agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-10-2012, 16:02   #811
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DilekGuven Mesajı Göster
Elçin Hanım,
yeni yaprak ve köklerine bakılacak olursa orkideniz gayet mutlu görünüyor. inşallah en kısa zamanda çiçeklerini de görürsünüz. Bildiğim kadarıyla çiçeklenme için bol ışık ve gece gündüz arası sıcaklık farkı gerekiyor. eğer kapalı bir balkonunuz varsa onun öğle saatlerinde direk güneş almayan, aydınlık bir yerine koyarsanız, çiçek oluşabilir diye düşünüyorum.
İlginize teşekkürler Dilek hanım,
Maalesef kapalı balkonum yok ama aydınlık bir yere taşıdım orkidemi...Umarım çiçeklenir ve sizlerle paylaşabilirim yeni resimleri...

Elçindrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2012, 18:29   #812
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elçindrk Mesajı Göster
İlginize teşekkürler Dilek hanım,
Maalesef kapalı balkonum yok ama aydınlık bir yere taşıdım orkidemi...Umarım çiçeklenir ve sizlerle paylaşabilirim yeni resimleri...
Orkideniz dediginize gore 7 ay once cicek actiysa en son, durumu iyi olduguna gore de yakinda cicek acacaktir ayrica sunu da belirtmeliyim ki yeni kokler cok saglikli fazla sulamayarak onlari canli tutabilirsiniz ayrica cicek acsin diye kesinlikle dogrudan gunes almasin bence oldugu yerde mutlu kendi haline birakin ozel bir sey yapmayin. Cicek acmasi icin zorlamak mantikli degil bence )

emin.sasani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2012, 23:30   #813
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2012
iyi günler..annemin hediye aldığı orkidemi mahvettim.hiç yaprağı kalmadı.kökleri de çıkış kısmı sarı uç kısımlara doğru hafif yeşil.durum nedir?kurtarabilir miyiz?yardımlarınızı bekliyorum.teşekkürler.

tuba eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2012, 10:10   #814
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2008
Hiç yapraksız ve kökleri sarı bir orkide için yapılacak fazla birşey kalmamış olabilir. isterseniz fotoğraf ekleyin, benzer deneyimleri olan arkadaşlar varsa yardımcı olacaktır.

DilekGuven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2012, 11:42   #815
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2012
Arkadaşlar merhaba;

1 yıl önce çiçekli şekilde aldığım orkidem ile ilgili aşağıdaki sorularım var. Yardımcı olursanız sevinirim.
1- Çiçek sapı üzerinde 2 farklı yerde yapraklanma var. Her ikisi de keiki midir? Öyle iseler ne yapmalıyım? Nasıl köklendirmeliyim?
2- Çiçeğini döken diğer sap, kurudu. Bu durum normal midir?
3- Yaklaşık 6 aydır çiçeksiz. Yeni çiçek ne zaman açar? Çiçek açması için yeni çiçek sapı mı çıkacak?

Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

vivacious Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2012, 06:48   #816
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elçindrk Mesajı Göster
Merhabalar. Mart ayında bir orkide hediye aldım. İlk başlarda bir sıkıntı yoktu iyi bakabildiğimi düşünmüştüm. Ancak çiçekleri dökülmeye başladıktan sonra panik yaşadım. ne yapmam gerektiğini bilmiyordum aramalarım sonunda forumda yazılanlara ulaştım ve ne yapmam gerektiğini öğrenmeye başladım. İlk zamanlar orkidemde hiç bir gelişme yoktu hatta yaprakları yumuşamaya başlamıştı. Sonra yerini ve sulama şeklini değiştirdim. Önceden suya batırarak suluyordum şimdi suyu yaprakların dibine dökerek tüm suyun boşalmasını bekliyorum ve dibinde su kalmamasına dikkat ediyorum. Son zamanda 3 tane yaprak çıkardı bir de ne sanırım yeni kökler çıkartıyor. resimlerini eklemeye çalıştım çiçek sapı olmasını istiyorum ama sanırım bunlar yeni kökler. Orkidemin genel durumu hakkında yardımcı olabilir misiniz? sağlıklı mı sizce, çiçek sapı çıkacağına dair belirtile var mı teşekkürler
Aaaa resimleri incelerken farkettim ki ikinci resimde orkidenizin cicek sapi cikarmakta oldugu cok belli. Tebrikler orkideniz cicek aciyorrr!!!!

