agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Beğeni Düzeni30Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-02-2009, 07:44   #181
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Mevzuat ( artık ezberledik) diyorki dikimi yapılmadan devir işlemi yapılamıyor. Devir için ancak projedeki işler bitecek daha sonra devir oluyor.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2009, 23:51   #182
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2008
Galeri: 45
Köyümüzde başlatılan agaçlandırma seferberliğinde fidanlar toprakla buluşmaya başladı.Pazar günü fidanlar halka dağıtıldı.

Eklenen Resimler

Mehmet Can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2009, 17:02   #183
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Çok güzel bir tablo, tebrikler.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2009, 17:07   #184
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Başarılar diliyorum.

Gurur verici bir resim, elinize gönlünüze sağlık.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 20:56   #185
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Ne güzel her tarafta küçük fıstıkçamları var keşke bende orda olsaydımda onları dikseydim

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 17:13   #186
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Teşekkür ederim sayın Koyu yeşil , sayın k0900 ve seaa.

Eski 05-04-2009, 13:17   #187
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba.

Sn. enigma_6643,

Fıstık Çamlarınız harika. Tebrikler.

Selamlar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2009, 23:25   #188
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Teşekkür ederim Oguz bey. Bugün yaklaşık 120 tane fıstık çamı ve 5 adet kestane , 5 antep fıstığı , 5 adet ceviz dikimi yaptık.. Dikimlerimizde bizi sabote etmek isteyen 2 tanede sevimli yaratığa rahmen bu kadar dikim yapabildik.

Eklenen Resimler

Eski 08-04-2009, 20:42   #189
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2009
tüm doğa dostu kullanıcılara merhabalar..
forumu bir süredir takip ediyorum.. öncelikle katkıda bulunan herkese teşekkür etmek isterim..
Kendimi kısaca tanıtmak isterim.. 32 yaşındayım, İzmir"de yaşıyorum.. Zihinsel engelli öğrenciler için rehabilitasyon merkezi işletiyorum..

Sitenize; özel ağaçlandırma ve organik tarım konularında araştırma yaparken rastladım.. Sitenizi; Format ve paylaşım açısından çok faydalı bulduğum için ve ilgilendiğim konularda ya da alternatifleri ile ilgili olarak; bilgilerimi paylaşmak ve bilgi sahibi arkadaşların tecrübelerinden faydalanmak adına foruma üye olmak istedim.. Umarım birbirimize yardımcı olabiliriz..
Forumdaki tüm üyeleri tekrar saygıyla selamlarım, herkese paylaşımları ve yardımları için de şimdiden teşekkür etmek isterim..
Saygılar..

crete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 22:11   #190
Yeni Üye

Özel ağaçlandırma"da arazi bulma sorunu

merhabalar..
Kendimi kısaca tanıtmak isterim.. Ben Mustafa , 32 yaşındayım, İzmir"de yaşıyorum.. Zihinsel engelli öğrenciler için rehabilitasyon merkezi işletiyorum..

Siteye; özel ağaçlandırma ve organik tarım konularında araştırma yaparken rastladım.. ilgilendiğim konularda ya da alternatifleri ile ilgili olarak; bilgilerimi paylaşmak ve bilgi sahibi arkadaşların tecrübelerinden faydalanmak adına forumu okurken de mesajlarınıza rastladım..
Özel ağaçlandırma konusunda henüz çözüme ulaşamadığım bazı konularda sizlere danışmak isterim.. İlgilenir ve yardımcı olursanız çok memnun olurum.. şimdiden teşekkür ederim..

