agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-07-2008, 15:27   #1
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
Unakıtan : Ormanları da özelleştirelim

Alıntı:
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ormanların devlet elinde iyi işletilemediğini öne sürerek, ormanların da özel sektöre açılması gerektiğini söyledi.

........
Törende konuşan Maliye Bakanı Unakıtan, 61 adet barajın temelinin atılmasının Türkiye’nin kalkınması anlamına geldiğini belirterek, “Enerjisi olmayan bir ülke, çek kuyruğunu gitsin, işe yaramaz” dedi. Hükümetin kalkınmanın temeline özel sektörü koyduğunu belirten Unakıtan, şöyle konuştu:

“Özelleştirmeleri neden yapıyoruz, para bulmak için yapmıyoruz sadece. Bu özelleştirmeler bir reform, yapısal reform. Yani tam rekabeti sağlayabilmek için, kalkınmayı sağlayabilmek için bütün iktisadi kuruluşlar özel sektöre devredilmelidir. Bunu yapmadıktan sonra zaten o ülkede kalkınma olması mümkün değil. Koskoca demir perde gerisi ülkelerini düşünün. Amerika’dan bile önce uzaya çıktı bu adamlar. Ama birdenbire çöktüler, dünya haritasından o komünist sistem silindi gitti. Ne yoktu bu adamlarda da böyle oldu? Rekabet yoktu orda. Rekabetin olmadığı yerde ne gelişme olur, ne kalite olur, ne kalkınma olur. Hiçbir şey olmaz.”
..........
ORMANI İYİ İŞLETEMİYORSUNUZ

Özel sektörün yapacağı HES’lerin dayandığı Su Kullanım Hakkı Anlaşmalarını geliştirmeyi öneren Unakıtan, “Şimdi bakın ormanlara, devretmişik milyonlarca hektar orman, nasıl işletiliyor. ‘Siz çok iyi işletiyorsunuz.’ Bana görev hiç iyi işletilmiyor. Özel sektörü sokun oraya. Gidin bakalım kuzey ülkelerinde özelleştirilmiş ormanlara bir bakın yani nasıl yapmış adamlar. Kanada’ya bakın nasıl yapıyor adamlar” dedi. Çevre Bakanı Eroğlu’nun madenlerin özel sektöre açıldığını anımsatması üzerine Unakıtan, “Madenleri verin kardeşim işletilsin. Madenleri veriyorsun ama madeni çıkardığı gibi dışarı satıyor. Şunu bir işletip satın. (Eroğlu’na seslenerek) Ben gittim senin memleketine Afyon’a sayın bakanım. Çıkarıyor haydi Çin’e. Ya işlet niye gönderiyorsun Çin’e? Bizim derdimiz var; neymiş derdin gelin konuşalım? Al şunu bi işlet. İşlet de bir değer katalım? İşletelim satalım günah? Elin Çinlisi. Elin diğer memleketleri işletiyor da bunlar gökten zembille mi indi?” diye konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/9...d=229&sz=63093
Bu özeleştiriden sonra halk olarak bize;
''İşletemiyorsanız kalkın o zaman o koltuklardan''
deme hakkı doğmuyor mu şimdi.....

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2008, 06:56   #2
Ağaç Dostu

Mehmet Ali Aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2006
Galeri: 19
bu adam kendine yanlis meslek secmis !

Mehmet Ali Aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2008, 16:56   #3
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Özelleştirmek kötü mü?

Merhaba,

Sadece Unakıtana ve partisine kızdığımız için, bütün fikirlerine karşı çıkmamak lazım.

Evet bence de Ormanlarımızı özelleştirmeli.

Bir düşünün Ormanlarımızın yarıya yakın bölümü 1936 dan beri yok olmuş. Orman Bakanlığı en büyük ve ödeneği en fazla bakanlıklar arasında. Yaklaşık 66.000 personeli var her taraf müdür dolu kocaman odalar, masalar, bilgisayarlar var ama başarı sıfır.

Ormanları bol ve sağlıklı olan ülkelere bakıp biraz akıl fikir alalım.

Belediyede temizlik işleri özelleştirileceği zaman da bazılarımız karşı çıkmıştı ama işte gördük ne güzel işliyor.

Ayrıca Ormanlarımız sahiden acınacak halde. Her yer bakımsız ve verimsiz. Verimli birkaç ormanımız ise bakanlığın yanlış uygulamaları yüzünden keslip yok ediliyor.

Statükocu olmanın bir yararı yok. Yeniliklere açık olup denemeliyiz nasıl olsa bu günkü halimizden daha kötü olamaz.

Bence özelleştirelim.

Hatta kendi haline bıraksak bile şu anki durumdan iyi olabilir.

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2008, 17:59   #4
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Çevre ve Orman Bakanlığı'nın 2008 bütçesi bakanlıklar arasında en son sırada yer alıyor.
Ayrıca 2003 yılında birleştilen bu iki bakanlığın, bu bütçeyle ormanlara mı, çevreye mi bakacağı belirsiz.

Yine temizlik hizmetlerinden verilen örneği dikkate alırsak hizmetin özelleşmesi ile varlığın özelleşmesinin çok farkı sonuçlar doğuracağı tartışılır sanırım.

Ormanların özelleşmesi demek bana göre ilçemizin Seymen Köyü'nde Özal zamanında 49 yıllığına kiralanan Seymen Ormanlarını içine yapılan golf kulüp'e yerli halkın sadece işçi olarak girebilmesi, parası olanın ise keyif yapması demek.

Ben de ormandan koparılıp çeşitli şekilde ya da 2B yasıyla bir parça araziyi alabilecek param olmadığı için devletimin yani benim ormanımda keyif yapmayı istiyorum.

Çok mu şey istiyorum?

Eski 29-07-2008, 18:56   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
“Özelleştirmeleri neden yapıyoruz, para bulmak için yapmıyoruz sadece. Bu özelleştirmeler bir reform, yapısal reform. Yani tam rekabeti sağlayabilmek için, kalkınmayı sağlayabilmek için bütün iktisadi kuruluşlar özel sektöre devredilmelidir. Bunu yapmadıktan sonra zaten o ülkede kalkınma olması mümkün değil. Koskoca demir perde gerisi ülkelerini düşünün. Amerika’dan bile önce uzaya çıktı bu adamlar. Ama birdenbire çöktüler, dünya haritasından o komünist sistem silindi gitti. Ne yoktu bu adamlarda da böyle oldu? Rekabet yoktu orda. Rekabetin olmadığı yerde ne gelişme olur, ne kalite olur, ne kalkınma olur. Hiçbir şey olmaz.”
Rekabetin olduğu ülkeler, neden herşeylerini özelleştirmiyor? Fransanın Danone'yi, ABD'nin liman işletmesini, rafinerisini satmaması haberlerini hatırlıyorum.

Alıntı:
Çevre Bakanı Eroğlu’nun madenlerin özel sektöre açıldığını anımsatması üzerine Unakıtan, “Madenleri verin kardeşim işletilsin. Madenleri veriyorsun ama madeni çıkardığı gibi dışarı satıyor. Şunu bir işletip satın.
Kendisi durumu söylüyor zaten

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2008, 19:29   #6
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Alıntı:
Çevre Bakanı Eroğlu’nun madenlerin özel sektöre açıldığını anımsatması üzerine Unakıtan, “Madenleri verin kardeşim işletilsin. Madenleri veriyorsun ama madeni çıkardığı gibi dışarı satıyor. Şunu bir işletip satın.
Alıntı:
Türkiye altın merkezi olacak, Maden Yasası değiştirilecek

Türkiye altın merkezi olacak, Maden Yasası değiştirilecek
Altın eritilirken, "Sıcak oldu" denilince Bakan Güler külçeleri göstererek espri yaptı: "İçimizi bu ısıtıyor, gördüğünüz gibi çevreyi kirletmiyor!"
04/04/2008

SERKAN OCAK (Arşivi)
İSTANBUL - Altın madenciliği sektörünün ileri gelenleriyle birlikte Kuyumcukent'te kurulan İstanbul Altın Rafinerisi'ne gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler iki 'müjde' verdi: "İstanbul, altın ve mücevharatta bir dünya merkezi haline gelecek. Eleştirilen Maden Yasası değiştirilecek." Ancak Bakan, yasanın nasıl değişeceği konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

'Altın içimizi ısıttı'
Altın Borsası Başkanı Osman Saraç ve Altın Madencileri Derneği Başkanı Ümit Akdur'un konuşmaları sonrası Bakan Güler, ham altının 1200 derecede eritilip külçe haline getirildiği rafineriyi gezdi. Bir gazeteci "Çok sıcak oldu" deyince Güler, altın külçelerini göstererek espri yaptı: "İçimizi bu ısıtıyor. Görüyorsunuz, çevreyi filan kirlettiği yok!" .......

