agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-08-2008, 11:39   #1
Ağaçsever

amenajman's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2008
Orman yangınında ekosistem ölür, devlet para kazanır

Orman yangınında EKOSİSTEM ölür.Devlet PARA Kazanır. Bunu bi düşünmek istermisiniz ?

Konu Hakkında Fikirlerinizi Alabilirmiyim arkadaşlar.Hangi görüşler çıkacak merak ediyorum.

amenajman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2008, 17:28   #2
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Çok haklıymışsınız. Yapılan çalışmayı görünce anladım.

Merhaba,

Sn. amenajman,

Dün Bayramiç'e gelirken, Çanakkale'den geçtim. Güzelyalı Beldesinin üzerinden, İntepe'nin içlerine kadar uzanan yangının o korkunç izlerini bir daha gördüm.

Güzelyalı'nın üstlerine gelen kısımda müthiş bir faaliyet gözüme çarptı. Binlerce yanmış, kavrulmuş Ağacın gövdeleri kesilip ster tabir edilen diziliş biçiminde istiflenmişti. Her tarafta böyle diziler gözüme çarptı.

Hemen aklıma birkaç gün önce sorduğunuz sorunuz geldi. Evet haklıydınız. Yazınızı ilk okuduğumda bir anlam çıkartamamıştım. Ekosistemin öldüğü doğruydu ama, Devlet yanan ormandan nasıl kar edebilir diye düşünmüştüm.

Çalışmaları görünce anladım. Binlerce ster ağaç binlerce m3 odun. Sanırım gövdelerin kavrulmuş kabukları temizlendiğinde, alttan sapsarı keresteler ortaya çıkmıştı.

Hem de belli bir ısı görmüş olduklarından sanki fırınlanmış kereste gibi belki de daha değerli hale gelmiş olan binlerce m3 kereste. Orman Müdürlüğü acaba bu kereste satışlarından ne hadar para kazanacak diye düşünürken aklıma bu satıştan elde edilen gelirin, yeni orman oluşturmada kullanılıp kullanılamayacağı sorusu geldi. Teşekkürler sayın amenajman

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2008, 17:56   #3
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Burada onlarca yangın yaşamış biri olarak tespitlerinize tamamen katılıyorum.

Maalesef ben o ağaçların kabuklarının soyulup istiflenmesi safhasını çok gördüm.O ağaçlar yanmadan önce neşe , hayat kaynağıydı.

Sonra yanınca kesiliyor, kabukları soyuluyor, orman işçilerine bile sinir olurum ben o dönem fırsatçılar gibisinden.Onların da işi o ama hemen bir sürü çoluk çocuk bitiverirler ya böyle durumlarda birer naylon çadırla...Fırsatçılar...

Duygularımı nasıl anlatsam bir cenazedeymişim gibi, hayat herşey bitmiş, yokolmuş gibi, bir hıyanetlik, bir acz duygusu gelir geçer benden...

Normal miyim bilmiyorum ama yangınlarda ağladığımı biliyorum küfrede küfrede,elleri kırılsın.

Düzenleyen berduray : 14-09-2008 saat 21:38
berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2008, 01:47   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2005
Galeri: 1
Orman yangınlarına olan kızgınlıgınız hemen herkeste vardır. Ancak işleri orman ve orman içi faaliyetler olan ormancılara ya da orman işçilerine olan tavrınız benü üzdü..

E®TY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2008, 21:37   #5
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Onların da işi o diye ifade etmiştim, dikkatle okursanız görürsünüz, ama ben sadece o an hissettiklerimi aktarmaya çalıştım.

