agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni93Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-02-2012, 16:18   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Galeri: 2
Dendrophylax-Lindenii

Namı değer Hayalet Orkide

Biraz da fantazi yapalım dedim.Ev ortamında oldukça zor bakım şartları olan, hatta sera şartlarında da özel şartların sağlanması gereken bir orkide türü.

Ama benim rüyam.Gerçi orkideye hasta olan çoğu kişinin de diyebilirim.

Şimdi Garo beyin başta diğer tüm orkide sevenlerin katılımı ile keyifli bir sohbet yapalım derim.Hem teknik, hem bakım, hem set up bağlamında neler yapabiliriz, daha doğrusu olabilir mi bunu tartışalım.Bu arada üye olduğumdan beri ilk kez bir konu açmışım

Önce bu güzel orkide türünün fotoğraf örnekleri ile başlayayım.Aşağıda bazı set up lar ve hayalet orkidenin fotoğrafları.

Garo Bey katkınızı bekliyorum

Eklenen Resimler

SAGEN beğendi.
B.Unver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 16:32   #2
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Kusura bakmayın ancak benim hayalim Coryanthes. Dendropyhlax'a karşı bakımı sorun değil se de bitkinin eldesi zorlu.

Falsk ile getirtmeyi aklınızdan dahi geçirmeyin.

Öncelikle güzel irice bir Quercus suber kabuğu bulmalı. Sonarsı bir terraryum.
Terraryumu yeşillendirelim.
Aydınlatma Methal halide ve/veya Na-buhar lambası.
Otomatik ısı ve yağmurlama...

offf kafamı karıştırmayın Bora bey...

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 16:45   #3
Ağaç Dostu

Garo bey getirtme faslı en son.Kafaya koyup şimdiye kadar getiremadiğim olmadı.Elbette illegal olmadığı sürece.Mutlaka doğru ve yapılabilir bir prosedürü vardır.
Coryanthes i de o zaman burda tartışırız.
Ama Allah aşkına söyleyin yaprak olmadan kök sisteminden fotosentez yapan ilk görüntüde "Nedir bu dedirten" ancak çiçekli haliyle insanı büyüleyen kaçtane çiçek türü var ki................."Biraz daha kafanızı karıştırayım"

Eklenen Resimler

Eski 28-02-2012, 17:57   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Tabi ki karışacak aklınız. Hemde çok iyi oluyor

Quercus suber kabuğu bulmak sorun değil. Sizin sandıklarda vardır. Biraz karıştıralım
Bir ufak akvaryumda bende var, sera da hazır ve emrinize amade.

kasap.94 beğendi.
nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2012, 14:38   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2012
Baş rollerini ,Meryl Streep ve Nicolas Cage' in oynadığı ,2002 yapımı ''Adaptation'' adlı filmde bu orkide konu edilmişti.Filmde bu orkide öylesine gizemli anlatılıyor ki ona ulaşmak adeta imkansız..Maceralı yolculuklarıının sonunda timsahlarla dolu bataklıkların ötesinde(tabii bu arada timsahlarada yem oluyorlar) bir ağaç kovuğunda adına yakışır bir şekilde hayalet edasıyla belirir bu eşsiz güzellik..
Ya senaristin hayal gücü ya da gerçeklik payı var veya yok ama nihayetinde bu orkideyi üretip uyuşturucu elde ettiler..Düşünmeden edemiyorum acaba ..?
Ghost orchid ,orkidelere tutku ile bağlı olan herkezin mutlak hayalini süslüyordur. Bana göre de gerçekten gizemli bir tür,keşke sahip olmak ve bizim yaşam alanlarımızda onu yaşatabilmek mümkün olsa..
Ne yazık ki bunun bir hayelden öteye gidemeyeceği farkındalığı ile buradan onu bulmak ve yetiştirmek isteyen tüm arkadaşlara başarılar diliyorum..)

