agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-03-2011, 14:11   #391
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asya_lotus Mesajı Göster
Beyaz rengi - kökleri kendi doğal rengi, kökleri çok saglam görünüyo. Aşirı sulama nedeniyle, yapraklar turgor kaybettiler, sulama azaltın - 7-10 günde bir defa. Pencere kenarında bitki tutun.
Sayın dostum, turgor ne?
Cümleler tercüme programından geçmiş gibi, devrik ve anlatım bozukluğu dolu.
Biraz daha dikkateder misiniz sayın dostum.
Teşekkürler.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 22:33   #392
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 41
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
Sayın dostum, turgor ne?
Cümleler tercüme programından geçmiş gibi, devrik ve anlatım bozukluğu dolu.
Biraz daha dikkateder misiniz sayın dostum.
Teşekkürler.
http://en.wikipedia.org/wiki/Turgor_pressure

Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 23:48   #393
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
TURGOR: Deplazmolize uğramış bir bitki hücresinde koful sürekli su alır ve stoplazmayı hücre çeperine doğru iter, selilozdan oluşan hücre çeperi, hücre zarı çeperine dayanır bu olaya bitki hücresinin turgor durumuna geçmesi denir.
Kısaca hücresin aşırı su yüklenmesidir, devam eden budurum hücrenin patlamasına neden olur, bu durumada hemoliz denir.

Plazmolyz: Hayvansal hücrelerden farklı olan bitki hücrelerindeki zar üzerinde destek olarak hücre duvarı vardır. Bitki hücresi kendinden yoğun bir ortama uğradığında ozmoz kurallarına göre su kaybettikçe çeperden ayrılarak ortaya doğru çekilir ve büzüşür. Bu olaya plazmolyz ya da stoplazma bozulması denir.

Deplazmolyz: Plazmolize uğramış bir hücre deposu su alarak eski haline dönmeye başlar, bu olaya deplazmolyz denir.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 13:43   #394
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2011
Arkadaşlar siteye yeni üye oldum,benim orkidemin topraktan çok kökleri var kasım ayından bu yana çiçekli, saksısını değiştiremiyorum,saksım şeffaf plastik,ben cam saksıya almak istiyorum.Saksı değiştirmek için çiçeklerinin dökülmesinimi beklemelimiyim.Farkındaysanız kökleri artık toprak üstünde.

Eklenen Resimler

gülbahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2011, 10:25   #395
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Benim orkidemde de bazı sorunların kaynağının az kök olduğunu düşünmeye başladım, kök çıkarması için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor...

ssoliver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2011, 14:41   #396
Yeni Üye

mistix's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2011
orkideme birşey oldu

merhaba
benimde orkidemle ilgili bir sorunum var. orkideye yeni merak sardım. sulama, gübreleme, saksı değişimi gibi bakımlarını okuyup öğrenmeye çalışıodum ki hastalığını da öğrenmem gerektiğini bitkim bana hatırlattı. iki gün öncesine kadar yoktu (benim dikkatimi çekicek kadar çok değildi). köklerdeki siyah noktalar sanırım mantar :S bunun için ne yapmam gerekiyor acaba
tek kökünde kuruma vardı sadece ama yeni aldığım için yanlış bir şey yapmak istememiştim.
ve yumurtalar var galiba (sol üst köşede) onun ne olduğuna bakmak için çıkartırken içinde böcek olduğunu fark ettim

Eklenen Resimler

mistix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 13:58   #397
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2011
merhaba... ilk defa orkide bakıyorum ve benim orkidemde çiçek yerine yaprak açtı alt yaprakları duruyor ama dallardada yapraklar açtı anladığım kadarıyla ayırmam gerekicek ama nasıl yapıcam bunu bana yardımcı olucak arkadaşlar için istenirse resmini yayınlaya bilirm yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler

dilek34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 19:31   #398
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dilek34 Mesajı Göster
merhaba... ilk defa orkide bakıyorum ve benim orkidemde çiçek yerine yaprak açtı alt yaprakları duruyor ama dallardada yapraklar açtı anladığım kadarıyla ayırmam gerekicek ama nasıl yapıcam bunu bana yardımcı olucak arkadaşlar için istenirse resmini yayınlaya bilirm yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler
Selam.,
Orkidelerde saksı değişimi bölümünü okumanızda yarar var,kesinlikle torf kullanmayın ,çiçekçilere gidip bunun saksısını değiştirin demeyin,İstanbuldan yazıyorsunuz.
Ya getirin saksınızı değiştirelim,ya da adresinizi bildirin ORKİDE HARCI yollıyalım.
Saygılarımla

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2011, 12:11   #399
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Orkidemin yaprakları döküldü nerden keseceğimi bilemiyorum

Merhabalar bey yeni üyeyim Burayı sırf hediye gelen ama çok sevdiğim orkdieme daha iyi bakabilmek adına üye oldum.

