agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-06-2014, 13:28   #2881
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2014
Merhabalar. Ben yeni üye oldum formunuza ve gördüklerim o kadar muhteşem ki ne diyeceğimi bilemedim. Orkide sevdası bende yeni başladı, hediye olarak gelen bir çiçeği bilgisizlikten öldürdükten sonra ikincisine gözüm gibi bakmaya çalışıyorum. Formdan çok fazla bilgi edindim teşekkür ederim.

PEYK74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2014, 13:35   #2882
Yeni Üye

Benim bir de sorum olacak değişik türde ki orkideleri nereden temin edebilirim burada biraz araştırma yaptım ama sadece Phal denen türden bulabildim.

Eski 16-06-2014, 14:24   #2883
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Başvuru ; Ziya Soner
http://www.agaclar.net/forum/orkide/9851-2.htm

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2014, 22:27   #2884
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 Mesajı Göster
Teşekkür ederim sn. seabert74

Eski 26-06-2014, 18:53   #2885
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Dün bana hediye olarak gelen Phalaenopsis. İlk defa yetiştireceğim için bu başlıktaki mesajları baştan sona zaman içinde okuyacağım.

Umarım dilinden anlamayı başararak bu bitki ile ilgili tecrübe kazanırım zamanla.

Name:  My Phalaenopsis .jpg
Views: 1636
Size:  39.5 KB

Name:  Close-up.jpg
Views: 1666
Size:  29.2 KB

Gül Batur ve Seabert74 beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2014, 18:16   #2886
Yeni Üye

pakiz's Avatar

Giriş Tarihi: 06-11-2007
Orkide Ballanma Problemi ve Çok Yapraklılık

Orkide severler merhaba!
Fotoğrafını gördüğünüz orkidemizin yapraklarının altında ballanma problemi var. Her yaprağın altından ballar damlıyor.
Ayrıca birçok kök oldu, yapraklar çoğaldı.
Yeni orkide toprağı ve biraz daha büyük bir şeffaf saksı aldım. Sizce orkideyi daha büyük bir saksıya almak çok fazla kökü olma sorununu çözer mi?
Damlayan bal problemini nasıl çözebiliriz?
Sabırsızlıkla sizden cevap beklemekteyiz.
Teşekkürler.
Name:  IMG_20140719_185951.jpg
Views: 9303
Size:  59.0 KB

Name:  IMG_20140719_190012.jpg
Views: 1924
Size:  15.8 KB

pakiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2014, 18:39   #2887
Ağaç Dostu

uyap's Avatar

Giriş Tarihi: 30-06-2014
Kendi orkidem için sayfaları okurken o bal dediğiniz şeylerin bir hastalık olduğunu hatırlıyorum sanki ama sayfasını bulamadım. Yayılmaması için dokunmayın ve patlatmayın deniyordu .

Düzenleyen uyap : 19-07-2014 saat 18:49 Neden: sizi yanlış yönlendirip üzmek istemem orkideler konusunda pek bilgi sahibi değilim. En iyisi bilen birinin cevap vermesini be
uyap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2014, 19:47   #2888
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2010
Bal denilen sıvı ,orkidenin çeşitli nebatları kendine çekmek için salgıladığı bir sıvıdır.Bitkinin iyi ışık aldığını gösterir.Sorun yok yani

Seabert74 beğendi.
tarumok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2014, 19:58   #2889
Yeni Üye

pakiz's Avatar

sevgili tarumok,

peki çok fazla kök ve yaprak oldu. orkideyi biraz daha büyük kaba koymam daha iyi olur mu?
gövdeyi ortadan kesip yaprakların yarısını ve köklerin bir kısmını başka bir saksıya eksem çoğaltma işlemi gerçekleşir mi?
üst üste yaprak çoğalması ve bol kök vermesi keiki ye benzemiyor ama bu şekilde ortadan kesersem çoğalma olur mu?

