agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2007, 12:12   #181
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Sayın Praecox saksı harcı değiştirirken kullanacağımız çam kabuğu sadece fıstıkçamı kabuğu mu olmalı ? diğerlerinide kullanabilir miyiz? tabi reçinesiz olmak kaydıyla .
diğer çam kabukları süngerimsi bir yapıya sahip olduğundan çürümeye daha erken başlayıp üzerlerinde küf tabakası oluşturabiliyorlar. bunun zararı olur mu?
ayrıca orkidemizin keiki çıkarabilmesi için dışardan yapabileceğimiz bir müdehale var mı?
sağlıklı bir orkidenin sürekli çiçek açmasındansa keiki çıkarmasını tyercih ederim.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2007, 13:46   #182
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
Sayın Praecox saksı harcı değiştirirken kullanacağımız çam kabuğu sadece fıstıkçamı kabuğu mu olmalı ? diğerlerinide kullanabilir miyiz? tabi reçinesiz olmak kaydıyla .
diğer çam kabukları süngerimsi bir yapıya sahip olduğundan çürümeye daha erken başlayıp üzerlerinde küf tabakası oluşturabiliyorlar. bunun zararı olur mu?.
Sizce olmaz mı? cevabı sorunuzda zaten...
Bundan dolayıdır ki zor ayrışan bir çam kabuğı gerekir.
Alıntı:
ayrıca orkidemizin keiki çıkarabilmesi için dışardan yapabileceğimiz bir müdehale var mı?
Sağlıklı bir orkidenin sürekli çiçek açmasındansa keiki çıkarmasını tyercih ederim.
ach bu benim de tercihim ancak bazı türlerin keikiye daha meili olmasının dışında henüz kesin bir bulgu yok. Bundan evvelde doku_kültürcü arkadaşımızın belirtiği gibi sapı en fazla 2-3 göz kalacak kadar bırakıp kestikden sonra 22 oC'de tutun.

Bazıları gözü örten yaprakçığın çıkartılıp bira sürülmesini de taVsiye ederken, bazı hormonal müdahaleler bende bu gözlerde hep yeniden daha hızlı bir çiçeklenmeyi kataliz etmekden öte gidemedi. Belki ortam sıcaklığının yeterince yüksek olmamasından da kaynaklanıyor olabilir.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2007, 00:29   #183
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
arkadaşlarım canlarım ciğerlerimbirşey soracağım 3 tane orkidem var (4. hatta 5. almayı düşünüyorum )bir tanesinin çiçekleri dökülünce dibe yakın yerden dalları kestim(dalları diyorum zira 2 dal vardı çiçekli ) bu yaptığım doğrumu yoksa dallar başka yerden mi kesilmeliydi?Bileyimde diğer ikisine aynı şeyi yapmayayım dalları kesmemde amaç çürüme gibi bir şey başlamıştı dallarda bende dal çürüyor sandım

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2007, 16:48   #184
K..
Yeni Üye

K..'s Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2007
Konuyu okuduğumda bu kararın, orkidenizin durumunu gözden geçirdikten sonra size kalmış olduğunu sanıyorum.
Sayın praecox'un bu başlık altındaki 34 ve 94 numaralı mesajları başta olmak üzere tüm konuyu baştan sona okumanızda fayda var.
Bu arada kendi orkidemin dalını/dallarını çiçek döktükten sonra dibe yakın yerden kestiğimi de söylemeden geçmeyeyim.

K.. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2007, 17:24   #185
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Sayın Praecox phal türü bir orkidem daha öncede belirtmiştim kökçürümesi geçirdi bende saksı harcını değiştirdim belirttiğiniz işlemleri yaptıktan sonra durumu iyiye gidiyor yapraklarındaki sararma düzelmeye başladı ama inadına çiçek açmak için tomurcuk oluşturuyor orkidem tamamen sağlığına kavuşana kadar çiçek açmasını uygun bulmuyorum enazından ana bitki yeni bir yaprak çıkaranadek bu bağlamda çiçek sapını belirtiğiniz yerinden kessem daha iyi olmaz mı? teşekür ederim.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2007, 18:40   #186
Kaybettik...

praecox's Avatar

eski çiçek sapından çiçekleniyorsa kesin ama dipten yeni çiçeklenmeye çalışıyorsa bitki tahminlerimizden de daha sağlıklı hissediyor kendini demektir...

