agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-09-2005, 15:48   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
50 bin orman mühendisine iş imkânı

Alan kılavuzluğu konusunda turizm rehberlerinden olumsuz cevap alan Milli Parklar Genel Müdürlüğü, orman fakültesi mezunlarına yöneldi. Türkiye’de korunan alanları turistlere gezdirmesi için 50 bine yakın orman fakültesi mezunu istihdam edilecek.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yeni çıkarılan Korunan Alanlar Kanunu gereğince tabiat ve milli parkların en iyi şekilde tanıtılması için yeni bir uygulama hayata geçecek. Öncelikle orman alanında eğitim almış kişilerden başlayarak, belli bölgeleri çok iyi bilenler arasından kılavuzlar yetiştirilecek. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Prof. Dr. M. Kemal Yalınkılınç, tanıtım için yetiştirilecek alan kılavuzlarının mühendisler arasından da seçileceğini söyledi. Orman ve Çevre Bakanlığı’yla, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından eğitilecek ve yabancı dil şartı aranmayacak kılavuzlar, iyi bildikleri tabiat ve milli parkları yerli ve yabancı turistlere anlatacak. Yönetmeliğin de bir an önce tamamlanması ve alan kılavuzları için gerekli şartların açıklanması bekleniyor. Prof. Dr. Yalınkılınç, “İlk etapta her tabiat ve milli parka birer ikişer alan kılavuzu istihdam etmeyi düşünüyoruz. Türkiye genelindeki korunan alanların sayısını birkaç yıl içinde 5 bine çıkartacağız. Bu alanlar için 10’ar kılavuz verirsek 50 bin kişiye iş kapısı açılacak.” diyerek hedeflerini ortaya koydu.

Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Ahmet Tolunay, her yıl bin 500’e yakın mezun verdiklerini, çalışmanın istihdama büyük katkı sağlayacağını söyledi. Orman Mühendisliği’nden yeni mezun olan ve halen özel bir şirkette mesleği dışında bir işte çalışmaya başlayan Ayşe Kalay ise alan kılavuzluğunun işsiz orman mühendisleri için olumlu bir gelişme sağlayacağına inanıyor. Alan kılavuzluğu konusunda en iyi rehberlerin ormanlarda yıllarca çalışan mevsimlik işçiler olduğunu belirten Orman- İş Sendikası Isparta Şube Başkanı Halil Kaygısız farklı bir bakış açısıyla dil ve eğitim şartı olmadığı takdirde ilkokul mezunu mevsimlik işçiler arasından da çok kaliteli alan kılavuzları yetişeceğine inanıyor.

16.09.2005
Mustafa Altıntaş
Isparta

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2005, 10:33   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2005
Galeri: 108
50 bin kişi mi ?

Bu konuyu Kemal Unakıtan'a soracak bir haberci yok mu ??

Cihangir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2005, 01:52   #3
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2004
Galeri: 363
50.000 (Elli Bin) (1.000*50)
Umarım olur

DarkYES Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2005, 10:09   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Sezgin Özden'den gelen mail

Alıntı:

Sevgili Sezgin,

yorumsuz olarak ORMİS üyelerine göndermiş olduğun 16 Eylül 2005 tarihli ileti ile ilgili olarak, aşağıdaki kısa açıklamayı yapmayı gerekli gördüm. Lütfen bu mesajı aldığında, ekleriyle birlikte ORMİS üyelerine forward etmeni rica ediyorum.
Selam ve sevgilerimle ...
Ahmet TOLUNAY

16 EYLÜL 2006 TARİHİNDE, ZAMAN GAZETESİNDE ÇIKAN BİR HABERİN BAŞLIĞI "50 BİN ORMAN MÜHENDİSİNE İŞ İMKANI" ŞEKLİNDE ATILMIŞTI. HABERDE DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRÜ SAYIN PROF.DR. M. KEMAL YALINKILINÇ 'IN SÖZLERİNE ATIFTA BULUNULARAK, ORMAN MÜHENDİSLERİNE ALAN REHBERLİĞİ YAPTIRILARAK İŞ İMKANI SAĞLANACAĞI VE BU SURETLE 50 BİN ORMAN MÜHENDİSİNİN İSTİHDAM EDİLECEĞİ İFADE EDİLİYORDU. DAHA SONRA SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ ORMAN FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ YRD. DOÇ. DR. AHMET TOLUNAY 'IN BU YENİ YAKLAŞIMI DESTEKLEDİĞİ BELİRTİLİYORDU, AYRICA, İŞSİZ ORMAN MÜHENDİSİ AYŞE KALAY 'IN "ALAN KLAVUZLUĞU UYGULAMALARI İLE İŞ BULMAYI UMİT ETTİKLERİ" NE İLİŞKİN SÖZLERİNE YER VERİLİYORDU. HABER, OLUMLU YA DA OLUMSUZ SES GETİRDİ.

