agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-06-2012, 22:15   #661
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eda8580 Mesajı Göster
bol ışık alan ama direk güneş ışığı gelmeyen pencere önünde tutuyordum orkidemi. sadece 1 saatliğine balkona çıkardım biraz esinti alsın diye üzerine de gölge olsun diye örtü kapattım içeriye aldığımda yapraklarının 1 saat içinde büzüştüğünü gördüm. susuzluktan olamaz çünkü daldırma yöntemiyle sabah suladım.köklerde çürük olmadığı belli. şeffaf saksıdan hergün kökleri takip ediyorum.şu an üzerinde 2 tane açmış çiçek ve 1 tane tomurcuk var.5 tane yapraktan 2 tanesi sorunlu sadece.2 güne bir nem alması için musluğu açılmış banyoda 1 saat bekletiyorum. orkide besini 2 haftada bir verip sabahları ince sis halinde olacak şekilde ılık 24 saat bekletilmiş su sıkıyorum daha ne yapabilirim bilemiyorum
Bitkiler hayata ilkbasladiklari yerde yasar, orada uremeye calisir, orada da ölürler. Bitkilerinizi evcil hayvanlariniz gibi gezintiye cikaramazsiniz. Orkideniz sicak ve rüzgardan çok fazla su kaybetmis. Herzamanki yerinde tutun ve herzamanki bakima devam edin. Toparlayacaktir zamanla kendini.

nrkrkmz beğendi.
ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 09:33   #662
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
bol ışık alan ama direk güneş ışığı gelmeyen pencere önünde tutuyordum orkidemi. sadece 1 saatliğine balkona çıkardım biraz esinti alsın diye üzerine de gölge olsun diye örtü kapattım içeriye aldığımda yapraklarının 1 saat içinde büzüştüğünü gördüm. susuzluktan olamaz çünkü daldırma yöntemiyle sabah suladım.köklerde çürük olmadığı belli. şeffaf saksıdan hergün kökleri takip ediyorum.şu an üzerinde 2 tane açmış çiçek ve 1 tane tomurcuk var.5 tane yapraktan 2 tanesi sorunlu sadece.2 güne bir nem alması için musluğu açılmış banyoda 1 saat bekletiyorum. orkide besini 2 haftada bir verip sabahları ince sis halinde olacak şekilde ılık 24 saat bekletilmiş su sıkıyorum daha ne yapabilirim bilemiyorum
Sayın EDA 8580;
Öncelikle "üzerine de gölge olsun diye örtü kapattım" derken nasıl örttünüz direk orkidenin üstünümü? (Orkideniz havasız kalmış olabilir)
Benim size tavsiyem, orkidenizi balkona güneş vurmadığı anlarda çıkartmanızdır (Örneğin ben akşam 17.30 gibi evde oluyorum ve hemen orkidelerimi balkona çıkarıp gece 24.00' da yatana kadar balkonda kalıyor Saat 20.00 'ye kadarda aralıklarla nemli kalması için su püskürtüyorum). Zira güneş yapraklarını kavurup zarar verebilmektedir. Eğer balkon hiç güneşsiz kalmıyor ise akşam güneş batmaya yakın balkona çıkarıp gece yatarken içeri alabilirsiniz. Ya da balkonu, güneşe siper olacak şekilde bir tül veya örtü gibi bir şeyle gölgelemeniz ve sık sık gün içerisinde pulverize biçimde su püskürtmeniz çözüm olabilir. Kendini toparlayacaktır merak etmeyin. Unutmayın orkideler tahminlerinizden çok daha dayanıklıdır. Yeterki siz ona sırtınızı dönmeyin. Umarım yardımcı olabilmişimdir. SAYGILAR.

