agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-07-2013, 12:21   #1171
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Çiçekleri eğer sarımsı renkli ise kılıfların ve tomurcukların sarımsı -ve şişkin, etli- olması normal. Ancak tomurcuklar kuru ve sarımsıysa, o tomurcuklar açmayacak demektir.

Çiçek kayıpları, su azlığından olabildiği gibi bu durumu bitkinin ortam değişikliğine tepkisi olarak da yorumlayabilirsiniz. Düzenli sulanan ve beslenen bir bitki çiçeklerini uzun zaman koruyabiliyor.

Yedi gündür sulamadıysanız, bugün ya da hafta başı sulayabilirsiniz. Sulama için daha önce yazılmış notlara bir bakın isterseniz, değişik yöntemler var fakat spreyleme konusunda negatif görüşün yoğun olduğunu söyleyeyim.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2013, 12:47   #1172
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2012
bence çiçeklerini kaybetmesinin nedeni hava akımında kaldı ben hava akımından etkileneceğini bilmiyodum 3 gün öyle kaldı ondan da olabilir. Bir de evde 2 tane orkidem var bir tanesinin keikisi var 1 senedir öyle duruyor çiçek de açmıyor ama kökler oluşmadı 4-5 yaprak var keikide ama kök yok ben onu annesinden nasıl ayırıcam ve direk torfa diksem olur mu sizce? lütfen bu konuda da bilgi verirmisiniz. net anlayamadım ben bunu :S

valerya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2013, 17:50   #1173
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2013
galiba kurtulamayacak kurtarmak için ne yapabilirim yardım edin lütfen

Eklenen Resimler

mervegkc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2013, 15:37   #1174
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2013
geçtiğimiz hafta hediye gelen orkidemin ctesi günü büyük yapraklarının kırılmasına sebep oldum ve ne yazık ki çiçek dalı da sararmaya başladı.
orkideyi şeffaf saksısında açıkta tutuyorum, geceleri balkona çıkarıp hava almasını sağlıyorum, gündüz güneşi doğrudan almayan aydınlık yerde bekletiyorum.. besi maddesi alıp doğrudan kırılan yaprağın oraya da ekledim ama sanırım yeniden yaprak olmayacak..
yabancı bir forum sitesinde tarçın konulmasından bahsediyordu.. bunu deneyen ya da başka bir önerisi olan var mı?

brju Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 12:06   #1175
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Tahminen orkideniz bir phalaenopsis. Kırılan yaprağın bulunduğu noktadan yeni bir yaprak çıkmaz ya da yaprak kendisini yenilemez. Yapraklar en tepe noktadan çıkar. Benim deneyimim yılda 2-3 yaprak yapması şeklinde. Ancak büyüyen ucu kırdıysanız daha uzman bir cevaba ihtiyacınız olacak

Tarçının mantarlara karşı etkisi olduğunu ben de okudum çeşitli yerlerde (burada da bu yönte şeyler var), buna ek olarak yara bölgesinin daha hızlı kurumasını (ve bitkinin kendini koruyabilmesini?) sağlıyor. Bu bağlamda "kırılan yaprağın oraya" (tahminim sıvı) besin maddesi sürmek çok iyi bir fikir gibi gelmiyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brju Mesajı Göster
geçtiğimiz hafta hediye gelen orkidemin ctesi günü büyük yapraklarının kırılmasına sebep oldum ve ne yazık ki çiçek dalı da sararmaya başladı.
orkideyi şeffaf saksısında açıkta tutuyorum, geceleri balkona çıkarıp hava almasını sağlıyorum, gündüz güneşi doğrudan almayan aydınlık yerde bekletiyorum.. besi maddesi alıp doğrudan kırılan yaprağın oraya da ekledim ama sanırım yeniden yaprak olmayacak..
yabancı bir forum sitesinde tarçın konulmasından bahsediyordu.. bunu deneyen ya da başka bir önerisi olan var mı?

