agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-09-2014, 15:16   #2941
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Sn dinazor eğer bir kaç tane keiki alırsanız birini ben istiyorum ? Çok beğendim maşalahh inşaAllah 1 den fazla keiki alırsınız..

dinozor beğendi.
Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2014, 17:05   #2942
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın Seabert74, bir yandan bir şeyler yapmak istiyorum bir yandan da daha beter yapacağım diye çekiniyorum. Zaten cesaret edebilecek olursam kesin paylaşırım forumda Hem üzüldüm hem de bir anlam veremedim, benim için farklı(!) bir tecrübe oldu.

Sayın Tilki Mete, eğer birden fazla keiki olursa biri sizindir Umarım olur...

Seabert74 ve Tilki Mete beğendi.
dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2014, 17:20   #2943
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinozor Mesajı Göster
Sayın sar-dunya, internette aynı yerleri kurcalıyormuşuz Keiki tek umudum şu anda ama pek niyeti varmış gibi durmuyor. Umarım çiçekleri geçince üremenin yolunun keikiden geçtiğini anlar. Hızlandırır mı diye çiçekli kısmı kesmeyi düşündüm fakat cesaret edemedim.
Merhaba sn.dinozor,
Bigleaforchids adli siteye bakmakta bir fayda var.

Big Leaf Orchid forum • View topic - Phalaenopsis with Terminal spike

Big Leaf Orchid forum • View topic - Terminal Spike

Genel olarak olumlu yazilar yazilmis basal keiki'nin olusmasi hakkinda. Tabii basal keikide de daha sonra bu sikintinin devam edebilecegi,anladigim kadariyla hepimizin basina gelebilecek bir durum dolayisiyla simdiden bunlari dusunmenize gerek yok.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2014, 22:38   #2944
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sayın Charlaux, paylaştıklarınız için çok teşekkürler. Bir tek, neyi şimdiden düşünmemize gerek yok, onu anlayamadım

Keikide de bu durumun devam edebileceği yazılmış ama bu daha ziyade yazan kişinin şahsi fikri gibi ki pek de doğru sayılmaz aslında.

Bakalım ne olacak bizim ufaklığın sonu... Eğer bir gelişme olursa sizlerle paylaşırım, eş dosttan kimsenin pek umrunda olmadı doğanın bu hatası

Eski 30-09-2014, 12:14   #2945
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Sayın Charlaux, paylaştıklarınız için çok teşekkürler. Bir tek, neyi şimdiden düşünmemize gerek yok, onu anlayamadım

Keikide de bu durumun devam edebileceği yazılmış ama bu daha ziyade yazan kişinin şahsi fikri gibi ki pek de doğru sayılmaz aslında.

Bakalım ne olacak bizim ufaklığın sonu... Eğer bir gelişme olursa sizlerle paylaşırım, eş dosttan kimsenin pek umrunda olmadı doğanın bu hatası
Sn.dinozor,
Kusura bakmayın yanlış bir anlaşılma olmuş. Eklediğim yazılarda terminal spike'ın genetik mi kimyasal bir sorun mu olduğu tartışılıyor ancak genel kanı kimyasal bir sorunun daha sonra oluştuğu ki bu da demek oluyor ki basal keiki'nin oluşmasının ardından endişelenecek bir durum kalmıyor En azından bunları düşünmek için çok erken,yani oluşacak basal keikide de (ki anladığım kadarıyla orkidenin oluşturması neredeyse kesin gibi) aynı sonuç çıkarsa bir karar alınması gerekir.

dinozor beğendi.
Eski 30-09-2014, 15:24   #2946
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2014
Merhabalar.
Resimdeki orkideye sahibim. Bir çiçek açtım mı maşaALLAH 5-6 ay solmadan duruyor. Lakin bu sıralar bayağı bir büyüdü sizce yeni saksı zamanı mı gelmiş. Çünkü alt tarafta ki kökler bayağı uzadı ve dışarılara doğru çıkıverdi.
Bundan 1 sene önce felan da yine sol dalında ki gibi yavru vermiş, kökleri uzayınca kesip başka kaba dikivermiştim. Yalnız bu sefer sanki birşeyler yanlış gibi gidiyor çünkü gördüğünüz yavru olan dalın rengi yeşilden kahverengiye/sarıya yanı kurumaya doğru dönüyor. Sizce neler yapmalıyım ?

