agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-12-2011, 22:52   #2011
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

OİR1938's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2010
Sayın Ziya Soner ! Kargoyu teslim aldım. Teşekkür mesajımı,rahatsızlığım nedeni ile
yazmakta geciktim. Her zaman olduğu gibi derdime derman oldunuz. Sağ olun ,var olun.
Orkide sevdalılarına gösterdiğiniz ilgi ve yardım severlik her türlü takdirin üstünde.
İyiki varsınız Ziya bey. Sizi tanımak ne güzel. Sevgilerle.

maki01 beğendi.
OİR1938 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2011, 10:30   #2012
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-06-2011
sayın Ziya Soner
rica ettiğim orkide harcını inanılmaz hızlı bir şekilde göndermenizden ve telefondaki babacan yardımsever tavrınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum sizle tanışmış olmaktan ciddi bir şekilde mutluyum orkide benim için artık bilinmez bir konu olmaktan çok hobi haline gelecek diye düşünüyorum çünkü her soruma içtenlikle cevap veriyorsunuz... herşey için teşekkürler!
orkidesever acemi arkadaşlarıma tavsiyemdir Ziya Beyle irtibatı kesmeyin

mugem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2011, 11:36   #2013
Ağaçsever

Feyzan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2006
Keiki ve yeni sürgünler.

Merhaba.
Orkidemin bir yavrusu var. İlk filizlenmesi üzerinden yaklaşık 1,5 ay geçti.
Şu anda gövdeden çıkan iki yeni sürgün var. Boyları 20 santimetreyi geçti.
Aynı zamanda iki eski çiçek dalından da birer sürgün başladı.
Toplam bir keiki, dört canlı dal.
Ne yapmalıyım?
Bu şekilde kendi hallerine mi bırakayım yoksa azaltma gibi bir müdahale gerekiyor mu?
Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Feyzan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2011, 12:22   #2014
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Sayın Feyzan, sizin orkidenizde tek bir keiki var. Gövdeden çıkan sürgün dedikleriniz keiki değil, çiçek sapı. Bu saptan yeni çiçekler açacak. Orkidenizin kendisine güveni var ki hem keiki ve hem de çiçek sapı çıkarıyor. Siz gene de çiçeğinizi her 15 günde bir olmak üzere ölçüsüne göre vilmorin orkide gübresi konulmuş su ile daldırma yöntemi ile sulayın. Sulamayı da haftada bir yapın. Hava kökleriini arada bir sabah saatlerinde nemlendirin. Ve bu mevsimde özelikle sabah veya ikindi güneşi alan bir yere koyun. Keikinin köklenmesini bekleyin. Bunun için keikinin kök kısmını sık sık nemlendirin. 2 adet kök çıkarıp kökler 10 cm. kadar uzayınca ayırırsınız.

Düzenleyen malicetin : 06-12-2011 saat 20:57
malicetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2011, 17:32   #2015
Ağaçsever

Feyzan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malicetin Mesajı Göster
Sayın Feyzan, sizin orkidenizde tek bir keiki var. Gövdeden çıkan sürgün dedikleriniz keiki değil, çiçek sapı. Bu saptan yeni çiçekler açacak. Orkidenizin kendisine güveni var ki hem keiki ve hem de çiçek sapı çıkarıyor. Siz gene de çiçeğinizi her 15 günde bir olmak üzere ölçüsüne göre vilmorin orkide gübresi konulmuş su ile daldırma yöntemi ile sulayın. Sulamayı da haftada bir yapın. Hava kökleriini arada bir sabah saatlerinde nemlendirin. Ve bu mevsimde özelikle sabah veya ikindi güneşi alan bir yere koyun. Keikinin köklenmesini bekleyin. Bunun için keikinin kök kısmını 2 adet kök çıkarıp kökler 10 cm. kadar uzayınca ayırırsınız.
Cevabınız için teşekkürler.
Evet bunu biliyorum. Yavru 1 tane, harekete geçmiş olan ikisi yeni ikisi eski toplam dört sürgün ise büyük bir olasılıkla çiçek yapacak.
Ama bu henüz tam belli değil, bir yavru daha olabilir.
Benim sormak istediğim şu;
Bir yavru varken ve gelişirken çıkan bu dört sapı / sürgünü ne yapayım? Aynen bırakayım mı, yoksa bir ya da ikisini veya tümünü çıkarıp uzaklaştırayım mı?
Eğer böyle ise hangilerini? Yenilerini mi eski saplardan sürenleri mi?
Ana bitkinin ve yavrunun sağlığı için en doğrusu hangisidir?

