agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni122Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-03-2013, 19:47   #61
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Diatomit'i deneyen de duymuştum..

zerrinsrt beğendi.
fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 18:39   #62
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sla Mesajı Göster
Orkideniz ölmeye başlamışsa köklerde sorun var demektir, kendisi beslenemediği için keikisinide besleyemez keikinin kurumaması için bir an önce köklenmesini sağlamanız lazım. Sphagnum yosunu bulamıyorsunuz belliki yoksa zaten sarardınız kökü. Bu yosunu bulamayanlar için bilinen alternatifler varsa lütfen bunlarıda paylaşalım.
İşe yarar mı bilmiyorum ama bir tanıdığımız nemli sünger sarıyordu köklere. Bildiğimiz sarı bulaşık süngerini ıslatıp suyunu iyice sıktıktan sonra sarıyordu köke. Umarım keikinizi kurtaracak bir yol bulursunuz.
çok teşekkürler cevabınız için...Sphagnum yosununa benzeyen bir yosun buldum onunla sardım keikimi... umarım köklendirebilirim... resim yükleyebilirsem yükleyeceğim... yaprakların durumunu gösteren resimde ekledim... fikrinizi söylerseniz sevinirim... çok teşekkürler şimdiden...

Eklenen Resimler

denizcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 19:27   #63
sla
Ağaçsever

sla's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
yapraklar solmuş ancak şu son resimde görüldüğü gibi yeni yaprak oluşumuda var. Köklerinizi kontrol edin çürüme varsa çürüyen yerleri kesmenizi tavsiye ederim toprağını değiştirin ve sık sulamayın. Sardığınız yosuna arada su fısfıslayın böylece nemini kaybetmez, kolay gelsin

sla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 06:52   #64
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 5
Benekli orkidemin keikisi ikinci kez kök yanından ...Forumda okuduklarıma göre sanırım ben bu konuda şanslı kişilerdenim...İlk keikisi kök yapınca onu ayırıp diktim... Çiçek bile açtı... şimdi ikinci keikinin köklenmesini bekliyorum...Resimlerini yüklüyorum... Darısı sizin başınıza...

Eklenen Resimler

denizcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 20:12   #65
sla
Ağaçsever

sla's Avatar

Bahar havasıyla birlikte orkidelerimdeki çiçek sayısı hızla artıyor. Umarım havalar birden ısınmaz ve bu güzellikler solmaz. Orkideler kesinlikle kuzey - doğu pencere önlerini çok seviyor.

Eklenen Resimler

Eski 22-03-2013, 19:13   #66
sla
Ağaçsever

sla's Avatar

Bazı orkidelerimdeki keiki oluşumları büyümüyor fındık büyüklüğüne gelip durdular. Uzun süredir o boydalar. aynı yerdeki bazı orkidelerimin keikileri ise büyümeye devam ediyor. Büyümesi duran keikiler sonradan büyür mü yoksa kurur mu ? bilen var mı ?
Büyümeyeceklerse orkidemin dalını 3. boğumdan keseceğim.

Eski 04-04-2013, 09:15   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2013
Orkideler hakkında çok fazla bilgim yok fakat bundan bir ay önce aldığım phalin şu anda çiçekli dallarında küçük yaprakçıklar çıkmaya başladı acaba keiki midir ve bundan sonra neler yapmam gerekir

Turşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2013, 09:28   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2013
Fotoğrafları da bunlar

Eklenen Resimler

Turşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2013, 10:08   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2010
Merhaba,
Orkidemde keiki olusumu basladiktan sonra biraz arastirma yaptim bitki bakimsiz kaldiginda keiki uretigini ogrendim. Koklerini kontrol ettigimde tamamina yakininin curudugunu gordum. Bende onlari kestim 2 adet kok kaldi ama onlarda cok saglikli degildi. Spangum yosunu bulamadim. Orkide icin yeni torf aldim icine yerlestirdim fakat keiki bir sure sonra buyumemeye basladi. Dipteki iki yaprakta ölüyor sanirim. Bu asamada bitkinin kollenmesi icin keiki bulunan dali uzaklastirmalimiyim? Dali nerden kesmeliyim? Orkidemi kurtarabilirmiyim?

