agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2006, 21:16   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Orman Yangınları

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yalnız Çınar
İçimiz yanıyor denirdi genellikle; önceleri bir orman yangını haberi verilirken. Şimdi artık yanan ormanlar gibi içimizde de yanacak bir yer kalmadı galiba. Artık genel olarak içimiz yanmıyor mu ne ?
Yaz gelince kabusum, karabasanım haline dönen orman yangınları, bu yaz da yine yaşamımı alt üst etti. İnanın psikolojim bozuluyor.Günlerdir Ayvalık yangınının olumsuz etkisini üzerimden atamadan, İzmir'imin göbeğinde Pınarbaşı sırtları da yanınca kahroldum. Kahroldum... Bütün gün iş yerimde başımın üstünden geçen, yangın söndürme helikopteri Pınarbaşı'na su taşırken, benim yüreğimden kanımı çekip götürüyormuşcasına içim eriyip gidiyordu. İnanın duygularımı yazmakta çok zorlanıyorum. Çocukluğunuzdan gençliğinize, daha sonraları erişkin bir insan olduğunuzda çocuklarınızla birlikte taşını toprağını her çalı dibini ezbere bildiğiniz bir yerin cayır cayır yanması... Anlatamıyorum. Anlatamıyorum yaşadıklarımı. Söylermisiniz arkadaşlar; bu olayın soykırımdan, savaşlarda öldürülen masum, hiç günahı olmayan çocukların hunharca öldürülmesinden bir farkı var mı?

Öff yaa... Öff yaa ne zaman bitecek? Ne zaman duracak bu katliam, bu insanlık dramı?

Bu kadar karamsar olduğum konulardan, akıl-mantık-kararlılık ve de hepsinden önemlisi birşeylere yarıyabileceğim inancı ile sıyrılıyorum. Gerçekten çok üzücü olan bu tür olaylar insanın psikolojisini bozuyor ve davranışları etkileniyor bundan.

Şimdi yine süreç işlemeye başladı. Birşeyler yapmam lazım dedim ve hemen dostlarımın arasına daldım.

İsmi AĞAÇ, Konusu AĞAÇ, Uzmanlığı AĞAÇ, sevgisi, aşkı herşeyi AĞAÇ olan sevgili dostlarım beni en iyi anlayacak olanlar sizlersiniz diye düşündüm...

Aradım bulamadım. Belki farklı yerlerdedir diye düşündüm ama yine de öyle bile olsa sitemizde ORMAN YANGINLARI ile ilgili bir bölüm bulamadım. Eminim ki; duyarsızlıktan değildir de onlar da benim gibi düşünüyorlardır dedim. Canları acıyordur. Dile getirmekte zorlanıyorlardır acılarını dedim kendime. Zira ateş düştüğü yeri yakıyor. 5000 üzerinde üyesi olan bir grupta orman yangınlarını engellemek. bu savaşı kazanmak için neler yapılmaz değil mi?

Onurunu kurtarıp tüm dünyaya haklılığını haykıran, özgürlük, bağımsızlık mücadelesinde örnek olan ulusun çocukları olarak bizler nice savaşlar kazandık da unuttuk(!) bile. Bunu mu kazanamayacağız.

Yardım istiyorum dostlarım; yalnız olmak istemiyorum artık. Mücadele için birlik olmak, çok olmak ORMAN gibi olmak istiyorum.
Bu mücadele için fikirlerinizi, katkılarınızı, gerektiğinde emeğimizi ve alın terimizi dökmemizi istiyorum. Şayet bir gün bu çağrı çığ gibi büyürse işte o zaman ben de söz veriyorum ismimin başındaki Yalnız ifadesini kaldırıp ÇINAR olarak yazacağım İsmimi ÇINAR olarak kullanacağım.

AKUT da bir fikre inanan üç-beş kişi ile kuruldu. Şimdi tüm dünyaya yetişmeye çalışıyorlar...

Hepinizi sevgi ile kucaklıyorum

Hoşçakalın..

Konuya buradan devam edelim...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2006, 01:33   #3
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
"AKUT da bir fikre inanan üç-beş kişi ile kuruldu.
Şimdi tüm dünyaya yetişmeye çalışıyorlar..."

Yalnız Çınar hayalinizde bile olsa
bir projeniz var mı?

