agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen kızıl-çam

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-06-2017, 17:31   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2012
Thumbs down Ankara/Çayyolu Yarenler/İş Bankalılar Sitesi Ağaçlandırma Alanı

Yaklaşık 100 dönümlük hazine arazisi 15-20 yıldır yan siteyle ortak kiralanıp ağaçlandırılıyor. Alanın siteye yakın kesimlerinde gelişmiş karaçam ve sedir ağaçları mevcut. Yalnız, dikilen ağaçların bir kısmı yeterli sulanamadığı için ölüyor ayrıca gelişimleri de daha yavaş oluyor. Ağaçlandırmada kullanılan ağaçlar çevredeki peyzajcılardan alınan yaklaşık 1-2 metre boyunda karaçam, sedir ve mavi servi fidanları (Ben bu türün kullanılmasını pek desteklemiyorum, yerli türümüz değil). Ben yaklaşık 5 yıl önce buraya taşındığımda ağaçlandırma alanını bir ormana çevirmeye ve çeşitler içine meşe ve bademi de eklemeye and içtim fakat alanın üzerinde bir sürü fidan dikili olan 40 dönümlük kısmına Ankara'da başka yer yokmuş gibi resmi kurum yapmaya çalışıyorlar. (Sincan taraflarında bir sürü boş yer var ve ulaşımı da burası kadar kolay) Nasıl önleyebiliriz? Üyelerin yardımlarını bekliyorum.
Teşekkürler

kızıl-çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2018, 06:53   #2
Ağaçsever

Alan Hakkında Bilgi & Alandan Fotoğraflar

Söz konusu ağaçlandırma alanı Ankara iline bağlı Çankaya ilçesinin Çayyolu Mahallesi'nde bulunmaktadır. Alanın güneyinde Yarenler ve İş Bankalılar Sitesi, doğusunda konutlar, batısında ise Ankaralılar Caddesi, kuzeyinde de yol bulunmaktadır. Alan 10 hektar büyüklüğündedir; ama 3 hektarlık kısmında resmi kurum yapılması hakkında dava devam etmektedir. Son derece engebeli olan alanın (birçok bölgesinde yürümekte zorlanıyorum) toprağı bol miktarda kireç içermektedir ve alanın bazı kesimleri kayalıktır.

Alan, yaklaşık 20 yıldır Yarenler Sitesi ve İş Bankalılar Sitesi tarafından ağaçlandırma amaçlı kiralanmakta ve ağaçlandırması düzenli olarak yapılmaktadır. Alanın ağaçlandırmasında mavi servi, karaçam ve sedir türü ağaçlar kullanılmıştır. Alana çok emek verilmiş ve bir çok ağaç dikilmiş olsa bile hala ağaçsız yerler mevcuttur. Şahsen, 6 yıldır alana ağaç dikmekteyim; ama son iki yıldır daha da çok miktarda ağaç dikiyorum ve tohum ekiyorum ve gerekli bakımlarını yapıyorum. İlk diktiğim 40 ağaca yaz mevsimi boyunca 5 litrelik pet şişelerle su taşıdım. Daha sonra, site yönetimini bana parasal olarak destek olmaya ve sulama sistemi kurmaya ikna ettim. Site yönetiminin parasal desteği ve sulama sisteminin kurulması sonrası daha çok fidan dikmeye başladım. Ayrıca alanda kızılçam ve boz ardıç gibi yeni türleri de denemekteyim. Her ne kadar bazı komşularımız yardım etse de çoğunlukla bu işlerin hepsini yalnız başıma yapıyorum.

2016 yılında alanın kuzey ve kuzeydoğu sınırındaki çitler yol yapmak amacıyla sökülmüş, alanın yüksek olan kuzeydoğu kesiminde insanların içki içip şişeleri alana atmasına sebep olmuştur. Bu sebeple alanın o bölgesinde ayda bir çöp toplamaktayım. Alanın çitlerinin tekrar çekilmesi konusunda site yönetimi tarafından ilgili makamlara başvurulsa da herhangi bir cevap alınamamıştır. Aynı yılın eylül ayı sonunda bir takım kişiler alanın kendilerinin olduğunu iddia ederek sürmeye çalışmış ve engellenmiştir. 2017 yılı Ekim ayında alanı sürmeye çalışan şahısların sahte delillerle, alanda tarım yapıldığını iddia ederek tapu tescil davası açtığı tespit edilmiş ve davaya müdahale edilmiştir. Dava dosyasına ağaçlandırmaya dair kanıtlar, kira kontratı ve Orman Genel Müdürlüğü'nden yazı gönderilmiştir, bilirkişi raporuysa yeşilin lehinedir ve rapora o şahıslar tarafından itiraz edilmiştir. Yeni atanan bilirkişinin geleceği gün alana o şahıslar tarafından getirildiği aşikar olan ayçiçeği saplarıyla sahte tarla dekoru yapılmaya çalışılmış ve daha sonra tutanak tutulup alana atılan ayçiçeği sapları temizlenmiştir. Şu an durum son derece yeşilin lehine gözükmektedir.

