agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni235Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2016, 21:14   #211
Ağaçsever

Cigdemistanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2015
Merhabalar,
Dendrobium nobile cinsi orkidemin toprağında mantar çıkmaya başladı. Acaba bu mantarlar zararlı mıdır? Geçen hafta da çıktı topraktan çekip aldım. Bu hafta tekrar çıktı. Bitki gayet sağlıklı durumda.

Cigdemistanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2016, 11:48   #212
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cigdemistanbul Mesajı Göster
Merhabalar,
Dendrobium nobile cinsi orkidemin toprağında mantar çıkmaya başladı. Acaba bu mantarlar zararlı mıdır? Geçen hafta da çıktı topraktan çekip aldım. Bu hafta tekrar çıktı. Bitki gayet sağlıklı durumda.
Mantar oluşumu,
1. Saksı harcının temiz olmadığı,
2. Saksı harcının çürümeye başladığı

anlamlarına gelir. Bir süre sonra bu mantarların miselyumlarını yemek için gelen böcekleri kendine çeker. Bu böcekler bitki hastalık etmenleri taşırlar. Saksı harcını değiştirin. Yeni harcı kullanmadan önce bir tencereye koyup haşlayın. Soğuduktan sonra kullanın. Bu işlem, yeni harçla gelmesi muhtemel zararlı (unlu bit, kabuklu bit gibi) yumurtalarını öldürür.

Kolay gelsin...

Liliteyze beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2016, 12:03   #213
Ağaçsever

Cigdemistanbul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Mantar oluşumu,
1. Saksı harcının temiz olmadığı,
2. Saksı harcının çürümeye başladığı

anlamlarına gelir. Bir süre sonra bu mantarların miselyumlarını yemek için gelen böcekleri kendine çeker. Bu böcekler bitki hastalık etmenleri taşırlar. Saksı harcını değiştirin. Yeni harcı kullanmadan önce bir tencereye koyup haşlayın. Soğuduktan sonra kullanın. Bu işlem, yeni harçla gelmesi muhtemel zararlı (unlu bit, kabuklu bit gibi) yumurtalarını öldürür.

Kolay gelsin...
Çok teşekkürler. Hemen değiştireceğim toprağını.

Eski 16-12-2016, 13:14   #214
Ağaçsever

Cigdemistanbul's Avatar

Dendrobium Nobile'ler sonunda açtı ☺

Eski 29-01-2017, 20:49   #215
Ağaçsever

şippin's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2011
Sayın Cigdemistanbul,
Renk harika. Benim beyaz açan Dendrobiumumdan, dört yapraklı bir fidem var. Beyaz dışında bir renkle takas etmek istiyorum, takas edebileceğiniz fideniz var mı? Teşekkürler.

Not: Fotoğraf yüklemeyi beceremedim.

Eklenen Resimler

şippin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2017, 20:50   #216
Ağaçsever

şippin's Avatar

Hay Allah,
Becerebilmişim.

Eski 29-01-2017, 21:01   #217
Ağaçsever

şippin's Avatar

Dendrobium

Fotoğraf yükleyebildiğimi görünce fideyi de yükleyeyim. dedim

Eklenen Resimler

Eski 14-02-2017, 20:54   #218
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2016
Merhaba lar eşimden hediye geldi bakımının orkide gibi olduğunu biliyorum fakat size sorum ağaç kütüğünün içinde ve yosun gibi şeyler var üstünde bunlardan çıkarmalı mıyım lütfen yardımcı olurmusunuz?

Eklenen Resimler

Yenimerak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2017, 18:12   #219
Yeni Üye

Liliteyze's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2016
Bana 4 gun once hediye geldi hemen cicekleri solmaya basladi bende diger orkidelerimin yanina koyup 1kere suladim. Normal cicek topragi gibi bi topragi var bu normal mi sizce?

Eklenen Resimler

Milla ve nilufers beğendi.
Liliteyze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2017, 18:20   #220
Yeni Üye

Liliteyze's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2016
Iste Buda toprağı

Eklenen Resimler

Liliteyze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2018, 14:05   #221
Yeni Üye

ummu_gul's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2012
Galeri: 1
Bende yeni aldım bakalım ne olacak

ummu_gul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2018, 13:18   #222
Yeni Üye

Buju's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Benim Dendrobium

Eklenti 585629

Rengine çarpıldım
Sayın Jezebel,

orkidenize resmen aşık oldum, gördüğümden beri başka bir şey düşünemez hale geldim biliyorum mesajınızı yazalı çok olmuş ancak sormadan edemeyeceğim, acaba halen yaşıyor mu?
Sanırım İstanbul'da yaşıyorsunuz, bu sebeple nereden aldınız demeyeceğim ancak yavruları oluyorsa talibim kendisine gözüm gibi bakacağımdan emin olabilirsiniz.

