agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-12-2009, 13:45   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2008
Ormanlar ve Yerlatı Su Kaynakları

Arkadaşlar eğer konuyu yanlış yere açdıysam şimdiden özürdiliyorum internetten uzun araştırmalarım sonucu şimdi soracağım soruma cevap bulamadım.

Hepimizin bildiği gibi ormanların yer altı su kaynaklarını düzenli beslediği hep anlatılır ama ormanlarda da ağaçların buharlaştırma ve terleme yolu ile (ağaç başına günlük tonlarca suyu) atmosfere buhaşlaştırıyor peki bu durumda yer altı su kaynaklarını nasıl oluyorda buna rağmen besleyebiliyor. ?

Katsuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2009, 20:37   #2
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Bunun nedeni yer şekilleri olabilir. Yani bulunduğu yerde suyu depo edebilen bir kaya bulunabilir.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2009, 21:38   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sayın Katsuz,

Bilimsel bir cevap verecek durumum yok ama yeraltı suları kavramı çok ilgimi çeken bir konu olduğu için sorunuza ilişkin düşüncemi yazayım.

Orman olan yer çok yağmur alır. Bu cümle doğrudur. Yağış döneminde 3-5 saatlik bir yolculuk dahi bunu bize net olarak ispat eder. Ormanı bol olan bölge yağış alırken, çıplak bölgelerde yağışı seyrek görürüz.

Oymapınar barajı Manavgat çayının kaynağına kurulmuş. Öyle bir kaynak ki koca bir barajı beslemekte. Çok önceleri bir gazetede okumuş idim, yapılan araştırmalar ile bu kaynağın ve Antalya bölgesindeki diğer suların ana kaynağının Karadeniz Toroslarına yağan yağmurlar olduğu tesbit edilmiş. Ormanı bol bu bölge yılın büyük kısmında yağış almakta ve bu sular koca Konya ovasının altından süzülerek Akdeniz'e ulaşmakta imiş.

Ağaçların tükettiklerinden çok fazla su ürettiklerine inanıyorum.

Hoşçakalın.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2010, 13:43   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2008
Söylediğiniz Doğru Ormanlar Yağmuru Çekmez Ama Yağan Yağışın Verimliliğini havadaki yarattığı nem dolayısıyla artırır. Kökleriyle kayaları toprağı yararak yağmurun bir çok fazlasını toprağın altına indir benim hayatta ormanlarla en çok ilgilendiğim tarafı ormanların hidrolojik fonksiyonu neredeyse sayısız araştırma yaptım bu konuda ve hala yapıyorum
söylediğiniz doğru olabilir manavgat çayı ile ilgili dünyada bunun örnekleri var yeraltı su nehirleri ile ilgili ama şuna inanki manavgat çayının doğduğu yerde bir karstik arazi üstü ise orman artık sen düşün su nerden geliyor daha fazla.

Katsuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024