Eklenen Resimler

metushaley Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2013, 12:37   #70
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
sn metushaley benim bildigim kadariyla okudugum kadariyla Sphagnum yosunu sararsaniz keikinize daha cabuk köklenme olusuyor mus.
forumu okuyun muakak sizin isinize yarayacak birsey bulacaksiniz dir ama bu Sphagnum yosununu deneyin isterseniz aratirdiktan sonra .
sevgilerimle

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2013, 12:51   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shenile Mesajı Göster
sn metushaley benim bildigim kadariyla okudugum kadariyla Sphagnum yosunu sararsaniz keikinize daha cabuk köklenme olusuyor mus.
forumu okuyun muakak sizin isinize yarayacak birsey bulacaksiniz dir ama bu Sphagnum yosununu deneyin isterseniz aratirdiktan sonra .
sevgilerimle
Sn. Shenile,
İlginiz için teşekkürler. Sphagnum yosunu bulamadım maalesef. Hem keiki için hemde anaç bitkiyi kurtarmak için bu yosuna ihtiyacım olduğunu biliyorum fakat temin edemiyorum.Anaç olanı kurtarmak adına yavruyu gözden çıkarmam gerekir mi bu konuda tam emin değilim.

metushaley Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2013, 12:55   #72
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
akvaryumculara baktiniz mi. vallah okadarini bilemiyecem onu hocalarimiza sormaniz lazim.
ama büyük ihtimalle akvaryumcularda var o yosun eminim bula bilirsiniz size kolay gelsin.
insallah orkidenizi kurtara bilirsiniz

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2013, 12:21   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2013
Mehaba ben Orkide konusunda pek bilgili değilim ama yaklaşık 1 senedir orkidem var. Ona çok değer veriyorum, ama bu kadar teferruatlı bir bakımı olacağını tahmin etmiyordum dalları kuruyana kadar

Orkidem ilk geldiğinde iki dalı da çiçeklerle doluydu. Daha sopnra normal olduğunu okuduğum şekilde çiçekler döküldü ve 4 ay falan sonra yeniden tomurcuk vermeye başlamıştı. Bu arada ben onu 2 ay birine emanet etmek zorunda kaldım. O esnada bakımı yetersiz olduğüundan mı yoksa ortam koşullarından mı bilemiyorum hem çiçekler tamamen döküldü, hem de dallardan biri tamamen kurudu. Ama yaprakları hep artıyor ve yemyeşil.

Orkidem 1 aydır bende. Şeffaf saksısı büyük başka bir saksının içindeydi, bugün onu ordan çıkardım ve şefaf saksıyla beraber perdenin önüne aldım. Toprak ve orkide sıvı gübresi de aaldım şuan kargoda.

Ancak saksıdan çıkarırken farkettim ki hep su altta kalıyormuş. Okuduklarıma göre bu baya yanlış bir uygulama. Oysa ben yarım çay bardağı su veriyordum ona hep ama son zamanlarda kuruyunca 1 hafta falan 2 günde bir verdim. Ama öyle görünce saksıyı çok üzüldüm. Bir de sanırım köklerde de kuruma var. ve bir de anladığım o ki anneanne oluyorum

Orkidemin genel durumu budur. Hem durumu hakkında yorumlarınız hem de önerileriniz isteyebilir miyim?

dip not: sadece sulamasıyla ilgili ve ışığı alma şekliyle ilgili bilgim vardı, 1 senedir hiç gübre ve ekstra besin kullanmadım. Hepsini yeni öğreniyorum

Eklenen Resimler

ickufurbaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2013, 12:57   #74
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Üst tarafı kendi başına hayatına devam edebilecek gibi görünüyor. Kesin ve yeni bir saksıya dikin. 1.5 litrelik pet su şişesini kesip çeşitli yerlerine delikler açarak bir saksı yapabilirsiniz.

