agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-11-2011, 12:14   #1981
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Bu mevsimde güneş çok dik gelmedikçe yakmaz. Havaların bulutlu olduğunu saymasanız bile güneş 9 saat kalıyor tül arkası ışık yetmez. Bence tülü açın, iki - üç saat kadar güneş almazsa çiçeklenme olmaz. Olsa da zayıf olur. Eğer bitki güneş ışığına alışık değilse az az güneşe alıştırmak gerekebilir. Gene de güneş yanığına karşı dikkatli olalım...

malicetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2011, 13:06   #1982
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2010
Galeri: 55
Gerçekten bu sayfaları çok okudum ama orkidem çiçek sapı çıkarmaya başladı bir ay önce daha çok ışık alan bir yere koymuştum şimdi yapmam gereken herhangi bir şey var mı ısı ışık su ile ilgili besin vermeyi düşünüyorum. Aynen devam et diyorsanız da lütfen birisi cevap yazarsa sevinirim....

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2011, 18:58   #1983
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayın artemisia10, aynı şeyleri yazıyoruz artık. Orkide bakımında deneme yanılma metodu çok geçerli. Bu yolla doğru yol bulunuyor. Bir de sitedeki bilgilerle deneyimlerinizi birleştirirseniz orkide yetiştirmek için şartlar tamam oluyor. Işık çok önemli, bu yüzden orkidelerin yaprakları çok geniş ve büyük. Korkmayın sabah erken veya öğleden sonra2-3 saat güneş ışığı alsın.Orkideler yaprakları ile kökleriyle ve hatta çiçekleriyle bile fotosentez yaparlar. Haftada bir yağmur suyu, 15 günde bir de gübreli yağmur suyu ile ve daldırma yöntemiyle sularsanız sadece zamana ihtiyacınız kalır. 1 ay içerisinde orkidenizin çiçekleri açılmaya başlar. 4-6 ay o güzel çiçekleri zevkle seyredersiniz.

Siyahİnci beğendi.
Eski 11-11-2011, 22:27   #1984
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2010
Galeri: 55
umarım çiçekleri görürüz cevap için teşekkürler...

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2011, 23:39   #1985
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2011
Aşağıda resimlerini paylaştığım orkidemde yeni bir oluşum olduğunu farkettim. Daha önceki mesajlarda Serkan beyin paylaştığı fotodakine benziyor. Bu keiki olabilir mi? Ancak orkidenin üzerinde çiçekleri varken keiki verdiğini görmedim.

fkopar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2011, 12:42   #1986
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayın fkobar, belirttiğiniz oluşum keiki değil yeni bir çiçek dalı. Bu daldan yeni çiçekler gelecek...

Eski 13-11-2011, 20:56   #1987
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malicetin Mesajı Göster
Sayın fkobar, belirttiğiniz oluşum keiki değil yeni bir çiçek dalı. Bu daldan yeni çiçekler gelecek...
teşekkürler sayın malicetin.

Eski 15-11-2011, 20:02   #1988
Yeni Üye

beyaz orkide84's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2011
orkidemın yaprakları ve kökleri kuruyordu. daha once orkide yetiştirmediğim içinde ne yapıcam konusunda bi bilgim yoktu.çiçekçiye gittim oda at dedi . ama ben kıyamadım. bu siteye baktım iyi gibi duruyordu.bilgi alabilirim diye düşündüm. hatta uye oldum belkı bi çözüm bulurum diye. ama hiiiiççç bi şey olmadı.çünkü 10 gün oldu kimse soruma cvp vermedi.. çiçeğimde kurudu kuruyacak ((((((((((

beyaz orkide84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2011, 22:06   #1989
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beyaz orkide84 Mesajı Göster
orkidemın yaprakları ve kökleri kuruyordu. daha once orkide yetiştirmediğim içinde ne yapıcam konusunda bi bilgim yoktu.çiçekçiye gittim oda at dedi . ama ben kıyamadım. bu siteye baktım iyi gibi duruyordu.bilgi alabilirim diye düşündüm. hatta uye oldum belkı bi çözüm bulurum diye. ama hiiiiççç bi şey olmadı.çünkü 10 gün oldu kimse soruma cvp vermedi.. çiçeğimde kurudu kuruyacak ((((((((((
Sayın beyaz orkide84;
çiçeğinizin fotoğrafını ekleyebilir misiniz?

