agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-08-2014, 21:28   #1771
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2014
Orkidem kuruyor nasıl kurtarabilirim??

sümeyraak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2014, 09:21   #1772
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2014
4 senelik orkidem

Merhaba,
Bu siteyi uzun zamandır takip ediyordum , sonunda üye olmaya karar verdim
Kimya Müh mezunuyum. Evimizde uzun zamandır baktığımız orkidemiz var, ilk aldığımızda ki çiçekleri döküldükten sonra bu yaz tekrar çiçeklendi. En az 20 tane çiçeği vardı. Tüm bu zaman boyunca ne saksısını değiştirdik, ne kök bakımı yaptık. Orkide coşturan ve orkide toprağı diye satılanlardan alarak yeni saksıya geçtim. Saksı olarak su şişesi kullandım. Eski saksısındaki kökler bir yumak olmuştu. Ayıramadım, çok kuruyan kökleri budadım. Aldığım orkide toprağnda sadece ağaç kabuğu vardı. Ekte yer alan fotoğraflarda göreceğiniz gibi dışar uzanan kökleri de kapattım. Perdesini hep kapalı tuttuğum pencerenin tam altına koydum ve pencere sürekli açık, eşini alıyor. Her akşam orkide coşturan besinli su fışkıran üstten. Birkaç kere yapraklara da fısfıs yaptım. Buraya kadar yaptığım uygulamada bir hatam varmıdır? Orkide köklerini çürümesini istemiyorum. Yeni kökler çıkarıyor ve mevcut kökleri de uzuyor. Ama yeni dal daha çıkarmadı. Bitki 3 aydır dinlenmede.
Hepinize iyi günler dilerim.
Saygılarımla

Eklenen Resimler

sfydnz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2014, 11:14   #1773
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2014
Merhaba benim hediye gelen ve ozenle baktigim orkidem var. 5 aydir bakiyorum . banabgelikten sonra da cicek verdi saglikliydi. Fakat 3 hafta kadar ben bakamadim arkadasimda 3 4 gune bir 2 3 bardak su vermis. Cicegim pulastik saksida plastik saksida dekoratif porselen saksi icindeydi. Geri geldigimde cicekleri dokmeye baslamisti. Hepsi dokuldu. Sitede yazdigi gibi budamasini yaptim. Fakat yapraklarida alttakilerden baslayarak ince yumusadi daha sonrada sararmaya basladi. Simdi de ust yapraklar yumusai yuzeydeki koklerde curumustu kestim onlari. Porselen saksidan da cikardimbkoku yapmis zaten. Alttaki koklerde curumeye baslamis. Ve minik bocek gordum bi tane. Ust yapraklara su serpiyorum.serin kalsin diye. Su vermiyorum 3 gundur. 1 hafta oncede vermemistim 2 gundur bi kac yapragi burusmus gibi olmustu. Sonra tekrar su vermistim. Simdi ne yapayim su veryim mi. Ve nasil iyilesir . cok degerlu cicegim olmesin. Yardumci olur musunuz ? Tesekkur ederim simdiden.

arife. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2014, 12:07   #1774
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2014
orkidemin durumu hakkında bilgi almak istiyorum

orkidemin kökünde çok ufak siyah böcek tesbit ettim bu zarar verir mi

Eklenen Resimler

orkide2014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2014, 16:37   #1775
Yeni Üye

tulaydolu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2014
Orkidem hakkında bilgi sormak istiyorum.

Ben orkidelerin kesildiğinden haberim yoktu. Tesadüfen yazılarınızı okudum. Mayıs ayında çiçekleri dökülmüştü orkidemin. Şu an da kesme yapabilirmiyim. Selamlar,Kolaylıklar.

tulaydolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2014, 10:18   #1776
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2013
Uzun zamandır orkide büyütüyorum. çiçekler döküldükten sonra saplarının kesilmesi taraftarı değilim çünkü kısa bir süre sonra yan sürgün veriyor tekrar çiçekleniyor veya keiki olabiliyor.Eğer sapı keserseniz bitki uzun zaman çiçeksiz kalır çiçek sapını kendi haline bırakın kendi kendine kurursa kesin kurumazsa da bırakın öylece kalsın...

lale... Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2014, 13:59   #1777
Yeni Üye

ve bir örnek

Eklenen Resimler

Eski 28-08-2014, 02:38   #1778
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2012
Merhaba,

3 senedir beyaz orkidem var ustunde 2 senedir bir keiki duruyor ama hala köklenmedi arada yine yeni cicek sapi veriyor ama keiki'm köklenmiyor bir türlü. Bu konuda bana yardimci olabilirmisiniz?