3 ay önce hediye edilen ve yaprakları yaklaşık 2-3 hafta önce dökülen orkidemin kesilmesi gerektiğini öğrendim ama cesaret edip kesemiyorum nerden keseceğimide tam olarak bilemiyorum.

Bir de kestikten sonra kurumaması için ne yapmalıyım?

teşekkürler

Eklenen Resimler

maytar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2011, 14:44   #400
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2011
kokten itibaren 3 bogum gectikten saonra 3-5 cm yukarisindan diye okumustum ama yinede bu isi uzmanlara birakmak en iyisi,cunku bende yeniyim orkide bakimi konusunda.Yalniz bisey sorucam saksinin sefaf olmasi gerekiyor diye bile biliyorum ben.koklerinde isik alabilmesi icin.orkideler sonucta agac uzerinde kokleri acikta olacak sekilde yetistikleri icin.Birde o saksinin altinda yeterince delik var mi ki.bende bana 1 ay once gelen orkidemde saksidan dolayi sorun yasadim ayni bu sekilde geldi ama icersine sefaf saksida vardi.porselen saksidan cikarinca orkidemin koklerinin su icinde yuzdigunu gordum.burdan arastirincada bol delikli sefaf bi saksida yetistirmemiz gerektigini ogrendim bu cinsleri.

nilyan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2011, 20:22   #401
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Açıkçası ilgin için çok teşekkürler nilyan.
Geldiğinde bu saksıda idi bende değiştirmedim. Önceleri çok su vermişim yaprağının biri sararıp düştü. Sonra bir arkadaşım ki o da orkide yetiştiriyor o bana buzlukta donmuş buzlardan küp küp olanlardan yaklaşık 6-7 tane saksıya koy yavaş yavaş erisin dedi. Ve her pazar yap bunu dedi. Şu an için iyi gidiyor ama yorumlardan okuduğum kadarıyla soğuk su koymayın diyorlar. Ve ben mutfakta tutuyorum ki orda daha fazla nem olduğu için orada iyi olacağı söyleniyor.

Şimdi forum yöneticileri sizlere sesleniyorum saksıyı değiştirmelimiyim nasıl sulamalıyım ve kestikten sonra kesilen yere bir şey sürmelimiyim?

Lütfen en kısa zamanda cevap verirseniz çok ama çok sevinirim.

maytar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 17:50   #402
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2011
merhaba

3 ay önce 1 orkide aldım.haftada 1 kere suluyodum çiçekleri soldu ve döküldü.sapı ucundan kurumaya başladı.az suladığımı düşünerek sulamayı artırdım. burda okuduğu bir yazıda aşırı sulamadan köklerinin çürüyeceğini görünce bende kabından çıkartıp köklerine baktım.kökleri tamamen ıslak ve sulu yapışkan bir şekildeydi. onları kestım içinden su çıktı.saksının ıcınde bulunan toprağn çok su çektiğini gördüm ve sıktım tamamen su çıktı.2 yapragı kaldı ve onlarda diplerinden sararmaya başladı.napmam gerekiyor.kurumasını istemiyorum.

Songüül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 01:43   #403
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-08-2009
Kök çürümesi olan orkidemin çiçek saplarını kestim sayın praecox un bu linkte Phalaenopsis tarif ettiği Phalaneopsis çelikleme metodunu denedim hiç olmasa çöpe gideceğine belki tutarda yavru orkidelerim olur. resimleri ekliyeceğim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen çözbeniarapsaçı : 19-04-2011 saat 14:54
çözbeniarapsaçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 13:58   #404
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2011
orkidem ölüyor..
aşırı sulamdan köklerini çürüttüm geç olsada farkına vardım.ıslak ve çürümüş köklerini kestim yaprakları döküldü ve kalanlarda diplerinden sararmaya başladı. yaprak dipleri çok hassas dokunsam düşücek gibi napmam lazım yardımcı olun lütfen