Bakan Güler, konuşmasındaysa Maden Kanunu'nda da yeni değişikliklerle kamuoyundaki tartışmaların en aza indirileceğini söyledi. Güler, dayrıntılı bilgi vermedi, ancak bakanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre yasada, maden faaliyetleri sonrasındaki 'rehabilitasyon' ve taş ocaklarıyla ilgili bir takım düzenlemeler yapılacak.
Her önüne gelenin madenci olamayacağı bir sektör oluşturulacağını anlatan Güler, tüm madencilik faaliyetlerinin düzenlemesini yaparak yeni bir 'Maden İşleri Denetleme ve Düzenleme Kurulu'nun kurulacağını da söyledi. Madencinin işinin kolaylaşacağını vurgulayan Bakan, Türkiye'deki maden faaliyetinin 180 metrelerde olduğunu, AB'de ise 1200 metrelerde olduğunu ve bu standardı yakalamak istediklerini açıkladı.
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=252079
Dört ay önce yas değişikliği haber olmuş.
Unakıtan'ın mesajından anladığım ise ''Yeni yasadan ne haber? '' der gibi
Bu sefer oğlu madencileğe özenmiş olmasın?

Eski 30-07-2008, 01:06   #7
Ağaç Dostu

Mehmet Ali Aşık's Avatar

Evet dogrudur ne bu adamin nede partisinin icraatlarini tasvip ediyorum ve özellestirmelerede sonuna kadar karsiyim hangi parti siyasetci yaparsa yapsin .Ne demek kardesim "babalar gibi satarim" sattirmiyorum kendi öz dedelerim tapusunu kaniyla caniyla odedi! Bu adamlarida savunanlari anlamiyorum ya ne olup bittiginin farkinda degiller **** onlarinda islerine geliyor! Oyleyse ya gozlerini açin **** elinizi vicdaniniza koyun.özellestirmelerin zararini simdiki nesilden çok gelecek nesiller çekecek iste o zaman size lanet okuyacaklar! bunlari iyi hesaplayin. Kendi ülkelerinin ormanlarindan ,nehirlerinden(akarsularda satilmak isteniyor) elin oglu faydalanacak kendisi o ormana eskimonun dedigi gibi ancak isçi olarak girebilecek!
Sahte fatura,izinsiz villa,yumurtacilik,misir ithatali vsvs bir suru kose dönücülük unutuldu simdi vatandasin ,memleketin topragina tasina goz diktiler.Bosuna Avrupa unakitana yilin maliye bakani ödülünü vermedi. Bakin butun AB -D AKP 'nin kapatilmasina karsi cikiyor .internette 100 Akp gercegi diye bir liste var okuyun hepsi gerçek idda veya iftira degil. neyse burada dursam iyi olucak

Unakıtan'ın Fabrikalarımız için Söyledikleri..

Ne banka bırakacağız, ne fabrika, Ne de işletme. Liman da bırakmayacağız. Hepsini satacağız!

Kemal Unakıtan

Sümerbank için Söyledikleri
Sümerbank tarihten siliniyor. Elinde bir şey kalmadığı için ismini de kaldırıyoruz.

Kemal Unakıtan

SEKA İÇİN SÖYLEDİĞİ
Stratejik yer imiş.Ne stratejisi, önemli olan müşteri bulmak. Müşteri gece gelsin, pijamayla çıkarım karşılarına.Seviyorum bu işleri arkadaş.

Kemal Unakıtan

ŞEKER FABRİKALARI İÇİN SÖYLEDİĞİ
Kar edeni de, zarar edeni de satacağız!

Kemal Unakıtan

TEKEL İÇİN SÖYLEDİĞİ
Babalar gibi satarız!

Kemal Unakıtan

PETKİM İÇİN SÖYLEDİĞİ
Ülkenin işgal altına girdiğini söylüyorlar.Gelsinler işgal etsinler!

Kemal Unakıtan

TÜPRAŞ İÇİN SÖYLEDİĞİ
Parayı veren düdüğü çalar. TÜPRAŞ'ı Ruslara satar mısın,diyorlar.Satarım arkadaş?

Kemal Unakıtan

TELEKOM İÇİN SÖYLEDİĞİ
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım,20 bin Dolar veren herkese,TELEKOM a ait Bilgileri vereceklerini söyledi.
Burada utanç verici olan, bunu ima etmek için kullandığı cümle:
Binali Yıldırım; 20 bin dolar veren kızımızı görür diyor.

LİMANLAR İÇİN SÖYLEDİKLERİ
Ne banka bırakacağız, ne fabrika, Ne de işletme. Liman da bırakmayacağız.Hepsini satacağız!

Kemal Unakıtan

VE SON
Ben Ülkeyi Pazarlamakla Mükellefim?
Tayyip Erdoğan

Düzenleyen Mehmet Ali Aşık : 30-07-2008 saat 05:53
Eski 30-07-2008, 13:01   #8
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Herşey özelleşmemeli.

Merhaba,

Sayın arkadaşlar,

Ormanlar özelleştirilirse daha iyi olacaktır diyorum. Ama Ormanlarımızı yabancı şirketlere peşkeş çekelim sonra onlar oraları kesip golf sahası yapsınlar biz de dışarıdan bakalım demiyorum.

Endişelerinizde haklı olduğunuz taraflar var. Ama ülkemizde bazı işler iyi planlanamıyorsa ve o işleri özel sektör daha iyi yapabilecekse neden karşı çıkalım.

Hepimiz particiliğe ve adam kayırmaya karşı değilmiyiz? Peki ormanların kaymağını hep iktidar partisine yakın olanlar yemiyor mu? Özelleştirilip adam gibi işletilse ve bütün vatandaş yararlansa kötümü olur ?

Bu ülkede aklı başında iyi insanlar yok mu? herkes birilerinin adamı mı? Vatanseverler nerede? Eğer özelleştirilip düzgün işletilse verim artsa buna kim karşı çıkabilir?

Hepiniz Ormana gitmişsinizdir. Peki Ormanlarımızın şu anki durumundan memnun musunuz? Dergilerde yabancı ülkelerin Ormanlarını görünce içiniz burkulmuyor mu? Bizim Ormanlarımızın onlardan eksiği ne? Bitki çeşitliliğinde bütün AB ülkelerinden fazla değilmiyiz? Floramız mı kötü hayır. Peki neden olmuyor.

Bazı ülkeler ormanlarını ailelere ihale etmişler. Ama kontrolünü de yapabiliyorlar. Ne mi oluyor? bizdekinin tam tersi, Ormanları sağlıklı, bakımlı ve gelişebiliyor. Herkes memnun

Bizim Ormanlarımız ise ormacıların insafına kalmış. Ne bakım var ne başka birşey. Allaha emanet gidiyor. Yangınlar cabası. Önlenemiyor ve kontrol altına alınamıyor.

Belki bütün ülkelerde orman yangını oluyor ama bizdeki kadar yer yanmıyor. Nedense yangınlar hep yerleşim yerlerine dayalı ve imara yakın yerler.

AKP, CHP, MHP, DSP, DYP veya bir başkası başa kim gelirse gelsin bence Ormanlar özelleştirilmeli ve iyi kontrol edilmeli bu arada ülkemizin ormanlarına karşı şerefsizlik yapanların yaptıklarıda yanlarına bırakılmamalı. Yabancı ülkelerde olduğu gibi en ağır şekilde cezalandırılmalı.

Biz uyanık ve duyarlı olursak, kimsenin adamı Ormanlarımızı peşkeş çekemez. Ama uyanık olmalıyız.

Saygılar.