Lara_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2012, 17:38   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lara_ Mesajı Göster
Baş rollerini ,Meryl Streep ve Nicolas Cage' in oynadığı ,2002 yapımı ''Adaptation'' adlı filmde bu orkide konu edilmişti.Filmde bu orkide öylesine gizemli anlatılıyor ki ona ulaşmak adeta imkansız..Maceralı yolculuklarıının sonunda timsahlarla dolu bataklıkların ötesinde(tabii bu arada timsahlarada yem oluyorlar) bir ağaç kovuğunda adına yakışır bir şekilde hayalet edasıyla belirir bu eşsiz güzellik..
Ya senaristin hayal gücü ya da gerçeklik payı var veya yok ama nihayetinde bu orkideyi üretip uyuşturucu elde ettiler..Düşünmeden edemiyorum acaba ..?
Ghost orchid ,orkidelere tutku ile bağlı olan herkezin mutlak hayalini süslüyordur. Bana göre de gerçekten gizemli bir tür,keşke sahip olmak ve bizim yaşam alanlarımızda onu yaşatabilmek mümkün olsa..
Ne yazık ki bunun bir hayelden öteye gidemeyeceği farkındalığı ile buradan onu bulmak ve yetiştirmek isteyen tüm arkadaşlara başarılar diliyorum..)
Sayın Lara;

"Adaptation" filmini ben de seyrettim.Benim açımdan etkileyici ve sürükleyici bir filmdi diyebilirim.Hala DVD lerim arasında mevcut.Almamdaki neden ise yanlızca filmin senaryosunun Hayalet Orkide üzerine yoğunlaşmasıdır.

Senaryodaki Hayalet orkidelerin bulunduğu doğal ortam ve kültüre alınışları doğru(Florida'da doğal ortamında koruma altındadır ki CITES in Apendix II listesindedir).

Ancak, Hayalet Orkidelerinden uyuşturucu üretilmesi konusu ise tamamen senaristin hayal ürünü.

Hayalet Orkideyi bulabilmek, getirebilmek ve yaşatabilmek zor olsa da imkansız değil.Yıllarca diskus ile uğraşıp Vahşi Diskusu beslemiş birisi olarak bunu net söyleyebilirim.

Öncelikle hayal etmek gerçekleştirmenin ilk adımıdır.Bu başlıkta hayal edip sonra neler olabilir bunu görmek ya da benim anlayışıma göre bir hobiyi uçlarda yaşamak bana en çok zevk veren ve hayattan zevk almamı sağlayan bir unsur

Eski 10-05-2012, 20:52   #7
Ağaç Dostu

Bu başlığı açtığımda Dendrophylax Lindenii yanlızca düşünce halinde ve biraz da fantazi olarak açtmıştım.

Allah kısmet etti ve 2 adet ghost orchid getirebildim.Birisi sayın dostum Hayal Bahçem orkide serasının sahibi Nur Korkmaz hanfendiye aittir.

Dendrophylax Lindenii halen nadir türlerdendir ve bakımı oldukça zordur.Hong Kong Hin's Garden Cites izni ile aldığım bu türü yaşatmak (öncelikle) için geceleri bile uykum kaçıyor inanın

Sayın Garo Mirzahan hocam gerçekten ender olan bilgisini benden esirgemediği için burdan teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Hayalet Orkideler şu anda terrarium da:

Terrariumun alt kısmı yumuşak su dolu.Suyun içinde ikiye bölünmüş ve traşlanmış 3 adet kokonat kabukları var.İçleri sphagnum yosunu dolu.Suyun içinde bir adet küçük akvaryum flitre motoru var ve suyu havalandırıp flitrileyerek bir kokonatın içine aktarıyor ve spagnum yosunu ıslatark tekrar sisteme dönüyor.

Şartlar:

1,500 Fc 2700 K ışıklandırma + sabah uzaktan 1 saat kadar güneş.

Gece 21 C ündüz 25 C sıcaklık(terrarium iç sıcaklığı)

%82-85 nem (terrarium içi)

Çevresinde durağan hava ancak terrarium un dibinde su haznesinin üstünde orjinalinde delikler ile çok cüzzi hava akışı.

Şimdi fotoğraflar:

Eklenen Resimler

Eski 10-05-2012, 22:20   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Elinize sağlık Bora bey

Size tekrar teşekkür ederim.
Sayenizde benimde bir Dendrophylax'ım oldu.
Serayı kurarken farklı türleri serada yetiştirerek orkide meraklılarına göstermeyi amaçlamıştım.
Ulaşılması oldukça zor olan bu tür de şimdi elimizde.