Şu an geldiğim nokta konusunda kısa bilgi verip, sorun yaşadıgım konudan bahsetmek isterim..
Özel ağaçlandırma konusunda mevzuata hakim olmama ve konu ile ilgili çok istekli ve gayretli olmama rağmen; arazi sorununu çözemiyorum. Konuyla ilgili; defterdarlık, milli emlak, mal md"lüğü, orman işletme md"lüğü, kadastro gibi kurumları defalarca ziyaret etmeme ve yardım istememe rağmen; hepsi ağız birliği etmişçesine; "Özel ağaçlandırma yapmak isteyen"in araziyi kendi çabasıyla buldugu, ilgili kurumların ilgiliye arazi göstermek ya da bulmasına yardımcı olmak adına bir tasarrufları olmadığı cevabıyla karşılaştım.. Ayrıca; "Peki ben bir vatandaş olarak bu araziyi(Hazine ya da orman arazisi) nasıl bulabilirim? Hangi kurum ya da kişilerden tespit konusunda yardım alabilirim" sorularıma da yapıcı bir yanıt alamadım..
Birkaç aydır uğraşmama rağmen; içinde bulundugum çıkmaz beni demotive ediyor.. Sınırlı Bütçeme rağmen; konuyla ilgili danışmanlık taahhüt eden firmaların da; garanti verememesi yüzünden, danışmanlık almak konusunda kararsız ve güvensiz hissediyorum..

Sorunumla ilgili görüş ve tavsiyelerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.. yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim..

Eski 09-04-2009, 14:08   #191
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Özel ağaçlandırma projeleri
Burayı okudunuz mu?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 16:54   #192
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Merhabalar, Sayın Crete, önce hoş geldiniz diyeyim. Sonra da sorularınızı cevaplamaya çalışayım. Buraya yazdığınız ile bana göndediğiniz yazılar aynı. O zaman cevabımı burada yazayım.

Ağaçlandırma konusu, ciddi bir iştir. Aceleye gelecek bir iş, hiç değidir. Öncelikle, çok uzun bir süreç olduğunun iyi bilinmesi gerekir. Bu uzun yolculuk, bir çok engebeler ve engeller ile doludur.

Bu engebelerin başında da danışmanlık firmaları gelir. Laftan başka hiç bir güvence veremeyen, çoğu dolandırıcı veya rüşvet komisyoncusu olan, bu danışman kişi ya da firmalar hevesli ve tecrübesiz girişimcileri olabildiğince sömürmektan başka bir şey yapmazlar. Bir kere elinizi kaptırnca da kolunuzu değil, kafanızı bile koparmaya çalışırlar.

Madem, imkanlarınız sınırlı, işi kendiniz araştırın. Aceleci olmayın. Forumda bu konuda yazılmış yazıları okuyun. Yakınlarınızda bulabilirseniz bu işi yapmış, başarmış, ya da yapmakta olan kimselerle yüzyüze görüşün.

Gittiğiniz kurumlarda, neden beklediğiniz ilgiyi göremiyorsunuz? Bir soru daha soralım. Ülkemizde, hangi iş gerektiği gibi yapılıyor?

Karşılaşacağınız ilgi ve göreceğiniz yardımın yeterliliği, ancak, ülkedeki diğer işlerin ortalaması düzeyinde olacaktır. Bunun da bilincinde olmalısınız.

Başarıya ulaşmış ağaçlandırma çalışması azdır. Başarısızlığın bir çok sebebi vardır. Bu sebeplerin başında girişimcilerin çoğunun yeterli donanım olmadan, işe başlamalrı gelir.

Yeterli bilgi birikimi olmayan, kimseler tarafından başlatılan çalışmanın sonuçsuz kalması tabiidir.

Sizin başvurduğunuz kişi ve kuruluşlara sizden önce de bir çok kimse bavurmuştur. Bunların birçoğu ömründe bir tek fidan dikmemiş insanlardır. Bu işi bilen uzman çalıştıracak imkanları da yoktur.

Bunlardan bazılarına arazi verilmiş, fakat uygulamayı yapamamış araziyi terk etmek zorunda kalmışlardır.

Yani başaramıyacakları baştan bellidir. Bazıları ise zaten ağaçlandırma yapmak amacında değillerdir. Ağaçlandırmayı bahane edip araziyi başka amaçlarla kullanmak düşüncesindedirler. Ağaçlandıracağım diye arazi alan ve ön izin süresinde tarla ziraati yapıp sonra da bırakıp giden pek çok olay biliyorum.

