agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-03-2007, 22:38   #1
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Orkidelerde mantar hastalıkları

Orkidelerde zararlı olabilecek mantar hastalıkları ve de savaşma giderme yöntemlerini. ve bakım hatasından oluşan bu tarz hastalıkların hiç oluşmaması için önleyici bakım şartlarını yazacağımız bir başlık açtım.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 20:23   #2
Ağaçsever

Quardi's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
merhaba
orkidelere ayrı bir alan açılması çok çok zekice olmuş.
ben benomyli uyguladım bugün. yarın ve sonrası nasıl devam edecek bu tedavinin. bir kereye mahsus muydu?

Eklenen Resimler

Quardi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 22:37   #3
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sizden ricam sayın Quardi,
şu soruma bir cevap verin lütfen.
Ortadan çıkan son yaprak sallanıyor mu? yoksa sağlam ve diri duruyor mu?

benomyl'ü (veya benlate) gerekse ikinci sulamada yani iki hafta sonra tekrarlamanız. bu arada orkidenizi biraz kuru tutun.

Eski 09-03-2007, 19:50   #4
Ağaçsever

Quardi's Avatar

yok, ortadan çıkan yapraklar dipdiri. sadece üçlünün en altında kalan yumuşak.
ilginize teşekkür ederim. ben yeni substratı hazırlamaya çalışıyorum, bugün yarın tamamlarım.
*Tamamlayınca hemen yeni substrata mı geçireyim hasta orkidemi yoksa kurumasını mı bekleyeyim iyice?
bir püf noktası var mıdır yanlış bir iş yapmayayım.
bu süreçteki herşey için teşekkür ederim benomyli 2 haftada 1 tatbik edeceğim demek ki.
*peki hastalığın iyileşip iyileşmediğini nasıl anlayacağım? size her defasında resim yollamak çok vaktinizi almayacak mı, bunun yerine hastalığı nereden (hangi bölgenin nasıl bir renge dönüşmesinden vb gibi...) anladığınızı, neyin iyileşmesi gerektiğini bana izah edersiniz öğrenmiş olurum ve kendim takip edebilirim.
herşey için çok teşekkür ederim tekrar.
iyi çalışmalar.

Düzenleyen Quardi : 09-03-2007 saat 19:57 Neden: imla hatası
Eski 09-03-2007, 21:03   #5
Kaybettik...

praecox's Avatar

Şimdi bu substratın içinde ilaçladınız ise orkideyi yeni ektiğiniz saksı harcını da bir kez benomyl tatbiki yeterlidir yani iki hafta sonra bitkiyi fazla strsse sokmanız gerekmez. kök kesim steril makas kömür tatbiki gibi konuları bu forumda devamlı işlendi başkacada püf noktası yok veya benim bilgim dışında.
bitkiyi saksıdan çıkartmakda zorlanırsanız ki kökler saksı çeperlerine yapışmış olabilir o zaman saksıyı ılık suda 10 dk kadar yumuşatın bir gün kökleri açıkda bırakın kök budamasını ve ekimini ertesi gün yapın.

saygılar.

Eski 09-03-2007, 21:14   #6
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Sayın Praecox, son zamanlarda Peras ticari ismiyle satılan bir toprak dezenfektanı kullanıyorum ve çok memnunum. Fungal ve bakteriyel hastalıklarda etkisini gözlüyoruz. Güzel sonuçlar aldık. Etkili maddesi, peroksi asetik asit. Çökertene karşı gayet başarılı oldu. Orkide ve etoburlarda da kullanabileceğiniiz düşünüyorum.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2007, 21:50   #7
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın Mine hanım,

denemek lazım. ancak bana aktif maddesi protein denature eden bir kimyasal olduğunu göz önünde bulundurursam benomyl gibi sistematik olmadığını türetiyorum sonuç olarak bilmem haklı bir varsayım mı? peroxi aca'i bir dizi deney ve analizlerimde denaturant olarak kullanırız da pekde substratda uzun süre stabil kalabilecek bir kimyasal değildir.
tamaen bildiklerim üzerine kurduğum bir varsayım bu...
denerim ama şimdilik captan previcur gibi balyozlardan sonra çökertme arazlı bir bitki bulam gerek...

