agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler
  • 1 Gönderen biologus
  • 2 Gönderen seaa
  • 1 Gönderen Safranlı
  • 3 Gönderen seaa
  • 2 Gönderen otugay
  • 3 Gönderen buzul_karizma
  • 2 Gönderen Crezetegen
  • 1 Gönderen meşedağ
  • 1 Gönderen kızıl-çam
  • 1 Gönderen yavasca
  • 1 Gönderen CornusMas

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2011, 15:58   #1
Ağaçsever

biologus's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2007
Galeri: 13
İç Anadolu'nun yürekleri burkan ağaçsız hali için proje var mı?

Selamlar,
Gecenlerde Kirikkale kirsehir arasinda araba yollucugu yaparken bazi yerlerde bir tek agacin dahi olmamasi inanin yuregimi burktu. Bu bolgeleri agaclandirmak icin projeler var mi? onlardan bahsedebilir misiniz? Kisisel olarak neler yapabiliriz? onerileriniz nelerdir?
cok tesekkurler

meşedağ beğendi.
biologus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2011, 16:21   #2
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Şu an T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolu Genel Müdürlüğü tüm Türkiye'de yürütmekte olduğu Milli Ağaçlandırma Seferberliği başarıyla uygulanmaktadır. Muhakkak ki bahsettiğiniz bölgede de ağaç dikimi yapılacaktır. Her şeyi de bakanlığa, devlete bırakmamamız lazım. Gönüllü olarak ağaç dikip bakabiliriz. Ben mesela kendimce bir proje uyguluyorum ve İç Anadolu iklimde rahat yetişen Toros Sediri dikiyorum, size de bu ağacı öneririm.

mazda_ozan ve meşedağ beğendi.

Düzenleyen seaa : 13-05-2011 saat 16:24 Neden: Sözcük ilavesi
seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2011, 19:04   #4
Ağaçsever

biologus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster

cok tesekkurler
aradigim bu idi

Eski 14-05-2011, 08:33   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
bence devletın bu projesı çok guzel ama söyle bır sey yapılabılır
'sınırlar n(m)eşelensın diye her alanda yetısen meşe agaçları ekılmelı her bahçenın sınırında olmalı böyle yavaş yavaş ormanlasma ve toprak kalıtesının artması olacaktır
köylümüzü anlamakta zor kendı bahçesınde gölgelenecegı bır ağacı ekmek o kadar mı zor

mazda_ozan beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2011, 08:57   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2008
Galeri: 2
Ağaçlandırmak şüphesiz ki çok güzel ve yararlı olacaktır.
Ancak İç Anadolu insanının bazılarında bulunan anız yakma hastalığı-cehaleti-terörü (Bu bir doğa terörürdür) durduğu sürece dikilen ağaçlar malesef yok olacaktır.
Devlet belki üzerine düşeni yapacak ama kendini bilmez bir doğa teröristi, doğa katili gene bir anız yakacak ve emekler boşa çıkacaktir.
Bunu engellemenin yolu bu cehaleti-bu doğa terörünü yenmektir.
Herkes en yakınından başlayarak bu doğa terörü ile savaşmalıdır.

N.Cebeci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2011, 10:41   #7
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Her belediyeye, her okula, her işletmeye belirli bir alan tespit edip ağaçlalandırma görev edindirilse bence çok daha kalıcı olur.
Herşeyi devletten beklememek lazım.
Orman işletmeleri eksin- vatandaş kesip onu odun yapsın;(
Kimse kendi diktiği ağacı kolayca kesemez, okullarda bir Kasabamın(köyümün)Ağaçlandırılması Gönüllüleri Projesi yürütülse bilinçli bir nesil de elde edilmiş olur.
Her nekadar 21 yıldır ( Türkiyede yaşadığım süre) böyle bir teşebüse şahit olamadıysam da...
İlk geldiğimde" bu insanlar ne kadar çok dua edip, ne kadar az iş yapıyorlar" diyordum.
Şimdi ben de gece gündüz dua edip çok çalışıyorum, 3-5 kişinin bilinçli çalışmasının
hiç bir fark yaratmıyacağını bile bile hem de...

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2011, 10:50   #8
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Sayısı 6000 lere varan ağaçlarımla örnek bir çalışmaya devam ediyorum hedefim ömrümün sonuna dek daha fazla fidanı güzel ülkeme armağan etmek.