emin.sasani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2012, 18:01   #817
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2012
Merhaba acaba bu keiki boost lar nerde satılıyor? Veya Türkçe ismi var mı?

musicim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2012, 07:51   #818
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Ben araştırdım biraz bu konuyu, Türkiye'de satan bir yer bulamadım. yurt dışında ebay'den alınabiliyor (ben hiç almadım, gümrük vb.de sorun çıkar mı bilmem).
hatta bir reçete bile buldum kendi keiki boost'umuzu yapabilmemiz için ama içindeki kimyasallar perakende satılmadığı için ulaşamadım. daha çok kozmetik ürünlerinde kullanılan kimyasallarmış. aramızda kimyager arkadaşlar varsa duyurulur
bir de bu keiki oluşumunu tetikleyen hormonların bir çoğunun hindistan cevizi suyunda bulunduğunu öğrendim, ama tabi daha düşük dozlarda. buradan bir çözüm üretilebilir mi bilmiyorum.
bir de söğüt ağacı kabuklarını kaynatıp 1 gece beklettikten sonra bu suyu sürmekten bahsedenler var. burada da yine aynı hormonlardan mevcutmuş.

forumlardan okuduğum kadarıyla keiki boost, keiki pro vb gibi hazır formüller alınsa bile bu ürünler keiki oluşumunu %100 garantilemiyor. o noddan keiki çıkabildiği gibi, yeni bir çiçek dalı oluşumu olması da mümkün. ama genellikle ya çiçek ya keiki birşeyi tetikliyor, bitkinin hangi ruh halinde olduğuna bağlı.

reçete de aşağıdaki gibi:
Madde Miktar (gr)
Vaseline 40
cetyl/stearyl alcohol 9
paraffin oil 5
Tween 40 yani Polyoxyethylenesorbitan monopalmitate 2
BAP (benzyl adenine) 0,5

Eski 11-10-2012, 08:11   #819
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Ben bu hindistan cevizi olayını deneyeceğim galiba.
gerçi biraz şaibeli:
1. bitkilerin kimi fazlarında geliştirici etkisi varken kimilerinde de tam tersine gelişimi durdurabiliyormuş, yani doğru noktada kullanmak lazım.
2. şekerli bitkisel birşey olduğu için böcek çekme, mantar oluşumuna sebebiyet verme ihtimali de var, o yüzden kimileri bunu sıvı gübreye karıştırarak bitki besini anlamında kullanıyor olsa da ben sadece nodlar üzerinde deneyeceğim.
3. gördüğüm kadarıyla içeriğinde potasyumu yüksek, dolayısıyla çiçeklenme de sağlayabilir.

Eski 11-10-2012, 09:00   #820
Yeni Üye

Teşekkürler DilekGuven bende 3 tane orkide var birini tam ölmüşken kendine getirdim sadece bir yaprak ve bir iki kökü vardı düşünün ... En son Mayıs'ta çiçeklenmeleri bitti fakat ben bu keiki olayına kafamı taktım bir çiçeğimi denemek amaçlı çiçeklenmeleri bitince tam çiçek dibinden kesip tarçın sürdüm ucuna ve karanlık ama esintisi bi yerde tuttum böyle okumuştum bi yerde keiki vermesi için ama 2 ay hiç bir gelişim olmayınca vaz geçtim . Keiki alan arkadaşlar tam gölgede mi tutuyorlar acaba orkidelerini merak ettim. Mesela ben banyoya koymayı düşünüyorum şu an hem yüksek nem var hem de tam gölge nasıl bir sonuç alırım bilemiyorum .

Eski 11-10-2012, 09:20   #821
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vivacious Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba;

1 yıl önce çiçekli şekilde aldığım orkidem ile ilgili aşağıdaki sorularım var. Yardımcı olursanız sevinirim.
1- Çiçek sapı üzerinde 2 farklı yerde yapraklanma var. Her ikisi de keiki midir? Öyle iseler ne yapmalıyım? Nasıl köklendirmeliyim?
2- Çiçeğini döken diğer sap, kurudu. Bu durum normal midir?
3- Yaklaşık 6 aydır çiçeksiz. Yeni çiçek ne zaman açar? Çiçek açması için yeni çiçek sapı mı çıkacak?

Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Siz bu orkidelerini nasıl bir ortamda tutuyorsunuz yani ışık açısından ve o kırmızı saksının içinde sürekli duruyor mu?

