agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Beğeni Düzeni30Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-05-2009, 09:26   #211
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Bu çıkaracakları maden değil adi taş sadece barajın kanarına dolgu malzemesi olarak kullacaklar.Ama şimdilik sözlü anlaştık önümüzdeki hafta resmi oraka sözleşme yapacağız onlarda ankaradan sedirler için bana süre uzatımı alacaklar.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 18:41   #212
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2008
Galeri: 45
Anlaştığınıza sevindim sivas5858. Adi taş olmuyor işte bizim gözümüzde adi taş. Devlete müracatlarda o adi taşın içinde silis arıyoruz diye bildiriyorlar

Mehmet Can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 19:05   #213
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Firma büyük ve güçlü, ileride sorun ve zarar olmamasını sağlayacak şekilde uzlaşmak en makül olanı.

Ancak ilerde ülkemizde bu konulardaki kanunlarda neler olabilir onuda kestirmek güç.

Bu ve benzeri olaylar bize hukukun üstünlüğü, doğanın ve çevrenin korunmasını esas kabul eden zihniyetlerin ikdidar olmasının önemini bir kez daha hatırlatıyor.

Lafta değilde özde.

Başarılar dilerim.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 16:37   #214
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Arkadaşlar malesef daha önce belirtiğim arazime işgal işi mahkemelik safhaya geldi yarın mahkemeye vereceğim. Firma aşağı yukarı herkezi ayarlamış bakalım kanımın son damlasına kadar savaşacağım avukat arkadaşlardan ayrdım bekliyorum. Şuan arazi işgalli ve telefonda bugün arkadaş bizi rahatsız etme gücün yetiyorsa al dediler.
Yardımlarınızı bekliyorum.

Eski 08-06-2009, 22:46   #215
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Sitede Milli Emlak ve Orman Bakanlığı mevzuatını bilenler mutlaka yardımcı olacaktır.

Sektörün en büyüklerinden bir firma olduğunu yazmıştım, umarım başarırsın.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2009, 19:28   #216
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba.

Sn. sivas5858,

Yazdıklarınızdan, Ağaçlandırma azminizi kırmaya çalışanlar olduğunu ve sorunları çözmede devletin bu işe dur demesi gereken yetkililerinin, yetkilerini kullanmadıklarını ya da kullanmak istemediklerini anlıyorum.

Bence bu kadar aksaklığa karşı siz Cumhuriyet Başsavcılığına başvurun. Savcılık sahanın size ait olduğuna dair orman idaresiyle ve tapu ile yazışmalar yapacaktır. Bu yazıları ileride iş mahkemelik olduğunda kullanabilirsiniz sanıyorum.

Biraz zaman kaybedeceksiniz, Devletin adaletine olan güveniniz biraz sarsılacak ama başaracaksınız.

Haklı uğraşınızda sizinleyiz.

Saygılar.

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2009, 08:46   #217
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Merhaba Sn Oğuz bey
Oğuz Bey desteklerniz teşekkür ederim.
Bügün mahkeye dilekçe hazırlıyorum.
Milli emlaktaki uzman arkadaşlara öncelikle burdan teşekkür ediyorum cuma günü onların yanına gitmişler ordaki arkadaş demişki siz kimsiniz ben sizi tanımıyorum. Burayı ben kiraladım kiracımın haklarını korumak benim sorumluluğumda. Adam burayı kiralamak için 1,5 yıldır buralarda siz benim arazimi işgal etmişsiniz. Araziden çıkın demiş onlarda ellerindeki ruhsatla müracat etmişler kullanmak için. Bende mahkemeleşeceğim. Bu arada yılmak yok yola devam dün itibari ile sorun olmayan arazim yanına 110 dekar daha yer müracatı yaptı arkadaşım. Ayrıcada 13 dekarlık fidanlık başarırsak evt orasını orta ölçekli bir yeşil alan haline getirme çalışıyoruz.