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2006, 10:19   #4
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Aslında fikirlerin burada üretilmesi lazım. Ormanlar konusunda elimizden neler gelir neler yapabiliriz?? Bu konuda uzman arkadaşların bizleri yönlendirmesi gerekiyor tabii ki. En azından bilgi anlamında.

Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2006, 21:03   #5
(sercan)

Giriş Tarihi: 04-04-2006
rkadaşlar gercektende dogru yolda atılmıs bir adım.
skisi gibi aktif olamıyorum site içinde.ancak elimden gelebilecek bişeyler warsa yapmaya hazırım.
bu aradabaslık konusunda belırtmek ıstedıgım bısey daha war hiç içime sinmedi.daha doğrusu girdiğimde içimi sıkacak bir izlenim yaratıyor.(benım fıkrım) daha akıllıca bır baslık altında sunabılırız.
yalnız çınar bır yerden balamak gerektıgını soylemıssın.sanırım bu konudada daha onerılerın wardır.en azından bırazda kafa yormussundur.bu sebeple yapabılecegımıs seylerı sunarsan sevınırız.en azından baska fıkırlerle daha dogrusunu bulabılırız.

durustsahtekar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2006, 19:44   #6
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
ben şöyle düşündüm.
yangın başladıktan sonra nerdeyse yapacak şey kalmıyor.yangınla mücadele kurumları ve o sırada orada olan gönüllüler dışında.

yangınlar neden ,nasıl ve ne zaman çıkıyor konusunda araştırma yaparak
başlamadan önce alınması gereken önlemleri konuşup bu yönde çalışabiliriz.

tanıtım eğitim projeleri oluşturabiliriz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2006, 00:07   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2006
arkadaşlar bence seçiceğimiz adımda toplumu bilinçlendirme konusu gibi bir şeylerde olmalı belki bu dediğim önemsiz gibi görülebilir ama bu yangınların çoğu arabadan atılan sigara izmariti,küçük cam parçaları gibi ufak görülen nesnelerden çıkıyor.
acaba bunlar için ne yapabiliriz?

curcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2006, 12:54   #8
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
chewbacca'nın bu fotoğrafı ne çok şey anlatıyor...
sanki ufacık bir kır bitkisi korku ile yangını seyrediyor
belki bir daha ki fotoğraf yarışmalarında "orman yangınları-öncesi sonrası" konu olabilir

görmek farkındalıklarımızı arttırıyor

http://www.tunckutlu.com/gf/image/23072006.jpg

Düzenleyen aybala : 27-07-2006 saat 12:02
aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2006, 13:15   #9
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
nationel georaphic dergisi alıntı:
Orman yangınlarına ilişkin istatistlikler Orman Kanunu'nun kabul edildiği 1937'de başlıyor. O tarihten günümüze 74.294 orman yangını çıktı ve 1.630.046 hektar alan yandı. Sadece 2003 yılında 1978 yangın yaşadık ve 6246 hektar -Büyükada yüzölçümünün 12 katı- ormanlık alanımızı yitirdik.

radikal gazetesi alıntı:
Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, 2003'te çok sayıda orman yangını çıktığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü. Kahveci, "Orman yangınları ile 2B yasası arasında bağ kurmak isteyenlerin çabası nedeniyle kamuoyunda, yangınlarda artış varmış gibi algılanıyor" dedi.
2003 yılı ocak ayından 13 Ağustos'a kadar 1183 yangın çıktığını, bu yangınlarda 2 bin 508 hektar alanın yandığını kaydeden Kahveci, şu bilgileri verdi: "Aynı dönemde, 2002'de 985 yangında 5 bin 586 hektar, 2001'de 1460 yangında 4 bin 562 hektar, 2000 yılında 1291 yangında 21 bin 544 hektar alan yandı."

atla dergis alıntı:
WWF-Türkiye Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak
“Ormanlar, tarihin hiçbir döneminde, son yüzyıl içinde olduğu gibi bir tahribat yaşamadı. Aşırı yapılaşma, odun üretimi, yangınlar ve tarım alanı açma gibi. Bunun da tek sorumlusu insanoğludur. Orman yangınları, bitkiler ve diğer tüm canlıların ölümüne neden oluyor. İstatistiklere göre, orman yangınları tümüyle insan kaynaklıdır” diye konuştu. Demirayak, ormanların tarihin hiçbir döneminde, son yüzyılda olduğu kadar tahrip edilmediğini söyledi.