1 sene önce esim bana 3 dalli orkide hediye olarak aldi. 2 ay önce 1 ay tatile gittim esim orkidelerime bakti, geldigimde 3 dalli orkidemin bir dali kuflenip kurumustu havasizliktan sanirim, diger iki dallarin uzerlerinde 3 tane keiki olusmus hatta bir keikide cicek sapi cikmisti. Kuflenip kuruyan dali dipten kestim ve kendi haline biraktim orkidemi. Simdi diger iki dallarida kurudu ve govdesindeki butun yapraklar kuruyup döküldü ama dallarin uzelerinde 3 tane yesil keiki'm var onlari nasil kurtarabilirim diplerine iki gündür tulbent bagladim islak tutmaya calisiyorum sürekli ama dallar kuruduktan sonra bu yöntem ise yarar mi? Lütfen bana yardimci olun cok sevdigim bir orikidemdi kendisini kurtaramadim ama yavrularini kurtarmak istiyorum!!?

Asyamehmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2014, 23:50   #1779
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2012
sararan orkidem

Merhaba yeni aldığım orkidelerimden bir tanesinin yaprakları hızla sararıyor resimleri eklemeye çalışacağım nasıl kurtarabilirim? Ne yapmam lazım?

Eklenen Resimler

yasminn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2014, 02:53   #1780
Yeni Üye

Bu resimler 3 senelik orkidemin. Yapraklarin ikisinde küf vardi bende (dogru yaptimmi bilmiyorum ama) küf olan yerleri kestim.

Eklenen Resimler

Eski 29-08-2014, 02:56   #1781
Yeni Üye

Bunlarda dallari kurumus keikilerim. Yapraklari susuzluk belirtileri gostermeye basladi

Eklenen Resimler

Eski 29-08-2014, 17:35   #1782
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Bundan yaklaşık 8 ay kadar önce işyerine hediye gelen orkide birkaçgün sonra yapraklarını dökmeye ve sarartmaya başladı. Kala kala tek yaprak kaldı. Ben de tüm toprağını boşalttım. İçine 5/1 oranında çan çürüntüsü koyup yeni bir toprak harcı hazırladım. Sonra çürüyen tüm saçakları makasla kestim. Allahtan sağlam bir kök vardı. Kökü iyice yıkadım. Kök üzerine bolca tarçın serptim ve bismillah deyip yeni toprağına aldım orkideyi ve beklemeye başladım. Sık sık su verdim. Kış aylarını uyuyarak geçirdi zannederken o tek yaprağının çürümemesi bana umut veriyordu. Nitekim aylar sonra yaklaşık 6-7 ay sonra ölmüşmü acaba diye toprağını tekrar boşalttığım sırada bir yaprağın kökünden saksının içine doğru uzadığını gördüm Cılız açık yeşil bir yapraktı. Yaprak yüzeye dönecek şekilde toprağa kökü gömdüm. Bir ay sonra baktım 2. ve 3. yaprak çıkmaya başladı. Ben bu işi başardım dedimSonrada güneşe aldım çünkü yapraklar henüz çok cılız ve yüzeyi bulmakta zorlanıyorlar. Her gün sabah akşam sprey yaptım. Arada bir kaktüs gübresi verdimTabağında çok fazla su bırakmamaya gayret ettim. Bakalım, inşallah çiçeklerini de görürüm...

Eklenen Resimler

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2014, 13:14   #1783
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2014
Merhaba ben bu siteye yeni üye oldum.
henüz neyi nerden bulabileceğimi bilmiyorum ama bugün orkidemi suyun içinde beklettikten sonra çıkarınca suda bir parazit gördüm.
tırtıla benziyordu 1,5 cm kadardı ne yapmam gerekiyor.

do_major Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2014, 13:15   #1784
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2014
orkidenin suyunda çıkan parazit

resmini ekledim

Eklenen Resimler

do_major Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2014, 17:16   #1785
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi do_major Mesajı Göster
resmini ekledim
White worm olarak bilinen zararı olmadığını gözlemlediğim canlı olabilir. Gereksiz sulamadan kaçının.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2014, 10:19   #1786
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2014
Merhaba
Ben orkidem ile ilgili internette bilgi ararken siteye üye oldum ve bir soru sormak istiyorum. Fotoğraftaki orkidem bir süredir üst taraftan kök çıkarmış halde bu hale geldi. Bu sene çiçek de açmadı. Yapmam gereken bir şey var mı acaba yardımcı olabilir misiniz?