PEKİ, NASIL OLMUŞTU DA, BÖYLE BİR HABER ORTAYA ÇIKMIŞTI VE BU KİŞİLER HABERİN İÇERİSİNDE YER ALMIŞLARDI? HEMEN AÇIKLAYALIM. 8-10 EYLÜL 2005 TARİHLARİNDE SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ ISPARTA ORMAN FAKÜLTESİ TARAFINDAN "KORUNAN ALANLAR SEMPOZYUMU" DÜZENLENMİŞTİR. BU SEMPOZYUMA ÇAĞRILI BİLDİRİ OLARAK, DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRÜ SAYIN PROF.DR. M. KEMAL YALINKILINÇ DAVET EDİLMİŞTİR. SAYIN GENEL MÜDÜR SUNDUĞU BİLDİRİDE, YENİ ÇIKAN YASA ÇERÇEVESİNDE ALAN KLAVUZLUĞU UYGULAMASINI BAŞLATACAKLARINI, BÖYLECE ORMAN MÜHENDİSLERİNE YENİ İSTİHDAM ALANLARI SAĞLANACAĞINI İFADE ETMİŞTİR.

AÇILIŞ TÖRENİ İÇİNDE YER ALAN ÇAĞRILI BİLDİRİLERİN SUNUMUNDAN SONRA VERİLEDEN ARADA, ZAMAN GAZETESİNİN MUHABİRİ OLDUKLARI İFADE EDEN KİŞİLER ÖNCEKİ SEMPOZYUM DÜZENLEME KURULU BAŞKANI YRD. DOÇ. DR. ATİLA GÜL 'E YÖNELEREK KONU İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İSTEMİŞLER, KENDİSİNİN O ANDA YOĞUN OLMASI NEDENİYLE, DEKAN YARDIMCISI GÖREVİM NEDENİYLE BENİMLE GÖRÜŞMELERİ İÇİN YÖNLENDİRİLMİŞTİR.

BU KİŞİLER, KONU KAKKINDA BİLGİ ALMAK AMAÇLARI İLE ÇEŞİTLİ SORULAR YÖNELTTİLER. ALAN KLAVUZLUĞU KAKKINDA BİLGİM OLMADIĞINI, BU SORULARI SAYIN GENEL MÜDÜR 'E SORMALARINI ÖNERDİM. UYGULAMANIN NASIL SONUÇLAR GETİRECEĞİNİ SORDUKLARINDA, İŞSİZLİĞİN ÖNLENMESİNDE FAYDALI OLACAĞINI BELİRTTİM.

MUHABERLER SAYIN GENEL MÜDÜRE YÖNELMİŞLER VE ANILAN HABER ORTAYA ÇIKMIŞTIR. ÖTEYANDAN, HABERDE İŞSİZ MÜHENDİS OLARAK ADI GEÇEN AYŞE KALAY, FAKÜLTEMİZ MEZUNUDUR.. BU TARİHLERDE, MESLEĞİ DIŞINDA BİR İŞ BULMUŞ HALEN ORADA ÇALIŞMAKTADIR.

