agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni155Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-07-2016, 20:02   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2016
Her işin zorlukları, her sektörde çalışan işçilerin memnuniyetsizlikleri, bıkkınlıkları ve itirazları vardır.
Her zaman da olacaktır.
Mado nun çabasının sonuçları kötüye kullanıma açık olabilir. Bu mado nun suçu değil, yarın öbürgün üreten kişinin de suçu değil. Bu sonucun kötüye kullanımı varsa onun sorumlusu da bu kişiler değil.
Üretim lisansı olmayanın ürününün satılmasını yasaklar ve bunu denetlersen sorun çıkmaz. Ayrıca yok olmakta olan bu türü de ancak böyle kurtarabilirsin.

Tamamen destek olunması gereken bir efordur. Bu konuya burada yorum giren herkesin donanımı ve bilgisi var. Bu kesin. Ama 5 sayfa boyunca bu bilimsel gelişmeden kimsenin bahsetmemiş olması garip değil mi?

heineken Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2016, 21:56   #152
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heineken Mesajı Göster
Her işin zorlukları, her sektörde çalışan işçilerin memnuniyetsizlikleri, bıkkınlıkları ve itirazları vardır.
Her zaman da olacaktır.
Mado nun çabasının sonuçları kötüye kullanıma açık olabilir. Bu mado nun suçu değil, yarın öbürgün üreten kişinin de suçu değil. Bu sonucun kötüye kullanımı varsa onun sorumlusu da bu kişiler değil.
Üretim lisansı olmayanın ürününün satılmasını yasaklar ve bunu denetlersen sorun çıkmaz. Ayrıca yok olmakta olan bu türü de ancak böyle kurtarabilirsin.

Tamamen destek olunması gereken bir efordur. Bu konuya burada yorum giren herkesin donanımı ve bilgisi var. Bu kesin. Ama 5 sayfa boyunca bu bilimsel gelişmeden kimsenin bahsetmemiş olması garip değil mi?
Rahmetli babam Türkiye'nin en mücadeleci hakimlerinden biriydi. Kararlarına yasal dokunulmazlık verilen Hakimler Yüksek Kurulu'nu (12Eylül darbesinden sonraki adı Hakimler ve Savcılar yüksek kurulu olarak tek çatıda birleştirilmiştir) dava etmek için uğraşmış bunu başarmış ve Danıştay'da açtığı davayı oy birliği ile kazanmış tek hakimdir. Babamın sözüdür, "Bizde kanun çıkartılmadan önce, kanunu nasıl aşarız, nasıl delerize kafa yorulduğu için başımız beladan kurtulmuyor " demiştir. Tekrar salebe dönersek, salep yumrularının ticareti yasak ama toz salebin ticareti serbest. Nasreddin Hoca'nın Türbesi gibi bir durum.

Salep yumrusundan yeni yumrular üretmek çok yeni bir şey değil dahası verimli bir yol da değil. Tohum çimlendikten sonra oluşan protokorm yapısını steril doku kültürü ortamında yapraklar oluşmaya başladıktan hemen sonra kalsiyum alginat ile kaplayıp perlit içerisine ekimi düşünülebilir. Mekanize edilebilecek bir yöntemdir. Bu yöntemde bile yumrunun hasat aşamasına gelmesi için en azından 2-3 yıl gerekir ve bu işi yapabilmek için hektarlarca araziye ihtiyaç vardır.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2016, 16:45   #153
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Rahmetli babam Türkiye'nin en mücadeleci hakimlerinden biriydi. Kararlarına yasal dokunulmazlık verilen Hakimler Yüksek Kurulu'nu (12Eylül darbesinden sonraki adı Hakimler ve Savcılar yüksek kurulu olarak tek çatıda birleştirilmiştir) dava etmek için uğraşmış bunu başarmış ve Danıştay'da açtığı davayı oy birliği ile kazanmış tek hakimdir. Babamın sözüdür, "Bizde kanun çıkartılmadan önce, kanunu nasıl aşarız, nasıl delerize kafa yorulduğu için başımız beladan kurtulmuyor " demiştir. Tekrar salebe dönersek, salep yumrularının ticareti yasak ama toz salebin ticareti serbest. Nasreddin Hoca'nın Türbesi gibi bir durum.

Salep yumrusundan yeni yumrular üretmek çok yeni bir şey değil dahası verimli bir yol da değil. Tohum çimlendikten sonra oluşan protokorm yapısını steril doku kültürü ortamında yapraklar oluşmaya başladıktan hemen sonra kalsiyum alginat ile kaplayıp perlit içerisine ekimi düşünülebilir. Mekanize edilebilecek bir yöntemdir. Bu yöntemde bile yumrunun hasat aşamasına gelmesi için en azından 2-3 yıl gerekir ve bu işi yapabilmek için hektarlarca araziye ihtiyaç vardır.
Sevgili hocam bugün kirazcılık da yapmak istesek, ne bileyim başka bir tür meyve de yetiştirmek istesek aynı sene hasat alamıyoruz zaten.
Öyle değil mi?
Benim anlamadığım neden hektarlarca araziye ihtiyaç duyuluyor?
50 dönümde 100 dönümde bu işi yapmaya ngel olan unsur nedir size göre?

