agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni127Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-01-2011, 15:14   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Sayın Yıldıztozu,
Orkidelerinizin kök tuttuğunu şimdi öğrendim ,memnun oldum.Minik yaprak çıkardı fakat büyümeyi durdurdu diyorsunuz.Kullandığınız fertilizer ı ve değerlerini gözden geçirin.verdiğiniz tablo gıdasız kaldıklarını gösteriyor.

Sayın koala nın dikimi başarılı,saçmaymış gibi gelecek ama ,inşaallah cam saksıların diplerinde delik vardır ve sulama suyu çıkıyordur.Aman dikkat,kök çürümelerinin en büyük nedenlerinden birine sebep olmayalım.

Saygılarımla

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2011, 15:46   #62
Ağaçsever

koala980's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2010
Galeri: 7
Saksı delikleri

Sayın Ziya Soner,
Saksı altı deliklerini ne kadar sık hatırlatsanızda yeridir, zira bilet almayınca piyango çıkmıyor.Eeee doğal olarak saksı altı delinmeyince kökler dayanamıyor.Her işin vazgeçilmez kuralları var tabi.Ve insanoğlu bazen en önemli noktaları bile nasıl oluyorsa (ben de bazen yapıyorum) atlayabiliyor.
Saksılar zaten delikti ama ben yine de kocaman 5-6 delik daha ekledim.Ama forumdaki harç hazırlama yazınızı tekrar tekrar okumama rağmen ölçmeden tüm harç ve yosunu ıslattım sonra kullanmadığım kısımı mecburen tekrar süzmeye aldım.Tekrar kulanmakta sıkıntı olur mu yoksa heba mı ettim kalan harcı ?
Sayın Yıldız tozu bitkinizin iyi olmasına sevindim. Ben sulamayı daldırarak yapıyorum. Orkidenizdeki gelişmeyi de görmek isterim tabi. İnşallah benimkiler 9 ay beklemezler. Bekleyeceğiz artık.
Teşekkürler...

koala980 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2011, 21:16   #63
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
merhaba,
orkidelerde kök gelişimini arttırmak ve çürümesini engellemek için yosun kullanıldığını forumdan okudum. Bunun için sphagnum'un daha uygun olduğu yazıyor. Ben yol kenarında bulduğum yosunları kullanmayı düşünüyorum. Fotoğrafladığım bu yosun türü nedir veya uygun mudur?

Eklenen Resimler

gossip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 08:45   #64
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Bu sphagnum yosunu...Benim bilmediğim sphagnuma çok benzeyen bir başka tür varsa bilmiyorum değilse bu özbe öz sphagnumdur. Hem de çok güzel bir formda...Nasıl bir yol kenarıymış bu ) Ankara'da hiç yok öyle yollardan

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 10:43   #65
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Evet ben de merak ettim, hangi yol söz konusu acaba.
Biz gider bakarız

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 18:35   #66
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

Ben sphagnuma benzettim ancak yaprakları internette gördüklerimden çok küçük. Makro çekim yaptığım için büyük gözükmüş olabilir.Elimde lastik eldiven var ordan boyut kıyası yapabilirsiniz.Yosunu bulduğum yol kenarı ;baraj yakınlarında ve tüm kayaları kaplamış durumda. Bende ,sphagnumun zor bulunduğunu duyduğum için emin olamadım.

Eski 06-01-2011, 10:28   #67
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2007
Galeri: 41
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gossip Mesajı Göster
Ben sphagnuma benzettim ancak yaprakları internette gördüklerimden çok küçük. Makro çekim yaptığım için büyük gözükmüş olabilir.Elimde lastik eldiven var ordan boyut kıyası yapabilirsiniz.Yosunu bulduğum yol kenarı ;baraj yakınlarında ve tüm kayaları kaplamış durumda. Bende ,sphagnumun zor bulunduğunu duyduğum için emin olamadım.
sn. gossip - bu da sphagnum türü.

Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2011, 16:39   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koala980 Mesajı Göster
Sayın Ziya Soner,
Saksı altı deliklerini ne kadar sık hatırlatsanızda yeridir, zira bilet almayınca piyango çıkmıyor.Eeee doğal olarak saksı altı delinmeyince kökler dayanamıyor.Her işin vazgeçilmez kuralları var tabi.Ve insanoğlu bazen en önemli noktaları bile nasıl oluyorsa (ben de bazen yapıyorum) atlayabiliyor.
Saksılar zaten delikti ama ben yine de kocaman 5-6 delik daha ekledim.Ama forumdaki harç hazırlama yazınızı tekrar tekrar okumama rağmen ölçmeden tüm harç ve yosunu ıslattım sonra kullanmadığım kısımı mecburen tekrar süzmeye aldım.Tekrar kulanmakta sıkıntı olur mu yoksa heba mı ettim kalan harcı ?
Sayın Yıldız tozu bitkinizin iyi olmasına sevindim. Ben sulamayı daldırarak yapıyorum. Orkidenizdeki gelişmeyi de görmek isterim tabi. İnşallah benimkiler 9 ay beklemezler. Bekleyeceğiz artık.
Teşekkürler...
SAYIN koala,

Islattığınız HARC ınıza birşey olmaz,öylece bırakın dursun.Gerektiğinde tekrar kullanabilirsiniz.

Saygılarmla

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2011, 23:04   #69
Ağaçsever

koala980's Avatar

Teşekkürler Ziya Bey,
Sanırım ilk olarak annemin keiki veren phal.i için kullanacağım. Sonuçları paylaşırım.

Eski 10-01-2011, 21:34   #70
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

Alıntı:
merhaba,
orkidelerde kök gelişimini arttırmak ve çürümesini engellemek için yosun kullanıldığını forumdan okudum. Bunun için sphagnum'un daha uygun olduğu yazıyor. Ben yol kenarında bulduğum yosunları kullanmayı düşünüyorum. Fotoğrafladığım bu yosun türü nedir veya uygun mudur?

Yosunun ismini öğrenebildim. Tortula ruralismiş. Kökleri çürümüş bir phalaenopsis üzerinde deniyorum.Umarım işe yarar.

Eski 22-01-2011, 23:08   #71
Ağaçsever

koala980's Avatar

Orkidelerimin son durumu

Orkidelerimi 20 gün önce yeni harca dikmiştim.Birkaç tane kökü olan phal.imin yeni kökünü bugün görmüş oldum.(Saksının sağ alt kısımında ,yosunun içinden dışarı doğru uzamış). Varolan bir kök gelişim göstermiş olabilir. Yeni bir kök 20 günde bu kadar büyür mü bilemiyorum. Bu arada ortadaki küçük yaprağın gelişimi durmuştu ve biraz yatıklaşmıştı. Şimdi o yaprak dik bir şekilde büyüyor. Diğerinin yaprakları sararmaya ve diriliğini kaybetmeye devam ediyor.Umarım yapraklar yeni kökler oluşana kadar bitkiyi beslemeye devam eder.

Name:  DSC01410.jpg
Views: 8470
Size:  39.1 KB
Name:  DSC01428.jpg
Views: 8069
Size:  37.5 KB

Eski 23-01-2011, 00:07   #72
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Alıntı:
Yosunun ismini öğrenebildim. Tortula ruralismiş. Kökleri çürümüş bir phalaenopsis üzerinde deniyorum.Umarım işe yarar.
Yosun özellikleri hakkında internette ne yazılır:
"Sphagnum hem geleneksel, hem de bir antiseptik olarak bilimsel tıpta kullanılan yosun su büyük miktarda absorbe etme yeteneğine sahip olarak bir pamuk çeşitlerinin özelliklerini aşan, septik yara pansuman. Bakterisit özellikleri spagnumu belirli bir madde sfagnol varlığı belirler, büyüme ve faaliyet mikroorganizmaların inhibe eder. Dünya Uygulamada, sphagnum yosun esas ev bahçecilik yetiştirmek için kullanılır. Yosun malç tabakası olarak substrat bir bileşeni olarak ve bir tahliye olarak kullanılır. Yosun hiçbir besin yoktur, ama o topraga gerekli gevşeklik verir, higroskopik özelliğe sahiptir, sfagnol içeriği tedavi etmek ve önlemek kök çürüklüğü kullanılır." http://flaxen.ru/files/moss.htm