Eski 21-03-2007, 11:16   #187
Yeni Üye

orkide müz's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2007
çam ağaçları

Merhaba,
Benim sizlere bir sorum olacak orkidelerle ilgili değil ama başka bir yerde bulacağımı zannetmiyorum.Çalıştığım otelin bahçesinde çam ağaçları var ve bu mevsimde ağaçlarda yuva yapan hayvanlar olur bu hayvanların polenleri insanın neresine değerse kızartır ,kaşındırır ve şişebilir daha kötüsü hava rüzgarlı olunca polenler odalara kadar ucuyor.Otel misafirleri bit zannediyorlar nerden bilsinler çam ağacındaki hayvanı.Biz burda bu hayvana gembi diyoruz.Bu hayvanlar için ilaçlama yötemi varmı.Lütfen yardımcı olun hem ağaclar kurtulsun hem bizler.

orkide müz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2007, 11:46   #188
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sanırım karıncaların bir inek gibi sağdığı, vede salgıladıkları sıvıdan arılarımızın çam-balı dediğimiz balın oluşumundaki zincirin içindeki çam üzerindeki yaprak bitlerinden bahsediyorsunuz...

hal böyle ise bir böcek ilacı kullanmadan evvel yukarda yazdığımı bir daha okuyun...

tabiatı anlamak gerek birilerinin hoşun gitmiyor diye ademoğlunun yapacağı her tür müdahalenin sonucu olacaktır.

bu eko sitemin dengesinin kantar topunu kaydırıyoruz nereye kadar...
turizm kolay ve iyi bir gelir gibi görünse de şu örnek en basidinden bir argument oluşturur kanısındayım.

Eski 21-03-2007, 16:29   #189
Yeni Üye

orkide müz's Avatar

Ben nedense şöle düşünüyorum, bütün turizmde çalışanların yükünü bana yüklediniz gibime geldi.Herkes kendi yağında kavrulur bu otelin yeri bile bu ağaçlara göre belirlendi ben bugün size mail attıktan sonra orman işletmesine gittim ve neler yapabiliriz diye sordum ve bu tırtılların adı çam kese böceği hatta sizin sitenizde de var. Biyolojik korunma yöntemleri de var.Sadece bir anda bütün dünyanın yaptığı yanlışı benden çıkartmanız garip.size şimdiye kadar bir otel işletme sahibi böyle birşey sordu mu ? Ayrıca ben işletme sahibi bile değilim.
Saygılar..........

Eski 21-03-2007, 16:51   #190
Kaybettik...

praecox's Avatar

şahsınıza özel değil...
zaten ben sadece bitleri kastettim kaldı ki tırtılı vs. bilemem... artık her yazdığımı böyle özürler dilemek zorunda bırakılacaksam bir şeyde yazmama gerek yok
kimse üzerine alınmasın kimse şu hatdan bu hatadan elbette tek başına sorumlu değil resme genel bakıyorum puzzel'in bir tanesi olmazsa genel resim de tam görünmez...
ben kimseyi suçlamak istemedim. yönetici olup olmadığınızı da bilmiyordum beni bu bağlamda ilgilendirmiyordu da zaten...

pardon yani...
sadece iyi niyetle bilmeden bir örnek vereyim dedim.
basın zehiri ağaçlara öldürün tırtılları da bitleri de.
bu kadarbasit.

Eski 21-03-2007, 18:41   #191
Yeni Üye

orkide müz's Avatar

Tamam sinirleniyorsunuz biliyorum insanlarla uğraşmak çok zor.Ama benim tek amacım bir bilene sormaktı cevabımı da yine sizin sitenizden aldım eğer sizi sinirlendirdiysem ben de özür dilerim benim sizden öğreneceğim çok şey var.
Saygılar.

Eski 21-03-2007, 19:59   #192
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Sayın Orkide müz, bu gibi sorularınız için http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/ başlığını kullanmanızı öneririm. Soruyu soracağınız başlığı seçemediyseniz buraya sorun, biz sonra uygun yere taşırız. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımız orkide başlığını takip etmiyorlarsa sorunuzu görmemiş olurlar.