Eski 31-07-2008, 00:44   #9
Ağaç Dostu

Mehmet Ali Aşık's Avatar

Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ali Küçükaydın Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın söylemiş olduğu "Ormanlar devlet elinde iyi işletilemiyor bunun için ormanların özel sektöre açılmalıyız" sözlerine sert çıktı.

Küçükaydın ormanların devlet sektöründen çıkıp özel şirketlere verilmesi ile birlikte Türkiye'nin ekolojik sisteminin bozulacağını ifade etti. Küçükaydın: "Maliye Bakanımızın bu sözleri söylemesi Orman Mühendislerini üzmüştür. Bakanımız bu sözü söylemeden önce bizlerden fikir alması lazımdı. En azından Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan bu konu ile ilgili bilgiler alması gerekirdi.

Türkiye'nin şartları çok farklı. Türkiye'de ormanların %99'u devlete ait. Maliye Bakanımızın örnek gösterdiği ülkelerle bizim şartlarımız çok farklı. Çünkü Avrupa'ya baktığınızda ormanlar tahrip edilmeden kullanılmaktadır. Bizde ise ormanlar az olması ile birlikte tahrip edilerek kullanılmaktadır.

Genel ormanların kurulması özel sektörün orman sahibi olması gayet güzel şeyler ama doğal olarak yetişmiş ormanlarımızı ve orman parklarını 30-40 yıl özel şirketlere vererek işletilmesi demek insanlığın geleceğine ipotek koymak demektir.

Özel şirketlerde önemli olan karlılıktır ancak ormanları ticari bir varlık olarak algılanmamalı. Ormanlarımız ülkenin nefesidir. Ormanlarımızı özel sektöre verilmesi ile birlikte ülkemiz çölleşmeye doğru gidebilir.

Tarihe baktığınızda ormanların özel şirketlerin işletmesinde kara bir leke olarak görülmüştür. Çünkü özel şirketler ormanlardan para kazanmak için bir takım çalışmalar yapacak ve bunun sonucunda doğaya zarar verecektir. Ormanların mutlaka uzman mühendisleri tarafından devlet eliyle işletilmesi lazımdır. Onun için Maliye Bakanımız almış olduğu bu karardan bir an önce vazgeçmelidir" dedi

Eski 31-07-2008, 01:33   #10
Ağaç Dostu

Mehmet Ali Aşık's Avatar

Oguz bey
Yazdiklarinizda dogrular var.Orman bakanligi dogru durust çalismiyor. Ormanlara gereken onem verilmiyor.Yanliz ormanlarimizin o kadarda perisan bir halde oldugunu zannetmiyorum Senin yabanci dergilerde gordugun ormanlar genellikle yagisi bol olan kuzey ulkerde oldugu için haliyle daha yesil .

Biz ormani koruyalim zarar vermeyelim yeter ormanin fazlada bir bakima ihtiyaci yoktur.Devrilen çureyen agaçlarinda ekosistemde bir yeri vardir bazi orman yanginlarinin bile ormana faydasi olabilir.illaki ormanlari birilerinin isletmeye açmasi gerek degil.

Sorunlar var tamam ancak özellestirme KESINLIKLE çözüm degil aksine dahada felaket getirecektir.Bir sirket veya aile ormanin isletmesini niye alir? Vatana ,devlete,millete, insanliga hayrim olsun diyemi yoksa para kazanmak için mi?

Bu konuda Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ali Küçükaydın zaten gerekli olanlari soylemis.
" Bu ülkede aklı başında iyi insanlar yok mu? herkes birilerinin adamı mı? " diye sormussunuz olmaz olur mu tabii ki var iste agaçlar nette goruyoruz .Ama gerçekci olmak gerekirse boyle insanlar çok az .Artik haram yemeyene "aptal" gozuyle bakiliyor .Adam kayirma, torpil,devletin malini yeme,bir mevkiye geldigin zaman esini dostunu zengin etmek vesaire almis basini yurumus.

Ormanlarda ozellestilirse sanmaki vatansever birine gidecek o orman yabanciya bile gidebilir mesala istiklal harbinde cetelerin efelerin mekani olan bir ormanlik tepeyi bir yunanli alip etrafini tel orguyle cevirip o efelerin torunlarini ormana sokmayabilir.

Bu yazdiklarim ne fantezi ne abarti elinden hiç bir is gelmeyen siyasetciler careyi özellestirmekte buldu ne biçim çareyse! Devlet onu yapmaz Devlet bunu yapmaz onu satalim bunu satalim satilacak neyimiz kaldi? ister bu gerçekleri gorun ister basinizi kuma sokmaya devam edin memleket satiliyor.

Yabanci devletlerin Turkiyede tasinmaz mal edinmeleri anayasada suç teskil ediyor iste anayasa kanunlar degistirliyor.Yine internette haritalar var hangi milletler hangi bolgelerden ne kadar yer almis çok ilginç.Bu ulkenin stratejik onemi olan kurumlarini bile zararli faliyetleri olan ulkelere sirketlere sattilar.

Toroslarda yörükler orman sokulmuyormus biz ki onlara çok sey borçluyuz . Yarin milli servetimiz dedigimiz ormanlarda satilirsa zannetmeyinki dagda bayirda ozgurce dolasabilecek veya arabami suraya cekipte bir gezinti yapayim diyebileceksiniz.

Eski 31-07-2008, 12:04   #11
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Denetim azami olmalı ve bu denetime halk katılmalı.

Merhaba,

Sn Mehmet Ali Aşık.

Özelleştirilmesine her karşı çıktığımız kurum verimli olmadı. Ama Ormanlarımızın durumu sahiden kötü. Bir düşünün devlet size 5000 adet ağacı verse ve bakımından siz sorumlu olsanız o Ağaçlara kimse bir zarar verebilir mi? İşte benim demek istediğim bu. Özelleştirelim derken yabancılara kayıtsız şartsız teslim edelim demiyorum.

Ben Edremit Körfezi, Kazdağları ve Karadenizin Ormanlarını dolaştım. Karadenizdekileri zaten vatandaş ve bol yağmur koruyor. Ama Egedekiler için aynı şeyleri söyleyemem. Sadece Kozak Yaylalarındaki Fıstık Çamları bakımlı, Onları da sahipleri koruyor. Bir de Yenice Ormanlarının bir bölümü bakımlı.

Çanakkale, Bayramiç, Çan, Biga tarafındaki Ormanlar kendi başlarına bırakılmış, adeta yok edilecekleri günü beklemekteler. Zaten bakımsızlıktan ve keçi zararlarından bitap düşmüşler. Dalları takınındaki ağaçların gelişmesine izin vermiyor. Kardan dolayı yıkılanlar yanlarındaki ağaçları yaralıyor. Orman idaresi ise uyuyor. . .

Dikkat ederseniz daha dün çok kötü bir yangın başladı ve hala söndürülebilmiş değil. Çanakkalenin en mutena sayfiye yerine yakın bir yerde. Güzelyalı nın bitişiği. Eğer orası özel orman olsaydı. Mesela bana verilmiş olsaydı ağaçların altını temizler yangına sebep olabilecek birşey bırakmazdım. Veya ormana zarar verebilecek diğer olumsuzlukları bertaraf edebilecek yeni yöntemler araştırıp uygulardım. Çanakkale savaşının siperleri ve tabyaları yanıyor. Önlem sıfır . . ?

Birçok yangın insan kusuru ve ihmal ile başlıyor. Gerisi malum. Herşeye rağmen akıllı bir paylaşımla belli insanlara zimmetlemek suretiyle ormanlarımız daha güvende olabilir. Mesela Orman idaresinin umurunda olmayan çareleri ben bizzat araştırıyorum. Orman idaresinin aldığı önlem ise köylüye eziyet edip onu ağaca ve ormana düşman etmenin ötesine geçemiyor.

Ağaç ve Ormanı severek ve sevdirerek koruyabiliriz. Yargıtay kararları ormanı koruyamaz. Köylü ilk fırsatta orman idaresinin kendisine yaptığını savunmasız ağaçlardan çıkarıyor.

Ormanlarımızın azalmasına sebep yanlış politikalardır. 1936 dan beri bu politikaların işe yaramadığını hala anlayamadık. İşte ormanlarımız bu yüzden sahipsiz ve yok olma sınırındalar.