Dendronun bakım ortamı henüz serada kurulamadı. Yakın zamanda düzenek kurularak Ghost orchid (Hayalet orkide) de diğer türler gibi sergilenecektir.

nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2012, 23:04   #9
Ağaç Dostu

Yaklaşık 2 aydan beri süren bakımları:

Terrarium içinde %75 nem oranında ve bu sıcaklarda sabah akşam fısfılama, 1000 fc (günde 16 saat) ışıklanma, 7 günde bir gübreleme olarak devam etmektedir.

Yeni yeni adapte oldu ve yeni kök oluşumu başladı.Şu an için sorun yok ama bu Hayalet Orkide biraz üstüne titriyorum.Bakalım sonuç ne olacak.

Son gelişim fotoğrafları.

Eklenen Resimler

Eski 01-07-2012, 14:55   #10
Ağaç Dostu

Bakımı devam etmektedir.Haftada bir gün gübre ve besin karışımı (hafif) ve günlük nemin %70 in altına inmemesine dikkat ediliyor.

Burdaki ilk amaç adaptasyondu.Şu anki amaç ayda bitki kollarında 1 inç lik(2,54 cm) uzamanın ve gelişimin devamlılığı.

Eklenen Resimler

Eski 12-07-2012, 21:26   #11
Ağaç Dostu

Dendrophylax lindenii başlığında Asya nın bir türü olan ve aynen Dendrophylax gibi yapraksız köklerinden fotosentez yapan Chiloschista türü olan "Chiloschista lunifera rot" u da paylaşmaya çalışacağım.

Bu tür Ghost lar gibi zor bir tür değil.Daha kolay olduğu belirtiliyor.Ghost gelişimde oldukça nazlıyken Chiloschista daha hızlı gelişen bir tür.En bariz farkı bu.

Benzerlikleri ise yapraksız olmaları ve köklerden fotosentez yapmaları.Nemli (%70-100) ve sıcakta (25-30 C) gelişimleri hızlı.Bundan dolayı da terrarium bitkileri olarak ta ortak yönleri.Onun için aslında Asia ghost olarakta adlandırılıyor ve Ghostla aynı terrariumu şu anda paylaşıyorlar.

Yeni gelen Chiloschista lunifera rot.Bu uzakdoğudan geldi.Yaklaşık 15 günde ve oldukça sağlıklı durumda.Bu başlıkta bu türünde gelişimini paylaşacağım.

Fotoğrafları:

Eklenen Resimler

Eski 12-07-2012, 21:38   #12
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Güle güle büyütün...Dilerim çiçeklerini de görürüz..

Düzenleyen agozce : 05-01-2013 saat 02:12
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2012, 21:44   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Yaa..bir tane de benim için getirseydiniz keşke..). (Fiyatı hiç önemli değildi )

Güle güle büyütün...Dilerim çiçeklerini de görürüz..
Sayın Gözce şimdi böyle deyince beni üzdünüzYardımcı olmak isterdim ama inanın kolay değil çünkü adet önemli ve bunların yanında Bulbophyllum türleri de sipariş ettim ve en fazla 5 adet getirtebiliyorsunuz.Bu arada bir de yüklü gümrük vergisi verdim ve buna İstanbul trafiğini de ekleyip 2 kez almak için gitmek zorunda kaldım.Yani nerdeyse tövbe ettriyorlar insana getirtmeyi

Eski 12-07-2012, 21:55   #14
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

) Valla bu defalık böyle olsun...bundan sonra umarım dikkate alırsınız artık sipariş verirken.

Çok çok teşekür ederim...Bilirim yurt dışı siparişlerinin zorluğunu...ama yine de yer kalırsa her zaman beni hatırlayın lütfen..)

SAGEN beğendi.
Eski 13-07-2012, 14:50   #15
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi B.Unver Mesajı Göster
Garo bey getirtme faslı en son.Kafaya koyup şimdiye kadar getiremadiğim olmadı.Elbette illegal olmadığı sürece.Mutlaka doğru ve yapılabilir bir prosedürü vardır.
Coryanthes i de o zaman burda tartışırız.
Ama Allah aşkına söyleyin yaprak olmadan kök sisteminden fotosentez yapan ilk görüntüde "Nedir bu dedirten" ancak çiçekli haliyle insanı büyüleyen kaçtane çiçek türü var ki................."Biraz daha kafanızı karıştırayım"
Sayın B.UNVER;
Bir süredir hastane ve sağlık işleri nedeni ile günlük takip edemiyorum. Ancak şu an son resimlere bakım yazdıklarınızı okuyorum. ÇILDIRACAĞIM...
Şaka bir yana yukarda yazdıklarınıza aynen katılyorum. Yaprak olmadan (yani çıplakta diyebiliriz). kaç tane çiçek vardır.
MUHTEŞEM.

SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2012, 14:53   #16
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Kusura bakmayın ancak benim hayalim Coryanthes. Dendropyhlax'a karşı bakımı sorun değil se de bitkinin eldesi zorlu.

Falsk ile getirtmeyi aklınızdan dahi geçirmeyin.

Öncelikle güzel irice bir Quercus suber kabuğu bulmalı. Sonarsı bir terraryum.
Terraryumu yeşillendirelim.
Aydınlatma Methal halide ve/veya Na-buhar lambası.
Otomatik ısı ve yağmurlama...

offf kafamı karıştırmayın Bora bey...
Sayın PRAECOX;
Ben anladım ve sonunda karar verdim. Bora bey bizi bu güzellikler karşısında deli etmeye çalışıyor.

Eski 16-07-2012, 15:56   #17
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Yaklaşık 2 aydan beri süren bakımları:

Terrarium içinde %75 nem oranında ve bu sıcaklarda sabah akşam fısfılama, 1000 fc (günde 16 saat) ışıklanma, 7 günde bir gübreleme olarak devam etmektedir.

Yeni yeni adapte oldu ve yeni kök oluşumu başladı.Şu an için sorun yok ama bu Hayalet Orkide biraz üstüne titriyorum.Bakalım sonuç ne olacak.

Son gelişim fotoğrafları.
Sayın B.UNVER;

Yukarıda yazınızda, yüzde 75 nem ve 7 günde bir gübreleme yazmışsınız. Şunları merak ettim affınıza sığınarak.
1) %75 nemi odalar için kullandığımız nemlendirme cihazı ilemi sağlıyorsunuz? Yoksa farklı bir yöntemmi var kullandığınız?
2) 7 günde 1 gübreleme ağır gelmiyormu?

SAYGILARIMLA.

Eski 16-07-2012, 16:00   #18
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Bu başlığı açtığımda Dendrophylax Lindenii yanlızca düşünce halinde ve biraz da fantazi olarak açtmıştım.

Allah kısmet etti ve 2 adet ghost orchid getirebildim.Birisi sayın dostum Hayal Bahçem orkide serasının sahibi Nur Korkmaz hanfendiye aittir.

Dendrophylax Lindenii halen nadir türlerdendir ve bakımı oldukça zordur.Hong Kong Hin's Garden Cites izni ile aldığım bu türü yaşatmak (öncelikle) için geceleri bile uykum kaçıyor inanın

Sayın Garo Mirzahan hocam gerçekten ender olan bilgisini benden esirgemediği için burdan teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Hayalet Orkideler şu anda terrarium da:

Terrariumun alt kısmı yumuşak su dolu.Suyun içinde ikiye bölünmüş ve traşlanmış 3 adet kokonat kabukları var.İçleri sphagnum yosunu dolu.Suyun içinde bir adet küçük akvaryum flitre motoru var ve suyu havalandırıp flitrileyerek bir kokonatın içine aktarıyor ve spagnum yosunu ıslatark tekrar sisteme dönüyor.

Şartlar:

1,500 Fc 2700 K ışıklandırma + sabah uzaktan 1 saat kadar güneş.

Gece 21 C ündüz 25 C sıcaklık(terrarium iç sıcaklığı)

%82-85 nem (terrarium içi)

Çevresinde durağan hava ancak terrarium un dibinde su haznesinin üstünde orjinalinde delikler ile çok cüzzi hava akışı.

Şimdi fotoğraflar:
Sayın B.UNVER.
Şu orkide getirtme işini nereden yapıyorsanız bizede söyleyinde bizde getirtebilelim. Bu işte tecrübelisiniz ve getirttiğiniz yer güvenli sanırım. Ben güvenip sipariş veremiyorum.

SAYGILARIMLA.