Selamlar.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2007, 20:16   #193
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2007
yavru orkideler

MErhaba , Ben cem Forumunuza bugün katıldım. Bende Eylül ayında bir orkide almıştım. Çicekleri solduktan sonra nerdeyse 6 ay oldu ve geçen ay 2 dalda birden tomurcuk oldu . çicek verecek diye sevindim ama bunların yaprak olduğunu görünce üzülmüştüm. Bugün forumu okuyunca ne kadar şanlı olduğumu anladım. Sanırım 2 yavru birden oluşmuştu. ama genede tam emin değilim o yüzden size resimleri gönderiyorum. BAna yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

Denizardacan ve seval41 beğendi.
mustang18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2007, 21:15   #194
Kaybettik...

praecox's Avatar

evet bunlar iki tek keiki ancak kesmeden evvel kendi başlarına besleneceklerini sağlıyacak bir kaç kök vermesi beklemek gerek.
bunları sonra ana infiuorescence dalından ayırıp dikebilirsiniz.

bitki hakkında daha fazla bilgi verebilirmisiniz yani türü phalaenopsis ancak çiçekleri ne renkti hangi şartlarda bakıyordunuz ısıs sılama durduğu yer aldığı ısı vs... gibi bilgileri de eklerseniz.

menun olurdum.
saygılar

diğer iki mesajını da silerimisin lütfen. türünü biliyorsan o trade in altınada sormalısın.

Eski 26-03-2007, 00:00   #195
Yeni Üye

yavru orkide

tekrar merhaba ,
rengi pembe birazdan resmini ekleyeceğim.
şimdi bende 6 aydır var bu orkide. Sormak istediğim bir kaç konu var belki sizin sorularada yanıt olur. Ev kalöriferli ve oldukça sıcak. Hergün tam önündeki cam açılır , salon havalansın diye. Soğuk havada bile.Direkt güneş görmüyor. Tülü bile açıyorum ışık alsın diye..
1 ) tahmini ne kadar sürede kök verir bu yavru orkideler ?
2 ) ana orkide çicek vermez mi artık ?
3 ) forumlarda hep 15 günde bir su vermekten bahsediliyor. ben 2-3 günde bir veriyorum. tabağı kurudukça yani. Burda bir çelişki yok mu ?
4 ) 2.çelişki tabağında hep su var , yani sakısı suyun içinde hep. Buda sakıncalı yazıyor forumlada , bu konudaki fikriniz ? ( resimlerdende anlayacaksınız )
5 ) REsimlerden sağlıklı olup olmadığını söyleyebilir misiniz ?
6 ) Tabakta hep su olması aniden bir çürümeye sebep olabilir mi ?

Eklenen Resimler

Eski 26-03-2007, 00:17   #196
Kaybettik...

praecox's Avatar

sorularınıza cevap aradığınız forumda okuduklarınız size çelişki gibi geliyor.
şöyle ki
şimdi bende 6 aydır var bu orkide. Sormak istediğim bir kaç konu var belki sizin sorularada yanıt olur. Ev kalöriferli ve oldukça sıcak. Hergün tam önündeki cam açılır , salon havalansın diye. Soğuk havada bile.Direkt güneş görmüyor. Tülü bile açıyorum ışık alsın diye..
1 ) tahmini ne kadar sürede kök verir bu yavru orkideler ? bakımına göre bir iki ay sürebilir
2 ) ana orkide çicek vermez mi artık ? vermez mi verir elbette ancak artık seneye sonbahara doğru
3 ) forumlarda hep 15 günde bir su vermekten bahsediliyor. ben 2-3 günde bir veriyorum. tabağı kurudukça yani. Burda bir çelişki yok mu ? şöyle bir çelişki yok yukarta belirtiğiniz gibi ev çok sıcak ise o zaman elbeteki sık sulanmalı
4 ) 2.çelişki tabağında hep su var , yani sakısı suyun içinde hep. Buda sakıncalı yazıyor forumlada , bu konudaki fikriniz ? ( resimlerdende anlayacaksınız ) resimlerden anladığım kökleri suya değmiyecek kadar bir saksı dudağı olduğu ki bu tabakdaki su orkideye kaloriferli sıcak havada eksik olan ortam nemini sağlıyor
5 ) REsimlerden sağlıklı olup olmadığını söyleyebilir misiniz ? resimlerden sağlıklı göründüğü kesin6 ) Tabakta hep su olması aniden bir çürümeye sebep olabilir mi ?

evet maalesef birden çökerten oluşabilir ancak bu kadar zaman oluşmamasına sebep (ki zaten keiki vermesinden de anlamışdım) ortamın çok sıcak olmasından kaynaklanmaktadır... çökerten normal oda sıcaklıklarında 21-22 arası bir ısıda fazla nemde oluşur bunun üstü ısılarda oluşmaz diye kesin bir şey yok ben sadece dikkat edin derim.
ancak bitkinin devamlı havalanması iyi de birden soğuk hava rüzgarına maaruz ise, yani üzerine esiyor ise tepki gösterebilir.

