agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 1 Gönderen skaraca
  • 1 Gönderen skaraca
  • 1 Gönderen Nurnsvn
  • 1 Gönderen Nurnsvn
  • 2 Gönderen begümhan
  • 1 Gönderen begümhan
  • 1 Gönderen Mahmut Tebir
  • 3 Gönderen nanemolla
  • 1 Gönderen Mahmut Tebir

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-05-2013, 12:41   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2013
minyatür orkide

Merhabalar, birkaç gün evvel bir minyatür orkide aldım. alırken seramik saksısının içinde yarıya kadar su vardı, çiçekçi de sürekli suyun içinde bırakmamı, ayda bir de gübreleme yapmamı önerdi.

Fakat ben büyük boy orkidelerimi köklerinin çürümesinden çekindiğim için suları bittikçe sulamayı tercih ediyordum. Forumlarda da minyatürler için "suyun içinde tutmak" ve "bittikçe sulamak" gibi çelişkili ifadelerle karşılaştım.

Minyatür orkidenin sulama ve gübrelenmesiyle ilgili siz ne önerirsiniz?

Çok teşekkürler,
yesim

YesimKeskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2013, 17:33   #2
Yeni Üye

orkn's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2013
Sayın YesimKeskin merhaba,

Benim aldığım minyatür orkideler sphagnum yosununa sarılarak saksıya yerleştirilmişlerdi. Sphagnum yosunu zaten nem tutma özelliği olan bir saksı harcı. Büyük ihtimalle sizinkilerde sphagnuma sarılı. Bence su içinde bekletmenin bir mantığı yok. Zaten kökleri yeterince nemli bir ortamda kalmış oluyor. Bence diğer orkidelerinize baktığınız gibi minyatür orkidenize bakabilirsiniz.

orkn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2013, 14:19   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-09-2013
Merhaba ben gerek forumda gerekse orkide dünyasında yeniyim.minyatür bir orkidem var.saksını değiştirdim yaklaşık 5 ay oldu. haftada bir kez suluyorum ve sıvı orkide besini kullanıyorum. sağlıklı bir kök çıkardı. ama sonra o kök kurudu ve yapraklar da sararmaya başladı. neyi yanlış yapıyorum? orkidemi kurtarmam için bana yardım edebilir misiniz

Eklenen Resimler

Bahar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2013, 15:47   #4
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
merhaba,
aldıgınızda da bu saksı mı vardı bilemiyorum ama umarım altında delik vardır.. ??
içinde hiç kök görünmüyor gibi, sanki kökler yokolmuş gibi.. Tavsiyem orkidenizi çıkarıp köklerini inceleyin, gerekiyorsa çürük temizliği yapın ve köklerin durumunu burada paylaştıktan sonra bence yeniden dikin. Bu arada saksı içeriği konusunda da burada ayrıntılı bahsedilmiş ama sizin saksı içeriğiniz nasıl bilemiyorum??

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2013, 08:52   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SEABERT74 Mesajı Göster
merhaba,
aldıgınızda da bu saksı mı vardı bilemiyorum ama umarım altında delik vardır.. ??
içinde hiç kök görünmüyor gibi, sanki kökler yokolmuş gibi.. Tavsiyem orkidenizi çıkarıp köklerini inceleyin, gerekiyorsa çürük temizliği yapın ve köklerin durumunu burada paylaştıktan sonra bence yeniden dikin. Bu arada saksı içeriği konusunda da burada ayrıntılı bahsedilmiş ama sizin saksı içeriğiniz nasıl bilemiyorum??
Aldığımda çok küçük bi saksısı vardı.forumdan saksı değiştirme kurallarını okuyarak saksısını değiştirdim. saksının altında delik var yetinmeyip yanlardan da deldim kökleri çok az küçük bi bitki. saksı değişimi sonrası kök çıkardı gayet sağlıklıydı ama o kök kurudu ve bu hale geldi çiçeğim saksı harcını koçtaşda satılan orkide topraklarından aldım.sanırım torflu olandandı. tavsiyenize uyup köklerini kontrol edicem ve uygun bi toprak oluşturmaya çalışıcam. ilginiz ve yardımınız için teşekkür ederim.inşallah kurtarabilirim çiçeğimi.

