agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orkide Türleri (http://www.agaclar.net/forum/orkide-turleri/)
-   -   Orkide (Phalaenopsis) yapraklarındaki sorunlar (http://www.agaclar.net/forum/orkide-turleri/19386.htm)

Hati Sade 06-08-2015 09:58

Herkese selam,
Ben yeni üyeyim. Üye olmamdaki en büyük sebep sitedeki orkide konusundaki paylaşımlar.
Benimde çook sevdiğim ama durumu gitgide kötüye giden bir orkidem var
İlk alındığında çok sağlıklı ve birsürü çiçeği olan büyük bir orkideydi, uzun bir süre ( 1,5 ay kadar çiçekleri açık kaldı.Hatta küçük bir yaprakta açtı. Daha sonra ilk çiçekler dökülmeye başladı. Bunun normal olabileceğini düşünüyordum. Sonrasında yaprakları sararmaya başladı ve durumu git gide kötüye gidiyor. Birkaç gündür dallarında da sararma var.
Bakım anlamında sitede okuduğum bilgilere göre sulama yapıyorum. Haftada bir suluyorum. Direk güneş almayan bir yerde.

Bu konuda ne yapmalıyım. Lütfen yardımcı olun çiçeği kaybetmek istemiyorum

melis inanc 06-08-2015 11:12

buradanda cvp vereyim orkidenizi aydınlık yere koyun

nrcn_ 18-08-2015 13:39

Orkideme neler oluyor ???

3 Eklenti(ler)
Merhabalar ,
Sizlerden yardım talep ediyorum . Orkidem yapraklarını dökmeye başladı ama aynı anda dalı da kurumaya başladı. Ben de internetten bulduğum bilgilerden acemilik yapıp kökünden itibaren 4. boğumdan 3-4 cm yukarısından dalını kestim . Ancak sararak köke doğru ilerliyor gibi geliyor :( Yapraklarında yumuşama ve buruşmalar meydana geldi . Kökünde mi problem var onu da anlamıyorum. Haftada 1 gün suluyorum . Ofiste bakıyorum o nedenle sürekli klima açık sebep olmuş olabilir mi acaba ? Bir de benim saksım şeffaf plastik ancak onu porselen bir saksıya koyuyordum devrilmemesi için ancak köklerin güneş ışığı alması gerekiyormuş. Neye yoracağımı şaşırdım , yardımcı olmanızı rica ediyorum :(:(:( Son olarak orkidemin türü Phalaenopsis yazmayı unutmuşum.

ODD 26-02-2016 00:29

Temmuz ayinda acan orkidem cok sulamadan dolayi çürüdü fromdan arastirdim ve tum kokleri siteril bir makasla kestim sadece iki yaprak kaldi butun uraslarima rahmen yeniden cicek acti ama sedece bir cicek ve birde yeni yaprak verdi fakat yaprak buyumur yanlislik yeni verdi filizde kirildi suan gelisme gostermiyor nedeni ne olabir

YasminMeric 03-04-2016 13:11

1 Eklenti(ler)
Herkese merhabalar orkidemin birtanesinin yaprakları uzun zamandır yarılmış olarak büyümeye devam ediyordu çıkan yeni yaptaklarda bir süre sonra yarılıyordu.Yavaş yavaş diğer orkidelrriminde yaprakları yarılmaya başladı sebebi nedir acaba bilen varsa lütfen yardımcı olsun çok üzülüyorum.

YasminMeric 03-04-2016 13:14

1 Eklenti(ler)
...

YasminMeric 03-04-2016 13:15

1 Eklenti(ler)
.Diğer orkidemin de yaprağı yarılmaya başladı

Doku_Kültürcü 03-04-2016 16:37

İnternette baktım, bitki susuz kalıp birden su verilince hücrelerin genişlemesi sonucu bu yırtılmaların olduğu anlatılıyor. Düzenli aralıklarla sulamalısınız ve bunu bitkinin yapraklarında susuzluk belirtisi ortaya çıkmadan önce yapmalısınız.

sar-dunya 03-04-2016 17:46

Büyük yapraklarla yarılma problemi daha sık yaşanabiliyor, öte yandan estetik sıkıntı dışında çok problem olmayacaktır; bitkinin iletim damarlarına paralel bir yarılma yaprağa su ve besin iletimini engellemeyecektir.