Buju Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2018, 15:49   #223
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2013
Bauhaus Bayrampaşa şubesine bol miktarda miltoniopsis, dendrobium ve çeşitli cambria türü orkideler gelmiş.

Seçim yapmak biraz zor olsa da, uzun zamandır istediğim turuncu çiçekli ve bol yavrulu bu Dendrobium Stardust Firebird türü orkideye kavuştum

Eklenen Resimler

Muda, efeege, sagenit ve 1 kişi beğendi.
yalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2018, 16:51   #224
Yeni Üye

Buju's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalper Mesajı Göster
Bauhaus Bayrampaşa şubesine bol miktarda miltoniopsis, dendrobium ve çeşitli cambria türü orkideler gelmiş.

Seçim yapmak biraz zor olsa da, uzun zamandır istediğim turuncu çiçekli ve bol yavrulu bu Dendrobium Stardust Firebird türü orkideye kavuştum
Sayın Yalper,

Gözlerime inanamıyorum! Ne kadar şanslısınız...
Üç ay kadar önce bacağımı kırıldığından henüz uzun mesafeleri yürüyemiyorum ve elimde baston mahallenin bütün çiçekçilerini dolaştım bu orkideyi bulmak umuduyla ve ne yazık ki hiç rastlamadım...
Ankara Bauhaus'ları ziyaret etmek farz oldu.
Güle güle büyütün, darısı başıma

yalper beğendi.
Buju Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2018, 13:52   #225
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2018
*** arkadaşlar siteye yeni üye oldum phalaenopsis türü 6 farklı boyda orkidem var.Diğer türklerde de (de cambria miltoniopsis dendrobium ) bakmak istiyorum tohumdan çıkarma işi oldukça zor bayburt gibi zor bir şehirde yaşıyorum bu türleri bulmak için neler yapabilirim fikri olan varmı ?

harunoztufek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2018, 17:18   #226
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi harunoztufek Mesajı Göster
*** arkadaşlar siteye yeni üye oldum phalaenopsis türü 6 farklı boyda orkidem var.Diğer türklerde de (de cambria miltoniopsis dendrobium ) bakmak istiyorum tohumdan çıkarma işi oldukça zor bayburt gibi zor bir şehirde yaşıyorum bu türleri bulmak için neler yapabilirim fikri olan varmı ?
Avustralya'da Burleigh Park Orchid Nursery adında bir üretici var: Flask List
Buradan steril flask içerisinde botanik orkide türlerine ait bitkiler getirtebiliyorsunuz. CONTACT US here! sayfasında belirtilen e-posta adresine mesaj gönderip satış fiyatı, posta masrafı.... vs hakkında bilgi alabilir, sipariş verebilirsiniz. Bahar aylarında veya sonbahar aylarında postaya verilecek şekilde alım yapmanız önerilir (diğer zamanlarda ya çok sıcaktan veya soğuktan posta sırasında donma tehlikesi var).

Eski 03-10-2018, 11:22   #227
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Avustralya'da Burleigh Park Orchid Nursery adında bir üretici var: Flask List
Buradan steril flask içerisinde botanik orkide türlerine ait bitkiler getirtebiliyorsunuz. CONTACT US here! sayfasında belirtilen e-posta adresine mesaj gönderip satış fiyatı, posta masrafı.... vs hakkında bilgi alabilir, sipariş verebilirsiniz. Bahar aylarında veya sonbahar aylarında postaya verilecek şekilde alım yapmanız önerilir (diğer zamanlarda ya çok sıcaktan veya soğuktan posta sırasında donma tehlikesi var).
aliexpres de tohum satanlardan sonuç alabilirmiyiz acaba