Eski 23-01-2011, 19:10   #73
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Alıntı:
Orkidelerimi 20 gün önce yeni harca dikmiştim.Birkaç tane kökü olan phal.imin yeni kökünü bugün görmüş oldum.(Saksının sağ alt kısımında ,yosunun içinden dışarı doğru uzamış). Varolan bir kök gelişim göstermiş olabilir. Yeni bir kök 20 günde bu kadar büyür mü bilemiyorum. Bu arada ortadaki küçük yaprağın gelişimi durmuştu ve biraz yatıklaşmıştı. Şimdi o yaprak dik bir şekilde büyüyor. Diğerinin yaprakları sararmaya ve diriliğini kaybetmeye devam ediyor.Umarım yapraklar yeni kökler oluşana kadar bitkiyi beslemeye devam eder.

Eklenti 189795
Eklenti 189796
Sayın koala980, ben Phalaenopsis için büyük birаz saksılar düşünüyorum...Fidelerin kökleri ne kadardır?

Eski 23-01-2011, 22:25   #74
Ağaçsever

koala980's Avatar

Thumbs down

Bu sabah phal.lerimi sularken beyaz minik bite benzer canlılarla karşılaştım.
İlk iki fotoğrafta biti yakalayıp çektim ama pek belli olmuyor. Gözle bile yaklamak zor . Son fotoğrafta ise yapraklar üzerinde her iki phal.de de gözlemlediğim lezyonlar var. Beyaz yuvarlaklar şeklinde ve ortasında küçük delik gibi birşey var. Bunu o bit benzeri canlılar mı yaptı bilemiyorum. Sonuç olarak iki phal.de de var. Sağlıklı olan diğer üç phal.imde yanlarında duruyordu.
Yarın gün ışığında onları da inceleyeceğim. Umarım onlara da bulaşmamıştır.
Bu arada Sayın Asya Lotus bu iki phal daha önce sizden de fikir alarak köklerini kestiğim bitkiler. Kökleri az fakat en küçük boy saksı buydu bulabildiğim. Zararı olur mu?Teşek.kürler

Name:  bit.jpg
Views: 9190
Size:  32.2 KB

Name:  bit-2.jpg
Views: 8321
Size:  26.5 KB.

Name:  bit 3.jpg
Views: 8496
Size:  39.6 KB

Eski 24-01-2011, 01:08   #75
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Bana farklı türde iki orkide geldi. Üstte kalmış kökleri var ve kurumaya başladıklarını gözlemliyorum. Alttakiler yeşil, sorunsuz gibiler. Haftada bir ılık suya koyup süzüyorum.

Yalnız, bu kuruyan köklerin mutlaka budanması gerekir mi? Bitkiye zarar verirler mi?

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2011, 20:43   #76
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

[QUOTE=koala980;746427]Bu sabah phal.lerimi sularken beyaz minik bite benzer canlılarla karşılaştım.
İlk iki fotoğrafta biti yakalayıp çektim ama pek belli olmuyor. Gözle bile yaklamak zor . Son fotoğrafta ise yapraklar üzerinde her iki phal.de de gözlemlediğim lezyonlar var. Beyaz yuvarlaklar şeklinde ve ortasında küçük delik gibi birşey var. Bunu o bit benzeri canlılar mı yaptı bilemiyorum. Sonuç olarak iki phal.de de var. Sağlıklı olan diğer üç phal.imde yanlarında duruyordu.
Yarın gün ışığında onları da inceleyeceğim. Umarım onlara da bulaşmamıştır.

Gün ışığı onları fotoğraf yakın çalışın yarın, hemen onların kim olduğunu buluruz.

Eski 24-01-2011, 22:31   #77
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Sn.koala980, büyük bir saksı kesilmiş kökleri zayıf phalaenopsis için tavsiye edilmez. Pot tüm "aşırı" kökleri pot duvara dinlenmiş o şekilde seçilmelidir. Pot yüksekliği kök boğazı biraz üzerinde olmalıdır. Kökleri arasında küçük boşlukların kalması şekilde kabuk ekleyin, bu köklerin daha iyi havalandırma kolaylaştıracak, kökleri şimdi çok zayıf, bu nedenle böylece kabuğu kurumasını gücü yok ve hızlı kök çürüklüğüne neden olabilir.

