agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler
  • 2 Gönderen CornusMas
  • 1 Gönderen Musa Gündoğan
  • 1 Gönderen Musa Gündoğan
  • 2 Gönderen CornusMas
  • 7 Gönderen CornusMas
  • 1 Gönderen AkisSoftware
  • 2 Gönderen yasaryasaryasar
  • 1 Gönderen Portakal Rengi
  • 1 Gönderen chuckybebek79

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-09-2018, 08:27   #1
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Tohum mu fidan mı?

Dağlarda orman arazisi içerisindeki açıklık, bozuk makilik alanlara ağaç dikmek istiyorum. Yer Çanakkale. Ancak tohum mu ekmeliyim yoksa fidan yetiştirip fidan mı ekmeliyim emin olamıyorum.

Bildiğiniz gibi akdeniz iklimi etkisi altındaki ülkemizde Karadeniz bölgesi hariç her yerde yaz kuraklığı problem olabiliyor. Orman işletmelerinin ektiği alanları incelediğimde ilk iki yıl yazın çokça kuruma olduğunu görüyorum. Bunun için başlangıçta fidanları sık ve çok sayıda ekiyorlar sanki.

Kendi ektiğim fidanları yazın sulamazsam çoğunlukla kuruyorlar ancak tohumdan kendi kendine yetişen bitkilerin yaz aylarını atlatması daha kolay oluyor gibi. Bu nedenle tohum ekmenin daha doğru olacağını düşünmeye başladım. Çok fazla sayıda (10.000'den fazla) tohum ekeceğim, bu nedenle yazın bunları sulamam, bakımını yapmam mümkün olmayacak. Ancak Orman işletmelerinin tohum değil de fidan ekiyor olması kafamda soru işaretleri oluşturuyor. Onlar benim gördüğümden çok daha fazlasını görüp biliyorlardır, neden tohum ekmiyorlar, neden küçük fidan ekiyorlar? Neyi kaçırıyorum? Eğer birşeyleri yanlış düşünüyorsam şimdiden bilmek faydalı olur. Bilgisi olan paylaşırsa çok sevinirim.

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2018, 09:23   #2
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
merhaba cornusmas

ağaç dikimlerinde dikkat etmeniz gereken en önemli kısım bölgede hangi türden ağaçların dikilmesi gerektiği. diğer önemli kısım ise bölgede hangi türden hayvancılık vs. yapılıyor.

müdürlükler hazır büyümüş dikiyorlar çünkü hem yabani hayvanlar hem de çiftlik hayvanları tohumdan dikilenleri yiyorlar. genel olarak tohumlar büyümeden taze uçları bitmiş oluyor. ancak biraz fidan olup serpilince pek çok hayvan ellemiyor.

dediğiniz gibi fidan dikimlerinde de köklenme sorunu bazen oluyor ve bitki kuruyor. bunun içinde mümkün mertebe fidanları da kasım gibi ya da şubat mart gibi dikerseniz daha çok tutturma şansınız olur.

ayrıca tohumları karıncalar ve diğer böcekler taşıyıp kullandıkları için tam olarak tohumdan yetiştirmek garantili değildir.

CornusMas beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2018, 11:12   #3
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim sayın @Musa_Gündoğan,

Ekmek istediğim türler genellikle yerel olarak yetişen türler. Bölgede (fazla) bulunmayan üç türü de ekmek istiyorum. Türk Fındığı (Corylus colurna), At Kestanesi (Aesculus hippocastanum, Aesculus x carnea) ve Mahlep (Prunus mahaleb) C.colurna ve P.mahaleb çok ender de olsa görülebiliyor, o nedenle yabancı tür sayılmazlar. C.colurna'nın gençlik döneminde nem ihtiyacının yüksek olacağını bildiğimden genellikle vadi içlerine ekmeyi düşünüyorum. At kestanelerini ise yabancı türleri insan eliyle doğaya sokmamak adına daha dar bir bölgeye ekeceğim. Bunun dışında ekmek istediğim Erguvan (Cercis siliquastrum), Akasya (Robinia pseudoacacia), Meşe (Ak Meşeler grubu içerisinde yer alan birden çok tür), Çitlenbik (Celtis australis), Akçağaç (Acer pseudoplatanus, Acer campastre), Dişbudak (Fraxinus ornus, Fraxinus angustifolia) zaten Çanakkale ve çevresinde bolca yetişiyor.

Ekim yapacağım bölgede neredeyse hiç hayvancılık faaliyeti yok. Köylerdeki nüfus azaldıkça hayvancılık (özellikle sürü otlatma şeklinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği) bitmiş durumda. Bu nedenle hayvancılık konusu problem olmayacak.

