agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni71Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-10-2020, 01:54   #181
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
Çok teşekkürler ve aslında güneşe direkt gelmiyordu aydınlıktı ama dediğiniz gibi nemlendirme yapamadım sanırım Bu sefer teyzeme mi versem diye düşünüyorum onun evi sizin dediğinizle birebir tutuyor tek sıkıntı nem sanırım onun için şöyle bir fikrim var olur mu solunum yolu rahatsızlığından dolayı önceden aldığımız bir soğuk nem yapıcı gibi birşey di tam hatırlayamıyorum ismini ama öyle bir şeyler işte acaba işe yarar mı

Şimdiden teşekkürler
Yukarıda anlattığım gibi, plastik bir kutu alıp soğuk buhar üreteci makine çıkışını kalın bir hortumla bu kutuya bağlarsanız sorun kalmaz. Tabii bir de mekanik zamanlayıcıyı makinaya bağlamalısınız ki sürekli nem vermesin. Küçük bir hatırlatma daha yapayım, soğuk buhar üreteci, dışardan hava çektiği için üzerinde bulunduğu zeminin çok temiz olması gerekiyor.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2020, 21:10   #182
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2019
Vanilyalarımın son durumu.biri yaprağının dibinden bişey çıkarmaya başladı ötekiler bu kadar sağlıklı durmuyo ama hepsi hayatta.toparlayacaklarına inanıyorum yeşil varsa umut var.
Notnay e postası gelmediği için özel mesaj atamıyorum,doku_kültürcü çok geçmiş olsun deprem için..

Eklenen Resimler

Kalkuluskaktus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2020, 15:34   #183
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kalkuluskaktus Mesajı Göster
Vanilyalarımın son durumu.biri yaprağının dibinden bişey çıkarmaya başladı ötekiler bu kadar sağlıklı durmuyo ama hepsi hayatta.toparlayacaklarına inanıyorum yeşil varsa umut var.
Notnay e postası gelmediği için özel mesaj atamıyorum,doku_kültürcü çok geçmiş olsun deprem için..
Teşekkür ederim. Deprem gerçekten kötü salladı. Evin zemini sağlam olduğu için bir sorun oluşturmadı bizde.
Saksıya fazla su vermişsiniz gibi duruyor. Resimdeki bitki, sürgün vermiş, bu güzel haber.

Güle güle büyütün....

Kolay gelsin....

Eski 19-01-2021, 15:19   #184
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2020
Merhabalar arkadaşlar bu vanilya firesini nerden bulabiliriz acaba türkiye sınırları içerisinde nerelerden alabilirim?

Keanacur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2021, 17:59   #185
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2021
annem birkaç yıl önce buna sahipti. Bilmiyorum, koku güzeldi ama tam olarak pastane için satın alabileceğin bir vanillay kadar değil ... belki kendime de bir tane alırdım, ama benim için oldukça seçici bir bitki, eğer nasıl ilgileneceğimizi düşünüyorsak onun.

esma_avme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2021, 22:34   #186
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2020
Sayın Doku_Kültürcü sayesinde edindiğim vanilya fidelerini farklı ortamlara dağıtıp riski bölmeye çalışmıştım. Bazıları fazla nemli geldi ve bir kaçını kaybettim. Şu an torf perlit karışımı ve canlı sphagnum yosununda büyüyen fideler var ancak gelişim yok yavaş. Biraz ek besine ihtiyaçları var gibi, gübreleme çekindim şu ana kadar ama artık çok seyreltilmiş dozlarla hafiften başlayacağım. Gelişmeleri paylaşacağım.

kribification Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2021, 23:58   #187
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kribification Mesajı Göster
Sayın Doku_Kültürcü sayesinde edindiğim vanilya fidelerini farklı ortamlara dağıtıp riski bölmeye çalışmıştım. Bazıları fazla nemli geldi ve bir kaçını kaybettim. Şu an torf perlit karışımı ve canlı sphagnum yosununda büyüyen fideler var ancak gelişim yok yavaş. Biraz ek besine ihtiyaçları var gibi, gübreleme çekindim şu ana kadar ama artık çok seyreltilmiş dozlarla hafiften başlayacağım. Gelişmeleri paylaşacağım.
Gübreleyin, başka türlü büyütemezsiniz. Vilmorin firmasının orkideler için ürettiği sıvı gübre var. Bu gübreden etiketinde önerilen kadar suyla seyreltip saksıya uygulayın. Ayda bir defa gübreleme yapın. Her gübreleme öncesinde saksı harcı içerisinden 1-2litre memba suyu geçirip bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın. Hemen sonrasında hazırlamış olduğunuz gübre çözeltisini saksıya uygulayın. Yazın 2 günde bir defa, kışın 4-5 günde bir defa memba suyu ile sulayın.

Kolay gelsin....

Eski 23-04-2021, 07:44   #188
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Vanilya bitkisini hep yetiştirmek istemiştim halihazırda bir nepenthes seram da var sıcaklığı ve nem oranı da tropikal iklimi aratmayacak kadar. Sorum şu olacaktı ; Bu bitkiden elinde fazladan olan varsa çiçekli erişkin formda satabilir mi ?