Eski 05-07-2016, 18:57   #154
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sevgili hocam bugün kirazcılık da yapmak istesek, ne bileyim başka bir tür meyve de yetiştirmek istesek aynı sene hasat alamıyoruz zaten.
Öyle değil mi?
Benim anlamadığım neden hektarlarca araziye ihtiyaç duyuluyor?
50 dönümde 100 dönümde bu işi yapmaya ngel olan unsur nedir size göre?
Çünkü, araziler deyim yerindeyse yıllar içerisinde taksit taksit hasad etmeniz gerekliliği var (ürün devamlılığı için) ve tabi ki bir de salep yumrusunun büyüklüğü nedeniyle (yumru kurutulunca 0,5-1gram kadar ağırlıkta olur).

Örneğin cevizde, aşılanmış bir ceviz ağacından 5 yıl sonra 2,5kg kabuklu ceviz alınabiliyor (bu yerli ceviz için geçerli) ve her sene bu artarak devam ediyor (bir döneme kadar, sonra ürün miktarı sabitlenir, uzun yıllar böyle devam eder ve sonra ürün azalmaya başlar).
Salep yumrularını tarlaya ektiniz. 3 sene geçti hasat ediyorsunuz. Seneye hasat edeceğiniz bir ürün kalmıyor. Örnekle açıklamaya çalışayım, diyelim ki 3 dekar (dekar=dönüm=1000m2) araziniz var. Bu araziye tohumdan geliştirdiğiniz salep yumrularını ekiyorsunuz. 3. senede bir dekarlık arazideki ürünü hasat ediyorsunuz, işeyip satıyorsunuz, diğer 2 dekar bırakılıyor. Sonbaharda, bu hasadını yaptığınız araziye yeniden ekim yapıyorsunuz. 4. yılda bir dekarlık araziyi daha hasad ediyorsunuz işleyip satıyorsunuz ve sonbaharda tekrar ekiyorsunuz. 5. yılda en eski bir dekarlık araziyi hasad ediyorsunuz, işleyip satıyorsunuz. Sonbaharda araziye ekim yapıyorsunuz. Böylece ürünün devamlılığı sağlanmış oluyor.
Arazinin neden hektarlaca olması gerekliliğinin ikinci nedeni, yumrular oldukça küçük. Bir dondurma üreticisi iseniz tatminkar bir ürün almak için çok geniş alanlarda ekim yapmanız gerekiyor.

Düzenleyen Doku_Kültürcü : 05-07-2016 saat 19:02 Neden: ekleme...
Eski 15-07-2016, 16:52   #155
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Çünkü, araziler deyim yerindeyse yıllar içerisinde taksit taksit hasad etmeniz gerekliliği var (ürün devamlılığı için) ve tabi ki bir de salep yumrusunun büyüklüğü nedeniyle (yumru kurutulunca 0,5-1gram kadar ağırlıkta olur).

Örneğin cevizde, aşılanmış bir ceviz ağacından 5 yıl sonra 2,5kg kabuklu ceviz alınabiliyor (bu yerli ceviz için geçerli) ve her sene bu artarak devam ediyor (bir döneme kadar, sonra ürün miktarı sabitlenir, uzun yıllar böyle devam eder ve sonra ürün azalmaya başlar).
Salep yumrularını tarlaya ektiniz. 3 sene geçti hasat ediyorsunuz. Seneye hasat edeceğiniz bir ürün kalmıyor. Örnekle açıklamaya çalışayım, diyelim ki 3 dekar (dekar=dönüm=1000m2) araziniz var. Bu araziye tohumdan geliştirdiğiniz salep yumrularını ekiyorsunuz. 3. senede bir dekarlık arazideki ürünü hasat ediyorsunuz, işeyip satıyorsunuz, diğer 2 dekar bırakılıyor. Sonbaharda, bu hasadını yaptığınız araziye yeniden ekim yapıyorsunuz. 4. yılda bir dekarlık araziyi daha hasad ediyorsunuz işleyip satıyorsunuz ve sonbaharda tekrar ekiyorsunuz. 5. yılda en eski bir dekarlık araziyi hasad ediyorsunuz, işleyip satıyorsunuz. Sonbaharda araziye ekim yapıyorsunuz. Böylece ürünün devamlılığı sağlanmış oluyor.
Arazinin neden hektarlaca olması gerekliliğinin ikinci nedeni, yumrular oldukça küçük. Bir dondurma üreticisi iseniz tatminkar bir ürün almak için çok geniş alanlarda ekim yapmanız gerekiyor.
Teşekkürler üstat.
Bu konuyla ilgili yeni bilgiler edinirseniz, paylaşırsanız sevinirim.

