agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Beğeni Düzeni24Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2015, 10:46   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2014
Merhaba Arkadaşlar,
Orman Genel Müdürlüğü 33 ilde özel ağaçlandırma sahası çıkmış bulunmaktadır.
Özel Ağaçlandırma Başvuruları | Özel Ağaçlandırma Projesi | Özel Orman

geopratik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2015, 12:15   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2015
Başvuru yapmayı düşünüyorum ancak bu işin y apılabilirliği konusunda tereddütlerim var. yaptığım tüm internet araştırmalarında özel ağaçlandırmaya başlamış ve projesini başarıyla tamamlamış bir öyküye rastlamadım. siz bu iş için proje yapan bir kuruluş olduğunuzu söylüyorsunuz(Sitenizi daha incelemedim önce sorumu sorup sonra inceleyeceğim) hali hazırda başarıyla devam eden bir projeniz varmı resimlerini kaç yıllık olduğunu paylaşabilirmisiniz. Teşekkür ederim

ibrahimsahintr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2015, 01:19   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-08-2013
İbrahim bey merhaba, geopratik adına ben cevap vereyim istedim
Orman Genel Müdürlüğümüzün vermiş olduğu bu destek gerek kendi arazileri üzerinde gerekse hazine ya da orman sahalarını kiralayarak bu işi yapmak isteyen yatırımcılara büyük ölçüde destek vermektedir. Destek diyorum çünkü ne yazık ki cebinizde hiç para olmadan bu işi yapmanız mümkün değil. Projelerde fidan bedeli, arazi hazırlığı, ihata, fidan dikimi, proje yapım bedeli ve sahanın 3 yıllık bakımı (ot alma-çapa) için kredi verilmektedir. Saha içerisinde uygulanacak servis yolu, sulama havuzu ve damla sulama sisteminin uygulanması vb. giderler yatırımcının cebinden karşılayacağı giderlerdir. Bu şekilde çok sayıda proje yaptık ama bu iş maalesef proje yapmakla bitmiyor. Tesisten sonra da sahanın bakımı çok önemli, her yıl toprak analizi yapılarak fidanların besin ihtiyacı tespit edilmeli ve gerekli besin elementleri için takviye yapılmalıdır. 2013 yılı içerisinde ormandan tahsisini yaptığımız 70 dönüm arazi üzerinde bir bahçe oluşturduk. Bu saha ile ilgili resimleri daha önce paylaşmıştım. İsteyen arkadaşları müsait bir zamanda sahada gezdirebiliriz. Tabi Tokat/Zile ye yolu düşen olursa
Bu arada orman sahaları için son müracat süresi 12.06.2015 cuma günü sona erecektir.
İlgilenen arkadaşların dikkatine...

Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20

Birsen 33 ve cevizn beğendi.
Ormancı_ali06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2015, 14:31   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ormancı_ali06 Mesajı Göster
İbrahim bey merhaba, geopratik adına ben cevap vereyim istedim
Orman Genel Müdürlüğümüzün vermiş olduğu bu destek gerek kendi arazileri üzerinde gerekse hazine ya da orman sahalarını kiralayarak bu işi yapmak isteyen yatırımcılara büyük ölçüde destek vermektedir. Destek diyorum çünkü ne yazık ki cebinizde hiç para olmadan bu işi yapmanız mümkün değil. Projelerde fidan bedeli, arazi hazırlığı, ihata, fidan dikimi, proje yapım bedeli ve sahanın 3 yıllık bakımı (ot alma-çapa) için kredi verilmektedir. Saha içerisinde uygulanacak servis yolu, sulama havuzu ve damla sulama sisteminin uygulanması vb. giderler yatırımcının cebinden karşılayacağı giderlerdir. Bu şekilde çok sayıda proje yaptık ama bu iş maalesef proje yapmakla bitmiyor. Tesisten sonra da sahanın bakımı çok önemli, her yıl toprak analizi yapılarak fidanların besin ihtiyacı tespit edilmeli ve gerekli besin elementleri için takviye yapılmalıdır. 2013 yılı içerisinde ormandan tahsisini yaptığımız 70 dönüm arazi üzerinde bir bahçe oluşturduk. Bu saha ile ilgili resimleri daha önce paylaşmıştım. İsteyen arkadaşları müsait bir zamanda sahada gezdirebiliriz. Tabi Tokat/Zile ye yolu düşen olursa
Bu arada orman sahaları için son müracat süresi 12.06.2015 cuma günü sona erecektir.
İlgilenen arkadaşların dikkatine...

Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20
Ali Rıza Bey merhaba,
İnternette özel ağaçlandırma konusunda araştırma yaparken paylaşımlarınızdan çokça istifade ettim, öncelikle teşekkür ederim..

Hazine veya orman arazisi kiralama konusunda; ilgili kurumların internet sitelerinde yayınlanan alanlar dışında, kendi imkanlarımız ile bulduğumuz ancak daha önce yayınlanmamış alanlar konusunda başvuru yapabiliyor muyuz?

