agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni303Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-03-2009, 09:26   #91
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-07-2008
Buraya harcı göndermeniz sizin için kolay olacakmı. Ben de bugün kendim talaş ve kömür karışım birşeyler yapacaktım.

Feza Sanıvar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 18:15   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feza Sanıvar Mesajı Göster
Sayın Soner Bey Orkidemin bir hafta önceki hali böyle idi şimdi alt yaprakları sararıp döküldü.
SAYIN SANIVAR,panik yapmayın yapraklar oldukça sihhatli gözüküyor.

ben buradan size hazır karışımı göndermek için cevap bekliyorum.

İstanbuldan oraya gelecek birisini bulursanız daha kolay olacak

saygılarımla

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 18:19   #93
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner Mesajı Göster

saygılarımla
isanbuldan gelecek birisini bulabilirseniz,kendisinin mevkii neresi olursa farketmez,ben ulaştırırım

saygılarımla

Eski 30-03-2009, 07:46   #94
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-07-2008
Sayın Soner bey ilginizden dolayı öncelikle teşekkür ederim. Cumartesi günü ben tanıdığım bir çiçekci bayana durumu anlattım. O da bana ilgileneceğini söyledi ve başka bir çiçekcide kuruyan orkidenin harcını bana verdiler ve Orkidemi bu harca yerleştirdik . Şimdi çok rahatladım hatta ucunda tomurcuk da belirdi yakında çiçekğinide açacak. Saygılarımla

Feza Sanıvar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 11:48   #95
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
gübre

Ben orkidelerde gübre konusunu bir türlü anlayamadım.

Aldığım Vilmorin marka orkide gübresinin arka notlarında 4:5:6 NPK değerleri veriliyor.Ancak yurtdışı satışlı orkide gübrelerinde 20:20:20 veya 30:10:10 gibi yüksek değerli gübreler bulunmakta. Yüksek değerli gübrelerin orkideler için fazla geleceği ve köklerine zarar vereceği söylenmektedir.
Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılarımla

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 17:18   #96
Ağaç Dostu

Bizim orkidelerin istediği gıdalar yaklaşık 30 yıllık bir tecrübe sonucu sabitlenmiştir. Biz 4 saksı için değil binlerce saksı için denenmiş sabitlenmiş, kendi yaptırdığımız fertilizerları kullanıyoruz. Size de tavsiyemiz Cattlerimizin alıştığı besinlerlen yaşamlarını devam ettirmelerini sağlamanız.

Bunu daha önce niye söylemediniz Ziya Bey diyebilirsiniz, burada şöyle bir müşgül var. Kargo şirketleri hiç bir şart ve şekilde bu fertilizerları almıyorlar. Gelin beraber çözüm bulalım. İstanbuldan bir geleniniz var ise bize haber verin , biz kendisine ulaştıralım.

Bugünlerde bizden Ankaraya gelen biri olsa size sormadan yollayacaktım. Ancak bugünlerde böyle bir gelenimiz yok. Sizin saksı değişiminiz bu sene gereksiz olsa da, illa da istiyor iseniz , Haziran veya Temmuz ayında size özel yapım harcınızıda göndereceğim. Saksının üzerindeki ve dışındaki çıkan köklerede elleşmeyin.
Onlar o saksıların sihhatini gösteriyor.

Saygılarımla, en kısa sürede görüşmek üzere...

Düzenleyen malina : 02-05-2009 saat 19:47 Neden: düzenlendi
Eski 02-05-2009, 22:18   #97
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Ziya Bey,

eğer elinizde pleione orkide varsa bakımlarını nasıl yapıyorsunuz?

Bugünlerde çiçeklenmeleri lazım.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2009, 11:13   #98
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Bu konuda son yıllarda oluşan şüphelerim bir dizi dış kaynaklı bilgilerle kesinlik kazandı. Şöyle ki...