BU HABER BENİ HEM ÜZDÜ, HEM DÜŞÜNDÜRDÜ, HEM DE GÜLDÜRDÜ. HABERİ OKUDUĞUMDA İLK OLARAK AKLIMA "YA SAYI SAYMASINI BİLMİYORSUN, YA DA DAYAK YEMEMİŞSİN" ÖZDEYİŞİ GELDİ. MEZUN ETTİĞİMİZ ORMAN MÜHENDİSLERİNİN VE MESLEĞİMİZİN BU DURUMLARA DÜŞÜŞÜ BENİ ÜZDÜ. "DOĞMAMIŞ ÇOCUĞA DON BİÇMEK" SÖZÜ İLE AÇIKLAYABİLECEĞİM, HENÜZ NASIL UYGULANACAĞI BİLE BİLİNMEYEN ALAN KLAVUZLUĞUNDA GÖREV ALMAK İSTEYEN İŞİSİZ BİYOLOG ARKADAŞIMIN "YETEEEEEEER BİZİ DE DÜŞÜNÜN ARTTIIIIIIIK" DİYEN FERYADI (MEMURLAR.NET SİTESİNDEKİ YORUMDUR) ACI ACI DÜŞÜNDÜRDÜ. AMA, HABER HAKKINDA BİR BAŞKA YORUM YAPAN "çok komik. 50 bin orman mühendisini değil, 50 bin sınıf öğretmenini bile bulamazlar. 1 kişi 25 kişinin yapacağı işi yapacaksa tamam o zaman. He, bu arada maaşımda 25000 ytl olmalı)" ŞEKLİNDEKİ SÖZLER ÇOK GÜLDÜRDÜ.

ARTIK NE DİYEYİM? İLER TUTAR YANI YOK. GÜLÜYORUZ, AĞLANACAK HALİMİZE...

EN İÇTEN SAYGILARIMLA

Yrd. Doç. Dr. Ahmet TOLUNAY
Suleyman Demirel Universitesi
Orman Fakültesi

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2005, 16:58   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2005
umarım

beyler hanımlar umarım bu haber sadece lafta kalmaz bende bu sene mezun olan bir orman mühendisiyim. ve umutsuzca kps'ye hazırlanmaya çalışırken bu haber ilaç gibi geld, ama inşallah deddiğim gibi lafta kalmaz

bayri2622 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2005, 17:25   #6
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Bana pek mümkünmüş gibi gelmiyor bu iş

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2005, 19:08   #7
gubse

gubse's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2005
******* pek mümkün değil gibi ama bir umut arkadaşlar. hem 50 bin mezun var mı ki? toplasak 5 bin falan anca vardır.bilmiyorum ama umarım iyi şeyler olur ve bir iş kapısı açılır. hayırlısı olsun

gubse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2005, 19:14   #8
Ağaç Dostu

Şu rakamı tekrar yazalım.. 50.000

Bana birisi, Orman Bakanlığına bağlı toplam personel sayısını söyleyebilir mi ?

Yılmaz, araştır bakalım kaç kişisiniz ? Bir ara 60.000 diye duymuştum..

Kısacası... İlk etapta 500 kişi alınsın, öpüp başınıza koyun.. 50.000 kişinin istihdamı, çooooooooooooooooooooooooook uzun bir vadeden bahsediliyorsa belki mümkün olabilir..

Ben de diyorum ki, Beşiktaş Malmö'ye rövanş maçında 8 gol atacak !!!

Maksat Beşiktaş'lıları sevindirmek olsun !!

Eski 20-09-2005, 17:52   #9
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Basit bir hesap yapacak olursak. 1995'ten bu yana Türkiye'de (sonradan yenileri açılmadıysa) 11 adet orman fakültesi mezun vermektedir. Bunların her biri yılda 100 orman mühendisi mezun etse sayı yıllık 1100 eder. 2005'e kadar mezun olan orman mühendisi sayısı 11.000 eder.

Bunlardan 1000 kişi orman bakanlığında işe başlamış olsa geriye 10.000 kişi kalıyor.

O zaman bu 50.000 sayısı nerden çıktı ki

Eski 20-09-2005, 18:13   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-06-2005
Galeri: 175
Dostlar benim kafama da bir şey takıldı.
Neden bu Orman Fakültesi Mezunları veya başka fakülte mezunları
hep Devlet kapısında iş isterler?

Erguvan Muhibbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2005, 21:21   #11
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Başka fakülteleri bilmem ama Orman Fakültesi mezunlarının özel sektörde iş imkanları kısıtlıdır. Ben 1994 yılında mezun oldum 1998 yılına kadar inşaat firmaları ve fidanlıklarda çalıştım. Ben belki de şanslılarındandım. Benim gibi fidanlıklarda çalışan orman mühendisleri var ama sayıları oldukça az çünkü fidanlıklar Peyzaj Mimarlarını daha çok tercih ediyorlar. Başka iş kollarında çalışan arkadaşlarım da var hiç meslekleriyle ilgisi olmayan dallarda çalıştılar. Hala da oralarda çalışmaya devam ediyorlar.Kendi işini kuran arkadaşlarım da oldu. Fakat bunlar ya girişimci olanalr ya da benim gibi iyi kötü demeyip bir iş bulup çalışanlar.