Düzenleyen SAGEN : 07-06-2012 saat 09:36 Neden: ek bilgi.
SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 09:50   #663
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
Bitkiler hayata ilkbasladiklari yerde yasar, orada uremeye calisir, orada da ölürler. Bitkilerinizi evcil hayvanlariniz gibi gezintiye cikaramazsiniz. Orkideniz sicak ve rüzgardan çok fazla su kaybetmis. Herzamanki yerinde tutun ve herzamanki bakima devam edin. Toparlayacaktir zamanla kendini.
Sayın EPHESOS;
Öncelikle merhaba ismim Yalçın. "Bitkiler hayata ilkbasladiklari yerde yasar, orada uremeye calisir, orada da ölürler" sözünüze katılmıyorum. Evlerde baktığımız orkidelerimiz hayata ilk evlerimizde başlamaz ve orada yaşamlarını sürdürmedikleri gibi ilk orada da üremezler. Zira bu cümlenize nacizane katılmıyorum.
Bir ikincisi de evet bitkiler evcil hayvan değildir ama canlıdır bunu unutmayın lütfen. Örneğin sizi her gün bir odaya kapatsak ve ömrünüzün sonuna kadar o şartlarfda o ortamda ne yapardınız? Kaldıki orkideler rüzgarı ve açık havadar yerleri sever (Cereyanda kalmamak koşulu ile). Bu yüzden bir sakınca yoktur kontrollü olunduüu sürece . Aksine fayda sağlar ve gelişime katkısı olur. Diğer yazdıklarınıza bende aynen katılıyorum.
Bu arada sevgili dostum muhalefet olmak ya da tartışmak için yazmadım. sadece nacizane fikirlerimi ve tecrübelerimi belirttim yanlış anlama lütfen. SAYGILARIMLA.

Düzenleyen SAGEN : 07-06-2012 saat 09:51 Neden: yanlış yazım
Eski 07-06-2012, 10:13   #664
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,
Benim de orkidemle ilgili sıkıntılarım var.Eşimin hediyesi oluşunun yanında çok sevdiğim de bir çiçek.Ama ben ona bakamadım geldiğinde çok güzeldi.3 tane sapın üzeri çiçekle doluydu.Teker teker dökülüyor çiçekleri.Hatta sapın birinde çiçek kalmamıştı ve sap çürümeye başlamıştı,eşim de sapı çürüyen yerinden kesmiş.Diğer 2 sapta hala çiçek var ama dökülüyorlar.Sapın birinde yeni tomurcuklar vardı, onlarda döküldü.Yaprakları buruştu gibi Pencerenin önünde duruyor,ikindi güneşi görüyor.Haftada 1 kere buz veriyoruz.Arada pencereyi açıp havalandırıyorum.Bitki besini de verdim ama hala orkidem mutsuz ( Ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin(
Sayın FESLEĞEN;
Öncelikle haftada 1 kere buz meselesini anlayamadım. Buz ne için vermektesiniz? Sevgi ve iyi bir bakımla tekrar çiçeklenir orasını merak etmeyin .
Sırayla gidelim; öncelikle çürümeye başlayan dalı alttan üçüncü gözden keserek (yalnız dalı kesmek için kullandığımız bıçak, maket bıçağı veya jiletin siteril olmasına çok dikkat ediyoruz. Kaldıki aynı kesiciyi farklı çiçeklerde bile kullanırken mutlaka siteril etmek gerekiyor) kesmiş olduğumuz yere kömür tozu veya tarçın sürüyoruz (malum mikrop kapmasın). Güneş ışığının tül perde arkasından filitreli olarak gelmesini sağlayınız aksi halde yapraklara zarar verir.
Son olarak en önemlisi baştada belirttiğim gibi BUZ ne alaka. Bu uygulamaya hemen son vermeniz orkidenizin sağlığı için çok önemli. Zira buzla sulama yapılmaz orkideniz şoka girer.
Sulamanızı oda ısısında damacana su diye tabir ettiğimiz sularla ya da musluk suyunu en az 2 gün dinlendirerek yapmanız (Bu benim tercihim asla değildir ama). Orkidenizi boğaz kısmına kadar suya batırıp 5 dakika kadar beklettikten sonra tabağında su kalmayacak şekilde süzdükten sonra yerine alarak yapmanız doğru olur. Bu arada yaprak diplerinde su kalmamasına kalırsada peçete ile suları almanızı tavsiye ederim. SAYGILARIMLA.