Eski 09-03-2007, 22:03   #8
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Haklısınız sistemik değil. Ekim ve dikim öncesi uygulama yapıyorum. Henüz yapraktan hiç denemedim, ancak geçen hafta üniversiteden arkadaşım akademisyen bir bitki koruma hocası ile görüştüm, dozaj ayarlaması ile bitkide de kullanılabildiğini söyledi. Ben dezenfektan kullandıktan sonra bir captan bir de benlate uyguluyorum, tabii ki etmen Rizoctonia solani değilse. (Previcur son çareydi eskiden ) malum yazın sıcakta gördüğümüz çökertenin etmeni genelde Rizoctonia, captan ve benomyl de buna etki etmiyor. Geçen yaz Huwasan 50 Tr ile kesin çözüm bulduk. Kolloidal gümüş ve hidrojen peroksit solüsyonuydu. Bitkide de uygulama yaptık, sorun yaşamadık.

Perası yeni denemeye başladım, sonuçlar güzel, ürün iddialı, fiyat çok daha ekonomik. Gelişmeleri sizinle paylaşırım.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2007, 08:09   #9
Ağaçsever

Quardi's Avatar

bu linke tıklayıp bir bakar mısınız, orkide gübresi var ve değerleri yazılmış güvenilir midir bundan sipariş edeyim mi ne dersiniz?

http://shop.gugukcuk.com/UrunAyrinti.asp?UrunID=1893

teşekkür ederim

Eski 14-03-2007, 09:59   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
çiçek coşturan markası güvenilir bir marka kullanabilirsiniz.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2007, 10:03   #11
Kaybettik...

praecox's Avatar

Değerleri müsaite benziyor ancak eser elementlerin miktarları ile ilgili bir bilgi yok...
özellikle örkidelerin saksı harçlarında çok bir besin olmadığını varsayarsak sulama suyu ile gübreleme veya yaprak gübresi bir ustalık konusudur.
burda tafsiyem orkideler için önerilen değerlerin 1/4 i ile her sulama suyuna katmanızdır.
her hafta bunu yağmur suyuna katarak sulamanızdır.

Eski 15-03-2007, 10:17   #12
Ağaçsever

Quardi's Avatar

yeni fotoğraflar

teşekkür ederim bilgileriniz için, ben yeni substratı tamamladım nihayet, ama şimdi dönüp okuyunca karışık geldi acaba bu yeni substratı içinde henüz orkide yokken ilaçlayıp sonra orkideyi mi yerleştirmeliyim böyle mi demek istediniz?
sıra sıra yazarsanız sevinirim.
*Kuru bırakmamı önermiştiniz o nedenle bu hafta sulama yapmadım, ve hala iyileşme belirtisi nedir neye bakacağım bunu da anlamadım.
yenilerin kafası hep karışık mıdır yoksa bana has bir anlamama mı bilemiyorum, kusura bakmayın.
Neticede şu an elimde 8 gündür sulamadığım, iyileşiyor mu anlamadığım, yeni substrata ne zaman yerleştireceğimi ve yerleştirirken kök kesimini nasıl yapacağımı yazılarda net olarak bulamadığım bir orkide var.
*Gümüş renginde olan kökler mi kesiliyor, yoksa sadece yeşil köklerin sarı olan uçları mı... ?
*Kestikten sonra kömür tozu kesik uçlara ilaç gibi sürülüyor anladığım kadarıyla, kömür yazılıyor bir de aktif kömür yazılıyor bu ikisinin farkını bilmiyorum.
*Ayrıca yağmur suyunu yağmur yağarken elde ederim de aktif kömürden filtrelemek nedir onu anlamadım "aktif kömür" nerde satılır, nedir? Ben şu ana kadar eve gelen damacana su ile suluyordum.
Yetrince bilgi donanımına sahip olsam da birşeyler yapsam, hiçbir şeyi tam yapamadan oturmaktan daha az yorulacağım kesin
kolay gelsin. teşekkür ederim tekrar.