Daha sonra, alt tarafı saksıdan çıkartın, köklerini dikkatlice inceleyin. Çürümüş olanları kesin. Oradaki çürümeler için birşeyler kullanmak gerekecek sanırım, forumda daha üstlerde bununla ilgili birşeyler bulabilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ickufurbaz Mesajı Göster
Orkidem 1 aydır bende. Şeffaf saksısı büyük başka bir saksının içindeydi, bugün onu ordan çıkardım ve şefaf saksıyla beraber perdenin önüne aldım. Toprak ve orkide sıvı gübresi de aaldım şuan kargoda.

Ancak saksıdan çıkarırken farkettim ki hep su altta kalıyormuş. Okuduklarıma göre bu baya yanlış bir uygulama. Oysa ben yarım çay bardağı su veriyordum ona hep ama son zamanlarda kuruyunca 1 hafta falan 2 günde bir verdim. Ama öyle görünce saksıyı çok üzüldüm. Bir de sanırım köklerde de kuruma var. ve bir de anladığım o ki anneanne oluyorum

Orkidemin genel durumu budur. Hem durumu hakkında yorumlarınız hem de önerileriniz isteyebilir miyim?

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2013, 17:01   #75
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sar-dunya Mesajı Göster
Üst tarafı kendi başına hayatına devam edebilecek gibi görünüyor. Kesin ve yeni bir saksıya dikin. 1.5 litrelik pet su şişesini kesip çeşitli yerlerine delikler açarak bir saksı yapabilirsiniz.

Daha sonra, alt tarafı saksıdan çıkartın, köklerini dikkatlice inceleyin. Çürümüş olanları kesin. Oradaki çürümeler için birşeyler kullanmak gerekecek sanırım, forumda daha üstlerde bununla ilgili birşeyler bulabilirsiniz.
Cevabiniz icin oncelikle tesekkur ediyorum. Bugun bir cesaret ayirdim minik kismi annesinden. Saksisini da evdeki seker kutusuna yaptim fotografini da eklerim. Simdi nasil devam edicez peki? Sanirim yavruyu zaman zaman posetlemem gerekiyormus ama onu hic tam olarak anlayamadim. Yani onu ve anneyi nasil devam ettiricem artik bilmiyorum..

Annenin de topragini degistirdim. Curumus oldugunu dusundugum kokleri de temiz bir makasla kestim.

Aydinlik ve esen bir yere koydum anneyi, yavruyu da biraz daha karanlik ama yine esen bir yere koydum.

Dogru mu uygulamalar ama bilmiyorum okuduklarimla bu kadar yaptim :/

Eklenen Resimler

Eski 08-09-2013, 12:55   #76
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Kendi deneyimim olarak, daha yüksek nem sağlamak için poşet içine şimdiye kadar bir defa orkide koydum, onda da küflenme yaşadım. :P Yavrunun su gereksinimi annesi gibi olacaktır ancak küçük bir saksı olduğu için daha hızlı kuruyabilir. Daha az miktarda daha sık sulama gerekecektir, ancak her gün sulamanıza gerek olmamalı.

Yeni saksınızın altına delikleri açtınız, di mi?Anne bitkininki gibi içinde su tutmayan, çok delikli bir saksı olması gerekiyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ickufurbaz Mesajı Göster
Cevabiniz icin oncelikle tesekkur ediyorum. Bugun bir cesaret ayirdim minik kismi annesinden. Saksisini da evdeki seker kutusuna yaptim fotografini da eklerim. Simdi nasil devam edicez peki? Sanirim yavruyu zaman zaman posetlemem gerekiyormus ama onu hic tam olarak anlayamadim. Yani onu ve anneyi nasil devam ettiricem artik bilmiyorum..

Annenin de topragini degistirdim. Curumus oldugunu dusundugum kokleri de temiz bir makasla kestim.