Maalesef şu an İstanbul'da yaşıyorum. 10.000 tane fidan yetiştirip bunları doğaya dikmek sahip olmadığım kadar çok zaman ve kol gücü gerektirir. Ekim toprağı hazırlanacak, poşetlere doldurulacak, bir yıl süreyle bakımı yapılacak, fidanlar topraklı halde dikileceği yerlere taşınacak, çukurlar açılacak, ekim yapılacak. Bir kişinin haftasonu tatilerinde altından kalkabileceği bir iş değil gerçekten Bu yüzden tohum halinde ekmek zorundayım. Fakat çok miktarda tohum ekmek yerine yönetebileceğim sayıda fidan yetiştirip bunları dikmek de bir yöntem tabi.

Ekilen tohumları böceklerden korumak için ekim öncesinde mazota batırıldığını okumuştum daha önce. Tohumlara zarar vermeyecek böyle bir yöntem varsa eğer böcekleri/küf mantarlarını bu şekilde uzak tutabilirim belki. Bu konuda ziraat odaları yardımcı olabilirler mi? Kimyasal kullanmak istemiyorum ama başarı şansımı artıracaksa tohumları ekim öncesinde ilaçlamak mantıklı olabilir. Bunun doğaya fazla bir zararı olacağını da düşünmüyorum.

Eski 03-09-2018, 13:41   #4
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
cornusmas

şöyleki dediğiniz gibi tohum ekmek daha kolay gelebilir. aslında onun için bile zaman ayırmak uğraşmak zorundasınız. ancak fidan yetiştirmek; istanbulda yaşayınca bu hem mesafeden hem de iş için zaman - mekan zorluğundan pekte mümkün görünmüyor. dediğiniz gibi tohum dikmekten başka çareniz yok.

sadece tavsiye olarak ağaç tohumlarını saçarak dikmeyin elinize bir çivili çubuk alıp açtığınız çukurlara kış öncesi dikebilirseniz dikin onlar o sürede suyu bahara kadar çekerek büyüyebilirler. böylelikle tohumları kaybetme oranınız daha düşük olur

CornusMas beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2018, 14:38   #5
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Kesinlike saçmak gibi bir niyetim yok sayın Musa_Gündoğan. Küçük bir çapa ile toprağı açıp, at kestanesi, meşe, Türk fındığı gibi büyük tohumları 2-3cm, erguvan, dişbudak gibi küçük tohumları 0.5-1cm kadar derine ekeceğim. Ekim için sonbahar yağmurlarının başlamasını bekliyorum. Toprak biraz daha yumuşadığında kazmak kolay olacaktır. Ekim-Kasım aylarında ekim işini tamamlamayı planlıyorum.

Eski 28-02-2019, 15:34   #6
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Aşağıdaki tohumlar 2018 Ekim-Kasım-Aralık aylarında toprakla buluştular. Bahar aylarında çimlenme durumlarını, sonrasında ilk yaz mevsimini atlatıp atlatamadıklarını fotoğraflayıp buradan paylaşacağım. Tohumlar düzgün şekilde toprağa ekildi, toprak yüzeyine saçılmadı. Çimlenmeme olasılığına karşı her çukura birkaç cm aralıkla 3-4 adet tohum gömüldü.

~3000 adet Türk fındığı (Corylus colurna)
~2000 adet Mahlep (Prunus mahaleb)
~700 adet Kırmızı çiçekli at kestanesi (Aesculus x carnea)
~1000 adet Çitlenbik (Celtis australis)
~700 adet Bataklık meşesi (Quercus palustris)
~500 adet Pırnal meşesi (Quercus ilex)
~1000 adet Karayemiş (Prunus laurocerasus)
~1000 adet Erguvan (Cercis siliquastrum)

Eski 28-02-2019, 15:52   #7
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CornusMas Mesajı Göster
Aşağıdaki tohumlar 2018 Ekim-Kasım-Aralık aylarında toprakla buluştular. Bahar aylarında çimlenme durumlarını, sonrasında ilk yaz mevsimini atlatıp atlatamadıklarını fotoğraflayıp buradan paylaşacağım. Tohumlar düzgün şekilde toprağa ekildi, toprak yüzeyine saçılmadı. Çimlenmeme olasılığına karşı her çukura birkaç cm aralıkla 3-4 adet tohum gömüldü.

HELAL OLSUN! Gerçekten bende böyle çalışacağım inşallah. Ne güzel bir örneksiniz...

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2019, 19:29   #8
Yeni Üye

yasaryasaryasar's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2015
Onca tohumu doğayla buluştururken kullandığınız elleriniz, dizleriniz, ayaklarınız, gözleriniz dert görmesin, sağlıkla, afiyetle tohumlarınızın ormana dönüştüğünü görürsünüz umarım.

yasaryasaryasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2019, 21:51   #9
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
İnanılmazsınız

Alıntı:

3.000 kadar delik açtınız. Tohumları yerleştirdiniz. Üstünü kapattınız.
Tohumları elde etmek için de çaba gösterdiniz.
Yaşamak için bir orman ektiniz.
Beton dökebilmek için ormanların yok edildiği bir ülkede ?
Sözün bittiği yerdeyim.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2019, 06:13   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-08-2017
Alıntı:

Yaptığınız çok güzel birşey ama o orman size ait değilse orasıda kesilecek orayıda beton haline getirecekler

chuckybebek79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024