Eski 19-07-2014, 21:09   #2890
Ağaç Dostu

uyap's Avatar

Bu sorunuzun cevabı ilk sayfada rahmetli praecox tarafından verilmiş ve ortadan ikiye kesilerek üretilemeyeceği söylenmiş. Ben de bütün konuyu okumayı bitiremedim ama okuduğum sayfalarda bunu deneyene ve başarılı olana da rastlamadım. Saksı konusunda benim orkidemin saksısı yandan çatlayıp kırılmıştı ve ben değiştirdim. Yeni çıkmış şeffaf orkide saksısı altı delikli ve tabağı da var . Sizin saksınız sanırım şu an içine oturttuğunuz, o saksıların altı delik değil ona dikecekseniz altını delmelisiniz yoksa saksıda su birikir ve kökleri çürütür.

dinozor beğendi.
Eski 19-07-2014, 21:13   #2891
Ağaç Dostu

uyap's Avatar

Okuduğum sayfalarda toprağı değiştirilip kuru ve çürümüş kökler kesilerek aynı saksıya dikilebileceği de yazıyordu sn. Pakiz ama ben aynı saksıya geri sığdıramadım ve saksıyı kırdım. İsterseniz öyle de yapabilirsiniz.

dinozor beğendi.
Eski 20-07-2014, 14:21   #2892
Yeni Üye

pakiz's Avatar

Merhaba,

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Orkideyi daha büyük bir saksıya aldık.
Fazla sudan çürüyen kökleri vardı, onları kopararak tarçınladık. (Tarçınlamanın nasıl yapıldığını bilmediğimden sadece biraz tarçına buladık kökleri.)
Yeni orkide toprağını da karıştırarak yukarıya doğru uzayan kökleri de içine alacak daha büyük bir saksıya aktardık.
Yapraklarındaki ballanmadan dolayı biraz karıncaların ilgisini çekmişti. Şimdi onlar da hemen hemen yokoldular.
Fotoğraflarını da gönderiyorum.
Umuyorum onun için sağlıklı bir şeyler yapmayı başarabilmişizdir.

Name:  IMG_20140720_125026.jpg
Views: 2193
Size:  20.9 KB

Name:  IMG_20140720_125202.jpg
Views: 1767
Size:  19.9 KB

Seabert74 ve dinozor beğendi.
Eski 21-07-2014, 15:31   #2893
Ağaçsever

kalanşo's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2011
Thumbs down

pembe ebruli bir orkidem var taşınma esnasında bir yaprağının yarısı koptu ve çiçekli dalı ise 3. boğumun olduğu yerden kırıldı.Şuan da 2 çiçek dalı çiçeksiz halde kökleri sağlam tekrar çiçek açabilecek mi ne yapmalıyım
lütfen cevap verin orkidem için endişeliyim onu kaybetmek istemiyorum.

kalanşo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2014, 16:23   #2894
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kalanşo Mesajı Göster
pembe ebruli bir orkidem var taşınma esnasında bir yaprağının yarısı koptu ve çiçekli dalı ise 3. boğumun olduğu yerden kırıldı.Şuan da 2 çiçek dalı çiçeksiz halde kökleri sağlam tekrar çiçek açabilecek mi ne yapmalıyım
Orkideler hassas ve yetiştirilmesi özene tabi olan bitkiler olarak kabul gördüğünden endişe etmeniz normal ama içiniz rahat olsun. Yaprağı yırtılıp çiçek sapı kırılınca orkideniz ölmez. Normalde nasıl bakıyorsanız o şekilde bakımını sürdürebilirsiniz.

kalanşo ve dinozor beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2014, 16:23   #2895
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kalanşo Mesajı Göster
Merhaba sn.kalanşo,
Orkidenizin kökleri sağlamsa orkidenize bir şey olmayacaktır.Ancak tahminimce çiçeklenme yerine yeni yaprak gelişimine gidebilir ki bu ihtimalinde kötü bir tarafı yok.

kalanşo beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2014, 11:51   #2896
Ağaçsever

kalanşo's Avatar

cevaplarınız için teşekkür ederim.İstanbul-Elazığ daha sonra da Bitlise geldi tüm çiçeklerim.Orkidem de hasar olunca çok üzüldüm umarım etkilenmez dediğiniz gibi.Orkidemin çiçek dalı kırmızı bir renge döndü bu neden oldu acaba anlamadımyeşilden kırmızıya döndü bu kötü mü iyi mi?