Hava kirliliğinin de ormanlara önemli zarar verdiğini belirten Demirayak, Muğla Yatağan’da kurulan termik santralin yarattığı kirliliğin çevredeki ormanları kuruttuğunu anımsattı.

ORMANLARI TAHRİP EDEN KONUTLARI ALMAYIN
Demirayak, ormanların kurtarılması için tüketicilerin kendi başlarına yapabilecekleri şöyle sıralıyor:
-Mobilya alırken dayanıklı ve uzun ömürlü ürünleri seçin. Gerçekten gerekmedikçe mobilyalarınızı değiştirmeyin.
-Ormanlara yakın arazilerde anız yakmayın, yakanları uyarın. Ağaçlandırma çalışmalarında yöreye özgü ağaç türlerinin kullanılmasına özen gösterin. Bölgeye özgü ağaç türlerini tanıyın.
-Kağıtları çift taraflı kullanın, kağıt israfından kaçının. Enerji tasarrufuna özen göstererek ormanlar üzerindeki baskıyı azaltmaya yardım edin.
-Tatil için çadır, kamp veya yöresel konaklama gibi doğa üzerinde etkisi az olan konaklama biçimlerini yeğleyerek yapılaşma eğiliminin tersine çevrilmesine katkıda bulunun.
-Ormanlardan açılan alanlarda yapılan konutları satın almayın. Yasa dışı konutları satın almak, orman tahribatına göz yummaktır.

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2006, 13:24   #10
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala
belki bir daha ki fotoğraf yarışmalarında "orman yangınları-öncesi sonrası" konu olabilir
bu konudaki bir yarışmaya katılımın az olmasını dilerim

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2006, 21:27   #11
(sercan)

Giriş Tarihi: 04-04-2006
bu arada ısım olarak kaybolan klorofıl(misal) desek.sadece benım fıkrım.baska fıkırlerıde beklerım.

durustsahtekar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2006, 01:33   #12
Yalnız Çınar

Giriş Tarihi: 22-05-2006
Alıntı:
Bir düşünce;
Tim kuruyoruz başlığı altında,ORKATİM ekibi oluşturulabilinir mi?
ORKA TİM açılımı '' Ormanları Kazanacağız Timi'' olabilir mi?

Yalnız Çınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2006, 01:35   #13
Yalnız Çınar

Alıntı:
Sevgili Firdevs;
Kabul ediyorum söylediklerini ama açılımını yazmıştım öncesinde. Ben de yazdıktan sonra şöyle bir düşündüm dediklerini ama sonra denizle ORKATİM i birleştirince sevimli bir balina nın çok güzel simge olacağını düşündüm. Biliyorsun balinalar da en az ormanlar kadar korunmaya muhtaç. Biri diğerinin halinden anlar diyorum ben.

Aynı yazının devamında firdevs hanıma neden ORKA diye yazmıştım

Eski 27-07-2006, 01:42   #14
Yalnız Çınar

Denizin Ormana Ne Kadar İhtiyacı Varsa,Ormanın da Denize O denli İhtiyacı var...

Alıntı:
Bir de nedense balinalar bana özgürlük hissini çok yoğun yaşatıyor. ORKA da özgürlük, mücadele, başarı simgesi gibi birşey benim için.
ORKAnın, ormanlar için okyanuslardan gelen bir kurtarıcıyı simgeleyeceğini düşünüyorum.

Düzenleyen Yalnız Çınar : 27-07-2006 saat 12:35
Eski 27-07-2006, 01:50   #15
Yalnız Çınar

Aslında isim nasıl olsa bulunacaktır.Gerçekte yapmamız gereken, sitedeki hukukçu arkadaşlar, orman mühendisi arkadaşlar ve de bizim gibi gönüllülerle, projeyi oluşturup hukuki temellere dayandırmak, dernek, vakıf, federasyon adı veya statüsü ne olacaksa aktif bir sivil toplum örgüt oluşturmamız.