Yoksa orman işçileriyle bir alıp veremediğim yok.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2008, 08:26   #6
Ağaçsever

amenajman's Avatar

Sevgili OğuzKarsay Ve Berduray,Sizlerden özür dilerim geç yazdığım için
Düşünce olarak birbirimizi iyi anladığımız için gayet mutluyum.
Sevgili Berduray bende bir orman mühendisiyim, yapılan çalışmalar mecburi. eğer o yanan ağaçlar ormandan çıkarılmaz ise bu sefer daha kötü sonuçlar ortaya çıkar.o yüzden ben olumlu bakıyorum o konuya.
Şunu size söyliyeyim.Ormancının en istemiyeceği durum yangındır.Kesinlikle ormancılar arasında yangından nefret edilir.Çünkü o insanlar yıllarca emek harcayıp ağaç kuruluşları, meşçereler kurmuşlar, kötü durumda olan meşçereleri iyi hale getirmişler ama bi yangınla çabalar boşa gitmiş gibi düşünün.o insanlarda istemez yangını.Ama;
Devlet istermi istemezmi gerçekten muallaktayım. aklımda çok ciddi sorular var.araştırmalar yapıyorum içinden çıkılmıyacak sorular karşıma geliyor.

Konunun özünü yakalıyabildiğimiz için mutluyum.Herkesin bu konu hakkına fikirlerini , düşüncelerini dinlemek isterim

Eski 23-10-2008, 20:45   #7
Ağaç Dostu

asker's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Bu konuyu geç farkettim. Ancak orman yangınlarından devletin kazandığı fikri yanlıştır. Bende orman yangını gördüm. İşi kereste tarafından almışsınız. Bir kere madem olan olmuş elbettede kereste kullanılacaktır. Peki,fidanlıklar için dökülen paralar, işciler, projeler ve hatta yangın uçak maliyetleri... Daha sayacak bir yığın maddi manevi kayıplar... Acaba yangın sonu çıkan keresteler en azından para olarak devletin zararını karşılar mı? Elbette imkansız. Temennimiz ne yangın olsun nede bunları düşünmeye gerek olsun. Hiçbiri olmasın; bizde her yangın haberinde ateşi kalbimizde hissetmeyelim...

asker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2008, 15:40   #8
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Yangın sebepleri araştırılmıyor. Benzer hatalar sürekli yapılıyor.

Merhaba,

Orman da yanmasın para da kazanmayalım.

Yanan hiç bir ormanın kereste geliri zararı telafi etmeye bence yetmez. Çünkü, yanan sadece ağaç değil, yaşayan canlı bir ortamdır. Hayvan kayıplarını asla telafi edemeyiz.

Orman yangınlarını belki tamamiyle önleyemeyiz. Ama sebeplerini bulacak politikaları geliştirerek, kayıpları en aza indirmek hepimizin görevidir. Önce her yıl yayınlanan orman yangınlarının sebepleri ve oranları acaba doğrumu araştırmalıyız.

Sebebi bilinen her problem çözülebilir. Ancak ben orman yangınlarında, terörle mücadelede yapılan yanlışların benzerlerinin yapıldığını zannediyorum. Sebepleri iyi belirlenen yangınla mücadele henüz yangın başlamadan yapılabilir.

Sebebi kadar neleri yanlış yaptığımızı da artık ortaya çıkartmalı ve aynı hataları yıllarca yapmamalıyız. Mesela önümüzdeki yıla hazırlık ne aşamadadır? Yeni stratejiler nelerdir? Alınan önlemler nelerdir? yeterlimidir? Yoksa bölge müdürlükleri eski planların sadece tarihlerini değiştirmek suretiylemi yeni sezona hazırlanıyor?

Saygılar

Eski 04-11-2008, 23:41   #9
Ağaçsever

amenajman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asker Mesajı Göster
Bu konuyu geç farkettim. Ancak orman yangınlarından devletin kazandığı fikri yanlıştır. Bende orman yangını gördüm. İşi kereste tarafından almışsınız. Bir kere madem olan olmuş elbettede kereste kullanılacaktır. Peki,fidanlıklar için dökülen paralar, işciler, projeler ve hatta yangın uçak maliyetleri... Daha sayacak bir yığın maddi manevi kayıplar... Acaba yangın sonu çıkan keresteler en azından para olarak devletin zararını karşılar mı? Elbette imkansız. Temennimiz ne yangın olsun nede bunları düşünmeye gerek olsun. Hiçbiri olmasın; bizde her yangın haberinde ateşi kalbimizde hissetmeyelim...
SYN ASKER ve OĞUZ KARSAN