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
borulcesalatasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2014, 11:10   #1787
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asyamehmet Mesajı Göster
Bunlarda dallari kurumus keikilerim. Yapraklari susuzluk belirtileri gostermeye basladi
Dalları ve kökleri kurumuş orkideyi kuru kök ve gövdeden ayırarak ( ayırdığınız kısma bildiğiniz toz tarçını sürün ) hemen orkide toprağına dikmenizi öneririm...

Eski 06-09-2014, 20:19   #1788
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2014
Merhaba.. 8 gün önce orkide sahibi oldum. Bakımını sizin sitenizden takip ediyorum yalnız yerinimi sevmedi bilemiyorum ama yapraklarında lekeler oluşmaya başladı fazla gün ışığına maruz bırakmıyorum haftada 2 kez suladım ve seramik olan saksını çıkarıp bu şekilde muhafaza ediyorum ama yapraklarındaki lekeler çoğalmaya başladı birde yeşil yaprağın ucu sararmaya mı başladı tam anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
ozlem06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2014, 09:14   #1789
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Hem günışıgından uzak tutup hem de haftada 2 kez sulamak fazla gelmiş olabilir.. Günışıgı alan havadar bir yere koyun orkidenizi..
Ankara bu mevsimde yakıcı güneşli değildir sanırım, pencereye yakın biryerde olsun, köklerin durumunu takip edin, yeşil ise sulama ihtiyacı yoktur.. Kökler grileşmeye başladıgında , saksı hafifler, sulama zamanı gelmiş demektir.. Zamanla anlayacaksınız zaten.. sevgiler

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2014, 14:36   #1790
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asyamehmet Mesajı Göster
burdaki pembe bezlerle sarılan yerleri ne için sardınız yazabilir misiniz

obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2014, 08:19   #1791
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obahar Mesajı Göster
burdaki pembe bezlerle sarılan yerleri ne için sardınız yazabilir misiniz
Sn.obahar,
Burada yapılmaya çalışılan kök sistemi olmayan orkidenin ve keikinin nemli kalmasıyla köklenilmesi hedeflenilmiş. Hedeflenilmiş diyorum çünkü okuduğum yazılarda bu işlem Spaghnum yosunuyla yapılır ve yosunun özelliği olduğundan kullanılır.Tahminimce böyle bir durumda orkidenin sonu çürümekle biter.

Diyorsanız ki yok mu bunun alternatifi ? Tam olarak aynı verimlilikte olmayacağını düşündüğüm nemi arttırmak için pratik bir çözüm var;altlık alınır altlığa küçük küçük taşlar konulur ve ıslak tutulur.Köksüz **** kökü güçsüz olan bitkilerde en kritik mesele kök oluşana kadar özen göstermek ve iyi takipte; faydalı mıdır bilmem ama kökü kötü durumda olan orkidemin yapraklarına pamukla hidrojen peroksit yedirdim ve sonuç oldukça iyiydi,mantari ilerleme durmuş,yapraklar sağlıklılaşmış ve yeni bir kök çıkarmıştı.Sonrasında kök büyüyüne kadar özel bir bakım gerekecek ...

Tabii bu sorunların ana kaynağıda orkideyi alırken ön araştırma yapmayıp durumu kötüleşdiğinde bakımı hakkında araştırmamız.Oysa alırken durması gereken karışım,sulama,ışık,hastalık sorun esnasında gerekecek malzemeleri biliyor olursak (spaghnum yosunu ebayden sıkıştırılmış halde kullanım için alınabilecek pahalı olmauan bir malzeme) kolay kolay ne sıkıntı olur,olursa da zaten pratik bir çözümü olur.
Sevgiler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2014, 11:12   #1792
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
ozlem06
Merhaba orkidenizi haftada 2 kez sulamak bana fazla gibi geldi bir de güneş görmeyen bir yerde ise aşırı nemden çürümeler başlayabilir.Cam kenarına yakın bir sehba orkidenize daha uygun bir yer olacaktır. Benim tavsiyem haftada 1 kez sulamanız ve havai köklere sprey şeklinde su sepmeniz ve Özellikle geceleri hafif esintiye maruz bırakmanız...

mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2014, 11:24   #1793
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

[QUOTE=borulcesalatasi;1316948]
Merhaba orkideniz keiki oluşturmuş.Yavru orkideniz yeterince köklenmiş gibi görünüyor sapa bağlandığı kısımdan keserek yavru bitkinizi dikebilirsiniz.Çiçeklenme konusunda da şunları yapabilirsiniz
1-orkidenizi aydınlık ancak direk güneş görmeyen bir yere koyun
2-Düzenli sulama ve gübreleme yapın
3-Geceleri pencerenizi açarak orkidenizi hafif esintilere maruz bırakın...