Tabii ki ille de devlet kapısında çalışılacak diye bir şey yok ama dediğim gibi özellikle Orman Mühendislerinin özel sektörde iş bulmaları biraz zor.

Eski 21-09-2005, 10:59   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
bu konuyla ilgili mi bilmiyorum ama ingilterede bahçevanlık, geliri çok iyi olan ciddi bir meslek kolu, yeşil alanların fazlalığını düşünürseniz

orman mühendislerinin durumunu ziraat mühendisleri de yaşıyor

özel sektör kar getirmeyecek kola neden yatırım yapsın ki
ha kereste fabrikası kurar olur biter

yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum

backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2005, 11:38   #13
Ağaç Dostu

Olaya bakış açımızı biraz değiştirelim isterseniz..
Ülkemizde ziraat müh. ve orman müh. ihtiyacı fazlasıyla karşılanmış durumda.. Yani uzun zamandır bu okullardan mezun olanların büyük çoğunluğu işsiz kalmaya ve sonunda eğitim aldıkları konunun dışında bir işte çalışmaya mahkumlar.. Konuya bu açıdan baktığımızda, okullarından mezun olan her orman mühendisi, bu ülkenin başlıca sorunlarından olan işsizliğe eklenen yeni bir sorun oluyor.. Üstelik alınan eğitim, özel sektörde de çok geçerliliği olmayan bir meslek kazandırıyor !! Meslek yüksek okullarını bitirenler bile daha şanslı bu konuda..
Anlayamadığım şu.. Bu böyleyken, neden bu okullar açık kalmaya, bunca mezun vermeye devam ediyorlar ??

Eski 21-09-2005, 16:09   #14
Yeni Üye

Balık baştan kokmuş kardeşim

Bu konu baştan kokmuş kusura bakmayın belki klişe olacak ama sorun eğitim sisteminden kaynaklanıyor. Üniversiteyi meslek edinme yeri olarak sunmaları ve bunada lise sonda karar vermemiz hatta puana göre mecburiyetten yazanlarda cabası...
Ayrıca bu kadar işsiz üniversite mezunu varken hala yeni üniversite açılmasının manası nedir!!! Keşke lise mezunu olsakta iş imkanımız olsaydı.

bayri2622 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2005, 16:50   #15
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Anlayamadığım şu.. Bu böyleyken, neden bu okullar açık kalmaya, bunca mezun vermeye devam ediyorlar ??[/QUOTE]

90'lı yılların başına kadar Türkiye'de biri Trabzon'da diğeri İstanbul'da olmak üzere iki oran fakültesi vardı. Bu iki fakülte yılda yaklaşık 250 orman mühendisi mezun ediyordu. Bunlar piyasadaki orman mühendisi ihtiyacını karşılıyorken politik nedenlerden dolayı birçok ilde yeni orman fakülteleri açıldı. Bundan sonra orman mühendisi sayısı gittikçe arttı. Piyasanın ihtiyacından çok fazla sayıya ulaştı. İşsizlerin sayısıda artmış oldu.

Peki neden bu kadar fazla sayıda fakülte açıldı? Nedir yukarıda bahsettiğim bazı politik nedenler?

Küçük yeleşim yerlerini (İlçe, belde v.b.) görenleriniz varsa buralarda sadece bu yerlere gelir sağlamak amacıyla yüksek okullar fakülteler açılır.
Bu yüksek okul ve fakültelerin eğitim kalitesinde bahsetmeye gerek dahi duymuyorum.

Eski 21-09-2005, 20:34   #16
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Galeri: 21
Orman fakültelerinin açılma nedenlerinin politik olduğu ortada............

İlerisini düşünen yok ki kardeşim!!!!!!!!!!!

ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2005, 00:28   #17
Ağaç Dostu

Konu biraz netleşti galiba.. İş için adam yetiştirmek değil, yetiştirilmiş adama işe bulmak ( uydurmak ) durumuna getirilmişiz.. İş mi yeterli değil ? Hayır efendim, olan işlere, ilgisiz alakasız bissssürüüüü "kart hamili yakınimdir" türü eleman doldurulmuş.. Yani, otobüse o kadar çok yolcu alınmış ki, şoföre bile yer yok !!!
Keşke, devletin ekonomik olarak, bütün orman mühendislerini ve diğer mühendis, tekniker v.s. yetişmiş elemanları, kendi meslekleriyle ilgili yerlerde istihdam etme gücü olsaydı..

Eski 24-09-2005, 12:11   #18
botanist

Giriş Tarihi: 23-06-2005
Galeri: 3
Arkadaşlar birde şu açıdan düşünün; Üniversiteler bilimin geliştirilmesi ve toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla kurulmuştur. Yani bu kurumları birer meslek lisesi gibi düşünmememiz lazım. Sonuçta insan kendisini bu kurumlarda geliştirmek ve rakiplerinden bir adım daha önde olmak zorundadır. Günümüz bunu gerektiriyor. Eski camlar artık bardak oldu. Artık bunu böyle kabul etmek ve bu hedefte kendimizi geliştirmek mecburiyetindeyiz. Artık yan dal dersleri alarak hem orman mühendisi hemde peyzaj mühendisi olunabilmektedir. Bunun ardından zaten iş sizi takip edecektir. İnsana yatırımı bir kenara koyarak sonuca ulaşılamayacağı kanaatindeyim. Unutmayın ki her yıl üniversite sınavına giren 1.8 milyon öğrenciden sadece 150 bin kişi dört yıllık bir bölüme yerleşebiliyor. Bu sayı sizce fazlamı???????

botanist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2005, 12:47   #19
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Botanist doru söylüyorsun üniversiteler bilimin geliştirilmesi için kurulmalıdır. Ama biz ülkemiz için konuşuyoruz. Bizde durum böyle mi? türkiyede kaç üniversite var bilmiyorum ama bunlardan birkaç tanesi kaliteli eğitim veriyor. Konumuz orman fakülteleri olduğu için ondan örnek vereyim. İstanbul ve KTÜ haricinde diğer üniversiteler meslek liseleri gibi eğitim vermektedir. Bana bir çok stajer öğrenci geliyor bu öğrencilerin aldıkları eğitimleri edindikleri bilgileri kendimle karşılaştırıyorum arada epeyce fark olduğunu görüyorum.

Ayrıca sen de bilirsin ki bu iki üniversitede tezlerini bir türlü hocalarına kabul ettirememiş bir çok araştırma görevlisi diğer üniversitelere doçent ünvanı alarak gittiler. Bu bile kalite farkını hemen gösteriyor.

Şunu da iddia ediyorum -hiç darılmaca gücenmece olmasın- ormancılık konusunda Orman Genel Müdürlüğü birçok üniversiteden ve araştırma enstitülerinden daha ileride.

Eski 24-09-2005, 23:23   #20
botanist

Yeni kurulan fakültelerde ****** eksiklikler olabilir. Bu eksikliklerin en önemlisi zaten iyi yetişmiş öğretim elemanı eksikliğidir. Ancak zamanla bu eksikliklerin üstesinden gelinilebileceği kanaatindeyim.

Stajerlere gelince; Biz kaliteyi kıstas alarak mühendislerimizi geleceğe hazırlamak zorundayız. ****** içlerinden çok başarılı olamayanlarda çıkacaktır. Amaç zaten yarış ortamını yaratmak ve kaliteyi artırmaktır.

İddianız için; (Darılmaca ****** olmaz). Orman Genel Müdürlüğü zaten ormancılığın uygulayıcısıdır. Üniversiteler ise yeni tekniklerin, stratejilerin ve uygulamaların gerçekleştirildiği kurumlardır. Ancak bu saydığınız kurumlar zaten insan vücudundaki organlar gibi organik bir bağla birbirine bağımlıdır. Biri olmadan diğerleri hiçbir anlam içermez. Birinin ileride diğerinin geride olmuş olmasıda ormancılığımıza bir değer kazandırmaz. Amaç hepsini (bir saat gibi) uyumlu bir hale getirerek ormancılığımıza sağlam bir ileri hamle yaptırmak olmalıdır.

ve lafımı tarihi bir cümleyle bitirmek istiyorum )) (valla şimdi aklıma geldi)

Bilimsiz uygulama, uygulamasız bilim olamaz.

