agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-10-2011, 13:13   #1951
Ağaç Dostu

emily14's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aygün Mesajı Göster
Sevgili emily14,
Çok yaratıcı bir uygulama olmuş. Gerçekten ilginç ve güzel. Orkidenin böyle bir özelliğinin, yani ağaç gövdelerinde de yaşadığını biliyordum ama evde uygulamak... Heyecan verici doğrusu.

Sanırım içi oyulmuş bir ağaç kütüğüne yerleştirmişsiniz.
İçindekiler bildiğimiz sıradan ağaç kabukları mı?

Kısacası daha ayrıntılı bilgiler verir misiniz. Belki bende düşünebilir ve uygularım. Çok hoşuma gitti. Teşekkürler...
tesekkurler sevgili Aygün,

ben dag orman gezmeyi cok severim her gittigim yerde bu tarz kutuk
kok vb buldugumda da arabanin arkasini doldurur gelirim

bu da onlardan biri icini ben oymadim, ici bosalmis bir agacin govdesi aslinda
buyuk olan ama digerleri kucuk ici oyuk agacin budak yerleri... substrati yerlestirmek icin oldukca idealler, bir de orkidelerin koklerini baglamaya gerek kalmiyor boyle olunca, ben mumkun oldugunca kokleri bu agaclara serdim ve ustunu substratla doldurdum, en ustlerinde de agaclarin kabuklarindan yerlestirdim, sulamayi surekli puskurtme seklinde yapiyorum ve agaclari yerlestirdigim kutunun dibi tas dolu, bu kisimda surekli 1 parmak su bulunduruyorum... ilginc ve olmasi gerekeni cok kisa bir surede gozlemliyorsunuz, agac alttan suyu emdigi icin kendisi substrata donusuyor ve kokler agaca zamkla yapistirmis gibi tutumuyor asi su sebebiyle orkideleri kurutma sansiniz yok yani... birde surekli nem oluyor ki agac kabuklarimda yosunlar olusmaya basladi, bu da dogal nem koruma ve goruntu acisindan iyi bir sonuc oldu... yani amacim dogal ekolojik dongusunu olusturabiliecekbir ortam yaratabilmekti, simdilik iyi gibi bakalim sonrasi ne olacak bir de ciceklendiklerinde keyfime diyecek yok... anladigim kadariyla (bir kisminin turlerini burdan arkadaslar soyledi, bir kismi hala bilmiyorum ciceklenince anlayacgiz) 3 farkli cesit olamak uzere 6 orkidem var aynı kutunun icinde...

Seabert74 beğendi.

Düzenleyen emily14 : 29-10-2011 saat 13:13 Neden: yazim hatasi
emily14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2011, 13:27   #1952
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
bu da dogal nem koruma ve goruntu acisindan iyi bir sonuc oldu... yani amacim dogal ekolojik dongusunu olusturabiliecekbir ortam yaratabilmekti

sevgili emily14,
İşte beni etkileyen asıl bu . Yani doğalı yakalamanız. Bu müthiş bir şey. Ağaç kütükleri ne güzel değil mi. Hele de bitkilerle uyumlarını başarıya dönüştürmek...Yosunlanması, kütüğün substrata dönüşmesi, nem sürekliliğinin sağlanması...Harikasınız, bayıldım ben bu işe Görüntü, her şey tam istediğim gibi.

Hmm, napıyor muşum? Bundan sonra aklımda ağaç kütükleriyle... Orman, dağ gezme şansım yok ama odun kereste kesilen, parçalara ayrılan açık yerler olur hani. Bir iki yer var yakınlarımda, bir gün uğramalı

Sevgiler...

Düzenleyen aygün : 29-10-2011 saat 14:06
aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2011, 00:41   #1953
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2009
Galeri: 7
Sayın beyazorkide84,
Yapraklarına su sıkmayın. Sulamada bile göbeğine su denk gelmesin. Yapraklara sıkarak göbeğine su gelmesine sebep oluyor olabilirsiniz.