Aydinlik ve esen bir yere koydum anneyi, yavruyu da biraz daha karanlik ama yine esen bir yere koydum.

Dogru mu uygulamalar ama bilmiyorum okuduklarimla bu kadar yaptim :/

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2013, 20:07   #77
Yeni Üye

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sar-dunya Mesajı Göster
Kendi deneyimim olarak, daha yüksek nem sağlamak için poşet içine şimdiye kadar bir defa orkide koydum, onda da küflenme yaşadım. :P Yavrunun su gereksinimi annesi gibi olacaktır ancak küçük bir saksı olduğu için daha hızlı kuruyabilir. Daha az miktarda daha sık sulama gerekecektir, ancak her gün sulamanıza gerek olmamalı.

Yeni saksınızın altına delikleri açtınız, di mi?Anne bitkininki gibi içinde su tutmayan, çok delikli bir saksı olması gerekiyor.
Evet evet bol bol delik actim su doldurup denedim hatta toprak koymadan bosalma hizini. Ondan yana sorun olmaz sanirim..

O zaman suan icin ikisi icin de durum iyi cok sevindim. Peki yavrunun ciceklenmesi, buyumesi ne kadar zaman alir tahminen? Bir de isler kotuye giderse bunu en erken anlamanin yolu var midir?

Cok tesekkurler bu arada tekrar ilginiz icin.

Eski 28-09-2013, 20:53   #78
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-06-2013
Ekte göndermiş olduğum resimde orkidem var üzerinde 2 tane keiki var iki farklı sap'ta.. sizce ayırma vakti gelmiş mi ayrı saksıya?

mss2013 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 17:42   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2014
Oncelikle herkese merhaba
Benim iki tane orkidem var. Birinde keiki olusumu var ve ana orkidemin koklerinin cogu kurumustu. Bu keiki olusumuyla birlikte ana orkidemin de yeni kokleri cikmaya basladi. Ancak ben suan ne yapmam gerektigini bilmiyorum. Keikiyi olustugu daldan ayirmali miyim ya da ne zaman ayirmaliyim? Ayrica ana orkidemdeki kurumus kokleri zarar vermeden nasil temizleyebilirim? Birinci sorunum bu.
Ikincisi ise ikinci fotograftaki orkidem. Orkidemi aldiktan bir sure sonra ciceklerini doktuler. Suan bir dalinda hic cicek yokken ( sanirim bu dal kuruma yolunda ) diger dalinda sadece 3 cicegi kaldi ve kokleri de kurumaya basladi.
Yardimci olursaniz cok sevinirim
Tesekkurler.

Eklenen Resimler

yakamoz83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 17:43   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2014
Iki fotograf yukleyemedim. Bu yuzden ayri ayri gondermek durumunda kaldim. Bu da diger orkidem.

Eklenen Resimler

yakamoz83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 17:11   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2014
Arkadaşlar benim keiki köke yakın olan ana gövdeden çıktı ilginç şekilde

erkansen13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 01:16   #82
Ağaçsever

scpr's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2014
Kökten keiki ayırma...

Merhaba,
Peki bu kökten gelen keikiyi nasıl ayırabiliriz? Resmini paylaştığım anne orkidemin 3 yaprağında problem var. Büyük ihtimalle kesilecek. O zaman yavru için uygun bir yer açılacak.Ben bu yavruyu ayırmasam büyüme şekli problem yaratır mı ve orkidelere bir zararı olur mu? Aslında çok ilginç bir görüntüsü olacağını düşünüyorum ama orkideleri kaybetme olasılığı varsa ayırma konusunda bilgisi olan bir arkadaşın desteğine ihtiyacım var...

Name:  orkide keiki.jpg
Views: 5561
Size:  33.2 KB

Düzenleyen scpr : 24-06-2014 saat 06:54
scpr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2014, 18:27   #83
Ağaçsever

YasminMeric's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2014
Merhabalar,yaklasik 2 hafta once yurt disindan siparis ettigim orkide keiki paste diye bir hormonu cicek dalindaki gozlere uyguladim.Gozlerde uyanma var ve her gun buyuduklerini gorebiliyorum.Bu sekilde orkide cogaltan var mi acaba??