YasminMeric 03-04-2016 18:48

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sar-dunya (Mesaj 1451549)
Büyük yapraklarla yarılma problemi daha sık yaşanabiliyor, öte yandan estetik sıkıntı dışında çok problem olmayacaktır; bitkinin iletim damarlarına paralel bir yarılma yaprağa su ve besin iletimini engellemeyecektir.

Anladim cok tesekkur ederim aslinda sulamayi duzenli yapmaya calisiyorum gayet guzel acti orkidem ama demekki olabiliyor boyle seyler hepsinde olmasi acaba hastalik mi var seklinde dusunmeme sebep oldu yani 13 tane orkideden 3 tanesinde var sadece

YasminMeric 03-04-2016 18:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü (Mesaj 1451536)
İnternette baktım, bitki susuz kalıp birden su verilince hücrelerin genişlemesi sonucu bu yırtılmaların olduğu anlatılıyor. Düzenli aralıklarla sulamalısınız ve bunu bitkinin yapraklarında susuzluk belirtisi ortaya çıkmadan önce yapmalısınız.

Cok tesekkur ederim daha dikkatli olmaya calisayim ben internette fazla bilgiye ulasamadim

Farukk 09-04-2016 12:49

1 Eklenti(ler)
orkidem bu halde ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz

Farukk 09-04-2016 12:54

1 Eklenti(ler)
Bitanesi de çiçek açmış bir halde ikisinin bakımı hakkında da hiç bir şey yapmadım aslında ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Farukk 11-04-2016 14:03

Orkıdelerım için yardım edecek kımse yok muuuuu:(

Selçuk Boz 12-04-2016 22:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Farukk (Mesaj 1453284)
Orkıdelerım için yardım edecek kımse yok muuuuu:(

Orkideleriniz gayet sağlıklı görünüyor. Orkidelerinizi kaybetmek istemiyorsanız, forumdaki orkidelerle ilgili tüm mesajları biran önce okumanız gerekiyor.

Aslında, başta rahmetli praecox olmak üzere birçok kişi, siz daha foruma üye olmadan önce, size yardım etmiş durumdalar. Yeter ki onların yazdıklarını bir okuyun.

YasminMeric 16-04-2016 16:38

1 Eklenti(ler)
Herkese merhaba,
Orkidem bahar ayıyla birlikte yeni yaprak çıkarmaya başladı ancak çıkarken daha çürüdü sanki donmuş gibi bir görüntüsü var neden olmuş olabilir hiç anlamadım.Benzer sorun yaşayan varsa yardımcı olabilir mi?

YasminMeric 13-05-2016 08:29

1 Eklenti(ler)
Merhabalar acaba orkidelerimde oluşan bu siyahlıkların sebebi nedir bilenler varsa rica etsem yardımcı olabilirlermi?
Teşekkürler

Doku_Kültürcü 13-05-2016 09:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YasminMeric (Mesaj 1461145)
Merhabalar acaba orkidelerimde oluşan bu siyahlıkların sebebi nedir bilenler varsa rica etsem yardımcı olabilirlermi?
Teşekkürler

İki nedeni olabilir,
1. Mekanik olarak ezilme.
2. Soğuk su damlaması sonucu yaprak mezofil hücrelerinin ölmesi nedeniyle çökme.