Eski 10-06-2009, 22:33   #218
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2009
merhaba ağac severler
ben özel ağaçlandırma yapmak istiyorum bu yüzden hazine arazisi kiralamak için milli emlak müdürlüğüne dilekçe yazdım fakat kiramak istediğim alan ağaçlandırma bölgesi değildiye verilmiyor. arazi ham toprak olarak geciyor.bu bölge kasaba belediye sınırları içerisinde kasabadan 10 km den uzak bu bölgede imar yok tarımsal alan kiralamk için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.saygılar

özsoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 08:24   #219
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba.

Sn. özsoy,

Önce hoşgeldiniz diyeyim.

Ağaçlandırılacak alan bulmak kolay değildir. Önce Orman İdaresinden bazı haritaları elde etmelisiniz. Bu haritalar hem Amenajman hem de bozuk orman haritaları olabilir.

Haritalarda ağaçlandırılacak alanlar veya bozuk ormanlar bellidir. Ama orman idareleri bu haritaları (bence, yaptıkları yanlışlıkların farkedilmemesi amacıyla)sivil kişilere göstermemek için bin dereden su getirtirler. Ben uzunca bir uğraştan sonra iki adet harita elde edebilmiştim.

Size kolaylıklar dilerim.

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 09:55   #220
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Sn Özsoy ben yarı kayserliyim yer nere muhtemelen mücavir alan sınırlarındadır. Kayseri incesuya kadar mücavir alan içerisinde.Bilgi verirsen yardımcı olurum.

Eski 11-06-2009, 20:47   #221
Yeni Üye

yer bünyan yolu üzerindei cimento fabrikasina 500 metre sarımsaklı barajına yine 500 metre kadar yani kayseriye merkeze 35 km kadar
fakat ağırnas belediyesi sınırları icerisinde
ilgilendiğiniz için teşekkür ederim sivas 58 ve oğuz karsan
burası ham toprak olarak geciyor

Eski 12-06-2009, 00:12   #222
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2009
Maden sahalarında Özel Ağaçlandırma nasıl yapılır?

Arkadaşlar merhaba, 2-3 gün önce yeni konu açtım aynı başlıkla ama forumu kullanmakta acemi olduğumdan olmalı ki yanlış yerde olduğumu yeni anlıyorum, sanırım bu defa doğru yerde yazıyorum. umarım aradığım cevaplar sizde vardır.

Uzun zamandır özel ağaçlandırma nedeni ile araştırmalar yapmaktayım, bu nedenle sitenizi takip ediyorum ve tüm emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum, gerçekten oldukça değerli bilgiler sunuyorsunuz.benim sorum konu başlığımla aynı.kısaca konuyu özetlemek isterim.
Yaklaşık bir yıldır Özel Ağaçlandırma için orman veya hazine arazisi arıyorum, çok defalar kösteklenmemize rağmen Burdur ilinin yakın ilçelerinde Hazineye ait bir yere başvuruda bulunduk, 6 ay ve bir çok çabadan sonra yerle ilgili Ön Etüt Raporu istediler.Ancak öğrendik ki başvuru yaptığımız alanlar çoktan Ankara kanalı ile madencilere binlerce dönüm olarak kiralanmış, maden sahası olarak kiralama işlemleri sahanın bulunduğu bölgedeki devlet kurumlarını(orman veya hazine müd.) pas geçerek Ankarada yapıldığı için bizimde kiralama yaptığımız alanın maden için kiraya verildiğini Burdurda hiç bir kamu kurumu bilmiyor ve size bu yönde bir bilgi veremiyor, bunu öğrenmenin tek yolu ise kiralayacağınız alandan 2-3 ayrı noktasından koordinat alıp Ankara M.T.A dan sorğulatmaktır.
bizde bir yıl emek berdikten sonra Hazineye ait bu alanın madencilere çoktaaannn kiralandığını kiralayan madenci firması ile tesadüfen yanyana gelince öğrendik.Ancak -herşey olacağına varır- hesabı yaklaşık 6 bin dönüm yeri maden sahası olarak kiralayan bu firma atıl durumdaki 1500-2000 dönüm maden arazisini bize devretmeyi kabul etti.Böylece onlar fazla olan bu alanın kirasından kurtulacaklar. İşin problemli ve hiç bir yerde bilgisini bulamadığım yeri burası, sorun şu;
-Biz maden sahası olarak kiralanan alanın bir bölümünü devir alırsak, bu alan üzerinde hangi yolları takip ederek ceviz veya badem fidanları ile Özel Ağaçlandırma yapabiliriz??Bu saha üzerinde gerekli araştırmaları (maden mühendisine veya jeoloji mühendisine) yaptırarak yeterli maden rezervi olmadığını raporlayabiliriz( zaten maden amaçlı kiralayan firma bize devredecekleri alanda rezerv yeterli olmadığından devretmek istiyor).
kısaca maden ruhsatı alınmış bu alanda nasıl Özel Ağaçlandırma yapılabilinir bunu öğrenmek istiyorum.umarım bu konuda cevaplar bulabilirim.
Bu forumu hazırlamada emeği geçen herkeze çok teşekkür ediyorum.çok acil olarak bilgilerinizi beklerim.
kiralama konusunda çok yol aldığımı düşünüyorum , sorusu olanlara yardımcı olmak isterim.ayrıca yeni olmamdan kaynaklanan kullanım hatalarım varsa şimdiden özürdilerim. saygılarımla
Tolga BİLECEN
tolgabil1155@hotmail.com

tolbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2009, 00:15   #223
Yeni Üye

maden arazilerinde özel ağaçlandırma nasıl yapılır?

Herkeze merhaba, uzun zamandır özel ağaçlandırma nedeni ile araştırmalar yapmaktayım, bu nedenle sitenizi takip ediyorum ve tüm emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum, gerçekten oldukça değerli bilgiler sunuyorsunuz.benim sorum konu başlığımla aynı.kısaca konuyu özetlemek isterim.
Yaklaşık bir yıldır Özel Ağaçlandırma için orman veya hazine arazisi arıyorum, çok defalar kösteklenmemize rağmen Burdur ilinin yakın ilçelerinde Hazineye ait bir yere başvuruda bulunduk, 6 ay ve bir çok çabadan sonra yerle ilgili Ön Etüt Raporu istediler.Ancak öğrendik ki başvuru yaptığımız alanlar çoktan Ankara kanalı ile madencilere binlerce dönüm olarak kiralanmış, maden sahası olarak kiralama işlemleri sahanın bulunduğu bölgedeki devlet kurumlarını(orman veya hazine müd.) pas geçerek Ankarada yapıldığı için bizimde kiralama yaptığımız alanın maden için kiraya verildiğini Burdurda hiç bir kamu kurumu bilmiyor ve size bu yönde bir bilgi veremiyor, bunu öğrenmenin tek yolu ise kiralayacağınız alandan 2-3 ayrı noktasından koordinat alıp Ankara M.T.A dan sorğulatmaktır.
bizde bir yıl emek berdikten sonra Hazineye ait bu alanın madencilere çoktaaannn kiralandığını kiralayan madenci firması ile tesadüfen yanyana gelince öğrendik.Ancak -herşey olacağına varır- hesabı yaklaşık 6 bin dönüm yeri maden sahası olarak kiralayan bu firma atıl durumdaki 1500-2000 dönüm maden arazisini bize devretmeyi kabul etti.Böylece onlar fazla olan bu alanın kirasından kurtulacaklar. İşin problemli ve hiç bir yerde bilgisini bulamadığım yeri burası, sorun şu;
-Biz maden sahası olarak kiralanan alanın bir bölümünü devir alırsak, bu alan üzerinde hangi yolları takip ederek ceviz veya badem fidanları ile Özel Ağaçlandırma yapabiliriz??Bu saha üzerinde gerekli araştırmaları (maden mühendisine veya jeoloji mühendisine) yaptırarak yeterli maden rezervi olmadığını raporlayabiliriz( zaten maden amaçlı kiralayan firma bize devredecekleri alanda rezerv yeterli olmadığından devretmek istiyor).
kısaca maden ruhsatı alınmış bu alanda nasıl Özel Ağaçlandırma yapılabilinir bunu öğrenmek istiyorum.umarım bu konuda cevaplar bulabilirim.
Bu forumu hazırlamada emeği geçen herkeze çok teşekkür ediyorum.çok acil olarak bilgilerinizi beklerim.
kiralama konusunda çok yol aldığımı düşünüyorum , sorusu olanlara yardımcı olmak isterim.ayrıca yeni kullanıcı olduğumdan hatalarım varsa affola... saygılarımla
Tolga BİLECEN
tolgabil1155@hotmail.com