fesleğen beğendi.
Eski 07-06-2012, 15:41   #665
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Sayın FESLEĞEN;
Öncelikle haftada 1 kere buz meselesini anlayamadım. Buz ne için vermektesiniz? Sevgi ve iyi bir bakımla tekrar çiçeklenir orasını merak etmeyin .
Sırayla gidelim; öncelikle çürümeye başlayan dalı alttan üçüncü gözden keserek (yalnız dalı kesmek için kullandığımız bıçak, maket bıçağı veya jiletin siteril olmasına çok dikkat ediyoruz. Kaldıki aynı kesiciyi farklı çiçeklerde bile kullanırken mutlaka siteril etmek gerekiyor) kesmiş olduğumuz yere kömür tozu veya tarçın sürüyoruz (malum mikrop kapmasın). Güneş ışığının tül perde arkasından filitreli olarak gelmesini sağlayınız aksi halde yapraklara zarar verir.
Son olarak en önemlisi baştada belirttiğim gibi BUZ ne alaka. Bu uygulamaya hemen son vermeniz orkidenizin sağlığı için çok önemli. Zira buzla sulama yapılmaz orkideniz şoka girer.
Sulamanızı oda ısısında damacana su diye tabir ettiğimiz sularla ya da musluk suyunu en az 2 gün dinlendirerek yapmanız (Bu benim tercihim asla değildir ama). Orkidenizi boğaz kısmına kadar suya batırıp 5 dakika kadar beklettikten sonra tabağında su kalmayacak şekilde süzdükten sonra yerine alarak yapmanız doğru olur. Bu arada yaprak diplerinde su kalmamasına kalırsada peçete ile suları almanızı tavsiye ederim. SAYGILARIMLA.
Sayın SAGEN,
Orkidemi eşim hediye olarak almıştı bana ve aldığı yerde buz koyun demişler ben de anlamadım ne alakaysa sorgulamadım da, artık çiçekçi diye güvendim mi ne Derhal durduruyorum bu uygulamayı zaten güneş direk gelmiyor,perde var arada.İçme suyunu dondurup veriyorduk musluk suyu vermedik hiç.Boğaz kısmına kadar suya batırıp 5 dk bekletin demişsinizya şeffaf kabından çıkarıp mı daldıracağım suya?-Buna cesaret edebileceğimi sanmıyorum ama- Yoksa saksıyı suyla doldurup mu bekleteceğim?Bazı arkadaşlar yapraklarına su püskürtün demişler o püskürttüğüm su zarar vermez mi?Şimdilik bu kadar sorularım Sonra gene ağrıtırım başınızı
Cevabınız için çok teşekkür ederim
Saygılarımla...

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 18:39   #666
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Sayın FESLEĞEN;
Öncelikle bu buz mevzusunu artık unutalım ve kapatalım (Bu arada forum konularına da ilaveten biraz göz atarsanız çok faydası olur). Perde derken güneşliği kapamayın ışık alsın tül perdeyi çekip fazla güneşi filitre etmeniz yeterli.
"İçme suyunu dondurup veriyorduk" Allah aşkına bu ne demek. Sadece içme suyu oda oda sıcaklığında olacak.
Analadığım kadarıyla orkideniz kendi şeffaf saksısı haricinde başka bir saksı içerisinde duruyor. Hemen çıkartın ve şeffaf saksıyla durmasını sağlayın. Zira orkidenin kökleri ışık ister. o şeffaf saksıyla beraber örneğin bir yoğurt kabının içine oturtarak şeffaf saksının üst hizasına kadar içme suyuyla doldurup 5 dakika kadar bekleyip iyice süzün ve yerine kaldırın. Saksı tabağında su kalmasın aksi takdirde kökler çürüme yapar.
Buna cesaret edin çünkü orkide bu şekilde sulanır. Bana güvenin hiç bir şey olmaz.
Yapraklara su püskürtün doğrudur. Orkidelere nem sağlaması açısından çok faydalıdır. Ama dikkat kök boğazlarında su kalmasın fazla suyu peçete yardımı ile alın. Vitamin takviyesi gibi konulara girmiyorum bildiğinizi var sayarak.
Başımı ağrımaz yardımcı olabiliyorsam ne mutlu.