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2007, 22:42   #13
Ağaçsever

Quardi's Avatar

orkidemi sulamayalı 2 gün sonra tam 2 hafta olacak.
hala ne yapmalıyım bilmiyorum.
lütfen yardımcı olur musunuz?

Eski 20-03-2007, 00:18   #14
Kaybettik...

praecox's Avatar

sulayın sayın quardi hatta bolca sulayın... sonrada uzunca bir süzülmeye bırakın.

Eski 25-03-2007, 13:09   #15
Ağaçsever

Quardi's Avatar

yeni resimler çektim. bir sorun oluştu anladığım kadarıyla orkidemin sapı mor renk aldı sadece uç kısmı yeşil kaldı. yapraklar ise aynı üç yaprağın en alındaki ve diğer yanda tek başına duran yumuşak, diğer ikisi diri. sizce ne olmuş, ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

Eski 26-03-2007, 11:42   #16
Kaybettik...

praecox's Avatar

saksı substrat değiştirdiniz mi? sapı alkollediğiniz bir makasla derhal dibinden kesin saksıyı harç değişiminde de bulaşık makinenizde yıkadınız mı veya mikrodalga fırında 10 dkk steril ettiniz mi?????

Eski 26-03-2007, 17:14   #17
Ağaçsever

Quardi's Avatar

yoo bulaşık mak. mı? hayır. dibinden morarmış sapı mı hemen keseyim. öyle bir bilgi yoktu ben substratı değiştirdim kökleri dediğiniz gibi kestim ve kömür tozu yaptım. ama saksıya bişey yapmadım. kesince sapı ne yapayım anlatırmısınız?

Eski 26-03-2007, 18:06   #18
Ağaçsever

Quardi's Avatar

ya üff valla sıkıldım ama atıcam şimdi çöpe herşeyi! birşey okuyorum yapıyorum başka birşey oluyor. ne yapacağımı da tam anlamıyorum. mantar hastalıkları diye başlık açtık da bir tek ben varım bir sorun yazan haftalardır. ama çare yok işte öldü gitti benim orkidem ordan kes burdan kes sıkıldım valla kestim işte şimdide en dibinden dediğiniz gibi. E kestim de nooldu kestim masaya koydum. bekler artık öyle orda 4 yaprak kalmış orkide.

Eski 30-03-2007, 10:11   #19
Kaybettik...

praecox's Avatar

paniklemeyin...
forumu okuyun.

Eski 16-03-2008, 22:07   #20
Yeni Üye

ay-ay-das's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2008
Benim bir aylik orkidem var,yapraklarinda kahverengi lekeler olusuyor bu mantar hastaligimi?lütfen cevap bekliyorum.

ay-ay-das Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2008, 22:43   #21
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ay-ay-das Mesajı Göster
Benim bir aylik orkidem var,yapraklarinda kahverengi lekeler olusuyor bu mantar hastaligimi?lütfen cevap bekliyorum.
Kahve rengi lekelerin değişik sebepleri olabilir. Güneş yanığı, bakteryel olabileceği gibi mantari de olabilir. Lekeler sulu cıvık bir dokuya dönüşüyorsa bakteryel bir hastalıktır. yapılabilecek pek bir şey yok. Olan yaprakları kesmek gerekir bitki belki kurtulur. Güneş yanığı ise etrafında siyah hareler olmalı güneşden çekin o lezyon düzelmez ama diğer yaprakları yanmaktan kurtarırsınız.
Mantar ise bir fungicide tatbik etmek gerekir.
Viral bir araz ise leke etrafında simetrik hareler olması gerek bu durumda ise yapılabileek hiç bir şey yok...
Resim eklerseniz daha kesin bir şey söylenebilirdi.

agozce beğendi.
Eski 17-03-2008, 20:26   #22
Yeni Üye

ay-ay-das's Avatar

Cevap icin tesekkür ederim.Lekeler sulu kücük lekelerdi, bugün sabah sorunlu yapragi kestim.Umarim orkidem düzelir.