Eski 16-07-2012, 16:09   #19
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
) Valla bu defalık böyle olsun...bundan sonra umarım dikkate alırsınız artık sipariş verirken.

Çok çok teşekür ederim...Bilirim yurt dışı siparişlerinin zorluğunu...ama yine de yer kalırsa her zaman beni hatırlayın lütfen..)
Sayın A.GOZCE;

Affınıza sığınarak bende araya kaynamak isterim sipariş konusunda.

SAYGILARIMLA.

agozce beğendi.
Eski 16-07-2012, 16:29   #20
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Rica ederim ne demek.., getirtecek bir yer bulursak, beraber sipariş verelim...

Sn. Torumok un sipatişi ile getirttiğim orkidelerin durumu çok iyi...Cesaretim arttı da..) Hatta bir tanesinde tomurcuk var.

http://www.agaclar.net/forum/orkide/27592.htm

SAGEN ve 10VET beğendi.

Düzenleyen agozce : 16-07-2012 saat 17:40
Eski 16-07-2012, 17:33   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2012
Arkadaşlar yazdıklarınızla gözüm çook korktu.

Sn. A.GÖZCE bu orkideden sipariş verecekseniz ben de Vanda ile bu siparişe katılmak isterim.( tedarikçi için uygun olursa)
Bu türü isterim ama anladığım kadarıyla bu tür benim gibi uzman hissetmeyenler için imkansız bir tür

10VET Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2012, 17:40   #22
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Benim durumum da tam bir cahil cesareti örneği....Denemessek nasıl öğreneceğiz...Bir yerden başlamak gerek değil mi?

Biz sipariş verirsek, bence sorun yok...

(Yukardaki konu dışı mesajlarımı silmek istedim, ama silinmiyor )

10VET beğendi.

Düzenleyen agozce : 18-07-2012 saat 00:53
Eski 21-07-2012, 23:41   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Sayın B.UNVER;

Yukarıda yazınızda, yüzde 75 nem ve 7 günde bir gübreleme yazmışsınız. Şunları merak ettim affınıza sığınarak.
1) %75 nemi odalar için kullandığımız nemlendirme cihazı ilemi sağlıyorsunuz? Yoksa farklı bir yöntemmi var kullandığınız?
2) 7 günde 1 gübreleme ağır gelmiyormu?

SAYGILARIMLA.
Sayın Sagen;

Bahsettigim ortam terrarium.Yani akvaryum gibi ancak alt kısmında 10cmsu haznesi olan bir akvaryum.Bu hazne su kokonat kabukları ve sphagnum ile dolu.Ayrica su icinde filtre motoru ile su devridaim yapıyor.İc sıcaklık 25-32C.Bu durumda Ghost un istediği durağan ve nemli ortamı yakalayabiliyorum.Elbette hafif ama devamlı hava hava degisimi var.Bu degisim olmadığında sıkıntı yasadım ama simdi çok daha iyi.

7 günde bir gübreleme 1/4 oranında kullandığınızda fazla gelmeyecektir.Cunku sıcakta su, nem ve gübre istegi fazlalasir.Kisin bu oran ve aralık düşecek.

Bu arada tatilde olduğumdan tüm orkidelerime kapıcım bakıyor.Gunluk olarak.İnsallah bir sekteye uğramazlar diye dua ediyorum.Basligi geç görmemdeki sebep te bundan.Kusura bakmayın.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 10VET Mesajı Göster
Arkadaşlar yazdıklarınızla gözüm çook korktu.
..........................................
Bu türü isterim ama anladığım kadarıyla bu tür benim gibi uzman hissetmeyenler için imkansız bir tür
Sayın 10vet.

Gozunuzun korkmasını gerektiren buyutulecek bir olay yok.Bunu samimiyetimle söyleyebilirim.

İsin özü kendinizi uzman hissetmek değil çünkü samimiyetime guvenin ki ben ne bir uzmanım ne de kendimi uzman gibi hissediyorum.

Ancak bir bitkiyi yaşatacağım dediğimde ve çiçek actiracagim dedigimde yaptıgım araştırmadır.

Ghost gibi bir türü yaşatmak istiyorsanız yaşadığı habitatı taklit etmeniz gerekir.Aslinda canlı ile uğraşmanın bas prensibi onun ait olduğu habitatı taklit etmeye çalışmaktir.Bunun icin uzman olmaya değil meraklı olmaya ihtiyac var benceBasarılar dilerim.