Bahar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2013, 14:24   #6
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Bakın site sakinlerinden birinin mesajını ekliyorum aşagıya, umarım yardımcı olur size;

Phalaenopsis
tekzen merter şubesindekinde orkide toprağında torf malesef var aynından bauhausta satıyor anadolu marka . cevahir koçtaşta çiçek coşturan orkide toprağı var onda torf yok. açık vardı baktım aldım

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2014, 00:14   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2014
Acemiye Tavsiye Lütfen

Merhaba,
resimdeki mini orkideyi bugün aldım. Çiçekleri var ama açmamış tomurcukları da var. Kökleri iyi görünüyor. Yalnız büyük orkideler gibi kabuklu karışım değil de yosun gibi bir şeyin içine ekilmiş. Bunu değiştirmeli miyim? Ayrıca saksısı plastik bardakların 1/3'ü kadar. Elimde orkide toprağı var daha büyük bir saksıya ekmeliysem bunu ne zaman yapmalıyım? Bir de fotoğraflarını eklediğim orkidemin dibinde sanki bir yavru var gibi? O aynı çiçek mi yoksa keiki denilen yavrulardan mı anlayamadım. Eğer keiki ise ne yapmalıyım? Biraz fazla sordum sanırım. Bilgisi olan yardımcı olabilirse sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

Eklenen Resimler

Gölge&Bulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2014, 14:53   #8
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gölge&Bulut Mesajı Göster
Merhaba,
resimdeki mini orkideyi bugün aldım. Çiçekleri var ama açmamış tomurcukları da var. Kökleri iyi görünüyor. Yalnız büyük orkideler gibi kabuklu karışım değil de yosun gibi bir şeyin içine ekilmiş. Bunu değiştirmeli miyim? Ayrıca saksısı plastik bardakların 1/3'ü kadar. Elimde orkide toprağı var daha büyük bir saksıya ekmeliysem bunu ne zaman yapmalıyım? Bir de fotoğraflarını eklediğim orkidemin dibinde sanki bir yavru var gibi? O aynı çiçek mi yoksa keiki denilen yavrulardan mı anlayamadım. Eğer keiki ise ne yapmalıyım? Biraz fazla sordum sanırım. Bilgisi olan yardımcı olabilirse sevinirim. Şimdiden teşekkürler..
Sayın Gölge&Bulut; bitkiniz minyatür olduğundan kökleri de ufak. Daha büyük saksıda standart orkide toprağıyla nemi köklerin yakınında muhafaza etmeniz zor olur. Biraz büyüyene kadar en uygun malzeme ve saksı bu olacaktır. Keikiyi ayırmak için de köklerin biraz gelişmesini beklemelisiniz. Yani bir süre hiçbir şey yapmanıza gerek yok, güle güle büyütün.

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2016, 16:30   #9
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Bir orkide acemisi olarak yaprakları ve çiçek sapları sararan minyatür bir phalaenopsis ile macera yaşıyorum
Köklerin durumunu fotoğraflayamamıştım ancak pek fazla kökü de kalmamıştı zaten...

Bana geldiğinde sağlıklı bir çok yaprağı vardı ve 2 adet eski çiçek sapı üzerindeydi. Geldikten bir süre sonra alttaki yapraklar ve çiçek sapları birer birer sararmaya başladı.

Başlarda yer/ortam değişikliğindendir diye düşünerek (ve orkideler konusunda çok acemi olduğumdan, dokunmaya da cesaret edemeyerek) kendiliğinden düzelmesini bekledim ama maalesef olmadı.

Bütün süreci kendi balkon sayfamda zaman zaman paylaşmıştım, o nedenle buraya link vererek ekliyorum. Belki bu sayfayı okuyan birileri için umut olur diyerek...

Sararan bir yaprağı ve çiçek sapı ile çekmiş olduğum fotoğrafı burada.

Sonra cesarete gelerek buradaki işlemleri yaptım.

Ve bu yaptıklarım işe yaramış olacak ki o zamandan beri keyfimiz yerinde
İyileşmiş halimizin fotoğrafı da burada.

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2016, 16:45   #10
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
A_NOMAD ablacım
Küçük phal'in seni bu kadar uğraştıracağını bilmiyordum ; oysaki giderken tembihledim anneciğini üzme onu mutlu et diye hayırsız phal verdiğim gübreler kökünde kalsın

eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2016, 16:51   #11
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eneskrky Mesajı Göster
A_NOMAD ablacım
Küçük phal'in seni bu kadar uğraştıracağını bilmiyordum...
Azıcık naz yapayım dedi herhalde ama benim gibi bir acemiye çattığını hesaba katamadı

Uğraştırması sayesinde bir şeyler öğrenmiş oldum, yoksa dokunmak için cesaret etmem çok daha uzun sürerdi ve neyse ki durumu toparlayabildim sanırım...