Eski 11-10-2012, 14:26   #822
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Ben bu hindistan cevizi olayını deneyeceğim galiba.
gerçi biraz şaibeli:
1. bitkilerin kimi fazlarında geliştirici etkisi varken kimilerinde de tam tersine gelişimi durdurabiliyormuş, yani doğru noktada kullanmak lazım.
2. şekerli bitkisel birşey olduğu için böcek çekme, mantar oluşumuna sebebiyet verme ihtimali de var, o yüzden kimileri bunu sıvı gübreye karıştırarak bitki besini anlamında kullanıyor olsa da ben sadece nodlar üzerinde deneyeceğim.
3. gördüğüm kadarıyla içeriğinde potasyumu yüksek, dolayısıyla çiçeklenme de sağlayabilir.
Dilek Hanım,
denemeler çok önemli, denemelerle bulunuyor zaten icatlar şu hindistan cevizi olayını ben 3-4 ay önce denemiştim, bilmiyorum belki deneme zamanım da yanlıştı ama ortamı stabil tutamadım... ortam kontamine oldu... bunun için çok steril bir ortam ve materyaller kullanmanız gerekiyor. Garo hocam bunun için mikrodalga fırını önermişti ama bende olmadığı için yapamamıştım. size tavsiyem deney ortamınızı çok steril tutmaya çalışın. zira mantarlar hemen basıveriyor, bunun için fungusit kullanın diyecem ama bu da nod'ları olumsuz yönde etkileyebilir.. bu yüzden deney ortamınızı havalandırmak için minik pervaneler kullanabilirsiniz...
başarılar

DilekGuven beğendi.
fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2012, 16:39   #823
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

teşekkür ederim, bu önemli bir bilgi. bir de kesilmiş dal üzerinde keiki oluşturmak üzerine bir uygulama var. kesilmiş dalları nod nod birkaç damla antifungal eklediğiniz hindistancevizi suyuna yatırıyormuşsunuz. 3 hafta içerisinde çıkıntılar oluşmaya başlıyormuş, 6 haftada yapraklar seçilebilir hale geliyormuş. kök oluşumu içinse hc suyundan çıkartmak gerekiyormuş. ne kadar başarılı olur bilemem, ama en azından mantar olursa da kesilmiş saplarda kapalı ortamda olur, güzel bitkilerimizden uzakta, böyle bir çalışma da denenebilir.

Eklenen Resimler

fzthalil beğendi.
Eski 11-10-2012, 23:45   #824
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
ben de belirtilmiş ebatlarda kestiğim phal dallarından denemiştim zaten ama biraz farklı bir uygulamaydı.. Garo hocamın alıntı yaptığı bir yazıdan esinlenmiştim ama maalesef başarılı olamadı.. umarım siz başarılı olursunuz. tabi bizimle paylaşırsanız sevinirim

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2012, 22:16   #825
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musicim Mesajı Göster
Siz bu orkidelerini nasıl bir ortamda tutuyorsunuz yani ışık açısından ve o kırmızı saksının içinde sürekli duruyor mu?
Merhaba sayın musicim;
Durduğu yer güneşe direk temas etmeyen ancak çok aydınlık bir oda.
Saksıyı yaklaşık 2 ay önce almıştım. 1 hafta önce farkettim ki su içinde kalmış ve kökler çürüyor. Hemen kırmızı saksıdan çıkardım. Ancak orkidemi kurtarabilir miyim bilemiyorum?

Eski 13-10-2012, 23:51   #826
Ağaç Dostu

demircool's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2012
Orkidemin çiçek dalındaki bu oluşma nedir acaba?

demircool Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 10:19   #827
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

merhaba,
o henüz bir oluşum halindeymiş gibi gelmedi bana. benim orkidelerimin bazılarında bu üst kapak kurumuş, zar gibi, bazılarında da sizinki gibi kabarık yeşil halde bulunuyor. bu parçayı çok dikkatlice kaldırıp bakarsanız altında uyuyan bir göz olduğunu görebilirsiniz. bu gözün ileride bir çiçek dalına veya bir keikiye dönme ihtimali var. ya da bu şekilde hiç uyanmadan da kalabilir.

demircool beğendi.
Eski 15-10-2012, 10:33   #828
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Name:  20121015_111340-1-1.jpg
Views: 3186
Size:  14.4 KB
Bakın bu kabuğu kaldırmadan önceki hali.

Name:  20121015_112110.jpg
Views: 3212
Size:  15.2 KB
bu da kabuğun altında uyumakta olan göz.

