agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni127Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-06-2014, 19:43   #241
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2014
orkidem ölecek mi :(

1 ay önce gelen orkidemin köklerinde çürümeler kurumalar vardı bugun çıkardım ve keserek temizledim yıkadım tarçın döktüm suan acıkta bekletiyorum doğru mu yapıyorum bilmiyorum ama tekrar aynı toprağa ekmek istemedim içinde beyaz böcekler vardı cok minik. Yeni orkide topragına dikmelimiyim yoksa acıkta mı kalmadı bazı yerlerde acıkta kalması gerektiği yazıyor. Orkidenin temizledikten sonraki durumu budur ne yapmalıyım lütfen yardım edin çok üzülüyorum ölecek diye

http://i.hizliresim.com/p411jq.jpg

http://i.hizliresim.com/zRXXLO.jpg

aurorasen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2014, 07:32   #242
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Kökler iyi durumda sayın aurorasen.. Yeni bir orkide harcına dikin ve sulamasını kontrol altına alın.. Yaprakların durumu aşırı güneş diye düşünüyorum.. Tül perde arkası güneşte tutun orkidenizi.. Dik gelen aşırı güneşten koruyum. Sık sık hava almasını saglayın ve esintili zamanlarda yapraklarına su fısfıs yapabilirsiniz,
sevgiler

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2014, 10:16   #243
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2014
Merhaba, iki ay önce hediye bir orkide geldi kökleri çok güzeldi ama sanırım bilinçsiz suladım ve şimdi kökleri bitmek üzere yardımcı olur musunuz?

ADSads Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2014, 16:08   #244
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-09-2014
Merhabalar. Bana acil lazim edin lutfen. Orkidem sans eseri yere dustu. Saans diyorum cunku koklerin curudugunu gordum. Hepsi bosalmis. Bir iki tane var onlarda pek iyi degil napmaliyim.

senay88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2014, 17:59   #245
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi senay88 Mesajı Göster
Merhabalar. Bana acil lazim edin lutfen. Orkidem sans eseri yere dustu. Saans diyorum cunku koklerin curudugunu gordum. Hepsi bosalmis. Bir iki tane var onlarda pek iyi degil napmaliyim.
Sn.senay88,
Orkidenizi bakıma almak için almanız gereken iki önemli malzeme var. Bunlar,
  • tarçın
  • oksijenli su

Önce kuruduğundan emin olduğunuz kökleri kesin sonra çok olmayacak şekilde üzerine tarçın koyun. Sonra bakımı için eczaneden bulabileceğiniz oksijenli suyu pamukla yapraklarına düzenli olarak (iki günde bir) sürerseniz orkideniz için elinizden geleni yapmış olursunuz.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2014, 21:41   #246
Ağaçsever

Tesekkur ederim umut oldu bu bana. Simdi kokleri temizleyip. Kalan kokun uzerine biraz tarcin dokup topraga dikicekmiyim yoksa ole mi temizlicem.

Eski 18-09-2014, 05:46   #247
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koala980 Mesajı Göster
Merhaba,
İki orkidemi de bugün yeni harçlarına dikmiş bulunmaktayım.Buradan bana önerilerde bulunan, yardımcı olan arkadaşlara ve beni hem tecrübeleri ile bilgilendiren hem de harç konusunda yardımcı olan sayın Ziya Soner'e çok çok teşekkür ederim.
Aşağıya yeni fotoğraflarını ekliyorum. İnşallah bol bol köklenmiş fotoğraflarınıda ekleme fırsatım olur. Sizlerin tecrübeleri doğrultusunda yaşayacaklarına inancım arttı. Artık geriye beklemek kaldı.
Eklenti 187062

Eklenti 187063
Meb benim orkidemde sizin ki gibi nasıl kurtardınız. Yardım edin

Eski 18-09-2014, 05:49   #248
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koala980 Mesajı Göster
Merhaba,
İki orkidemi de bugün yeni harçlarına dikmiş bulunmaktayım.Buradan bana önerilerde bulunan, yardımcı olan arkadaşlara ve beni hem tecrübeleri ile bilgilendiren hem de harç konusunda yardımcı olan sayın Ziya Soner'e çok çok teşekkür ederim.
Aşağıya yeni fotoğraflarını ekliyorum. İnşallah bol bol köklenmiş fotoğraflarınıda ekleme fırsatım olur. Sizlerin tecrübeleri doğrultusunda yaşayacaklarına inancım arttı. Artık geriye beklemek kaldı.
Eklenti 187062

Eklenti 187063
*** benim orkidemde sizin ki gibi nasıl kurtardınız. Yardım edin

Eski 25-09-2014, 16:17   #249
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Bunlarda benim kökü çürüyen orkidenin fotoğrafları. Tatilde komşuya bırakmıştım yanlış sulamadan çürümüş muhtemelen ama bu kökler neden kuruyor ki onu anlamıyorum

Eklenen Resimler

hafka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2014, 23:54   #250
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Bitkiniz Fusarium oxysporum ve - ve ya Fusarium solani fungusları bulaşmış acil sistemik bir fungusit ile müdahile etmeniz gerek fakat evde tarım ilacı kullanmayı önermiyoruz. Dışarıda ilaçlama imkanınız var ise ne kullanmanız gerektiği forumda yazılı. Forumda çökerten diye aratın. Daha detaylı bilgi için yazdığım hastalığa sebep olan latince mantar adları ile orkidenizin adını birlikte aratın.