Saygılar

uygarb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2021, 00:05   #189
Ağaç Dostu

Sayın Bitkiciik, vanilya...

Sayın Bitkiciik,
Özelden yazdığınız mesaja yanıt gönderemiyorum, sistem posta kutunuzun tamamen dolu olduğunu bildiriyor. Size buradan yanıt vereyim:
Bir kaç sene önce Fransa'nın Reunion adasından Vanilya çeliği getirtmiştim. 90-100Eur civarında bir ücrete mal olmuştu. Bu çelikler aşırı derecede enfeksiyon taşıyordu. Bir kısmını parçalara ayırıp diktim, sistemik bir fungisit uyguladım. Diğer bir kısmını da dezenfekte edip steril doku kültürü ortamına ektim. Sistemik fungisit uyguladıklarım köklendi ama onlarda diğerleri gibi gelişen küf enfeksiyonu neticesinde öldü. Sistemik bir fungisit deneyebilirsiniz. Mesela Koruma Tarımın ürettiği Komore 300EC. Bu üründen bir enjektör vasıtasıyla 0.6ml çekip 1 litre su içerisine karıştırın. Çelikleri bu süspansiyon karışıma daldırıp çıkartın. Bir gazete kağıdının üzerinde üzeri kuruyuncaya kadar bekleyin. Sonra tekrar daldırın. Tekrar bekleyin ve ıslak perlit içerisine dikin. Üzerine plastik bir bardak çevirin ve bardağın tabanında kurşun kalem kalınlığında bir delik olsun. Perliti zaman zaman ıslatın. 20 gün sonra bitkide gelişme varsa, ikinci bir uygulama daha yapın. Kolay gelsin.

Eski 11-08-2021, 14:44   #190
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2021
Ticari anlamda güneyde falan üretimi mevcut mu, çok pahalı, meyvesini daha hesaplı temin edilebilecek satış yeri bilen var mı?

Sarmaşık Ağaç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2021, 17:14   #191
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2021
Çok pahalı, akdeniz havzasında yetişir bence bu.

Bu ne şimdi? Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2021, 20:05   #192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2021
Zaten var, hesaplı bulabileceğiniz yerler çok.

Akçay Balıkesir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2021, 20:39   #193
Yeni Üye

Mia-Mira's Avatar

Giriş Tarihi: 27-08-2021
İlgili herkesi tebrik ederim, çok zor bir iş başarıyorsunuz. Uzun zamandır orkide türleri ile alakalıyım ve nasıl bir emek olduğunu biliyorum. Bir süredir dışarıdan takip ediyordum hevesiniz ve çabanız beni buraya çekti. Umarım ben de Vanilla planifolia edinebilirim ve başarılı olurum. Evimin bir köşesini de ona ayırmak istiyorum. Bence orkide türlerinin hepsi bu çabayı hak ediyor.

Mia-Mira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2021, 13:58   #194
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-03-2020
Bu bitki orkide toprağında mı yoksa torf bahçe toprağı gibi topraktamı yetişir toprak bildiğimiz orkide gibi kökünü çürütmez mi

fatmanur yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2021, 13:02   #195
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatmanur yılmaz Mesajı Göster
Bu bitki orkide toprağında mı yoksa torf bahçe toprağı gibi topraktamı yetişir toprak bildiğimiz orkide gibi kökünü çürütmez mi
%50 perlit + %50vermikulit karışımı ya da perlit + aktif kömür içerisinde oldukça güzel gelişiyor.

Eski 05-09-2021, 19:47   #196
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-03-2020
Teşekkür ederim cevabınız için

fatmanur yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2021, 19:04   #197
Ağaç Dostu

bluemercan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
%50 perlit + %50vermikulit karışımı ya da perlit + aktif kömür içerisinde oldukça güzel gelişiyor.
Merhabalar. Vanilya çeliği nasıl temin edebilirim acaba ? Ben de izmir Karşıyakada oturuyorum.

bluemercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2021, 20:27   #198
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bluemercan Mesajı Göster
Merhabalar. Vanilya çeliği nasıl temin edebilirim acaba ? Ben de izmir Karşıyakada oturuyorum.
2022 yılı eylül-ekim gibi hatırlatırsanız size vanilya fidesi göndermeye çalışırım.

cANANcANAN beğendi.
Eski 12-01-2022, 15:45   #199
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-10-2020
Buradaki bilgiler çok faydalı oldu. Eylül ekim gibi bende denemek istiyorum

umityesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2022, 09:04   #200
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2022
Buradaki bilgilerden memnunum ve vanilya fidesi almayı umuyorum, nem konusunda hile yapan küçük bir seram var. Fidan alabilir miyim, çiçek aşığı? Fidan ve nakliye ücretini de ödeyebilirim efendim.