Eski 15-11-2011, 22:28   #1990
Yeni Üye

beyaz orkide84's Avatar

sayın fkopar , cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. şu an yanımda makina yok . yarın hemen çeker eklerim..

Eski 15-11-2011, 23:12   #1991
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Sevgili beyazorkide84,
Mümkün olduğunca size yardımcı olacağım.
1- Orkidenizin kökleri ışık almalı. Dış saksıdan çıkartın.
2- Yapraklara su sıkmakla olmaz. Göbeğine su gelmemeli. Tozlanırsa yaprakları nemli bir kağıt havluyla silmekle yetinin.
3- Asıl sulama şu şekildedir: Haftada 1 gün, sabah saatinde, saksısıyla bir su dolu kaba oturtun. Su saksının alt deliklerinden girip üst seviyeye dek gelmelidir. Ancak göbeğe dolmamalıdır. Hava kabarcıkları çıkar, bitmelerini bekleyin. Sonra saksıyı kaldırın. İçindeki tüm suyun akmasını bekleyin. Tabağında su birikmemelidir.
4- Dalındaki çiçekler solduysa, dalda bir tomurcuk oluşumu görünmüyorsa dalı bir keski ile kesin.
5- Yaprakların aşağılara serilmesi, yumuşaması susuzluk belirtisidir.
6- Havalandırılabilen, ışıklı bir yerde durmalı. Ancak cama yapışmamalı, yapraklarında yanık oluşur.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 21:23
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2011, 20:08   #1992
Yeni Üye

beyaz orkide84's Avatar

yardımınız için teşekkürler. fotoğraflar aşağıda yorumlarınızı bekliyorum..

Eklenen Resimler

Eski 17-11-2011, 20:18   #1993
Yeni Üye

beyaz orkide84's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SerDag Mesajı Göster
sevgili beyazorkide84,
mümkün olduğunca size yardımcı olacağım.
1- orkidenizin kökleri ışık almalı. dış saksıdan çıkartın.
2- yapraklara su sıkmakla olmaz. göbeğine su gelmemeli. tozlanırsa yaprakları nemli bir kağıt havluyla silmekle yetinin.
3-asıl sulama şu şekildedir: haftada 1 gün, sabah saatinde, saksısıyla bir su dolu kaba oturtun. su saksının alt deliklerinden girip üst seviyeye dek gelmelidir. ancak göbeğe dolmamalıdır. hava kabarcıkları çıkar, bitmelerini bekleyin.sonra saksıyı kaldırın. içindeki tüm suyun akmasını bekleyin. tabağında su birikmemelidir.
4-dalındaki çiçekler solduysa, dalda bir tomurcuk oluşumu görünmüyorsa dalı bir keski ile kesin.
5- yaprakların aşağılara serilmesi, yumuşaması susuzluk belirtisidir.
6- havalandırılabilen, ışıklı bir yerde durmalı. ancak cama yapışmamalı, yapraklarında yanık oluşur.

l i t t l e gardener
sevgili ser Dağ
önerileriniz için teşekkür ederim. söylediklerinizi uygulayacağım. fakat çiçekçi bunu atın kökleri kurumuş dedi. orkidenin resimlerini yükledim. eğer sizin dediğiniz gibi bakımını yaparsam yaşarmı? yoksa ekstrem bi uygulama gerekiyormu. ben köklerini içeri tekrar sokmak için saksının toprağını çıkarıp sonra tekrar çiçeği yerleştirdim . ölü kökleri temizledim.fakat çiçeğin yeşil kısmına yakın yerlerinin rengi yeşil değil beyazımsıydı ve cansız duruyordu.Ama kök uçları yeşil. sizce çiçek ölmüşmü?