Bu işle lgili kamu çalışanlarının, pek çoğu bu işe inanmamaktadır. Bu işle ilgili ellerindeki imkanlar ve kendi bireysel şartları bu inançsızlığı beslemektedir. Başlangıçta inanan azınlık ise: yeterli birikim sağlamadan yola çıkan hevesliler, kısa sürede köşeyi dönmek isteyen maceraperestler, ağaçlandırmayı perde olarak kullanan sahtekarlar, yüzünden inançlarını kaybetmiş veya usanmış olabilirler.

Yeterli yardımı alabilmeniz için, öncelikle bu işi yapabileceğinize, karşınızdakileri inandırmanız gerekir. Ne kadar kaynak ayırabileceksiniz? imkanlarınız ve donanımınız nedir? Ne kadar azimli ve karalısınız.

Başarılı çalışma, hiç yok mudur? Elbette vardır. Bunlar başlangıçta iyi düşünülmüş, iyi tasarlanmış, sonra da planlanmış çalışmalrdır. Kısa sürede kâra geçme, büyük paralar kazanma şansı olmadığı için, çok uzun süreler zaman ve kaynak ayırmayı göze almanız gerekir. İlk tesis için gerekli kaynaktan sonra da bakım ve muhafaza için kaynak ayırmanız gerekecektir.

Daha işin başında olduğunuzu, düşünüyorrum. Araştırmalarınızı sürdürünüz. Tecrübelerinizi bizimle paylaşırsanız, ileleyen zamanda, başka arkadaşlar da katkılarda bulunacaktır. Ben de katkıda bulunmaya çalışırım. Umarım başarırsınız. Başarılar dilerim.

Düzenleyen Yücel Özlem : 22-04-2009 saat 01:17 Neden: Yazım hataları.
Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 20:05   #193
Yeni Üye

...

Sayın Malina;
Link için çok teşekür ederim.. Gözümden kaçmış, gerçekten faydalı oldu..
tekrar teşekkürler..
Saygılar..

Eski 09-04-2009, 20:33   #194
Yeni Üye

Sayın Yücel Özlem;
Görüş ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim..
saygılar

Eski 12-04-2009, 16:50   #195
Yeni Üye

YÜCEL ÖZLEM: Şu sizin yaptığınız işi ve bu yeni hobinizi entegre etmeyi düşünmez misiniz? ya da mümkün olmaz mı? Bilmiyorum.

Bir zamanlar tanıdığım bir iş adamının böyle bir fikri vardı. Aklımda öyle kalmış.

Başarılar diliyorum.

CRETE: Güzel bir tespit yaptınız.. Aslında özel ağaçlandırmaya merakımın çıkış noktası da bu konudur.. Bizim çocuklara faydalı olacak daha farklı nasıl sosyal etkinlikler yaparız diye düşünürken; birlikte ve onlar adına ağaç dikme fikri gelişti.. Hem çocuklara doğada nefes aldırırız, hem de ağaç ve doğa sevgisi aşılarız elimizden geldiğince diye kararlaştırdık.. Sonraları konu buralara kadar geldi ve farkettiğiniz gibi biraz da farklılaştı.. Kendi çapında küçük sosyal bir projeyken; işin yatırım boyutu da dikkate değer hale geldi.. Şimdilerde; eğer özel ağaçlandırma hayalim gerçekleşirse, İzmirdeki diğer okullarla da bağlantı kurup, fidanları engelli çocuklarımız adına dikmeyi hayal ediyorum.. Herbirinin adını yaşatacak bir fidanları ve nefes alacak doğal bir oyun alanları olacak böylelikle.. Şu anda İzmir"de eğitim alabilen zihinsel engelli çocuk sayısı yaklaşık 10000, Türkiye"de de yaklaşık 190000 diye anımsıyorum.. Rakamlarda hata olması muhtemeldir, tolare edersiniz diye düşünüyorum..
İşte durum budur.. dediğiniz gibi entegrasyon çok muhtemel.. Ama aşmam gereken engeller var biliyorsunuz.. Bu arada; aklınıza "neden hatıra ormanı düşünmediniz" diye de gelebilir.. Bunu da araştırdım ama hayata geçirmeye değer bulmadım açıkçası.. Konuya hakim olanlar sebeplerini tahmin edebilirler..
Şimdi Kiralanacak Hazine arazisi konusunda yardım alabileceğimiz birilerini bulmak adına kurda kuşa haber uçurduk.. Ülkemde işler maalesef ahbap-çavuş ilişkileriyle yürüyor.. Bürokratlarımıza selam saygı iletecek bir yakınımız, dostumuz olmuşsa bugüne kadar; konuyla ilgili faydalarını göreceğiz inşallah..
Daha önce de dediğim gibi; forumdaki tüm dostların görüş ve tavsiyeleri için de şimdiden tekrar teşekkür ederim..
Saygılar..