Hukukçu arkadaşlar diyorum zira böyle bir kuruluşun amaçları doğrultusunda tüzüğünün hazırlanması gerekiyor.
Ben öncelikle kurucu grubun oluşturulmasını öneriyorum.

Eski 27-07-2006, 10:58   #16
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Aslında isim nasıl olsa bulunacaktır. Gerçekte yapmamız gereken, sitedeki hukukçu arkadaşlar, orman mühendisi arkadaşlar ve de bizim gibi gönüllülerle, projeyi oluşturup hukuki temellere dayandırmak, dernek, vakıf, federasyon adı veya statüsü ne olacaksa aktif bir sivil toplum örgüt oluşturmamız.

Hukukçu arkadaşlar diyorum zira böyle bir kuruluşun amaçları doğrultusunda tüzüğünün hazırlanması gerekiyor.
Ben öncelikle kurucu grubun oluşturulmasını öneriyorum.
Bence şu an yapılacak en önemli, olmazsa olmaz şey, kırmızı renkle vurguladığım bölümü halletmek.

Elimizde hiç bir proje olmadan bunun hukuki dayanağını araştıramayız, bir sivil toplum örgütü kuramayız. Bu yüzden kurucu bir gruba da gerek yok, tüzüğe de...

Yapamayız derken, yapılamayacağını söylemiyorum, yapılır tabii ama sonra ne olur bilmem, STK sayısı bir tane daha artmış olur.

İlk aşama atlanıyor gibi görünüyor.

Orman yangınlarını engellemek için neler yapmak gerekir? konusunda öncelikle şunları yapmalı ve önümüzü görmeliyiz:
  • herkes kendi fikirlerini,
  • araştırmalarından çıkan sonuçları,
  • koşulları uygunsa, konu ile ilgili sorumlu kişilerden aldıkları bilgileri,
  • konuyla ilgili kanunlardan alıntıları,
  • kabul edilmemiş kanun tekliflerini
  • konu ile ilgili gazete haberlerini,
  • orman yangınlarının çıkış nedenlerini,
  • çıkar gruplarını ve işbirlikçilerinin profilini
  • yabancı dil bilenler dünyadaki uygulamaları

yazmalı... Kim hangi konuda araştırma yapacak burada belirtmeli. Ortak çalışmak isteyenler guruplarını oluşturmalı...
Tabandan yükselen çözümün parçası olmak böyle olur. agaclar.net, örgütsüz sivil toplumun sorunlarını dile getirmesini önemsiyor. İşe yarayacağı varsayılan çözümler örgütlü sivil toplum gruplarına (STK) iletilebilir, gerekirse bir sivil toplum örgütü kurmak ancak o zaman düşünülebilir.

Yoksa sadece üst başlığı bulup, bunun kurucu gurup üyeleriyle çözümünü sağlamaya çalışmak yetersiz bir çaba olur.

Eski 27-07-2006, 12:34   #17
Yalnız Çınar

Malina sana sonuna kadar katılıyorum. Sonuçsuz başlanan işler sonunda yarım kalmış işler çöplüğü oluyor. Hayatımızı açmaza iten kargaşa da her zaman başlanmış bitirilmemiş veya eksik yapılmış işlerin neticesidir diye düşünüyorum.
Listelemiş olduğun başlıklardan daha üretilecektir inanıyorum ancak şimdi ilk adımda bunları araştırıp raporlamak bile yol almak demektir.
Ben imkanlarım nisbetinde sorumlu kişilerden bilgiler derlemeye çalışacağım. Bu arada bende oluşan fikirleri aktarmaya devam edeceğim.

Görüşmek üzere, hoşçakalın

Eski 27-07-2006, 13:30   #18
Yalnız Çınar

İşte bir örnek daha...

Orjinal mesaj sahibi dağdelen;

Alıntı:
Merhabalar herkese siteye yeni abone oldum.

Muğla ili Dalaman ilçesi kızılkaya köyüne bağlı bayramdağı ve tepe arkası mahalleleri arasında kalan ve yaklaşık 10 yıl önce bir yangın geçiren bir yerde bir harfiyat firması tarafından taşocağı acılmak üzere ruhsat alındıgını üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.