Eklenen Resimler

Eski 24-01-2011, 23:21   #78
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Alıntı:
Bu sabah phal.lerimi sularken beyaz minik bite benzer canlılarla karşılaştım.
Eklenti 189977

Eklenti 189978.

Eklenti 189979
Bu böcek - Onychiurus armatusa benzer. Bu uzunluğu 1-2 mm bir kanatsız böcek, atlama yeteneğine sahiptir. Islak toprak üzerinde büyük sayılarda görünüyor, hiçbir tehlikeli degil onlar - sadece fazla sulaması nedeniyle kökleri çürümeye oluşabilir. Kontrol önlemleri: sulama ayarlayın, daha az sulama deneyin, sulamalar arasında toprak tamamen kurumasını bekleyin.

Eski 25-01-2011, 21:15   #79
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asya_lotus Mesajı Göster
Bu da bir paphiopedilum, rodoslu arkadaş bakım için bana yolladı. Şimdiki onu evinde güneş ışıgı ile sorunlar var - onun daire pencereleri kuzey tarafında. Işık çok olmaması nedeniyle, bazı orkideler ölmeye başladı, ben de kurtarmak için rodosludan kalan orkideleri istedim. Bu bitki için aynısı - küçük saksı kullandım. Substrat için çam kabugu, hindistan cevizi cips ve az miktar humus kullandım. Artık bahara kadar bekleyelim, bu bitkinin kök sistemi çok yavaş gelişir.
Bugün paphiopedillum böyle görünüyö. Bitki güney pencere yakınında yer almaktadır.

Eklenen Resimler

Eski 26-01-2011, 09:20   #80
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

))))))))))))))))))) Harika...Teşekkürler Asya lotus.

Eski 26-02-2011, 19:33   #81
Ağaçsever

koala980's Avatar

Phal.lerimin son hali

Phal.lerimde ki gelişmeleri benim gibi sorun yaşamış olan orkide severlere moral olsun diye paylaşmak istedim. Bu kök çürümesi olup hiç kökü kalmayan phal.im. Bunu önce biraz büyük bir saksıya dikmiştim. Sonra sayın Asya lotus un kök saksı uymu ile ilgili önerisi doğrultusunda 1 lt.lik kola şişesine diktim. Dün yeni bir yaprak oluşumu gözlemledim.Aslında daha önce görmüştüm ama önceden kesilmiş ve öylece kalmış bir yaprağa benziyordu,büyüdüğünü görünce yeni yaprak olduğunu anladım.
Name:  DSC01719.jpg
Views: 14135
Size:  31.9 KB
Bu ise daha önce 1 kökünde uzama var dediğim phal.im. Şimdi 2. kök uzuyor. Büyük yuvarlak eski küçük yuvarlak yeni kök.
Name:  DSC01714.jpg
Views: 13225
Size:  25.2 KB

Name:  DSC01730.jpg
Views: 10609
Size:  22.6 KB
Sayın Ziya Soner'e, Asya Lotus'a ve Rodosluya ve diğer öneride bulunan ve yardımcı olan orkide severlere teşekkürler...

48eylul beğendi.
Eski 26-02-2011, 19:38   #82
Ağaçsever

koala980's Avatar

Bu arada küçük beyaz bitler kendiliğinden gittiler. Zaten sulamaya dikkat ediyordum,sık sulamıyordum. Aynı şekilde devam ettim.Nasıl geldiler anlamamıştım gitmelerinide anlamadım. Sonuçta gittiler. Sanırım bu yine forumda bahsedilen beyaz bitlerdi.Bilgileriniz için teşekkürler sayın forum üyeleri.

Eski 02-03-2011, 13:31   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2011
MERHABALAR
Elimde tamamen kökleri kurumuş orkidem var. Hepsini temizledim ayrıca köklendirmek için yosun buldum(taze olarak dün topladım).Spaghnum yosunu resimlerinin aynısı bence. Fakat şimdi ne yapmalıyım bilmiyorum. Yosunları ne şekilde kullanacağım ayrıntılı olarak anlatabilirmisiniz. resim yükleyemiyorum iki tane yaprağı olan kökü hiç olmayan bir orkide. Teşekkürler.

sevda yücel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 13:36   #84
Yeni Üye

Alıntı:
Sayın Ziya Soner,
Teşekkürler...
Bu harç hazırlama yazısını bulamıyorum. Yardımcı olurmusunuz.