Eski 25-09-2005, 14:47   #21
Ağaç Dostu

Bilimsel araştırma, deneyler, buluşlar, yeni fikirler, gelişmede öncülük denildiğinde aklıma üniversiteler geliyor... Böyle olması da oldukça doğal..
Aklıma üniversiteler geliyor ama bizdekiler değil maalesef !!
Bizim üniversitelerimiz denildiğinde aklıma, bir kamusal alan ve bu kamusal alandaki siyasi adamlar(bilim adamı değil!), bir iki kitap çevirisiyle alınan sıfatlar, adam kayırma, gruplaşma, öğrenci olayları v.s. geliyor..
Bilim adamı denildiğinde aklıma keşke bizim öğretim elemanlarımız gelseydi ama böyle değil..
Yani, botanist olması gerekeni söylüyor, Yılmaz olanı söylüyor..

Ben mi ? Siz boşverin beni.. Konuşuyorum kendi kendime !!!

Eski 25-09-2005, 22:36   #22
botanist

Cihangir, bahsettiğin şeyler olmadı değil oldu. Ancak şu an hiç kimse bir çeviriyle bir yere gelemez. Artık o noktadan çok daha ilerideyiz. Çıta artık daha yükseklerde.

Ayrıca her meslek kolunda başarısız olanların çıkabileceğini zaten söylemiştim. Ama bir torbada dört beş çürük var diye (pazardan domates alır gibi) tüm torbayı çürük gösteremezsiniz. Anlayacağınız bu ülkede hala ülkesinin geleceği için çalışan binlerce bilim adamı var. Bu insanlar bizim geleceğimiz.

Eski 26-09-2005, 12:29   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-06-2005
Galeri: 175
Demek istemem şudur dostlar,

Ben yarım asrı devirmiş bir insan olarak merak ve öğrenme sürecimi sürdürüyorum. Bu benim yaratılışımdandır belki. Ama eğitim sistemimiz
insanlara bu dürtüleri vermiyordu.

İşte Milli Eğitim Bakanlığı nihayet bilinen yıllardır hep söylenen ama uygulanamayan yeni müfredat çalışmasına geçti.
Talim Terbiye Kurulu'nun başında Prof.Dr.Ziya Selçuk diye bir hoca var.
Zaman zaman TV lerde izledim ve çok beğendim.
Bu hocanın söylediklerinin arkasında da siyasi irade var gözüküyor.
Zira pazar günü de milli eğitim bakanının tv de izledim. Müfredattaki değişiklikler Türkiye'nin çehresini etkileyecek. İnşallah bu atılımın önü
siyasi nedenlerle kesilmez.

Siyaset olsun diye söylemiyorum. Bu hükümetin ilk bütçesinde
Milli Eğitime ayrılan kaynak ilk defa Milli Savunma dan fazla çıktı
bu konuya vurgu yapmamın nedeni işte yukarda dostların saydıkları problemlerin kaynağı olmasıdır.

Şu sitede bile öğrenene merak edene hizmet olarak sunulan
bilgileri bir düşünün. Benim gibi ingilizce bilmeyen adam için
Bonsai grubundaki kardeşler çeviri yapıyorlar.
Ne büyük bir imkan ve nimet.
Bu siteyi kuranlara, destekleyenlere, katkıda bulunan tüm dostlara müteşekkirim.

Düzenleyen Erguvan Muhibbi : 26-09-2005 saat 12:33
Erguvan Muhibbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2005, 11:57   #24
Ergün

Divinity's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2005
Thumbs down

Bu haberi yeni görüyorum, bana göre böyle birşey mümkün değil, ayrıca 4 yıllık orman mühendisliği okuyan, mühendislik diploması ile mezun olan orman mühendisleri için bence çok kötü bir durum böyle bir rehberlik işinde çalıştırılmaya çalışılmaları, yoksa ben de mi böyle olacağım?

Divinity Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2006, 23:07   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2006
iyice moralimi bozuldu be ortak!!!!

arif_ural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2006, 23:17   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2006
zaten kaç tane orman fakültesi mezunu var ki?yine de bilmiyorum . ne deyim inşalah olur

arif_ural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2006, 16:49   #27
Ergün

Divinity's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2005
Çook var )

Divinity Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2008, 02:03   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2008
bu konu güncellensin

nikitasu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024