Phalaenopsisler bilindiği üzere çok ucuzladılar. nerde ise 10 TL ye düzgün görünümlü bir bitki almak mümkün. Ancak bu bitkileri bu fiyatlara mal edebilmek için bilgisayar kontrollü optimum düzeyde ortamlarda en uygun gübreleme metodları ile alel acele bu boya büyütülmektedir. Çiçeklerin satışından sonra herşey 1 **** 2 sene boyunca gelişimi normalmış gibi devam etse de, birden birkaç yaprağı birden sararıp çökebilmektedir. Bunu bir tür dopingli bir sporcuya benzetebiliriz. yarışma bitip de (yani bitkinin satışı olduktan sonra) rahata erdiği zaman birden methabolizma kolapsa uğrayıp kalp krizinden ölmeleri gibi.
Bu ucuza alınan bitkilerin bu şekilde devamlı ölmeleri bu bilgiler ışığında normaldır.
Bu bitkileri kurtarmak amacı ile çiçekleri uygun bir zamanda örneğin bahar aylarında dibinden kesip ciddi bir azot takviyesi ile bir müddet bakımı gerektirmektedir. yeniden oluşan her tür çiçek filizlerini bu zaman zarfında kesilmesi gereklidir. Burada benim uyguladığım bir yöntem % 0,2'lik üre, yani binde ikilik (yani bir litre suya 2 gram üre) ile yaprak gübrelemesi kürü yapmaktır.
Yoksa bundan evvelde yazdığım gibi yapımarketlerden çok ucuza alınan bu phal.ler er **** geç ( en geç2 yıl sonra) ölmeye mahkümdurlar. Bir tür ölüme programlanmışlar gibi.
Bu azot takviyeli bakımı ne kadar sğre ile uygulamalıyız sayın praecox? Ben bu yazınızı okudugumdan beri Şubat ayında aldığım Phal imi yüksek azotlu bitki besini ile suluyorum, çiçek açmasın, kendisini toplasın diye. Henüzde bundan vazgeçmeye niyetim yok ancak yinede bu tür bir toplarlayıcı bakımı ne süreyle devam ettirmek mantıklı onu ögrenmek istedim. 3 ay? 6 ay? 1 sene?

velveteen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2009, 14:03   #99
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Bu biraz da saksı harcının durumuna bağlı. saksı harcı çürüme göstermiş ise mikro organizmaların dengesinin devamı için sulama suyu ile gübrelemenin de azot miktarı yüksek olmalı. Azot yetmezliğinden mikrobial denge bozulursa kökler yine ayrışacak olan bu mikro organizmaların oluşturduğu aşırı gübreleme sonucu bitki yine hasar alıcaktır.
Bir amatör için bunu değerlendirmek çok zor. bunun için en geç 2 senede bir saksı harcı değiştirmek yavaş bozunan substratlar kullanmak gerek.
sanırım sizin durumda 3 ay yeterli olacaktır.
3. aydan sonra 4:6:6 veya 4:6:4 gibi bir besine geçebilirsiniz.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2009, 04:08   #100
Ağaçsever

ayshafurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2009
Merhaba arkadaşlar,
<<<benim orkidem birden resmen kurudu altaki köklerin hepsinin yaprakları kurusu ancak üst dal da aynı 1 sayfa da mustang18 arkadaşımızın eklemiş olduğu resimdeki gibi daldan yaprak verdi..
Ne yapacağımı bilemiyorum.. Yardımcı olursanız sevinirim..

ayshafurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2009, 01:58   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feza Sanıvar Mesajı Göster
Sayın Soner Bey Orkidemin bir hafta önceki hali böyle idi şimdi alt yaprakları sararıp döküldü.
Benimkide bu durumda suan

kardelen_01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2009, 13:27   #102
Ağaçsever

ayshafurkan's Avatar

Orkidemin son hali ne olursunuz yardım edin... Alt yapraklar tamamen gitti, üst tarafta yaprak açtı hatta tohumda verdi.. Ancak dalın alt kısımları sararmaya başladı ve ordanda sanki yaprak verecekmiş gibi bir şey belirdi.. Çok tecrubesizim bu konuda, ama orkidemide kaybetmek istemiyorum.. Evimde bulunan iki çiçeğimde sorun var biri orkidem diğeri yılbaşı çiçeğim...

Eklenen Resimler

Eski 09-11-2009, 16:21   #103
Kaybettik...

praecox's Avatar

Resimler kötü. Sanırsam alçak çözünürlükle veya karanlıkta çekilmiş.
Görüldüğü kadarı ile Phal.ınız kök ve göbek çürümesinden ölmüş.
Çiçek sapı alttan da kurumıya başlamış.
Keikiyi kurtarın bari. Gerçi köklenmemiş ama şu anda denemekten de başka bir şansınız yok gibi.
Keikiyi sphagnuma sarıp bir saksıya alın.
Ve yahut da kökler oluşana dek saf torfa dikin

Eski 09-11-2009, 18:29   #104
Ağaçsever

ayshafurkan's Avatar

Bu işlemi nasıl yapabilirim peki...
Birde altından çıkan tohumcuk ne olacak..

Eski 09-11-2009, 18:48   #105
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayshafurkan Mesajı Göster
Alıntı:
Bu işlemi nasıl yapabilirim peki...
Bunun için forumu iyice okuyun inceleyin.
Kök boğazını, yani köklenmenin görüleceği kısmına yosunu sarıp ekimi gerçekleştirin.
Ve ya fide eker gibi torfa dikin.