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2016, 16:55   #12
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
İyi o halde sevindim inşallah çiçeklerinide görürsünüz ablacım

eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2016, 19:06   #13
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Tek bir dalda iki ayrı çiçek

Name:  IMG_0363.jpg
Views: 15282
Size:  17.2 KB

Name:  IMG_0364.jpg
Views: 15213
Size:  26.4 KB

Name:  IMG_0365.jpg
Views: 15278
Size:  38.9 KB

İki ayrı çiçek gibi açan mini orkidem. Bir ay kadar önce alıp, sadece spagnum yosunundan oluşan harcını çam kabukları ile değiştirmiştim. Değişim sonrası bazı tomurcuklarını dökse de kalan tomurcuklardan iki tanesi bugün tam olarak açtı.

Açtı ve aynı zamanda bir sürpriz yaptı. Aynı dalda olmasına karşın çiçek yapıları itibariyle sanki iki farklı tür gibi görünüyor.

çiçeksever beğendi.

Düzenleyen skaraca : 10-03-2016 saat 19:22 Neden: ek
skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2016, 19:20   #14
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Mini orkidem

Name:  20160306_080521.jpg
Views: 15535
Size:  21.9 KB

Name:  20160306_080548.jpg
Views: 15499
Size:  21.1 KB

Yaklaşık 10 gün önce alıp spagnum yosunundan temizleyip ağaç kabuğu ile saksıladığım mini orkide. Çiçekler ve uç kısma doğru tomurcuklar vardı. Saksılama sonrası çiçeklerde bir sorun oluşmadı ancak tomurcuklar döküldü.

Fotoğraflar yan oldu, düzeltemedim!

çiçeksever beğendi.
skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2016, 17:44   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2016
minyatür orkide

bilmiyorum gören sahip olan varmı ama minyatür orkide var. Forumda 1 kez gödmüştüm yaklaşık 20 cm kadar geçen gün iki tane edindim eminönü çiçek ve hayvan pazarından çok güzeller maşallah, geçen sene yapı markete gelmiş. En kısa zamanda fotoğraflarını ekliyeceğim. Sizdd biliyormusunuz minyatür orkideyi?

lusoari beğendi.
Nurnsvn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2016, 21:40   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2015
Benimde kızım çiçekçide görünce istedi ve aldık küçük hanıma küçük orkide

Sent from my iPhone using Tapatalk

sweetnurse83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2016, 18:01   #17
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sweetnurse83 Mesajı Göster
Benimde kızım çiçekçide görünce istedi ve aldık küçük hanıma küçük orkide

Sent from my iPhone using Tapatalk
minik minik ayrı bir güzeller ben daha çok sevdim

Eski 21-04-2016, 18:42   #18
Yeni Üye

arkadaşlar minyatür orkideninde bakımı büyük orkideyle aynı aldığıınızda büyük ihtimalle spagnum yosununa sarılıdır bunda bir sakınca yok ama sulamalarda arayı açmalısınız. saksıdan kökleri çıkabilir bunda da bir sorun yok orkideler buna alışkın yani öyle olmalı küçük saksıda daha iyi çünkü kök çıkarmayı bırakıp yaprak dal ve çiçeğe adapte oluyor

begümhan beğendi.
Eski 14-05-2018, 13:15   #19
Yeni Üye

begümhan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2018
1.5 2 ay kadar önce sünger yosun gibi bir toprağa sahip olarak aldığım minyatür orkidemin aldığımdan beri 2 yaprağını kaybettim. Bir tanesi hastalıklıydı ve acemiliğime denk geldiğinden kestim. Diğeri sapsarı olmuştu o yüzden kestim. Sanırım biraz aceleci davranıyorum kesme konusunda. Bu gün o süngeri söküp orkide torfu koyacaktım ki köklerinde sararmalar olduğunu gördüm belki havasızlıktandır diye yeni toprak koymadım ama süngerin hepsini de çıkarmadım. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim.

