agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-02-2011, 18:02   #361
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sheriff Mesajı Göster
Kökler iyi durumda görünüyor ama yapraklarda çok hafif yumuşama belirtileri var
Sayın sheriff,Sayın Rodoslu;
424 no lu mesajınızdaki resimlere göre yorumlarım ve sorularınıza cevaplarım:

1)Dal sayısının fazlalığı (zayıf küçük dalları kesebilirsiniz) ,saksıların küçüklüğü,harcın yorgunluğu ve özelliğini azaltması neticesi,veriyorsanız da aldıkları besinin yetersiz kalması
2)Klima tabiidirki ortamı kurutuyor.Klimadan vaz geçemiyorsanız,arada bir odaya,buhar çıkaran hale gelmiş (geniş bir tepsi,çaydanlık vs) sıcak su koyabilirsiniz.
3)Aldığınız cam saksıların altında giderleri yani delikleri varmı? varsa da su akıyormu? tıkalımı açıkmı bakmanız gerekiyor.Sulama sonrası alt tabağa süzülen suyu dökmeyin , buhar sonucu artacak rutubet daha da iyi olacaktır.
4) Verdiğiniz ısı dereceleri ideale yakın

5)Genelde sağlıkları iyi gözükse de sıkı bir orkide harcınla değişmesinde yarar var.Ancak unutmayınki ,harç değişince haftaya herşey düzelecek diye beklemeyin.Takdir edersinizki ,bu değişimin getireceği kısada olsa bir stress süreci vardır.Harç için adresinizi bildirin göndereyim.
6)Fertilizer(sıvı gübre) da NPK(azot,fosfor,potasyum)değerleri 10-10-10 u şu ara kullanmanızda yarar var.
Bundan da göndermek isterdim ancak kargo şirketleri hiçbir şekilde almıyorlar.
İstanbula yolunuz düşerse veya yolu düşen bir yakınınız olur ise kendilerine verebilirim veya ulaştırabilirim.(FERTİLİZER KONUSUNDA YAZDIKLARIM DİĞER ORKİDE SEVENLER İÇİNDE GEÇERLİDİR)

SAYIN RODOSLU,SAYIN ASYALOTUS,
BU mesajda yazdıklarımın sizlerede yararı olacağı kanaatindeyim.

EN DERİN SAYGILARIMLA

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 10:41   #362
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2011
Teşekkür ederim Ziya Soner
1-Çiçeklerimin ince olan dallarını kestim.Kalın dalları ve üzerinde daha iri tomurcuklu olanları bıraktım.
2-Saksıları,büyük şeffaf leğene köklerine su gelmeyecek şekilde koydum ve çiçekleri klimasız bir ortama,sürekli 19-23 derece olan evime taşıdım.
3-2-3 haftada bir vilmorin sıvı besin takviyesi yapıyorum.
4-Üzerinde tomurcuk olduğundan dolayı saksı değişimini biraz erteledim.Elimde kendi topladığım forumlarda söylendiği şekilde sterilize edilmiş fıstık çamı ve kızılçam kabukları var.%60 kabuk,%10 kömür,%10 torf,%10strafor şeklinde karıştırmayı düşünüyordum.Bu işten vazgeçin riskli,benim harcım daha uygun diyorsanız seve seve kabul ederim.
5-Sıkı bir orkide harcınla değişmesinde fayda var derken,sıkı deyimini ne anlamda söylediniz.İyi-kaliteli anlamında mı?Yoksa sıkıştırılmış-sıkışık anlamında mı?

Tavsiyeleriniz için tekrar teşekkür eder,saygılarımı sunarım

Düzenleyen sheriff : 11-02-2011 saat 14:17 Neden: DÜZELTME
sheriff Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 12:53   #363
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 41
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner Mesajı Göster
Sayın sheriff,Sayın Rodoslu;
424 no lu mesajınızdaki resimlere göre yorumlarım ve sorularınıza cevaplarım:

1)Dal sayısının fazlalığı (zayıf küçük dalları kesebilirsiniz) ,saksıların küçüklüğü,harcın yorgunluğu ve özelliğini azaltması neticesi,veriyorsanız da aldıkları besinin yetersiz kalması
2)Klima tabiidirki ortamı kurutuyor.Klimadan vaz geçemiyorsanız,arada bir odaya,buhar çıkaran hale gelmiş (geniş bir tepsi,çaydanlık vs) sıcak su koyabilirsiniz.
3)Aldığınız cam saksıların altında giderleri yani delikleri varmı? varsa da su akıyormu? tıkalımı açıkmı bakmanız gerekiyor.Sulama sonrası alt tabağa süzülen suyu dökmeyin , buhar sonucu artacak rutubet daha da iyi olacaktır.
4) Verdiğiniz ısı dereceleri ideale yakın