Bunun dışında harcı değiştirip saksıyı çamaşır suyu ile yıkayıp ölü kökleri temizleyip bitkiyi kuru bir yerde ve bir süre kuru tutmaya çalışın ortadaki yaprak hayatta olduğu sürece umut var demektir. Ortadaki yaprak düşse dahi kökler canlı kaldığı sürece gövdeden keiki vermesi de olasıdır.

Kolay gelsin saygılar.

Düzenleyen Ludisa Excellence : 28-09-2014 saat 00:40
Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2014, 12:45   #251
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2014
Öncelikle herkese ******.

Öncelikle size iki tane sorum olacak, Resmini gönderdiğim beyaz saksıda iki tane orkide vardı ancam birisinin yaprakları hızlı bir şekilde sararak döküldü, saksıdan çıkartıp baktığımda köklerinin felaket derece çürüdüğünü gördüm tabiri caizse solucan gibi olmuştu diğer orkideye zarar vermemesi için çıkarttım attım ama şimdi bu orkidem de hastalandı yapraları sararmaya başladı, sağlıklı olan dalları bile resimdeki gibi sarardı üstelik dallardan yeni yeni filiz veriyordu ne yapmm lazım yardımcı olur musunuz, ikinci sorumsa yine diğer resmini göndermiş olduğum şeffaf saksıdaki orkidem 1 buçuk yıldır açmıyo habire yaprak veriyor yine yaprak çıkartıyo ama hiç bir şekilde dal vermiyor bu konular için yardımcı olursanız sevinirim

Eklenen Resimler

brownilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2014, 14:45   #252
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brownilay Mesajı Göster
Öncelikle size iki tane sorum olacak, Resmini gönderdiğim beyaz saksıda iki tane orkide vardı ancam birisinin yaprakları hızlı bir şekilde sararak döküldü, saksıdan çıkartıp baktığımda köklerinin felaket derece çürüdüğünü gördüm tabiri caizse solucan gibi olmuştu diğer orkideye zarar vermemesi için çıkarttım attım ama şimdi bu orkidem de hastalandı yapraları sararmaya başladı, sağlıklı olan dalları bile resimdeki gibi sarardı üstelik dallardan yeni yeni filiz veriyordu ne yapmm lazım yardımcı olur musunuz, ikinci sorumsa yine diğer resmini göndermiş olduğum şeffaf saksıdaki orkidem 1 buçuk yıldır açmıyo habire yaprak veriyor yine yaprak çıkartıyo ama hiç bir şekilde dal vermiyor bu konular için yardımcı olursanız sevinirim
merhaba
1-Sararan orkideniz için
orkidenizin yapraklarının sararmasının sebebi köklerinde gibi görünüyor aşırı sulamadan dolayı çürümüş olabilir saksınızı boşaltıp yeni saksı harcı alın. Ancak aldığınız harç içinde ağaç kabuğu olacak. İçerisinde aşırı torflu olanlar var onlardan almayın.çürümüş kökleri steril keskin bir makas ile sağlam kısım görünene kadar kesin kesilen yere tarçın sürün. orkidenizi yeni harca dikin direk güneş görmeyecek ancak aydınlık bir yere geceleri hafif esintiler alacak şekilde yerleştirin 7-12 gün ara ile aşırıya kaçmadan sulayın

2-Çiçek açmayan için
orkidelerin yeni çiçek sapı çıkartması için karanlık saatlerde 17-22 santigirat derece arasında sıcaklıkta esintileri alması gerekir.Orkidenizi yeteri derecede gübre takviyeleri ile beslediyseniz geceleri pencerenizi açarak hafif esinti almasını sağlayınız...

mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2014, 15:38   #253
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 Mesajı Göster
merhaba
1-Sararan orkideniz için
orkidenizin yapraklarının sararmasının sebebi köklerinde gibi görünüyor aşırı sulamadan dolayı çürümüş olabilir saksınızı boşaltıp yeni saksı harcı alın. Ancak aldığınız harç içinde ağaç kabuğu olacak. İçerisinde aşırı torflu olanlar var onlardan almayın.çürümüş kökleri steril keskin bir makas ile sağlam kısım görünene kadar kesin kesilen yere tarçın sürün. orkidenizi yeni harca dikin direk güneş görmeyecek ancak aydınlık bir yere geceleri hafif esintiler alacak şekilde yerleştirin 7-12 gün ara ile aşırıya kaçmadan sulayın