fesleğen beğendi.
Eski 08-06-2012, 07:31   #667
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Sayın FESLEĞEN;
Öncelikle bu buz mevzusunu artık unutalım ve kapatalım (Bu arada forum konularına da ilaveten biraz göz atarsanız çok faydası olur). Perde derken güneşliği kapamayın ışık alsın tül perdeyi çekip fazla güneşi filitre etmeniz yeterli.
"İçme suyunu dondurup veriyorduk" Allah aşkına bu ne demek. Sadece içme suyu oda oda sıcaklığında olacak.
Analadığım kadarıyla orkideniz kendi şeffaf saksısı haricinde başka bir saksı içerisinde duruyor. Hemen çıkartın ve şeffaf saksıyla durmasını sağlayın. Zira orkidenin kökleri ışık ister. o şeffaf saksıyla beraber örneğin bir yoğurt kabının içine oturtarak şeffaf saksının üst hizasına kadar içme suyuyla doldurup 5 dakika kadar bekleyip iyice süzün ve yerine kaldırın. Saksı tabağında su kalmasın aksi takdirde kökler çürüme yapar.
Buna cesaret edin çünkü orkide bu şekilde sulanır. Bana güvenin hiç bir şey olmaz.
Yapraklara su püskürtün doğrudur. Orkidelere nem sağlaması açısından çok faydalıdır. Ama dikkat kök boğazlarında su kalmasın fazla suyu peçete yardımı ile alın. Vitamin takviyesi gibi konulara girmiyorum bildiğinizi var sayarak.
Başımı ağrımaz yardımcı olabiliyorsam ne mutlu.
Evet yaa lütfen unutalım artık bu buz olayını.Benle alakası yok, saf satıcının safsatası hemen ölsün orkideler, de yeniden gelip alsınlar diye düşündü heralde zaaar Orkidem şeffaf saksıda. Ben iyice saksıdan çıkartıp başka geniş su kabının içinde bekletmem gerektiğini anladım.Diğer türlüsünü yaparım. İçim rahatladı valla penceremin önünde filtrelenmiş güneş ışığı alıyor, tül perdenin arkasından.Çiçek açmak üzere,akşama açmış olur yaprakları kötü ama bakalım dediklerinizi uygulayınca inşallah değişir. Bir de saksıda küçük beyaz sinekler vardı şimdi bakıyorum gözükmüyorlar ama içim rahat değil, bunun için ne yapmalıyım??? Cevaplarınız için çok teşekkür ederim
Saygılarımla...

Eski 08-06-2012, 08:00   #668
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Evet yaa lütfen unutalım artık bu buz olayını.Benle alakası yok, saf satıcının safsatası hemen ölsün orkideler, de yeniden gelip alsınlar diye düşündü heralde zaaar Orkidem şeffaf saksıda. Ben iyice saksıdan çıkartıp başka geniş su kabının içinde bekletmem gerektiğini anladım.Diğer türlüsünü yaparım. İçim rahatladı valla penceremin önünde filtrelenmiş güneş ışığı alıyor, tül perdenin arkasından.Çiçek açmak üzere,akşama açmış olur yaprakları kötü ama bakalım dediklerinizi uygulayınca inşallah değişir. Bir de saksıda küçük beyaz sinekler vardı şimdi bakıyorum gözükmüyorlar ama içim rahat değil, bunun için ne yapmalıyım??? Cevaplarınız için çok teşekkür ederim
Saygılarımla...
Sayın FESLEĞEN;
Merak etmeyin zamanla kendini toplayacaktır. Sinek konusuna gelince resim eklerseniz daha verimli yardımcı olmaya çalışırım.
Ayrıca "Orkidelerde zararlılarla savaş (Bitler, kırmızı örümcek, pamukcuk vb.)" başlıklı konuyada göz atmanızı tavsiye ederim.