harunoztufek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2018, 13:41   #228
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi harunoztufek Mesajı Göster
aliexpres de tohum satanlardan sonuç alabilirmiyiz acaba
Aliexpress'ten orkide tohumu olarak satılan tohumlar orkide tohumu değil. Bu forumda Aliexpress'ten orkide tohumu diye tohum getirten üyeler vardı, dolandırıldıklarının farkına vardıklarında çok geç olmuştu. Evet, bir tohum paketi geliyor ama, çıkan tohumlar orkide tohumu değil. Orkide tohumları gerçek anlamda toz tohumlardır, ince çekilmiş kahveden daha ufaktırlar. İsrailde yapılan bir çalışmada, deniz seviyesinden 1800metre yüksekte alınan hava örneklerinde orkide tohumlarına rastlanmıştır: https://nph.onlinelibrary.wiley.com/...7.2000.00587.x
Bu bilgi makalenin 407. sayfasında yer alıyor.
Tayland da "Kumpol Panyawechmanit" adında bir orkide tohumu satıcısı var. EBay üzerinden satış yapıyor. Kendisi bilgisayar mühendisidir. Doktora tez çalışmam döneminde ve sonrasında bu satıcıdan tohum almışlığım vardır. Tohum sipariş verirken dikkat etmeniz gereken şey, tohumun hasat tarihinin yeni olması. EBay sayfası: KP Orchids and Plants | eBay Stores

Eski 20-03-2019, 09:18   #229
Ağaçsever

DiPoLe's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2013
Merhabalar;
Güzel paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Birkaç sorum olacak, bilgisi ve fikri olan arkadaşların paylaşımlarını bekliyorum.
- Acaba ülkemizde bahçe ortamında örkide yetiştirmek mümkün mü? İnternette dendrobium ve cypripedium türlerinin ülkemizde bahçe ortamında yetişebileceği yazılmış. Acaba doğru bilgi midir? Ben Balıkesir - Burhaniye'de 200 metre civarı bir rakımda, üstü ve iki yanı kapalı, sert rüzgar almayan, yeterince ışık alan kuruluk bir alanda yetiştirmek istiyorum. Sizce bu mümkün müdür?
- Mümkünse nelere dikkat etmek gerekir, hangi türler tercih edilmelidir ve nereden temin edilebilir?
- Bahçede orkide yetiştirmek ile ilgili neredeyse hiç kaynak bulamadım. Nereden daha fazla bilgi edinebilirim acaba?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

DiPoLe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2019, 22:12   #230
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2019
Sanırım ben fazla suladim dallar yavru doldu bu yavru orkideler( dendrobium nobile ) ne zaman ve nasıl ayırmam gerekiyor teşekkür ederim

evandevan5 beğendi.
Tuba 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2019, 10:03   #231
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi srknuz Mesajı Göster
azda olsa yaprak var. Hatta dallanma var. Ben önce çicek tomurcuğu sanmıştım sonradan yeni dal ve yapraklar geldiğini gördüm. Buruşan dallar sanırım zamanla kuruyacak.birde dendrobium cinsi orkidelerin ışık ihtiyacı nasıldır.
bende dendrobium aldım kış dinlenmesine girecek diye saksısını değiştirdim saskısıda 99 yerinden çatalla delik açtım.
Toprağını da değiştirdim bir kaç gündür hiç su vermiyorum
değişen toprağa bir kaç tane dolamit taşı koydum.
Daha ne yapmalıyım arkadaşlar bilen varmı?

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2019, 10:05   #232
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dipole Mesajı Göster
merhabalar;
güzel paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Birkaç sorum olacak, bilgisi ve fikri olan arkadaşların paylaşımlarını bekliyorum.
- acaba ülkemizde bahçe ortamında örkide yetiştirmek mümkün mü? Internette dendrobium ve cypripedium türlerinin ülkemizde bahçe ortamında yetişebileceği yazılmış. Acaba doğru bilgi midir? Ben balıkesir - burhaniye'de 200 metre civarı bir rakımda, üstü ve iki yanı kapalı, sert rüzgar almayan, yeterince ışık alan kuruluk bir alanda yetiştirmek istiyorum. Sizce bu mümkün müdür?
- mümkünse nelere dikkat etmek gerekir, hangi türler tercih edilmelidir ve nereden temin edilebilir?
- bahçede orkide yetiştirmek ile ilgili neredeyse hiç kaynak bulamadım. Nereden daha fazla bilgi edinebilirim acaba?
vatap tan bir seracı ile konuştum hiç sulamayın kış boyu dedi en yarım cay bardağı versek hepten ölmesin bitki.