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
bora55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2014, 18:24   #2947
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bora55 Mesajı Göster
Merhabalar.
Resimdeki orkideye sahibim. Bir çiçek açtım mı maşaALLAH 5-6 ay solmadan duruyor. Lakin bu sıralar bayağı bir büyüdü sizce yeni saksı zamanı mı gelmiş. Çünkü alt tarafta ki kökler bayağı uzadı ve dışarılara doğru çıkıverdi.
Bundan 1 sene önce felan da yine sol dalında ki gibi yavru vermiş, kökleri uzayınca kesip başka kaba dikivermiştim. Yalnız bu sefer sanki birşeyler yanlış gibi gidiyor çünkü gördüğünüz yavru olan dalın rengi yeşilden kahverengiye/sarıya yanı kurumaya doğru dönüyor. Sizce neler yapmalıyım ?
Sn.bora55,
Fotografta beni yaniltiyor olabilir ancak gordugum kadariyla kurumus bolgeye bagli degil mi ? Kuruyan bolge neden kurudu ne oldu bilmiyorum ancak bu konuyu genel bakiminiz acisindan degerlendirmenizde fayda var.

Konuyla ilgili kaynaklar bunlar. Ancak yapilmasi gereken basit keikinin etrafina spaghnum yosunu bulup sarabilirseniz (Live (canlı) Sphagnum Moss Hazır Kit GittiGidiyor'da 98580535 ki oncesinde kurusunu aliyorsaniz islatmaniz gerekir alt kismini keikinin) sarin ve dal tamamen kuruyana kadar keikiyi orada birakin (daha kurur mu bilemiyorum ) Benim hasta olan ve olmayan phallerimde kullandigim urun basit,oksijenli su; kucuk bir kaseye icme suyuna birkac damla oksijenli su koyuyorum ve pamukla yapraklari govdeyi temizleyip 5-10 dakika sonra islakligi ozellikle govdeden aliyorum. Peki bunun konuyla alakasi nedir diye soracak olursaniz olabilecek en saglikli sekilde orkidenizin bakimini gerceklestirmis olursunuz cunku oksijenli su yani hydrogen peroxside enfeksiyon durumlarinda kullanilan mikrop olduren bir urun ayni zamanda normal zamanda da kullanabileceginiz onleyici bitkiye saglikli bir urun.

keiki on dying spike on phaleanopsis - what do I do? - Orchid Board - Most Complete Orchid Forum on the web !

Issue w/ dying phal and attached keiki - Orchid Board - Most Complete Orchid Forum on the web !

Eski 01-10-2014, 09:22   #2948
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Sn.bora55,
Fotografta beni yaniltiyor olabilir ancak gordugum kadariyla kurumus bolgeye bagli degil mi ? Kuruyan bolge neden kurudu ne oldu bilmiyorum ancak bu konuyu genel bakiminiz acisindan degerlendirmenizde fayda var.