Geçen yıl açılmış bir orman yolunun hesabını bir sene sonra araştırmaya başlayan ormancı ormanı ne kadar koruyabilir ve sahip çıkabilir. Bu hafta Altınolukta ben bunu yaşadım.

Vatandaşın biri geçen sene zeytinliğine yol açarken 4 ağaç devirmiş. Orman idaresi birkaç gün önce kimin yapmış olabileceğini gelip bana sordu.

Mesela zeytinliğine gitmek için gizlice yol açmak yerine insanlar orman idaresine gidip ben yol istiyorum dediğinde Orman idaresi ağaçlara zarar vermeyecek sekilde yol açsa, zaten ağaçlara verilecek zarar ortadan kalkar. Bütün mesele bunu düşünebilmekte ama malesef orman idaresi hala işi yasaklar ve tehditler ile götürmeye çalışıyor. Bu sadece bir örnek.

Ben hala belli Ormanların vatandaş tarafından daha iyi sahiplenilip korunacağına inanıyorum. Ormanı bekçi değil sevgi korur kanaatindeyim. Hiç bir bekçi ağacı benden iyi koruyamaz. Gerekirse altında yatarım yinede yaktırmam.

Saygılar

Eski 01-08-2008, 13:42   #12
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Alıntı:
Bir düşünün devlet size 5000 adet ağacı verse ve bakımından siz sorumlu olsanız o Ağaçlara kimse bir zarar verebilir mi?
Sayın Oğuz Karsan, peki 5000 bin ağaç verilen kişinin, ağaçlara zarar verip, vermeyeceğini kim garanti edebilir?
Siz bakarsınız ben bakarım ya çıkarcılar?

Sayın Mehmet Ali Aşık'ın yazdığı gibi; ''Özel şirketlerde önemli olan karlılıktır''
sözünün aksine siz bu ülkede çebinin sevdalısından çok memleket sevdalıları olduğuna inananlardansınız sanırm.

Eski 01-08-2008, 15:15   #13
Ağaç Dostu

negif's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
Keşke ülkemizin yararına olacak bir özelleştirme olsa da kabullensek. Kesin altında bir hinlik vardır. Diğer özelleştirmelerde olduğu gibi ormanları da yabancıların eline geçirecekler böyle böyle satıp bitirecekler ülkemizi. Ahh neler saymak istiyorum şurdan da olmuyor işte.Yazıklar olsun.

negif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2008, 15:52   #14
agaclar.net

malina's Avatar

TÜRKİYE ORMANCILIK KOOPERATİFLERİ MERKEZ BİRLİĞİ GENEL BAŞKANLIĞI

ÇEVRE VE ORMAN BAKANI SAYIN VEYSEL EROĞLU’NA BİLGİ NOTU
(21 Mayıs 2008)

...

6. OR-KOOP’a göre, Orman Köylüleri, Ormancılık Kooperatifleri ve Türkiye Ormancılığına İlişkin Sorunlar:

OR-KOOP Merkez Birliğimizin, Bölge Birliklerimizin ve Birim Kooperatiflerimizin uygulamada karşılaştığı sorunlar, genellikle ormancılık mevzuatının yeniden düzenlenmesini gerektiren konulardan kaynaklanmaktadır. 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 30. 34.ve 40. maddelerinde gerekli değişiklerin yapılması ve bunlara bağlı olarak Yönetmeliklerin, Tebliğlerin ve tamimlerin yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

6.1. Orman Ürünleri Üretim Faaliyetleri ile ilgili mevzuatın geliştirilmesi:

‘’Orman Ürünlerinin Tahsisli Satışları Hakkında Esaslar’’ kararnamesine, dayalı olarak yürütülen Dikili Satış Tamimi uygulamasının getirdiği sakıncaları gidermeye yönelik olarak, Merkez Birliğimiz ile OGM yetkilileri arasında gerçekleşen toplantılarda, ne yazık ki, orman köylüsünün var olan haklarını koruyacak bir düzenleme yapılamamıştır. Aksine, bu günkü haliyle uygulama; gerek ormanlarımızın korunması açısından, gerekse orman köylümüze zararları açısından son derece olumsuzluklar içermektedir. Bu konuda yasa ve ikincil mevzuat kapsamında acil olarak çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Orman Ürünleri Üretimi ve Ağaçlandırma İşçilik Ücretlerinin Belirlenmesi:

Bilindiği gibi, orman ürünleri üretim sürecindeki kesme, sürütme, taşıma, yükleme ve istif ücretleri ve buna paralel olarak ağaçlandırma işlerindeki birim ücretleri, “Vahidi Fiyat” sistemi olarak adlandırılan bir yöntemle belirlenmekte ve bu yöntem yıllardır uygulanmaktadır. Bu yöntemin en belirgin özelliği, fiyat tespit yetkisinin tek taraflı olarak İdarenin elinde olmasıdır.

Fiyatların belirlenmesinde, kısa bir dönem için 288 sayılı tebliğin artık kaldırılmış bulunan, bilimsel kriterlerinin uygulandığı 5-6 yıllık bir dönem dışında, 288 sayılı tebliğin bu maddesinin yeniden düzenlenmesi sonucunda, “Üretim birim maliyetlerinin, bütçe imkanları ve piyasa koşulları göz önüne alınarak tespit edilmesi“ ifadesine dayandırılarak, hiçbir bilimsel dayanağı olmayacak şekilde tamamen keyfi şekilde uygulanabilecek bir yöntem uygulanmaktadır.

Bunun sonucunda, orman köylümüz ve onların adına hareket eden kooperatiflerimiz ve üst kuruluşları çoğu kez yetersiz olan bu fiyatları kabul ederek işe girmeye zorlanmaktadırlar. Aksi halde işsiz ve tek gelir kaynaklarından mahrum olma riskiyle karşı karşıya kalmaktadır.

Orman İşçiliği Yapan Köylülerin Sosyal Güvenlik Mevzuatı: 02.08.2004 tarih ve 4956 sayılı kanunun 48. maddesi ile 2926 sayılı kanununa göre, Kooperatif ortaklarımızın zorunlu sigorta kapsamına alınması sevindirici bir husus olması yanında ormancılık işlerinin sürekli olmaması, yıl içinde çalışılan sürenin en fazla üç ay olması ve elde ettikleri gelirlerin de hem geçimlerini idame ettirmeyi hem de 12 ay prim ödemeyi karşılayacak düzeyde olmaması büyük bir sorun teşkil etmektedir. Bu olumsuzluğun giderilmesinin de; ancak Devletin katılımını sağlamakla çözümleneceği görüşünde olan merkez birliğimizce bu hususta ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile görüşmeler devam etmektedir.

6831 Sayılı Orman Kanununda, orman köylüleri ve kooperatiflerine AB uyum sürecinde tanınacak hak ve yükümlülükleri de dikkate alan değişikliklerin irdelenmesi amacıyla; OR-KOOP Merkez Birliğince; Çevre ve Orman Bakanlığının tüm Birim Yönetici ve yetkilileri ile Ormancılık Kooperatifleri Bölge Birlikleri yetkililerinin katılımıyla 26 Aralık 2005 tarihinde organize edilen “AB Sürecinde Ormancılığımız ve Orman Köylüsü İstişare Toplantısı” Sonuç Bildirgesi’nde, ilgili ormancılık yasalarının gözden geçirilerek uyum içinde değişiklik çalışmalarının yapılmasına karar verilmiştir. İstişare Toplantısı Sonuç Bildirgesinde öngörülen ortak çalışmaya henüz başlanamamıştır.

6.2. Ağaçlandırma Faaliyetleri ile ilgili mevzuatın geliştirilmesi:

Orman kuruluşlarınca yaptırılan ağaçlandırma çalışmaları; iş yerinin ve iş yerinde çalışacakların hangi mülki hudut ve orman teşkilatı hudutları içerisinde kaldığına bakılmaksızın, öncelikle iş yerinde veya civarındaki orman köylerini kalkındırma kooperatiflerine (Tarımsal Kalkınma Kooperatifi) ve işyerindeki köylülere veya iş yeri civarındaki orman işlerinde çalışan köylülere, iş yerine olan mesafeleri ile iş güçleri dikkate alınarak gördürülür.