Düzenleyen Feyzan : 06-12-2011 saat 19:21 Neden: Yazım düzeltmesi.
Eski 06-12-2011, 20:57   #2016
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayın Feyzan, çok doğru bir soru sormuşsunuz. Ben önceki cevabımda "orkidenizin kendine güveni var ki" derken orkidenizin bu işin altından kalkabileceğini düşünmüştüm. Haklısınız orkide bu kadar çiçek sapını, çiçeği ve keikiyi beslemesi oldukça meşekkatli olacak. Benim tavsiyem, çiçeği ve keikisi olmayan 2 eski çiçek sapını en dipten kesmeniz. Böylece hem ana orkideyi garanti altına almış, hem keikiyi muhafaza etmiş, hem de yeni çıkan çiçek sapından çiçek almış olacaksınız. Yani bir taşla 3 kuş... Buna rağmen çiçeğinize çok dikkatli bakmak zorundasınız. Aksi halde çiçeğiniz sarsıntı geçirebilir. Diyelim ki çiçeğiniz 2. bir keiki çıkardı, aynısının kopyası 3 orkideyi ne yapacaksınız? Hem yavru bir orkide çiçek açana kadar en az 2 sene gözüne bakacaksınız!.. Bu nedenle ben keikiyi tercih etmiyorum.

Eski 07-12-2011, 21:54   #2017
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Sayın Adalet Yağcı, orkide göbeğinden yeni bir orkide yaratıyor. Böyle bir şey ilk kez görüyorum ve çok sevdim. Evet keikiler dalda oluşur köklenince kesilip ekilirler, minik miniktirler, bu farklı bir mucize bence, nadir görülen bir olay. Emeğinize sağlık. Olgun ve mutlu bir bitki. Mutlu ki, keikiyle falan uğraşmamış; kendini klonlamış. Maşallah dememiz farzdır efendim.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 19:58
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2011, 22:03   #2018
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Sayın feyzan, sayın malicetin'e "bitkinin vardır bir bildiği/cesareti" noktasında katılıyorum.
Keikiniz yeterince gelişmiş. kısa sürede kök yapacaktır, kesilip alınacak. O kesilene dek çiçek dallarına bitki çok yatırım yapmaz. Ondan kurtulunca dallara yönelir. Dallara kıymayın derim. Çıkartmışsa kararı bitkiye bırakın. Sararma serilme gibi belirtiler olursa müdahale edin. Ama ben olacağını da sanmıyorum. Mutlu hissetmese herşeyi birden çıkartmazdı (keiki çiçek dalı aynı anda).

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 19:57
Eski 08-12-2011, 19:39   #2019
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
orkidemde unlu bitler var şimdilik %60 seyreltilmiş alkol ile temizledim başka ne yapmam lazım. Acil yardım lütfen.

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2011, 20:00   #2020
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SerDag Mesajı Göster
sayın Adalet Yağcı, orkide göbeğinden yeni bir orkide yaratıyor. böyle bir şey ilk kez görüyorum ve çok sevdim. evet keikiler dalda oluşur köklenince kesilip ekilirler, minik miniktirler, bu farklı bir mucize bence, nadir görülen bir olay. emeğinize sağlık. olgun ve mutlu bir bitki. mutlu ki, keikiyle falan uğraşmamış; kendini klonlamış. maşallah dememiz farzdır efendim.
Ben de çok şaşırdım sayın SerDag, bu bitkim çok sağlıklıydı, kendisini bir komşuma emanet edip beş ay yalnız bırakmak zorunda kaldım.
Döndüğümde zavallım çürümek üzereydi, üzerindeki onlarca çiçeği açamamış balon şeklinde kalmıştı.