Sulama biçiminiz değişmeli. Haftada bir gün, sabah erken saat, toprağın üstünden su dökün, alttan aksın aksın bitsin. Ya da su dolu bir leğene oturtun hava kabarcıkları çıksın üstten ama göbeği gömülmemeli.
Güzel bir ışık almalı.
Üstteki kökleri ölebilir yenilerini çıkartır iyi bakılınca.
Çiçek dökebilir satın alınıp eve getirilenler yer değişimiyle çiçek ve tomurcuk dökerler genellikle. Bir süre dinlenecek ve tekrar açacaktır.
Saksısı şeffaf olmalı, içinde kökler yer yer gözükmeli. yeşillik, mantar, yosun gibi şeyler gözlenmemeli.
Torfu da orkide torfu olmalı, sakın çıkartıp toprağa dikmeyin yaşamaz.
Bol çiçekli günler diliyorum.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 22:33
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2011, 13:32   #1954
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

OİR1938's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2010
Phalaenopsis'lerimden bazı örnekler sunmak istedim.

Name:  Kopyası 075.jpg
Views: 1455
Size:  53.9 KB

maki01 beğendi.
OİR1938 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2011, 13:38   #1955

OİR1938's Avatar

Name:  035.jpg
Views: 1263
Size:  44.3 KB

maki01 beğendi.
Eski 30-10-2011, 13:41   #1956

OİR1938's Avatar

Name:  085.jpg
Views: 1613
Size:  47.4 KB

maki01 beğendi.
Eski 30-10-2011, 13:43   #1957

OİR1938's Avatar

Name:  096.jpg
Views: 1225
Size:  59.7 KB

maki01 beğendi.
Eski 30-10-2011, 13:44   #1958

OİR1938's Avatar

Name:  100.jpg
Views: 1205
Size:  59.3 KB

maki01 beğendi.
Eski 30-10-2011, 15:58   #1959
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2011
Sayın OİR1938;
gerçekten mükemmeller. Çok güzel yetiştirmişsiniz. Tebrik ederim...

maki01 beğendi.
fkopar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2011, 15:59   #1960
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2011
merhaba,
orkidem hızla gelişiyor, yeni çıkan kökler çok çabuk büyüyorlar.
dün orkidemi incelediğimde dalında yeni bir oluşumun olduğunu fark ettim. 2. fotoğrafta görünmektedir. acaba bu yeni oluşum keiki midir?

Eklenen Resimler

serkyil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2011, 19:20   #1961
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2011
inşallah keikidir seko

fkopar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2011, 17:49   #1962
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Çiçekleriniz,OLAĞANÜSTÜ güzel dolayısıyla bunları bu hale getirebilen sizlerde OLAĞANÜSTÜSÜNÜZ.Tebrikler Sayın OIR1938...

maki01 beğendi.
Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2011, 17:53   #1963
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkyil Mesajı Göster
merhaba,
dün orkidemi incelediğimde dalında yeni bir oluşumun olduğunu fark ettim. 2. fotoğrafta görünmektedir. acaba bu yeni oluşum keiki midir?
Sayın serkkyil,
Sordunuz cevap verdim.İnanmadınızmı?tekrar soruyorsunuz.İnşaalah keiki dir.

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2011, 22:51   #1964
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 41
Alıntı:
merhaba,
çiçek filizi olabilir, bence

Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2011, 08:58   #1965
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner Mesajı Göster
Sayın serkkyil,
Sordunuz cevap verdim.İnanmadınızmı?tekrar soruyorsunuz.İnşaalah keiki dir.
sayın Ziya Bey,
orkidelerimle ilgili bir önceki sorumda dalındaki oluşum mevcut değildi. birkaç gün önce ortaya çıktı. ben de keiki olup olmadığını merak ettiğim için tekrar sordum. vaktinizi ayırdığınız için teşekkürler

Eski 01-11-2011, 11:36   #1966

OİR1938's Avatar

Sayın Ziya Soner ! Nazik mesajınız için teşekkürler.
Sizin gibi bir duayenin yardım ve destekleri ile bu merakımı
geliştirebiliyorsam ne mutlu bana.
Üstün bilgi ve deneyimi ile ZİYA SONER' in varlığı
bizlerin şansıdır. İyiki varsınız.
Saygılarımla. OİR.

maki01 beğendi.
Eski 02-11-2011, 20:41   #1967
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Sayın OİR1938, maşallah hem de 41 kere. Gözüm gönlüm açıldı. İşte kendini adamış ve bu işin kitabını yazmış bir phalaenopsis meraklısı. Bizi fotoğraflarınızdan esirgemeyin.
Sayın serkyil, 2. resim çok net değil. Ancak ben keiki olabileceğini düşünüyorum. Daha net çekebilirseniz daha kesin yanıt vermemiz mümkün olur.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 22:32
Eski 04-11-2011, 20:23   #1968
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Sayın Serkyıl,