2-Çiçek açmayan için
orkidelerin yeni çiçek sapı çıkartması için karanlık saatlerde 17-22 santigirat derece arasında sıcaklıkta esintileri alması gerekir.Orkidenizi yeteri derecede gübre takviyeleri ile beslediyseniz geceleri pencerenizi açarak hafif esinti almasını sağlayınız...
peki herhangi bir şekilde harcını değiştirmeden önce benim de diğer arkadaşlar gibi köklerinin kuruması için bir kaç gün saksıya yerleştirmeden önce beklemem gerekir mi teşekkür ederim yardımınız için

Eski 13-10-2014, 17:16   #254
Yeni Üye

çiçeğin kökleri hep böyle yine çürümüş hepsini kesmek zorunda kaldım, tarçınladım şimdi orkide harcı alıp içine koyacağım ama tutar mı bilmiyorum umarım yanlış birşey yapmamışımdır daha yeni yaprak veriyor çiçeği kurtara bilmek için önere bileceğiniz başka bir yöntem var mı ya da tekrar köklenir mi acaba

Eklenen Resimler

Eski 13-10-2014, 19:50   #255
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Sphanpgum yosunu ile sararak köklendire bilirsiniz ama bulamaya bilirsiz ki ben bulamadım ama ben şu anda su tutucu torfla kaplayıp etrafına bez sardım suladım buz dolabı poşetinde 7 gün kalacak ara ara acıp havalandırıp su fıslatıyorum 4 gün oldu keyfi yerinde yapmak isterseniz detaylı anlatırım iyi günler

Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2014, 20:54   #256
Yeni Üye

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster
Sphanpgum yosunu ile sararak köklendire bilirsiniz ama bulamaya bilirsiz ki ben bulamadım ama ben şu anda su tutucu torfla kaplayıp etrafına bez sardım suladım buz dolabı poşetinde 7 gün kalacak ara ara acıp havalandırıp su fıslatıyorum 4 gün oldu keyfi yerinde yapmak isterseniz detaylı anlatırım iyi günler
Evet denemek isterim adım adım ne yaptığını anlatır mısın çünkü ölmesini istemiyorum iki tane yeni yaprağı var demek ki ölmedi hala şansım var

Eski 14-10-2014, 08:35   #257
Ağaç Dostu

Öncelikle çürüyen nütün kökleti temizliyoruz sonra torf **** hiç bir şeye sarmadan buz dolabı poşetine koyuyorsunuz içine su fıslatıp nemlendiriyorsunuz iyice nemlendikten sonra ağzımı bağlayıp şeffaf bir kabın içinde ciddi manada işık ( güneş ) gören bir yede 7 gün bekliyor 2 günde bir açıp 1- 1.5 saat havalandırıyorsun dilersen poşedi değiştire bilirsiniz sonra tekrar su fıslatıp nem ayarlandıktan sonra tekrar baglıyıp aynı şekilde koyuyorsunuz 7 günün sonunda yapraklar ve kökler sterilize edip 24 saat dışarıda acık boşetsiz bir şekilde dışarıda bekliyor sonrada bulursan sphangum yosunu ile sarıp küçük bir saksıda ( şeffaf ) çıktıysa köklerin uzamasını cıkmadıysa da yeni yaprakların ve köklerin çıkmasını bekliyoruz bu kadar a dan z ye bitki sayfasından bozulan orkide tedavi sayfasından aldığım bilgi ve kendi eklemelerimdir garantisi yok umarım düzelir her şeyi denemek lazım oldugunu düşünüyorum onu öyleçe ölmeye bırakamayız inşallah çıkar deneyimli insanlar ve hocalarımız yorum yapar sevinirim

hatice p. ve brownilay beğendi.
Eski 14-10-2014, 12:03   #258
Yeni Üye

bu uygulamayı sadece kök için yapıyoruz değil mi yani yaprakları da poşetin içerisinde olmayacak sadece kökleri poşetin içerisinde olacak değil mi ben inanıyorum inşallah düzelecek

Eski 14-10-2014, 13:33   #259
Ağaç Dostu

Ben hepsini koydum , inşh

Eski 15-10-2014, 20:16   #260
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Merhaba arkadaslar,
Phalaenopsis'in son hali budur.Ben koklerin hangileri kesilmeli hangileri kalmali cozemedim cunku siyahli kahverengeli olan gidiyor sonunda canli yesil.