Düzenleyen Songüül : 21-04-2011 saat 14:03 Neden: yanlıs oldu
Songüül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 11:36   #405
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Merhabalar,
Orkide bakımı ile ilgili internetten ulaştığım son derece kafa karıştırıcı bilgiler sonucu orkideme nasıl bakmam gerektiğine bir türlü karar veremedim. Kimisi orkidenin sıcağı sevdiğini söylerken kimisi tam tersi serin yerde olması gerektiğini kimisi çok su istediğini kimisi çok çok az sulanması gerektiğini anlatıyordu ilgili yazıların. Her neyse ben de zarar vermemek adına dibini kuru gördükçe çok az miktarda içme suyu kullanarak suladım. Ancak çiçeğim tüm yeşil yapraklarını döktü. Çiçekleri de çok kötü durumda görünüyor. Orkidemin (phalaenopsis) hayata dönme şansı var mıdır?? Lütfen yardımcı olun. Ama bu işi lütfen gerçekten bilenler kafa karıştırmayan şekilde cevap verirse çok sevinirim. Teşekkür ederim şimdiden.

hoya carnosa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2011, 22:10   #406
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2011
merhaba, orkidemin fotoğraflarını aşağıya ekliyourm. umarım kurtulma şansı vardır.

Eklenen Resimler

hoya carnosa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2011, 23:20   #407
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hoya carnosa Mesajı Göster
merhaba, orkidemin fotoğraflarını aşağıya ekliyourm. umarım kurtulma şansı vardır.
sn. hoya carnosa o bitki çoktan ölmüş.

Eski 25-04-2011, 10:15   #408
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Sayın hoya carnosa;
Sağlam kökü var mı acaba?
Bu görüntüye bakılırsa bence de ölmüş gibi

Düzenleyen rodoslu : 25-04-2011 saat 10:15 Neden: harf hatası
rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2011, 21:12   #409
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2011
Dostlar merhaba,
aranıza yeni katıldım.
3-4 aylık bir orkidem var ve çok güzel büyüyor ama orkideler 2 sap ve okadar uzadıki yanlarındaki plastik eğiliyor saksı düşüyor bunu nasıl düzeltebilirim ki saksısında normal büyüsün?
Çiçekçi saksıyı değişiriz ama çiçekleri solar dedi. saksıyı değişmeden nasıl yapabilirim?
Beyaz orkide ve çiçek sapı sürekli uzuyor uzadıkça plastik sapı eğiyor buda saksının dengede durmasını zorlaştırıyor.

CirkinAdam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2011, 23:29   #410
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 41
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CirkinAdam Mesajı Göster

Beyaz orkide ve çiçek sapı sürekli uzuyor uzadıkça plastik sapı eğiyor buda saksının dengede durmasını zorlaştırıyor.
Bir seramik saksı içine onu yerleştirin

Name:  2000008490.jpg
Views: 6399
Size:  61.4 KB

Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 16:49   #411
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Acemi meraklı için yardım!

Merhaba,

Foruma yeni üye oldum. Birkaç gün önce hediye gelen orkideyle bende kendimi bu forumda buldum, dünden beri ilgiyle okuyorum. Bende orkidemin birkaç fotografını göndererek sorularıma yanıt ve çiçek hakkındaki yorumlarınızı almak istedim.
1)Çiçegim plastik şeffaf bir saksının içinde ve oda görüldüğü gibi renkli bir dekor saksının içinde. Bu dekor saksının içine tam oturmuyor. Direnaj için altında 2-3cm lik bir boşluk var. Bu saksıdan çıkarıp köklerinde ışık ve daha fasla hava almasını sağlamalımıyım?
2) Resimde görüldüğü gibi köklerin hepsi yeşil değil. Bazıları giri bir hal almış durumda. Endişelenmemi gerektirecek bir durum var mı? Varsa ne yapmam gerekli?
3) Sulama için haftada bir köklerin olduğu saksıyı suya daldırıp süzdürmeyi tavsiye edende var, kısa aralıklarla az az su vermeyi tavsiye edende. Sulama konusunda ne yapıcağımı şaşırdım.
4) Orkidemin cinsi Phalaenopsis, değil mi?

İlgilenirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

mhmt21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 21:00   #412
Ağaçsever

mhmt21 orkiden hayırlı olsun bildiğim kadarıyla orkide köklerinin daha çok hava ve ışık alması olumlu yönde ama şeffaf olmayan saksıda kullananlar var, kökleri çok sağlıklı görünüyor çürüme yok, haftada bir sulayın daldırıp 1 dk bekleyin süzülmesini sağlayın sonra yerine koyun altında hiç su kalmamalı. şebeke suyu orkideleri öldürüyor tavsiyem suyu kaynatıp soğut kirecin dibe çökmesini sağla öyle kullan.