Bakış Açınız yanlış Değil.Ekosistemin öldüğü doğru.aslında aynı şeyleri düşünüyoruz.
Kaçırdığınız Noktalarda var.Devletin Para Kazandığı Fikri Doğrudur.
Neden Derseniz Kısaca bi Özetlemede buluniyim.Gülnar Yangınını biliyorsunuzdur.Burada Gülnarda kızılçam ormanları yandı.Bu demek oluyorki Ağaçlandırma masrafları minimumda.Çünkü Kızılçamın özelliği itibari ile yangın sonrası doğal gençleşme görülebilmektedir.
Yangın söndürme masrafları sizce ne kadardır.bu konuda bi bilgi birikiminiz var ise bizi aydınlatınız.(Ben biliyorum masrafı ama birde sizden duymak isterim.)
Gülnarda 100.000 Metreküp tomruk bekliyor.Bu ne demek biliyormusunuz ?Bunun Maddi değeri Korkunç bir parayı ifade ediyor.Bu 100.000metreküp milli bir kazanç, ekosistemin zarara uğraması yok olması vejetasyonun yok olması ise bir kayıptır.
Sevgili Hocamız Prof.Dr.Doğan Kantarcı nın bir sözü vardır.Koşullar ne olursa olsun zaman ile kayıplar geriye getirilebilir.Bu Yangınlar sadece zaman olarak bizleri gerilere götürmektedir.Ama zaman ile vejetasyon, yaban hayatı ortama intikali kendiliğinden yapacaktır.Buna en güzel örnek Ömerli tarafında yapılan Ağaçlandırmadır.

Kısaca sonsözlerimi ediyim. Bir yandan Yangın Masrafı + İşçi giderleri gibi maddi giderleri düşünün.
Bir yandan da Fiyatları biliyorsanız 100.000metreküp tomruk + insanlara sağladığı iş istihdamını düşünün. aradaki uçurumu fark edecek düşüncemizde bizlere hak vereceksinizdir.

Hiçbir insan evladı Ekolojik döngünün zarara uğramasını kabul edeceğini sanmıyorum.Çünkü dünya bizim dünyamız Ekosistem Bizim Ekosistemimiz.

Sağlıcakla kalın

Eski 04-01-2009, 01:42   #10
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuz Karsan Mesajı Göster
Sebebi kadar neleri yanlış yaptığımızı da artık ortaya çıkartmalı ve aynı hataları yıllarca yapmamalıyız. Mesela önümüzdeki yıla hazırlık ne aşamadadır? Yeni stratejiler nelerdir? Alınan önlemler nelerdir? yeterlimidir? Yoksa bölge müdürlükleri eski planların sadece tarihlerini değiştirmek suretiylemi yeni sezona hazırlanıyor?

Saygılar
Aynen öyle.

2009 yılının hazırlıkları henüz başlamamıştır. Yangınları önleme konusunda birçok proje var ama hiç biri sağlam projeler değillerdir. Geçen yılkinden farklı bir şey olmayacak. Yangın eylem planları ise bu yılın sayısal değerleri de ilave edilerek ek bir proje olmadan olduğu gibi uygulanacak. Yeterli mi? Hayır.

Yangın söndürme konusunda çok iyiyiz ama önleme konusunda Orman Genel Müdürlüğü çok yetersiz kalmaktadır.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2009, 12:31   #11
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2008
Galeri: 45
Orman yangınları önleme konusunda tek bildiğim savunduğum fikir var ''ormanı bekçi değil sevgi korur''. Ama ne yazikki yetkililer bırakın ormanları sevdirmeyi sevenleride küstürüyor. Örnek verecek olursam ben. Resmen yetkililer yüzünden ormandan nefret edecek dereceye geldim.

Mehmet Can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2009, 20:18   #12
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Yaşadıklarımızdan ders almıyoruz. Tecrübe edinemiyoruz.

Merhaba.

Sn. Orman Mühendisi,

Eğer dediğiniz gibiyse, durum sahiden kötü demektir.

Yaşadıklarından tecrübe edinemeyecek kadar vurdumduymaz, Dünyadaki yenilikleri görmeyecek kadar bencil isek zaten birkaç seneye kadar yanacak ormanımız da kalmayacaktır. Yazık! Çok yazık.