5)Genelde sağlıkları iyi gözükse de sıkı bir orkide harcınla değişmesinde yarar var.Ancak unutmayınki ,harç değişince haftaya herşey düzelecek diye beklemeyin.Takdir edersinizki ,bu değişimin getireceği kısada olsa bir stress süreci vardır.Harç için adresinizi bildirin göndereyim.
6)Fertilizer(sıvı gübre) da NPK(azot,fosfor,potasyum)değerleri 10-10-10 u şu ara kullanmanızda yarar var.
Bundan da göndermek isterdim ancak kargo şirketleri hiçbir şekilde almıyorlar.
İstanbula yolunuz düşerse veya yolu düşen bir yakınınız olur ise kendilerine verebilirim veya ulaştırabilirim.(FERTİLİZER KONUSUNDA YAZDIKLARIM DİĞER ORKİDE SEVENLER İÇİNDE GEÇERLİDİR)

SAYIN RODOSLU,SAYIN ASYALOTUS,
BU mesajda yazdıklarımın sizlerede yararı olacağı kanaatindeyim.

EN DERİN SAYGILARIMLA
Sn. Ziya Soner. İlginiz için teşekkür ederim. Benim orkideler klima ile ısıtılan bir odada büyüyor. 5 metre - çiçekler ile bir çıkıntıya kadar klima arasındaki mesafe. Kışın klimalı ısınıyo oda, yaz - klima ile soğutulur. Bu gibi durumlarda, benim orkide on yıl boyunca yaşıyolar. Aşırı sulama nedeniyle - bu bir sorun olduğunu düşünüyorum. Başka bir önemli ayrıntı - klima çalışırken, kapıyı sürekli açık tutmak.

Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 23:42   #364
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2011
Öncelikle herkese merhaba,

Sitenin yeni üyelerindenim.
Yaklaşık 1 - 1,5 ay önce aldığım orkidelerimin yapraklarının çıktığı bölgede kararma ve üzerinde de beyazlıklar oldu. Yavaş yavaş dallara doğru yayıldı, iki dalını kestim ancak şimdi üçüncü dala da yayılıyor. Orkidemin sorunu nedir bilemiyorum. Yaprakları da yumuşak ve biraz buruşuk. Resimlerini de gönderiyorum, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ayrıca ikinci bir orkide daha aldım, yanına koydum. Hastalığının bu orkideye de bulaşma ihtimali olabilir mi? Korumak için ne kadar mesafeli tutmalıyım?

Teşekkürler.

Eklenen Resimler

jalapones Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2011, 13:31   #365
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Orkidenizin hastalığı bulaşıcı değil. Orkideniz göbek çürümesi yaşamış, büyük ihtimalle sularken göbek kısmında su bırakmışsınız. Kurtarmanız için birşeyler söylememe gerek yok diye düşünüyorum çünkü zor bir ihtimal. Tek söyleyeceğim orkidelerinizi sularken yukardan boca ederek değil su dolu bir kovanın içine saksıyı daldırarak yapmanız, yaprak aralarına su girer ise muhakkak o suyu bir kağıt havlu kullanarak tamamen temizlemeniz olacak. Genede siz o sapıda kesin kesinlikle o kuruyan yeri ıslatmayın bakımına devam edin eğer bitki başarır ise yan kısımlarından yeni bir göbek verecektir.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2011, 01:05   #366
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2011
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi yukarıdan suladım, gerçi çiçeğin üzerinden değil de köklerine doğru sulamaya dikkat ettim ama yine de suyun gelmemesi zor bir ihtimal. Bu benim ilk orkidem olduğu için daha acemiyim. Gövdenin üst kısmını değil siyahlaşan sapı keseceğim sadece değil mi?

jalapones Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 09:51   #367
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2011
merbahalar ben çok yeni orkide bakmaya başladım eşimin hediye olarak aldığı orkidemde ilk aldığım gün soğuk musluk suyuyla suladım nasıl sulanacağını bilmediğimden şimdi çiçeğimin tomurcukları teker teker dökülüyor dökülmeyi durdura bilmenin bir yolu varmıdır?

Eklenen Resimler

inci478 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 10:05   #368
Yeni Üye

birde köklerinde bozulma var sanırım resimlerini koyuyorum bu konusa uzman olan arkadaşlardan cevap bekliyorum

Eklenen Resimler

Eski 18-02-2011, 10:57   #369
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Bu bitkinin görünen hiçbir sorunu yok, phelenaopsis başlığını okuyun.
Saksı fazla ıslak, az ışık alıyor olmalı.