Eski 18-03-2008, 09:52   #23
Yeni Üye

ay-ay-das's Avatar

Sn Moderator bugün sabah orkidemi sularken,köklerinde örümcek agi gibipamukcuklar var ve köklerde cürümeler gördüm sizce ne yapabilirim normalmi?

Eski 18-03-2008, 10:51   #24
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın ay-ay-das,

kokarım o gördükleriniz mantar mükozası, ancak fibrinlerin o derece belirgin ve hatta semirilmiş gibi görünmeleri, bakımında ciddi hatalar yaptığınız anlamına gelir. Bu kökleri saran pathogen mantarlar köklerle bir symbiose'ye girmez sadece çürümelerine sebep olur. Saksı harcınızı kurutmak zorundasınız sonra da diğer ilaçları tatbik etmelisiniz.

Tabii tüm bunlar bitkiyi görmeden kesin bir şey söylenemiyeceğinden, tahmini bir söylemdir.

Eski 18-03-2008, 15:25   #25
Yeni Üye

ay-ay-das's Avatar

Orkidemi aldigim günden beri sitedeki bilgilerden yararlanmaya calistim, ama yinede hatam olabilir.Bu söyledigim pamukcuklar cok azdi ben onu peceteyle temizledim ,diger yandan cicekleri ve tomurcuklari var bir daha gördügümde fotograf gönderecegim. umarim cok gec degildir.

Eski 19-03-2008, 12:55   #26
Yeni Üye

ay-ay-das's Avatar

Sayin Moderatör fungicidenin nedemek oldugunu anlamadim bana aciklayabilirmisiniz lütfen. Bahsetmis oldugum kök cürümesi cok az 2yada 3kökte bir santime bile ulasmamis cevap bekliyorum lütfen .saygilar

Düzenleyen ay-ay-das : 19-03-2008 saat 14:18
Eski 19-03-2008, 13:03   #27
Kaybettik...

praecox's Avatar

Fungus = mantar fungicide = mantara karşı ilaç

Eski 19-03-2008, 14:20   #28
Yeni Üye

ay-ay-das's Avatar

Ben Avusturya"da yasiyorum Bauhausta varmidir?http://www.agaclar.net/forum/images/smilies/frown.gif

Eski 10-05-2008, 20:57   #29
Yeni Üye

sehan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2008
Beyaz kurtlar ve lekeler

Merhaba Sayin praecox,
Yeni bir orkide hediye aldim,ama sanirim iyi degil köklerinde beyaz kurtlar vardi.Üzeri cicekli olmasina ragmen substratini bosaltmak zorunda kaldim.Köklerin cogu sararmis ve yaprak kökleride siyahlasmis, yapraklarin üzerinde kahverengi lekeler var.Mantar olabilir mi?Sararan kökleri kesip tekrar saksiya koymayi düsünüyorum,sizce neyapmaliyim:confused:Gönderdigim resimlerden bana yardimci olurmusunuz.

Eklenen Resimler

sehan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2008, 11:18   #30
Kaybettik...

praecox's Avatar

Gönderdiğiniz resimden bitkide bir sorun olduğu belli ancak ne olduğunu anlamadım. En azından Yapraktaki lekeler lezyon mu yoksa kökteki buruşmalardan mı tam anlaşılmadı.

Köklerde sorun olduğu çok belli. Saksı harcı değiştirip kök budaması yapmanız en iyisi olacaktır.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024