Konuyla ilgili kaynaklar bunlar. Ancak yapilmasi gereken basit keikinin etrafina spaghnum yosunu bulup sarabilirseniz (Live (canlı) Sphagnum Moss Hazır Kit GittiGidiyor'da 98580535 ki oncesinde kurusunu aliyorsaniz islatmaniz gerekir alt kismini keikinin) sarin ve dal tamamen kuruyana kadar keikiyi orada birakin (daha kurur mu bilemiyorum ) Benim hasta olan ve olmayan phallerimde kullandigim urun basit,oksijenli su; kucuk bir kaseye icme suyuna birkac damla oksijenli su koyuyorum ve pamukla yapraklari govdeyi temizleyip 5-10 dakika sonra islakligi ozellikle govdeden aliyorum. Peki bunun konuyla alakasi nedir diye soracak olursaniz olabilecek en saglikli sekilde orkidenizin bakimini gerceklestirmis olursunuz cunku oksijenli su yani hydrogen peroxside enfeksiyon durumlarinda kullanilan mikrop olduren bir urun ayni zamanda normal zamanda da kullanabileceginiz onleyici bitkiye saglikli bir urun.

keiki on dying spike on phaleanopsis - what do I do? - Orchid Board - Most Complete Orchid Forum on the web !

Issue w/ dying phal and attached keiki - Orchid Board - Most Complete Orchid Forum on the web !
Cevap için teşekkürler.
Kuruyan bölge dediğiniz kısımda zamanında orkidenin yaprakları vardı. Üst taraftan yeni yapraklar çıktıkça alt tarafta ki yapraklar sarardı ve koptular/döküldüler. Onlar sararıp koptukça yukarı kısımdan yeni yapraklar çıktı ve bitkinin boyu uzadı. Sanırım bundan ötürü toprağından da biraz yukarıya çıkmış oldu... Acaba yeni biraz daha büyük bir saksıya geçme zamanı gelmiş olabilir mi ?
Bu önermiş olduğunuz yosunu anladığım kadarıyla dalda bulunan yavruya (hatta 2 yavru var birisi de aynı dalın en üst kısmında bir nebze ufak) sararak gerekli nemi/besini almasını mı sağlayacağız ? Bu yosun oraya sarmak yerine misal aynı şeyi bir pamukla yapabilir miyiz ? Yani o nemi pamuğu da ıslatarak sağlayamaz mıyız ?

Eski 01-10-2014, 10:07   #2949
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bora55 Mesajı Göster
Cevap için teşekkürler.
Kuruyan bölge dediğiniz kısımda zamanında orkidenin yaprakları vardı. Üst taraftan yeni yapraklar çıktıkça alt tarafta ki yapraklar sarardı ve koptular/döküldüler. Onlar sararıp koptukça yukarı kısımdan yeni yapraklar çıktı ve bitkinin boyu uzadı. Sanırım bundan ötürü toprağından da biraz yukarıya çıkmış oldu... Acaba yeni biraz daha büyük bir saksıya geçme zamanı gelmiş olabilir mi ?
Bu önermiş olduğunuz yosunu anladığım kadarıyla dalda bulunan yavruya (hatta 2 yavru var birisi de aynı dalın en üst kısmında bir nebze ufak) sararak gerekli nemi/besini almasını mı sağlayacağız ? Bu yosun oraya sarmak yerine misal aynı şeyi bir pamukla yapabilir miyiz ? Yani o nemi pamuğu da ıslatarak sağlayamaz mıyız ?
Sn.bora55,
Spaghnum yosunu sadece nem sağladığından değil başka sebeplerden de ötürü kullanılıyor esasen içeriği bakımından önemlidir diyebiliriz.

Benim anladığım dalın kuruyan bölgede kaldığından kuruma sürecine girmiş olabileceği. Çıkış noktası yeşil bölgeyse o zaman ne buna yol açmış olabilir diye düşünmek gerekir,aklıma gelen soru bu durumda sulamınızla alakalı olurdu.Bu soruyu normalde benden daha iyi bilen arkadaşların cevaplması uygun olur fakat kuruyan bölgeden çıkıyorsa dal bence sorun kuru kısımda kalmasıdır.

