agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 3 Gönderen aybala

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-02-2013, 11:05   #1
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Belgesel - Tahtacı Fatma

Tahtacı Fatma

1979 Uluslararası Çocuk Yılı vesilesiyle gerçekleştirilen Tahtacı Fatma Belgeseli, 12 yaşındaki bir 'tahtacı' kızının toroslar'da yaklaşık 2000 metre yükseklikteki ormanlarda çok zor koşullar altındaki yaşamını, özlemlerini ve bilinç altındaki bir büyük 'korku'yu yansıtıyor.

Yurdumuzdaki çocuk işçilerin az bilinen ama yaygın dramını Tahtacı Fatma ile simgelemeyi ile amaçlayan belgesel, aynı zamanda, orman bakanlığı hesabına ağaç kesimi ve tomruk nakli işinde çalışan, sosyal güvenceden yoksun, unutulmuş bir emekçi grubunun sorunlarını irdeliyor.

Belgeselde tahtacılar'ın günlük yaşamlarının yanı sıra, tahtacı folklorünün en önemli öğelerinden biri olan semah oyunu da sergileniyor.

Tahtacı Fatma,
Uluslararası 3. Balkan Film Festivali Birincilik Ödülü (1979),
Uluslararası Şam Film Festivali Gümüş Kılıç Ödülü (1979),
Antalya Film Festivali Altın Portakal Ödülü (1979) ve
T.C. Kültür Bakanlığı Kısa Film Yarışması Birincilik Ödülünü (1979) kazandı.

Yönetmen: Suha Arın
Yönetmen Yrd. ve Kurgu: Nesli Çölgeçen, Cemal Karman, Kemal Sevimli, Yalçın Yelence
Görüntü Yönetmeni: Hasan Özgen
Kamera: Savaş Güvezne
Müzik düzenleme: Mehmet Erenler, Nevit Kodallı
Format: 35 mm Renkli Film
Süre: 28 dk.
Yapım Yılı: 1979

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 19:21   #2
Ağaçsever

tevmen's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Galeri: 2
Bu harika belgesel için çok teşekkürler. Kesenin mi kesilenin mi hali daha vahim karar vermek zor. Acaba kız okula gitti mi? Öbürleri ne durumdalar acaba o kadar yıl sonra?

tevmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 19:47   #3
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Burada şöyle bir bilgi var;

Alıntı:
1999′da yanında Nesli Çölgeçen olmak üzere yaptığı bir televizyon programında Fatma ile nasıl karşılaştığını, fikrin nasıl çıktığını anlatıyor.

Bu programda Arın, tahtacıların hayatlarını ve Fatma’yı belgeyeli yirmi sene olmuş. “Fatma şimdi otuz iki yaşında olmalı. İmkânım olursa Tahtacı Fatma İki‘yi çekmeyi çok istiyorum” diyor. Filmin çekimi bittikten sonra Şimşek ailesi ile bir süre mektuplaşmışlar, sonra kaybetmişler birbirlerini. İşte tam burada, beni bir Fatma Şimşek’i bulmak sevdası sardı. Bütün bir gecemi, birtakım telefon numaralarını kaydederek ve kendisine nasıl ulaşacağımı planlayarak geçirdim. Bu yazıyı kaleme aldığım esnada, katettiğim yolun çok olduğunu söyleyemem. Yaşıyorsa şimdilerde kırk beş yaşında olmalı. Bulabilir miyiz dersiniz?

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 23:06   #4
Ağaçsever

tevmen's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Galeri: 2
Zevkli bir söyleşiymiş. Hele setteki zorluklardan bahsettikleri bölüm çok hoş. Fatma Şimşek ile ailesine ne olduğu ise meçhul. Zaten aksi şaşırtıcı olurdu, şimdi 45 yaşında olan Fatma ne yapsın çıkıp ben böyleydim böyle oldum mu desin. Gerçi öyle yapsa kim duyar, herkesin neydim nooldum diye sosyal ağlardan dünyaya yayın yaptığı bu devirde onunki arada kaynayıp giderdi heralde. En iyisi hikayenin gerisini hayalgücünden tamamlamak. Belki kız büyüdü okulu bitirdi hatta üniversiteye gitti. Hadi ziraat fakültesini bitirmiş olsun. E bu siteye de üyedir olasılıkla. O zaman birkaç yaş büyüğüm olan kendisine saygılarımı yollarım buradan.

tevmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 23:15   #5
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Belgeseli ilk bu konu sayesinde izlemiştim.
Hep aklımın bir köşesinde nerelerdedir hakikatten diye zaman zaman sorardım.

Kısmet bu günlereymiş.

Alıntı:
İki Ağaç İçin’in 14 Mayıs Çarşamba günü yayınlanan ikinci bölümünde ise Usta Yönetmen Süha Arın’ın 1979 yılında çektiği Altın Portakal ödüllü efsane belgesel Tahtacı Fatma’nın 12 yaşındaki çocuk karakteri Fatma Şimşek’in bugünkü yaşamı ekranlara geldi. Bugün evli ve iki çocuk annesi olan Fatma Yıldız Şimşek’in, eşi, çocukları ve felçli annesiyle birlikte verdiği yaşam mücadelesi izleyiciyle buluştu.
iki ağaç için (Tahtacı Fatma) | gazeteci - yazar yusuf yavuz

ciroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 23:18   #6
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Alıntı:
Tahtacı Fatma: “Dağlarda daha özgürdüm…”

Suha Arın’ın efsane belgeseli ‘Tahtacı Fatma’nın 12 yaşındaki unutulmaz karakteri Fatma Şimşek’le 34 yıl sonra Tahtacıları, Toroslar’ı, yoksulluğu ve umudu konuştuk…

Yusuf Yavuz
Tahtacı Fatma:

ciroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024