Söz konusu yer 2 mahalle arasında yüksek bir tepe ve bu tepede yangından sonra yeniden yeşerme çabası içinde olan bir yerdir güneyindeki mahalleye sadece 600-700 metre kuzeyindeki mahalleyedeen fazla 1500 m mesafede bir yerdir . Ayrıca bu mahallelerin her ikisinde binlerce adet tapulu arazilerde zeytin agacları bulunmaktadır.

Hal böyleyken taşocagı acılabilinir mi ve ayrıca devletin kurumu olan zirai bir kurumun taşocagının mevcut zeytin ağaçlarına olumsuz etki edeceği raporla belirtilmiştir.

taşocagı ruhsatı alınırken yerel idarelerden hiç mi görüş alınmıyor.

Ayrıca taş ocaklarında yapılan kırma işlemi sırasında oluşacak kristalize tozun canlılar tarafından nefes yoluyla vücutlarına alındıgı zaman tedavisi imkansız hastalığa neden oldugu bilindiği halde insan saglıgı hiç mi düşünülmüyor?
Sözkonusu mahalleler su kaynagı bakımından son derece sınırlı imkanlarla hayatlarını idame ettiriryorlar ocakta tonlarca patlayıcı kullanılarak yapılacak patlamalarda kesinlikle zaten cok az olan su kaynakları sarsıntı sonucu yeraltında yolunu değiştirip kaybolmıyacak mı

yıldırımlardan yangın cıktıgı zaman canla basla o yangınları söndüren,ağacları kesmeyip koruyan insanların hiçmi fikri sorulmaz bu şekilde uygulamaların bu insanların üzerinde bu gibi ocak ruhsatlarının verilmesinin olumsuz etki yapacagı hiç mi düşünülmez?

yıllarca korudukları ormanların rant uğruna geri dönüşü olmıyacak şekilde tahrip edilmesi hangi mantıga uygundur. Adı gecen yerlerde yasayan insanların bu güne kadar kayda geçmiş orman kanunlarına muhalefetten hiçbir sicilleri yoktur..

Ben de o mahallede evi ve zeytin agacı bulunan kişilerden biriyim bu ocagın acılmadan yürütmeyi durdurulması için mücadele etmeye karar verdik ..
Olayın hukuki boyutunda bilgisi olan hukukcu arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Bu konuda dava tecrübesi olan avukat arkadaşlar dagdelen48@gmail.com
adresine maill yollarlarsa ve telefonlarını bırakırlarsa görüşebiliriz ..

Daha yeşil daha ormanı bol bir türkiye için bu gibi konulara duyarlı olalım ormanlar bizim değil cocuklarımızında değil yarınlarımızındır lütfen sahip cıkalım
Muğlayı iyi bilirim, yurdumuzun doğallığını sürdürme mücadelesi veren ender yerlerinden biri. Gelin görün ki; buranın da talihsizliği, o canım yeşil örtünün altı zengin maden yatakları ile dolu özellikle mermer türü ocakların çokluğundan bunu net olarak görüyoruz.
Bazı aç gözlü kesimler bu madenler uğruna geleceğimizi tehlikeye düşürecek bu tarz katliamları maalesef sürekli yapıyorlar. Orman yangınları ile mücadele başlığı altına alınacak çok ciddi bir örnek.Burada aslında yangınla mücadeleden önce bu zihniyet ile mücadele etmek gerekiyor.
Dağdelene katılıyor ve bir an önce örnek teşkil etmesi açısından taş ocağı ruhsatının iptaline gitmek için gerekli girişimleri başlatmaları yolunda destek olmalıyız.