Alıntı:
merhaba,
Sizinle düşüncelerimi paylaşmakta geç kaldım ama gene de yararlı olacağını düşündüğüm için yazmadan yapamadım. Sayın Ziya Soner üstad haklı. Orkideniz gayet sağlıklı. Ben daha da güzel olabileceğini düşünüyorum. Benim düşüncelerim şöyle: Orkideniz çiçeğini dökmüş sanırım. Bitkinin kökleri dışarıya doğru dönmüş. Bunun anlamı saksısının küçük kaldığı ve substratının sıkışık olduğudur. Orkideler büyük saksıya ihtiyaç duymazlar denir, ama bir boy büyük saksının çok fazla avantajları var. Dikkat ederseniz 2 ya da 3 çiçek sapı çıkaran orkidelerin saksıları daha büyük ve yaprakları da neredeyse devasa oluyor. Yani ne kadar kök o kadar yaprak, ne kadar yaprak o kadar çiçek. 2. resimdeki gelişme keiki olabilir. Benim gözlemlerime göre orkideler sıkıldıkları zaman keiki çıkarıyorlar. Bu nedenle de saksı değiştirmeniz gerekiyor.

Öte yandan eğer gelişme keiki ise; yavrular annelerini çok yıpratıyorlar. Orkidenin çiçek açmasını engelliyorlar. Zaten aynı renk ve aynı cins bir orkideniz var, ikincisi bence gerekli değil. Takdir sizin tabii... Bu durumda da saksısını büyük saksı ile değiştirirseniz orkide yönünden keikinin bakımı daha kolay olacaktır.

Benim büyük saksıya aldığım orkidelerin tamamı 2 şer çiçek sapı verdiler. Geçen sene de 2 şer saplı çiçek açtılar. Orkidelerimi çiçeklendikleri zaman bu sitede paylaşacağım.

malicetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2011, 21:31   #1969
Ağaç Dostu

emily14's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aygün Mesajı Göster
bu da dogal nem koruma ve goruntu acisindan iyi bir sonuc oldu... yani amacim dogal ekolojik dongusunu olusturabiliecekbir ortam yaratabilmekti

sevgili emily14,
İşte beni etkileyen asıl bu . Yani doğalı yakalamanız. Bu müthiş bir şey. Ağaç kütükleri ne güzel değil mi. Hele de bitkilerle uyumlarını başarıya dönüştürmek...Yosunlanması, kütüğün substrata dönüşmesi, nem sürekliliğinin sağlanması...Harikasınız, bayıldım ben bu işe Görüntü, her şey tam istediğim gibi.

Hmm, napıyor muşum? Bundan sonra aklımda ağaç kütükleriyle... Orman, dağ gezme şansım yok ama odun kereste kesilen, parçalara ayrılan açık yerler olur hani. Bir iki yer var yakınlarımda, bir gün uğramalı

Sevgiler...
Sevgili Aygün,

Ben bundan sonra daha fazla toplarim, elime guzel parcalar gecerse haber veririm, zira benim terasim artik doldu, icimde binlercesini yetistirmek var ama, onlari mutlu edememekten korkuyorum o yuzden seve seve yeni buldugum kutukleri paylasabilirim

hatta yarin bir tereslik olmazsa Bayramiç'te olacagim kaz daglarina bir giris yaparim yolumun ustune cikanlari yuklenirim, istanbul'a donunce haber ederim. yeterki siz o guzellikleri olduklari gibi dogal yasamlarina kavusturmak isteyin

emily14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2011, 00:50   #1970
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Sayın serkyil,
Ben de aynı fikirdeyim. Orkide sağlıklı ama kökler çok sıkışık. Öyle bir zaman geliyor ki köklerden saksıda harca yer kalmıyor. Sanki kökler birbirini emiyor gibi bir görüntü oluşuyor. Böyle durumlarda bitki zorlanır, büyümesi yavaşlar, tomurcuk dökebilir. Keiki durumunda bol ışıklı odaya tülden yarım metre kadar geriye almalısınız, ayda 1 besin vermelisiniz, bir boy büyük saksı ve orkide torfu çiçeğinizi kanatlandıracaktır.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 22:31
Eski 06-11-2011, 11:32   #1971
Yeni Üye

upsa's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2011
Merhaba,
Orkidemin hem 3. bogumunun uzerinden hem de 6. bogumunun uzerinden cikan, ustu cicekli dallar var. Cicekler dokuldukten sonra hangi bogumdan kesmem gerekiyor? Cicek sapinin 2/3 oranina denk gelen gozun 2cm ustunden kesmeli deniyor, bu durumda ben nereden kesmeliyim acaba? Resmini ekliyorum umarim gorebilirsiniz. Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.
http://imageshack.us/photo/my-images/253/pb080337.jpg/
Bu arada hepinize iyi bayramlar dilerim.
Saygilarimla,
Elif