Alıntı:
Birde altından çıkan tohumcuk ne olacak..
Nerde tohumcuk göremedim?
Tohum mu bağlamış?
Tohumları ekebilirsiniz

Eski 10-11-2009, 10:54   #106
Ağaçsever

ayshafurkan's Avatar

Tomurcuk demek istemiştim 3. resimde çekmeye çalıştım ama, dediğiniz gibi çözünülürlük iyi değil. Telin kamerasından ancak bu kadar oluyor...

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için... İyiki bu siteyi bulabilmişim...

Düzenleyen Sevilay : 14-12-2009 saat 00:51 Neden: İmla
Eski 14-12-2009, 00:36   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2009
orkide toprağı

Ziya bey merhaba, ben siteye yeni üye oldum. Benim de ağır hasta bir orkidem var. Düne kadar farkında değildim, ama kökler bayağı gitmiş. Sararmış ve yumuşamıştı. Bir de kocaman bir tırtılı dolaşırken gördüm. Toprağını değiştirmeye karar verdim. Ve köklerini öyle budadımki sağlam yalnızca 2-3 sap kaldı. Köklerin boğazında yaprakların çıktığı yerde yaprakta ufak bir çürüme olmuş. Ancak yapraklar sağlıklı gözüküyor. Yaz tatilen giderken sulaması için bıraktıklarım nedense dalını en alttan kesmişler. Ve ısmarlamama karşın bol bol sulamışlar. Ama allahtan yeni bir sap daha verdi. Onu saksıya bağlanmış çubuğa sabitlemeye kalkanken üst kabuğunda hafif bir sıyrılma olmuş. Bu vahim bir durum mudur. Onu kurtarmak için su meşhur yosunun olduğu karışıma benim de gerçekten ihtiyacım var. Bana yardımcı olabilir misiniz?
Yanıt verip bir yol gösterirseniz sevineceğim.
Saygılarımla

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner Mesajı Göster

saygılarımla

glotr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 16:03   #108
Ağaç Dostu

Sayın glotr

Anlattığınız resim pek sempatik görünmüyor,Ancak anlattıklarınızdan ,anladığım kadarı ile ortamı sevdikleri bir yer olduğunu düşünüyorum(Bu kadar olumsuz, bilinçsiz yapılan kazalara rağmen yaşamak için direniyorlar)
Sevginize saygı duyuyorum.
Harç sorun değil,adresinizi verin gönderelim.
Ancak , İstanbuldan üyesiniz,dilerseniz bizi arayın veya mail atın ,
Buyrun gelin bir çayımızı için, saksınızıda getirin ,harcı değişelim.

SAYGILARIMLA

Eski 16-12-2009, 21:33   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2009
Ziya bey inşallah bahara İstanbul'a geleceğim,sizinle yani bir çiçeksever birisi ile oturup buhabbet edip(gelmişken boş dönmek olmaz 10 tane çiçek alacağıma kesin gözüyle bakıyorum)şekersiz bir bardak çay içmeyi ümit ediyorum.
Sevgi ve muhabbetle.

kaanca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 16:42   #110
Ağaç Dostu

Bekliyoruz.

Saygılarımla

Eski 19-12-2009, 02:35   #111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2009
Ziya bey haklısınız, bol ışık alan, havadar bir yerdeler. Ve direkt güneş görmüyorlar. Kökleri iyice temizledim. Bir kaç dal kaldı. 24 saat kuruması için beklettim. Koçtaş'tan orkideler için gübre aldım. Artık sularken suya oturtuyorum ve üstü kurumadan asala yeni sulama yapmayacağım. Yalnız yaprağın birinde ortada renkte bir açılma oldu. Sanıyorum o yaprak sararacak. Şu anda koçtaş'tan aldığım ve orkidelere ait olduğunu düşünmediğim karışıma oturttum. Toprak karıştırılmış. Bu karışımın içinden mümkün olduğunca ağaç kabuklarını ayıkladım, toprağını bırakmaya çalıştım. Biraz daha büyük bir saksıya almak istemiştim, ama koçtaş'ta saksı yoktu. Ben Boğaz'da oturuyorum ve gelmek o kadar kolay olmasa da yağmurlar kesilsin sizden toprak almaya geleceğim, ilginiz için teşekkürler

glotr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2009, 14:51   #112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2009
Merhaba Ziya Bey...