Yönetmelikte " ilgili kurumların böyle bir envantere sahip olmadığından bu yüzden alanların yıllık olarak açıklandığından" bahsediliyor..
Bu envanteri hazırlayan işletme şefliklerine biz çalışma alanımızı, kroki, proje vs kapsamlı bir sunum yaparak iletme imkanımız olur mu?

Teşekkür ederim..

cevizn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2015, 23:35   #35
Yeni Üye

kocasedir's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2015
sahipli arazilerde özel ağaçlandırma

Sahipli arazilerde özel ağaçlandırma projesi yaptıran oldu mu? Prosedürü nedir? Kendi arazim ve bana komşu olan parseli kiralama yolu ile proje hazırlanabilir mi?
Teşekkürler...

kocasedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2016, 13:13   #36
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Özel ağaçlandırma ile ilgili Orman Müdürlüğü'ne telefon açtığımda başvuruları internetten takip edebileceğimi söylediler. Başvurular ne zaman olur? Şansımı denemek istiyorum.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2016, 15:32   #37
Ağaçsever

Arkadaşlar tekrar merhaba,
Öncelikle geçtiğimiz aylarda Ülkemizin yaşadığı talihsiz olaylar malesef hepimizi derinden üzmüştür. Bu olaylar neticesinde Özel Ağaçlandırma amacı ile 2016 yılı için yayınlanması düşünülen araziler henüz yayınlanmamıştır. Yayınlanınca burdan sizlerle paylaşacağız.
Ayrıca şahsi arazilerinizde de aynı koşullarda özel ağaçlandırma yapabilirsiniz. Orman Genel Müdürlüğü kredilendirmek için alt sınır olarak 5 dönüm belirlemiştir.

Aklınıza takılan herhangi bir soru için çekinmeden arayabilirsiniz.

Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20

Birsen 33 beğendi.
Eski 06-09-2016, 15:04   #38
Ağaçsever

Arkadaşlar merhaba,
Özel ağaçlandırma sahaları ile ilgili ilan metnine Orman Genel Müdürlüğünün sayfasından ulaşabilirsiniz. Kolaylık olması açısından Linki aşağıda veriyorum.
Sayfalar - OzelAgaclandirma-IllereGore

Projelendirme konusunda soru ve talepleriniz için
Saygılar.
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi 0532 697 54 20

kimyager147 beğendi.
Eski 06-09-2016, 17:42   #39
Ağaç Dostu

Birsen 33's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2011
Merhaba
Emekli olduğum zaman elime geçen para ile baktım bir arsa alamıyorum, bir ev de alamıyorum. Bir süre önce yanmış bir orman veya hazine arazisi vardı kasabaya yakın.
Madem bir şey almaya yetmiyor ben de izin alıp burayı ağaçlandırayım diye düşündüm. Meyve bahçesi filan kurmayacaktım fakat ormanda yetişebilecek her türden ağaç ekeyim. elbette içinde meyve ağaçları da olacaktı. Gittik ilgili bir kaç yere. Ne çok prosedürü varmış yokuş da yokuş. şehre yakın yerleri zaten bu işi için vermiyorlarmış. Bana dağın başında kuş uçmaz Kervan geçmez yakınlarından yol bile geçmeyen bir yer gösterdiler. İyi dedim ben de o zaman. Esas ormancıların ağaçlandıracağı bu yerleri bu şartlarla ben üstesinden gelemem. Benin dediğim yer olsaydı her gün veya 2-3 güne bir gider ağaçlarımı da eker can sularını da verirdim, ilgilenirdim. Velhasıl olmadı. Hayalim ölmedi fakat derin uykuda şimdi

kimyager147 ve Resulgur beğendi.
Birsen 33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2016, 11:25   #40
Ağaçsever

Birsen hanım ilk başta söyledikleriniz gayet mantıklı gelebilir ama işin biraz daha içinde olan biri olarak (orman mühendisiyim) şehir merkezlerinde bu tür sahaların ağaçlandırma amacı ile verilmesi art niyet sahibi insanların farklı amaçlarla bu tür sahaları işgal etmeleri sonucunu doğurmaktadır. Siz çevreme yeşil kazandırayım derken bazı insanlar zihinlerinde ilerde ben bu alana kaç bina dikerim hesabındalar. Önceki mesajımda verdiğim likte yer alan araziler üzerinde hem gelir getirici türde ağaçlandırmalar yaparsınız hem hayalinizi gerçekleştirirsiniz hem de emekli olduğunuzda alamadığınız arsayı evi burdan kazanacağaınız gelir ile alabilirsiniz. Dolayısı ile hem yeşil kazanacak hem de siz daha mutluluk verici ne olabilirki