Bence önünüzde üç seçenek var;spaghnum yosununu almak,bekleyip karar vermek ve almamak ... Ki siz daha iyi gözlemliyorsunuzdur dal günden güne kötüleşiyorsa alın,önlem içinde alabilirsiniz. Durum aynıysa Türkiye'de ürünü satan yerleri dikkatlice araştırıp (mesela benim yolladığım küçücük bir spaghnum yosunuymuş aceleyle baktığımdan farketmemişim) bir tık sonrası olan daha üst kısmın sararması durumunda en hızlı kargo methoduyla alırdım.

Eski 01-10-2014, 11:54   #2950
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Sn.bora55,
Spaghnum yosunu sadece nem sağladığından değil başka sebeplerden de ötürü kullanılıyor esasen içeriği bakımından önemlidir diyebiliriz.

Benim anladığım dalın kuruyan bölgede kaldığından kuruma sürecine girmiş olabileceği. Çıkış noktası yeşil bölgeyse o zaman ne buna yol açmış olabilir diye düşünmek gerekir,aklıma gelen soru bu durumda sulamınızla alakalı olurdu.Bu soruyu normalde benden daha iyi bilen arkadaşların cevaplması uygun olur fakat kuruyan bölgeden çıkıyorsa dal bence sorun kuru kısımda kalmasıdır.

Bence önünüzde üç seçenek var;spaghnum yosununu almak,bekleyip karar vermek ve almamak ... Ki siz daha iyi gözlemliyorsunuzdur dal günden güne kötüleşiyorsa alın,önlem içinde alabilirsiniz. Durum aynıysa Türkiye'de ürünü satan yerleri dikkatlice araştırıp (mesela benim yolladığım küçücük bir spaghnum yosunuymuş aceleyle baktığımdan farketmemişim) bir tık sonrası olan daha üst kısmın sararması durumunda en hızlı kargo methoduyla alırdım.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bence dikkat edilecek durumları bildirmişsiniz. Başka arkadaşlar da yorum yapmak isterse tabi onları da dikkate alırız.
Bugün eve gittiğim de acaba saksıyı boşaltıp altta kalan kurumuş köklere baksam ve budasam acaba keiki'ye bir zarar verir miyim ? Yani bir müddet daha en azından keiki biraz kök salana kadar ana bedene dokunmayayım mı ?
Bu formu daha yeni gördüm yorumlarınızı ve diğer yorum yapanların düşüncelerini okuyarak güzel aşamalar katedebilirim...

Eski 02-10-2014, 20:16   #2951
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2011
bitki susuz kalmış. havai kökleri var sadece sanırım diğer kökleri çürümüş
yani gözüken böyle. zaten bitki de böyle düşünmese 2 yerden keiki vermez. bence sphag. la hiç uğraşmayın. o kadar küçük bir keiki köklenmez dal zaten kurumuş , keikiler de ölecektir yakında ...
saksısına yerleştirip, çürüyen kökleri kesin, tarçınlayın .

dinozor ve bora55 beğendi.
esra_al Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2014, 08:31   #2952
Ağaçsever

Saksısına yerleştirin derken ? Acaba yeni bir saksı mı almalıyım yoksa bu saksıda devam mı etmeliyim ?

Eski 08-10-2014, 15:17   #2953
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Kotu olan fotograf 3-4 gun once cekilen,digerleri de dun cekilen fotograf ve hepsi sut,oksijenli su ve tarcin karisiminin mucizesi

Belki degisim cok buyuk gorunmuyor olabilir ancak bitkiyi iyi bir yola soktugu kesin.Bu fotografi koymamin sebebi de bazen cok kolay cope atin bu bitkiyi diyebiliyor insanlar ki belki uzulecegimizi sonunun kotu oldugunu dusunduklerinden dolayi boyle diyorlardir bilemiyorum. Ancak yolun sonunda boyle bir halle karsilasma ihtimali varsa daha da uzulme ihtimalinide kabullenip yola devam etmek bence en guzel ve odullendiricisi.

Iyi ki dedikleri gibi cope atmamisim ve kalbimin sesini dinlemisim.