Sn. söylediklerinize katılıyorum, katılmamak elde değil. Orman idaremizin dışında bütün dünya katılıyor ve kendini yeni bin yılın gereklerine göre hazırlıyor. Çağı bir tek biz anlayamıyoruz. Çağdaş yöneticiler iş başına gelene kadar da anlamamız mümkün olamayacak.

2009 yılında çıkması olası yangınlar için şimdiden yandık.

Saygılar.

Eski 04-01-2009, 20:34   #13
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Ben arada Orman Genel Müdürlüğünün internet adresine bakıyorum son çıkan yangınlardan sonra gündeme gelen yangına dirençli orman oluşturma projesinin olumlu olacağını düşünüyorum.

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2009, 20:36   #14
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Bir şeyi düzeltmek istiyorum yanlış anlaşılmamak için. Aslında Orman Genel Müdürlüğü çağa, teknolojiye ve yeniliklere o kadar da uzak bir kuruluş değil. Kendini sürekli yenileyen bir kurumdur. Benim söylemek istediğim orman yangınlarının önlenmesi ve halka doğa ve orman sevgisinin aşılanması konusunda biraz yetersiz kaldığı.

Yangınlara müdahale konusunda hemen hiç eksiği yok diyebilirim. (Kiralık helikopterler dışında) Müdahalede oldukça başarılı. Fakat yapamadığı veya yetersiz kaldığı insan kaynaklı yangınların çıkmadan önlenmesi. Bunun işler için yaptığı çalışmalar çok yetersiz. Kendini Tema kadar dahi satamıyor.

Eski 04-01-2009, 20:42   #15
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seaa Mesajı Göster
Ben arada Orman Genel Müdürlüğünün internet adresine bakıyorum son çıkan yangınlardan sonra gündeme gelen yangına dirençli orman oluşturma projesinin olumlu olacağını düşünüyorum.
Yeni kurulan ormanlarda yangın çıkması olasılığı mevcut ormanlarımıza göre daha düşük ihtimal. Çünkü ormanlarımızın çoğunluğu doğal ormanlar. Kendiniz ormanı kurunca, yangın emniyet şeritleri ve yolları, yeşil kuşakları da kuruyorsunuz. Bunlar da yangın çıkma olasılığını azaltır.

Düşük yangın olasılıklı orman kurmak için yangınları beklememek gerekir.

Bu haldeki ormanlarımızı korumak için yapılması gereken en önemli şey halkı eğitmektir. Bu işin başka bir yolu yok.

Eski 04-01-2009, 20:46   #16
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
En büyük görev halkımıza düşüyor Orman Bakanlığı her yere erişemezki. Bence Türkiye de ağaçlandırma görevini orduya vermek gerekir. 1 milyon kişi rahat halleder bu sorunu.

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2009, 20:55   #17
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seaa Mesajı Göster
En büyük görev halkımıza düşüyor Orman Bakanlığı her yere erişemezki. Bence Türkiye de ağaçlandırma görevini orduya vermek gerekir. 1 milyon kişi rahat halleder bu sorunu.

Bu görüşe katılmıyorum. Çünkü bu bir teknik ve mühendislik işidir. Askerin yumurta taşıma hikayesini heres bilir. Bu iş sayıyla da olmaz.

Eski 04-01-2009, 21:03   #18
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2008
Galeri: 45
Ben köyde yaşadığım için pekçoğu bilmiyorum.Affınıza sığınarak bir soru sormak istiyorum. Neden orman yangınını çıkmasını önlemek yerine çıktıktan sonra söndürmeyi düşünüyoruz. Ayrıca sn:sea'nın görüşlerine katılıyorum.orman yangınlarının önlenmesinde vatandaşa çok iş düşüyor.Bunun en büyük örneği kozak yaylasında yaşanıyor.

Düzenleyen Mehmet Can : 04-01-2009 saat 21:06 Neden: düzeltme
Mehmet Can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2009, 23:26   #19
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Sanırım yanlış anlaşıldım. Ben hiç orman yangınlarını söndürmeyi önlemenin önüne geçirmedim. Sadece yangın söndürme konusunda tecrübe ve yeterli ekipmanın bulunduğunu söyledim ve hep yangınların önlenmesi gerektiğini, bunun yolunun da vatandaşı eğitmek olduğunu savundum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024