Eski 12-06-2009, 08:38   #224
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Tolga bey
Maden sahalarında ağaçlandırmaya engel durum yok hatta teşvikler var. Sorun olmaz.

Eski 12-06-2009, 13:05   #225
Yeni Üye

teşekkürler sivas5858

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sivas5858 Mesajı Göster
Tolga bey
Maden sahalarında ağaçlandırmaya engel durum yok hatta teşvikler var. Sorun olmaz.
sivas5858 adlı arkadaşımıza teşekkürler.size özelinizdende yazdım,burdanda ilgilenenler için tekrar yazmak istedim , unarım bir kirliliğe neden olmuyorumdur.

kısa ve öz de olsa cevabınız benim için bir ümit ışığı oldu, benim için çok hayati bir durum çünkü.konuyu biraz daha açarsanız , gidilecek yol ve sistem hakkında birazdaha bilgi rica ediyorum. biz yeri madencilerden devir alırsak ne yapmamız lazım ki yeri maden alanından ÖZEL AĞAÇLANDIRMA alanına çevirelim??nereye hangi kuruma gitmeli, ne yapmalı?eğer konu burda anlatılmayacak kadar uzunsa 0 532 556 42 07 no lu cep numarama numaranızı mesaj olarak yollayın ben size ulaşırım.ayrıca cevabı yazılı olarak yapıcaksanız lütfen mail adresimede kopyasını gönderin, forumu tam olarak kullanmayı henüz bilmiyorum ve sizin değerli bilgilerinize ulaşamamak korkutuyor beni.çok teşekkür ediyor cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.
tolgabil1155@hotmail.com
Tolga BİLECEN

Eski 12-06-2009, 15:19   #226
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Tolga bey maden arazisinde toprak hiç işlendimi çünkü maden bölgelerinde toprağın coğu götürülüyor böyle bir arazimi yoksa ağaç için yeterli toprak varmı? Fıstıkçamıda dikin böyle bir niyetiniz varsa arazinin bir kısmına.

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2009, 15:50   #227
Yeni Üye

Maden arazisinde Özel Ağaçlandırma

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seaa Mesajı Göster
Tolga bey maden arazisinde toprak hiç işlendimi çünkü maden bölgelerinde toprağın coğu götürülüyor böyle bir arazimi yoksa ağaç için yeterli toprak varmı? Fıstıkçamıda dikin böyle bir niyetiniz varsa arazinin bir kısmına.
merhaba,
bahsi geçen arazinin tamamı 5950 dönüm, bu razi maden arama ve işleme için bir arkadaşa kiralandı. biz bu alanın en düz kısmı olan 1500 -2000 dönümünü devralıcaz. bu alanda maden rezervini araştımak için bazı kazılar yapıldı ve yeterli rezerv olmadığı görüldü.böylece bu alanı bize devrederek yıllık kirasından kurtulacaklar.yani yer çok fazla deşilmiş değil hatta bakir bile sayılır.ancak biz genede bize çalışan bir maden **** jeoloji mühendisine ağaçlandıracağımız alanın tamamını uyğunluk açısından inceleticez.ama kanunen Özel Ağaçlandırmayı maden sahasında nasıl gidip yapacağımızı bilmiyoruz.Yeri devraldıktan sonra M.T.A yamı Hazineye mi gidip dilekçe yazıcaz **** başvurucaz henüz bunları dahi bilmiyoruz.