Bu konu 6831 sayılı Orman Kanunun 40. ncı maddesinde de yer almıştır. Ancak orman içi ağaçlandırma uygulamalarında, ağaçlandırma alt mevzuatında, anılan 40. maddeye paralel bir düzenleme olmadığından, orman köylülerine ve kooperatiflerine öncelik tanınmamakta, yasaya aykırı olarak ihale yöntemi uygulanmaktadır.

Bunun sonucu olarak orman köyünde kurulu Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri, (ihalelere girebilen istisnaları hariç) çoğunlukla ağaçlandırma çalışmalarında faaliyette bulunamamaktadır.

6.3. Doğa Koruma ve Milli Parklar Faaliyetleri ile ilgili mevzuatın geliştirilmesi:

Milli Parklar ve diğer korunan alanlar genelde orman köylülerinin doğal kaynaklardan faydalanmalarına kısıtlar getirilmekte, buna karşılık bu sahalarda oluşan gelir getirici faaliyetlerden çoğunlukla dışarıdan gelenler tarafından yararlanılmakta, yerel köylülerin bu faaliyetlere katılımları ve gelir sağlamaları çok mütevazı ve yetersiz düzeyde kalmaktadır. Avcılık faaliyetlerinden elde edilen gelirlerde(köy payı, kılavuzluk hizmetleri gelirleri vb.)son yılarda artış görülmekle beraber potansiyel değerin çok altındadır.

Korunan alanlar içinde /civarında yaşayan yerel halkın, bu sahalardaki gelir getirici faaliyetlere katılımlarının güçlendirilmesine yönelik uygun yaklaşımların belirlenmesi, uygulamalarının yaygınlaştırılması,Korunan alanlarda getirilen kısıtlamalar nedeniyle ciddi gelir kaybına uğrayan yerel topluluklara ,orman teşkilatı ve diğer ilgili kuruluşlarca sağlanan kırsal kalkınma destek çalışmalarında gerekli önceliklerin sağlanması gerçekleştirilmelidir.

6.4. Orman ve Köy İlişkileri Faaliyetleri ile ilgili mevzuatın geliştirilmesi:

Ormanı korumaya yönelik uygulamada da orman köylüsünü orman çevresinden uzaklaştırmaktan ziyade, ekonomik durumunu düzeltmeye yönelik çabalar ağırlık kazanmıştır. Kırsal fakirliğe çözüm bulmak, ormana yapılan baskıyı azaltmak, orman- köy ilişkilerini düzenlemek amacıyla kurulan ORKÖY Genel Müdürlüğü, kurulduğundan bugüne kadar kendisinden beklenen faydayı yeterince sağlayamamıştır. Bunun temel nedenleri ise; ORKÖY’e yeterli kaynak aktarılmaması, yasal olarak alması gereken fon gelirlerinin verilmemesi, kısacası finansal sorunlarını çözememesidir.

Orman köylerinin kalkındırılmasına yönelik uygulamalar 3 başlık altında toplanabilir. Bunlar; doğrudan kaynak aktarımı, ormancılık çalışmalarında işlendirme ve dolaylı kaynak aktarımıdır.

Doğrudan kaynak aktarımı:

Orman köylülerini bir fona dayalı olarak ve örgütlü bir biçimde kaynak aktarımı 1970 li yıllardan beri Çevre ve Orman Bakanlığına bağlı ORKÖY’ce yürütülmektedir. Bununla beraber, Ferdi Kredi uygulamalarıyla, bugüne kadar ORKÖY yatırım planlarının sadece %13.5 ‘i gerçekleşmiştir. Orköy Genel Müdürlüğünce, Orman köylerinde kurulu Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerine projeye dayalı, kademe kontrollü, düşük faizli kredi uygulanmaktadır. 1974-2000 yılları arasında uygulanan 835 adet projeye: 9.911.697 YTL. 8.plan döneminde ( 2001-2005 ) uygulanan 127 adet projeye 22.588.935 YTL. Kullandırılmıştır.

Bu yardımlarla orman köy ilişkilerinin düzenlenmesine katkıda bulunmaktan söz edilemez.

Ormancılık çalışmalarında işlendirme:
Odun üretimi çalışmalarında yaratılan istihdam miktarı, her yıl değişmekle birlikte yaklaşık 300.000 orman köyü ailesi olarak kabul edilmektedir. Üretimde çalışan işçilere üretim gideri olarak en son 2006 yılında yaklaşık 300.000 orman köyü ailesine ödenen 422.Milyon YTL den hane başına düşen pay yıllık olarak 1.400 YTL olmaktadır. Bu miktarın yetersizliği ortadadır.

Dolaylı kaynak aktarımı:
Orman Genel Müdürlüğü kaynaklarına göre, Orman Kanununun 31, 32, 33, 34. maddeleri uyarınca orman köylülerine ve kooperatiflerine indirimli fiyatlarla yapılan satışlar ve sağlanan subvansiyon olarak en son 2006 yılında sağlanan 167 Milyon YTL nin; 300.000 orman işçisi ve bunların çoğunlukla üyesi olduğu 2.123 Kooperatif olduğu dikkate alındığında yetersizliği dikkati çekmektedir.

7. OR-KOOP’ un Sorunlara İlişkin Çözüm Önerileri

7.1. OR-KOOP’ un Sorunlara İlişkin Kısa Vadeli Çözüm Önerileri

7.1.1. Anayasa: Mevcut Anayasa da Orman Köylüsüne güvence sağlayan ve kalkınmasının desteklenmesini öngören; 169.ve 170. maddelerinin yeni düzenlenecek Anayasada da yer alması gerekmektedir. Ayrıca yeni düzenlenecek, Anayasa taslağının 131. maddesinde yer alan, ormanların işlettirilmesi ve orman vasfını kaybetmiş alanların orman sınırları dışına çıkarılması işleminin miladı olan 31.12.1981 tarihinin 23.07.2007 tarihine çekilmesi ormanların ciddi şekilde tahribine neden olacağı gibi, işlettirilmesi hükmü orman köylüsünün işsiz ve aç kalmasına neden olacağından, bu hükümler taslaktan çıkarılmalıdır.

7.1.2. Mevcut yasalarla İlgili Sorunların Belirlenmesi, çözümlenmesi:

7.1.2.1. Çalıştay Organizasyonu:

Mevcut yasalar ile yasaların uygulanması ile ilgili mevzuatta ( Yönetmelikler, Tebliğler, Tamimler) karşılaşılan sorunları ve çözüm yollarını belirlemek amacıyla, OR-KOOP Merkez Birliğince en kısa zamanda düzenlenecek bir çalıştay kapsamında, Bakanlık ve tüm Genel Müdürlüklerin üst düzey yöneticileri ile ilgili uzmanları ile OR-KOOP Merkez Birliğimiz, Bölge Birliklerimizin yöneticileri ve uzmanlarıyla müştereken çalışmalar yapılmasını gerekli görülmektedir.

7.1.2.2. Yönetmelik, Tebliğ ve Tamimlerin Düzenlenmesi:

Mevcut yasaların uygulanması ile ilgili mevzuatta ( Yönetmelikler, Tebliğler, Tamimler) karşılaşılan sorunları çözmek için müşterek çalışmalar yapılarak ilgili mevzuat yeniden düzenlenmelidir.

Bu kapsamda öncelikle, orman ürünleri üretim sürecindeki kesme, sürütme, taşıma, yükleme ve istif ücretleri ve buna paralel olarak ağaçlandırma işlerindeki birim ücretlerin belirlenmesi yönteminin, mutlak surette bilimsel esaslara dayandırılması ve fiyatların tespitinde orman köylüsünün temsilcisi olan OR-KOOP’un çalışmalara katılmasını sağlayıcı düzenleme yapılmalıdır.

7.2. OR-KOOP’ un Sorunlara İlişkin Orta Vadeli Çözüm Önerileri

7.2.1. Yasal Düzenlemeler;

7.2.1.1. OGM ile ilgili mevzuat:

OR-KOOP Merkez Birliğince organize edilecek “Çalıştay” sonucunda ortaklaşa belirlenecek yasal düzenleme gereksinimleri doğrultusunda; 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 30. 34. ve 40. maddelerinde, Çevre ve Orman Bakanlığı Birimleriyle müştereken yapılacak çalışmalar sonucunda gerekli yasal değişikliklerin yapılması yararlı görülmektedir.