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2011, 12:14   #9
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Alıntı:
Özel arazide çam ağaçları olursa
Merhaba,
Çanakkale,Bayramiç te tarlam olduğundan daha önce bahsetmiştim.

Dün,Bayramiç Asliye Hukuk Mahkemesinden Hazineye izafeten Bayramiç Malmüdürlüğü nün tarafımıza Tapu iptali ve Tescili davası açıldığını bildiren bir yazı aldım. Kısaca anlatayım. Yargıtay 20, Hukuk dairesi 12,07,1993 gün ve 1992/11625 esas 1993/6200 karar sayılı içtihatında soyle bir karar vermiş.

Alıntı:
"Kesinleşmiş tahdit sınırları dışında kalmış olsa dahi,eylemli durumda orman niteliğini koruması halinde taşınmazın Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerden sayıldığından ve özel mülkiyete konu edilemeyeceğinin kabulu gerekir."
Özeti,arazimizde çam ağaçları bulunduğundan,Devlet arazimizi elimizden almaya çalışıyor.

Arazimizdeki çam ağaçlarını kesmemekle ne büyük hata yaptığımızı anladım.
Bu ne demek, bu şu demek, hemen elinize kazma kürek balta alıp arazinizdeki çam ağaçlarını kesin demek.Yoksa başınıza bela olur,arazinize devlet el koyar demek. Bu karara rağmen Hadi gelin insanlara ağaç ve orman sevgisi aşılayın bakalım.

İnsanları baştan ağaçlara düşman eden bir zihniyetle ağaç dik,orman yetiştir diyorsun niye ileride devlet arazisi sayıp elinden almak için mi ? İşte biz ağaçlarını ve ormanlarını bu zihniyetle korumaya çalışan bir ülkeyiz onun için de asla ormanlarımız gelişmeyecek.

Bahçesindeki,tarlasındaki ağacın büyümesine izin verenlerin,bir gün devlet eliyle cezalandırıldıklarını ve ellerinden arazilerinin alındığına şahit olanlar ağaç dikebilirler mi?

Evet,dikebilirler ben yanlış uygulanan kanunlara ve Orman Bakanlığına rağmen fidan dikmeye devam ediyorum.

İsterse assınlar ağaç dikmekten de asla vazgeçmeyeceğim.
Saygılar,

Düzenleyen Oğuz Karsan : 22-11-2008 saat 00:10
Bence bu mesajdaki çelişkiler ortadan kaldırılıp insanların kendi elleri ile oluşturdukları ağaçlıklı arazilerinden atılma riski ortadan kaldırılmadıkça ağaç sevgisini aşılamak biraz güç olacaktır. Bir taraftan elinizdeki arazileri orman vasfını yitirmiş deyip taraftarlarınıza talan ettirecek, diğer tarafta yüreği ağaç sevgisi ile dolu doğa dostlarının elinden ağaçlanmış özel mülkiyetini orman kapsamına alıp kamulaştıracaksınız. Ne yaman bir çelişki değil mi?

Bence tam tersi özel ağaçlardırma yapan insanlara teşvikler getirilmeli (vergi muafiyeti gibi), özel mülkiyetindeki arazide bulunan ağaçların her ticari yatırım gibi rahatlıkla tasarruf edilebileceği bir düzen hazırlanmalı. Ağaçlandırma yapmaya gönüllü vatandaşlara yetiştirdiği ağaçlar üzerinde belirli tasarruf etme haklarıda uygun sözleşmelere bağlanarak arazi kiralanmalı, ağaçlandırma teşvik edilmelli. Tam tersi bugün 2B kapsamında talana açılacak ağaçlık bölgelerin korunması sağlanmalıdır.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2011, 14:32   #10
Ağaçsever

biologus's Avatar

Gercekten cok guzel fikirler geliyor.

Eski 15-05-2011, 15:21   #11
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2008
81 ilde 81 orman projesi güzel ancak dikilen ağaçlar büyük bir çoğunlukla çam türleri.
Çam az yaprak döktüğünden ve geç çürüdüğünden verimli bir toprak katmanı oluşması çok uzun sürer. Dibinde pek ot da bitmez. Çam yerine meşe gibi türlerin daha faydalı olacağını sanıyorum. Özellikle kurak yerlerde dayanıklı olan akasya düşünülebilir.