Düzenleyen SAGEN : 08-06-2012 saat 08:03 Neden: ek bilgi.
Eski 08-06-2012, 11:21   #669
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2012
*** herkese. Benim orkidem tomurcuk vermeye yakın zamanda çiçeklikten düştü. (çocuklar saolsun) Düştükten sonrada küstü Soluyor sanırım, çiçek de vermiyor. Yaprakları yumuşacık oldu. Tavsiyelerinize ihtiyacım var.

hava hanım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2012, 18:46   #670
Yeni Üye

[QUOTE=SAGEN;981480]

Merhabalar
Orkideyle ilk tanışmam yeni evliyim evime iki tane orkide aldım biri beyaz biri mor uzun gövdesi üzerinde bol çiçeklere sahipler ikisinide sizin tariflerinizdeki gibi güneş alan ancak direk üzerlerine güneşin deymiyeceği şekilde yerleştirdim,ancak orkide bakımıyla alakalı tek yaptğım şu ana kadar bir haftadır öğleden sonra sulama yöntemi şuan şeffaf saksılarda duruyorlar ama ben siyah bir vazo şeklinde uzun saksılara koydum dekoratif olarak içinde duruyorlar bu bir hatamı onu sormak istiyorum en başta? birde mor olan orkidemin yeşil yapraklarının altında bir gövdesinin daha oldugunu farkettım ancak bu kesilmiş ve ucu kurumuş bunun için acil olarak bir şey yapmak gerekir mi yoksa o daldan ümidimi kesmelimiyim ? bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim ....
Bu vitaminler takviyeler nedir o konuda da bilgilendirirmisiniz şimdiden Teşekkür ederim....

wellseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2012, 19:00   #671
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2012
merhaba orkideler göbek kısmından yaprak verir mi yoksa yaprak vermeye en attan mı başlar?

eda8580 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2012, 11:19   #672
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
merhaba orkideler göbek kısmından yaprak verir mi yoksa yaprak vermeye en attan mı başlar?

Sayın EDA8580;
Evet orkideler olumlu şartlar oluşturulduğunda ve yerini sevdiğinde göbek kısmından yaprak sürerler.
Ayrıca çiçek açtığı daldan da yaprak sürebilir buna KEİKİ denir.

Eski 09-06-2012, 12:08   #673
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

[QUOTE=wellseda;981835]
Alıntı:

Merhabalar
Orkideyle ilk tanışmam yeni evliyim evime iki tane orkide aldım biri beyaz biri mor uzun gövdesi üzerinde bol çiçeklere sahipler ikisinide sizin tariflerinizdeki gibi güneş alan ancak direk üzerlerine güneşin deymiyeceği şekilde yerleştirdim,ancak orkide bakımıyla alakalı tek yaptğım şu ana kadar bir haftadır öğleden sonra sulama yöntemi şuan şeffaf saksılarda duruyorlar ama ben siyah bir vazo şeklinde uzun saksılara koydum dekoratif olarak içinde duruyorlar bu bir hatamı onu sormak istiyorum en başta? birde mor olan orkidemin yeşil yapraklarının altında bir gövdesinin daha oldugunu farkettım ancak bu kesilmiş ve ucu kurumuş bunun için acil olarak bir şey yapmak gerekir mi yoksa o daldan ümidimi kesmelimiyim ? bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim ....
Bu vitaminler takviyeler nedir o konuda da bilgilendirirmisiniz şimdiden Teşekkür ederim....
Sayın WELLSEDA;
Öncelikle bir ömürboyu mutlulukar diler tebrik ederim. Öncelikle orkidenizi öğleden sonra sulamak yerine sabah saatlerinde sulamanızı öneririm. Zira öğleden sonra akşama kadar kurumaya vakti kalır. Aksi takdirde kök çürümesi gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.
Evet orkidelerinizi şeffaf saksılarında muhafaza etmenizi şiddetle öneririm (Zira karanlık ve güneş almamaları gerekseydi doğada toprak altında olurlardı. En azından ben öyle düşünüyorum ve de hiç bir eksi yanını görmedim).
En dipten kesilmiş anladığım kadarıyla bahsettiğiniz dal. Sanırım eski kurumuş bir dal ve şu an için yapmanız gereken bir şey yok (resim eklerseniz daha net konuşulabilir).
Orkide toprağının orkideleri beslemek üzere hiç bir etkisi ve faydası yoktur. Sadece kökleri nemli tutmak gibi bir görevi vardır. Buyüzden orkidelleri kışın ayda 1 yazında 2 haftada bir orkideler için satılan sıvı besinlerle sulama suyuna katmak sureti ile besleyebilirsiniz (Yalnız fazlası orkideler için zararlıdır, üzerindeki talimatlardan daha fazla seyrelterek vermenizi öneririm). Ayrıca yapraklarınada bu sudan pulvarize olarak verebilirsiniz.
En önemlisi "ORKİDELERİN GENEL BAKIM BİLGİLERİ" başlığını en kısa sürede okumanızı tavsiye ederim çok faydasını görürsünüz. SAYGILARIMLA.

Eski 09-06-2012, 12:18   #674
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2011
Merhabalar...
Yaklaşık 1.5 senedir elimde olan Orkidem ile ilgili birşey sormak istiyorum.

Orkidem ikinci dalını vermekte. Sizce saksısını değiştirmeli miyim?
bu arada ana dalında çiçekler açıyor şu anda.

M.Çelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2012, 21:28   #675
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Sayın M.ÇELİK;

Size tavsiyem "ORKİDEDE SAKSI DEĞİŞİMİ" adlı başlığı okumanızı şiddetle öneririm. Ondan sonra karar verebilirsinizsaksı değiştirmeye.
Benim fikrimi sorarsanız yeni tomurcuklanmaya başlamış olduğu için ben pek tavsiye etmiyorum. SAYGILARIMLA.

Eski 10-06-2012, 20:14   #676
Yeni Üye

Benim orkidem tomurcuk vermeye yakın çocuklar düşürdü. Düştükten sonra da solmaya başladı. Yaprakları yumuşadı. Çiçek açmıyo. Varsa tavsiyeleriniz bekliyorum.

hava hanım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2012, 10:22   #677
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hava hanım Mesajı Göster
Benim orkidem tomurcuk vermeye yakın çocuklar düşürdü. Düştükten sonra da solmaya başladı. Yaprakları yumuşadı. Çiçek açmıyo. Varsa tavsiyeleriniz bekliyorum.
Sayın HAVA HANIM;

Çok emin olmamakla beraber sadece yazdılklarınıza istinaden; Orkidenizin dalı hasarlanmış veya kırılmış olabilir. Yapraklarının yumuşamasıda ayrıca kök boğazının da (gövde) hasarlanmış olabileceği fikrini aklıma getiriyor.
Resim görmeden konuşmak ne kadar doğru olur onuda bilemiyorum.
Benim tavsiyem ben olsam dalı iyice inceledikten sonra dalda kırık varsa uygun yerden kesip kesme çiçek olarak bir müdet saklardım. (bu konuda benim bir uygulamam vardı, PHALAENOPSİS isimli başlıkta 05.06.2012 tarih ve 2325 sayılı mesajda yazdığım ve resim koyduğum uygulamama bakabilirsiniz).
Eğer gövdede sorun varsa çok büyük bir şey değilse kendisini zamanla toparlayacağı kanaatindeyim. SAYGILARIMLA.