Bitkinize oda sıcaklığından daha soğuk su vermeyin. Bitkiyi taşırken bakım yaparken dikkatli olun elinizden kayıp düşmesin.

lusoari 15-05-2016 20:36

Sevgili Adalet Yağcı, hatırladığım kadarıyla sizin Sarah gold unuz vardı acaba onun çiçek boyutu hakkında bilgi verebilirmisiniz? Çiçek boyutu nedir, mini mi, midi mi, büyük mü bu türü hangi sınıfta sınıflandırmak doğrudur, kokulu bir phalaenopsis türü müdür, kısacası bu türe ait bilgilerinizi merak ediyorum. :)

Sunlight 30-10-2017 14:51

Orkideyi alalı 1 ay kadar oldu.Çiçeklerimin biri şeffaflaştı cansız bir şekilde düştü tomurcuklarımın 2 tanesi de düştü.Geriye 4 çiçek kaldı.Bu yeşil benekler o kalan çiçeklerin birinde oluşmaya başladı. Çoğalıp yayılıyor gibi geliyor ama en çok bu çiçekte var. Sizce bu nedir,neden oluyor? Acaba kökleri ile mi alakalı yapraklarında da epey hasar oluştu.
https://i.hizliresim.com/QpVjQv.jpg

Sunlight 30-10-2017 15:03

resmin büyüklüğü için üzgünüm bir türlü ayarlayamıyorum :'(

Aysl 27-12-2017 10:03

Orkiden üzerinde sarı beyaz bişeyler oluştu

2 Eklenti(ler)
Orkidemin yapraklarının üzerinde sarı beyaz toz gibi bişeyler var forumda aradım fakat benzer bir şikayetle hiç karşılaşmadım. Diğer orkidemdede oldu onun yapraklarını kesmek zorunda kaldım. Sarardı ve cansızlaştığı için. Şimdi diğerine sıçramış hemde yeni filizde🤦🏻♀ Nasıl kurtarabiliriz acaba?

Doku_Kültürcü 27-12-2017 16:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Aysl (Mesaj 1526435)
Orkidemin yapraklarının üzerinde sarı beyaz toz gibi bişeyler var forumda aradım fakat benzer bir şikayetle hiç karşılaşmadım. Diğer orkidemdede oldu onun yapraklarını kesmek zorunda kaldım. Sarardı ve cansızlaştığı için. Şimdi diğerine sıçramış hemde yeni filizde🤦🏻♀ Nasıl kurtarabiliriz acaba?

Rogor adında bir tarım ilacı var. Sistemik bir ilaçtır (bitki bünyesinde taşınır). 1 litre suya 0,7 - 1 ml. Rogor ilave edip bitkinin yapraklarına püskürtün. Dozlamayı, eczaneden alacağınız 2-5ml'lik enjektörle yapabilirsiniz. Uygulamayı rüzgarsız bir alanda yapmanız önerilir.

ezgi0411 21-03-2018 20:35

3 Eklenti(ler)
Merhaba.Malesef orkidemin başına gelmeyen kalmadı. Orkidemin kökleri çürümüş, 1 hafta önce onları temizleyip tekrar saksıya yerleştirdim. Sonrasında yapraklar zaten kendini saldı. Şimdi de yapraklarında beyaz noktacıklar oluştu sanırım güneşten yandı. Ne yapabilirim bilmiyorum. Bir de orkidem gövdesinden yavru verdi fakat kendi ayrı kökü yok. Müdahale etmemem mi gerekiyor acaba. Yardım ederseniz sevinirim.

ezgi0411 21-03-2018 20:36

Sağlıklı kök yok gibi bir şey. Köklenmesi için ne yapmalıyım

Charlaux 21-03-2018 21:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ezgi0411 (Mesaj 1534669)
Merhaba.Malesef orkidemin başına gelmeyen kalmadı. Orkidemin kökleri çürümüş, 1 hafta önce onları temizleyip tekrar saksıya yerleştirdim. Sonrasında yapraklar zaten kendini saldı. Şimdi de yapraklarında beyaz noktacıklar oluştu sanırım güneşten yandı. Ne yapabilirim bilmiyorum. Bir de orkidem gövdesinden yavru verdi fakat kendi ayrı kökü yok. Müdahale etmemem mi gerekiyor acaba. Yardım ederseniz sevinirim.