Düzenleyen upsa : 06-11-2011 saat 11:33 Neden: Resim linki duzeltme
upsa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2011, 21:19   #1972
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayın Upsa, orkideniz çok güzel. Eğer iyi bakabilirseniz aynı orkideden her yıl böyle güzel hatta çok daha güzel çiçekler elde edebilirsiniz. Sanırım orkide yetiştirmekte yenisiniz. Forumda orkide bakımı için gerekli her türlü bilgi var. Ama doğal olarak dağınık. Ben en temel bilgileri kısaca özetleyeceğim. Umarım yararlı olur.

1.Gündüzlerin çok kısa olduğu kış mevsiminde sabah veya akşam üzerleri orkidenin 2 saat kadar direkt güneş görmesini sağlayın. Daha fazlası yapraklarını yakabilir. Sonrasında da aydınlık perdesiz bir pencere önünde dursun. Çünkü ışık orkidenin çiçek açması için birinci koşuldur. Forumda tül arkası deniyor, benim deneyimlerime göre kış mevsiminde tül arkası ışık yeterli olmuyor.

2.Sulama çok önemli. Mutlaka hafta bir, sabah saatlerinde ve daldırma usulü sulayın. Kullanacağınız su imkanınız varsa yağmur suyu olsun. Yoksa damacana suyu kullanın. Daldırmayı nasıl yapacaksınız?.. Orkide saksısını içine daldırabileceğiniz bir başka kap bulun ve bu kaba ılık su koyun. Saksıyı yeteri kadar bu kabın içine daldırın, su orkidenin ilk yaprağına kadar gelsin ve bir iki dakika bekledikten sonra saksıyı süzdürüp yerine koyun.Altındakesinlikle su kalmasın. Hatta hava müsaitse dışarda havalandırın.
3.Gübreleme de önemli. Her 15 günde bir daldırdığınız suya ölçüsüne uygun olarak vilmorin orkide gübresi koyup sulayın.

4.Çiçekler dökültükten sonra saksısını bir boy saksı ile fıstıkçamı kabuğu,(%60-70) şişe mantarı (%20-30) ve mangal kömüründen oluşan yeni substrat kullanarak değiştirin.

5.Gözlemleyin. Sıkı sık orkidenin saksısının içerisindeki kökleri, yaprakları ve çiçekleri gözlemleyin. Saksının içinden görünen kökler daima yeşil olsun. Çiçeksiz olduğu zaman füze başı gibi kırmızıya yakın bir renkle büyüyeceklerdlr. Gene çiçeksiz dönemde yaprak çıkaracaktır. 2 - 3 yaprak çıkardıktan sonra da çiçeklenecektir.

6.Gelelim sorunuza, bu en kolay yapılacak iştir. Forumdaki bilgilerin aksine ben çiçekler döküldükten sonra çiçek sapını en dipten kesmekten yanayım. Kendim hep böyle yapıyorum. Göreceksiniz bu güzel çiçekler ömrünü tamamlayıp
-ki 4 - 6 aydır- çiçek sapını en dipten kestikten sonra orkidenizde önce köklerde büyüme başlayacak daha sonra 2 ya da 3 yaprak çıkaracak ve sonrasında bu çiçek sapının bulunduğu yaprağın üstündeki yapraklardan birisinin gövde ile birleştiği yerden yeni bir -iki de olabilir- çiçek sapı çıkaracak ve yeniden muhteşem çiçekler açacaktır. Yeter ki yukarda özetlediğim bilgiler ışığında bakımını yapın.