SAGEN ve Lunlun beğendi.
Eski 19-09-2012, 21:27   #24
Ağaç Dostu

Dendrophylax lindenii ve Chiloschista lunifera rot un aylık gelişimlerini paylaşacağımı belirmiştim ancak işlerimden dolayı fotoğraf çekme imkanım olmadı.Şimdi bir fırsat buldum ve paylaşmak istedim.Gelişmeleri önceki fotoğraflarla da kıyasladığımda ancak fark edebiliyorum

Son halleri:

Eklenen Resimler

Düzenleyen B.Unver : 20-09-2012 saat 16:16
Eski 20-09-2012, 15:41   #25
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Dendrophylax lindenii ve Chiloschista lunifera rot un aylık gelişimlerini paylaşacağımı belirmiştim ancak işlerimden dolayo fotoğraf çekme imkanım om-lmadı.Şimdi bir fırsat buldum ve paylaşmak istedim.Gelişmeleri önceki fotoğraflarla da kıyasladığımda ancak fark edebiliyorum

Son halleri:
Bora bey öncelikle merhaba demek isterim. Bu arada sayın kelimesini kullanmadım umarım rahatsızlık duymazsınız.

yeni eklediğiniz resimleri dikkatle inceledim gerçekten çok güzel uyum sağlamış ve gelişmeleride bir o kadar sağlıklı ve iyi görünüyor. Dikkat ettim (yanılıyorsam düzeltin lütfen) 7 numaralı mesajınızdaki 2 ve 3 numaralı resimlerde terrarium içerisindeki halleriyle son eklediğiniz resim arasındaki gelişmeler oldukça net görünüyor.
Özellikle Dendrophylax Lindeii bana biraz daha hırslı ve güzel gelişmiş gibi geldi. Umarım çiçeklenmiş hallerinide görmek nasip olur. Gelişmeleri beklediğimi belirtmek isterim...
Bu arada çiçeklerimide almayı unutmadım. Pazartesi izin dönüşü tekrar görev icabı bir süreliğine şehir dışına çıktım geri döndüğümde sizi ziyaret edeceğimi belirtmek isterim.

Saygılarımla...

B.Unver beğendi.
Eski 21-09-2012, 11:13   #26
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Bora bey bir kaç resimde ben ekleyerek katkıda bulunmak isterim bu güzelliği görmek isteyenlere.

Eklenen Resimler

Eski 21-09-2012, 11:33   #27
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Kısa bilgi (tanımak isteyenlere)

Dendrophylax Lindenii namı diğer hayalet orkide, ilk olarak 1844 yılının Eylül ayında Jean Jules Linden tarafından Küba ormanlarında keşfedilmiştir. Hayalet orkide haricinde Palm Polly ve Beyaz Kurbağa isimleriylede anılır. Epiphyt bir orkide türü olan Dendrophylax Lindenii 1 veya 2 sefer çiçek açmaktadır.

B.Unver beğendi.
Eski 21-09-2012, 15:00   #28
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Ek bilgi

Ek bilgi mahiyetinde bir resim daha. Bu arada kurbağa orkidesi diye anılmasının nedeni arka ayakların kurbağaların bacaklarını andırıyor olmasıdır.

Eklenen Resimler

Eski 04-01-2013, 23:52   #29
Ağaç Dostu

Bayağı ara verdiğim bu başlığı güzel gelişmeler ile devam ettireyim.

Namı değer Hayalet Orkide ve Chiloschista lunifera rot berber çiçek açmaya başladı.Özellikle Ghost a çok büyük emeğim var

Çiçek gelişimlerini ilk oluşumlarından başlattım ki hep beraber nasıl gelişim gösterdiğini görelim.

Eklenen Resimler

Eski 05-01-2013, 00:42   #30
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Benimki de aşağı doğru bir kök salmıya başlarken 45 derecelik bir açı ile yukarı doğru çiçek sapı (verdiğini umuyorum) gibi bir oluşum var. Photograflar cep telefon ile kötü bir makro ile ancak bu kadarını çekebildim.

Name:  dendrophylx.jpg
Views: 1453
Size:  70.7 KB

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024