7.2.1.2. AGM ile ilgili mevzuat:

Orman Kanununun 40. maddesine göre, orman köylerinde kurulu Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerine ve Orman Köylüsüne yaptırılmasına öncelik verilen orman rejimi içinde kalan sahalarda yapılacak ağaçlandırma çalışmalarında, kooperatiflere gerekli duyurunun yapılmasını sağlamak ve bu konularda çalışmalarını özendiren alt mevzuat düzenlemesi yapılması yararlı görülmektedir.

Orman içi ağaçlandırma çalışmalarında; ormancılık kooperatiflerine yönelik özendirici alt mevzuat değişiklikleri yapılarak; OR-KOOP Merkez ve Bölge Birlikleriyle işbirliği içinde, kooperatif yöneticilerine yönelik eğitim, proje yardımı ve destekler sağlanmalıdır.

7.2.1.3. OR-KÖY ile ilgili mevzuat:

Orman Köylülerinin Kalkındırılmasına Devletçe ayrılan payın yeterli düzeye çıkarılması, orman köylülerinin örgütlenmesine katkı amacıyla, geçmiş yıllarda giderek azaltılan kooperatiflere ayrılan kredi ödeneğinin arttırılması, orman köylüleri ve özellikle ormancılık kooperatiflerinin eğitim, projelendirme ve denetim konularında ORKÖY Genel Müdürlüğü ve taşra kuruluşlarıyla, OR-KOOP Merkez Birliğimiz ve Bölge Birlikleri arasında işbirliğinin geliştirilmesi ve ortak çalışmalar yapılması, orman- köy ilişkilerinin düzenlenmesine olumlu katkılar sağlayacaktır.

7.2.1.4. DKMP ile ilgili mevzuat:

Milli Parklar ve diğer korunan alanlar genelde orman köylülerinin doğal kaynaklardan faydalanmalarına getirilen kısıtlar; yasal düzenlemelerle giderilmelidir.

Korunan alanlar içinde /civarında yaşayan yerel halkın ,bu sahalardaki gelir getirici faaliyetlere katılımlarının güçlendirilmesine yönelik uygun yaklaşımların belirlenmesi, uygulamalarının yaygınlaştırılmasına yönelik yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

Özel avlakların kurulması ve işletilmesinde ormancılık kooperatiflerine yönelik özendirici alt mevzuat değişiklikleri yapılarak; OR-KOOP Merkez ve Bölge Birlikleriyle işbirliği içinde, kooperatif yöneticilerine yönelik eğitim, proje yardımı ve destekler sağlanmalıdır.

Korunan alanlarda getirilen kısıtlamalar nedeniyle ciddi gelir kaybına uğrayan yerel topluluklara ,orman teşkilatı ve diğer ilgili kuruluşlarca sağlanan kırsal kalkınma destek çalışmalarında gerekli önceliklerin sağlanması gerçekleştirilmelidir.

Milli Parklar, Tabiat Parkları ve Orman İçi Dinlenme Yerlerinin İşletilmesi ve yönetilmesinde katılımcı bir yaklaşımla Orman kalkındırma Kooperatiflerinin söz sahibi olması için yasal düzenleme yapılması yoksul olan Orman Köylüsüne Sosyal ve Ekonomik katkı sağlayacaktır.

Tümünü okumak için

Eski 03-08-2008, 14:18   #15
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Bu kafa ve ekiple bu iş yürümez.

Merhaba,

Cuma günü Lapsekiye geçip Çanakkaleye vardığımda her geçişimde yaptığım gibi, Güzelyalının üstünde bulunanTurgut Reis Tabyasına çıkıp denize bakmak ve Dünyanın en güçlü donanmasını buradan canı pahasına geçirmeyen atalarım ile gururlanmak istedim.

Tabya kavrulmuş, Ormanın içinde gizlenmiş diğer top ortaya çıkmış tüyü yolunmuş tavuk gibi bize bakıyor. Ormanın en üstünde bulunan rüzgar enerji fırıldaklarına kadar her taraf yanmış.

Birkaç orman görevlisi ayaklarını çeşmede yıkıyordu. Etrafta yanık kokusu hakimdi ve topraktan dumanlar çıkmaya devam ediyordu. Kahroldum.

Yakana, bilmeden yanmasına sebep olana, yangından koruyamayana, tüm yetkililere ve sisteme sitem edip yola devam ettim İntepeye geldiğimde yangının çıkış yeri tabak gibi görünüyordu.

İntepenin içinde kadar gelen siyahlık bir evin önündeki karalıkta bitiyordu. Demek yangın buradan çıkmış veya çıkarılmıştı.

İntepede yolun sağında bulunan iki işletmenin yıkıntılarına bakakaldım.

Biz konuşurken Antalyadaki yangın dördüncü gününe geldi. İnşallah dünyanın en büyük yangını olarak literatüre geçmez.

Bütün bunlar olurken yetkililer kocaman masalarının üzerinde bulunan birkaç telefon ile etrafa demeçler vermekle meşgul.

Evet özel sektör için esas önemli olan paradır ama eğer parayı ormandan kazanabilecekse kimseye yaktırmaz babasını bile ormana sokmaz.

Ayrıca ben ormanların yasaklanmasına da karşıyım. Herkes ormandan yararlanmalı. Kimi odunundan, kimi gölgesinden, kimi başka bir nimetinden ama yakılmasına kimse razı olmamalı.

Peki ne olacak bakın bakalım kışın o büyük masalı müdürler önümüzdeki yaza ormanlarımızın yanmaması için ne gibi önlemler alacak ?

Yoksa herşey eskisi gibi mi devam edecek. Göreceğiz.

Ormanı yanan müdürü orada tutmayan bir sistem getirebiliyormusunuz?

Hala iddia ediyorum özel sektör ormanları daha iyi korur. Ayrıca iyi koruyamayanın elinden alır işi yapabilecek olana veririm.
Melih Gökçek kadar olamayacakmıyız.? İşi beceremeyen gider. Kimseye ikinci üçüncü onuncu şansı tanımam.

Ormanını iki sene içinde geliştiremeyen müdür dahil tüm kadro gider, yenileri gelir. Yüzbinlerce Orman Mühendisi işşiz dururken, artık dinozor olmuş yöneticileri emekli ederim. Ormanını geliştiren maaşını katlar, geliştiremeyen veya ormanı yanan işşiz kalır. İşte çare

Ormanı yanan personelin maaşından da kesinti yaparım.

Orman teşkilatına 40 yaşın üstü adam barındırmam.

Orman geliri artan bölgelerde personele kardan yüzde veririm

Ulu Önder Atatürk ülkeyi gençliğe emanet etmedi mi? Ama bakın bakalım gençler nerede? işşiz, güçsüz sokaklarda, barlarda, internette.

Ormanı zimmetlerim, faydalanmasını sağlarım, bakımını yapmasına, altındaki çer çöpü ve yangın çıkarabilecek malzemeyi temizlemesini şart koşarım. Yaşlanan ağaçların kesimini sağlayıp satmasına izin verir orman içinde sınırlı olmak kaydıyla insanların gezip serinleyebilecekleri gezi ve piknik alanları işletmesine sınırlı izin verip denetlerim. Ama ilk zararlı icraatında Cunhuriyet Savcısının karşısına çıkartırım. Denetlemesini iyi yaparım. Rüşvet alıp ormana zarar verecek şekilde şartnameye uydurmayan denetçiyide OYARIM.

Biraz kaba oldu ama İşte çare.

Saygılar

Düzenleyen Oğuz Karsan : 17-08-2008 saat 03:18
Eski 03-08-2008, 16:29   #16
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Yakana, bilmeden yanmasına sebep olana, yangından koruyamayana, tüm yetkililere ve sisteme küfürler edip yola devam ettim
Duygularınızı daha makul cümlelerle dile getirmelisiniz. Bu tür yazılarınız nedeniyle hakkınızda dava açılabilir. Ayrıca engellemediğim için ben de bu davada yer alabilirim.

İstediğinizin bu olduğunu hiç sanmıyorum. Küfür etmenin ya da ettiğinizi yazmanın sorunun çözümüne faydası olmayacağına göre, yazınızı düzeltin, o bölümleri silin. ben de sonra bu yazımı silerim.