Eski 26-03-2007, 00:31   #197
Yeni Üye

yavru orkide

hızlı cevabınız için teşekkürler. Saksının yarın daha yakın resmini çekeceğim. Bu arada büyüyen yavru orkidelerinde zamanla resimleri koyacağım buraya böylece siz bana ne zaman kesmem gerektiğini ve o aşamadaki işlemleri anlatırsanız sevinirm. Şimdi saksıyı hafif tabaktan ızgara şeklinde kaldırabilirim suyla temasını kesmek için köklerin.Ama bu kadar sağlıklı iken bir değişiklik yapmayada korkuyorum . Ne dersiniz ??? Cam açma konusunda haklısınız daha dikkatli olmam lazım ama allahtan önümüz bahar. Birde forumda herkez bu orkide toprağı bulma konusunda dertli sanırım. Ben daha değiştirmedim ama annemlerin orkidesi için Bauhaus dan almıştık. Hazır Orkide toprağı şeklinde.

Şimdi 1 -2 daha sorum kaldı.
1 ) Çökerketn dediğiniz kök çürümesi midir ?
2 ) Bu böceklenme olayı neden olur ? Ortamın pis olmasımı ? dışardan bahçeden bir şey gelmesi mi ? HAvadaki tozlardan mı ? Önlem nasıl alınır yad alınabilir mi ?
3 ) DAha yakın çekim resim göndericem ama bende dışarda hiç kök yok. 6 Aydırda hiç kök çıkmadı .Bu sakıncalı m ? Resimlrebakıyorum forumda , herkezde atopot gibi kollar çıkmış. Yeşil yeşil. Bende sadece 1 tane resimde görüldüğü gibi kahverengi var. ?? Ama saksının içinde görebiliyorum yeşil olanları..

Eski 26-03-2007, 01:30   #198
Kaybettik...

praecox's Avatar

phal

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustang18 Mesajı Göster
hızlı cevabınız için teşekkürler. Saksının yarın daha yakın resmini çekeceğim. Bu arada büyüyen yavru orkidelerinde zamanla resimleri koyacağım buraya böylece siz bana ne zaman kesmem gerektiğini ve o aşamadaki işlemleri anlatırsanız sevinirm. Şimdi saksıyı hafif tabaktan ızgara şeklinde kaldırabilirim suyla temasını kesmek için köklerin.Ama bu kadar sağlıklı iken bir değişiklik yapmayada korkuyorum . Ne dersiniz ??? Cam açma konusunda haklısınız daha dikkatli olmam lazım ama allahtan önümüz bahar. Birde forumda herkez bu orkide toprağı bulma konusunda dertli sanırım. Ben daha değiştirmedim ama annemlerin orkidesi için Bauhaus dan almıştık. Hazır Orkide toprağı şeklinde.

Şimdi 1 -2 daha sorum kaldı.
1 ) Çökerketn dediğiniz kök çürümesi midir ? evet bu bir tür kök çürümesidir çökertene sebep bir dizi mantarların küf mantarlarının serin nemli ortamda kökleri sarıp emer gibi kök hücrelerini boşaltması demek
2 ) Bu böceklenme olayı neden olur ? Ortamın pis olmasımı ? dışardan bahçeden bir şey gelmesi mi ? HAvadaki tozlardan mı ? Önlem nasıl alınır yad alınabilir mi ? çökerteni böcek olarak tanımlamadığınızı var sayarsak akarlar bitler vs gibi orkideye de zararlı olabilecek ya evdeki bitiklerde varsa veya yeni bir bitki edinilmişse onda varsa veya bir buket çiçek dahi alıp dışardan getirirseniz böceklenirler, kaldı ki bazıları rüzgarla dahi dışardan gelebilirler.
3 ) DAha yakın çekim resim göndericem ama bende dışarda hiç kök yok. 6 Aydırda hiç kök çıkmadı .Bu sakıncalı m ? Resimlrebakıyorum forumda , herkezde atopot gibi kollar çıkmış. Yeşil yeşil. Bende sadece 1 tane resimde görüldüğü gibi kahverengi var. ?? Ama saksının içinde görebiliyorum yeşil olanları..saksının dışına çıkan kökleri ek bir ıslatma gerekir bu tarz dışarı doğru köklenmenin değişik sebepleri olabilir. örneğin saksı harcı sıkışmış bozunmuş olabilir, veya monopodial gövde yaşlıdır vede saksı yüzeyinden yükselmiş kökler toprağı bulamıyacak derecede geniş dışarı doğru bir kavisle gelip saksı içine giremezler. bu gibi durumlarda bir numara büyüğü bir saksıya ekmek gerekir.
cevapları alıntıladığım yerde yazdım