Düzenleyen crete : 12-04-2009 saat 17:09 Neden: hatalı yazım
Eski 13-04-2009, 01:01   #196
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Sevgili Crete, madem böyle düşünüyorsunuz. Konuyu biraz daha geliştirin. Bir tasavvur olmaktan biraz daha ilede bir nokıtaya taşıyın. Meselâ bir taslak haline getirin. Eminim ki heyecanlanıp size destek olmak istayacak birileri çıkacaktır.

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 14:04   #197
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba.

Elimde, daha önce ağaçlandırma yapmak amacıyla Orman İşletme Şefliğinden temin ettiğim iki adet harita bulunmaktadır.

Özel Ağaçlandırma veya Özel Orman uygulaması yapmak istediği halde, ağaçlandıracak arazi bulmakta sıkıntı çekenlere verebileceğim ve ağaçlandırılabilecek arazileri gösteren iki adet haritayı isteyenlere verebilirim.

Ağaçlandırma yapmak isteyenlerin içlerinden mevkii seçebilecekleri muhtemel araziler Çanakkale İli, Bayramiç İlçesinde bulunan Çırpılar ve Evciler bölgesine ait.

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 16:09   #198
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

24.04.2009 tarihi itibari ile özel ağaçlandırma alanımı ağaçlandırmak üzere izne ayrılıyorum. Umarım örnek bir bahçe oluşturabilirim.

Eski 21-04-2009, 16:38   #199
Ağaç Dostu

Fotoğrafları bekliyoruz.

Eski 05-05-2009, 14:29   #200
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Sonunda çalışmalara başladım.

İlk çalışmalarımdan resimler.

Eklenen Resimler

Eski 05-05-2009, 14:32   #201
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Arazinin hazırlık aşaması.

Eklenen Resimler

Eski 05-05-2009, 17:12   #202
Ağaç Dostu

KOlay gelsin, birgün bakarsın bir Ağaçlar toplantısıda verimli badem ağaçları altında yaparız

Başarılar.

Eski 05-05-2009, 19:02   #203
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Umarım. Ama şunu belirteyim.Bu işler zor. Ben araziyi hazırlarken arazinin 500-1000 metre uzağında baraj var ordan çıktılar geldiler bana ait olan parsellerin birinin altında baraj dolgusu için taş varmış biz burayı taş ocağı olarak kiraladık diye. Bende dedim bu arazi benim onlar benim dedi.Ben tabi toz toprak içinde sen necisin kardeşim dediler. Aşağılayıcı bir tavırla bizim evrağımız var tabi benim dağ başında yanımda evraklarım yoktu onlar baraj alanına gittiler kendilerinin aldıkları izni bana gösterdiler.Onlara özel idare müdürü taş çıkarma ruhsatı vermiş sorup soruşturmadan. Biz istesek kamulaştırırız kamu menfaati var bizim işte belgelerimiz var kamu menfaati olduğuna dair. saydılar sayıştırdılar: Kardeşim dedim bir burası artık orman alanı 6831 sayılı kanunla işletiliyor yapılan işlemlerde buna tabi. sen geç onu dedim.Bir gün sonra özel idarenin müdürü odasında toplandık ağaçlandırma genel müdürlüğü süre uzatımı verirse taşı çıkaracaklar sonra toprakla doldurup bana iade edecekler. Bu olay sedir dikeceğim parsel için.Süre uzatımı alamazlarsa resmen tehtit ettiler aleni) bakalım ağaçlar netin gücünden faydalanalım. Sorun yok şuan ama sorun çıkarsa ağaçlar net olarak seferberlik ilan etmenizi bekliyorum. Yani devlet yok ben 15 ay emek vermişim ordan birisi geliyor ben burasını işletecekler diyor. YAnız şu var bendeki sözleşmede şöyle yazıyor. Alan hazinin uhtesinden bir şekilde çıkarsa idari veya mahkeme kararı dahi olsa kiracı tarafından hazineden bir hak talep etmeden kiralayıcı vazgeçerse kabul edilir diyor. Mahkeme ve idari kararları bile geçersiz sayıyor.Ama şuda da var barajı yapan şirket köklü ( köklü
demiyeceğim çünkü köklü olmal çınar olmayı ulu olmayı gerektirir) büyük bir firma ressen işkal eder ağaçlarıda kırar banada yaptırmaz.Tilki tilkiliğini ispat edinceye kadar post elden gider.