YasminMeric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2014, 14:25   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2011
keiki nasıl ayırabilirim

Merhaba, Bu keikiyi nasıl ayırabilirim?
Teşekkürler,
Özgül

Eklenen Resimler

lili_bdm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2014, 15:26   #85
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lili_bdm Mesajı Göster
Merhaba, Bu keikiyi nasıl ayırabilirim?
Teşekkürler,
Özgül
merhaba ayırmak için daha erken çünki kökler oluşmamış 3-4 kök olduğunda kökler 5-6 cm boya ulaştığında çiçek sapını steril bir jiletle ya da kesiciyle keserek ayırın.
Kök oluşması için tedarik edebilirseniz sphagnum yosununu yaprak diplerine sarın nemli tutacak ve daha iyi köklenme olacaktır.

mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2014, 21:25   #86
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YasminMeric Mesajı Göster
Merhabalar,yaklasik 2 hafta once yurt disindan siparis ettigim orkide keiki paste diye bir hormonu cicek dalindaki gozlere uyguladim.Gozlerde uyanma var ve her gun buyuduklerini gorebiliyorum.Bu sekilde orkide cogaltan var mi acaba??
Sayın YASMİNMERİÇ;

Öncelilkle aramıza hoş geldiniz. Hormon uygulanmış haliyle gözlerdeki hareketliliği görmek açısından resim ekler misiniz?

Bir başka husus hormonun size toplam maliyeti ne oldu?

Son olarak hangi siteden sipariş verdiğinizi link olarak eklemeniz mümkün müdür.

SAYGILARIMLA.

SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2015, 17:29   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2015
Smile orkide v keiki

I merhabalar acaba bu yavrular ne yapmaya çalışıyor. keiki mi? değilse de Keiki vermesini istiyorum acaba gazlı bezle sarsam olur mu..? **** ne yapmalıyım? Aynı zamanda ilk resimdeki orkidenin yapraklarında yumuşama var. yaprakları yumuşayan orkidelere nasıl bir tedavi uygulayabilirim? sphangum yosunu ve orkide için torfu nerden bulabilirim? orkide için satılanlar var ama izlediğim videolardan ve gördüğüm resimlerden alakası yok bunun. daha çok türüf. ayrıca kökleri hiç kalmayan sadece yaprakları kalan orkideden umut doğar mı? Teşekkür ederim. ..

Eklenen Resimler

Düzenleyen meltemdkn : 01-02-2015 saat 21:24 Neden: eksik bilgi
meltemdkn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2015, 08:42   #88
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meltemdkn Mesajı Göster
I merhabalar acaba bu yavrular ne yapmaya çalışıyor. keiki mi? değilse de Keiki vermesini istiyorum acaba gazlı bezle sarsam olur mu..? **** ne yapmalıyım? Aynı zamanda ilk resimdeki orkidenin yapraklarında yumuşama var. yaprakları yumuşayan orkidelere nasıl bir tedavi uygulayabilirim? sphangum yosunu ve orkide için torfu nerden bulabilirim? orkide için satılanlar var ama izlediğim videolardan ve gördüğüm resimlerden alakası yok bunun. daha çok türüf. ayrıca kökleri hiç kalmayan sadece yaprakları kalan orkideden umut doğar mı? Teşekkür ederim. ..
merhaba resimlerde daire içine aldıklarınız keiki değil çiçek açmak için sürgün vermiş.Ancak alttaki resimde bulanık çıkmış ondan emin değilim.Keiki almak için bitkinizi bulunduğu ortama göre daha gölge bir ortamda tutmanız gerek bu esnada fazla gübreleme de yapmamalısınız.Her canlı neslini devam ettirmek ister orkideniz eğer hayatını riskte hisseder ise keiki oluşturur.Bu durum genelde bakımsız orkidelerde daha fazla görülebilir.Bu bekleyiş döneminde orkideniz özellikle geceleri birkaç saat hafif esintiler almalı eğer hafif esinti sağlayamıyorsanız sıcaklığı 16-20 derece arasında tutmalısınız.Yine geceleri yapraklarına su fıslatın ancak yaprak diplerinde su birikmesin bu bitkinizi çürütebilir.Bu şartları sağladıktan sonra çiçek sapındaki tomurcukların üzerindeki zarımsı kısımı kaldırın böylelikle altındaki tomurcuk daha çabuk sürecektir.Ancak kabuğu kaldırma sırasında alttaki tomurcuğa zarar vermeyin

