agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-11-2008, 14:37   #1
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Ankara ili Çayyolu semtinde bulunan Ali Rıza Bey Ormanı Projesi

Bu proje aslında aklımda yoktu önceden 2007 yılında dikilen 84.000 fidanın belediye görevlileri tarafından ihmaliyle başladı 1000 lerce fidan dikilirken can suyu verilmezken ben kendi diktiğim 5 ağaçla bu işe başladım maaleseff imkansızlıklardan dolayı evden pet şişelerle el arabısıyla yükleyip onlara su götürdüm bir noktadan sonra sulamaya gücüm yetmedi

evimize daha yakın olan kısımdaki 30 ağaçla işe başladım gerek kendi param gerekse orman bakanlığı tarafından sağlanan fidanlarla bu projeye niyetlendim nisan ayında 100 tane 5 yaşında karaçam fidanı il müdürlüğünden aldım

site yönetimi bana 1,5 tonluk su deposu aldı bu sene ekim ayında 1000 tane 2+0 karaçam sedir fidanı sahaya dikilmiştir gelecek 2000 adet fidanımız vardır onlarda nisan ayı gibi sahaya dikilcek

bugünde 6000 yakın palamut ekilmiştir 2000 yakında elimizde kalmıştır onlarda ekilcektir hayatımda yaptığım en hayırlı iş bu oldu onlar benim çocuklarım 4000 adet çocuğum olmuş olcak her şey çok daha güzel olcak resimleri daha sonra buraya aktaracağım

ürgüp çevre gönülleri sayfasında bakabilirsiniz onların çektiğini ben bilirim umarım onlara da yardımım olur sonra.

Zeferan beğendi.

Düzenleyen seaa : 30-11-2008 saat 17:52 Neden: Yazım hatası
seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2008, 14:51   #2
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Önceki mesajlarına bu başlığın sayfa linkini koy. Hayırlı olsun başarılar.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2008, 14:52   #3
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

saolun her şey güzel ülkemiz için

Eski 30-11-2008, 14:52   #4
Ağaçsever

haki197's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Önerimi dikkate aldığınız için teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar.Bu ülkede yüreği sizinki gibi büyük insanlar oldukça ormanlarımız genişleyecektir.

haki197 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2008, 14:56   #5
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

çalışmaya devam ecedeğim şüpheniz olmasın bu ülkeye ömrümüz yettiği kadar sahip çıkacağız her konuda sizlerede teşekkür ederim bana verdiğiniz olumlu mesajlarla saolun

Eski 17-12-2008, 20:41   #6
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Sevgili seaa, sanıyorum bir süre açık arazide çalışma imkanı olmayacak.

Bahara kadar, şu üzerinde çalıştığnız, Ali Rıza Bey Ormanını bize tanıtsanız. Bunu yapabilir misiniz.

Nerededir?
Ne kadarlık bir alandır?
Bu güne kadar kimler neler yapmış?
Halen durum nedir neler yapılmalıdır?

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2008, 21:11   #7
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Ali Rıza Bey Hatıra Ormanı Eskişehir yolu ile Koru Mahallesi'nin ortasında bulunmaktadır. Çok büyük bir arazi kaç dönüm olduğunu tam bilmiyorum daha benim ulaşabildiğim bölge çok sınırlıdır.

Buraya ilk fidanlar 1988-1990 yılları arasında dilikdiğini burada oturan insanlardan öğrendim. Durum aslında tam bir felaket,orman arazisi deniliyor ama orman dokusu burda yoktur

15 yaşında karaçamlar kurumakta bunun sebebini daha tam anlamıyla öğrenemedim.Toprak yapısı ağaçlandırmaya elverişli değil öncelikle bu bölgede dozerle toprak işlemesi yapılırsa çok iyi olur bundan sonraki çalışmalar için.

Başka sorunumuzda ağaçları sulanmasında kullanılacak su deposunun sahaya yerleştirilmesi ve bu depoya ayda 1 kez olmak üzere tankerlerle su aktarılması gerekiyor. Burda yapılacak ağaçlandırmada suyu fazla sevmeyen, kışa dayanaklı ağaç tür seçimi yapıyoruz örnek olarak mavi servi,toros sediri,sarıçam ve meşe ağacını öngörüyoruz. Saygılarımla

Eski 17-12-2008, 23:22   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Sayın Seaa !

Sizi tebrik ederim. Özele attığınız mesajınızı yeni gördüm. Ayarlaya bilirsem servilerden sizede göndereceğim. Bu arada Yücel bey ve diğer Ankaradaki arkadaşlar size eminim destek verirler. Olmazsa iş görüşmem için yakında geleceğim fidanları kendim bile getirebilirim. Ürgüp sayfanızdaki fotoğroğlarınızı buraya kopyalayım derim.

