agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni127Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-12-2013, 12:11   #211
Ağaçsever

lalolu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2012
ben hep çurumuş orkideleri aliyorum ucuzdan 5-10 tl.ve iyileştiriyorum ,hatta çiçek açiyorlar.gereken şu ki
1-çurukleri kes,
2-bir askiya as orkideni kışın 3 gun yazin 1 gun,iyice kuruyacak.
3 yeni toprak yeni saksi,ama sulamiyoruz ,taki yapraklar azacik buruşacakmiş ta o zzaman.
çok kisa 2 dk ilik duş,birde 2 dk tasta suda beklet.2-3 saat bekle ki suyu tam suzulsun
daha sonraki aşamalarda kökler yeşilse sulama,gümüş renkte ise sula

lalolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2013, 12:14   #212
Ağaçsever

lalolu's Avatar

şimdide arkadaşlar benim size sorum var:en son 5 liraya orkide aldim
ama ust nokta çuruk ,durumu gayet iyi,hatta gonca yapti
o ust nokta 1 sm kadardir kessem ne olucak onu merak ettim

Eski 25-12-2013, 16:05   #213
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Burada 5 liranın 6 katı , şanslısınız . Kesebilirsiniz bişeycik olmaz . Bol çiçekli olur umarım .

lalolu beğendi.
olcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2013, 10:45   #214
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar
Ne siz sorun ne ben söyleyeyim orkidelerimin durumu budur.
En son seracıya teslim ettim sırf torfa dikmişti, bildiği vardır dedim karışmadım ama
biri çok kötü köksüz kalmış, alttan itibaren tüm yapraklar sarardı kestim. Sararma devam ediyor, sizden gelecek yanıta göre müdahale edeceğim, konuyu okudum ama benimkilerden biri o kadar kötü ki örneği yok. Şu anda açıktalar, dikmeden sizi bekleyeceğim. Teşekkürler...
sayın canan 185 nolu resimde ki ilk orkide gibi(tamamen aynı) hiç canlı kökü kalmamış bi orkidede bende var,üstünde 2 tanede keıkısı var,ben sırf perlıte diktim.kök cıkarma adına bı falıyet yok ama keıkıler buyumeye basladı,bende sasırdım.sizin uyguladıgınız yontem nedır acaba ana orkideyi kurtarmak adına?

ecznecla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 12:28   #215
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2014
merhabalar, hediye olarak gelen iki adet orkidem yanlış sulama yüzünden ölümle yüzleşmek üzereler. köklerinin çürümeye başladığını düşünerek budamak istedim ama bir tanesi o kadar kötü olmuştu ki tüm yaprakları elimde kaldı sadece bir sap var. sanırım bundan ümüdümü kesmeliyim.. bir tanesinin ise üstünde fındık kadar olan tomurcuğu var ama kökleri çok çürümüş sadece 2 tane kökü var. bunu kurtarabilmek için bir kaç sorum olacak;
1) kökleri budarken gövdesinden çıkan kökleri tam en dip kısmından kesip siyah kısımları tamamen mi temizlemeliyim?
2) kök oluşumunu hızlandırmak ve desteklemek için 3 yöntemden bahsediliyor birinde poşette bekletmem bir diğerinde sphanguma sarıp torf karışımına koymam diğerinde ise vermikülit içinde tutmam. bunlardan hangisini yapmalıyım...
3) kökleri kurtabilmek için tomurcuğunu da kesmeli miyim acaba?
şimdiden herkese teşekkürler..

sofpasa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2014, 21:22   #216
Ağaçsever

lalolu's Avatar

önce kurut

Eski 20-02-2014, 20:35   #217
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2013
Thumbs down orkide harcı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner Mesajı Göster
İstanbuldan arıyorsunuz, beni arayın , ya gelin alın , ya da adresinizi verin ben göndereyim.

Bu çiçeği de bu kadar abartıp korkmayın, bizim sevgimizle bu kadar yaşıyabiliyorsa sizlerin sevgisi ile daha da keyifli yaşar.

saygılarımla
sayın Ziya Soner orkide harcı ve sphagnum yosunu teklifiniz hala aktifse şayet bende sizden harç ve yosun talep edeceğim mümkünse ltfn.

irem_58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2014, 13:49   #218
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2014
Iyi ben yeni uye oldum cunku 1 ay once hediye bi orkidem oldu ama ben hic birsey bilmiyorum biraz araştırma yaptım o sekilde bakmaya çalıştım ama yanlış yaptim galiba yapraklar sarariyor ve asagi dogru dustu koklere nasıl bakılır bilmiyorum cicegimi ksybetmekte istemiyorum

kelebek25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2014, 08:08   #219
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
San kelebek,
orkidenizin saksı dısından köklerini görebilirsiniz, eger kökler kahverengileşti ise, çürüme var demektir.Fotograf eklerseniz daha iyi yardımcı olunabilir.

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2014, 09:33   #220
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
ziya bey hocam selamlar, ben size ve diğer arkadaşlara birşey sormak istiyorum, aşırı sulamadan dolayı hiç yaprağı kalmamış, sadece çiçek sapları kalmış, kökleri oldukça su çekmiş bir orkideyi tekrar yaşama dönme şansı varmıdır?

ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2014, 10:44   #221
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2014
Merhaba orkidemin köklerinde küf gibi bir şey var ne yapmam gerekir acaba? Şimdiden teşekkürler

U.merve Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2014, 16:59   #222
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhat Mesajı Göster
ziya bey hocam selamlar, ben size ve diğer arkadaşlara birşey sormak istiyorum, aşırı sulamadan dolayı hiç yaprağı kalmamış, sadece çiçek sapları kalmış, kökleri oldukça su çekmiş bir orkideyi tekrar yaşama dönme şansı varmıdır?
Sayın Ayhat,selam
Orkide acemileri bölümünde sorunuzu yanıtladım.
Saygılarımla

ayhat beğendi.
Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 20:05   #223
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2014
merhaba 13 tane orkidem var ev değiştirdiğim için uyum sağlayamadılar zannetmiştim bir türlü bol çiçeklenemediler. yeri çok uygun ,bol ışık alan mevkide yer yaptık, bugün yeni açan çiçeklerin solduğunu görünce saksıları açtım çoğu nun kökleri zarar görmüş temizledim yeniden ektim sulamayı ayarlayamadım galiba ne yapabilirim başka bilgilendirirseniz sevinirim

asigül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 21:47   #224
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
sağolun hocam, okudum cevabınızı, saygılarımla

ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2014, 20:13   #225
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2014
orkidemin canlanma şansı varmı:(

acil yardım nlur orkidemın canlanma şansı var mı

orkide2014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 14:13   #226
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2013
Kök çürümesi

İyi günler ben de kök çürümesi yaşayanlardanım. forumu okudum kökleri temizledim tarçın tozu döktüm. cicekcileri gezdim fakat uygun bir substrat bulamadım ve yosun da nereden bulabilirim bir fikrim yok. tekzen den Hindistan cevizi karışımı bulabildim sadece. şuan orkidemde sadece 2 sağlam kök var. Ne yapmam gerekir önerilerinizi bekliyorum

bicersan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2014, 14:18   #227
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Sn Bicersan,
Eski saksı harcında sıkıntı yoksa kullanabilirsiniz. Yapı marketlerde hazır orkide karısımları var, onların içinde torf barındırmayanı alıp ve kullanabilirsiniz, sorun olmuyor genelde..
2 Kök yeterli, saglıklı ise, aşırı sulamamaya dikkat ederek büyümesini saglayabilirsiniz, sevgiler

Eski 11-04-2014, 13:40   #228
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Merhaba
Benim de bir phal.im vardı, yapraklar falan 1-2 ay önce büzüşmeye başlamıştı. 2 gün önce saksısından çıkardım bir baktım yeni çıkanlar hariç köklerin hepsi çürümüş, içleri boşalmış. Hemen kestim o kökleri yeni çıkanlar da çok küçükler daha ne yapmam gerek? iba2000 var ondan mı sürsem hızlı köklensin diye. Ya da hemen saksıya mı geçirmem gerek geçirsem bile nasıl duracak saksıda kökler çok kısa
Fotoğraf da yükleyeceğim

hafka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 16:56   #229
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2014
merhaba sevgili üyeler .bişey danışmak için yazıyorum.orkidemin kökleri çürümüştü,siteden fikir edinerek koklerini tamamen kesip yosuna sarıp tekrar dıktım .il günler sanki soluyo gibi geldi .yaklasık 10 gün oldu küçük yaprağı daha diri gibi geldi gözüme.sizce yosununu değıştırmelı mıyım acaba ..yoksa kurcalamayıp öle akışına mı bırakayım.şimdiden teşekkürler

laylolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 20:49   #230
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2014
Merhabalar orkideme iki aydır sahibim, çiçekleri döktü , şimdi yeni sürgün veriyor iki ayrı gözden kökleri , yaprakları çok sağlıklı ancak bugün kök boğumunda bir siyahlık gözüme çarptı ve bu beni çok endişelendirdi. fotolarını paylaşıyorum lütfen bana yardımcı olun yapabileceğim şeyleri bilmiyorum çünkü daha önce başıma gelmedi böyle bir olay direk güneş görmeyen, hafif akşam güneşi alan salonda duruyor sulaması, havalandırması, nem fanisi herşeyi gayet olması gerektiği gibi ancak bu bir hastalık mı ya da tehlikeli bir durum mu bilemiyorum? Yardımcı olursanız sevinirim

Eklenen Resimler

10ur89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 11:49   #231
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın hafka, iba'yı ben de denedim fakat bulabildiğim iba en az 15 yıllık ve doğru koşullarda saklanmamamış olduğundan dolayı olsa gerek, bir sonuç elde edemedim. Siz denerseniz sonuçları paylaşabilir misiniz?