Eski 18-02-2011, 11:17   #370
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
Bu bitkinin görünen hiçbir sorunu yok, phelenaopsis başlığını okuyun.
Saksı fazla ıslak, az ışık alıyor olmalı.
cevap için çok teşekkür ederim.açmayan tomurcuklar dökülmeye başlayınca çok telaşlandım daha fazla ışık alan bir yere koymayı deneyeceğim çok sağolun.

Eski 18-02-2011, 12:46   #371
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Hiç bir sorun olmadan, yeri ve suyu normal olsa da çiçekçiden alındıktan sonra eve getirilen orkidelerde bu durum olabiliyor. Şok gibi tabiri caizse. Tomurcuklarını döküyor, üzerindeki çiçekler hemen soluyor. Bu normal bence. Endişelenmeyin.

Önemli olan bundan sonra uygun bir ışık ve sulama kurallarına uymak. Bir dahaki sezona yeniden çiçek verecektir.

Belli bir süre bakımını yaptıktan sonra evinizde, çiçek sapı çıkarıp tomurcuklanması ve nihayetinde çiçek vermesi tarif edilmez bir mutluluk veriyor bakan kişiye

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 13:09   #372
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rodoslu Mesajı Göster
Hiç bir sorun olmadan, yeri ve suyu normal olsa da çiçekçiden alındıktan sonra eve getirilen orkidelerde bu durum olabiliyor. Şok gibi tabiri caizse. Tomurcuklarını döküyor, üzerindeki çiçekler hemen soluyor. Bu normal bence. Endişelenmeyin.

Önemli olan bundan sonra uygun bir ışık ve sulama kurallarına uymak. Bir dahaki sezona yeniden çiçek verecektir.

Belli bir süre bakımını yaptıktan sonra evinizde, çiçek sapı çıkarıp tomurcuklanması ve nihayetinde çiçek vermesi tarif edilmez bir mutluluk veriyor bakan kişiye
sanırım benim orkidemin sorunda şok olması çürüryüp gider diye çok korktum.Ayrıca bu siteyi dün buldum araştırırken soruma bu kadar çabuk cevap verdiğiniz ve beni rahatlattığınız için çok teşekkürler.

Eski 18-02-2011, 13:50   #373
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Merhaba,
Benimde aynı resimdeki renkten birde beyaz orkidem var. Gecen yıl Beyaz olanın 2 dalındaki çiçek kuruyunca burdan ögrendigim şekilde budadım, tek dalı kurudu, digerinden tekrar tomurcuk cıktı şimdi. kuruyan dalın yanından cıkarmı, dipden mi keseyim ? Diğer dalıda bu sene kurursa cok üzülürüm.

cemre_77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 14:20   #374
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Dal tamamen kuruduysa yanından çıkmaz. Bu durumda dipten kesebilirsiniz. Diğer dal da kurursa üzülmeyin. Tekrar çiçek sapı çıkarıyorlar.

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2011, 17:44   #375
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Köklerinin yapraklarına yakın kısımları kuruyan, arkadan da yapraklarından ikisi sararıp düşen orkidemin köklerini budamak zorunda kaldım. Şimdi aynı saksıya yerleştirdim ve köklenir umuduyla bekliyorum.

Bitki yeniden köklenir mi yoksa ne yapabilirim?
Teşekkürler...

Düzenleyen aygün : 23-02-2011 saat 19:34
aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2011, 18:02   #376
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Çok zor.

Eski 10-03-2011, 21:56   #377
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2011
2yıldır orkıde yetiştiriorum son 1 haftadır yeşil yaprakları tek tek kopmaya dalları sararmaya başladı ne yapmam gerekiyor yardımcı olun bana lütfen

nehir1912 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2011, 13:34   #378
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2010
Merhaba arkadaşlar ben bir orkide hayranıyım.İki tane biri beyaz diğeri bordo orkidem var.Bordo orkidem üç yıllık ve yerini çok sevdi ,maşaallah deyin üzeri çiçek dolu.Beyazı yeni aldım.Çiçeklerinide döktü ama yaprak çıkardı.Ben bakım için bitki besini kullanıyorum.Bildiğim kadarıyla çıkan köklerin kesilmemesi gerekiyor.Nasıl üretildiğini bilen varmı arkadaşlar.Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

yeşil sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2011, 14:43   #379
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-08-2009
arkadaşlar orkidemin çiçekleri geçtikten sonra açılmamış gözden kestim. 1 ay olacak orda bir gelişme yok gibi küçük bir uç çıktı ama hiç bir gelişme yok, aynı zamanda yaprakta veriyordu şuan yaprağın büyümesi de durdu ne yapmam lazım o dalı kesim mi tamamen

Pat(i)ilker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2011, 16:02   #380
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Bu başlığı iyice bir inceleyin, muhakkak sorununuzla ilgili soru ve cevaplara raslayacaksınızdır. Eğer bulamadım ya da yeterince yardımcı olmuyor derseniz orkidenizin resimleriyle birlikte öğrenmek istediğinizi tekrar yazınız.