Eski 26-03-2007, 09:06   #199
Yeni Üye

yavru orkideler

yani yeşil köklerin dışarda olmaması kötü bir durum değil. Aksine anladığın kadarı ile iyi bir durum. Şeffaf saksının içinde birçok yeşil kökö görebiliyorum. Saksıyı biraz tabaktan yükseltim tabaktaki suya temas olmasın diye . Izgara etkisi yapacak bir cisim koydum altına. Sizce iyi mi ettim ? 6 aydır bu şekilde suyun içindeydi. Ve yavruları bu şekildeyken vermişti.

Eski 26-03-2007, 12:07   #200
Ağaç Dostu

çiğdem11's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2007
Galeri: 4
Merhaba Praecox
Benim orkidemin toprağında pamukçuk gibi beyaz şeyler oluşmaya başladı. Yaprakları gayet sağlıklı görünüyor ama endişelendim bir şey yapmaya gerek var mı ?

çiğdem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2007, 22:56   #201
Amatör

epicurean's Avatar

Unhappy

Merhaba sayın praecox,
Özellikle size ve sizin gibi cevap yazıp tecrübelerini bizimle paylaşan orkide yetiştiricilerine, bizim gibi amatörlere yardımcı oldukları için çok teşekkürler. Ben de forumu orkide başlığı altındaki pek çok yazıyı okudum ve çoğunu sizin yazdığınız mesajlardan çok şey öğrendim. Ama yine de bir iki sorum olacak.
Durumum mustang 18 ile benzer sayılabilir. Maalesef keikiler hariç.
Bana da Ekim’de iki ayrı sap halinde ve üzeri çiçekli pembe phal. hediye geldi. Yaklaşık 2 ay çiçekleri kaldı. Bu arada ingilizce kaynaklarda esintiden,havalandırmadan hoşlandığını okuduğum için sonbaharda cam önünde havalandırdım. Ama kışa girerken saplardan biri kurudu, sanırım biraz soğuğa maruz kaldığı için. Onu en dibinden yapraklara zarar vermeden kestim. Sağlam olanı ise gözün üzerinden verev olarak temiz bir keski ile kestim. Mikrop kapmaması için tarçın ile kapattım. Şimdi öğreniyorum ki siz kömür tozu tavsiye ediyorsunuz.
Neyse şu anda yapraklar sağlıklı görünüyor. Hatta yeni bir yaprak da iki üç hafta gibi bir sürede çıktı. Ama dalın ucunda hiç hareket yok. Yalniz saksı içinde kökler yeşil yeşil çoğalıyor. Bir iki tane de sabstratın üst kısmında var.
Acaba çiçek açması için sabırla bir şey yapmadan beklemeli miyim? Yoksa yapabileceğim bir şey var mı? Orkide besinleriyle yapraklarını sulamak gibi şeyler yapmalı mıyım? Sanırım yeterli sıcaklık olmaması nedeniyle böyle. Eğer ilgilenirseniz resimlerini de gönderirim. Mümkünse sizden yorum alabilir miyim?

Sulama sıklığı : haftada bir (aslında ağırlığına bakıp hafifse suluyorum; sabahları
içme suyuyla)
Yeri: Güneye bakan pencerede tül arkası masa üstü
Bulunduğu ortam: Seramik bir saksının içine yerleştirilmiş iri çakıl taşlarının
üzerinde, taşları geçmeyecek, köklere değmeyecek kadar su
doldurup nemli ortam sağlanacak şekilde.