Not: Yabanci sitelerden birisinde paylastigimda

Eklenen Resimler

Eski 08-10-2014, 17:09   #2954
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sayın Charlaux, çöpe atılacak bir durum yok, iyiki atmamışsınız Yaprak diplerindeki siyahlıklar biraz göz korkutmuş olabilir fakat kuruyarak yola girmiş gibi duruyor, kuru tutarsanız ileriye yönelik sorun olacaklarını sanmam Bir tek biraz magnezyum eksikliği var gibi... Yapraklardaki anormal yeşillenmelerden dolayı böyle düşündüm. Süt konusu ise biraz kafamı kurcaladı, sanki yağlı bir katman oluşturup hava almasını engeller gibi geldi. Bir bakalım buna

tolgahan83 beğendi.
Eski 08-10-2014, 18:34   #2955
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Sayın Charlaux, çöpe atılacak bir durum yok, iyiki atmamışsınız Yaprak diplerindeki siyahlıklar biraz göz korkutmuş olabilir fakat kuruyarak yola girmiş gibi duruyor, kuru tutarsanız ileriye yönelik sorun olacaklarını sanmam Bir tek biraz magnezyum eksikliği var gibi... Yapraklardaki anormal yeşillenmelerden dolayı böyle düşündüm. Süt konusu ise biraz kafamı kurcaladı, sanki yağlı bir katman oluşturup hava almasını engeller gibi geldi. Bir bakalım buna
Merhaba sn.dinozor,
Acikcasi benim su an tek korkum crown kismina yani ana govdeye zarar gelmemis olmasidir umarim.

Magnezyumu nasil kullanabiliriz bunun icin onerebileceginiz bir urun var midir ?

Bu arada sutun kullaniminin ana kaynagini bir kez daha taradim yabanci kaynaklarda. Disinfect Tools With Skim Milk? - Orchid Board - Most Complete Orchid Forum on the web ! guzel bir dezenfektan oldugu soylenmis. Ayrica mineral kalintisinida aliyormus Big Leaf Orchid forum • View topic - Cleaning leaves valla ben herkese tavsiye ederim.

tolgahan83 ve dinozor beğendi.
Eski 08-10-2014, 22:57   #2956
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sayın Charlaux, en pratiği yeşil yapraklı bitkiler için olan sıvı besinlerden kullanmak olur bir süre. Direkt magnezyum sülfat falan almayın, hiç gerek yok Hemen vermeyin ama şimdi kökler hassastır, biraz toparlanınca ara ara normalden daha fazla sulandırarak kullanırsınız. Ben orkideler çiçekli dönemi atlatınca yeşil yapraklı bitki besinine dönüyorum ki pseudobulblar, yapraklar gelişsin. Çiçeklenme dönemlerinden 2 ay kadar önce de potasyumu daha yüksek besine geçiyorum. Phal.lerde pek böyle yıllık bir döngü olmadığı için onlara direkt orkideler için olan besinden veriyorum ara ara. Bir süre sonra çok az bir miktar denersiniz, faydası olmasa bile zararı da olmaz en azından

Charlaux beğendi.
Eski 08-10-2014, 23:14   #2957
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Sayın Charlaux, en pratiği yeşil yapraklı bitkiler için olan sıvı besinlerden kullanmak olur bir süre. Direkt magnezyum sülfat falan almayın, hiç gerek yok Hemen vermeyin ama şimdi kökler hassastır, biraz toparlanınca ara ara normalden daha fazla sulandırarak kullanırsınız. Ben orkideler çiçekli dönemi atlatınca yeşil yapraklı bitki besinine dönüyorum ki pseudobulblar, yapraklar gelişsin. Çiçeklenme dönemlerinden 2 ay kadar önce de potasyumu daha yüksek besine geçiyorum. Phal.lerde pek böyle yıllık bir döngü olmadığı için onlara direkt orkideler için olan besinden veriyorum ara ara. Bir süre sonra çok az bir miktar denersiniz, faydası olmasa bile zararı da olmaz en azından
Cok tesekkur ederim sn.dinozor Bu arada tarcin en fazla ne kadar durmalidir sizce ? Son olarak tarcini temizledikten sonra bordo bulamaciyla beraber kokunu kurutacagiz bu hastaligin.Ve kok hakkindaki yorumlariniz nelerdir ? Yesil olan bolumleri oldugundan kesmedim yani