Ozlem A ve meşedağ beğendi.
otugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 11:58   #12
Yeni Üye

buzul_karizma's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2014
Merhaba arkadaşlar bende kendimce evde yediğimiz meyva çekirdeklerini çimlendirip dikim boyuna gelince toprakla buluşturuyorum. Ürettiğim fidanların hepside meyva ağacı oluyor. Fidanı dikerken bir yandan ağaç dikmenin heyecanıyla seviniyorum diğer yandan bakım nedeniyle üzülüyorum..
Yani diktiğim fidanı en fazla 2-3 kere sulayabiliyorum. Devamı malesef gelmiyor..
Belediyenin parkı hastane bahçesi gibi yerlere dikmeye çalışıyorum ki belki orada çimler sulanırken o da sulanır diye..
Acaba iç anadolu-kayseri ikliminde doğal yetişebilecek orman ağacı türleri var mıdır?
Fidan üretirken o türleri kullansak hem iklim hem sulama yönünden daha iyi olabilir diye düşünüyorum.
Kayseri için tür önerilerinizi bekliyorum.

buzul_karizma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2015, 04:40   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-07-2014
Bilemiyorum varmı ama orman deyince çamdan başka birşey gelmiyor aklımıza bence türkiyede sadece sadece meyve ağaçlarından oluşan ormanlarda olmalı bunun olması **** uygulanabilirliği nedir hem doğal hayatın devamlılığı hemde türlü türlü meyvelein ekonomik değerinden ötürü ülkemize **** ormanların bakımı için kazanç sağlanır? bu konuda beni aydınlatabilecek birileri varmı acaba teşekkürler?

bahceseven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2015, 12:54   #14
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi buzul_karizma Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar bende kendimce evde yediğimiz meyva çekirdeklerini çimlendirip dikim boyuna gelince toprakla buluşturuyorum. Ürettiğim fidanların hepside meyva ağacı oluyor. Fidanı dikerken bir yandan ağaç dikmenin heyecanıyla seviniyorum diğer yandan bakım nedeniyle üzülüyorum..
Yani diktiğim fidanı en fazla 2-3 kere sulayabiliyorum. Devamı malesef gelmiyor..
Belediyenin parkı hastane bahçesi gibi yerlere dikmeye çalışıyorum ki belki orada çimler sulanırken o da sulanır diye..
Acaba iç anadolu-kayseri ikliminde doğal yetişebilecek orman ağacı türleri var mıdır?
Fidan üretirken o türleri kullansak hem iklim hem sulama yönünden daha iyi olabilir diye düşünüyorum.
Kayseri için tür önerilerinizi bekliyorum.
Sorunuz gözden kaçmış, hangi iklimde hangi bitkilerin yetişebileceği ile ilgili geniş bir başlığımız var. Kayseri ve benzeri iklime sahip İç Anadolu illerimiz için güzel tavsiyeleri bulabilirsiniz.

Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? - Page 2 - agaclar.net

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2020, 19:03   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-12-2020
İç Anadoluyu ağaclandırma konusuna devletin yeterince önem ve yardımda bulunduğunu sanmıyorum. Örneğin ağaçlandırmanın önüne gelen en büyük engel çevre köylerdeki köylülerin yakın arazilere konmuş olması ve kalan arazilerde de hayvanların otlatılması. Önce buna bir çözüm bulmalılar, ki bunu geçtim, yapılan ağaçlandırmalardan sonra o fidanlara yeterli bakım yapılmayıp kaderine terk ediliyor. Bu sorunlara bir çözüm bulunmalı

belgi.info ve meşedağ beğendi.
Crezetegen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2021, 07:33   #16
Yeni Üye

meşedağ's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Crezetegen Mesajı Göster
İç Anadoluyu ağaclandırma konusuna devletin yeterince önem ve yardımda bulunduğunu sanmıyorum. Örneğin ağaçlandırmanın önüne gelen en büyük engel çevre köylerdeki köylülerin yakın arazilere konmuş olması ve kalan arazilerde de hayvanların otlatılması. Önce buna bir çözüm bulmalılar, ki bunu geçtim, yapılan ağaçlandırmalardan sonra o fidanlara yeterli bakım yapılmayıp kaderine terk ediliyor. Bu sorunlara bir çözüm bulunmalı
Ankara Yapracık Köyü Meşedağ'da ormanlaştırma faaliyetleri için kampanya başlattım. Meşe pelitlerini çimlendiriyorum, ayrıca çelik köklendirmeye de çalışıyorum. Mayıs ayından itibaren fidanları müsait yerlere dikeceğim. Her birimiz 1000 adet fidan dikip büyütebilsek bütün boş alanlar orman olur diye düşünüyorum. Önceki yorumlardan birisinde 6000 fidan diktiğini söyleyen seaa isimli arkadaştan örnek alınabilir.