Eski 30-10-2019, 10:08   #233
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dipole Mesajı Göster
merhabalar;
güzel paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Birkaç sorum olacak, bilgisi ve fikri olan arkadaşların paylaşımlarını bekliyorum.
- acaba ülkemizde bahçe ortamında örkide yetiştirmek mümkün mü? Internette dendrobium ve cypripedium türlerinin ülkemizde bahçe ortamında yetişebileceği yazılmış. Acaba doğru bilgi midir? Ben balıkesir - burhaniye'de 200 metre civarı bir rakımda, üstü ve iki yanı kapalı, sert rüzgar almayan, yeterince ışık alan kuruluk bir alanda yetiştirmek istiyorum. Sizce bu mümkün müdür?
- mümkünse nelere dikkat etmek gerekir, hangi türler tercih edilmelidir ve nereden temin edilebilir?
- bahçede orkide yetiştirmek ile ilgili neredeyse hiç kaynak bulamadım. Nereden daha fazla bilgi edinebilirim acaba?
bu kış dinlenmesinde olan bir çicek isterseniz size benim konuştuğum seracının numarasını vereyim bir görüşün.

Eski 30-10-2019, 10:34   #234
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sar-dunya Mesajı Göster
merhaba,

elimdeki notlara göre 25 eylül'de gübrelemeyi kesmişim. Bu noktadan sonra iki defa daldırma usulü gübresiz suyla suladım (saksının tuzluluğunu azaltmak için), diğer zamanlar üstten spreyle çok az sulandılar. Tomurcuklar buğday tanesi olana kadar bu şekilde az sulama ve gübrelemeyle devam ettim, 10-15 dereceye düşen kapalı balkonda kaldılar. Daha sonra içeri pencere önüne aldım, düşük dozda gübrelemeye ve haftada bir sulamaya başladım.

Iki saksıda toplamda bir keiki oldu, pseudobulb uzunluğuyla artan sayıda noktadan çiçek sapı oluştu, bazı yerlerde bir çiçek sapından 4-5 çiçek var fakat çiçeklerinin tamamı henüz açmadı.

özet olarak bakım prosedürümü şu dokümandakine benzetmeye çalıştım.
dendrobium keikisi nasıl oluyor nasıl tanıyacağım.

Eski 05-11-2019, 13:51   #235
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tuba 01 Mesajı Göster
sanırım ben fazla suladim dallar yavru doldu bu yavru orkideler( dendrobium nobile ) ne zaman ve nasıl ayırmam gerekiyor teşekkür ederim
ne kadar bir zaman su vermiyelim bitkiye biliyormusunuz.

Eski 11-04-2020, 23:15   #236
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2020
Merhaba .Dendribium nobil orkidem var.Ana dallar geçen yıl öldü.Üstündeki keikileri başka saksıya aldım .Dallarda hiç kalınlaşma ,boyunda da büyüme olmadı .Sulama yaparken düşürdüm.Aslında iyide olmuş hiç salam kök kalmamış.Diğer saksıdaki keikilerde aynı durumda.platformdaki soru-cevapları okudum ,bayağıda bilgilendim *** ederim .Sorum şudur...dendribuim nobillerime yeni kök gelişimi yeniden nasıl sağlayabilirim .???Bilgilendirirseniz sevinirim .

Savi Seher Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2020, 16:01   #237
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Biz tek açıyoruz .🌾🌾🌾

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2020, 17:48   #238
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2020
Herkese selam. Orkidemi kurtaracak her türlü öneriye acigim su an su dolu bir bardakta tutuyorum, kök olmadigi icin toprakta durmuyor

Eklenen Resimler

Piske Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2020, 19:02   #239
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Piske Mesajı Göster
Herkese selam. Orkidemi kurtaracak her türlü öneriye acigim su an su dolu bir bardakta tutuyorum, kök olmadigi icin toprakta durmuyor
Görünürde kökleri var. Granül aktif karbon + vermikulit + ponza taşı karışımına dikin. Ayda bir defa gübreleyin. Her gübreleme öncesinde saksı harcı içerisinden 1-2 litre memba suyu geçirip bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın. Hemen sonrasında hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya uygulayın. Kışın 4-5 günde bir yazın 2-3 günde bir defa memba suyu ile sulayın.
https://www.zengardentr.com/urun/aktif-karbon
https://www.zengardentr.com/urun/pom...ce-elek-pumice
https://www.zengardentr.com/urun/ver...al-vermiculite

Kolay gelsin...

Eski 15-12-2020, 16:45   #240
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2020
Dendrobium orkide

Merhaba arkadaşlar,dendrobium u yeni bakıyorum,serin ve soğuk yeri sevdiğini biliyorum sadece çiçek dalında bir kaç tane dal uzuyor gibi onlar nedir keiki ye mi dönüşecek yoksa çiçekten kalan dal mı budama yapıp yapamayacağımı bilemedim hiç aranızda su kültüründe yetiştiren var mıTeşekkür ederim.

halimesi80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024