Eski 12-06-2009, 16:05   #228
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Sayın Tolga bey ilk önce bu arazinin Mtadan kullanma iznini alınki sonradan Hazine **** arazinin statüsü için Milli Emlak müdürlüğüne başvurun ama dediğim gibi ilk önce Mta dan kullanma iznini alın derim

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2009, 19:09   #229
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seaa Mesajı Göster
Sayın Tolga bey ilk önce bu arazinin Mtadan kullanma iznini alınki sonradan Hazine **** arazinin statüsü için Milli Emlak müdürlüğüne başvurun ama dediğim gibi ilk önce Mta dan kullanma iznini alın derim
yeri devir alınca zaten MTA dan aynı şartlarda devir almıyomuyuz?? yani bizde yeri maden arama ve işleme adı altında devir alıcaz, sonra bu durumu Özel Ağaçlandırmaya nasıl çeviricez bu konu muallakata!!

Eski 13-06-2009, 11:10   #230
Yeni Üye

maden sahalarında Özel Ağaçlandırma nasıl yapılır

merhabalar, bu konuda görüş bildirebilecek , yönlendirecek kimse yok mu ??

Eski 14-06-2009, 15:46   #231
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

SN tolbil Bence araziyi kiralayan araziyi milli emlağa devretmek zorunda.Sözleşmeyi görmekte lazım. Ağaçlandırmada benim kiraladığım araziyi başkasına kullandırma şansım yok. Milli emlağın izni ile devredebiliyorum. Siz o araziyi arakadaşların milli emlak müdürlüğüne geri versinler sizde özel ağaçlandırma için müracat edin.Ben şuan izindeyim tam incemedim ama maden alanları dediğim gibi özel ağaçlandırılıyor. 2000 dönüm alan çok alan size yaklaşık 500.000 tlye mal olur. Mal sahibi milli emlak olduğuna göre başlangıç noktası milli emlak olmalı.Siz onları bilgilendirmeden çözemezsiniz.Benzer bir problem şu bende yaşanıyor mahkeme aşamasındayız.

Eski 14-06-2009, 19:17   #232
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sivas5858 Mesajı Göster
SN tolbil Bence araziyi kiralayan araziyi milli emlağa devretmek zorunda.Sözleşmeyi görmekte lazım. Ağaçlandırmada benim kiraladığım araziyi başkasına kullandırma şansım yok. Milli emlağın izni ile devredebiliyorum. Siz o araziyi arakadaşların milli emlak müdürlüğüne geri versinler sizde özel ağaçlandırma için müracat edin.Ben şuan izindeyim tam incemedim ama maden alanları dediğim gibi özel ağaçlandırılıyor. 2000 dönüm alan çok alan size yaklaşık 500.000 tlye mal olur. Mal sahibi milli emlak olduğuna göre başlangıç noktası milli emlak olmalı.Siz onları bilgilendirmeden çözemezsiniz.Benzer bir problem şu bende yaşanıyor mahkeme aşamasındayız.
teşekkür ederim Sn. sivas5858. önerdiğiniz yol akıllıca. kanun bu konuda şöyle diyor;
sözleşme bitimi **** iş bitimi itibari ile kiracı 6 ay içinde ağaçlandırma için başvuru yapabilir .
diyor. burdanda hareket edebiliriz, hafata içi gerekli tüm bilgiler gelicek, buradan çözümle ilgili yol haritasını sizlerle paylaşıcam.