Eski 09-09-2014, 11:32   #1794
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

[QUOTE=ozlem06;1317904]
Özlem hanım yazmayı unuttum bazı kökler kurumuş görünüyor keskin bir makas ile canlı yere kadar kökleri kısaltın ve uclarını tarçına bandırın.Sulama konusuna dikkat edin aşırı kireçli ve klorlu su kullanmayın,köklerin rengi yeşil ise sulamak gerekmez yeşil-griye dönüşmüş ise ve saksının içindeki ağaç kabukları kurumuş ise sulayın. yapraklar tozlanmış ise silin ya da yıkayın.

Eski 09-09-2014, 12:49   #1795
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
arkadaşlar orkideleri nasıl çoğaltabiliriz. kısaca bu köklendirme işini anlatabilir misiniz?

obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2014, 13:14   #1796
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
arkadaşlar orkideleri nasıl çoğaltabiliriz. kısaca bu köklendirme işini anlatabilir misiniz?
phalaenopsis orkideler 2 şekilde üretilebilir
1- doku kültürü ile labaratuar şartlarında
2- Keiki yani çiçek sapında yavru bitki oluşturduğunda kesip başka saksıya alarak

YeniBON beğendi.
Eski 09-09-2014, 14:40   #1797
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozlem06 Mesajı Göster
Özlem hanım yazmayı unuttum bazı kökler kurumuş görünüyor keskin bir makas ile canlı yere kadar kökleri kısaltın ve uclarını tarçına bandırın.Sulama konusuna dikkat edin aşırı kireçli ve klorlu su kullanmayın,köklerin rengi yeşil ise sulamak gerekmez yeşil-griye dönüşmüş ise ve saksının içindeki ağaç kabukları kurumuş ise sulayın. yapraklar tozlanmış ise silin ya da yıkayın.
Hangi kısım kurumuş yanlış bir yerinden kesmek istemiyorum daha 10 gün oldu geleli çünkü sulama için ben temiz su koyuyorum kökleri şuan yeşil görünüyor ama kesme konusunda emin olamadım

Eski 09-09-2014, 15:11   #1798
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

[QUOTE=ozlem06;1318356]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 Mesajı Göster

Hangi kısım kurumuş yanlış bir yerinden kesmek istemiyorum daha 10 gün oldu geleli çünkü sulama için ben temiz su koyuyorum kökleri şuan yeşil görünüyor ama kesme konusunda emin olamadım
Resimde laptopun köşesine doğru uzamış sararan köklerden bahsediyorum eğer kökleri yeşil kısım çıkana dek kısaltmışsanız tekrar köklerle uğraşmayın kendini toparlamasına müsade edin...

Eski 09-09-2014, 20:53   #1799
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Merhaba sn.obahar,
Konu hakkında ayrıntılı bilgi Orkide bolumunde mevcut. Ancak okumadan belirtmek isterim ki bu uretim isine gerek keiki gerek tohumdan heves edecekseniz once secereli turlerin bakimiyla ilgilenmeli ve sonra bu konuyla ugrasmaniz olacaktir. Cunku IKEA,Bauhaus,Koctas gibi yerlerde satilan orkidelerin varyetesini bilemiyoruz ve ogrenmemizde imkansiza yakin.Peki bunun ne onemi var diye soracak olursaniz secereli varyetelerde kendine has ozelliklerde bulunur ve siz bunlari bilemeyeceksiniz.Bu turleride ebay'in Britanya sitesinde kolayca bulabilirsiniz,yetistirmesi ayri bir zevk.

YeniBON beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2014, 17:39   #1800
Yeni Üye

Merhaba orkidemin kuruyan dallarını geçen hafta kesip tarçınladım köklerinde de kuruluklar vardı onlarıda tarçınladım toprağı gözüme az geldiği için üstüne orkide toprağı ekleyip mineralli suyla besledim bir hafta içinde çiçeğim bu şekilde soldu yaprağı düştü neden böyle oldu anlamadım fazlada sulamadım normalmidir böyle olması?

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024