Guncelleme : Maalesef curumeli olan ustteki yesil yaprak (tarcinli) kopmus

Eklenen Resimler

Düzenleyen Charlaux : 15-10-2014 saat 21:09
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2014, 15:50   #261
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2011
hafif küflü olan kökü kesin kesilecek bir kök var . onu dibinden kesin. ve sağlam bölgelere tarçın sürmeyin kurutabilir ve tarçının büyümeyi baskılama özellikliği vardır unutmayın. sağlam kısma gelenleri bir peçete yardımıyla alın . bir de kökleri kurtarmak için sphagnuma ekin bence ben seradan (satıcıdan ) gelen phalleri eğer kabukta ise sphagnuma alıyorum . çünkü seradaki nemi o torfta sağlayamıyorum ve kökler sırasıyla birer birer gidiyor.

esra_al Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2014, 17:54   #262
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar,
Phalaenopsis'in son hali budur.Ben koklerin hangileri kesilmeli hangileri kalmali cozemedim cunku siyahli kahverengeli olan gidiyor sonunda canli yesil.

Guncelleme : Maalesef curumeli olan ustteki yesil yaprak (tarcinli) kopmus
Merhaba çürüyen kökleri keserken elinizle kontrol edin yumuşamış ipliksi yapı almış olanları sağlam kisima kadar kesin.sadece kestiginiz bölgeye tarçın dökün orta kisima çok dökmüşsünüz.fazla tarcini temizleyin

Eski 18-10-2014, 13:44   #263
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2014
orkidem yeni kök çıkarıyor ancak dal vermiyor son2 tane yaprak verdi açması için ne yapmalıyım

orkide16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2014, 12:33   #264
Yeni Üye

ölmeden önceki orkidem

Eklenen Resimler

Eski 20-10-2014, 13:07   #265
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

orkideniz Yaşayacak inşallah.Hep kurumadıktan çürümedikten sonra bir umut vardır herzaman...

Eski 23-11-2014, 17:13   #266
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2014
orkidemm

Eşim bana orkide almıs ama bakmasını bilmiyorum malesef.. geldiginde cok iyi durumdaydı tomurcuklar bıle vardı ama ıkı ay kadar sonra cıcekler bırden solmaya ve dokulmeye basladı sonrada sararmaya basladı sapı. çiçekciye götürdm cok sulanms olabilir **** sıcaktan olmstur dedi budadı ama düzelmedi tekrar götrdm tamamen budadı yeniden patlar dedi ama yaklasık 3 aydr birsey olmadı alttan bı yaprak sarardı dustu ama yeni bir yaprak actı. orkıdem olsun istemiyorum yardımcı olur musunuz lutfen.... üstelik bırde cocuklar yaprakları koparmıslar cok uzuldum ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz lutfen.. fotograf yukleyemıyorum

Düzenleyen fatmablpnr : 23-11-2014 saat 22:15 Neden: fotograf
fatmablpnr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2014, 08:33   #267
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatmablpnr Mesajı Göster
Eşim bana orkide almıs ama bakmasını bilmiyorum malesef.. geldiginde cok iyi durumdaydı tomurcuklar bıle vardı ama ıkı ay kadar sonra cıcekler bırden solmaya ve dokulmeye basladı sonrada sararmaya basladı sapı. çiçekciye götürdm cok sulanms olabilir **** sıcaktan olmstur dedi budadı ama düzelmedi tekrar götrdm tamamen budadı yeniden patlar dedi ama yaklasık 3 aydr birsey olmadı alttan bı yaprak sarardı dustu ama yeni bir yaprak actı. orkıdem olsun istemiyorum yardımcı olur musunuz lutfen.... üstelik bırde cocuklar yaprakları koparmıslar cok uzuldum ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz lutfen.. fotograf yukleyemıyorum
Merhaba öncelikle forumda yazılanları okumanızı tavsiye ederim.Yine kafanıza takılan şeyler olur ise yazarsınız
Orkide acemileri ve heveslilerin soru(n)ları

Eski 24-11-2014, 12:55   #268
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster
Orkidenizin son durumunu merak ettim doğrusu?

hatice p. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2014, 13:53   #269
Ağaç Dostu

Benim yaptığım yöntem iyi ğidiyordu ama dışarıda unuttum üşüdü galiba kalan yaprar sarardı sonra 8. Gün dışarıda kalmalıydı ama ben sorumsuz davranarak 3 gün dışarda kaldı ve attım

hatice p. beğendi.
Eski 05-12-2014, 17:44   #270
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2014
oRKİDE Öldü

Merhabalar;
Evdeki orkidem saksıda su içinde kalmış ve boğulmuş sanırım.Ne yaprak var ne bişey.Dalı da kurudu.Kurtarabilmek için ne yapmalıyım

buraksume Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
kök çürümesi, kök problemi, orkide, orkide hastalığı, yaprak sarkması

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024