Not: bu işlemi ben kesilmiş dal üzerinde yaptım, çiçek halde olan bitki üzerindeki dalda denemedim, kurumaya ya da hastalığa yol açabilir.

demircool beğendi.
Eski 15-10-2012, 15:23   #829
Yeni Üye

Alıntı:
Merhaba sayın musicim;
Durduğu yer güneşe direk temas etmeyen ancak çok aydınlık bir oda.
Saksıyı yaklaşık 2 ay önce almıştım. 1 hafta önce farkettim ki su içinde kalmış ve kökler çürüyor. Hemen kırmızı saksıdan çıkardım. Ancak orkidemi kurtarabilir miyim bilemiyorum?
Birşey olacağını düşünmüyorum. Direkt kırmızı saksının içinde mi yoksa ayrıca şeffaf saksı içinde ve kırmızı saksının içine oturtulmuş mu?

Eski 15-10-2012, 21:32   #830
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musicim Mesajı Göster
Birşey olacağını düşünmüyorum. Direkt kırmızı saksının içinde mi yoksa ayrıca şeffaf saksı içinde ve kırmızı saksının içine oturtulmuş mu?
Kırmızı saksı dekoratif amaçlı. Aslında şeffaf bir saksıda.
Şeffaf saksı kırmızı saksıya oturtulmuş durumda.
Şeffaf saksının fotograflarını çekersem belki köklerin durumu hakkında yorum yapabilirsiniz.

Eski 16-10-2012, 13:33   #831
Ağaç Dostu

demircool's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2012
Keiki yapmasını istiyorum ben inşallah yapar çok merak ediyorum

demircool Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2012, 14:53   #832
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

ben, benim kesilmiş dalları göz göz ayırıp gözlerin üzerindeki kapakçıkları resimdeki gibi açarak hindistan cevizi suyuna attım, bekliyorum. 3-5 hafta içerisinde birşey çıkıp çıkmayacağı az çok belli oluyormuş. ben çok ümitli değilim çünkü:
1. sonradan farkettim, sapları çok kısa kesmişim.
2. hc suyuna ilaç da ilave etmedim.
bir hafta bozulmadan dayanırlarsa haftaya değiştirirken bir damla previcur koysam nasıl olur acaba, yardımı olur mu?
umuyorum bozulmazlar.

Eski 16-10-2012, 19:50   #833
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Keiki peşindeki arkadaşlar, her phelenaopsis eninde sonunda keiki verir. Olgunlaşınca ya çiçek sapından ya da ana gövdenin yanından bir ya da birkaç tane illaki verecektir.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2012, 07:52   #834
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
Keiki peşindeki arkadaşlar, her phelenaopsis eninde sonunda keiki verir. Olgunlaşınca ya çiçek sapından ya da ana gövdenin yanından bir ya da birkaç tane illaki verecektir.
benim en eski phal.im 5 yaşında, ilk sene hariç her sene yılda iki kere çiçek verdi bana, ama hiç keiki olmadı şu anda 14 tane phal.im var. hayatımda fotoğraflar dışında bir kere keiki gördüm, o da şirkette bir iş arkadaşıma hediye gelen, ama bakamadığı için yaprakları dökülmüş, fazla sulanmaktan kökleri çürümüş, ölmek üzere olan phal.in üzerinde çıkmıştı. O bitki ölmek üzere, gel yavruyu kurtaralım dediğimde ise, yaw ne ölmesi, baksana her yerinden yapraklar fışkırıyor şeklinde bir cevap alıp susmak zorunda kalmıştım.

bitkiyi keiki vermesi için ona ölüm korkusu yaşatmak istemiyorum tabi, o nedenle böyle cytokininler auxinler filan kafayı bozdum . bir de hazır çıkmasını beklemektense, üremesine katkıda bulunmak hoş bir duygu, ustalar acemiliğimi mazur görsün

Eski 17-10-2012, 20:07   #835
Yeni Üye

[QUOTE=DilekGuven;1033226]hayatımda fotoğraflar dışında bir kere keiki gördüm, o da şirkette bir iş arkadaşıma hediye gelen, ama bakamadığı için yaprakları dökülmüş, fazla sulanmaktan kökleri çürümüş, ölmek üzere olan phal.in üzerinde çıkmıştı. O bitki ölmek üzere, gel yavruyu kurtaralım dediğimde ise, yaw ne ölmesi, baksana her yerinden yapraklar fışkırıyor şeklinde bir cevap alıp susmak zorunda kalmıştım.