Sayın Ziya Soner hocamıza bitkim için ne yapa bileceğimi sorduğumda bana harcının değişmesi gerektiğini söyledi ve harç gönderdi, sağolsunlar.

Bitkiyi harçtan ayırdığımda kök kısmının sim siyah olduğunu gördüm, neredeyse bir santim kalacak şekilde canlı yere kadar kök budaması yapıp yeni saksısına ve harcına geçirdim.

Epeyce bir zaman kritik devre yaşadık ama şimdi çok iyi, yavrumuz da çok sağlıklı, çiçek sapları da vermeye başladı.

Bu yavruyu altı yedi aydan önce ayıramam her halde, Ziya hocamız da bir görsünler bakalım, yorumunu merak ediyorum.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2011, 15:56   #2021
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Ben de çok şaşırdım sayın SerDag, bu bitkim çok sağlıklıydı, kendisini bir komşuma emanet edip beş ay yalnız bırakmak zorunda kaldım.
Döndüğümde zavallım çürümek üzereydi, üzerindeki onlarca çiçeği açamamış balon şeklinde kalmıştı.

Sayın Ziya Soner hocamıza bitkim için ne yapa bileceğimi sorduğumda bana harcının değişmesi gerektiğini söyledi ve harç gönderdi, sağolsunlar.

Bitkiyi harçtan ayırdığımda kök kısmının sim siyah olduğunu gördüm, neredeyse bir santim kalacak şekilde canlı yere kadar kök budaması yapıp yeni saksısına ve harcına geçirdim.

Epeyce bir zaman kritik devre yaşadık ama şimdi çok iyi, yavrumuz da çok sağlıklı, çiçek sapları da vermeye başladı.

Bu yavruyu altı yedi aydan önce ayıramam her halde, Ziya hocamız da bir görsünler bakalım, yorumunu merak ediyorum.
Sayın Adelet Yağcı,
2032 no lu mesajınızın bana yönelik yazılmasını atlamışım özür dilerim.
Şimdi yazdığınız mesajdan anladığım ölmekte olan bir saksınıza yorum yapmışım,harç göndermişim,çiçek sağlıklı bir şekilde kurtulmuş ve 2032 no lu mesajdaki resimdeki bitkiyi oluşturmuş.
Eğer yorumum doğru ise resimdeki bitki son derece sağlıklı bir gelişim içerisinde,hiç elleşmeyin öylece gelişsin ve güzel çiçeklerini versin.
Diğer yapılan yoruma gelince;
Keikiler dalda oluşur fikrine katılıyorum.Köklenince kesilip ekilirler e katılmıyorum.Tutma şansı yok değildir ancak çok azdır.
Şartlarını çok iyi oluşturmak gerekir.
Bu nedenle ELLEŞMEYİN i tekrarlıyorum.Bırakın güzel güzel gelişsinler ve çiçeklerini versinler.
Yukarıdaki yorumum (2032 ile ilgili) yanlış ise belirtin ona göre konuşalım.
En derin saygılarımla

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2011, 19:45   #2022
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Galeri: 260
2032 nolu mesajımdaki sorularıma verdiğiniz açıklamalarınız için teşekkür ederim Ziya hocam.

Saksısını ve harcını yeni değiştirdiğime göre yavru ile anneyi ayırmıyoruz.
Şimdiden çiçek sapları oluşturmaya başladı, seneye yavru da çiçeklenirse harika olur.