Düzenleyen SAGEN : 11-06-2012 saat 10:23 Neden: hatalı yazım.
Eski 11-06-2012, 10:51   #678
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2012
Benim orkidem gecen yil cicek verdi fakat bu yil yeni yaprak verdi cicek yok saksiyi degistirdim seffaf ama olmuyor neden acaba ?

sevincc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2012, 07:45   #679
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nrkrkmz Mesajı Göster
Sayın Lodi,
Saksı harcını çiçeklerlenme bittikten sonra değiştirmenizi, hasarlanmış yaprağını da kendi atana kadar beklemenizi öneririm.
Sayın NRKRKMZ;

Bu konuda yazdıklarınıza aynen katılıyorum. Sadece birşeyi paylaşmak isterim ilave olarak.
Ben bu güne kadar 4 sefer orkidelerim çiçekli iken saksı harcı değiştirdim (ya da değiştirmek zorunda kaldım). Hepside yeni çiçek açmış ve bol çiçekli idi. Bu konuda biraz tereddütlerim var açıkçası, yani sorun oluyormu, olmuyormu?
Bence tecrübeyle sabit olarak, çiçekli dal ve dolayısıyla çiçekler ve kök fazla hırpalanmadan değişim olabilir kanısına vardım. Ama yinede belirtmek isterim bende gerekmedikçe çiçekli iken saksı harcı değiştirilmesi taraftarı değilim.
Sizinde fikirlerinizi almak isterim bu konuda.

SAYGILARIMLA.

Eski 15-06-2012, 10:57   #680
Yeni Üye

lodi's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2011
Sayın nrkrkmz
Çok teşekkür ederim dediklerinizi uygulayacağım..
Sayın Sagen
Belki değiştirilebilinir ama ben yazlığa giderken bile kara kara düşünüyorum yolda araba sallanmasından çiçekleri düşermi diye.Çok narinler çünkü

lodi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2012, 11:21   #681
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lodi Mesajı Göster
Sayın nrkrkmz
Çok teşekkür ederim dediklerinizi uygulayacağım..
Sayın Sagen
Belki değiştirilebilinir ama ben yazlığa giderken bile kara kara düşünüyorum yolda araba sallanmasından çiçekleri düşermi diye.Çok narinler çünkü
Sayın LODİ;

Dediğim gibi, Sayın NRKRKMZ' ın dediklerine aynen katılıyorum.
Hani büyüklerimiz derler ya; "DEDİĞİMİ YAP YAPTIĞIMI YAPMA".

SAYGILARIMLA.

Eski 22-06-2012, 10:03   #682
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Bu fotoğrafları koymaya cesaretim yoktu ama mecburum onu geri istiyorum nolur yardım edin ve beni kınamayın

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2012, 10:04   #683
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2012, 12:10   #684
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Saksıdan çıkartın, çürük kökleri kesin,çiçek saplarını kesin, çürük yaprak varsa kesin, temizleyin, kalan kısmı yeniden temiz bir orkide toprağına dikin, saksısı şeffaf olsun, doğrudan güneş almayan ama bol ışıklı bir yere koyun, mümkünse çay demleme ya da yemek yapma sırasında çıkan su buharından faydalansın diye mutfak taraflarında bir yer olsun, haftada 1 sulu bir tasa daldırın 4-5 dakika bekletip çıkartın.15-20 günde birde özel orkide besinli suyla sulayın.Umarım işe yarar.