Eski 17-07-2013, 14:34   #1176
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mervegkc Mesajı Göster
galiba kurtulamayacak kurtarmak için ne yapabilirim yardım edin lütfen
Sayın mervegkc,.
Orkidenizin durumu oldukça zor,bu kadar üzülüp kendinizi kaptırıp bana dönmeyin.Çok istiyor,rahatlamak istiyorsanız adres ve iletişim bilgilerinizi bildirin,ORKİDEHARÇ ı ve besini gönderelim.Şansımızı deneyelim.Ancak ciddi bir sabır ister.Baştan belirteyim.
Saygılarımla

mervegkc beğendi.
Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2013, 12:35   #1177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2012
tekrar merhaba
Edindiğim bilgiler doğrultusunda orkidemi ilaçladım, çürük köklerini kesip tarcınladım, ama elimde sadece kesip kesmemeye karar veremedigim yaprağın üstünden çıkmış çokta sağlıklı görünmeyen 2 kök e sahip bir bitki kaldı.

Name:  20130719_123446-resized-640.jpg
Views: 7043
Size:  32.8 KB
bu kökleride kesmelimiyim ?
Name:  20130719_123651-resized-640.jpg
Views: 7081
Size:  64.6 KB
Name:  20130719_123747-resized-640.jpg
Views: 7071
Size:  64.2 KB

Diğer bir kararsızlığımsa toprak karısımı, bu durumdaki bir bitki için sadece agaç kabuğu ve kömür mü kullanmalıyım yoksa torf da eklemelimiyim.

frezeee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 08:51   #1178
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2012
Galeri: 2
Merhaba arkadaşlar geçen hafta ben de bir orkide aldım. Sonradan farkettim ki saksı toprağında ufak siyah böcekler geziniyor. Bunları nasıl yok edebilirim bilen var mı?

gingy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 09:34   #1179
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2013
Orkidem bana kış ayında geldi. İki tane sapı ve çiçekleri vardı. Erzurum soğuğunda yolda üşüdüğü için çiçekleri geldiğinin ertesi günü büzüştü ve döküldü. Yerini sevdirebilmek için elimden geleni yaptım. Aylar sonra beni mutlu etmeye çalışıyor sanırım verdiğim emekten sonra. Forumda çok işe yaradı. Sizlerle de paylaşmak istedim. Birde resimde işaretlediğim yerler sap mı yoksa kök mü? Her tarafında çıkmaya başladı. Bu kadarı sadece sapları olamaz diye düşünüyorum Yardımcı olursanız sevinirim. Tekrar çiçekleneceği zamanı sabırsızlıkla bekliyorum.

kelebek48 beğendi.
ddogan06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 14:31   #1180
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2013
göbekteki karartı ve yeni kökler

Merhaba 13 haziran tarihli mesajımdan sonra gelişmeleri aktarmak ve sizlerden tekrar bilgi almak için yazıyorum yeni gelen orkide harcı sırf hindistan cevizi kabuğu olduğundan eski orkide harcıyla karıştırıp fırınlayıp yeni steril harca diktim her gün heyecanla takipteydim gövdeden bir kök verdi ve dışarıdan görünen kök uçlarındaki yeşil çıkıntılar beni kökler hala canlı diye bir hayli umutlandırdı içeride de bir gelişme var mı diye dayanamayıp çıkarttım vardı fakat sulamaya çok dikkat etmeme ve havanın çok sıcak (marmariste yaşıyorum 40 - 50 derece arasında seyreden bir mevsim) olmasına bir hafta dolmadan sulamamama rağmen iç tarafların baya nemli olduğunu ve bir kökün çürüdüğünü farkettim onu kestim ve tarçın serptim içi boş kökleri de temizledim şimdi sizce;
1- Bu kök ucundaki yeni oluşan tahminimce kökler ve yeni çıkmakta olan yaprak iyiye işaret midir?
2- Daha önce de sorduğum göbek kısmındaki siyahlık hastalık belirtisi midir?
3- Sulamayı dışarıdan tamamen kuruyunca yapmama rağmen hatta yeni çıkan taze kökler bile matlaştığında ama iç taraf ıslak kalıyormuş bunu önlemek için acaba harcı mı değiştirmem gerekiyor?
4- Uçlarından yeşil çıkıntılar veren ama kendileri sarı olan kökler sağlıklı mı sayılıyor?
Name:  image_1.jpeg
Views: 7015
Size:  32.8 KB
Name:  image_3.jpeg
Views: 6927
Size:  34.1 KB
Name:  image_4.jpeg
Views: 6956
Size:  31.0 KB
Name:  image_6.jpeg
Views: 6997
Size:  25.0 KB
Name:  image_8.jpeg
Views: 6885
Size:  42.9 KB