Selamlar.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2008, 08:17   #9
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Sayın seaa; sizi kutlarım, çok çok hayırlı, güzel bir iş yapıyorsunuz. Umarım bu tür çalışmalar daha çok yapılır.

Size naçizane tek önerim bu hayırlı işin içine arkadaşlarınızı da katmanız olacaktır. Çalıştığınız alan gayet büyük ve çok dikmeniz var. Bunlara bir iki kişinin yetişmesine imkan yok.

Ağaçlar.net'in Ankara'dan oldukça fazla üyesi var. Zamanı olanladan size yardım edecek pek çok arkadaşımız olacaktır. Ekibiniz güçlendikçe aldığınız haz da artacaktır emin olun.
Ayrıca oturduğunuz siteden, iş yerinden vs bulabildiğiniz kadar arkadaşınız projenize ortak olsun. Böylelikle hem daha az yorulur; hemde çok daha sağlıklı bir çalışma yapmış olursunuz.

Ellerinize; yüreğinize sağlık.

Ürgüp'ten selamlar.

Düzenleyen Tamtutulma : 18-12-2008 saat 08:18 Neden: Yazım yanlışı düzeltildi.
Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2008, 08:28   #10
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn. Seaa, tebrikler, yolunuz açık olsun.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2008, 09:41   #11
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Ağaçlandırma sahasından resimler

Name:  sahibinden_Resim.jpg
Views: 3981
Size:  60.1 KB

Name:  sahibinden_Resim 007.jpg
Views: 4075
Size:  48.9 KB

Name:  sahibinden_Resim 009.jpg
Views: 4212
Size:  37.9 KB

Name:  sahibinden_Resim 018.jpg
Views: 4254
Size:  48.9 KB

Name:  sahibinden_Resim 001.jpg
Views: 5353
Size:  41.7 KB

Düzenleyen seaa : 25-01-2009 saat 09:33
Eski 18-12-2008, 10:00   #12
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Cemal Bey Ankara'ya gelirseniz sizi beklerim. Gelmeniz bile yeterli olur. Saygılarımla

Düzenleyen seaa : 27-02-2009 saat 22:44
Eski 07-01-2009, 19:40   #13
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

200 fidan tahsisimiz yapılmıştır 2+3 yaşlı sedir fidanları Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü tarafından sağlancaktır

Eski 07-01-2009, 19:42   #14
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

2000 fidan da nisan ayında dikilcektir. Yavru tema dikimi martta olacaktır, niyetim Ankara tema'yla da ortaklaşa fidan dikim yapmaktır.

Düzenleyen Yücel Özlem : 07-01-2009 saat 23:58
Eski 19-01-2009, 12:23   #15
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba.

Sn. seaa,

Ankara-Eskişehir yolu üzerinde bulunduğunu belirttiğiniz Ali Rıza Bey Orman Alanında yürüttüğünüz başarılı çalışmalarınızı gönülden destekliyorum.

Siz ve sizin gibiler oldukça Türkiyemiz asla çöl olmayacaktır. Buna inanıyorum.

Ormanınıza katkı için diktiğim Meşe fidanları henüz kendilerini göstermediler. Eğer yetişir diyordsanız size Fıstık Çamı da gönderebilirim.

Ne kadar boş yeriniz kaldı?

Ne kadar fidan gerekiyor?

Selamlar.
Elimden geleni yapmak isterim.

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2009, 12:38   #16
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Fıstıkçamı da olur gönlünüzden ne kadar geçerse, evde büyütüp sonra sahaya ekeceğim daha çok boş yerimiz var sahada 4000 adete ulaşmak benim için yeterli

Eski 19-01-2009, 12:50   #17
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Traktör çalışabilecek yerlerde fidan aralıkları buna göre ayarlansa çapa yerine makinalı toprak işlemesi yapılır. Fidanların sudan çok çapaya ihtiyacı olur. Bir çapa üç su falan diye bir söylem vardır. Yağan yağmurlar ertesinde çapa yapılınca çok faydalı olur. Mahalle-site sakinleri İlkbahar, yaz başında hafta sonlarında kır gezisi davranışı ile herkes birkaç fidan çapalasa yeter.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2009, 19:08   #18
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Sahamızda şimdilik ağaçlandırma çalışmasına ara vermiş bulunmaktayız.Mart ayında yeni dikimlerimiz olcaktır.Saygılarımla Nezih.

Eski 27-02-2009, 22:39   #19
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Ağaçlar.net ailesinden sayın nerkinozturk ağaçlandırma sahamıza dün itibariyle 4 adet 3 yaşlı fıstıkçamı getirmiştir kendisine teşekkürü borç bilirim.

Eski 27-02-2009, 22:54   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Sn.seaa forumdaki bu sayfayı şimdi gördüm, katkıda bulunmak isterim.