Eklenen Resimler

begümhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2018, 14:27   #20
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi begümhan Mesajı Göster
1.5 2 ay kadar önce sünger yosun gibi bir toprağa sahip olarak aldığım minyatür orkidemin aldığımdan beri 2 yaprağını kaybettim. Bir tanesi hastalıklıydı ve acemiliğime denk geldiğinden kestim. Diğeri sapsarı olmuştu o yüzden kestim. Sanırım biraz aceleci davranıyorum kesme konusunda. Bu gün o süngeri söküp orkide torfu koyacaktım ki köklerinde sararmalar olduğunu gördüm belki havasızlıktandır diye yeni toprak koymadım ama süngerin hepsini de çıkarmadım. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim.
Köklerin ışık görmesi ve hava alması lazım orkidenin saydam bir kaba koymalısınız. Güneş ışığı almamalı. Orkidenizi ikinci bir kaba koymayın. Zaten orkideyi de öldüren bu kaplardır. Orkide havasız ve ışıksız kalıyor. Orkide kökleri sayesinde hava ve ışık alıp besine dönüştürüyor. Eğer yapabiliyorsanız orkideyi koyduğunuz kaba delikler delerek orkidenin ferahlamasını sağlayabilirsiniz.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2018, 05:10   #21
Yeni Üye

begümhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi poweralpha Mesajı Göster
Köklerin ışık görmesi ve hava alması lazım orkidenin saydam bir kaba koymalısınız. Güneş ışığı almamalı. Orkidenizi ikinci bir kaba koymayın. Zaten orkideyi de öldüren bu kaplardır. Orkide havasız ve ışıksız kalıyor. Orkide kökleri sayesinde hava ve ışık alıp besine dönüştürüyor. Eğer yapabiliyorsanız orkideyi koyduğunuz kaba delikler delerek orkidenin ferahlamasını sağlayabilirsiniz.
Cevabınız için teşekkür ederim. Normalde sadece delikli şeffaf kapta duruyor ama günde 1-2 saat camın önüne koyuyorum devrilmesin diye bu kabın içine koyuyorum çünkü yapraklar dengesiz olduğu için en ufak rüzgarda düşüyor. Bu köklerdeki sararmalar ölümün başlangıcı mıdır ?

Mahmut Tebir beğendi.
Eski 15-05-2018, 11:19   #22
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Alıntı:
Cevabınız için teşekkür ederim. Normalde sadece delikli şeffaf kapta duruyor ama günde 1-2 saat camın önüne koyuyorum devrilmesin diye bu kabın içine koyuyorum çünkü yapraklar dengesiz olduğu için en ufak rüzgarda düşüyor. Bu köklerdeki sararmalar ölümün başlangıcı mıdır ?
ışık almayan kökler o şekilde sararabilirler. ama yumuşaksa, o zaman o kök ölüme yaklaşmıştır. eğer bitkiye müdahale edilirse bitki yeni kökler çıkarır zaten.

begümhan beğendi.
Eski 15-05-2018, 12:41   #23
Yeni Üye

begümhan's Avatar

Tesekkür ederim. Umarım ölmez çiçeğim

Eski 06-06-2018, 12:57   #24
Yeni Üye

Buju's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2013
Alıntı:
Merhaba Begümhan Hanım,

mesajınızı görünce dayanamadım, cevap vermek istedim çünkü ben de ilk orkidemi aynı şekilde kaybetmiştim ve çok üzülmüştüm. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki uzman değilim, ancak işsiz olduğumdan vaktim bol ve orkideler ile ilgili bu forumdaki herşeyi okudum. Yabancı kaynaklardan da araştırma yapıyorum. Bunun sonucunda şu anda 3 adet phal.'im mutlu mesut benimle yaşıyor. Deneyimlerimi sizinle paylaşmak istedim.
Madde madde açıklamaya çalışayım;

1- Türkiye'de marketlerde satılan orkidelerin uzun süre bakımsız kalacağı varsayımına dayanarak olsa gerek, saksı içine orkidenin kök bölgesinin tam ortasına gelecek şekilde sünger bir yapı yerleştiriliyor. Bu materyal phal.lerin normal su ihtiyaçlarına oranla çok daha fazla su su tutuyor ve evde normal sulama yaptığınız orkidenizi suya boğmuş oluyor, öncelikle sararan kökler zaman içerisinde çürümeye ve ölmeye başlıyor. Bu sebeple alınan orkideler eve getirilir getirilmez bu süngerimsi yapıyı uzaklaştırmak gerekiyor.
Sizin orkidenizde de olan bu süngerimsi yapıyı çıkarmadıysanız hemen çıkarmanızı tavsiye ederim. Çünkü anladığım kadarı ile orkideniz aşırı sulamadan boğuluyor gibi...

