yaklaşık 2 milyon 800 bin ile 3 milyon dolar, 6 ton su taşıyabilen büyük uçaklar ise yedek parça, eğitim, bakım gibi teşkilatıyla birlikte ancak 25 milyon dolara satın alınabiliyor.

Kampanyaya katkıda bulunmak isteyenler, Türkiye'nin her yerinden havale masrafı ödemeksizin yardımlarını, bankaların Ankara'daki şubelerinde açılan hesapları yatırabiliyor:

* Ziraat Bankası Heykel Şubesi (1925),
* Halk Bankası Anıt Şubesi (1925),
* İş Bankası Ankara Şubesi (1925),
* Vakıfbank Ankara Şubesi (1925),
* Finansbank Siteler Şubesi (1925),
* Yapı Kredi Bankası Meşrutiyet Şubesi (1925),
* Garanti Bankası Ulus Şubesi (1925),
* Şekerbank Yenişehir Şubesi (1925),
* Akbank Ankara Şubesi (1925),
* Denizbank Yıldız Şubesi (1925).

Ayrıca, Avea, Turkcell ve Vodafone GSM operatörlerinden faturalı hatta sahip olanlar "Yangın" yazıp 3919'a kısa göndererek 6 YTL yardımda bulunabiliyor.

THK'nın www.thk.org.tr adresinden de kredi kartı veya banka hesaplarından bağışta bulunulabiliyor.

Bunun yanında THK şubelerine giderek de makbuz karşılığında bağış yaparak kampanyaya destek verilebiliyor. (www.thk.org.tr - 0312 310 48 40)

www.kanaldhaber.com.tr

THK'nın 16 amfibik uçağa ihtiyacı var

4 Ağustos, 2008 (TSİ)

Didem Tümer / CNN TÜRK

Türk Hava Kurumu yangın söndürme uçağı filosunu genişletmek için kampanya başlattı. Ancak en az 100 miyon dolara ihtiyacı olan kuruma sadece 197 bin YTL bağışlandı.

Türk Hava Kurumu Havacılık Direktörü Tarık Akça, "Şu ana kadar gelen para 197 bin YTL. Bizim ne kadar ihtiyacımız var derseniz; 12-16 civarında amfibik uçak almaya çalışmanın maliyeti 100-120 milyon dolar civarında" dedi.

22 yıldır orman yangınlarında kullanılan uçaklar sayı ve nitelik olarak artık yeterli değil. Türk Hava Kurumu'nun aslında 15 yangın söndürme uçağı var ve 22 yıldır Orman Bakanlığı bu uçakları ihaleyle kurumdan kiralıyor.

Ancak artık 15 uçak ihtiyacı karşılamıyor. Küresel ısınmanın yarattığı risk artarken, filonun da genişletilmesi gerekiyor. Kurumun 16 uçağa daha ihtiyacı var.

Bu uçaklar amfibik, hem denizden hem de karadan su alarak yangına müdahale edebiliyorlar. Amfibik uçakların toplam maliyeti ise 120 milyon dolar.

Akça, "Eğer biraz daha gecikme olursa daha ileri yıllara kayacak. Bunun gerekçesi de son derece açık. Dünyada küresel ısınma var. Küresel ısınmadan kaynaklanan endişelerle bütün devletler havadan yangın söndürme gücünü geliştiriyorlar. Dolayısıyla uçak fabrikalarında sıraya girmek zorundasınız" diye konuştu.

Paranın olması da aslında sorunu çözmüyor. Türk Hava Kurumu Havacılık Direktörü Akça, tüm dünyanın yangın söndürme uçağı alabilmek için sırada beklediğini anlattı.

Türk Hava Kurumu uçak firmalarıyla da, finansörlerle de görüşmelerini sürdürüyor.