Koru sitesi yakınında ikamet etmekteyim.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2009, 17:36   #21
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seaa Mesajı Göster
Ağaçlar.net ailesinden sayın nerkinozturk ağaçlandırma sahamıza dün itibariyle 4 adet 3 yaşlı fıstıkçamı getirmiştir kendisine teşekkürü borç bilirim.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seaa Mesajı Göster
Zorlanabilir fıstıkçamı bu rakımda ama Ankarada gayet güzel yetişiyor kışları ılıman geçse kozalak bile verir.-18 den sonra yetişmiyor.
Ankarada geçmişte, 2 Martta -19,2; 3Martta -19,0 görülmüş. Kış boyunca -18 derecenin altına düştüğü günler pek çoktur. Ankara ikliminin, fıstık çamı için pek uygun olmadığını sanıyorum.

Alıntı:
İklim ve Toprak İstekleri: Sıcak ve kurak Akdeniz ikliminin ağacı; ışık isteği bakımından biraz gölgeye dayanıklıdır. Rüzgâra ve kirece dayanır, dona duyarlıdır, toprak isteği azdır. Kök sistemi kuvvetlidir. Elverişli topraklarda ilk yaşlardan başlayarak derine giden kazık kök yapar, oldukça hızlı gelişir.

Eski 28-02-2009, 17:47   #22
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Dediklerinizde haklısınız Yücel bey ama sitemde olmak üzere yakın civarda 3 tane 10 yaşını aşmış fıstıkçamı bulunmaktadır. Büyüklerde yani 50-60 cm olanlarda bir problem olmuyor gayet güzel büyüyorlar, daha küçük yaştakilerde iklim tepkimesi oluyor ama ağaç kendini zamanla topluyor belli bir boya getirmek için kışları kapalı ortamda tutulabildiğini Kızılcahamam Orman fidanlığındaki görevlilerden duydum ve onuda yapıyorum şu an. Bursa Orman fidanlığındaki görevli mühendis beyde fıstıkçamı Ankara'da olmaz demişti ama imkan olsa bu fıstıkçamlarını ona göstermek isterdim. Sadece kozalak vermiyor belki yavaşta büyüyebilir ama sonuçta büyüyor. Saygılarımla

Düzenleyen seaa : 28-02-2009 saat 17:51 Neden: yazım yanlışlığı
Eski 28-02-2009, 18:19   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
meşe fideleri

Eklenen Resimler

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2009, 21:55   #24
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seaa
Merhaba Yücel bey nasılsınız? dikim zamanı geldiği zaman sizi buraya davet edeceğim ve fıstıkçamlarını da göstereceğim bazen yazılanlarda tam doğru çıkmıyor Saygılarımla
Sevgili seaa, merhabalar, teşekkür ederim. Zamanı gelince davetinize icabet etmeye çalışacağım.

-18 derecenin altında yaşayamıyor diyen sizsiniz. Mart ayının ikisinde ve üçünde daha düşük sıcaklıkları ölçen ise bu işle ilgili kuruluş.

http://www.meteoroloji.gov.tr/tahmin....aspx?m=ANKARA
Alıntı:
Ankara İli iklimi için şu sonuçları söyleyebiliriz:
Orta Anadolu’da bulunan, yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve kurak geçen, kısacası karakteristik Karasal İklimi özellikleri gösteren Ankara’nın 1926-2007 yılları arasında yıllık ortalama sıcaklıkları 10.3 ° C altına inmemiştir. Aynı süre içinde, her yılın Ocak ortalamasının –6.9° C den, Temmuz ortalamalarının da 20.2° C den az oldukları görülmemiştir. Ancak Karasal iklimin hakim olduğu Ankara’da sıcaklık salınımları oldukça yüksektir. Sıcaklıkların –25.0° C ye kadar düşebildiği gibi 40.8° C ye kadar da çıktığı görülmüştür. Don olayları Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları dışında görülmektedir. Nisan ve Ekim aylarında nadiren diğer aylarda ise oldukça sık donlu günler meydana gelmektedir. Yağış dağılışında, yağışlı gün sayısının kışın daha çok olmasına rağmen, yağış miktarı İlkbahar aylarında en fazladır. Kar yağışlarına baktığımızda ise, Kasım ayından Mayıs ayına kadar olan devrede kar yağışı meydana gelebilir. 1948- 2007 yılları arasındaki ölçümlere göre Ankara İlinin hakim rüzgar yönü Kuzeydoğu(NE) dur.
KAYNAK
Ankara'nın çeşitli yerlerinde, on beş kadar incir ağacının resmini çektim. Bunlardan bazılarının yaşı, yirmiyi bulur sanıyorum.

Name:  IMG_5897_1.JPG
Views: 6945
Size:  62.8 KB
Not:Bu resim, 13.06.2008 de, Ankara, Maltepede çekildi.