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2014, 13:59   #232
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2014
orkidem ölüyor mu ??? :(((

Merhaba arkadaslar 4 ay önce dogum hediyesi olarak gelen orkidem once ciceklerini doktu sonra bi yerden okumuştum dalini altta üç bogum kalacak sekilde kesib diye bende kestim simdi o da ucundan hafif kurumaya basladi. Yapraklarının bir kısmı döküldü son yapraklarda egilneye basladi. Ne yapabilirim

Eklenen Resimler

bouquet86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2014, 16:04   #233
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Bu kök çürümeleri neden olur benim bitkilerimde de genellikle oluyor ama ben toprak değiştirerek bu sorunu aştığımı sanıyordum yanlış yaptığımın farkında vardım bilgilendirme için çok teşekkürler...

Gelinlik İç Giyim

konteyner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2014, 17:42   #234
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bouquet86 Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar 4 ay önce dogum hediyesi olarak gelen orkidem once ciceklerini doktu sonra bi yerden okumuştum dalini altta üç bogum kalacak sekilde kesib diye bende kestim simdi o da ucundan hafif kurumaya basladi. Yapraklarının bir kısmı döküldü son yapraklarda egilneye basladi. Ne yapabilirim
kuvvetle ihtimal fazla sulamaktan kaynaklanan kök çürümesi. saksıdan çıkarıp köklerine bakmanız gerekiyor.kökleri elinizle kontrol edin. kökler çürükse bu başlık altında önerilenleri yaparsınız.

haticetzn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2014, 14:43   #235
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2014
orkidem ölüyor mu :(

iyi günler öncelikle sitede vermiş olduğunuz yararlı biigiler için ve bizim gibi acemi orkide sahiplerinin yardımına koştuğunuz için teşekkür ederim.

hediye gelen orkidem sanırım ölüyor önce çiçeklerini döker dökmez dalı sarardı bende içim cız ederek dalını kökünden kesmek zorunda kaldım. simdi ise kökleri kurumaya başladı belki topragını havalandırsak daha geniş bir kaba alsak düzelir diye düşündüm ve öyle yaptım. saksısını değiştirdikten birkaç gün sonra köklerinde ve toprağında pamuklanmalar olduğunu gördüm bundan sonra ne yapmalıyım telefondan girdiğim için resim yükleyemıyorum önerierini bekliyorum

semiha38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2014, 15:18   #236
Yeni Üye

Orkidemin kokleri bu maalesef curumus köklerini budayacagiz peki ya Sonra ? Arkadaslar bebegim kucuk uzun sure kalamiyorum internette forumda yazilanlari uygulayin denilmis ama hep yabanci terimler yazıyor. Neyin ne oldugunu kesfetmek icin kalacak kadar vaktim olmuyor ne yazikko. Lütfen birisi bana oz turkce ile yardim edebilir mi orkidem icin

Eski 10-05-2014, 15:38   #237
Yeni Üye

Thumbs down

Arkadaslar orkidemizin kokleri böyleydi esimle budadik simdi ne yapicaz ? Kurtarabilirim degil mi ?

Eklenen Resimler

Eski 10-05-2014, 15:43   #238
Yeni Üye

Wink

Arkadaslar budama sonrası orkide lerimiz böyle oldu becerebilmis miyiz bilemedim de ? Her sayfada yazilanlari uygulayin yaziyo ya da yabancı terimler o turkce ile bir kisi yardimci olabilir mi ?? Bebegim var kucuk izin süre internette de kalamiyorum. Lutfen bu orkidemi de canlandiralim yardimlarinizla

Eklenen Resimler

Eski 12-05-2014, 13:36   #239
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Orkidenizin kökleri gayet iyi,
** Kesilen yerlere steril olmaları için tarçın döküp yeniden saksıya yerleştirin. Saksının dışından kökleri görebilecek şekilde saksılayın.. Orkide harcı kullanın mutlaka (çiçek torfu vs değil).
** Sulamasını kökler kuruyunca yapın, (kökler yeşilden griye dönünce), fazla sulamayın.
** Sulama esnasında tüm köklerin ıslanmasını sağlayarak , su dolu kovaya daldırma usulü ile yapabilirsiniz.
** Orkidenizin hava almasına dikkat edin,
** Güneş gören ancak direk güneşin yakmayacağı (tül perde arkası) bir yere yerleştirin
** Esinti alan orkideler daha güçlenir, hava ve esinti almasını sağlayın, bu esnada yapraklarına fıs fıs yapabilirsiniz. Esinti alsın derken cereyandan uzak tutun
** Cicek dalları görülüyor fotoğrafta, saksısından çıkarmak çiçeklerin dökülmesine sebep olabilir. Çiçekler döküldüyse çiçek sapını kesebilirsiniz ayrıca.. Çiçek sapını kesip kesmemek size kalmış ama, ben kesme taraftarıyım..
Bunlara dikkat etmeniz yeterli, sevgiler

Eski 21-05-2014, 10:50   #240
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2013
Merhaba, iki hafta önce orkide almıştım. Sanırım yanlış suladım, iki tane yaprağı sarardı. (sanırım kökleri de çürüdü) Tepesinde 7-8 tane tomurcuk ve bir de çiçek var. Bu haliyle saksısını değiştirmelimiyim. (Resim şu anda ekleyemiyorum.) Çok teşekkür ederim.

16500 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
kök çürümesi, kök problemi, orkide, orkide hastalığı, yaprak sarkması

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024