İki adet cymbidiumum var.Aldığımda çiçekleri üzerindeydi.Bir tanesinin çiçekleri geçmek üzereydi ancak diğerinin çiçekleri gayet sağlıklı görünüyordu.
Aldıktan bir hafta sonra saksının birinde kırmızı örümcekleri farkettim.Diğerine yakın tutmamaya çalıştım..Diğerinde örümcek olmadığını düşünüyordum.Onun yapraklarında (uç kısımlarında ) kararmalar var ve bu karamalar bazı yaprakların orta kısmlarında da var..
Dün akşam yaprakları kararmış olan sağlıklı olduğunu düşündüğüm orkidemi sulamak için kovaya daldırdım ve kocaman bir kırkayak benzeri canlı gördüm.Ardından bu saksıdan da kırmızı örümcekelr çıktı..
Şimdi size sormak istediğim şey ben bitkilerimi kurtarabilir miyim?
Hangi tedavileri uygulayabilirm?
Resimlerini de yollasam bir yorum yazabilir misiniz?

fulyaduru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2009, 13:11   #113
mrs
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2009
Orkideler hemen ölmezmi??

mrs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2009, 15:49   #114
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fulyaduru Mesajı Göster
İki adet cymbidiumum var.Aldığımda çiçekleri üzerindeydi.Bir tanesinin çiçekleri geçmek üzereydi ancak diğerinin çiçekleri gayet sağlıklı görünüyordu.
Aldıktan bir hafta sonra saksının birinde kırmızı örümcekleri farkettim.Diğerine yakın tutmamaya çalıştım..Diğerinde örümcek olmadığını düşünüyordum.Onun yapraklarında (uç kısımlarında ) kararmalar var ve bu karamalar bazı yaprakların orta kısmlarında da var..
Dün akşam yaprakları kararmış olan sağlıklı olduğunu düşündüğüm orkidemi sulamak için kovaya daldırdım ve kocaman bir kırkayak benzeri canlı gördüm.Ardından bu saksıdan da kırmızı örümcekelr çıktı..
Şimdi size sormak istediğim şey ben bitkilerimi kurtarabilir miyim?
Hangi tedavileri uygulayabilirm?
Resimlerini de yollasam bir yorum yazabilir misiniz?
Saygılar.Selamlar.,

Önce geç cevap verdiğim için özür diliyorum.

Anlattığınız şekliyle eviniz ORKİDE sevdası yüzünden,tehlikeli bir hayvanat bahçesi şekline dönüşmüş.

Panik yapmayın ,çiçek kurtulur. resim gönderebiliriseniz,öneride bulunabiliriz.

Saygılarımla

Eski 27-12-2009, 22:08   #115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2009
Cevabınız için çok teşekkür edrim Ziya bey..
Sayın praecox örümceklerin kırmızı örümcek olmadığını söyledi iki gün önce;çünkü kırmızı örümcekleri gözümüzle zor görürmüşüz.Bu beni rahatlattı.Ama tırtıl büyüklüğünde ki tüylü siyah kırkayak canımı çok sıktı.DDVP isimli bir ilaç aldım zirai ilaç satan bir dükkandan.Ancak yapraklarda kararmalar için ne yapacağımı bilmiyorum.Resimleri ekliyorum.İlginiz için teşekkür ederim..

Eklenen Resimler

esemeral beğendi.
fulyaduru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2009, 07:46   #116
Ağaç Dostu

Eovyn's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2009
Genelde yaprak uçlarındaki kurumalar sulama düzensizliğinden; su stresinden mi oluyordu? Ben mi yanlış biliyorum?? Ama bitkinizin köklerinin maşallahı var

Eovyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 16:21   #117
Yeni Üye

sabz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2009
Thumbs down

Benim orkidemin sorunu nedir bana yardımcı olabilirmisiniz Yardım edin lütfen onun ölmesini istemiyorum

Eklenen Resimler

sabz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 16:31   #118
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sanırım saksı harcı sorun yapıyor.
Neyin içine dikili ki?
Değiştirin.

Eski 17-01-2010, 16:37   #119
Yeni Üye

sabz's Avatar

Aldığım zaman dikili olan saksı harcına saksıyı değiştiriken biraz torf eklemiştim. Acaba çürüme falan mı var kökünde

Eski 22-01-2010, 18:40   #120
Yeni Üye

sabz's Avatar

Sayın praecox sizin tavsiyenize uyarak orkidemin toprağını değiştirmek için saksıdan çıkardığımda bu görüntüyle karşılaştım.Köklerde çürüme vardı yumuşak olan ve çürümüş köklerin hepsinden kurtardım onu ,ama yaşamasını sağlayabilirmiyim bilmiyorum

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024