Eski 23-07-2014, 12:07   #2897
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Büyük ihtimalle kuruyacak, sorun değil.. Gözlemlemeye devam edin ve durumunu paylaşım, sevgiler

kalanşo beğendi.
Eski 23-07-2014, 16:22   #2898
Ağaçsever

kalanşo's Avatar

kuruyacak mı ben de çiçek açacağı için öyle oldu sandım.Kurursa tek dalı kalacak ya

Düzenleyen kalanşo : 23-07-2014 saat 16:23 Neden: yanlış cümle
Eski 24-07-2014, 07:26   #2899
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Orkideler iyi bakıldıkları sürece size çiçek sapı vermeye devam edecektir, üzülmeyin.
Kurursa, yenisi çıkar.. Kurumazsa da , çiçekleri dökülen dalın üzerinden yan dallar çıkar , yine çiçeklenir..

Ben farkı yaşamak için çiçeği dökülmüş iki orkidemin birinin çiçek dalını dibinden kestim,diğerini bıraktım..
Her ikisi de yeni çiçek döneminde çiçeklendi.. Çiçek sapını kestigim yeni sap çıkardı, diğerine göre 20 gün kadar gecikti çiçek açması ama, büyük ve saglıklı çiçekleri oldu..
Çiçek sapını kesmediğim orkidem ise, dalın üzerinden yan dallar çıkararak agaç görüntüsü ile çiçeklendi, görüntüsü çok güzeldi ama, çiçek boyutları küçük oldu ve çiçek sapı ve agırlık yüzünden defalarca devrildi..

Sanırım hepsini birden büyük çiçek açtırmaya gücü yetmedi.. Üstelik korumak/kollamak da bir hayli yorucu... Çiçekleri döküldüğünde çiçek sapını kesmeyi planlıyorum,

Üzülmeyin, önemli olan orkidenizin saglıklı olması, kırılan sap önemsiz.. sevgiler

Eski 25-07-2014, 15:56   #2900
Ağaçsever

kalanşo's Avatar

Smile

çok teşekkür ederim,içim ferahladı şimdi kestim kuruyan dalı

Eski 25-07-2014, 16:25   #2901
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2014
Yardım lutfen

Merhabalar... Bana Şubat ayında bembeyaz harika bir orkide hediye edildi... Kocaman ve üzeri çiçek doluydu.. Ancak ben fazla su verdiğim için sanırım biraz küstü ve zamanla çiçekleri hatta yaprakları döküldü.. Şimdi ise ben perişan halde olduğunu düşünüyorum.. Bundan iki ay evvel bir çiçekçiyr gidip çiçeğimin durumu hakkında bilgi almak istedim; çünkü ben daha önce hiç çiçek büyütmedim ve hiç anlamıyorum.. Bu dönemde de sitenizi takip etmeye başladım... Gerçi kullanılan terimler kaynaklı pek naapacağımı bilemedim fakat yine de en azından bana yardımcı olabileceğinizi düşündüm... Şu süreçte orkideme haftada iki kere bir litrelik yağmur suyuna bir kapak bitki besini dökerek suluyorum gunes gormeden bol ısıklı ortamda tutuyorum ama yine de büyümüyor.. Acaba artık umudu kesmwli miyim yoksa topragını mı degistirmeliyim.. Biri yön gösterirse sevinirim

Eklenen Resimler

SMGSYL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2014, 17:47   #2902
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın SMGSYL, yaprakların tamamı mı döküldü yoksa alttan bir-iki yaprak mı? Kökler kötü görünmüyor aslında. Çiçeklerini dökmesi normal, durduğu yer de iyi fakat haftada iki kere besin çok fazla. Kullandığınız besin de önemli, çoğunda bir kapak 4-5 litre suda çözülüyor. Bana kalırsa sulamayı yaz ayları için haftada bir, besini de ayda bir olacak şekilde azaltın. Orkideler pek hızlı büyümez, içiniz o konuda rahat olsun, büyüsün diye bitkiye fazla yüklenmeyin Biraz toparlandığını düşündüğünüzde foruma göz atarak saksısını değiştirebilirsiniz, kökleri baya büyümüş.