Eski 01-08-2006, 07:53   #19
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
-Yalnız Çınar, kardeşim, Orman Yangınları konusundaki ilk mesajlardan bu yana yanılmıyorsam iki yılı aşan bir süre geçmiş. Mücadele konusu BİR FİKİR olarak ortada duruyor. Bu site üyelerinin konuya duyarsız olduklarını düşünmek istemiyorum. Hatta siteyi iki defadan fazla ziyaret eden misafirleri de aynı çerçeve düşünmek mümkündür.
-Şimdi soracaksın nerede bu duyarlı insanlar?
-Bizim insanlarımız sabah kalktıklarında kapılarının önünü kazılmış gördüklerinde tepkilrini ''cık cık'' diyrek dile getirmekle yetinebiliyor.Ancak Bu siteye üye olarak taraflarını belilremiş olan arkdaşların olayın somutaşıp boyutlarının belirlenmesi halinde katkıda bulabileceklerini umuyorum. Bir problemin çözümünde işlemlerin adım adım yapıldığı gibi işin kısımlara bölünmesinin konunun kavranabimesi,katkıların ortaya konulması, mücadelenin başarılması açısından faydalı olabileceğini düşünüyorum.
-Bu drumda yapılacak mücadeleyi kısımlara ayırarak işe başlamayı teklif ediyorum.
-Örgütlenmek,
-Bilglenmek,bilgilendirmek, kamuoyu oluşturmak;
-Hukuki mücadele,mevcut yasaların uyglamasını takip etmek,aksaklıkları ortaya koyarak giderilmesi yönünde çaba gayret göstermek, gerekli yasal düzenlemeler konusunda çalışmalar yapmak;
-Fiziki mücadele, Önleyci tedbiler, yangın ihbarı, kurtarma-söndürme-soğutma, hasarlı alanların sağaltılması
-Haddimi aşıp çamları devirdi isem yüreğimin yangınındandır. Affola.

Düzenleyen Yücel Özlem : 01-08-2006 saat 08:54
Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2006, 08:52   #20
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yücel özlem
-Yalnız Çınar kardeşim Orman Yangınları konusundaki ilk mesajlardan bu yana yanılmıyorsam iki yılı aşan bir süre geçmiş.
http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=212

20 Temmuz 2006

Henüz 10 gün kadar önce gündeme geldi diye biliyorum iki yılı aşan süreyi nereden çıkardınız?

Eski 01-08-2006, 09:04   #21
agaclar.net

malina's Avatar

Bazı temel şeyleri unutmamak gerek. Yapılabilecekler üzerine yoğunlaşamalıyız.
Sınırlarımızı aşarsak hiçbir yere varamayız.

Benim önerim, "cahillikten kaynaklanan nedenlerle orman yangınlarına sebep olma" üzerinde yoğunlaşalım. Neler yapılabilir konusuna çözümler üretelim.

Bir yandan da çıkar amaçlı orman yangınları konusunda gazeleri tarayıp arşiv oluşturalım.

Eski 01-08-2006, 09:11   #22
agaclar.net

malina's Avatar

cahillikten kaynaklanan nedenlerle orman yangınlarına sebep olma

Orman yangını nedenleri listesi: 1. Sönmemiş sigarayı ormanlık alanda atma

Sigara için çözüm önerileri 1:

Sigara paketlerinin üzerine şu tür yazılar var:

Sigara
içmek
öldürür

Çocukları
koruyun:
Dumanınızı
onlara
solutmayın

Bunlara, sigarayı söndürmeden atmayın içerikli yazılar eklenmesi önerilebilir.

Eski 01-08-2006, 09:49   #23
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Alıntı:
Üç kardeş orman yaktı

SAKARYA’nın Taraklı İlçesi’nde, önceki akşam çıkan yangın 40 hektarı aşan çam ormanının yanmasına neden oldu. Yangına, evlerinin yakınındaki tarlada bulunan anızları yaktığı belirtilen 7-10 yaşındaki 3 kardeşin neden olduğu öne sürüldü. Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra askeri birlikler ve köylülerin de söndürme çalışmalarına katıldığı yangına, uçaklar da müdahale etti. Jandarma, Y.B., Y.B. ve S.B. adlı çocukların ifadesini aldı.

Hürriyet 01.08.06
Eğer bu çocuklar başka amaçlar için kullanılmamışsa "cahillikten kaynaklanan nedenlerle orman yangınlarına sebep olma" ya örnek olabilir sanırım.

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2006, 21:10   #24
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=212

20 Temmuz 2006

Henüz 10 gün kadar önce gündeme geldi diye biliyorum iki yılı aşan süreyi nereden çıkardınız?
-Özür dilerim.Tarih tespit ederken hata yapmışım. ''İKİ YIL'' bölümdeki ilk mesajın tarihi yerine mesaj sahibinin giriş tarihini almak gafletimden çıktı sanırım.
-Galerideki ''imdat'' adlı fotoğrafı görünce sitede konu ile ilgili neler var diye araştırırken, bölümü bulunca heyecanlanmış olmalıyım.