Sofolo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2022, 16:03   #201
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sofolo Mesajı Göster
Buradaki bilgilerden memnunum ve vanilya fidesi almayı umuyorum, nem konusunda hile yapan küçük bir seram var. Fidan alabilir miyim, çiçek aşığı? Fidan ve nakliye ücretini de ödeyebilirim efendim.
Maliyetinden dolayı çok sınırlı bir üretimim var. O nedenle fide temin edemiyorum. Ancak, instagram üzerinden orkide türleri satışı yapan kişiler var bunlardan dış koşullara alıştırılmış, pişkinleşmiş fide temin edebilirsiniz. Instagram kullanıcısı evdeki_sera alacalı vanilya fidesi satıyor. Fidenin görüntüsü: https://www.instagram.com/p/Cftonq1ASFf/

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen Doku_Kültürcü : 12-07-2022 saat 16:04 Neden: Ekleme...
Eski 13-03-2024, 16:45   #202
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-05-2023
Bu orkidenin çelik ile üretildiğini biliyorum, bazı bitkilerin çeliklerini köklendirirken İBA hormonunu kullanıyorum eğer bir çelik bulabilirsen İBA köklenmesine yardım eder mi? Yoksa sadece sphagnum moss da mı köklendirmek gerekli? Çelik bulma şansım var mı?

almuud Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2024, 14:36   #203
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almuud Mesajı Göster
Bu orkidenin çelik ile üretildiğini biliyorum, bazı bitkilerin çeliklerini köklendirirken İBA hormonunu kullanıyorum eğer bir çelik bulabilirsen İBA köklenmesine yardım eder mi? Yoksa sadece sphagnum moss da mı köklendirmek gerekli? Çelik bulma şansım var mı?
İBA (indol butirik asit) köklendirir.

Diğer üyelere vanilya fidelerini ben göndermiştim. Doku kültürü maliyeti çok arttı, bu nedenle bundan sonra üretmiyorum. Elimdeki steril Vanilya kültürünü akvaryum bitkisi üreticisi AKVARED firmasına hibe ettim (yaklaşık bir sene oluyor). Firmanın doku kültürü laboratuvarı var. Vanilyayı çoğaltmışlarsa, onlarla bağlantıya geçip satın alabilirsiniz.

info@akvared.net

https://www.akvared.net/

almuud beğendi.
Eski 15-03-2024, 17:16   #204
Ağaçsever

Akvared ile iletişime geçtim söylediklerine göre küf oluşumu nedeninden dolayı kültürleri kurtaramamışlar. Ama bir vanilya çeliği bulmayı başardım. Kısa bir çelik bulabildim yaklaşık 15-20 cm. Risk almamak için İBA kullanmadım saf sphagnum yosununa dikili. Köklenmesini desteklemek için başka yapabileceğim ne var?

Maalesef foruma fotoğraf yükleyemiyorum (genel bir sorun mu? Yoksa benimle ilgili mi?)

tropikalist beğendi.
Eski 15-03-2024, 22:24   #205
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almuud Mesajı Göster
Akvared ile iletişime geçtim söylediklerine göre küf oluşumu nedeninden dolayı kültürleri kurtaramamışlar. Ama bir vanilya çeliği bulmayı başardım. Kısa bir çelik bulabildim yaklaşık 15-20 cm. Risk almamak için İBA kullanmadım saf sphagnum yosununa dikili. Köklenmesini desteklemek için başka yapabileceğim ne var?

Maalesef foruma fotoğraf yükleyemiyorum (genel bir sorun mu? Yoksa benimle ilgili mi?)
Sn almuud. Çeliği nereden edindiğinizi öğrenebilir miyim ?

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2024, 17:31   #206
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
Sn almuud. Çeliği nereden edindiğinizi öğrenebilir miyim ?
İnstagram da bir kişinin paylaşımını gördüm, bir adet çelik vardı fiyatını sordum biraz tuzlu ama değeceğini düşünüp satın aldım.

Eski 17-03-2024, 18:54   #207
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Hiç bir şeye gerek yok, normal ormandaki Kaya veya ağaçlardaki yosunda, hatta Hindistan cevizi yorganda kolay kökleniyor ama meyve vermiyor. Bende 10 yıldır bir tane var, 3-4 mt. Çiçek açmadı.. Anamur’da bile nem yetersiz geliyor. Isıtmalı seralarda olur mu bilmiyorum..
Çok istiyorsanız 1 köklü Çelik göndereyim

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2024, 21:59   #208
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Tanıyormusunuz buraya yazarmısınız

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2024, 07:09   #209
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Sayın agozce sanırım upuzuuuun bir aradan sonra geri geldiniz. Hoşgeldiniz diyeyim ben bu foruma üye olduğumdan beri ilk mesaj atışınızı görüyorum. Bu 5. Senem öyle düşünelim. Köklü vanilya çeliğinden benim de alabilme ihtimalim var mı acaba ? Yani bu bitkiyi ben de çok istiyorum senelerdir de hayalini kuruyorum yetiştirmeyi en çok istediğim bitkilerden biri eğer yollarsanız çok sevinirim .siz öyle yazınca gözlerim parladı resmen Cevaplarınızı büyük bir heyecanla bekliyorum. İyi günler dilerim

Düzenleyen tropikalist : 19-03-2024 saat 17:16
tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024