2- Gördüğünüz o sararmalar havasızlıktan, evet, ancak bunun sebebi orkide toprağının orkideyi havasız bırakması değil. O süngerimsi yapının orkideyi suya boğmasındandır. Süngeri çıkarın ve temizleyin, çürümüş kökleri steril bir bıçak ile kesin (sararmış kökler henüz çürümemiş olabilir, çürüyen köklere dokunduğunuzda içi boş, ya da bitki ıslak ise vıcık vıcık elinizde kalacaktır. Çürümemiş kökler iki parmağınız ile dokunduğunuzda deforme olmayan köklerdir) sonrasında oksijenli su ile kesilen yerleri sterilize edin. Orkidenizi kuruması için bir süre (belki 24 saat) kağıt üstünde yan yatırararak bırakın. Kökler hava alsın, kurusun. Sonrasında orkidenizi orkide toprağına (ağaç kabuklarından oluşan herhangi bir çiçekçiden alabileceğiniz karışım, elbette onu da sterilize etmenizi tavsiye ederim, forumda nasıl yapılacağını Sayın Doku_Kültürcü defalarca açıklamış tekrar etmeyeceğim) şeffaf saksısında yerleştirin. Ben şeffaf saksıların yan taraflarına da delikler açtım, çünkü orkideler doğada ağaç gövdelerine sarılarak yaşıyor ve kökleri hem rüzgar alıyor hem de her daim nemli kalmıyor. Siz de öyle yaparsanız saksının drenajını artırır, aynı zamanda hava almasını sağlarsınız. Ayrıca şeffaf saksının üstüne lütfen asla renkli, ya da ışığı kesecek, hava akımını kesecek, nem düzeyini artıracak seramik saksılardan kullanmayın. Bu saksılar orkidenizin ölüm fermanıdır. orkideler dediğim gibi doğada kökleri açık duracak şekilde büyüyorlar, bu sebeple de şeffaf saksılar kullanıyoruz.

Bu işlemler sonrası orkidenizi ışık alan, havadar, aşırı sıcak ya da soğuk olmayan bir yere yerleştirip, yerini değiştirmeden, düzenli sulayarak bakabilirsiniz. Bir süre, orkideniz toparlayana ve sağlıklı görünene kadar bitki besini kullanmanızı tavsiye etmem.

3-Lütfen orkidenizin yapraklarını mantar enfeksiyonu veya virüs kökenli bir hastalığı olmadığı sürece kesmeyiniz. Orkideler yaşlanan veya verim alamadıkları yapraklarını kendileri bırakıyorlar ve bırakmadan önce o yapraktaki besinleri gövdelerine çekerek besin sağlıyorlar. Onun yerine eğer bitkinin üstünde çiçek dalı var ise bitkinizin o çiçeklere güç harcama yerine sağlığına kavuşmasını sağlamak adına çiçek veren dalı kesebilirsiniz.

4- Son olarak, lütfen orkidelerinizi çok gerekmedikçe, ya da işin uzmanı tarafından tavsiye edilmedikçe suya koymayınız. Sanıyorum fotoğraflardan birinde öyle bir şey gördüm.

Umarım cevabı vermekte çok geç kalmamışımdır ve umarım orkidenizi kurtarabilirsiniz.

Buju Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2018, 19:46   #25
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Name:  10192018213820.jpg
Views: 12191
Size:  42.6 KB
İşte benim minikler korom. Neredeyse hepsi ölmek üzereyken ücretsiz aldığım mini orkideler.geçen seneden beri gelişip serpildiler.Bazı kazalarda geçirip hırpalandılar ama yılmadılar.şimdi artık çiçek dalı bekliyorum. Bir tanesi sezonu başlattı darısı diğerlerinin başına.
Name:  10192018213742.jpg
Views: 12232
Size:  44.0 KB

Muda, begümhan ve nevgül beğendi.
nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2018, 22:40   #26
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Bu minyatür orkidelerin çiçekleri çiçeğin yaşı büyüdükçe büyük çiçek açar mı? Yoksa ismi gibi hep minik çiçek mi açar?
Bendekinin bayağı bir yaprağı oldu çiçek hep aynı irilikte. Gerçi cevabı vermiş gibi oldum gibi. Yine de sorayım dedim.

nanemolla beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024