Birsen 33 beğendi.
Eski 01-10-2016, 23:26   #41
Ağaç Dostu

Birsen 33's Avatar

Art niyetli insanlar elbette vardır. Fakat ben ne yapmak amacıyla istediğimi belirttim. Tapusunu istemedim ki. Zaten geri kalan ömrüm Türkiye ortalamasına göre Allah yaşamayı nasip ederse en fazla 30-40 yıl
Yaşadığım sürece veya 20-25 yıl ilgilenebilsem yeterdi. Çocuklarım hak talep etmeyecek şekilde sözleşme yapılabilirdi. Niyetimin dışında amaçla kullanıp kullanmadığımı, bina yapıp yapmadığımı denetleyip kontrol edecek şekilde sözleşme yapılabilirdi. Benim düşüncem böyle bir hayalden ibaret. Durum onu gösteriyor

Eski 01-10-2016, 23:36   #42
Ağaç Dostu

Birsen 33's Avatar

Ayrıca evde yediğimiz meyvelerin tohumlarını biriktiriyorum. Elma armut kavun karpuz, erik, ayva, kayısı, hurma her çeşit bitki. Yazın veya kış sonunda yaylaya giderken dağların biraz düzce gördüğüm vadi yamaçlarına arabadan serpiştiriyorum. Bir yerlere tutunan Tohumlar uygun şartla bulduğunda filiz verecektir ümidiyle. Çoğu da diğer canlılara gıda olacaktır.

Eski 11-10-2016, 12:48   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2016
30 dekar kapalı ceviz bahçesi kurmak istiyorum.yeri az engebelidir.bahçe keban/elazığda 1115 rakımda bulunmaktadır.yağış az almakta genellikle ilkbahar aylarında kar yağmakta meyveleri yakmaktadır.50 dekar ise badem ağacı ekimi yapacağım. zaman çok önemli bir kavramdır. 5-10 yıl geri dönme olayı olmadan, güzel bir bahçem olsun istiyorum.ekilecek ceviz türleri ve badem türleri hakkında yazarsanız memnun olurum.(NOT: bahçemi kurmak isteyenler olursa görüşebilirim.)

timuraga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2019, 16:44   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2019
ne kutlu bir uğraş

Eklenen Resimler

ΜakûlYenilikler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2019, 11:45   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2019
herkese iyi günler,bir sorum olucakdı.ağaçlandırma yapmak istiyorum fakat milli emlağın sitesinde 1.grubla 2.grubun arasında ihale girerken ki fiyat farkı çok fazla başvuru bedeli 2018 yılı için;1.grubun içerisindeysen 335tl 2.grubun içindeysen 3.350 tl ikametgahımı ağaçlandırma yapılıcak köye aldırtsam bir problem çıkar mı?birde bir sorum daha olucak milli emlağın sitesinde 'kiralamaya hazırlananlar' diye bir kısım daha var.bu kısımda çıkan arsa başkasının talebi doğrultusunda mı ihaleye çıkıyor?

biralexdegil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2020, 21:57   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2020
merhaba ,arkadaslar konu açamıyorum malesef (yeni üye oldum) geniş bir uyarı aldığım için buraya sormak istiyorum.

"çölde yetişebilecek AĞAÇLAR var mıdır?" bambu olabileceğini düşünüyorum ama emin değilim.

birden fazla probleme yol açan bir konuya çözüm üretmeye çalışacağım ama nasıl gerçekleştirebileceğime dair çok kullanışlı bir metod bulabilmiş değilim henüz.

tabi ağaçlandırma / ormancılık ile alakalı. ama dediğim gibi eksik bir proje henüz.

...

bunun için boş bir proje gibi görünse bile bir araştırma yapmak istiyorum. ve üstte yazdığım soru kilit soru.

yardımlarınız için teşekkürler.

bambu&hurma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2020, 10:59   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kocasedir Mesajı Göster
Sahipli arazilerde özel ağaçlandırma projesi yaptıran oldu mu? Prosedürü nedir? Kendi arazim ve bana komşu olan parseli kiralama yolu ile proje hazırlanabilir mi?
Teşekkürler...
bu şekilde yapan bir tanıdıgım oldu,daha işin başında. tapulu arazi,hazine **** orman arazisine yapılabiliyor özel ağaçlandırma.projede belirtilen işe göre de hibeleri değişkenlik arzediyor sanırım

nervusopticus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2020, 08:56   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2020
bu konuda bilgi almak icin foruma katıldım

fatihm16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2021, 15:08   #49
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2012
Merhaba.
Dikilecek türlere orman mühendislerine ek olarak ekoloji alanındaki uzman akademisyen ve bilim insanlarıyla birlikte karar verilecek bir ağaçlandırma-ekolojik restorasyon projesi yapmak istiyorum. Orman Genel Müdürlüğü'nün tek tür plantasyon mantığının dışına çıkacak, birçok yerli türle yapılacak doğa ve biyoçeşitlilik dostu bir ağaçlandırma çalışması olacak.
Bilimsel bilgilere dayanan bu tarz bir özel ağaçlandırma çalışması için nasıl bir yol izlemem gerekir? Tercihen İç Anadolu Bölgesi'nde tüylü meşe ve ardıç ağaçlandırması yapmayı düşünüyorum.

kızıl-çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024