Dilek Hanım merhaba;
Kökleri fazla sulanmaktan çürüyen orkideyi nasıl kurtaracaktınız?
Şu anda aynı problemi ben yaşıyorum. Belki öneriniz ile orkidemi kurtarabilirim.

Eski 18-10-2012, 10:28   #836
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Alıntı:
Dilek Hanım merhaba;
Kökleri fazla sulanmaktan çürüyen orkideyi nasıl kurtaracaktınız?
Şu anda aynı problemi ben yaşıyorum. Belki öneriniz ile orkidemi kurtarabilirim.
Merhaba,
ben şahsen pratikte böyle bir uygulama yapmadım hiç, ancak forumun çeşitli yerlerinde şu adımların takip edilmesi öneriliyor:

1. orkidenin saksıdan çıkartılarak köklerinin incelenmesi
2. içleri boş, yumuşamış, çürümüş köklerin kesilmesi
3. köklerin kesik yerlerine tarçın ve/veya kömür tozu tatbik edilmesi
4. orkidenin YENİ harca dikilmesi
5. bu işlemler yapılırken eldiven, steril makas vb kullanılarak hijyene dikkat edilmesi.
6. tarçın/kömür tozu uygulamasından önce mantar oluşmaması için kökler ilaçlı suyla yıkanabilir.
7. bir hafta kadar sulama yapılmaması gerekiyor, yaprakları ara ara fıskiye ile nemlendirebilirsiniz.
8. bir hafta sonra normal bakım koşullarında devam edilebilir.

sevgiler.

Eski 18-10-2012, 14:10   #837
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2012
Öncelikle iyi günler...Yeni üye oldum ve orkidem de bazı sorunlar fotoğraflarda da gördüğünüz gibi benekler..Sözlüm getirdi tanışma hediyesi olarak benim için önemli o yüzden formu tam okuyamadan sizden yardım istiyorum çünkü bu aralar yoğunum.İlk orkidem, suya daldırıp çıkararak suluyorum haftada bir saksısı plastik güneş geçirmiyor..Saksının güneş gecirmesi gerekir mi?Bir de bu beneklenmeler neden?Şimdiden cok sağolun..

Eklenen Resimler

oguz__ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2012, 16:58   #838
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

merhaba, Aynı lekelerden ben de, ama sadece beyaz orkidemin üzerinde, muzdariptim. herhangi bir bulaşma gözlemedim. çeşitli forumları araştırdığımda birçok cevap geliyor. büyük çoğunluğu fazla nem-havasızlık, ya da spreylerken çiçeklere su damlatma kaynaklı olabileceğini söylüyor(botyris). bir kısmı gözle görülmeyen mite'lar ya da böcek ısırığı olabileceği yönünde. bazıları da doğal döngü üzerine çiçeklerin yaşlanması olarak yorumlamış. ancak öyle acil aksiyon gerektirip çok endişelenmenize neden olacak bir durum yok gibi görünüyor. iyisi mi özellikle forumlarımızdaki bakım sayfalarını okuyun, nasıl sulayacağınız, havalandırmanın nasıl olması gerektiği, spreyleme yapılıyorsa nasıl ne zaman olacağı ile ilgili bilgi edinin. bazı yerlerde bulaşmaması için problem görülen çiçekleri ayırıp atarak imha etmek de önerilmiş.
phaller kökleri ile de fotosentez yaptıklarından şeffaf saksı öneriliyor, ancak şeffaf olmayan saksılarda çok sağlıklı çiçekler yetiştiren ustalarımız da mevcut. kökleri görebilmek ve bir problem olduğunda erkenden müdahale edebilmek açısından da şeffaf saksı öneriliyor.
sevgiler.

Eski 19-10-2012, 14:56   #839
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2012
****...
yaklaşık 1.5 senedir çiçek açmaya cybidium orkidem bir yandan kök çıkarırken bir yandan yaprakları ve kökleri kurumaya başladı bunun için ne yapmam lazım?
bir de Phalaenopsis orkidemin yaprakları kurumaya başladı bunun için ne yapmam lazım?

aralık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2012, 22:27   #840
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2012
Alıntı:
Hiç yapraksız ve kökleri sarı bir orkide için yapılacak fazla birşey kalmamış olabilir. isterseniz fotoğraf ekleyin, benzer deneyimleri olan arkadaşlar varsa yardımcı olacaktır.
Fotoğraflarını yükledim.Durum nedir?Yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

tuba eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024