Eski 03-08-2008, 17:40   #17
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
sata sata, özellleştire özelleştire nereye kadar gidecekler bakalım. yakında benide özelleştirirler.

Diyemiyorlar ki biz koruyamıyoruz, aksine rant olmasına izin veriyoruz. Göstermelik 2 hareket yapıyoruz kücüklere, büyükler işi götürüyor. Yakında istanbulda polenezköy diye bir yer bile olmayacak. Gidin görün yolda ki talanı, koca koca binaları.

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2008, 17:55   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuz Karsan Mesajı Göster
Vatandaşın biri geçen sene zeytinliğine yol açarken 4 ağaç devirmiş. Orman idaresi birkaç gün önce kimin yapmış olabileceğini gelip bana sordu.
Alıntı:

Yakana, bilmeden yanmasına sebep olana, yangından koruyamayana, tüm yetkililere ve sisteme küfürler edip yola devam ettim (...........)

Melih Gökçek kadar olamayacakmıyız....( Buna çok güldüm işte; ilahi Karsan)

Ulu Önder Atatürk ülkeyi gençliğe emanet etmedi mi? Ama bakın bakalım gençler nerede? işşiz, güçsüz sokaklarda, barlarda, internette... (Orman yangınlarında gençlerin suçu ne anlayamadım yahu)

Rüşvet alıp ormana zarar verecek şekilde şartnameye uydurmayan denetçiyide OYARIM... 'Breh breh!... '
Biraz kaba oldu ama.... (Kaba olsaydı buna bile razıydık...)
Sayın Oğuz Karsan yine çoşmuş asıp kesiyor... Çıkarına dokunmuşlar gibi seviyesini düşürüp ağzını mağzını bozuyor... Sanki burası az çok bir seviye ve edep kaygısı gözetmeyen bir yer değilmiş de ipini koparmışların uğrak yeri olan bir kahvehane...

Yapmayın sayın Karsan hani siz öğretmendiniz?..
Öğrencileriniz karşısında da mı böyle konuşuyordunuz yoksa?..

Böyle zıvanadan çıkmış gibi seviyesi bozuk sözler ettiğinize göre sakın bir nedeni olmasın
Hani sanırsınız ki devletin bomboş duran bir arazisini gözünüze kestirip, ağaçlandırmayla üzerinden hak elde etmeye çalışmış da isteğiniz ters yüz edilmiş gibi bir haliniz var... Orman İşletme Yöneticilerine ve sair ormancılara veryansın ediyorsunuz ama ormancılar muhbirliğinize başvuracak kadar sizi sevdikleri, kendilerine yakın buldukları anlaşılıyor… Siz bari yapmayın Allahaşkına!..

Bakın siz ormanların korunamadığını bu yüzden özelleştirilmeleri gerektiğini öne sürerseniz ben de ormanda özelleştirme tartışmaları çıktığından beri orman yangınlarının çoğalması bir rastlantı mı dersem ne olacak peki?.. Üstelik bunu ağzımı bozmadan gayet sakin ve uslubunca kişiliğime uyan bir edeple yapsam?..

Bundan böyle öğretmenliğinize yaraşır bir etik, dürüstlük ve seviye ile çıkarınıza dokunulmuş olsa bile yansız bir şekilde konuyu ele almanız, böyle bir anlayış içinde değerli katkılarda bulunmanız sizin için pek mi zor olur?..
Biraz sağ duyu lütfen ve elbette izan!..

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2008, 19:07   #19
Ağaç Dostu

Mermaid's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Galeri: 4
Alıntı:
Merhaba,

Bütün bunlar olurken yetkililer kocaman masalarının üzerinde bulunan birkaç telefon ile etrafa demeçler vermekle meşgul.

Evet özel sektör için esas önemli olan paradır ama eğer parayı ormandan kazanabilecekse kimseye yaktırmaz babasını bile ormana sokmaz.

Ayrıca ben ormanların yasaklanmasına da karşıyım. Herkes ormandan yararlanmalı. Kimi odunundan, kimi gölgesinden, kimi başka bir nimetinden ama yakılmasına kimse razı olmamalı.

Ormanı yanan müdürü orada tutmayan bir sistem getirebiliyormusunuz?

Hala iddia ediyorum özel sektör ormanları daha iyi korur. Ayrıca iyi koruyamayanın elinden alır işi yapabilecek olana veririm.
İşi beceremeyen gider. Kimseye ikinci üçüncü onuncu şansı tanımam.

Ormanını iki sene içinde geliştiremeyen müdür dahil tüm kadro gider, yenileri gelir. Yüzbinlerce Orman Mühendisi işşiz dururken, artık dinozor olmuş yöneticileri emekli ederim. Ormanını geliştiren maaşını katlar, geliştiremeyen veya ormanı yanan işşiz kalır. İşte çare

Ormanı yanan personelin maaşından da kesinti yaparım.

Orman teşkilatına 40 yaşın üstü adam barındırmam.

Orman geliri artan bölgelerde personele kardan yüzde veririm

Ulu Önder Atatürk ülkeyi gençliğe emanet etmedi mi? Ama bakın bakalım gençler nerede? işşiz, güçsüz sokaklarda, barlarda, internette.

Ormanı zimmetlerim, faydalanmasını sağlarım, bakımını yapmasına, altındaki çer çöpü ve yangın çıkarabilecek malzemeyi temizlemesini şart koşarım. Yaşlanan ağaçların kesimini sağlayıp satmasına izin verir orman içinde sınırlı olmak kaydıyla insanların gezip serinleyebilecekleri gezi ve piknik alanları işletmesine sınırlı izin verip denetlerim. Ama ilk zararlı icraatında Cunhuriyet Savcısının karşısına çıkartırım. Denetlemesini iyi yaparım.

Saygılar

Bende sizinle aynı fikirdeyim Sn.Oğuz Karsan Devlet malesef ormanları işletemiyor. İşletememekten ziyade koruyup gözetemiyor.
Ne yakılmasını önleyebiliyor nede yanan ormanları söndürebiliyor. İşin en acı yanı her zaman olduğu gibi kendi hatalarımızın da olduğunu kabul etmek yerine hep suçlayacak birilerini arızyoruz. Gelibolu yangınının faturası anız yakan çiftçiye, Gülnar yangınının faturası ise bahçesindeki çöpü yakan başka bir kişiye kesildi Antalya elekrik kablolarına yani hep bir suçlu var. Öğerenelim ve özğretelim artık yakarak temizlik olmuyor çevre katliamı oluyor sadece.
Artık koruma gözetme zamanı kaybedecek tek dalımız kalmadı eğer Devlet bakamıyorsa özelleştirmeli.
Sadece ağaçlar değil ki yok olan ya o ormanlarda yaşayan hayvanlar? Onlar nasılda telef oldu. Sonuna kadar aynı fikirdeyim. Malesef devlet her yere yetşememektedir.
Ancak Ormanlara doğru ve dürüst bu işe gerçekten gönül vermiş insanoğlu için çalışmayı ilke edinmiş bir kuruluş talip olmalıdır. Ve halk olarak bizde bu işin takipçisi olmalıyız.

Mermaid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2008, 20:25   #20
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Ancak Ormanlara doğru ve dürüst bu işe gerçekten gönül vermiş insanoğlu için çalışmayı ilke edinmiş bir kuruluş talip olmalıdır. Ve halk olarak biz de bu işin takipçisi olmalıyız.
Özelleştirildikten sonra mı takipçi olacaksınız? Nasıl yapacaksınız bunu?

Eski 03-08-2008, 22:27   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2007
Yök başkanına trilyonluk zırhlı araç yerine yangın uçağı alsalardı.

kaju Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2008, 13:55   #22
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Vatandaş herşeyin doğal takipçisi ve denetçisiir. Ama farkında değil

Merhaba,

Vatandaş ülkede olan herşeyin takipçisidir.Herşeyi denetleyebilir. Ama henüz bazıları bu denetim gücünü kullanmıyor olabilir.

Ama artık geleceğimzi ilgilendiren işlerle ilgili bazı konulara müdahale etme zamanı geldi. Yoksa tartışabileceğimiz orman bile kalmayacak.