SAGEN beğendi.
kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2012, 23:06   #685
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2012
merhaba..*** Phalaenopsis cinsi oldugunu dusundugum bır orkıdem var.6 ay once almıstık.hersey cok guzel gıderken yaprakları teker teker sararıp curumege basladı ..son 15 gun ıcınde tuhaflastı cıcek..besın aldım.saksı kucuk gelıo dıye saksı ve toprak aldım fakat toprak bana geldıgı zamnkınden daha farklı topragın ustu sureklı kru oluor..cıcekcıge goturdum cokta anladıgını dusunmuyorum.hergun sulayın dedı.cıcegımın olmesını ıstemıorum ne yapmam gerekıyor..bır tane yapragı kldı oda gıdıcı..cok guzel cıcek verıyordu ((

didegazell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 07:58   #686
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi didegazell Mesajı Göster
merhaba..*** Phalaenopsis cinsi oldugunu dusundugum bır orkıdem var.6 ay once almıstık.hersey cok guzel gıderken yaprakları teker teker sararıp curumege basladı ..son 15 gun ıcınde tuhaflastı cıcek..besın aldım.saksı kucuk gelıo dıye saksı ve toprak aldım fakat toprak bana geldıgı zamnkınden daha farklı topragın ustu sureklı kru oluor..cıcekcıge goturdum cokta anladıgını dusunmuyorum.hergun sulayın dedı.cıcegımın olmesını ıstemıorum ne yapmam gerekıyor..bır tane yapragı kldı oda gıdıcı..cok guzel cıcek verıyordu ((
Sayın didegazell,
O çiçekçilerin bir şeyden anladıkları yok onların lafına bakmayın.Bana da buz koyun demişlerdi, ben de burda buz koyuyorum dediğimde baya bi rezil olmuştum Benim de orkidem vardı ve yaşıyordu ama ben bilgilenene kadar baya geç oldu Bir an önce hatta şimdi hemen kalkın yerinizden resmini çekin ve forumda paylaşın.Kökünü,yaprağını,sapını,çiçeğini oldukça yakından fotoğraflayın lütfen. Saygıdeğer orkide uzmanları eminim size yardımcı olacaklardır. Benimle aynı kaderi paylaşmanızı istemem. Can çekişiyor benim orkidem
SAYGILARIMLA...

Eski 27-06-2012, 09:25   #687
Yeni Üye

Smile

Alıntı:
Sayın didegazell,
O çiçekçilerin bir şeyden anladıkları yok onların lafına bakmayın.Bana da buz koyun demişlerdi, ben de burda buz koyuyorum dediğimde baya bi rezil olmuştum Benim de orkidem vardı ve yaşıyordu ama ben bilgilenene kadar baya geç oldu Bir an önce hatta şimdi hemen kalkın yerinizden resmini çekin ve forumda paylaşın.Kökünü,yaprağını,sapını,çiçeğini oldukça yakından fotoğraflayın lütfen. Saygıdeğer orkide uzmanları eminim size yardımcı olacaklardır. Benimle aynı kaderi paylaşmanızı istemem. Can çekişiyor benim orkidem
SAYGILARIMLA...
ılgınız ıcın cok tesekkur ederım..resım koyma konusunda nerden bılgı alabılırım .forumda varmı baslık **** bana yardımcı olabılırmısınız..

Eski 27-06-2012, 12:05   #688
Yeni Üye

Name:  DSCF6689.jpg
Views: 2808
Size:  27.5 KB bu 1 ay önceki halii

Name:  DSCF6982.jpg
Views: 2850
Size:  24.7 KB
bunlarda şimdiki
Name:  DSCF6983.jpg
Views: 3373
Size:  27.1 KB

Name:  DSCF6984.jpg
Views: 2837
Size:  14.6 KB

Name:  DSCF6985.jpg
Views: 2809
Size:  33.2 KB

Eski 27-06-2012, 12:07   #689
Yeni Üye

[attach][attach][attach]Name:  DSCF6991.jpg
Views: 2844
Size:  14.2 KB[/attach][/attach][/attach]

Eklenen Resimler

Eski 27-06-2012, 12:09   #690
Yeni Üye

Name:  DSCF6990.jpg
Views: 4574
Size:  65.0 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024