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2006, 21:14   #25
agaclar.net

malina's Avatar

Tamam, önemli değil
Arada olur böyle

Eski 03-08-2006, 18:05   #26
Yeni Üye

dagdelen48's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2006
Geleceğe bırakabileceğimiz en güzel miraslardan biri kuşkusuz gerek bizlerin yarattığı gerekse kendiliğinden yetişen ağaçlardan oluşan yeşili bol alanlardır.
Ormanları yangından korumanın yegane yolu eğitimdir diyorum.Lise sonuna kadar ormanların önemini anlatabilecek bir ders var mı milli eğitim programlarında bildiğim kadarıyla yok. Sadece fen bilgisi dersinde fotosentez olayı anlatılır oda olmasa ormanın önemini hiç anlayamıyacak çocuklar.

Belki geç kalınmış olunabilir ama bir yerden başlamak geç kalmışlığın yarattığı dezavantajı yok etme yolunda bir başlangıç olacaktır aynı zamanda. Her yıl onlarca orman yangını haberi okuruz ya da dinleriz.Bu yangınların hemen hemen tamamına yakın bir bölümü insan faktörü ön plana cıkmaktadır.

Bazen sahil kesimlerinde inşaat alanı meydana cıksın diye,bazen şu orman yansın da yerine tarla acayım diye bilinçsizce kasıtlı cıkartılan yangınlar bazen tarlalardaki anızı yakamak için yakılan ateşten cıkan yangınlar bazen enerji nakil hatlarından dolayı cıkan yangınlar bazen piknik alanlarında söndürülmeden bırakılan ateşler **** o ateşten sıçrayan kıvılcımdan cıkan yangınlar bazen ormanlık alanda kırılan cam maddelerin birer büyüteç gibi davranıp yangına sebep olmaları hepsi de görüldüğü gibi insanların ihmallerinden oluşuyor.

Peki ilköğretim okullarında çocuklara ormanları sevdirebileceğimiz bir ders konulamaz mı. Bence bu öneriyi milli eğitim bakanlıgına kabul ettirmek ileriye dönük orman yangınlarını önlemekte cok daha etkili olacaktır.Yıldırımlardan dolayı cıkan yangın sayısı toplamda yüzde kaç yer teşkil ediyor ki yangınlarda?

Bu işe gönül vermiş bu konuda eğitim almış bilgili insanlardan her bölgede birer ekip oluşturulup orman köylülerine seminerler verilmelidir. Bu iş için orman bakanlığının bu ekiplerin köylere ulaşabilmesini sağlıyacak ödenek ayırması gerekir.

Kanatimce köylülerimizin çoğunda orman muhafaza memuru korkusu var orman sevgisinden ziyade; ama muhafaza memuruna yakalanma riskini kaybedince yapacagını yapıyor yine insanlar. Bu insanlara orman sevgisi aşılansa köylüler kendi kendilerini otokontrol yoluyla denetliyeceklerdir.

Daha öncede yazdıgım gibi taşocağı açılması için verilen ruhsatın iptali için oldukca güçlü bir kamuoyu oluşturduk kendi sağlığımızı tehdit eden bu taşocagı ruhsatına karşı başlattıgımız mücadele aynı zamanda yok olacak binlerce kızıl cam agacı zeytin agacı ve diğer yeşil bitki örtüsü içindir. Hangi taşocağı ekolojik dengeye zarar vermemiştir ulaşım kolaylıgı var diye olmıyacak yerlere ruhsat verilmesin. Mutlaka taşocaklarıda lazım ama uygun yer seçsinler orman özelliği olmayan bir sürü kayalık dururken gel sen yemyeşil yere ruhsat ver olacak gibi değil.

Bizler sözkonusu ocak için kamuoyuna basın acıklamasında bulunduk olayı medyaya taşıdık ve hukuki süreci başlattık büyük ihtimalle ruhsat iptal olacak ya da gönlümüzden öyle geçtiği için bu şekilde yazıyorum.

Uzun lafın kısası ormanları korumak için çok ama çok çalışmak lazım ve artık geçkalmışlığın verdiği gafletten uyanıp bir ucundan başlama zamanı geldi de geçti bile. Bu konuda oluşturulacak her türlü etkinliğe katılabiliriz...