Peki siz böyle bir durumla karşılaştınız mı hiç, yani çiçek sapından değil de yaprak arasından yavru vermesi olağan mıdır?
Benden de saygılar efendim.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2011, 20:37   #2023
Ağaçsever

Feyzan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner Mesajı Göster
Sayın Adelet Yağcı,
2032 no lu mesajınızın bana yönelik yazılmasını atlamışım özür dilerim.
Şimdi yazdığınız mesajdan anladığım ölmekte olan bir saksınıza yorum yapmışım,harç göndermişim,çiçek sağlıklı bir şekilde kurtulmuş ve 2032 no lu mesajdaki resimdeki bitkiyi oluşturmuş.
Eğer yorumum doğru ise resimdeki bitki son derece sağlıklı bir gelişim içerisinde,hiç elleşmeyin öylece gelişsin ve güzel çiçeklerini versin.
Diğer yapılan yoruma gelince;
Keikiler dalda oluşur fikrine katılıyorum.Köklenince kesilip ekilirler e katılmıyorum.Tutma şansı yok değildir ancak çok azdır.
Şartlarını çok iyi oluşturmak gerekir.
Bu nedenle ELLEŞMEYİN i tekrarlıyorum.Bırakın güzel güzel gelişsinler ve çiçeklerini versinler.
Yukarıdaki yorumum (2032 ile ilgili) yanlış ise belirtin ona göre konuşalım.
En derin saygılarımla
Merhaba.
Orkidelerin uzun bir süre kötü koşullar içinde kaldıktan sonra ölmek üzere olduklarını anlayarak (tabii mecazi anlamda) soylarını sürdürmek için yavru verdikleri, bu nedenle keiki meraklısı orkideseverlerin, genellikle büyük yapı marketlerinde bu bitkilere gerekli özen gösterilmediği için yine buralardaki reyonlarda keiki çıkarmaya başlamış bitki bulma şanslarının yüksek olduğu düşüncesi doğru mudur?
Saygılarımla

Düzenleyen Feyzan : 09-12-2011 saat 20:53 Neden: Ekleme
Eski 09-12-2011, 21:21   #2024
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Merhabalar,

Ben de pahalenopsis'in yavrulamasıyla ilgili bir deneyimimi paylasmak isterim. Evde baktığım bitkilerimden iki adedinin son çıkardıkları körpe yaprakları temizlik elemanı marifetiyle kırıldı. 3 er yaprağı kalan sağlıklı bu bitkilere özenle bakmaya devam ettim, biri alttan tek yavru diğeri ise üç yavru birden verdi. Üç yavruyu yeteri kadar köklenme olduktan sonra ana bitkiden ayırdım. Körleşmiş bu bitkiyi saksıdan çıkarıp köklerini temizledikten sonra yeniden yeni harçla tekrar yavru verir düşüncesiyle saksıladım. Çok ilginç ki bu kez yavru yerine çiçek sapı çıkarmaya basladı. Sözün kısası üst yaprak koptu diye phalleri gözden çıkarmayın. İyi bakımla çok daha fazlasını size verebiliyor.

Düzenleyen musk : 10-12-2011 saat 07:10
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2011, 19:12   #2025
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Efendim benim keikiler dalda köklendikten sonra internetteki bahçevan sitelerinden okuyup izlediğim kadarıyla 1 santim dalı da içerecek şekilde kestim ve orkide harcına diktim. Kökleniyor ve yaprak veriyorlar. Umarım yanlış bilgilendirme yapmamışımdır.

Eklenen Resimler

Seabert74 beğendi.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 19:55
Eski 11-12-2011, 19:47   #2026
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feyzan Mesajı Göster
Merhaba.
Orkidelerin uzun bir süre kötü koşullar içinde kaldıktan sonra ölmek üzere olduklarını anlayarak (tabii mecazi anlamda) soylarını sürdürmek için yavru verdikleri, bu nedenle keiki meraklısı orkideseverlerin, genellikle büyük yapı marketlerinde bu bitkilere gerekli özen gösterilmediği için yine buralardaki reyonlarda keiki çıkarmaya başlamış bitki bulma şanslarının yüksek olduğu düşüncesi doğru mudur?
Saygılarımla
Bu düşünce benim düşüncem. Aynı fikirde olan başka arkadaşımız var mı bilmiyorum. Bir orkide gördüm, toprak saksıya ve toprağa dikilmişti. Çiçek sapında tam 5 keiki vardı. Benim 6 yıldan beri 15 den fazla orkidem oldu, hiç bir orkidemde tek bir keiki görmedim. Bu örnekten sonra gördüğüm keiki çıkaran her orkide bu düşüncemi pekiştirdi.