Eski 02-03-2011, 15:21   #85
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Hiç kökü olmayan bir orkideye sphagnumun da yardımı olacağını sanmıyorum.
Ama yosun eğer gerçek sphagnumsa; kök boğazına ve köke sarın, fazla sıkmadan bir lastik veya iple yosunların düşmesini engelleyin derim. Tabi sık sık yosunu fısfıslayın ki nemli kalsın...

Benim önerim bu ama çoook zor kurtulur bunu da belirteyim.

Eski 02-03-2011, 21:28   #86
Ağaçsever

koala980's Avatar

Sayın Sevda yücel ,
Orkidelerin genel bakım bilgileri kısımında son sayfa da Ziya Soner'in kendi yolladığı harcın nasıl hazırlanacağı detaylı olarak verilmiş. İnşallah işinize yarar.

Eski 03-03-2011, 09:16   #87
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rodoslu Mesajı Göster
Bu sphagnum yosunu...Benim bilmediğim sphagnuma çok benzeyen bir başka tür varsa bilmiyorum değilse bu özbe öz sphagnumdur. Hem de çok güzel bir formda...Nasıl bir yol kenarıymış bu ) Ankara'da hiç yok öyle yollardan
Ankara'da da var bu yosundan resimlerin birebir aynısı bana göre.

Eski 03-03-2011, 09:20   #88
Yeni Üye

Sayın Rodoslu ve sayın Koala980;

Çok teşekkür ederim. İnşallah kurtarabilirim orkidemi.

Eski 07-03-2011, 09:29   #89
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Sevda Hanım,
Hiç içinizi karartmayın benim orkidemin de hiç kökü yoktu ama Sağolsun Ziya Bey'in yardımıyla kurtuldu.
Eğer spagnum yosunu bulamazsanız benim Ziya bey'den gelen acil yadım torbasından size ufak bir miktar verebilirim.
Zaten ufacık bir yosun yeterli oluyor.
Ben orkidemi şu şekilde kurtardım.
Öncelikle bütün kökleri temizledim. Oksijenli su ile yıkadım kestiğim yerleri ve arkasından da tarçın tozu döktüm.
Ziya bey'de gelmiş olan spagnum yosununu 1 saat suda bekletip bu köke sardım.Yine Ziya bey'den gelmiş olan 1 saat suda bekletmiş olduğum ağaç kabukları ile de saksısına yerleştirdim.
Bitkim ölmedi çok hızlı da gelişmedi bunun sebebini Ziya Bey yetersiz beslanme olduğunu yazmış ki haklı olduğunu düşünüyorum.
Şimdi ara sıra yaprak gübresi ile fısfıs yapıyorum. Ayda bir de çiçekcoturan gübresinden sulama suyuna ekliyorum.
Bakalım çıkan iki minik yaprağım büyüyebilek mi?

Ziya bey tekrar çok çok teşekkürler.

Bu arada hala seranız aklımda ve müsait olduğum bir gün mutlaka sizi ziyarete geleceğim.

Sevda Hanım benimki çok uzun bir zamanda topladı kendini ama en önemlisi ölmemesi idi.
O yüzden siz de hiç karamsar olmayın. Yeterli ilgi verildiği zaman onlar da bize karşılık veriyorlar.
Bu arada ben yosunu köke sadece yumuşak bir şekilde sardım be ağaç kabuklarını ile saksısında destek yaptım.Bence lastik gibi bitkiye basınç uygulayacak şeyler kullanmayın.

Sevgiler

yıldıztozu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2011, 11:50   #90
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Sayın yıldıztozu;
Olayın tarihsel olarak ne zaman meydana geldiğini ve bitkinin kök durumunun şu anki halini "fotoğraf"larsanız tüm orkide sevenlere uygulamalı bir araştırma sonucu niteliğinde bir katkı olacağını düşünüyorum. Bu zamana kadar, tüm kökleri farklı sebeplerde çürüyen ve kurtulma şansı çok zor olan orkideler ile ilgili çok şey söylendi, sizin deneyiminiz bu anlamda önemli olduğunu düşünüyorum.
Mutlu günler.

Etiketler
kök çürümesi, kök problemi, orkide, orkide hastalığı, yaprak sarkması

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024