Esenkalın

Düzenleyen malina : 03-08-2006 saat 18:34 Neden: paragraf
dagdelen48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2006, 18:28   #27
Yeni Üye

dagdelen48's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2006
Cehalet Ormanalri Bitirmeden Eğitelim

dagdelen48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2006, 12:42   #28
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Orman Yangınları

Memleket akciğerlerini kaybediyor kanser gibi yavaş yavaş. Forumdaki arkadaşları duyarlı olmaya çağırıyorum...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2006, 12:54   #29
Yalnız Çınar

Sözün Bittiği Yerde.....

Şu an sözün bittiği yerdeyiz...

Çok sevdiğim bir dostum bana bir gün, sözün bittiği yerde ne başlar? diye sormuştu.

Uzunca bir süre bu soruya yanıt veremedim. Sözün bittiği yerde başlayacakları manasınca çok fazla çeşitlendirebilir, uzun uzun şu başlar, bu başlar diye kendimce bir açıklama getirebilirdim belki. Ancak; takıldığım yer, söz nasıl biter? Asıl açıklama gerektiren nokta burasıdır. Sözün bittiği yer, o nokta insan hayatında çok fazla yaşanan bir zaman dilimi olmasa gerek.

Ne demeli, nasıl demeli, kime söylemeli ve de neler söylemeliyiz bilemiyorum?
BÜLBÜL DAĞI DA YANDI !.. Selçuk'ta Meryem Ana evinin çevresi tamamen kül oldu. Pamucak sırtlarından, Kuşadasına kadar olan gözünüzün göremeyeceği kadar büyük bir alanda yetişmiş çam ormanları yok oldu. Kül oldu. Sadece kül olan çam ağaçları değil, binlerce o bölgeye ait olan bitki, hayvan, canlı cansız tüm varlıklar zarar gördü. Haberi duyar duymaz yıkıldım. Söndürme çalışmalarını an be an medyadan takip ettim. Gecenin karanlığı çökünce yanan ormanların üzerine, söndürme çalışmaları da neredeyse tamamen durdu. Şiddetli rüzgarla birlikte orman kendisini yutan alevlerle gece boyu başbaşa bırakıldı. Taa ki ertesi sabah gün ışıyıncaya kadar. Gece boyu uyumaya çalıştıkça Bülbül Dağı'nın çığlıkları ile sarsılıp, uykumdan sıçrayarak uyandım. Uyuyamadım. Canlar telef olurken nasıl uyuyabilirdim. Sabah olduğunda sadece şunu düşünüyordum. Artık Bülbül Dağı'ndan ses gelmiyor. Orası artık kurbanlarını yutup bitirmiş vazifesini yapmış yorgun bir cehennem artığı idi.
Diğer yerlerden de sesler kesildi. Aydın Germencik'ten gelen çığlıklar da yok sabahın ilk ışıklarında...

Yurdumun cennet yerleri, yine kara matem giysilerini geçirdi üzerine. Yıllar sürecek matemine bir daha başladı bu cennet yerler. Oysa daha birgün önce mutlu yaşam nidaları yükseliyordu buralardan.

Şimdi artık ses yok....

Şimdiki zaman susmak zamanı mı yoksa? Mateme bürünmüş topraklarım gibi.

İşte şimdi sözün bittiği yerdeyiz...

Esenlikle...

Eski 22-08-2006, 13:05   #30
Yalnız Çınar

Beni yasımla başbaşa bırakın...

Son yazdıklarımdan sonra, bir daha orman ve orman yangınları üzerine konuşmama kararı aldım. Onlar için yapacak hiçbir şeyimizin olamaması beni bu kararı almaya itti. Düşmanın daha güçlü olduğunu kabullenmek zorunda kaldım.

Bizler ellerimiz kollarımız bağlı hiçbir şey yapamazken, daha nice Bülbül Dağları'nı bu çaresizlikte feda edeceğiz bunu çok iyi biliyorum.

Onların zaman zaman yükselen çığlıklarını metanetle sinemde söndürmeye çalışacağım.

Acının çokluğu insana dayanma gücü verirmiş. Suskunluk, belki bu acılara daha fazla dayanma gücü verir bana.

Susacağım ve sabredeceğim.

Beni yasımla başbaşa bırakın...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024