Eski 19-11-2011, 20:30   #1994
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Alıntı:
sevgili ser Dağ
önerileriniz için teşekkür ederim. söylediklerinizi uygulayacağım. fakat çiçekçi bunu atın kökleri kurumuş dedi. orkidenin resimlerini yükledim. eğer sizin dediğiniz gibi bakımını yaparsam yaşarmı? yoksa ekstrem bi uygulama gerekiyormu. ben köklerini içeri tekrar sokmak için saksının toprağını çıkarıp sonra tekrar çiçeği yerleştirdim . ölü kökleri temizledim.fakat çiçeğin yeşil kısmına yakın yerlerinin rengi yeşil değil beyazımsıydı ve cansız duruyordu.Ama kök uçları yeşil. sizce çiçek ölmüşmü?
Hocam kökleri kurumuş gibi durmuyor. Bendeki orkidelerden birinin kökleri daha zayıf ve az olmasına rağmen yaşıyor. yeni yaprak çıkarmaya başladı. bence atmayın. bakmaya devam edin. kuruyacağını sanmıyorum.

Eski 21-11-2011, 06:06   #1995
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2011
Sevgili beyaz orkide84
yukarida, sevgili fkopar'in da dedigi gibi bitkinizin kokleri kurumamis. bitkinizin kok bolgesinde mantari bir sorun oldugunu dusunuyorum. ama bitkinize iyi baktiginiz taktirde bu sorunun ustesinden gelecektir. cok miktarda su vermek yerine az miktarda ama SIK su vermenizi tavsiye edebilirim (dort gunde bir mesela). Gubre takviyesi yapmayi ihmal etmeyin ama her seyin fazlasi zarar biliyorsunuz. bitkinizin kok uclarinin yesil olmasi cok iyi bir sey. Danistiginiz cicekci, muhtemelen size yeni bir orkide satmak icin bitkinizi atmanizi onermis olabilir ama orkideler oyle kolay pes edecek bitkiler degiller. benim unuttugum bir sey ya da akliniza takilan baska sorun varsa sorun lutfen.
Kolay gelsin...

lucean Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2011, 10:25   #1996
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
Bir arkadaşımın orkidesi akvaryumun içinde suda duruyor sürekli, yani fanus şeklindeki akvaryum yarıya kadar su, çakıl, midye falan var, içinede orkideyi saksısıyla koymuş, 2-3 tane orkideyi öldürdükten sonra bu yöntemi duyduğunu orkideninde bu yöntemi sevdiğinden bahsetti, yeni geçmiş olmasına rağmen tomurcuğu, yeni bir dal atmıştı, bende evdekini denesemmi acaba?

ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2011, 12:26   #1997
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayın ayhat, doğru anladıysam orkide saksısını suyun içerisinde olmasından söz ediliyor. Bu durumdaki bir orkide kök çürümesinden ölür. Bu kısa sürede olmaz, arkadaşınız bu dönemde söz ediyor olmalı. Su içerisindeki orkidenin kesinlikle ölür. Eğer orkide, köklerine su değmeyecek şekilde kum ve çakılların üzerine konulacaksa nem ihtiyacını daha kolay karşılayacağından harika olur ama bir şartla ... O şart da olmazsa olmaz şartlardandır: Yeterli ışık...

Eski 21-11-2011, 23:19   #1998
Yeni Üye

beyaz orkide84's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lucean Mesajı Göster
Sevgili beyaz orkide84
yukarida, sevgili fkopar'in da dedigi gibi bitkinizin kokleri kurumamis. bitkinizin kok bolgesinde mantari bir sorun oldugunu dusunuyorum. ama bitkinize iyi baktiginiz taktirde bu sorunun ustesinden gelecektir. cok miktarda su vermek yerine az miktarda ama SIK su vermenizi tavsiye edebilirim (dort gunde bir mesela). Gubre takviyesi yapmayi ihmal etmeyin ama her seyin fazlasi zarar biliyorsunuz. bitkinizin kok uclarinin yesil olmasi cok iyi bir sey. Danistiginiz cicekci, muhtemelen size yeni bir orkide satmak icin bitkinizi atmanizi onermis olabilir ama orkideler oyle kolay pes edecek bitkiler degiller. benim unuttugum bir sey ya da akliniza takilan baska sorun varsa sorun lutfen.
Kolay gelsin...
sayın lucean
teşekkür ederim. son bi soru daha.. ben çiçek gübresi aldım kullanıyorum. orkideye için özel bi gübre varmı. yoksa herhangı bı gubre olurmu?

Eski 21-11-2011, 23:21   #1999
Yeni Üye

beyaz orkide84's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fkopar Mesajı Göster
Hocam kökleri kurumuş gibi durmuyor. Bendeki orkidelerden birinin kökleri daha zayıf ve az olmasına rağmen yaşıyor. yeni yaprak çıkarmaya başladı. bence atmayın. bakmaya devam edin. kuruyacağını sanmıyorum.
teşekkür ederim...