Şimdiden teşekkürler geceniz vandanın mavisi kadar canlı olsun...

epicurean Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2007, 23:54   #202
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Talking

Merhaba
Bende orkidemin fotoğrafını paylaşmak istedim ve de kökleri hep dışarı ve yukarı doğru uzuyor normal midir? Sağlıklı görünüyor ama yine de bi yorum yaparsanız sevinirim belki benim göremediğim bişeyler vardır teşekkür ederim

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 01:16   #203
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2007
orkidem yavruladı-(devam)

Sayin Praecox,
bilgileriniz için teşekkürler. Daha önceden size yavrulamış orkidemin fotosunu göndermiştim. Ayırıp ayrı saksıya dikmemi söylemiştiniz. Ben de söylediğinizi yaptım. size iki ayrı soru olarak hem annenin hem yavrunun son durum fotolarını göndermek istiyorum. Bu fotolar yavurunun fotoları. O zaman çiçekliydi, ayrı saksıya alınca çiçekler döküldü. Açalı bir buçuk ay olmuştu. acaba tesadüf mü yoksa saksı da kötü bir durum mu var? SApı ikinci boğumdan kestim. Acaba daha dipten kessem mi? bu sap yerçekimi kanununa aykırı büyüdü biraz çünkü anneye bağlı iken biraz yamuktu.
Teşekkürler,

Eklenen Resimler

Cyber Papatya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 01:22   #204
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2007
Orkidem yavruladı (devam II)

Sayın Praecox,
Bu da anne. Yapraklar hala sapsarı. O zaman yorgunluktan demiştiniz. Hala yorgunluktan mıdır? Bu yorgunluk ne zaman geçer? Geçtiği nasıl anlaşılır?
Bunun da sapını biraz kısaltayım mı?
Kendimi altın yumurtlayan tavuğumu kesmiş gibi hissediyorum.
Teşekkürler,

Eklenen Resimler

Cyber Papatya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2007, 21:39   #205
Kaybettik...

praecox's Avatar

Çiçek sapını tamamen dipten kesin, saksı harcı değişimi gerekiyor... hemen saksı substrat değişimi yapıp bu yazı kendini toparlaması için sonbahara kadar dinlendirin. saksı harcı değişiminden sonra bir iki ay gübrelemeyin
değişimde çürümüş kökleri de budayın (veya kesin) kısa sürede kendini toparlıyacağından emin olun. dinlenmeden sonra dikkatlice gübrelemeye başlayın. vede sonbaharda size yeniden bir altın yumurtlıyacağını göreceksiniz

Eski 29-03-2007, 21:42   #206
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi COYOTE777 Mesajı Göster
Merhaba
Bende orkidemin fotoğrafını paylaşmak istedim ve de kökleri hep dışarı ve yukarı doğru uzuyor normal midir? Sağlıklı görünüyor ama yine de bi yorum yaparsanız sevinirim belki benim göremediğim bişeyler vardır teşekkür ederim
evet normaldir sularken bu kökleri de fısfıslıyarak ıslatın çiçek geçtikten sonra yeni saksıya almak gerekecek.

Eski 29-03-2007, 23:24   #207
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Bu nadide çiçeğin, bu kadar mütevazi mekanda yetişebileceğini bilmezdim.. Plastik bardakta 1 orkide .....

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2007, 11:05   #208
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sahiden de tüm idaaların vede eskiden gelen yanlış bilgilerin, fikirlerin aksine, bazı noktalarda ama, asgari özeni gösterir isek, çok kolay bitkiler. tabii ki yeni kultive hybridlerin oluşturulması da bu konuda ciddi bir etken.
diğer salon bitkilerine avantajını da unutmamak gerek nerde ise aylar boyunca taze kalan çiçekleri hemde kendimizi eve hapsetmek zorunda olduğumuz kışın soğuk ve karanlık aylarında...
evinizde açtırabileceğiniz nerde ise tek çiçekli süs bitkileri sınıfıdır orkideler...
bu hastalığa bir bulaşırsanız, kolayını aldınız mı... vede alışırsanız evinizde afrika menekşesi bakmak dahi daha zor gelebilir size...
şaka tabii canım...

Eski 30-03-2007, 22:55   #209
Amatör

epicurean's Avatar

Phal.imin çiçek açması için ne yapmalıyım?