Eski 20-06-2009, 17:37   #233
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2009
hazine arazileri ağaçlandırma

tüm üye arkadaşlara selamlarımı sunuyorum.ben bir konu hakkında soru sormak istiyordum bana yardımcı olursanız sevinirim.ben hazine arazisi kiralayıp ağaçlandırmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim devletin bana sunacağı imkanlar nelerdir arkadaşlar bu konu hakkında yardımcı olursanız memnun olurum şimdiden teşekkürler...

sabri02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 20:31   #234
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
http://www.milliemlak.gov.tr/_sorgul...kira_ihale.asp adresine girip kira ihalelerini tıkladıktan sonra program sizi yönlendiriyor. İyi ağaçlandırmalar

Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2009, 14:45   #235
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Özel ağaçlandırma yönetmeliği değişti ilgilenenlerin dikkat etmesi gerekir.
Güzel bir kaç uygulama eklenmiş birisi benim yukarda karşılaştığım gibi arazi biri tarafından işgal edilirse tamime eklemişler ruhsat sabihi ağaçlandırma yapan kişiye tazminat ödeyecek ve proje revizyonlarını kolaylaştırmışlar.

Eski 13-08-2009, 14:31   #236
Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar daha öncede sizlerle paylaştığım hazineye ait yerde özel ağaçlandırma yapmak istiyorum diye yazmıştım müracatta bulundum fakat burası belediye mücavir alanı içerisinde kalıyordiye verilmedi arazi tarımsal alan içerisinde ve imar dışı bu araziyi kiralaya bilmem için bana yardımcı olursanız sevinirim.

Eski 03-09-2009, 13:29   #237
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2005
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tolbil Mesajı Göster
Herkeze merhaba, uzun zamandır özel ağaçlandırma nedeni ile araştırmalar yapmaktayım, bu nedenle sitenizi takip ediyorum ve tüm emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum, gerçekten oldukça değerli bilgiler sunuyorsunuz.benim sorum konu başlığımla aynı.kısaca konuyu özetlemek isterim....]
Konuyla ilgili şöyle özetlemek isterim ben de.. Kanuna göre yeraltı zenginliği yerüstü zenginliğinden önce gelmektedir. Bu sebepten maden uygulamalarında Orman idaresine sormazlar ama ağaçlandırma işlerinde maden idaresine sorarlar. Ayrıca maden işleri genel müdürlüğünün verdiği ruhsat buyuk alanları kapsamaktadır (max.100 ha. ) ama tam alanda madencının calısması ılk etapta olanaksızdır. Hem yer altı rezervının yetersızlıgı hem topografık yapı hem de malı kaynakların yetersızlıgınden 100ha. sahanın tamamında madencılık falıyetı baslamaz. Bu sebepten maden ruhsat sahalarına dusen agaclandırma alanlarınız ıcın ruhsat sahıplerıyle konusup sahalarının bu kısımlarını kendınızın kullanması ıcın anlasabılırsınız. Ayrıyetten 100ha. buyuklugunde maden ruhsatı olan kısı bu alanın tamamını kıralamıs ya da hukmen sahıbı olmus vazıyette degıldır. Sadece bu alan ıcındekı madencılık faalıyetlerınde hak sahıbıdır. Dıger faalıyetlerde kanunen hukmu yoktur. Örn. vermek gerekırse Ankara Çankaya'nın, İstanbul Taksım'in İzmir Konak ilçesinin maden ruhsatlarını basvurmanız halınde alabılırsınız. Faalıyet yapamazsınız ama maden ruhsatını alabılırsınız. Bu sızın bu bolgelerde hak sahıbı oldugunuzu gostermez. Fiili bı kıralama sozkonusu degıldır. Ancak Alınan ruhsat sahası içinde kalan bır bolgenın işletme izni için saha kıralama yoluna gıdılebılır. Bir madencı 100ha. ruhsat sahasının 1-2 ha. kısmı için arazının sahıbı kımse (Orman - Hazine - Özel şahıs) ondan bu 1-2 ha. alan için kullanma talep eder uygun gorulurse verılır. Kıralama ve haksahıbı olma bu asamadan sonra devreye gırmektedır.
Basvurmak ıstedıgınız sahanın nerde oldugunu bılmıorm ama yardımcı olmak ısterım. Bu konular üzerinde serbest çalışıyorum. Kısacası benım işim bu.
Özel ağaçlandırma ile ilgili her konuda herkesle görüşebiliriz. İyi çalışmalar..
ertugrulylmz@gmail.com adresımden daha detaylı gorusebılırız.