Eski 12-12-2011, 21:44   #2027
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
keiki oluşumu

Öncelikle her bitkide hastalanıp öleceğini anladığında tüm gücü ile çiçeklenmeye gideceği akademik çevrelerce kabul görmüş bir gerçek.
ancak keiki oluşum şartları çok daha değişik ve böyle bir içgüdü ile bağdaştırılamıyor.

keiki için bundan önce de yazdığım gibi çiçek sapındaki gözü sıcak ve kısmen karanlık bir ortamda bekletin. bir iki hafta kadar.
sora yarı gölge bir yere alın. normal aydınlık, ışık isteklerini altında bir yere.

Seabert74 beğendi.
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2011, 18:26   #2028
Ağaç Dostu

Sevgili Praecox,
HOŞ GELDİN,ÇOK MUTLU OLDUM,
Saygılarımla

Eski 13-12-2011, 22:03   #2029
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın Ziya bey,

hoş bulduk ben de çok menun oldum.

bir seneyi aşkın süredir forumu fazlaca ihmal etmişim. Sizin gibi deneyimliler ve benim gibiler bilgilerini paylaşmadıkça, bir şeyleri bilmenin ne anlamı kalıyor diye düşünerek yeniden aktif hale geldim.

Saygı ve sevgilerimle.

Eski 13-12-2011, 23:12   #2030
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Galeri: 2
Sayın Praecox,

Aranızda yeniyim ama en merak ettiğim kişilerden bir tanesiydiniz.Forumda tekrar aktif olmanız mtululuk verici.Ayrıca şahsen de tanışmak ta ayrı bir zevkti.Bilgilerinizden yararlanmak oldukça değerli.

Bu arada Nepenthes Miranda yı uyarılarınıza rağmen aldım

Tekrar hoş geldiniz.

B.Unver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2011, 23:18   #2031
Kaybettik...

praecox's Avatar

Her şey karşılıklı derler,

Sayın Bora bey sizinle de tanışmak bir zevkti ve bu zevk bana ait

Miranda konusunu isterseniz öngörülen başlıkta yazışalım.
Uyarı değildi aslında sadece bir bakım sorunu ve donanım sorunu.
Miranda northiana ve maxima çaprazı kolay kolay da öldüremiyeceğiniz dayaıklı bir hybrid. ancak boyutları sorun oluyor. Uyarım bu bağlamdaydı.

uygun başlıkta resimleri eşliğinde tartışmak ümidi ile.

Eski 13-12-2011, 23:19   #2032
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Galeri: 2
Memnuniyetle

B.Unver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2011, 08:20   #2033
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2010
Hoş geldiniz sayın praceox.Forumda sizi daha çok görmek ümidiyle...

tarumok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2011, 14:52   #2034
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2011
Merhaba,

Ben de acemi bir orkide sahibiyim. Haziran ayinda hediye olarak gelen orkidem ekim ayinda ciceklerini döktü. Ancak dalini ben henüz kestim. Köklerinde de cürüme baslamisti, cürüyenleri kestim. Ancak bu islemden sonra en alttaki yapragi sarardi. Yapragi kökünden keserek tarcinladim. Diger yapraklarda yesil olmalarina ragmen yumusaklar. Onlarin da sararmasini engellemek icin ne yapmaliyim? Ayrica disarida kalan köklerde kuruma var. Orkidemin durumu hakkinda bilgi verebilirseniz sevinirim. Bir de acaba dogru yerden mi kestim dali? Alttan 3. bogumun biraz üstünden kestim.
Cok tesekkür ederim simdiden.

Eklenen Resimler

phalez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2011, 15:27   #2035
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayın Phalez, yaptığınız işlem doğru ama yenilediğiniz orkide harcının ne olduğunu yazmamışsınız. Fotoğraftan çiçeğin fazlaca kök kaybetmiş olduğu görülüyor. Saksıya koyduğunuz orkide harcı forumda sık sık dile getirildiği şekilde çam kabuğu, kömür, şişe mantarı gibi su tutmayan materyallerden oluşmalı. Haftada bir kez ve daldırma usulü ile sulamalısınız. Bu mevsimde özellikle güneş alan bir yere koyar, her 15 günde bir de ölçüsüne göre vilmorin orkide gübresi konulmuş suya daldırırsanız baharda, en geç sonbaharda yeniden çiçek alırsınız. Yumuşayan yapraklar gene sertleşir. Yeni kök ve yapraklar da çıkaracaktır. Forumu okumaya ve bilgileri uygulamaya devam edin.