Düzenleyen malicetin : 09-11-2011 saat 12:30
Eski 07-11-2011, 12:28   #1973
Yeni Üye

upsa's Avatar

Sayin Malicetin,

Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim. Haklisiniz, orkide bakimina yeni basladim, ilkini bu sene agustos basinda aldim, su anda 8 tane oldular. Korkarim bu sekilde giderse evde yasayacak yer kalmayacak

Ilk gunden beri bu siteyi takip ediyorum ve soylenenleri uygulamaya calisiyorum ama dediginiz gibi bilgiler daginik, siz cok guzel ozetlemissiniz. Dediklerinizi uygulayacagim.

Bu arada daha dun iki tane cicekleri dokulen orkidemi 2/3 gozunun ustunden kestim. Bugun sizin dediginiz gibi en dipten kesersem bir sorun olur mu? Yine tarcin surmeli miyim yoksa yeni dal cikacagi icin surmeme gerek yok mu? Bir de belirttiginiz yeni dal/dallarin olusumu ve ciceklenmesi ne kadar zamanda olur acaba?

Saygilarimla,
Elif

Eski 07-11-2011, 20:22   #1974
Ağaçsever

malicetin's Avatar

sayın Upsa, Ben şöyle düşünüyorum: Orkideler kış mevsiminde çeçek açmalıdır. Çünkü yaz mevsiminde tatile gidiyoruz, genellikle evde olmuyoruz. Ayrıca yaz mevsiminde çiçek bakımı zordur.Zaten her yer çiçek, orkide çiçeğine fazlaca ihtiyaç yok. Bunedenle ben orkidelerimin kış mevsiminde çiçek açmasını istiyorum. Şu anda 12 orkidemin tümü çiçek sapı çıkardılar. Bunlardan 5 i 2 şer saplı. Bunu sağlamak için haziran ayında yeni açmış olmasına falan bakmadan hepsinin çiçek saplarını en dipten kesiyorum. Bu mevsimde de yeniden çiçeğe duruyorlar. Bu mantıktan hareket edersek Haziran ayına kadar orkidenin çiçeklenmesini istememiz gerekir. Bunun için de çiçek sapını kökten değil eğer canlı ise alttan 3 boğumun 2 cm üstünden kesmemiz uygun olur. Bu durumda orkide mevcut çiçek sapından bir iki ay içerisinde yeni çiçek sürgünü verecek ve hazirana kadar çiçeklenme sürecektir. Haziran ayında kökten kesersiniz. Yani bu mevsimde en dipten kesmeyin derim. Kestiğiniz yerlere toz tarçın sürseniz iyi olur.

Eski 07-11-2011, 22:16   #1975
Yeni Üye

upsa's Avatar

Sayin Malicetin,
Cok tesekkur ederim, gercekten cok isime yarayacak bilgiler vermissiniz. Basinizi sisirdim ama son bir sorum daha var; bu durumda yukarida resmini gonderdigim orkidemin bir dali tam ucuncu bogumdan cikiyor. Keserken nasil keseyim, dali oldugu gibi birakip biraz ustunden kesersem hem ayni daldan hem de kestigim yerden cicek acmaya devam eder mi? Tam ucuncu boguma denk gelmis aksi gibi, ne yapacagimi sasirdim...
Bu arada bugun iki tane daha orkide edindim, toplam on oldu
Saygilarimla,
Elif

Eski 08-11-2011, 20:32   #1976
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayın Upsa, prensip şu: hani 3.boğum diye söz ediyoruz ya, o boğumu kaplayan kapağın yeşil olması gerekiyor. Sararmışsa o boğum ölmüştür. 3. ya da 5. çok önemli değil, siz kapağı yeşil olan boğumun 2 cm üstünden kesin. Altında dal da olabilir. O daldaki çiçekler bitmişse dalı kesin. Bu siteyi çok fazla şişirmemek için benim özel email'ime de yazabilirsiniz. Yardımcı olmaya çalışırım. Substrat konusunda da yardımcı olurum. Çünkü evimin karşısında 800 adet fıstık çamı var.