Eski 09-10-2014, 08:21   #2958
Ağaçsever

Dün orkidemi elime alıp saksıdan bir güzel ayırdım ve alt kısmında bulunan kökleri kestim. Üste kalan yeşil kökleri de saksının içine kattım. Ve denildiği gibi tarçınladım. Umarım sonu güzel olur...

Eklenen Resimler

Milla ve Parodia beğendi.
Eski 09-10-2014, 12:29   #2959
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sayın Charlaux, yeşil olan kökler iyi durumda, bir tane kahverengileşmiş kök ve üç tane velameni gitmiş kök (damar gibi olanlar) var, onları da kesebilirsiniz aslında. Tarçın ise uzun süre kalabilir. Ağaç kabuğunun kabaca parçalanmış hali olduğundan, parçalanmış az sayıdaki hücreden çıkan maddelerden faydalanmaya çalışıyoruz. Yani ciddi bir antifungal ve/veya antibakteriyel etkisi varsa bile biz bunun çok azından faydalanabiliriz toz haldeyken. Bordo bulamacı ise sonraki dönemde bitkiyi korumaya yönelik olarak gayet iyi gibi. Ben de denedim, memnun kaldım Sağlıksız bitkiden ayırdığım sağlıklı yavrulara uyguladım ve nasılsa ölürler diye uyuruk bir bardağa diktim. Sonrasında beni çok şaşırttı tosuncuklar

Eski 09-10-2014, 12:36   #2960
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sayın bora55, ferahlamış resmen Bana kalırsa keiki bulunan sapı da kesebilirsiniz. Sap ölmüş, keikiyi besleyemez ve muhtemelen keiki de ölür yakında. Kökü olmadığı için (keikinin) hayatta kalması pek mümkün değil ama dilerseniz daha önce konuşulduğu gibi bir şansınızı denersiniz. Esas bitki ise kendini kurtaracak gibi duruyor

bora55 ve Parodia beğendi.
Eski 09-10-2014, 15:40   #2961
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın bora55, ferahlamış resmen Bana kalırsa keiki bulunan sapı da kesebilirsiniz. Sap ölmüş, keikiyi besleyemez ve muhtemelen keiki de ölür yakında. Kökü olmadığı için (keikinin) hayatta kalması pek mümkün değil ama dilerseniz daha önce konuşulduğu gibi bir şansınızı denersiniz. Esas bitki ise kendini kurtaracak gibi duruyor
Keikinin etrafına ıslattığım pamuklardan sardım. Keşke kök vermiş olsaydı ama kök veremeden dal kurudu. Dün keikinin yapraklarına baktım ve esas bitkinin kendisine baktımda gerçekten susuz kalmış bitki. Yapraklar kendini salmıştı. Umarım artık düzene girer. Gerçekten güzel renk veren çiçek açıyor ve 6-7 ay o çiçek duruyor... Daha öğrenecek çok şey var...

Parodia beğendi.
Eski 09-10-2014, 21:17   #2962
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2014
Merhaba yardimci olurmusunuz orkideler yalniz yaprak arasindanmi cicek sapi verir? Yoksa daha altdanda vere bilirmi?

Parodia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2014, 00:16   #2963
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sayın Parodia, normal şartlarda phalaenopsiste çiçek sapı hep karşılıklı yaprakların arasından sırayla yukarıya doğru çıkıyor. Tekrar başa dönüp kök kısmından çiçek açması gibi bir şeye hiç denk gelmedim ama çok da merak ettim. Fotoğraf paylaşabilir misiniz?

