agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-04-2015, 16:54   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2015
Ormana bir kaç tane fidan dikebilir miyim?

ben bir kaç tane fidan alıp kendim bir ormana yeşillik bir alana dikmek istiyorum fakat bunun için izin almak gerekiyormuş sanırım bu konu hakkında ne yapacağımı biliyorum sizin bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz
forumda böyle bir konu var diye bakındım bulamadım nereye konu açacağımı bilemedim bu yüzden size yazıyorum

kbrkfl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2015, 08:05   #2
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
bi kaç fidan içinde izin almak gerekmez, izin alınma durumu daha büyük alanda endüstriyel amaçlı ya da orman ürünü alma amacli, örneğin cevizdir, Tohumdur, olursa izin gerekir, yoksa siz üç beş fidan diktiğiniz için bi şey demezler

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2015, 21:43   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2014
Amacınız 3-5 tane fidan ağacı ve hayatta dikili ağacım olsun diyorsanız sıkıntı yok. Ama daha fazla dikmenizde ise şöyle sorunla karşılacaksınız. 1. orman işletme şefliği kanunsuz dikim olduğundan dolayı sizi mahkemeye verecek ve size ceza gelecek. 2. fidan dikerken çukur açmak için getireceğiniz ekskavatör gibi aletlere yakalandığınız taktirde el konulacak.
3. dikmiş olduğunuz ağaçlara hiçbir zaman benim ağacım diyemiyeceksinz.
amacınız hem orman arazisi hemde size ait olmasını istiyorsanız kuraya özel ağaçlandırma kurasına girerek alan çıkması durumunda bu işlemleri yapabilirsiniz.
aşağıdaki linke tıklayarak nerede hangi arazi var onu görebilirsiniz...
Özel Ağaçlandırma Başvuruları | Özel Ağaçlandırma Projesi | Özel Orman

geopratik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2018, 07:10   #4
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Konu eski ama merak edenler olabilir diye yazmak istedim. Her yıl orman arazisi içerisine, boş bulduğum alanlara, elimde kürek onlarca fidan dikiyorum. Orman işletmeleri çalışanları da bunu biliyor. Kimse bana "dikemezsin, cezalandırılırsın" demedi. Tersine teşvik ediyorlar. Elbette ekskavatör getirip, kocaman bir alanı çitle çevirip gönlünüzün dilediğince çalışma yapamazsınız ya da diktiğiniz ağaçları sahiplenemezsiniz, ancak var olan orman dokusuna zarar vermediğiniz sürece ağaç dikmenize kimse birşey demez. Tavsiyem dikim yapacağınız bölgede kendiliğinden yetişen türleri seçmeniz. Böylece hem başarı şansınız artar hem de yabancı türlerin yerel türleri baskılaması riskini almamış olursunuz.

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2018, 10:16   #5
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Meyve fidanları dikerseniz yerleşim yerlerine uzak alanları seçin.Yabani hayvanları ayı ve domuzları insanla karşı karşıya getirme olasılığı artar.Dikim yaparsanız en yakın yerleşim alanına 300-500 metre mesafe alanları şeçin.

serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2020, 19:08   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2020
merhaba ilk defa form kullanıyorum.. yanlıslaarımı görmezden gelirseniz sevinirim.. ben hiç fidan dikmedim ve dikmek istyiroum 15 yasındayım nerden alıcam nası alıcam ormana gidemem nereye dikebilirim? tesekkue4r

esrayaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2020, 20:13   #7
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Fidan alınacak en iyi yer devletin fidanlıkları en uygun fiyatlar orada . Ama meyve fidanı orada bulamazsınız. Genelde dikilecek yerlerin yakınlarında fidancılar vardır. Oradan alınabilir.

Hayalimdir bir kamyonete fidanları yükleyip kafamın estiği yerlere dikmek

HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2020, 16:19   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2018
Her Şeye Rağmen Yaşamak İçin Bir Yolunu Bulup Direnen Ağaçlar

Papatyacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024