Daha sağlıklı cevaplar almak isterseniz muhakkak resim ekleyiniz.

Eski 21-03-2011, 17:18   #381
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-08-2009
Gezinmiştim dalı kesin yaprak versin gibi yazılar okumuştum ama eminolmak istemiştim teşekkürler

Pat(i)ilker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2011, 10:58   #382
Yeni Üye

budanacak dallar

Merhabalar orkidem bütün çiçkelerini döktü dalları kesme konusunda sizden yardım almak istedim.resimlerini yüklüyorum keseceğim yerleri gösterebilirseniz sevinirim.dalların ucunda küçük tomurcuklar ama uzun bir zamandırda gelişme göstermiyorlar.birde kesmezsem bir sorun olur mu?orkidemi aldığım çiçekçi kesmememi söylemişti.

Eklenen Resimler

Eski 27-03-2011, 19:57   #383
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2009
arkadaşlar dün 1.5 metre yüksekliğindeki camların içinde aynı boyutta dev orkideler gördüm,yalnız topraksız sadece su ile yetiştiriyorlardı ,inanılmaz güzellikte çiçekleri var,bu orkide cinsi hakkında bilginiz var mı ?

Sinarit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2011, 22:29   #384
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Burdalar: Vanda, Ascocenda ve türevleri

Eski 29-03-2011, 08:36   #385
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2011
arkadaslar 3 ay önce bir orkidem oldu. bakmayı beceremedim sanırım. bol cicekli ve tomurcukluydu hepsi zamanla döküldü sulama az galiba diye 2-3 gunde bir sulamaya basladım simdi de cürüme oldu galiba. bana yardımcı olun lütfen simdi cicegi saksıdan cıkardım kökleri yesil ve sertti topragı yavasca sirkeledim icteki kökler beyaz bu hepsinde böyle midir yoksa hepsi cürümüs mü. sertler yumusak degıller ama beyaz resim yüklemeye calısacagım bırazdan. sararan yaprakları koparmıstım.bir iki tane daha daha var öyle ama sert ldugu ıcın ellemiyrum. bir de gecen gün iceriyi havalandırdım bayagı acık kaldı camlar ondan mı oldu bilmiyorum ama en üstteki 2 yaprak yumusamıs birden nasıl oldu anlamadım

sedasd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 09:06   #386
Yeni Üye

bunlar resimler tek sapta uzun zamandır cicek yoktu onu bugün kestim

Eklenen Resimler

Eski 29-03-2011, 09:12   #387
Yeni Üye

3 saplıydı sapının teki kurumustu farkedemedim köküne bakmak aklıma gelmemisti kurudugu icin koparmıstım onu simdi iki kök var ilk resimde saglıklıydı yaprak sararmasını gectim cünkü alttaki yapraklar diye önemsememistim ama simdi üst yaprak yumusamıs neden olabilir.bir de simdi bu sapı kestim ucuna bir sey sürülmesi mi gerekiyor

Eski 29-03-2011, 09:29   #388
Yeni Üye

işte bu yapraklar yumusak üstteki ikili daha yeni oldu bir anda... kökler duruyor acıkta hava alsın diye bıraktım öyle sizin dediklerinize göre bir şeyler yapıcam yumusayanları makasla kestim uclarda felan yumusama vardı bir de üstlerde

Eklenen Resimler

Eski 29-03-2011, 13:03   #389
Yeni Üye

kökler bu halde yumusak degil sert ama beyaz.dısardan bakınca yeşil yeşil gözüküyordu icteki kökler beyazlasmıs resimde pek net cıkmadı ama böyle

Eklenen Resimler

Eski 29-03-2011, 18:49   #390
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 41
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedasd Mesajı Göster
kökler bu halde yumusak degil sert ama beyaz.dısardan bakınca yeşil yeşil gözüküyordu icteki kökler beyazlasmıs resimde pek net cıkmadı ama böyle
Beyaz rengi - kökleri kendi doğal rengi, kökleri çok saglam görünüyo. Aşirı sulama nedeniyle, yapraklar turgor kaybettiler, sulama azaltın - 7-10 günde bir defa. Pencere kenarında bitki tutun.

Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024