Orkide torfu nedir açıkçası görmedim bilmiyorum Orkidelere torflu harç konulmaz torf yapısı itibariyle çok nem tutar bu da orkide köklerinizi çürütür.Ben şöyle bir harç hazırlıyorum isterseniz siz de hazırlayabilirsiniz. 3 ölçü Çam kabukları+1 ölçü odun kömürü+ 1 ölçü pomza taşı
Pomza taşı bulamazsanız koymayabilirsiniz bunun içerisine yarım kibrit kutusu büyüklüğünde parçalara ayrılmış strafor parçaları da koyabilirsiniz.
ben Çam kabuklarını hazır almıyorum doğadan topluyorum siz hazır alacaksanız direkt kullanın ancak doğadan toplayacaksanız dezenfekte etmeniz gerek onu da bir ara anlatırım
Sanırım kökleri problemli orkideniz var resimlerini eklememişsiniz problemli bölgeleri keserek uzaklaştırın, kesilen bölgeye tarçın sürüp dezenfekte edin. Temiz Harca ve küçük şeffaf bir saksıya orkidenizi dikin.Orkidenizin üzerini şeffaf bir naylon poşet ile sera ortamı gibi kapatın.Geceleri üzerini açın birkaç saat hafif esinti alsın sonra yine poşeti kapatın.Boş camsil kabını iyice temizleyin ve içerisine su ile orkide besini koyun ara ara püskürtün.Bu işlem birkaç ay sürebilir ancak emeğinizin karşılığını mutlaka görürsünüz.
Kolay gelsin...

meltemdkn beğendi.
Eski 02-02-2015, 16:28   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2015
Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 Mesajı Göster
merhaba resimlerde daire içine aldıklarınız keiki değil çiçek açmak için sürgün vermiş.Ancak alttaki resimde bulanık çıkmış ondan emin değilim.Keiki almak için bitkinizi bulunduğu ortama göre daha gölge bir ortamda tutmanız gerek bu esnada fazla gübreleme de yapmamalısınız.Her canlı neslini devam ettirmek ister orkideniz eğer hayatını riskte hisseder ise keiki oluşturur.Bu durum genelde bakımsız orkidelerde daha fazla görülebilir.Bu bekleyiş döneminde orkideniz özellikle geceleri birkaç saat hafif esintiler almalı eğer hafif esinti sağlayamıyorsanız sıcaklığı 16-20 derece arasında tutmalısınız.Yine geceleri yapraklarına su fıslatın ancak yaprak diplerinde su birikmesin bu bitkinizi çürütebilir.Bu şartları sağladıktan sonra çiçek sapındaki tomurcukların üzerindeki zarımsı kısımı kaldırın böylelikle altındaki tomurcuk daha çabuk sürecektir.Ancak kabuğu kaldırma sırasında alttaki tomurcuğa zarar vermeyin