kızıl-çam beğendi.
meşedağ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2021, 09:13   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meşedağ Mesajı Göster
Ankara Yapracık Köyü Meşedağ'da ormanlaştırma faaliyetleri için kampanya başlattım. Meşe pelitlerini çimlendiriyorum, ayrıca çelik köklendirmeye de çalışıyorum. Mayıs ayından itibaren fidanları müsait yerlere dikeceğim. Her birimiz 1000 adet fidan dikip büyütebilsek bütün boş alanlar orman olur diye düşünüyorum. Önceki yorumlardan birisinde 6000 fidan diktiğini söyleyen seaa isimli arkadaştan örnek alınabilir.
Merhabalar,
Meşeleri seven benim gibi birinin olması çok sevindirdi açıkçası. Ben de Dodurga-Türkkonut ve Çayyolu Bölgesi'nde benzerini yapıyorum. Bu sene 500-600 tane tüylü meşe palamudu topladım, 70 tanesini tüpledim, geri kalanını ise Çayyolu ve Dodurga Bölgesi'ndeki alanlara ektim. Ne yazık ki Ankara'nın yerli türü olan tüylü meşeye hak ettiği değer verilmiyor ve tüylü meşe gibi güzel bir tür yerine doğal ekosisteme zarar veren, otsu bitkileri boğarak öldüren karaçam ve sedir dikiliyor.

belgi.info beğendi.

Düzenleyen kızıl-çam : 02-01-2021 saat 10:08 Neden: Ekleme
kızıl-çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2021, 21:43   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2012
Ağaçlandırmanın Doğru ve Dikkatli Yapılması Gerekir

Ülkemizde ve Dünya'da birçok kişi milyarlarca ağaç dikmenin birçok çevre sorununa çözüm olacağını düşünmekte. Bu düşünceden hareketle dikildiği ekosistemin özelliklerine ve dikilen türün özelliklerine detaylı bakılmaksızın Dünya'nın dört bir yanında ağaçlandırma çalışmaları yapılmakta. Bu tür bilinçsiz ağaçlandırma örneklerine ne yazık ki ülkemizin neredeyse her bölgesinde yaygın bir biçimde rastlamaktayız. Örneğin, bir bölgeye yerli olmayan istilacı türlerin dikilmesi ve/veya doğal olarak hiç ağaç barındırmamış ekosistemlere (örneğin, doğal bozkırlar) ağaç dikilmesi. Bu tür durumlarda ağaçlandırmanın yaygın olarak bilinen faydaları görülmemekte, tam aksi bir şekilde ağaçlandırma habitat ve biyo çeşitlilik kaybına sebep olmaktadır. Habitat ve biyolojik çeşitlilik kaybına ek olarak ağaç barındırmamış ekosistemlere ağaç dikildiğinde daha çok su kullanan ağaçlar yer altı su seviyesinin azlamasına da sebep olabilir. Bu sebepten dolayı, ağaçlandırma çalışmaları planlanırken bu saha dikkatlice araştırılmalıdır. Doğal bozkır olan alanlar yerine tahrip olmuş ve parçalanmış orman alanlarına yönelik ağaçlandırma/ekolojik restorasyon çalışmaları yapılmalıdır. Örneğin, doğal olarak bozkır olan Konya Ovası'nda ağaçlandırma çalışması son derece zahmetli ve maliyetli olacaktır; çünkü orası gibi doğal bir bozkırda oraya yabancı olan bir ağacın tutunması ve yaşamasını sağlamak için yoğun emek gereklidir. Doğal olarak bozkır olan bir ekosisteme ağaç dikip bu kadar zahmet vermek yerine Konya'nın dağları gibi tahrip edilmiş orman alanlarına ağaç dikilmelidir. Bu tarz sahalara dikilen uygun tür ağaçlar şüphesiz daha hızlı, daha sağlıklı gelişecektir ve zahmetli bakım çalışmalarına daha az gerek duyacaktır. Ayrıca, tahrip edilmiş orman alanlarına dikilen uygun tür ağaçlar orada mevcut olmuş orman ekosistemini birebir yeniden canlandırarak birçok canlıya ev sahipliği yapacaktır. Öte yandan doğal bir bozkır alana ağaç dikmek bölgenin binlerce yıldır oturmuş bozkır yapısına karşı gelerek oradaki bozkıra uyumlu canlıların o alanı terk etmesi anlamına gelecektir.