kelebek48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 16:07   #1181
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek48 Mesajı Göster
1- Bu kök ucundaki yeni oluşan tahminimce kökler ve yeni çıkmakta olan yaprak iyiye işaret midir?
2- Daha önce de sorduğum göbek kısmındaki siyahlık hastalık belirtisi midir?
3- Sulamayı dışarıdan tamamen kuruyunca yapmama rağmen hatta yeni çıkan taze kökler bile matlaştığında ama iç taraf ıslak kalıyormuş bunu önlemek için acaba harcı mı değiştirmem gerekiyor?
4- Uçlarından yeşil çıkıntılar veren ama kendileri sarı olan kökler sağlıklı mı sayılıyor?
Bildiğim kadarıyla yazayım:
1- Tabi ki Resimlerden çok belli değil ama yapraklar ince değil etli gibi. Sağlıklı görünüyor.
3- Saksının iç tarafına daha az harç veya daha az su tutan parçalar yerleştirmek de alternatif bir çözüm olabilir.
4- Köklerin, aldıkları ışık miktarına göre renklenmesi normal, sarı derken sararmış yaprak sarısı değil herhalde? Işık almayan köklerin beyaz olması normal.

Eski 23-07-2013, 16:45   #1182
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2013
çok mutlu oldum çünkü aşkla aldığım diğer orkidelerim de yeni yaprak çıkarıyor onlarda da sorun var hatta bugün biri yok denecek kadar az kökle kaldı yosun bulmaya çalışıyorum onun için ama bu benim ilk göz ağrım olduğundan açıkçası bunun için daha çok çırpınıp duruyorum.

sarıdan kastım fotoğraflarda görünüyor kahve gibi sarı gibi kuru görünümlü olan (ıslandığında yeşil oluyorlar) kökler ile (bol miktarda döktüğüm tarçına bağlıyorum aslında)
ıslandığında yeşile dönmeyen açık sarı beyaz gibi olan kökler var ama içerisindeki kılçık gibi olan kısım çok canlı olmasa da yeşil
dün ağaç kabuğu aldım onun içine mangal kömürü koyacağım perlit de verdiler çok az koymalı mıyım sizce?

kelebek48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 17:47   #1183
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Sayın ddogan,

Phalinizdeki oluşumların hepside kök. Gördüğüm kadarı ile su an içlerinde çiçek sapı yok. Ama vakti gelince olacaktır. Halinden memnun gibi görünüyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ddogan06 Mesajı Göster
Orkidem bana kış ayında geldi. İki tane sapı ve çiçekleri vardı. Erzurum soğuğunda yolda üşüdüğü için çiçekleri geldiğinin ertesi günü büzüştü ve döküldü. Yerini sevdirebilmek için elimden geleni yaptım. Aylar sonra beni mutlu etmeye çalışıyor sanırım verdiğim emekten sonra. Forumda çok işe yaradı. Sizlerle de paylaşmak istedim. Birde resimde işaretlediğim yerler sap mı yoksa kök mü? Her tarafında çıkmaya başladı. Bu kadarı sadece sapları olamaz diye düşünüyorum Yardımcı olursanız sevinirim. Tekrar çiçekleneceği zamanı sabırsızlıkla bekliyorum.

ddogan06 beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 21:32   #1184
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ddogan06 Mesajı Göster

umarım en kısa zamanda yeniden çiçeklenir ama onlar kök

Eski 25-07-2013, 10:38   #1185
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2013
Teşşekkür ederim kök ve çiçek sapı olup olmadığını forumda araştırmıştım ama benzer oluşumlara çiçek sapı denildiğini görmüştüm. Merak edip her sayfaya tek tek tekrar baktım farkı anlayabilmek için. Sağolsunlar forumda 1-2 resim görüp farkı anlyabildim

ddogan06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2013, 16:31   #1186
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2013
Orkidemin Resimleri