Eski 04-05-2011, 15:25   #413
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2011
Merhaba,
Hediye gelen orkidem yanlış bakım ve sulamamdan dolayı çiçekleri döküldü bende 3. boğumdan sapını kestim fakat bütün sap kurudu. Yaprakları hala yeşil. Tekrar bir sap oluşurmu? Yoksa çiçeğim ölmek üzeremi?
İlginize şimdiden teşekkürederim.

ssimya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2011, 15:53   #414
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Bütün sap kuruduysa dibinden kesebilirsiniz. Tekrar çiçek sapı oluşturur ama büyük ihtimalle seneye. Bu biraz da sizin bakımınıza bağlı. Çok fazla sulamayın ve aydınlık biryerde dursun.

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2011, 19:38   #415
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2011
A1919 ilginize teşekkürederim. Bir çiçekçide yeşil yapraklarının uçlarının sivri olacak şekilde kesildiğini gördüm. Benim çiçeğimin yapraklarıda oldukça geniş uçlarının kesilmesi gibi bir durum varmı? Birde çiçeklere ilaç kullanmam gerekiyormuş bunun için önerdiğiniz bir ilaç varmı yoksa herhangi orkide besleyici ilaç kullana bilirmiyim?

ssimya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2011, 08:36   #416
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Sayın ssimya yaprakların kesildiğini hiçbir yerde duymadım ve okumadım. Bence yapraklara dokunmayın hiç. Besin olarak vilmorin marka orkide besini kullanıyorum. Bence oldukça iyi.

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2011, 20:47   #417
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
merhaba, ben orkideme biraz yanlış bakım yaptım. az daha ölüyordu zavallı çiçek; şöyle anlatayım:
öncelikle orkidemin tarihi: ben 3 senedir ablamın evinde kalıyorum. 3 yıldır da o orkide bizde mevcut, saksısına, toprağına hiçbir şeyine dokunmadım, yalnız su verdim, dal yaprak falan kestim az biraz. Yani, 2 yıldır ben bakmaya çabalıyorum. Ben ablamın evine geçmeden tahmini bir yılı daha var.
ocak ayında, İzmir'e gitmiştim, çiçeklerim İstanbul'da kaldı. 3 hafta hiç su verilmedi, orkide canlandı. 2 tane dalı vardı üzerileri tomurcuklu. susamışlardır diye su verdim, bakım yaparken de dallarından birini yanlışlıkla kırdım.
velhasıl kelam, diğer dalındaki tomurcuklar da su verdikçe kurumaya başladı. suyu azalttım. biraz öyle seyretti, o sırada havalar iyice soğudu tomurcuklar uzun süre açmadan kaldı öyle. şimdi yeni yeni açıyor, 3 tane çiçek açtı, diğer tomurcuklar da sırada bekliyor.

ama, asıl dert ettiğim bir nokta var; bu sitede gördüğüm orkidelerin yaprakları bebek cildi gibi capcanlı, ancak bendeki orkidemin yaprakları bir saat boyunca eldivensiz bulaşık yıkamış parmaklara benziyorlar. onları nasıl düzeltebilirim?

bertunum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 11:39   #418
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
üstteki orkideyi daha büyük bir saksıya almak gerekir mi?

bertunum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2011, 16:29   #419
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aygün Mesajı Göster
Köklerinin yapraklarına yakın kısımları kuruyan, arkadan da yapraklarından ikisi sararıp düşen orkidemin köklerini budamak zorunda kaldım. Şimdi aynı saksıya yerleştirdim ve köklenir umuduyla bekliyorum.

Bitki yeniden köklenir mi yoksa ne yapabilirim?
Teşekkürler...

Vallahi de başardım

Sadece hiç bir şey olmamış gibi davrandım.
Yine haftada bir suda bekletip süzdüm. Yerini değiştirmedim.

Aslında o da benim gibi davrandı. Ne yapraklarına bir şey oldu ne de rengine.
Sanki "hadi affettim, ama bir daha olmasın" der gibi...

Bugün bir de ne göreyim; dibinden minik bir KÖK ÇIKARMIŞ

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 09:46   #420
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
İşte buna çok sevindim.
Zaten orkideler çok fazla özen istemeyen bitkiler, bazen fazla özenden ölüyorlar .Demek ki durumu toparladı, bir kaç kök daha çıkarsın resmini de görmek isteriz.

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024