Merhaba orkide ve doğaseverler,

Özellikle praecox'a ve diğer tecrübeli orkide yetiştiricilerine, bizim gibi amatörlere bıkmadan yardımcı oldukları için çok teşekkürler. Ben de forumu ve orkide başlığı altındaki pek çok yazıyı okudum ama yine de sorularım var.

Ekim’de iki ayrı sap halinde ve üzeri çiçekli pembe phal.im oldu Yaklaşık 2 ay çiçekleri kaldı. Bu arada ingilizce kaynaklarda esintiden, havalandırmadan hoşlandığını okuduğum için sonbaharda cam önünde havalandırdım. Ama kışa girerken saplardan biri kurudu, belki de biraz soğuğa maruz kalmıştır diye düşündüm. Onu en dibinden yapraklara zarar vermeden kestim. Sağlam olanı ise gözün üzerinden verev olarak temiz bir keski ile kestim. Mikrop kapmaması için tarçın ile kapattım. Şimdi öğreniyorum ki kömür tozu tavsiye ediliyor.

Neyse şu anda yapraklar sağlıklı görünüyor. Hatta yeni bir yaprak da iki üç hafta gibi bir sürede çıktı. Ama köke doğru bordolaşmaya başladı. Sağlam olan dalın ucunda ise hiç hareket yok. Yalniz saksı içinde kökler yeşil yeşil çoğalıyor. Bir iki tane de sabstratın üst kısmında var.

Sorularıma gelecek olursak:

1.Acaba çiçek açması için sabırla bir şey yapmadan beklemeli miyim? Yoksa Orkide besinleriyle yapraklarını sulamak gibi şeyler yapmalı mıyım?

2.Çiçeğini şu anda gözün üstünden kesilmiş ve şu anda kuru görünen yerden mi verecek yoksa yaprakların olduğu dip kısımdan yeni bir sürgün mü verecek?

3. toprak değişimi ile ilgili kararı nasıl almalıyım? çiçekçiden ekimde aldim ama en son ne zaman toprak değişti bilemiyorum. Şu anda çiçeksiz olduğu için uygun bir dönem sanırım ama değişim için erken olmasından endişe ediyorum.

4.Arada pencere dışına çıkarıp havalandırıyorum. Bunu dış kaynaklardan okuduğum bazı makaleler nedeniyle yapıyorum. Ama tecrüblerinize daha çok güveniyorum. Havalandırma yararlı veya zararlı mı?

5. Günlük olarak sprayleyip nemlendirmeli miyim? (Tabi ki yaprak dibinde su biriktirmemeye dikkat ederek)

Sulama sıklığı : haftada bir (aslında ağırlığına bakıp hafifse suluyorum; sabahları
içme suyuyla)
Yeri: Güneye bakan pencerede tül arkası
üzerinde, taşları geçmeyecek, köklere değmeyecek kadar su doldurup nemli ortam sağlanacak şekilde.

Eğer ilgilenirseniz resimlerini de gönderirim. Mümkünse sizden yorum alabilir miyim?Çiçek açtırmam için bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

epicurean Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2007, 23:50   #210
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epicurean Mesajı Göster
Merhaba orkide ve doğaseverler,

Özellikle praecox'a ve diğer tecrübeli orkide yetiştiricilerine, bizim gibi amatörlere bıkmadan yardımcı oldukları için çok teşekkürler. Ben de forumu ve orkide başlığı altındaki pek çok yazıyı okudum ama yine de sorularım var.

Ekim’de iki ayrı sap halinde ve üzeri çiçekli pembe phal.im oldu Yaklaşık 2 ay çiçekleri kaldı. Bu arada ingilizce kaynaklarda esintiden, havalandırmadan hoşlandığını okuduğum için sonbaharda cam önünde havalandırdım. Ama kışa girerken saplardan biri kurudu, belki de biraz soğuğa maruz kalmıştır diye düşündüm. Onu en dibinden yapraklara zarar vermeden kestim. Sağlam olanı ise gözün üzerinden verev olarak temiz bir keski ile kestim. Mikrop kapmaması için tarçın ile kapattım. Şimdi öğreniyorum ki kömür tozu tavsiye ediliyor.