E®TY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 11:10   #238
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2008
Bu başlığın başında;
Alıntı:
26) Çalışmalara ne zaman başlanır?
Kredi talebi olmadan yapılacak olan çalışmalarda, sahanın teslim edildiği tarihten itibaren 30 gün içinde işe başlanır.
Kredili çalışmalarda ise, ilk iş bölümüne ait kredi avansının birinci diliminin alınmasından sonra 30 gün içinde işe başlar.
Ağaçlandırma Genel Müdürlüğünün sayfasında ise (http://www.agm.gov.tr/aindir/ozel_agaclandirma.pdf);
Alıntı:
11- Özel Ağaçlandırma Çalışmalarında Yapılan Teşvikler
....... Hibe ve kredi ödemeleri, çalışma yapıldıktan sonra hakedişe göre yapılır.......
Alıntı:
13- Ceviz ve Badem Ağaçlandırmasına Verilebilecek Hibe veya Kredi Miktarı Nedir?
Arazinin meyiline, toprak yapısına, taşlılık durumuna, kullanılacak fidanın yaşına, ambalaj durumuna ve fidanların aşılı olup olmadığına göre değişiklik göstermekle birlikte 2009 yılı birim fiyatlarına göre;
1 Da. Badem ağaçlandırması(makinalı) için verilebilecek hibe veya kredi:440 ile 500 TL.
1 Da. Badem ağaçlandırması(işçi) için verilebilecek hibe veya kredi: 345 ile 420 TL.
1 Da. Ceviz ağaçlandırması(makinalı) için verilebilecek hibe veya kredi: 300 ile 420 TL.
1 Da. Ceviz ağaçlandırması(işçi) için verilebilecek hibe veya kredi: 220 ile 300 TL.
Arasında hibe veya kredi verilebilmektedir.
deniyor. Buna göre kredi talep edilecek uygulamalarda kredi her aşamada parça parça iş başında mı yoksa hakedişe göre her aşama iş bittikten sonra sonunda mı veriliyor. Ve verilen kredi miktarı belirtilen miktarda mı yoksa farklılık var mı?

Bu işte plan aşamasından gerçekleştirme aşamasına geçmiş arkadaşlar masraf kalemleri ve yaklaşık maliyet konusunda bilgi verebilirler mi acaba? Proje hazırlama aşaması, araziyle ilgili harcamalar vs.

Düzenleyen quasar : 17-09-2009 saat 13:01 Neden: İlave
quasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 16:42   #239
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Arkadaşlara duyrulu özel ağaçlandırmayı da 30/04/2009 sayılı yönetmelikle bitirmişler. Bugün yaptığım görüşme sonrası öğrendim. Hazine arazilerinde de köy halkına sorulacakmış artık bundan sonra, köylü kimseye ağaçlandırma yaptırmaz. Daha önce sadece orman alanlarında soruluyordu.

Eski 30-01-2010, 23:34   #240
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2010
Devlet desteği ile Ağaç yetiştirciliği

Merhaba
Ağaç işlerinden anlamıyorum. Denizlide baya bir parça parça tarlamız var. buralara ağaç dikmek istiyorum . Fakat suyu yok . Denizli de su olmadan hangi meyve ağacını yetiştirebilirim? Duyduğuma göre devlet meyve ağacı dikiminde destek veriyormuş. bu desteğin içeri ile ilgili genel bilgi nereden bulabilirim.

Teşekkürler

AhmetNuri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
badem fidanı, ceviz aşısı, ceviz bahçesi, ceviz fidanı, ceviz ormanı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024