Eski 10-10-2014, 20:39   #2964
Ağaç Dostu

Orkidem çiçeklerini döktü sizce çiçek sapından kesmelimiyim ? yoksa kuruyana kadar bekliyim mi ? bir yer de kesersem eğer bu daldan bir daha çiçek vereceği okumuştum ben dekesmeyi,düşünüyorum sizce doğrumu?

Eski 12-10-2014, 08:19   #2965
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2012
Arkadaşlar iyi pazarlar. Iki orkidemde toplam 3 kekim var . Acaba Ayırma Zaman'ım gelmiş mi yoksa mevsim uygun değil mi ne yapmalıyım

bu da Kökten çıkan keikim

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
min_isis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2014, 13:24   #2966
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster
Orkidem çiçeklerini döktü sizce çiçek sapından kesmelimiyim ? yoksa kuruyana kadar bekliyim mi ? bir yer de kesersem eğer bu daldan bir daha çiçek vereceği okumuştum ben dekesmeyi,düşünüyorum sizce doğrumu?
Sayın Tilki Mete, eğer sap kurursa zaten bir daha çiçek açamaz. O zaman en dipten kesersiniz. Eğer bir dahaki çiçeklenme dönemine kadar sap canlı kalırsa tekrar çiçek açar fakat bu durumda en dipten kesmemeniz gerek. Ya alttan itibaren yaklaşık üç boğum sayarak kesin ya da hiç ellemeyin, siz bilirsiniz.

Charlaux beğendi.
Eski 12-10-2014, 13:30   #2967
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi min_isis Mesajı Göster
Arkadaşlar iyi pazarlar. Iki orkidemde toplam 3 kekim var . Acaba Ayırma Zaman'ım gelmiş mi yoksa mevsim uygun değil mi ne yapmalıyım
Sayın min_isis, keikilerin kökleri henüz yeterince gelişmemiş, ayırmak için çok erken. En azından bir parmak boyuna yakın 2-3 kök olmasını beklemelisiniz.

Eski 13-10-2014, 18:17   #2968
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2012
Alıntı:
Sayın min_isis, keikilerin kökleri henüz yeterince gelişmemiş, ayırmak için çok erken. En azından bir parmak boyuna yakın 2-3 kök olmasını beklemelisiniz.
Çok teşekkür ederim

min_isis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2014, 19:39   #2969
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
min_isis,
Fotoğrafların yönlerini düzelttikten sonra yüklerseniz daha rahat bakarız

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2014, 15:01   #2970
Ağaç Dostu

öncelikle hoş geldiniz kendinizi üyeler tanışıyor tartışıyor toplanıyor bölümünde tanıtırsanız daha samimi sıcak cevaplar alırsınız Sn malina söylemeden ben söyleyeyim fotoğrafların boyutu çok büyük Foruma fotoğraf nasıl yüklenir? bölümünden öğrenebilirsiniz orkideniz sağlıklı görünüyor ancak kökler muhtemelen yosun içinde bu yüzdende sulamaya çok dikkat edin isterseniz bu boyda şeffaf bir saksı bulursanız çiçeklerini döktükten sonra saksısını değiştire alınabilirsiniz büyük bir saksıya şu anada gerek yok ilerleyen zamanlarda kökler uzayıp saksıya sığdıramaz iseniz saksıyı büyütme zamanı gelmiş demektir o zaman daha büyük bir saksıya ekebilirsiniz konum olarak işiklı güneş alan bir yerde durursa çok daha iyi çiçekler açar ve ömrü uzun olur bu bölümü okursanız daha çok bilgi sahibi olursunuz sağlıklı çiçekler dilerim...

(Malina umarım kızmamışsınızdır)

Charlaux beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024