Tarık Akça, "Türk Hava Kurumu'nun hiçbir zorunluluğu yok. Açılan ihaleye girmeyebilir. Böyle bir çelişki var" ifadelerini kullandı ve sorunun yasayla çözülmesi gerektiğini söyledi: "Kuruma doğrudan kaynak aktarma imkanı sağlanmalı"

www.cnnturk.com

Eski 04-08-2008, 21:05   #16
agaclar.net

malina's Avatar

“bir ateş, geleceğinizi karartmasın” - (bir kova su da sizden)

OGEM-VAK'ın 'Bir kova da sizden' kampanyası

04.08.2008

OGEM-VAK (Ormancılığı Geliştirme ve Orman Yangınları ile Mücadele Hizmetlerini Destekleme Vakfı) tarafından, orman yangınları ile mücadeleye destek için ülkemiz genelinde "BİR KOVA SU DA SİZDEN" adı ile bir yardım kampanyası başlatıldı.

Kampanya ile ilgili, Orman Genel Müdürlüğü ve OGEM-VAK arasında bir protokol imzalandı. Buna göre kampanyaya katılacak kişi ve kuruluşlara gölet yapımı için OGM yer gösterecek ve kampanyaya katılan kişi ve kuruluşlara plaket verilecek.

Orman yangınını söndürmede ilk müdahalenin önemine vurgu yapan OGEM-VAK bu amaçla en kısa yoldan yangın söndürme arozözleri ve söndürme helikopterlerine su ikmali sağlayacak yangın havuzlarına yönelik bir kampanya başlatılıdığını açıkladı. Yaklaşık maliyeti 25 bin YTL olan orman içlerine kurulacak su göleti ve havuzlarının yapılması hem o yörenin florasına katkı sağlayacak hem de yangınla mücadeleye hazır su temin edilecek.

“BİR ATEŞ, GELECEĞİNİZİ KARARTMASIN” - (BİR KOVA SU DA SİZDEN) söylemi ile başlatılan kampanya için, kişi ve kuruluşlarca:
Ziraat Bankası Emek Şubesi Ogemvak 1923
Numaralı banka hesabına bağış yapılabilecek.

(www.ogemvak.org.tr - 0312 223 37 67)

www.kanaldhaber.com.tr

Eski 04-08-2008, 21:21   #17
agaclar.net

malina's Avatar

25 Ağustos 2006

Orman yangınlarına müdahalede başarısız olmadığını söyleyen Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, hesaplarını Türk Hava Kuvvetleri'nin dört C-130 uçağına göre yaptıklarını ancak bunların teknik arıza nedeniyle devre dışında kaldığını söyledi. "Keşke daha fazla amfibik uçağımız olsaydı" diyen Pepe, "25 helikopter, 19 amfibik uçak" hedefinin hayata geçirileceğini belirtti.

http://www.milliyet.com.tr/2006/08/2...l/axgun01.html

10 Temmuz 2007

THK'DAN UÇAK KAMPANYASI

Türk Hava Kurumu (THK), Küresel Isınmayla Artan Orman Yangınlarına Havadan Daha Etkin Müdahale Edebilmek İçin, Bir Ay Önce 'Susmasın Ağaçlar Kararmasın Gelecek' Sloganıyla Uçak Alım Kampanyası Başlatmıştı. THK Genel Başkanı Yusuf Güngör, Yangın Söndürme Amaçlı 13 Adet Uçakları Olduğunu, Ancak Bu Sayının Yetersiz Olduğunu Söylemişti.

TÜRK Hava Kurumu (THK), küresel ısınmayla artan orman yangınlarına havadan daha etkin müdahale edebilmek için, bir ay önce ’Susmasın Ağaçlar Kararmasın Gelecek’ sloganıyla uçak alım kampanyası başlatmıştı. THK Genel Başkanı Yusuf Güngör, yangın söndürme amaçlı 13 adet uçakları olduğunu, ancak bu sayının yetersiz olduğunu söylemişti. THK Genel Başkanı Yusuf Güngör, kampanyanın etkinliğine göre, 10 yıl içinde 12 tane büyük amfibik uçak, ilk aşamada ise 9 tane küçük, 2 de büyük amfibik uçak almayı istediklerini söylemişti. Kampanyaya katılacaklar Türkiye’nin havale masrafı ödemeden yardımlarını, bankaların Ankara’daki şubelerinde açılan hesapları yatırabilecekler. Ayrıca, Avea, Turkcell ve Vodafone GSM operatörlerinden faturalı hatta sahip olanlar ’Yangın’ yazıp 3919’a kısa göndererek 6 YTL yardımda bulunabilecek. THK’nın www.THK.org.tr adresinden de kredi kartı veya banka hesaplarından bağışta bulunulabilecek.