Eski 22-11-2011, 08:48   #2000
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
Sayın mali çetin bende aynı şeyi düşündüm ışıktan memnun sanırım, birinci dal daha geçmeden ikinciyi çıkartıyor maşallah. Bakalım gelişimi nasıl olacak, belkide yerini sevmiştir?

ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2011, 10:01   #2001
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Alıntı:
sayın lucean
teşekkür ederim. son bi soru daha.. ben çiçek gübresi aldım kullanıyorum. orkideye için özel bi gübre varmı. yoksa herhangı bı gubre olurmu?
Vilmorin orkide besini var hocam. Onu kullanabilirsiniz.

Eski 22-11-2011, 11:59   #2002
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2011
Alıntı:
sayın lucean
sevgili beyaz orkide84
aldiginiz gubrenin icerigini bilmedigimden bir sey soyleyemem size ancak piyasada orkideler icin ozel gubreler satiliyor mu, onu da bilmiyorum. yurt disinda marketlerde bulunabildigini biliyorum belki burada da buyuk marketlerde mevcuttur.

lucean Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2011, 15:14   #2003
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
SAYIN OİR1938,
İstemiş olduğunuz,toprak-orkide harcı-ve fertilizerları ,dün Yurtiçi kargoya teslim ettik.
Henüz elinize geçmedi ise Yurtiçi kargodan sorabilirsiniz.

Saygılarımızla

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2011, 22:12   #2004
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Sayın beyaz orkide84,
Göbek yakınındaki kökler kuruyup beyazlayabilir içleri boş gibi pörsüyebilir önemli değil bu. Taze kökler verecektir yeniden. Saksı içindeki kökler bana kuru görünmedi. Bana harç biraz kuru göründü. En son ne zaman suladınız? Saksıda bol delik olmalı, su akıp gitmeli. Kökleri kurusa ortada yeşil yaprak filan kalmaz. Çiçekçiye aldırmayın.
Orkide için Vilmorin'in özel sıvı gübresi var. Uzun süre kullandım. Ancak ben Vilmorin'in, çiçek açan bitkiler için sıvı gübresine geçtim. Çünkü "iz element katkılıdır" yazıyor. Ötekinde yazmıyor. Bu yeni Vilmorin ile orkidelerde gözle görülür bir gelişme oldu. Sanırım suyla akıp gitmiyor, "iz element" meselesinin sırrı burada. Dinlenme söneminde gübreye boğmayın. 2-3 yeni yaprak çıkartacaktır. Sonra yeni bir çiçek dalı verecektir. Ancak bol ışık alabildiği bir yere konmalıdır.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 21:22 Neden: ek
Eski 26-11-2011, 11:43   #2005
Yeni Üye

beyaz orkide84's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SerDag Mesajı Göster
sayın beyaz orkide84,
göbek yakınındaki kökler kuruyup beyazlayabilir içleri boş gibi pörsüyebilir önemli değil bu. taze kökler verecektir yeniden. saksı içindeki kökler bana kuru görünmedi. bana harç biraz kuru göründü. en son ne zaman suladınız? saksıda bol delik olmalı, su akıp gitmeli. kökleri kurusa ortada yeşil yaprak filan kalmaz. çiçekçiye aldırmayın.
orkide için Vilmorin'in özel sıvı gübresi var. uzun süre kullandım. ancak ben Vilmorin'in, çiçek açan bitkiler için sıvı gübresine geçtim. çünkü "iz element katkılıdır" yazıyor. ötekinde yazmıyor.bu yeni vilmorin ile orkidelerde gözle görülür bir gelişme oldu. sanırım suyla akıp gitmiyor, "iz element" meselesinin sırrı burada. dinlenme söneminde gübreye boğmayın. 2-3 yeni yaprak çıkartacaktır. sonra yeni bir çiçek dalı verecektir. ancak tül ardında bol ışık alabileidği bir yere konmalıdır.