Bu, "Ankarada incir yetişir." diyebilmemiz için yeterli midir? Bence değildir.
Üç, on, otuz yaşındaki bir kaç ağaca bakılarak genelleme yapılamaz diye düşünüyorum. Bu konuda hüküm verebilmek için, bir ağacın doğal veya hiç olmazsa ekonomik ömrü kadar bir süre gözlem yapmış olmanız gerekir.

Alıntı:
Bursa Orman fidanlığındaki görevli mühendis beyde fıstıkçamı Ankara'da olmaz demişti ama imkan olsa bu fıstıkçamlarını ona göstermek isterdim.
Hiç bir şeyi, ispat etmiş olmazsınız. Kanaatimce, Mühendis Bey'in ne dediğini ve niçin dediğini anlamaya çalışırsanız; daha doğru bir iş yapmış olursunuz.

Uzun sayılabilecek bir zamanı bu işle uğraşarak geçirdim. Ağaçlandırma zor bir iştir. Başarmak için aklın ve bilimin önderliğinden ayrılmamak gerekir. Bunları öğrendim. Yapılan küçük yanlışlar uzun yıllar sonra büyük zararlara sebep olabiliyor.

Denemelerinizi bir kaç fidanla sınırlı tutup, genel uygulamayı, bilimin ışığından ayrılmadan sürdürmenizi önereceğim. Yoksa kendiniz hüsrana uğrayabileceğiniz gibi, bu iş için aldığınız yardımları da israf etmiş olursunuz.

Başarılar dilerim.

Düzenleyen Yücel Özlem : 01-03-2009 saat 16:51 Neden: Resmin tarihini eklemek.
Eski 01-03-2009, 08:41   #25
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim Yücel bey ben zaten iddaa etmiyorum fıstıkçamı Ankara'nın ağacıdır diye, elimde çok az miktarda fıstıkçamı var ve amacım onları yaşatabilmek.Ankara iklimine en uygun türler gözlemlediğim kadarıyla Toros sediri,meşe,mavi servi,çınar yapraklı akçaağaç,batı ve mavi ladin,huş,sarıçam buraya geldiğiniz zaman 15 yaşındaki karaçamların kuruduğunu görebilirsiniz. Özellikle Ankara'da ağaçlandırma yapmak zor bir şey aslında uygun nem bulamıyoruz yoksa Antalya'da yanan ormanların yeniden ağaçlandırmasında tohum serpme işlemi uygulanmaktadır. Bilim neyse ona göre hareket etmeye çabalıyorum.Saygılarımla

Eski 01-03-2009, 16:13   #26
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Alıntı:
geldiğiniz zaman 15 yaşındaki karaçamların kuruduğunu görebilirsiniz.
Sizin sahanızı yakından incelemesem de görüyorum. Aslında, şehir planlaması açısından bakılınca, ağaçlandırılacak alan orası mı olmalıydı sorusu akla geliyor. Dere yatakları ve birinci sınıf tarım arazileri yapılaşmaya açılmış. Kayalık yamaçlar ağaçlandırmaya ayrılmış.

ODTÜ sahasında da kurumalar görüyoruz. Bu ağaçların yaşı, sanıyorum altmıştan fazladır. Kuruma yaygın değilse mesele yok.

On sene kadar önce iç anadoluda bir çok ağaçlandırma bölgesinde yaygın (%25'e varan) kurumalar görüldü. Konya Halkapınar (İvriz), Kırşehir Boztepe yaygın kurumanın görüldüğü yelerdendi.

Binlerce yıllık ormanlarda da çeşitli sebeplerle hasar görülebiliyor. Beynam Ormanı insan kaynaklı çeşitli tehditlerin yanında, ökse otu salgını nedeni ile de tehdit altında.

Düzenleyen Yücel Özlem : 01-03-2009 saat 16:53
Eski 01-03-2009, 16:31   #27
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Karaçamı artık tercih etmiyorum yeni gelecek ağaçların tümü sedir türü olacak boyları 10 cm ile 40 cm arası değişecek zor bir uğraş veriyorum hayırlısı bakalım ne kadarını hayatta tutacağım. Arazinin toprak yapısı o kadar kötüki ağaç nasıl büyüyor anlamıyorum doğrusu

Eski 02-03-2009, 19:00   #28
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Mart sonu veya nisan ayı başında yapılcak olan ağaçlandırma törenine Ankara'da oturan bütün ağaçlar.net üyeleri davetlidir. Saygılarımla

Eski 03-03-2009, 18:31   #29
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba.

Sn. seaa,

Altınolukta bulunan tarihi evlerimle ilgili büyük problemimi halledebilirsem, mutlaka geleceğim gelirken sizin için ektiğim ağaçları da getireceğim.

Selamlar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 18:36   #30
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Oğuz bey sizi her zaman beklerim Saygılarımla

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024