Neyse şu anda yapraklar sağlıklı görünüyor. Hatta yeni bir yaprak da iki üç hafta gibi bir sürede çıktı. Ama köke doğru bordolaşmaya başladı.
burayı anlıyamadım bordolaşan yaprak mı? pembe renkli çiçek açan phallerin yaprakları koyu yeşil hatta anlatığınız gibi bordomsu bir renkde olur beyaz açanların yaprakları daha açık yeşil olur burdan da çiçek rengi saptamak mümkün zaten sizinki pembe imiş sanırım... dolayısı ile yaprağının bu bordomsu yeşil renk alması normaldir
Alıntı:
Sağlam olan dalın ucunda ise hiç hareket yok. Yalniz saksı içinde kökler yeşil yeşil çoğalıyor.
bu iyiye işaret...
Alıntı:
Bir iki tane de sabstratın üst kısmında var.

Sorularıma gelecek olursak:

1.Acaba çiçek açması için sabırla bir şey yapmadan beklemeli miyim? Yoksa Orkide besinleriyle yapraklarını sulamak gibi şeyler yapmalı mıyım?
iki haftada bir sulama suyuna sıvı gübrenin normal dozunun 1/4'ünü eklemek sureti ile gübrleme tavsiyemdir. kışın yaprak gübrelemesinden kaçının yapraklara su püskürtülmesi de pek tavsiye etmem melumaliniz ev ortamında ısı ve nem dengesi derken en büyük korkumuz çökerten hastalığıdır...
Alıntı:
2.Çiçeğini şu anda gözün üstünden kesilmiş ve şu anda kuru görünen yerden mi verecek yoksa yaprakların olduğu dip kısımdan yeni bir sürgün mü verecek?
yeni çiçek veya keiki (vegetatif bir yavru phal.) o gözden verecek veya vermesi gerek ancak gözü örten yaprak kurumuşsa yeşil olan bir alt göze doğru kesmeniz gerekir tüm gözler gri/sarı-kahve gibi kurumuş renklerde ise bence o çiçek sapını en alt gözün üstünden kesip bitkiyi dinlendirin.
Alıntı:
3. toprak değişimi ile ilgili kararı nasıl almalıyım? çiçekçiden ekimde aldim ama en son ne zaman toprak değişti bilemiyorum. Şu anda çiçeksiz olduğu için uygun bir dönem sanırım ama değişim için erken olmasından endişe ediyorum.
çiçek sapı yukarda saydığım gerekçelerden dolayı keserseniz yani çiçek veya keiki beklentiniz yok ise vede saksı substratı çökmüş azalmış üzeri beyazlamış gibilerden bir görünüm sergiliyor ise değişimi şimdilerde yapabilirsiniz.
Alıntı:
4.Arada pencere dışına çıkarıp havalandırıyorum. Bunu dış kaynaklardan okuduğum bazı makaleler nedeniyle yapıyorum. Ama tecrüblerinize daha çok güveniyorum. Havalandırma yararlı veya zararlı mı?
bu bitkiler ağaç üzerinde havadar bir yerde ağacın üserinde gelişmecek şekilde bir yapıda olduklarından hafif bir esinti iyi olur ancak bunu yaparkende ısı farkı asla olmamlı bunu yazın yapmak daha sağlıklı evdeki ısı ile dışarının farkı 10oC ise bu orkidenize hiç iyi bir şey değildir.
Alıntı:
5. Günlük olarak sprayleyip nemlendirmeli miyim? (Tabi ki yaprak dibinde su biriktirmemeye dikkat ederek)
Hayır bunu da yapmayın anlatığınız saksı altındaki çakıllı su bitkinin ihtiyacı olan çevre nemini sağlamakta yeterli bir düzenektir.
Alıntı:

içme suyuyla)
bu ağırlığına bakma deneyiminiz sizi yanıltmıyorsa sulama vaktini anlamak için iyi bir metotur.
Alıntı:
Yeri: Güneye bakan pencerede tül arkası
üzerinde, taşları geçmeyecek, köklere değmeyecek kadar su doldurup nemli ortam sağlanacak şekilde.

Eğer ilgilenirseniz resimlerini de gönderirim. Mümkünse sizden yorum alabilir miyim?Çiçek açtırmam için bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

resimler beni ve eminim diğer forum üyelerimizi de ilgilendireceğinizde eklemenizi istersiz.
Zaten böyle yazılı bir tanımlama yerine bir resim çok daha şey anlatır.

saygılar

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024