Sn.ezgi0411,
Aslinda cozumu bulmussunuz ancak ben yine de cevabini vereyim. Orkideniz gunesten yanmis evet cozumu nedir aydinlik ancak direkt gunes isigi almayan bir noktaya koymaktir. Beyaz noktalar da kurumaya basladiginin bir isareti. Boyle bir durumda varsa buhar makinesi yoksa orkidenin bulundugu odaya (ancak ustune degil) spreyle su sikmayi seviyorum.Bu sayede odadaki nem yukselecektir. Ilaveten 2 litreye 1 yemek kasigi kadar oksijenli su koyarak 10 gunde bir suyunu verin. Bulundugu odada cami vasistas konumuna getirerek odanin havalanmasini saglayin. Ve kendinizinde dedigi gibi mudahele etmeyin, unutun. Fazla sularsaniz, durumu daha kotuye giderse yerini degistirirseniz olumunu hizlandirirsiniz. Hasta yahut zayiflamis bir orkidede kimse size yuzde yuz yasayacaginin garantisini veremez hatta ben yuzde 50/30 yasama ihtimali beklentisinde olmanizi tavsiye ederim. Yine de dediklerimden fazla birsey yapabilme sansiniz maalesef pek yok.

Sevgiler

ezgi0411 22-03-2018 07:15

Teşekkürler ��

Anubis52 26-03-2018 13:12

Orkidem büyümüyor

5 Eklenti(ler)
Merhabalar henüz cok yeniyim burda. Yaklaşık 6 ay önce aldım orkidemi ve bir ay sonra çiçeklerini döktü hep. Büyüyen bir yapidaydi ancak daha sonra o büyümesi durdu, tek bi yöne dogru eğildi ve solmaya basladi ucu. Bende bi tanıdığımın tavsiyesi ile budadim. Reiki yöntemiyle dal cikartmayi başardım. Ancak uzun zamandir onlarda büyümüyor. Birkaç haftadır da yapraklari karardı. Nasil kurtarip büyümesini dallanip çiçek vermesini saglayabilirim. Köklerini kontrol ettim bir sorun yok gibi.

ftmylmz 25-06-2019 08:57

Merhaba. Orkidemle ilgili bir sorum olucaktı. Sanırım yaprakları hastalandı ek kısmına fotoğrafları koyacağım nasıl iyileştirebilirim? 2017 de bana geldi yapraklarını döktü yaprakları ve kökü sağlam olduğundan baktım ve bu sene çok güzel çiçek açtı fakat şimdide yaprakları hastalandı. Ve yaprağındaki sarı alan giderek büyüyor kök kısmına ulaşınca tehlikeli olur diye düşünüyorum düzelmesi için neler yapabilirim?

https://i.hizliresim.com/M1y5m9.jpg

https://i.hizliresim.com/Ydl2mE.jpg

https://i.hizliresim.com/lQy2mg.jpg

orkideaşkına 02-07-2019 00:22

Öncelikle Merhaba bu forumda yeniyim. orkidelerimin ölümünü bir turlu engel olamıyorum ne yaparsam yapaym sebebini anlayamadm. 2 haftada bir suluyordum daha sonra haftada bir e düşürdüm fakat yine bi değişim göremedim ilk aldgdma toprağının icine yosun koymustum cok guzel yaprak çıkarmışlar di fakat sonrasında cok kör sinek olmaya basladi yosunlardan dolayi bende dayanamayp yosunlari attm ve yeni topraga diktim bu seferde toprak cok gecirgen oldugu icin sanirim su tutmuyor gibi geldi. smdide topraklarinin icine yosun koymak istiyorum ama ölmelerinden korkuyorum. yosunlari çıkartırken farkettmki köklerde sünger unutmuşum( bu arada yapraklardaki damarlarn çıkıp burusmasi yosunlar varken olmuştu daha snra da devam etti) onu attm çürüyen kökleri kesip tekrar diktim. evim doğu bati cepheli ve perde arkasndan güneş alıyorlar. yardm lütfen ne yapsam bilemiyorum 😐

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024