Ağaçlandırmada saha seçimi kadar tür seçimi de son derece önemlidir. Çalışmalarda doğru türlerin kullanılması bölgede biyoçeşitliliği destekleyecektir. Buna ek olarak bir bölgeye uygun yakın orijinlerden toplanmış tohumlar ve onlardan yetiştirilmiş uygun türde fidanlar benzer şartlara nakledildiğinde son derece başarılı bir şekilde gelişecek ve hayata tutunacaktır. Yabancı türler ise bölgedeki biyolojik çeşitliliği desteklemek yerine o türlere adapte olmuş türlerin orayı terk etmesine sebep olacak ve biyolojik çeşitliliği azaltacaktır. Ayrıca, bu yabancı türler istilacı hale geçerek çevredeki diğer ekosistemleri ve tarım alanlarını zarara uğratabilir. Örneğin, İç Anadolu Bölgesi'nin birçok yerinde karaçam ve sedir ağaçlandırmalarda kullanılsa da bu türler oraya özgü türler değildir. İç Anadolu'nun en yaygın ağaç türü kurağa dayanıklı çalı meşeleridir ve birkaç bin yıl önce bu meşelerden oluşan açıklıklı ormanlar İç Anadolu'da doğal bozkır kuşağı ile karaçam ormanı arasındaki geniş bir kuşağı kaplamaktaydı. Karaçam ve sedir plantasyonları, uygun olmayan şartlarda tesis edildiklerinde yavaş ve sağlıksız büyümektedir. Halbuki, İç Anadolu'daki ağaçlandırma çalışmaları çalı meşeleri, alıç, ahlat gibi türleri kullansa ve açıklıklı orman-çalılık ekosistemini restore etmeye çalışsa daha başarılı olacak ve de biyo çeşitliliği daha başarılı şekilde destekleyecektir.

Uzun lafın kısası, ağaçlandırma çalışmaları her yerde yapılmamalı, sadece eskiden ağaçsı bitkileri bulundurmuş olan bölgelerde yapılmalıdır. Ayrıca, tür seçimi bölge gözlemlenerek son derece dikkatli bir şekilde yapılmalıdır ve çalışmalarda doğal bir orman ekosistemini taklit edecek şekilde birçok tür bir arada kullanılmalıdır.

Bu konuda ufkumu genişleten ve bakış açımı değiştiren sayın Orman Mühendisi Ahmet Demirtaş'a ve Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Anabilim Dalı öğretim üyelerine teşekkürlerimle...

kızıl-çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2021, 21:02   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-07-2016
Galeri: 1
Mikro orman ve bunun çekirdekten yetiştirilmesi çok etkili ve ekonomik.

Kazık kökluler , soğanlı çiçekler , çalı türleri , alıç vb Yemişli meyveli kurak karasal yer bitkilerinin tohumlarını toprakla buluşturmak yetiyor.Yontemin etkili olması için artı 2 teknik var .
1- tohum yanına sünger , pamuklu kumaş, yaş **** kuru organik maddeler, elektrik süpürge toz torbası, vb su tutucu ve toprak düzenleyiciler.Bu sayede sifir su ile adaptasyon kolaylaşıyor.
2- tohumu kil ile kaplamak.kaplamayinca tohumların %70 i hayvanlara yem oluyor.

10 civarı mikro ormanım oldu.
Kimisini 50 dönümde yaydım , kimisini yol kenarı 50 metrekarede.

belgi.info Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2023, 17:26   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2023
Konuyu hortlatmış oluyorum sanırım forumda yeniyim yanlış yere yazdıysam kusura bakmayın konyada istediğimiz gibi ağaç dikebileceğimiz biryer varmıdır? (amacım ekonomik değil sadece konyanın daha yeşil bir yer olmasını istiyorum.)

CornusMas beğendi.
yavasca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2023, 17:05   #21
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Yüzlerce fidan dikmekten bahsetmiyorsanız sahipli araziler hariç dilediğiniz yere dikin. Kimse ağaç diktiniz diye size kızmaz. Aklınızda bulunsun, günümüzde mesele ağaç dikmek değil dikilen ağaca bakmak, özellikle yaz aylarında sulamak ve hem hayvanlardan hem de insanlardan korumaktır. Ağaç dikmekten kat kat zor bu işler.

yavuz10 beğendi.
CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
agac, col, ic anadolu, proje

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024