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2014, 18:02   #2903
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Sevgili Dinozor'un söylediklerine ek olarak sulamayı azaltın. Koklerdeki fazla nem şu sıcaklarda özellikle mantara neden olup çürüyebilir. Az suyun bitkiyi öldüreceği gibi fazlasını da öldüreceğini unutmayın. Sulamayı da azaltın ama şoyle azaltın bitkinin harcı kurudukça sulayın. Orkideler nemli ortamları çok severler bu yüzden saksının tabanına taş yerleştirilmiş bir kaba oturtup altına da su koyabilirsiniz ki nem yapsın. Ama bu su saksı tabanına değmesin.

dinozor beğendi.
Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2014, 19:35   #2904
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2014
Sayın Dinozor ve Fatih cok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiye göre bakıma devam edeceğim.. Manevi değeri de olduğu için çok korktum bir de günden güne yapraklar da azalınca uzuldum şu anki hali de bu şekilde..

Eklenen Resimler

SMGSYL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2014, 22:39   #2905
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın SMGSYL, maalesef fotoğrafın tamamına bakınca durum pek parlak görünmüyor. Sanırım üstten itibaren yapraklar kurumuş. Yeni yaprak hep en tepeden çıkar ve oradan zarar görünce pek geri dönüşü olacağını sanmam. Yine de atmayın, dipten yavru verebilir. Çıkmamış candan ümit kesilmezmiş, belli olmaz

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2014, 09:55   #2906
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SMGSYL Mesajı Göster
Sayın Dinozor ve Fatih cok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiye göre bakıma devam edeceğim.. Manevi değeri de olduğu için çok korktum bir de günden güne yapraklar da azalınca uzuldum şu anki hali de bu şekilde..
Merhaba sn.SMGSYL,
Yabancı kaynaklara baktığımızda kökleri olan ancak yaprakları olmayan phalaenopsislerin yaşamaya devam ettiğine dair belli hikayeler görebilirsiniz.Genel olarak anlatılan çürüyen alanı tarçınlamak ve daha geniş köklerin hava alabileceği bir saksıya (elbette uygun bir orkide saksısı olmalı) almak.Hatta Ikea'dan bulabileceğiniz küçük seraların orkidenizi kurtarmanızda yardımcı olacağını düşünüyorum;en azından İskoçya'dan yanımda getirdiğim phalaenopsis'i seranın içine koyunca sevinçten bir yaprak çıkardı.Sn.Dinozor'unda bahsettiği gibi her zaman bir umut vardır.
Sevgiler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2014, 18:04   #2907
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2014
orkidemi yeni aldım durumu hakkında bilgi almak istiyorum

alttaki en ufak yaprak sararmaya başladı dökülcek sanırım bi sorun olur mu
yeni yaprak çıkarma şansı nedir
acil yardım

Eklenen Resimler

orkide2014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2014, 14:46   #2908
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2014
Benimde 2 yıllık orkidem vardı.Bakmamıştım pek şimdi bakıyorum. vitaminli su veriyorum ama dal çıkarmadı.Kök ve yaprak çıkarıyor.

dilek-altun81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2014, 09:27   #2909
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2013
en alttaki yaprağın kuruması normal bu arada yeni yaprak çıkarıyor bile...

lale... Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2014, 23:28   #2910
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2014
Merhaba, ben de foruma yeni üye oldum ancak uzun süredir afrika menekşelerim dolayısıyla takip ediyorum. Orkidelere de ilgi duymaya başladım ve nişanlım bir tane mor phalaenopsıs hediye etti ancak tahminim o ki 3-4 gün sürekli su içinde kaldığı için alt köklerinde çürüme başlamış bu esnada otobüsle şehir değiştirdiğimiz için de biraz hırpalandı tabi 3 gün önce çürümeyi farkettim ve forumdan öğrendiğim kadarıyla saksıyı zarf saksısından çıkarıp havalandırdım. Çürümüş kökleri temizledim ve su vermeyi bıraktım. Orkidemin iki adet çiçek sapı ve gayet sağlıklı 6 adet çiçeği vardı ancak yolda gelirken bir çiçeğini ve o dalın uç filizini kaybettik diğer çiçekleri ise şuan buruştular ve kurumak üzereler çiçek saplarının uç kısımları kesik değil ve filiz sürgünleri var forumdan okuduğuma göre kesmem gerekiyormuş ama kıyamıyorum. yeniden çiçek açar mı acaba ? Bir de yarın sabah kovaya daldırma suretiyle sulamayı düşünüyorum. Yapmam gereken atladığım bir şey var mı? önerilerinizi bekliyorum bu ilk ve şimdilik tek orkidem. Şimdiden çok teşekkür ederim...

nzlıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024