Eski 05-05-2009, 19:25   #204
Ağaç Dostu

Barajın adını yazarmısınız.

Eski 05-05-2009, 19:31   #205
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Arkadaşım umudunuzu kırmak istemem ama işin gercekten çok zor. Biz 20 yıla yakın taş ocakları ile mücadele ettik ama uzlaşmadan asla ağaçlandırma izni alamadık. Uzlaşma yolunu secmeni tavsiye ederim.

Eski 05-05-2009, 19:46   #206
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Ben ağaçlandırma izni aldım. Tek edişem firmanın büyük olması kanun dışı olarak elimden alması. Yoksa izin aldım evraksal olarak hak benim.

Eski 05-05-2009, 20:19   #207
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Milli Ağaçlandırma ve Erezyon kontrolü seferberlik kanunu'nun 6'ncı bölüm 13'ünçü madde ek fıkrasın da şunu der ;
(Ek fıkra: 26/5/2004-5177/30 md.) Bu Kanun kapsamında izin verilen alanlarda petrol
ve maden arama ve işletme faaliyetleri, bu alanlarda yapılan masrafların ruhsat sahibince tazmin
edilmesi şartıyla Orman Kanununun 16 ncı maddesine göre yapılır

Eski 06-05-2009, 07:29   #208
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Sayın KO900 Baraj bayramhacılı barajı.Sayın enigma desene ABDliler bizim dış mihrakımız bize yaptırmazlar abi diye başlayan klasik Türk konuşmaları oluyor ya onun gibi bizim kendimizden başka düşmanımız yok kim nekadar güçlü ise kural onun için geçerli.
İşin özüne gelirsek diğer kişilere ruhsat verilmemesi gerekir.Onların ruhsatı sadece özel idareden bakanlık ruhsatı değil.Ama 2 günde alırlar sanırım.EN güzeli uzlaşmak.

Eski 06-05-2009, 07:32   #209
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Madde 16 aşağıdaki gibi ben dikime başlarsam zatem alanın tamamı orman olacak ve ağaçlara zarar verecekler. Ama hala ısrarım şu kanun dışı olarak akşam gelir hepsini dozerle düzlerler giderler.

Madde 16 - Devlet ormanlarının hudutları içinde, mevzu hükümlere göre maden
ocakları araştırma veya işletme ruhsatnamesi ve imtiyazı verilebilmesi için
Ziraat Vekaletinin muvafakatini almak şarttır.
Ruhsatname veya imtiyaz almış olanlarla, ruhsatname veya imtiyaz alacaklar,
işe başlamadan evvel çalışma sahalarını orman idaresine haber vermeye ve ormana
zarar gelebilecek hallerde, orman idaresinin göstereceği tedbirleri almaya ve
yapmaya mecburdurlar.

Eski 06-05-2009, 23:17   #210
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Kanun dışı birşey yapabileceklerine inanmıyorum. Yaparlarsa kanunen çok büyük cezaya çarptırırlar. Kanunen yapabilecekleri daha tehlikeli. Devlet madenleri destekliyor. Bırak senin yeni dikmiş olduğun fidanları sökmeyi bizim burada asırlık meşe ağaçlarını kesiyorlar ve kanunlar buna izin veriyor. Gerisini sen düşün.

Etiketler
badem fidanı, ceviz aşısı, ceviz bahçesi, ceviz fidanı, ceviz ormanı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024