http://www.haberler.com/thk-dan-ucak-kampanyasi-haberi/

09 Temmuz 2007

5 AMFİBİK UÇAK SATIN ALINMASI

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, orman yangınlarına daha hızlı ve etkin müdahale edilmesi için 5 amfibik uçağın alınması gerektiğini bildirdi. Kiralık uçak bulmakta zaman zaman zorluklarla karşılaştıklarını ifade eden Kahveci, sözlerini şöyle tamamladı: ´´Yeni uçak alınması talebini 2008 bütçesine koymak için düşünüyoruz. Bu benim kişisel görüşürüm.

Nasıl 20 helikopter alma konusunda bir bütçelendirme yaptıysak, elimizdekilerin daha hızlısı ve daha güçlü olan, son model olanları var. Ülkemizin, gerek orman yangınları, gerekse diğer yangınlara müdahale edilebilmesi için en az 5 adet bu uçaklara sahip olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu sene sayın bakanımızla görüşüp bunu bütçeye koymayı düşünüyoruz.´´

http://www.haber7.com/haber/20070709...mizi-alarm.php

Eski 16-08-2008, 20:49   #18
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Türk Halkı inanırsa 10 değil 100 uçak alır.

Merhaba,

Siz Türk Milletini daha tanıyamamışsınız. 10 değil inanırsa 100 uçak da alır. Ama bu beceriksiz yöneticiler onlarıda verimli kullanamazlar inancındayım.

Bir aya yakın bir zamandır Altınoluk, Çanakkale, Babakale üçgenindeydim bu gün İstanbula bir saat önce döndüm. Antalya daki orman yangınını göremedim. Ayvacık, Çanakkale ve Eceabat yangınlarını gordüm. Çanakkalede tem yangın bittikten sonra güzelyalıya gittim. Tam anlamıyla perişanlık ve beceriksizlik abidesi. Çünkü yangın sönmemiş, yanacak birşey kalmayınca adeta bitmiş.

ataopraktan halla dumanlar çıkıyordu Meşhur Turgut Reis Tabyası ve toplar kavrulmuş. Çevredeki balıkçılar ile sohbet ettim. Yangına keşif uçağının gelip bakıp gittiğini ve tekrar harekete geçene kadar da yangının artık söndürülmesi zor boyutlara çıktığını söylediler.

Diğer yangınlarda anlatılanlar da aşağı yukarı aynı. Orman yangınını söndürme işini küçümsemiyorum çükü yakından gördüm. Ancak uzaydan elimizdeki gazetenin okunduğu bir çağda artık bizim daha gelişmiş cihazlar kullanmamız gerekmiyormu?

Uydular ne güne duruyor? sonra yine bize en lazım olan bir dönemde Malinanın bahsettiği ve basit birkaç değişiklikle yangın söndürme uçağına dönüştürülebilecek olan S-2E Trackerlar hangi sorumsuz yöneticinin emriyle jilet yapıldı.

Ormanlarımız neden bakılmıyor? neden geliştirilmiyor? ve neden hala beceriksiz yöneticiler, daire müdürleri, bölge müdürleri ve daha birsürü müdür cezalandırılmıyor.veya neden hala görevlerinin başında?

Halk bu soruların cevaplarını arıyor. Artık lale devri bitti çalışma ve işi başarma devri başladı ve bu devirde beceremeyen gider işi başarabilen kalır.

Yoksa Türk Milleti 10 değil 100 uçak alacak parayı iki günde toplar. Ama kime emanet edecek?.

Saygılar.

Düzenleyen Oğuz Karsan : 17-08-2008 saat 03:43
Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024