Düzenleyen malicetin : 13-11-2011 saat 16:51
Eski 09-11-2011, 11:50   #1977
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malicetin Mesajı Göster
Sizinle düşüncelerimi paylaşmakta geç kaldım ama gene de yararlı olacağını düşündüğüm için yazmadan yapamadım. Sayın Ziya Soner üstad haklı. Orkideniz gayet sağlıklı. Ben daha da güzel olabileceğini düşünüyorum. Benim düşüncelerim şöyle: Orkideniz çiçeğini dökmüş sanırım. Bitkinin kökleri dışarıya doğru dönmüş. Bunun anlamı saksısının küçük kaldığı ve substratının sıkışık olduğudur. Orkideler büyük saksıya ihtiyaç duymazlar denir, ama bir boy büyük saksının çok fazla avantajları var. Dikkat ederseniz 2 ya da 3 çiçek sapı çıkaran orkidelerin saksıları daha büyük ve yaprakları da neredeyse devasa oluyor. Yani ne kadar kök o kadar yaprak, ne kadar yaprak o kadar çiçek. 2. resimdeki gelişme keiki olabilir. Benim gözlemlerime göre orkideler sıkıldıkları zaman keiki çıkarıyorlar. Bu nedenle de saksı değiştirmeniz gerekiyor.

Öte yandan eğer gelişme keiki ise; yavrular annelerini çok yıpratıyorlar. Orkidenin çiçek açmasını engelliyorlar. Zaten aynı renk ve aynı cins bir orkideniz var, ikincisi bence gerekli değil. Takdir sizin tabii... Bu durumda da saksısını büyük saksı ile değiştirirseniz orkide yönünden keikinin bakımı daha kolay olacaktır.

Benim büyük saksıya aldığım orkidelerin tamamı 2 şer çiçek sapı verdiler. Geçen sene de 2 şer saplı çiçek açtılar. Orkidelerimi çiçeklendikleri zaman bu sitede paylaşacağım.
sayın malicetin,
sayın ziya sonerin ve sizin verdiğiniz tavsiyeler için çok teşekkür ederim. verdiğiniz bilgileri dikkate alarak orkideme uygulama yapacağım.
orkidemin kökleri hızlı bir artış göstermekte 4-5 tane daha yeni kök çıkmakta. yeni oluşum biraz daha büyüdü, keiki olduğu netleşti. söylediğiniz şekilde bir boy büyük saksıya alacağım. bauhaus koçtaş gibi yerlerde satılan hazır substratlardan almamı tavsiye edermisiniz?

teşekkürler

Eski 09-11-2011, 12:26   #1978
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayın Serkyıl, ben Koçtaş'tan hazır bir orkide harcı aldım. Fıstık çamı kabuğu ve şişe mantarı ile birlikte kullandım. Koçtaş'tan aldığım orkide harcında niteliğini bilmediğim beyaz beyaz bir şeyler oluştu. Bitkiye zarar vermedi belki ama çok canımı sıktı. Hatta kendi hazırladığım harçla yeniden değiştirdim. Tabii bitki sarsıntı geçirdi. Yani bu deneyim işinize yarayabilir diye düşünüyorum. Bana sorarsanız fıstık çamı kabuğu, şişe mantarı ve mangal kömürü ideal bir karışım oluyor. Bitkiyi kök çürümesinden koruyor. Diğer substratlar çabuk bozuldukları için uygun olmuyor gibi geliyor bana. Eğer hazır harç kullanmak zorundaysanız dikkatle gözlemeniz ve sulamayı iyi ayarlamanız gerekir.

Siyahİnci beğendi.
Eski 10-11-2011, 18:56   #1979
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OİR1938 Mesajı Göster
İnanılmaz güzellikler bunlar, ellerinize yüreğinize sağlık sayın OIR1938.
Lütfen deneyimlerinizi de bizlerle paylaşın.

Fotoğrafların çekim kalitesi için de ayrıca tebrikler.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2011, 23:45   #1980
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Sayın malicetin, verdiğiniz bilgilerle ben de bildiklerimi tazelemiş oldum, çok faydalandım çok teşekkür ederim. Benimkinin de çiçekleri bitmek üzere. Daha aydınlık ve pencereye yakın bir yere aldım, sevmiş ki yavru yaprak çıkartmaya koyuldu. Akşam yaklaşık 2 saat ışık görüyor bundan hoşlandı.

Aynı saksıdaki minik keikiler ise pencere pervazındalar; üstlerine güneş düşmüyor ama müthiş ışık alıyorlar. Göbeklerinden yavrulamışlar, kök uzattıklarını görüyorum. Keikiler büyük orkide ile yanyana dururken (bu pencereye yarım metre geride, tül arında) bu kadar hızlı gelişmiyordu. Yavrulara daha bol ışık lazımmış.

Sayın upsa orkideniz çok güzel maşallah, güle güle büyütün.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 22:31

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024