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Merhaba sayın Djnonstop, Öncelikle size tavsiyem bitkinizin her yerini fotoğraflayıp bizimle paylaşın. Eğer böcekler varsa orkidenizin toprağını değiştirin, toprak dediğim orkide toprağı torf falan değil. Şeffaf saksınızı çamaşır suyu ile dezenfekte edin.Bitkiyi İlaçlama konusunda yanlış yönlendirmek istemem o yüzden önceki sayfaları bi inceleyin. Saksınızı dezenfekte ettikten sonra orkidenizi yeni toprağına alın eğer tabi köklerde bir sorun yoksa... Sulama konusuna gelince ben daldırma yönteminden gayet memnunum orkidem de memnun Orkidenizin saksısını rahatça içine alıp sulayabileceğiniz kova bulun, içme suyuna orkide besini koyun ve orkidenizi kovadaki suya daldırın,10-15 bekletin sonra suyunu süzebileceği bir yere alın,suyu iyice süzsün.Sonrapeçeteyle tabanında kalan suyu ve yapraklara denk gelen suyu alın kurulayın iyice sonra yerine alın.Ben böyle yapıyorum.Bitkinizi de mutlaka fotoğraflayıp paylaşın,kolay gelsin

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. herhangi bir müdahale yapmadan çiçeğim böceklerden kurtuldu.ancak dalları kurumaya devam ediyor.son halinin resimlerini koyuyorum.bir dalını daha önceki yazılarda okuduğum gibi 3. boğum üzerinden kestim. diğer dalında ise 2 çiçek ve 1 filiz var.ancak filizin olduğu taraf kurumaya devam ediyor.kökleri sağlıklı gözüküyor.toprağını değiştirmeye açıkcası korkuyorum.birde besin demişsiniz. nekadar aralıklarla bu besini vermem gerekiyor. yardımlrınız için teşekkürler.

Eklenen Resimler

Djnonstop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2013, 16:32   #1187
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2013
birde köklerde göreceğiniz kararmalar olamaya başladı.saksı içerisindekilerde gözükmüyor ancak üstte kalanlarda var.çiçeğimi kaybetmek istemiyorum.sizde sağlıklımı yoksa bir sorun mu var?

Djnonstop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2013, 09:04   #1188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2013
Merhaba,

Yaklaşık 1,5 ay önce eşimin hediyesi olan Phalaenopsis tür olup olmadığı konusunda arada kaldığım orkidem ölüyor.Türününde anlaşılabilmesi için ilk geldiği günkü fotoğrafınıda ekledim.

Diğer fotoğraflar şuanki halini gösteriyor.Gövde ikinci boğumdan sonra sarıya dönük durumda.Çiçekler tamamen döküldü ve çiçek veren dalları kurudu.Dibindeki yapraklar ve gövdenin alt yarısı yeşil.

Ben orkidem sularken 4 5 gün sonra farkettim ki dibinde su kalmış.Sanırım bu yüzden kurudu.Ben dibinde su kaldığını farkedince suyu döktüm 10 gün kadar su vermedim.Şuan haftada bir daldırma yöntemi ile suluyorum.

Orkidemi kurtabailir miyiz ?

Eklenen Resimler

styks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2013, 10:22   #1189
Yeni Üye

orkideniz phal dalı 3. boğumun 1cm üzerinden kesin ve tarçın dökün dalları kuruyor ve dinlenme süresi geçtikten sonra yeniden dal veriyor kökleri çok kötü gözükmüyor tabi ben çok uzman değilim ustaların vereceği cevaplar daha önemli

Eski 31-07-2013, 11:38   #1190
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mervegkc Mesajı Göster
orkideniz phal dalı 3. boğumun 1cm üzerinden kesin ve tarçın dökün dalları kuruyor ve dinlenme süresi geçtikten sonra yeniden dal veriyor kökleri çok kötü gözükmüyor tabi ben çok uzman değilim ustaların vereceği cevaplar daha önemli
3 boğum derken dalı değil gövdesini değil mi ?cunku dallar denildiğinde aklıma en üstte yer alan kurumuş yerler geliyor .