Eski 14-12-2011, 21:08   #2036
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malicetin Mesajı Göster
Sayın Phalez, yaptığınız işlem doğru ama yenilediğiniz orkide harcının ne olduğunu yazmamışsınız. Fotoğraftan çiçeğin fazlaca kök kaybetmiş olduğu görülüyor. Saksıya koyduğunuz orkide harcı forumda sık sık dile getirildiği şekilde çam kabuğu, kömür, şişe mantarı gibi su tutmayan materyallerden oluşmalı. Haftada bir kez ve daldırma usulü ile sulamalısınız. Bu mevsimde özellikle güneş alan bir yere koyar, her 15 günde bir de ölçüsüne göre vilmorin orkide gübresi konulmuş suya daldırırsanız baharda, en geç sonbaharda yeniden çiçek alırsınız. Yumuşayan yapraklar gene sertleşir. Yeni kök ve yapraklar da çıkaracaktır. Forumu okumaya ve bilgileri uygulamaya devam edin.
Orkide harcini degistiremedim henüz. Ilk geldigi zamanki harc duruyor hala. Forumda okudugum kadariyla hazir satilan iyi bir harc bulmak cok zor. acaba bir seraya götürüp orda degistirtsem uygun olur mu?

Ayrica cicegim devrildi ve yapraklari kirildi. acaba o yapraklari kesmeli miyim? gerci kendini tamir ediyor sanirim, ip gibi biseylerle kirik yerleri iki yandan tutturmus kendi kendine
Son olarak dali dogru yerden kesip kesmedigimi söyleyebilir misiniz? Bir cicekci kökünden kesmem gerektigini söyledi ama pek güvenemedim.

Cok tesekkür ederim yardimlariniz icin.

Eski 15-12-2011, 19:37   #2037
Ağaç Dostu

Sayın Feyzan,
Bana özelden mesaj atmış,2035 ve 2037 sayılı mesajlarınızdaki resimlere yorum yapmamı istemişsiniz.
Çiçeğinizin resimdeki haline ,değerli arkadaşlarımız gereken yorumları yapmışlar.Dikkat ederseniz,istenilen bir yoruma ,bir arkadaşımız tarafından yorum yapılmışsa BEN yorum yapmam.
Siz özelden talep ettiğiniz yorumumu,FORUM dan talep ediyorsunuz.MEMNUNİYETLE,
Aldığınız cevaplardanmı tatmin olmadınız? Ya da benim bu konudaki fikrimi sorarak ,benimi imtahan ediyorsunuz.!Burasını anlayabilmiş değilim.
Öncelikle ,bir konuda anlaşalım.Bana bir kısım arkadaşımız HOCAM der,DOKTOR der.Ben ikisinide kabul etmem.!Ayrıca Ben Ziraat mühendisi de değilim!
Sadece 1970 lerden beri ORKİDE MERAKLISI veya ORKİDE MANYAĞIYIM.
Bu nedenle o tarihten beri sürekli araştırma halinde oldum ve 1986 yılında araştırmalarım sonucunda ,dostluğuna ve samimiyetine ayrıca işi ve bu çiçeği bildiği dünyaca kanıtlanmış bir yabancı gurupla yola çıktım ve bugünlere geldim.
Bu azımsanmayacak süre içerisinde epeyce bilgi birikimim oldu.Edinmiş olduğum bu BİLGİ ve TECRÜBE yi çok ciddi bedeller ödeyerek edindim.Şimdi kendime göre bu konuyu kendime MİSYON edindim ve benim ödediğim bu bedelleri sizler ödemeyesiniz diye ,ORKİDE yi sevenlere ,samimiyetle soru soranlara ,ORKİDEHARCI ,FERTİLİZER konusunda yardım isteyenlere elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.
Bilginiz olsun diye ARZETTİM.
Çiçeğiniz ile ilgili görüşlerime gelince;
1)Çiçeğiniz fazla ışık alan bir ortamda kalmış veya bulunuyor.
2)Harcınızda ,tahta parçalarına benzettiğim bir materyal ve siyah kömür parçalarına benzettiğim ayrı bir materyal daha var.Yanlış anlaşılmasın bunlar yanlıştır demiyorum.
3)Harç ve saksı boyunun durumu iyi gözüküyor.Saksı boyunun normalden iri olması ,bitkinizin köke çalışması için iyi ancak beslenme konusunda sürekli takviye gerektirir.
Sonuç;
Yaprak renginin koyu ve parlak olması ve diğer gözlemlerime göre bitkinizin durumu oldukça iyi,Bana kalırsa hiç ellemeyin ,oldukça mutlular . Mutluluklarını devam ettirsinler.
Çiçek yaptıktan ve ve çiçekleri döküldükten sonra ayırıma gidin ,şu anda kurcalamayın derim.
İstanbuldan yazıyorsunuz. Başka sorularınız olursa beni 532 484 484 4 nolu telefonumdanda arayabilirsiniz.