Eklenen Resimler

Eski 14-05-2021, 04:00   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2021
Merhabalar,
Öncelikle gayret ve uğraşlarınız için çok teşekkur ederim. Bende o alana az da olsa ağaç dikmiş birisiyim. Malesef yukarıda belirttiğiniz talan düzeni her yere hakim oluyor. Belirttiğiniz alanın üst kısımlarına yapılan ve çok katlı binalardan oluşan Teona sitesi ağaçlandırma alanının bir kısmına ağaç dikmiş fakat 4-5 dönümlük kısmını da düzlemiş ve bazı mevcut ağaçları sökmüştür. Düzlenen 4-5 dönümlük araziye çim ekilerek sulama sistemi kurmuştur. Bu alan malesef top sahası ve piknik alanı olarak site tarafından kullanılmaktadır. Sitenin spor kompleksinden araziye giriş bulunmaktadır.
Buraya emeğiniz geçtiği için aşağıdaki konuları da bilginize sunmak isterim:
1- Ağaçlandırma arazisine izinsiz girilmektedir.
2- Ağaçlandırma arazisine projeye aykırı çim ekimi yapılmış bulunmaktadır.
3- Ağaçlandırma arazisine top sahası ve piknik(mangal) alanı olarak site tarafından kulllanılmakta futbol topu diğer ağaçlara zarar vermektedir.
4- Site çimi sulamak için araziye sulama sistemi kurmuş bulunmaktadır.
5- Yaklaşık 4-5 dönüm çim alanın sulanması muazzam bir su sarfiyatına mal olmaktadır ve ister kuyu suyu ister şebeke suyu olsun halkın su kaynakları ziyan edlmektedir.
6- Yarenler ve İş Bankalılar sitelerinin yıılarca uğraştığı ağaçlandırma alanı ve projesi, proje dışına çıkarak ranta ve ya talana uğramaktadır.

Bu araziye emek verdiğiniz için bu gözlemlerimi sizinle paylaşmak istedim, bilgilerinize

tepedekicimen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2021, 07:28   #4
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tepedekicimen Mesajı Göster
Merhabalar,
Öncelikle gayret ve uğraşlarınız için çok teşekkur ederim. Bende o alana az da olsa ağaç dikmiş birisiyim. Malesef yukarıda belirttiğiniz talan düzeni her yere hakim oluyor. Belirttiğiniz alanın üst kısımlarına yapılan ve çok katlı binalardan oluşan Teona sitesi ağaçlandırma alanının bir kısmına ağaç dikmiş fakat 4-5 dönümlük kısmını da düzlemiş ve bazı mevcut ağaçları sökmüştür. Düzlenen 4-5 dönümlük araziye çim ekilerek sulama sistemi kurmuştur. Bu alan malesef top sahası ve piknik alanı olarak site tarafından kullanılmaktadır. Sitenin spor kompleksinden araziye giriş bulunmaktadır.
Buraya emeğiniz geçtiği için aşağıdaki konuları da bilginize sunmak isterim:
1- Ağaçlandırma arazisine izinsiz girilmektedir.
2- Ağaçlandırma arazisine projeye aykırı çim ekimi yapılmış bulunmaktadır.
3- Ağaçlandırma arazisine top sahası ve piknik(mangal) alanı olarak site tarafından kulllanılmakta futbol topu diğer ağaçlara zarar vermektedir.
4- Site çimi sulamak için araziye sulama sistemi kurmuş bulunmaktadır.
5- Yaklaşık 4-5 dönüm çim alanın sulanması muazzam bir su sarfiyatına mal olmaktadır ve ister kuyu suyu ister şebeke suyu olsun halkın su kaynakları ziyan edlmektedir.
6- Yarenler ve İş Bankalılar sitelerinin yıılarca uğraştığı ağaçlandırma alanı ve projesi, proje dışına çıkarak ranta ve ya talana uğramaktadır.

Bu araziye emek verdiğiniz için bu gözlemlerimi sizinle paylaşmak istedim, bilgilerinize
Merhabalar,
Gözlemleriniz ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Teona Sitesi’nden birkaç kişiyle alanda yürüyüş ve ağaç dikimi gibi aktiviteler yaparken tanışmışlığımız var; ama mangal yapıldığını ilk defa duydum ve üzüldüm.
Ayrıca, şunu belirtmek de isterim ki bu alan son derece zorlu bir yapıya sahip. Kısacası ağaçlandırma konusunda çok büyük bir emek verilmesi lazım başarıya ulaşılması için. Alan hem doğal olarak bozkır olduğu için kuraklık sebebiyle zorlu, bir de buna ek olarak güneye bakılı ve de toprağı sığ. Burada tutunmayı başaran ağaçlar yavaş büyüseler bile cidden mucize kısacası.
Keşke, bir de belirli kısımlarda alanın doğal bitki örtüsü olan bozkır korunsa, oralara ağaç dikilmese ve hem ağaçlık hem de bozkırla zengin bir mozaik oluşturulsa...
Emin olun bozkır da son derece zengin, birçok canlıya ev sahipliği yapan bir ekosistem ve arada ağaçlıklarla daha da zenginleşebilir...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024