Eski 31-07-2013, 13:53   #1191
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Arkadaşımız sizin de dediğiniz gibi kurumuş olduğunu söylediğiniz dalların bulunduğu ana çiçek dalından bahsediyor yani gövdeden çıkıp yükselen çiçek dalı. Alttan yukarı doğru 3. boğumun 1 cm üzerinden temiz bir makasla kesiniz. Eğer o kısım da kuru ise daha aşağılara doğru son yeşil olarak kalan boğum üzerinden kesiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi styks Mesajı Göster
3 boğum derken dalı değil gövdesini değil mi ?cunku dallar denildiğinde aklıma en üstte yer alan kurumuş yerler geliyor .

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2013, 16:18   #1192
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
sn. styks ben dali kestikten sonra mum damlatiyorum.
tarcin döktüm denedim ve ama bir faydasini görmedim aksine dalim kurudu gitti mum cok ise yariyor mikrop kapmasini engelliyor.bence sararin alt kismindan kesin ve mum damlatin .

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2013, 10:21   #1193
Yeni Üye

Dediğiniz gibi işlem sağladım.

3. bogumun hemen üstünde sarı kısmında altından kestim.Ancak boğumun hemen altında kurumuş bir dal vardı o dalıda gövdeyle bağlantı yerinden kestim.Acaba o dalında altından mı kesseydim gövdesini.?Umarım yaşar orkidem

Birde bu orkide yeniden uzayacak mı yoksa yanlarından dal mı verecek?

Eski 02-08-2013, 22:27   #1194
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi styks Mesajı Göster
Dediğiniz gibi işlem sağladım.

3. bogumun hemen üstünde sarı kısmında altından kestim.Ancak boğumun hemen altında kurumuş bir dal vardı o dalıda gövdeyle bağlantı yerinden kestim.Acaba o dalında altından mı kesseydim gövdesini.?Umarım yaşar orkidem

Birde bu orkide yeniden uzayacak mı yoksa yanlarından dal mı verecek?
yeşil kısımdan kesmeniz gerekir kuru dal kalmamalı

shenile beğendi.
Eski 06-08-2013, 01:47   #1195
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2013
orkidem kuruyor yadım edebılır mısınız

nzltt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2013, 23:55   #1196
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2013
Merhabalar
Yeni yeni bitkilerle ilgilenmeye başladım ve bir orkidem var. Taç yaprakları gayet sağlıklı ancak yeşil yapraklarının tabiri caizse boynu çok bükülüyor. Bu normal mi, sizce dik duracak şekilde bağlamam doğru olur mu yoksa bir şey kullanmalı mıyım?

Marisol Guzman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2013, 21:06   #1197
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2013
Arkadaşlar benim de bir sorum olacak,cevaplarsanız çok sevinirim.Yaklaşık 4 ay önce hediye gelen orkidemin 3 gün sonra bir yaprağı sarardı ve düştü,1 ay sonra falan çiçekleri döküldü ve dalların biri kurumadan tekrar çiçeklendi.Şu an 3 tane yaprağı var ancak başka yaprak çıkarmadı.Çiçekleri olduğu için sağlıklı olduğunu düşünüyorum ama yaprak çıkarmaması sorun mudur sizce...
Ayrıca ablamın ölmüş bu diye atacağı orkidesi de siteden öğrendiklerime göre yeniden canlandı,yaprak bile verdi,benim orkidem gücünü çiçeklere verdiği için yaprak çıkarmıyor olabilir mi?

Bu arada geldiği günden beri yaprakların üst orta kısmı tuhaf,çürük gibi...Foto yüklemeye uğraşıyorum yapamadım,(menekşelerde de yapamamıştım Bu da yaprak çıkmamasında neden olabilir mi?

violet19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2013, 08:50   #1198
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2013
Yardım!

merhaba,
Orkide hakkında bilgi edinmeye çalısırken böyle bir yer oldugunu gördüm ve çokda begendim açıkcası. EE ****** benımde sorularım olacak çünkü çiçek dilinden anlamıyorum. Orkidenin yapraklarının altında yapıskan damlacıklar var uzun süredir mevcut bunlar için ne yapılabilir. Bİrde yaprakları ortadan yarıldı gibi ikiye bölünde bu neyden kaynaklıdır ve tedavisi için nasıl bir süreç izlenmeli ve ****** artık çiçek açmıyor =( yardımlarınızı beklıyorum şimdiden tesekkur

tğb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2013, 20:44   #1199
Yeni Üye

