agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2010, 16:34   #1
Ağaçsever

ismailay's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2009
mavi ladin ormanı

En yeşil Ankara projesinden esinlendiğim ve çok beğendiğim mavi ladin ormanlığı projesini bende kendi köyüme kayseride ki köyüme yapmaya karar verdim. Şamil fidancılıktan aldığım 2+0 çıplak kök olarak aldığım fidanları bir sene poşetlerde beklettikten sonra dikim yapacağız. Köyün kuzey yamaçlarına dikim yapılması sonucunda bir sene sulanması gerekiyormuş damlama sulama şeklinde bir sulama yapmayı düşünüyoruz. bu konu hakkında yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum bu sayede eksiklerimizi ve yanlışlarımızı önceden görmüş oluruz ve önlem alırız bu kadar zahmet ve emek boşa gitmemiş olur şimdiden teşekkürler.Şimdilik 300 adet kadarlar İNŞALLAH bu sayı zamanla 2000 adet kadar olacak.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ismailay : 15-05-2010 saat 17:07
ismailay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2011, 16:12   #2
Yeni Üye

africoos's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2011
Ben de aynısını Konya'ya yapmak istiyorum, şehir merkezinde yaşıyorum, maalesef ağaç yönünden baya fakiriz. Bilgilerinizle bizleri aydınlatırsanız memnun olacağım, saygılarımla. . .

africoos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2011, 16:08   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismailay Mesajı Göster
En yeşil Ankara projesinden esinlendiğim ve çok beğendiğim mavi ladin ormanlığı projesini bende kendi köyüme kayseride ki köyüme yapmaya karar verdim. Şamil fidancılıktan aldığım 2+0 çıplak kök olarak aldığım fidanları bir sene poşetlerde beklettikten sonra dikim yapacağız. Köyün kuzey yamaçlarına dikim yapılması sonucunda bir sene sulanması gerekiyormuş damlama sulama şeklinde bir sulama yapmayı düşünüyoruz. bu konu hakkında yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum bu sayede eksiklerimizi ve yanlışlarımızı önceden görmüş oluruz ve önlem alırız bu kadar zahmet ve emek boşa gitmemiş olur şimdiden teşekkürler.Şimdilik 300 adet kadarlar İNŞALLAH bu sayı zamanla 2000 adet kadar olacak.
Ismail bey Mavi ladinin özellikleri sunlar. birkere yerli bir agac degil ABD menseili

soguk ve iliman iklim kusaginda yetisen, senede 460 und 600 mm yagis alan yerlerde yetisiyor. Bunun da 50 % yagmur olmasi lazim. Her türlü toprakta yetisebiliyor yani öyle toprak konusunda cok hassas degil. yani humuslu topraklardan kumlu ondan kirceli topraklara kadar özellikle vadi iclerine ve hafif egilimli tepe yamaclarina dikilmesi daha uygun.

Topragin PH degeri 6,8 und 7,2 olursa uygun olur. hava emisyon degerine karsi dayanikli oacak ?

Ayrica ladinler icinde kurakliga en dayanikli agac ve −40° C soguga da dayanabilen.

Bu bilgiler bir Alman sitesinden alinma.

Siz bunun yaninda özellikle bölgenizde yetisen yerli dayanikli türleri dikmeye özen gösterin mesela alic, yaban armutu, mese, ardic,igde hatta yabanci bri tür olarak kurakliga dayanikli ve arsiz olan akasya gibi türleride dikmeye calisin. Unutmayin birde bulabilirseniz sedir tohumu ekmeyi. Özelikle kisin kardan önce kayalik taslik araziye atilirsa baharda cok güzel cimeleniyorlar.

Tekrardan kolay gelsin basarilar.

delphin7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2011, 14:33   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi africoos Mesajı Göster
Ben de aynısını Konya'ya yapmak istiyorum, şehir merkezinde yaşıyorum, maalesef ağaç yönünden baya fakiriz. Bilgilerinizle bizleri aydınlatırsanız memnun olacağım, saygılarımla. . .

konya ereglide emekli, elleri öpülesi bir hocamizin tek basina, sahis gayretleriyle yaptigi müthis bir agaclandirma calismasi.muhtesem. Budur iste örnek, örnek alinmasi insan! Grubumuzda da var böyle güzel büyüklerimiz, kardeslerimiz.

Hepsinden Allah razi olsun.
Iki cihande elleri dert görmesin.

Bütün servetini doğa için harcadı / Çevre / Radikal İnternet

delphin7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2011, 14:49   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-10-2010
Sayın africoos konyada yaşayan bir arkadaş var sanırım adı serdar o da sizin gibi ağaçlandırma sevdalısı irtibata geçerseniz birbirinize yardımcı olursunuz yaptığınız çalışma için şimdiden herkese teşekkür ederim bu güzelim ülke çöl olmasın kimse çölde yaşamaya layık değil

Selehattin 67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2011, 23:18   #6
Ağaçsever

ismailay's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi delphin7 Mesajı Göster
Ismail bey Mavi ladinin özellikleri sunlar. birkere yerli bir agac degil ABD menseili

soguk ve iliman iklim kusaginda yetisen, senede 460 und 600 mm yagis alan yerlerde yetisiyor. Bunun da 50 % yagmur olmasi lazim. Her türlü toprakta yetisebiliyor yani öyle toprak konusunda cok hassas degil. yani humuslu topraklardan kumlu ondan kirceli topraklara kadar özellikle vadi iclerine ve hafif egilimli tepe yamaclarina dikilmesi daha uygun.

Topragin PH degeri 6,8 und 7,2 olursa uygun olur. hava emisyon degerine karsi dayanikli oacak ?

Ayrica ladinler icinde kurakliga en dayanikli agac ve −40° C soguga da dayanabilen.

Bu bilgiler bir Alman sitesinden alinma.

Siz bunun yaninda özellikle bölgenizde yetisen yerli dayanikli türleri dikmeye özen gösterin mesela alic, yaban armutu, mese, ardic,igde hatta yabanci bri tür olarak kurakliga dayanikli ve arsiz olan akasya gibi türleride dikmeye calisin. Unutmayin birde bulabilirseniz sedir tohumu ekmeyi. Özelikle kisin kardan önce kayalik taslik araziye atilirsa baharda cok güzel cimeleniyorlar.

Tekrardan kolay gelsin basarilar.
Vermiş oldugunuz bilgiler için çok teşekkür ediyorum . çok yanlış zamanda dikim yapılması ve çok tecrübesiz olmam bilgili kişilerden konu hakkında yeteri kadar bilgi almadıgımdan ladinlerin çok büyük oranını kuruttuk malesef küçük bir kısmını dikebildim benim için büyük bir tecrübe oldu hatalarlada dolu olsada.

ismailay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024