Orkide torfu nedir açıkçası görmedim bilmiyorum Orkidelere torflu harç konulmaz torf yapısı itibariyle çok nem tutar bu da orkide köklerinizi çürütür.Ben şöyle bir harç hazırlıyorum isterseniz siz de hazırlayabilirsiniz. 3 ölçü Çam kabukları+1 ölçü odun kömürü+ 1 ölçü pomza taşı
Pomza taşı bulamazsanız koymayabilirsiniz bunun içerisine yarım kibrit kutusu büyüklüğünde parçalara ayrılmış strafor parçaları da koyabilirsiniz.
ben Çam kabuklarını hazır almıyorum doğadan topluyorum siz hazır alacaksanız direkt kullanın ancak doğadan toplayacaksanız dezenfekte etmeniz gerek onu da bir ara anlatırım
Sanırım kökleri problemli orkideniz var resimlerini eklememişsiniz problemli bölgeleri keserek uzaklaştırın, kesilen bölgeye tarçın sürüp dezenfekte edin. Temiz Harca ve küçük şeffaf bir saksıya orkidenizi dikin.Orkidenizin üzerini şeffaf bir naylon poşet ile sera ortamı gibi kapatın.Geceleri üzerini açın birkaç saat hafif esinti alsın sonra yine poşeti kapatın.Boş camsil kabını iyice temizleyin ve içerisine su ile orkide besini koyun ara ara püskürtün.Bu işlem birkaç ay sürebilir ancak emeğinizin karşılığını mutlaka görürsünüz.
Kolay gelsin...
öncelikle cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Maalesef köklerini çürütecek kadar suda beklettim. suda beklettiğim süre içinde 6 orkide de ikişer dal çiçek sapı verdi. sandım ki suda beklediği için. Meğerse imdat çağrısı veriyormuş yavrucuklar. sonra dalındaki çiçekler açmadan kurumaya ve dökülmeye başladı. normal gitmeyen bişeyler olduğunu anlayınca da çok geç olmuştu. köklerin hali içler acısıydı. neyse elimden geldiğince temizlemeye çalıştım. tekrar saksılarına koydum. şimdi daha az suluyorum. yine pencere önlerinde duruyorlar. şimdi üzerinde çiçekler varken de poşet geçirmeli miyim? bu durum yumuşayan yaprakları kurtarır mı? mutfaktan dolayı oda sürekli nem alıyor. ne kadar sıklıkla sulamalıyım? sadece altlarındaki kaplara su koysam yeterli olur mu?

meltemdkn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2015, 20:38   #90
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meltemdkn Mesajı Göster
öncelikle cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Maalesef köklerini çürütecek kadar suda beklettim. suda beklettiğim süre içinde 6 orkide de ikişer dal çiçek sapı verdi. sandım ki suda beklediği için. Meğerse imdat çağrısı veriyormuş yavrucuklar. sonra dalındaki çiçekler açmadan kurumaya ve dökülmeye başladı. normal gitmeyen bişeyler olduğunu anlayınca da çok geç olmuştu. köklerin hali içler acısıydı. neyse elimden geldiğince temizlemeye çalıştım. tekrar saksılarına koydum. şimdi daha az suluyorum. yine pencere önlerinde duruyorlar. şimdi üzerinde çiçekler varken de poşet geçirmeli miyim? bu durum yumuşayan yaprakları kurtarır mı? mutfaktan dolayı oda sürekli nem alıyor. ne kadar sıklıkla sulamalıyım? sadece altlarındaki kaplara su koysam yeterli olur mu?
7
Öncelikle yapraklari yumuşayan kökleri çürümüş orkidenizin çiçek sapını 1.boğumdan kesin kestiginiz kisima odun kömürünü toz haline getirip sürün şeffaf bir saksiya koyup üzerine şeffaf naylon poşet geçirin geceleri hafif esinti almasinı sağlayın 1-2 saat sonra poşeti kapatin harç kurudukça sulayın belli araliklarla yapraklara orkide besini uygulayin.geceleri hafif esinti almasını saglayabilirseniz yapraklarina su da püskürtün ortam sicakliginin 15-21 arası olmasını saglayın.eger hafif esinti sağlayamaz iseniz örtüsünü birkaç saat açıp havalandırın.
Kolay gelsin...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024