Sevalem's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2013
Orkidem yavrulamış!!!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Merhaba sayın Sevalem,Yanlış hatırlamıyorsam köklerini fotoğraflamanızı önermiştim size ve sorunun köklerde olduğunu düşündüğümü de. Harcı kendiniz yapmanız da güzel ama bence fazla geç kalmadan hazır bir harç alıp kökleri temizleyin,tarçınayın saksınızı çamaşır suyu ile dezenfekte edin ve hemen değiştirin.Sayın Orkn çiçekleri kesmemenizi önermiş ama bana kalırsa o zavallıcık köklerine gücünü yollasın çiçeklere değil. Sulama konusunda sayın Orkn'a katılıyorum,bu su püskürtme olayını da hiç anlamış değilim zaten neresine ne şekilde uygulanır Çünkü orkide hani bazı insanlar üzerine bi su dökülse acayip rahatsız olur ya değişmek ister üzerini onun gibi işte, bu o insanın suyu sevmediği anlamına gelmez.Orkide de öyle sulanacak ama ıslak kalmayacak.Ama nemden de mahrum olmayacak.Hava girecek eve ama cereyan olmayacak.Güneş girecek eve ama direk güneş orkide hanıma dokunmayacak
Lütfen bir an önce bu ortamları sağlayın kendisine, kökler çok önemli harcı da öyle.Şunu da söylemek istiyorum ben çok iyi biliyorum havalarında değilim kesinlikle! Bir müsibet bin nasihatten iyidir atasözüne istinaden benim başıma bir orkide ölümünün gelmiş olmasıdır bütün mesele. Ve benim başıma gelenin başkalrının başına da gelmesini istemememdir...Zavallıyı cahilliğimden ötürü çürüttüm ve 2. ye gözüm gibi bakmak için de araştırma yaptım biraz.
Sevgili fesleğen merhaba, tavsiyeniz üzerine çiçek sapını kesmiştik. Orkidemi eşime emanet edip gitmiştim, bir de döndüm ki ne göreyim, orkidem yavrulamış!
O kadar mutlu oldum ki. Yeni yapraklar da çıkarıyor, iyi ki de sözünüzü dinlemişim. Orkidem kurtulmakla kalmadı bir de keiki verdi. Çoook sağolun.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sevalem : 16-08-2013 saat 21:53 Neden: İmla
Sevalem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2013, 11:33   #1200
/

Giriş Tarihi: 05-03-2013
Arkadaşlar bende yeni bir orkide almış olaraktan orkide severler arasına katılmaya çalışacağım. Umarım başarılı olurum.

Şimdi sorunlarıma gelecek olursak.

Git gide sanki kökler kötüleşmeye gidiyor diye birde buradan okuduklarıma dayanaraktan saksıyı döküp köklerini inceledim ve çürümeye başlıyorlar gibi siz orkide besleyen tecrübeli arkadaşlara danışayım dedim.

Bir de alt yaprakları canlılığı yavaş yavaş gidiyor ve sanki yavaş yavaş ciltteki kırışıklıklar gibi olmuş ve de sanki yumuşuyor gibi **** bana öyle geldi.

Sanırım ben yokken annem biraz fazla su vermiş.

Birde sanırım tabakta su kalıncaya kadar bende su verdim ve 1-2 saat kalsın sonra alırım dedim ve sonra aklıma geldiğinde yani 1 gün sonra tabağa baktığımda suyun hepsini çekmişti.

Bu arada Diyarbakır da ikamet ediyorum bu yüzden buralar tahmininiz üzere çok sıcak ve insanlar bile kuruyor. Zati başka çiçeklerimin de yaprakları hep kavruldu.

Orkideyi yeni açılan praktiker den çiçekleri dökülmüş şekilde aldım. Malum buralarda fazla orkide satan yerler bulamıyorsunuz. 2 çiçek sapı vardı bende onları belki keiki olur diye 3. boğumun 2-3 cm yukarısından kestim.

Resimlere bakarak ne yapmam gerektiğini anlatırsanız çok sevinirim.
Şimdi ne yapmam lazım acil lütfen bilgilerinizi esirgemeyin.

Eklenen Resimler

yunus2321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024