Orman yangınlarını önlemeli ve kalan ormanlarımızı şiddetle korumalıyız.

Diğer ülkelere bakıp araştırmalı yeni teknikler geliştirerek yeni ormanlar yaratmalıyız.

Orman Bakanlığının bu haliyle bu işin yürümeyeceği çok açık.

Sadece bilgisayar alarak modernleşilmez.İnsanlarımızı geleceğe hazırlamak lazım.

Saygılar

Eski 08-08-2008, 22:29   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Arkadaşlar affınıza sığınarak bu kadar yazıyı okumadım.
Unakıtanın kendini ve akpyi özelleştirelim. Belki bir işe yararlar.

BEDAVA

Bedava yaşıyoruz, bedava;
Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;
Yağmur çamur bedava;
Otomobillerin dışı,
Sinemaların kapısı,
Camekanlar bedava;
Peynir ekmek değil ama
Acı su bedava;
Kelle fiyatına hürriyet,
Esirlik bedava;
Bedava yaşıyoruz, bedava.

şiirini göndereyim de, havayı da özelleştirsinler.

darkfriairs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2008, 23:28   #24
agaclar.net

malina's Avatar

Okumadınız öyle mi?

Burası daha 1 sayfa. Forumda 50 sayfayı, 100 sayfayı geçen konular var.

Kendi adıma "affetmiyorum"

Eski 10-08-2008, 06:06   #25
Ağaç Dostu

Mehmet Ali Aşık's Avatar

http://arsiv.sabah.com.tr/2003/07/31/y03.html

Necati Dogru'nun 31.07.2003 tarihindeki bir yazisi. Yazar Unakitan ve Erdogan'a "orman isgalcisi 'sifatini yakistirmis.
Vatandas hakli olarak kendisi ormani talan edip kaçak yapi yapanlarin bu konudaki politiklarina süphe ile bakacak.
Bu konunun basindaki ilk mesajda Unakakitanin konusmasini okuyun neden söz ediyor ormanin yesilinden mi paranin yesilinden mi

Eski 16-08-2008, 23:12   #26
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2008
Galeri: 45
belkide akp hümetinin bilmedende olsun yapacağı en güzel şeydir.ben İZMİR BERGAMA'ya bağlı kozak yaylasında yaşıyorum.zamanında ATATÜRK bu bölgede bulunan ormanları köylülere tapu karşılığı dagıtmış.bu yöre inanların geçim kaynağı ise orman ürünleri ve hayvancılık.o kadar iyi korunuyorki bu bölgedeki ormanlar belkide bir asırdır hiç yangın çıkmamış bu bölgede.

Mehmet Can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2008, 03:33   #27
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

İşte özelleştirilmesi için bir örnek

Merhaba,

Sn.enigma_6643'ün yazısı sanıyorum bazı olayların nedenini çözmemiz için bulabileceğimiz en güzel örnek.

Bölgeyi ben de çok ziyaret ettim ağaçlar ve orman sağlıklı, köylüler mutlu. Ağaçların hepsi düzenli dikilmemiş ama herkes ağacını tanıyor, biliyor. Bakımını yaptığı kadar kozalağından da faydalanıp para kazanıyor. Hiç küçümsenmeyecek büyüklükte kooperatifleri var. Bal da üretiyorlar.

Ayrıca bölgede turizmin sağladığı ticaretten de söz etmeli. Hem fide satıyor hem bal üretiyorlar. Problemsiz değiller ama keyifleri yerinde. Ben de orada yangın çıktığını duymadım.

İşte örnek. İlla ormanlarımızı özelleştirmenin, birilerine peşkeş çekme olacağını düşünüyorsanız, buyurun köylümüze zimmetleyelim.

Mesela beşer yıllık kontratlar ile isteyenlere verilip beş yıl sonunda ormanını güzelleştirip çoğaltana beceremeyenlerinki de verilir. Ödüller konulur. Teşvik edilir Vs. İstenirse olur.

Saygılar

Eski 17-08-2008, 09:46   #28
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
İlla ormanlarımızı özelleştirmenin, birilerine peşkeş çekme olacağını düşünüyorsanız, buyurun köylümüze zimmetleyelim.
Bu sizin savunduğunuza örnek değil ki Siz özelleştirmeciydiniz. En çok para verene satılır özelleştirmelerde, orman köylüsüne verilmez.

Özelleştirme yerine orman köylülerini projenin içine dahil etme önerisi, sizdeki iyi bir gelişme

Eski 17-08-2008, 14:45   #29
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Köylülere sözleşme karşılığı vermek bir nevi özelleştirme değilmidir?

Merhaba,

Baştan beri özelleştirmeyi savunuyorum ve her fırsatta köylülerimizi de bu işin içinde sayıyorum.

Benim tek tahammül edemediğim, Yararı olmadığı bilindiği halde ısrarla kokuşmuş çağdışı ve fayda sağlamayan eski sistemlerde inat etmek. Bu gün yaşadığımız yangınların sebeplerinden bazıları bu nedenlere dayanıyor.

Saygılar

Eski 18-08-2008, 00:47   #30
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi enigma_6643 Mesajı Göster
belki de akp hümetinin bilmeden de olsun yapacağı en güzel şeydir. benİZMİR BERGAMA'ya bağlı kozak yaylasında yaşıyorum.zamanında ATATÜRK bu bölgede bulunan ormanları köylülere tapu karşılığı dagıtmış. bu yöre inanların geçim kaynağı ise orman ürünleri ve hayvancılık. o kadar iyi korunuyor ki bu bölgedeki ormanlar belki de bir asırdır hiç yangın çıkmamış bu bölgede.
Alıntı:
İzmir'in Bergama İlçesi Kozak mevkiindeki orman alanında yangın çıktığı bildirildi. Kozak Beldesi'nin Yukarıbey Köyü'nde başlayan ve halen beş hektarlık alanda etkili olan yangının çıkış nedeni henüz belirlenemedi. Yangın söndürme çalışmalarına Çanakkale ve Antalya'dan iki uçak, Marmaris'ten helikopter ve çevre ilçelerden 8 dozer, 18 arozöz, 120 işçi katılıyor.

09/08/2001
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=10539

Alıntı:
İzmir'in Bergama ilçesi Kozak Yaylası İncecikler mevkiinde önceki akşam henüz bilinmeyen bir nedenle orman yangını çıktı. Yangına ilk müdahaleyi Bergama Orman İşletme Müdürlüğü, Kınık ve Dikili ilçelerinden gelen itifaiye ekipleri, askerler ve yaklaşık 500 köylü yaptı.
Havanın kararması nedeniyle havadan müdahale edilemeyen yangın kısa sürede büyüdü.

Sabah, İzmir ve Denizli Orman Bölge müdürlüklerine ait 2 helikopter, 21 arozöz, 2 dozer, 100 orman işçisi de söndürme çalışmalarına katıldı ve yangın dün saat 09.30 sıralarında kontrol altına alındı. 40 hektar kızılçam ormanını kül eden yangının çıkış nedeni araştırılıyor.
Öte yandan Aydın'ın Bozdoğan ilçesinde çıkan yangın 2 hektarlık alanda etkili oldu. Muğla'nın İkizceler mevkiinde çıkan yangın da yayılmadan söndürüldü.

15 Mayıs 2007
http://www.milliyet.com.tr/2007/05/15/guncel/gun10.html

Alıntı:
İzmir'in Bergama ilçesinde akşam saatlerinde çıkan ve 7-8 hektarlık ormanlık alanda etkili olan yangın kontrol altına alındı.

Kozak Marda dağlık bölgesinde başlayan ve nedeni henüz belirlenemeyen yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı.

Yangına Bergama, Kınık, Soma ve Balıkesir yangın söndürme ekipleri, vatandaşlar müdahale ederken, 4 helikopter de havadan destek verdi.

Kontrol altına alınan yangının ilk tespitlere göre 7-8 hektarlık alanda etkili olduğu belirtildi.

02 Temmuz 2008
http://www.kenthaber.com/Arsiv/Haber...er_419177.aspx

Bergama Kozak yazarak Google'da arattığım orman yangınlarından...
Yöreyi bilmediğim için, sözünü ettiğiniz Kozak yaylası ile bunların bağlantısını da bilemiyorum.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024