En derin saygılarımla

demircool ve Seabert74 beğendi.
Eski 16-12-2011, 22:02   #2038
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi phalez Mesajı Göster
Orkide harcini degistiremedim henüz. Ilk geldigi zamanki harc duruyor hala. Forumda okudugum kadariyla hazir satilan iyi bir harc bulmak cok zor. acaba bir seraya götürüp orda degistirtsem uygun olur mu?

Ayrica cicegim devrildi ve yapraklari kirildi. acaba o yapraklari kesmeli miyim? gerci kendini tamir ediyor sanirim, ip gibi biseylerle kirik yerleri iki yandan tutturmus kendi kendine
Son olarak dali dogru yerden kesip kesmedigimi söyleyebilir misiniz? Bir cicekci kökünden kesmem gerektigini söyledi ama pek güvenemedim.

Cok tesekkür ederim yardimlariniz icin.
Sayın Phalez,çiçeğiniz zaten örselenmiş. Kendini toplaması için yeni kök ve yapraklar çıkarması gerekiyor. Bunun için çiçek sapını kökünden kesin, substratını değiştirin. Çam kabuğu, kömür ve şişe mantarı her yerde bulunabilen materyaller. Eğer bulamazsanız koçtaşta satılan hazır substratın içerisine şişe mantarı ve kömür karıştırıp kullanın. Böyle yaparsanız sulamada çok dikkatli olmalısınız. Kırılan yaprakları kırıldıkları yerden kesebilirsiniz. Kesmeseniz de kendisi zaten atar. Çiçeğiniz kurtarılabilir.

Eski 19-12-2011, 23:05   #2039
Yeni Üye

cok tesekkür ederim malicetin. Dediklerinizi uygulayacagim.

Eski 25-12-2011, 05:14   #2040
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-12-2011
merhaba benim bi sorum olacak yardım ederseniz sevinirim.
ben yaklaşık 20 gün önce bir phalanopsis aldım çiçik biraz odanın iç tarafın da biryere koydum malum kış güneş almıyordu, fakat çiçek en alttan 3 yaprağını sarartı (saksı torfunun içinden cikan yapraklar.) ve çürümeye başladı. açmadan tomurcuklar sarardı döküldü. kökleri çok sağlıklı görünüyor.
sulama yı haftada 1 yapyım oda ısısıda gece 16 gündüz 22 derece gibi oluyor.
fakat çiçeği şimdi cam kenarına aldım ve yanına nem için bir tepsi içine taş koyup su ile doldurdum. şimdi biraz toparladı gibi hissediyorum çümkü yeni gelişmekte olan tomurcukları (3adet) açmaya başladı.
bana ne yapmam gerektiği hakkınada bilgi verirsen sevinirim. teşekkürler.

mepst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024