l i t t l e gardener
sayın serdağ
sulama haftada bir yapıyorum. ama banada o su yetmiyor gibi geliyor. Saksısının altında delik var. ayrıca nem alsın diye saksının altına su dolu bi kap bıraktım.(saksı suya temas etmiyor) kaloriferin üzerine koydum ki buharlaşıp nem yapsın diye.belki harcında bi problem olabilir. bide bahsettiğiniz gübre çiçekçilerde varmı nerden temın edebilirim.benım kullandığım gübre işlem sonrası köklerde beyaz kalıntılar yapıyor.normalmi onu bilemiyorum.VE çiçeği daha fazla riske atmak istememiyorum. sanırım orkidede besın problemı de var . çünkü o resimleri yükledikten sonra şu an üstten 4_5 kök kurudu.Çiçek falan açmasından vazgeçtim, kurumasın yeter. umarım tamamen kaybetmem..

Ve bu arada ilginiz için hepinize teşekkür ederim...

Düzenleyen beyaz orkide84 : 02-12-2011 saat 17:59
Eski 26-11-2011, 12:50   #2006
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2007
Galeri: 41
Phalaenopsis sulama bir kapta daldırma yapılabilirsınız. Böylece 15-20 dakika suda tutun, böylece bitki 10 gün için yeterli nem olacak.

Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2011, 20:20   #2007
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Sayın asya lotus'a katılıyorum. Daldırma yapıp hava kabarcıkları bitene kadar bekleyin. Tüm harç ıslanacak. Kaldırın ve su aksın. Sonra tabağa koyun. Harçtaki nem tüm hafta yetecektir.
Nem ve su kabını unutun, kaloriferden uzaklaştırın. Orkide kalın yapraklı bir bitki ve sulu kapla nem sağlayacağım diye uğraşmayın. Bu tür işlemler küpeli gibi nem delisi çiçekler için faydalı.
Gübrenizi çok sık kullanmamanız gerekiyor. Ayda bir. Gübre dozunu fazla mı tutuyorsunuz? Beyaz kalıntı bırakmamalı. Sıvı gübreler suda erirler ve gözle görülür belirgin kalıntı bırakmazlar. Bu gübreyi vermeyi durdurun derim.
Vilmorin gübre, pekçok AVM'nin Bahçe bölümünde, Bauhaus gibi ev malzemeleri merkezlerinde, bazı Migros'ların çiçek bölümlerinde falan satılıyor. Kaliteli bir sıvı gübredir. Dozu arkasında yazar, kapağın yarısı 2 Litre suya dökülür.
Kökler bana kalorifer alevinden kuruyor gibi geliyor. Yapraklarda yumuşama yok değil mi? Göbekte kararma?

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 21:01
Eski 01-12-2011, 19:25   #2008
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Arkadaşlar, bodur orkide konusunda deneyimi olan var mı? Geçen yıl Amerika'dan bir bodur orkide aldım. Gelince harcını ve saksısını değiştirdim. Normal orkideler gibi bakımını yaptım. Geç kaldı ama şimdi çiçeğe durdu.Yani çiçek sapı çıkarmaya başladı. Bu benim ilk deneyimim. Bodur orkide konusunda düşüncesi ve deneyimi olan forum üyesi varsa ve deneyimlerini ve düşüncelerini paylaşırsa yararlanırız. Bana göre az yer kaplaması ve renklerinin çeşitliliği nedeniyle tercih edilebilir...

Eski 02-12-2011, 17:55   #2009
Yeni Üye

beyaz orkide84's Avatar

fazla gübre vermiyorum aslında . zaten şu an bıraktım. ama ben sulama sırasında 1 2 dk bekletiyordum. göbekte kararma ve yapraklarda yumuşama var. ben en iyisi önerilerinizi dikkate alıp hem gübreyi değiştireyim hemde çeçeğin yerin değiştirip sulamaya dikkat edeyim..

Eski 03-12-2011, 17:45   #2010
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Ziya Soner hocam;
Yedi yaşındaki orkidem alt yapraklarının arasından yeni yapraklar çıkarıyor, ayrı bir bitki oluşuyor orada.

Phaller sadece çiçek dalından keiki verirler diye biliyordum, şimdi buna da keiki mi diyeceğiz?

Üç yavru yaprağımız var.
Name:  phal1.jpg
Views: 2835
Size:  28.7 KB
Name:  phal2.jpg
Views: 2867
Size:  47.4 KB

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024