Eski 29-07-2016, 19:47   #156
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi warbanik Mesajı Göster
Bu orkidenin türü nedir bilen varmı.
Orkidenizi yetiştirip çoğaltabildiniz mi?
Bu elinizdeki tür dışında başka saleplik orkidelerden denediniz mi?
Yumruları çoğaltabildiniz mi?
Asagidaki linkte yumruların diger soganli ve yumrulu bitkiler gibi kolayca yetistigi gözleniyor.

http://safransalep.com/wp-content/up...46478535_n.jpg

Bir alttaki linkte ise islemin tamiminin ayrintisi yer aliyor

SALEP YETİŞTİRİCİLİĞİ |

Diger ceviz linkinde ise boludaki cevizden sonraki salep seferberligi haberi yer alıyor?

Ceviz

N.Akdas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2016, 19:52   #157
Ağaç Dostu

Alıntı:
Herkese selamlar.
Yıllardır forumu takip ederim. Üye olmak yeni kısmet oldu.
Anlayamadığım bir konu var. Burada yorum yapan üstadlar salep orkidesinin yetiştirilmesinin mümkün olmadığını belirtmişler. İnternette karşıma çıkan birkaç kaynakta farklı bilgiler gördüm.
Salep Orkidesi Yetiştirmek Kârlı Bir İş
İLÇEMİZE KAZANÇLI ÜRÜN ALTERNATİFİ: SALEP ORKİDESİ YETİŞTİRİCİLİĞİ - Bucak Ziraat Odası Resmi İnternet Sitesi

Bunlar size göre tamamen hayal ürünü müdür? Fikirlerinizş paylaşırsanız sevinirim
Siz orkide yetiştirme de ne aşamadasıniz?
Bende sizin gibi düşünüyorum asagidaki konu basligi altinda birkac haber, yumrularla ilgili calisma ve mesajlarimi gorebilirsiniz?
Siz arastirmalarinizda hangi asamadasiniz?

Salep Üretimi, Orkide Sınıfı Canlıların Mikro-Çoğaltımı

Eski 29-07-2016, 19:57   #158
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rtanyel Mesajı Göster
Uzun zamandır Orkidenin asla kültüre alınamayacağı söylensede, MADO nun sahibi Mehmet Kanbur, bir orkideden 5-6 yumru alacak şekilde bunu başarmış ve oldukça büyük tarlalarda seri üretimine başlamıştır, bunla ilgili link verme gereği duymuyorum, internette sayısız taze bilgiye ulaşabilirsiniz.
Aman dokunmayın, müzeye koyun mantığı yerine, alıp inceleyip, ihtiyaçlarını analiz edip uygun ortam hazırlayarak çoğaltmak bitki içinde, insan içinde çok daha faydalıdır.
Günümüzde, yıllar süren uzun çalışmalar sonucunda hayvan ve hatta belkide insan klonlanabilirken, bir çiçeği çoğaltmanın imkansız olduğundan bahsedecek kadar kolaya kaçmamız, araştırmadan geliştirmeden tembellik yapmamız, sonrada bunu doğaseverlilik olarak açıklamamız, belkide orkidenin zararına olacaktır, ayrıca tohumdan çimlendirme konusunda gerekli ortam hazırlama teknikleride geliştirilmiştir, ( elbette doğasever Türkler tarafından değil )
Bir tek yumruyu alıpta saksıda çoğaltmak isteyen insanlara bile doğa katili muamelesi yapmanız çok acı, sizin doğayı sevdiğiniz kadar, doğanında sizi sevmesi dileklerimle, herkese saygılar...
Siz orkide yetiştirmeyi denediniz mi ?
Hangi aşamadasınız?
Size de sormamin sebebi sizin gibi dusunmem
Ustte paylastigim linkte yaptigim paylasimlari ve mesajlarimi gorebilirsiniz

Eski 31-07-2016, 00:04   #159
Ağaç Dostu

Yabancı kaynaklı evde saksıda yetiştiren birkaç tane video
https://m.youtube.com/watch?v=9tA6IhUqrQ4

https://m.youtube.com/watch?v=S9bbMsQhgRk

Eski 31-07-2016, 00:07   #160
Ağaç Dostu

İlk videodaki cinslerden yakından birinci gösterilen ophrys italica ve ophrys speculum turkiye nin her bolgesinde yetisiyormus

Eski 31-07-2016, 00:24   #161
Ağaç Dostu

İngilizcesi olanlar ya da google çeviriyi kullananların işine yarayabilirim.
Birden fazla orkide türünü saksıda , bahçede yetiştiren biri.
Orchids

Eski 11-03-2018, 21:30   #162
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2016
Bilmiyorum doğru yere mi yazıyorum ama olsun.

12 yıldır devamlı çalıştığım yerde servise binerken beklediğim alanda ilk defa şöyle bir çimenlere çıkayım dedim. Adım atar atmaz gözüme iki tane güzellik ilişti, havalimanının göbeğinde kendi halinde iki güzel.
Fotoğrafarını çektim hemen, araştırdım tabii az evvel. Türlerini tespit ettim.(yanlışsa düzeltin lütfen)

1.ophrys oestifera
2.ophrys mammosa

Eklenen Resimler

wakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2018, 22:31   #163
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Teşekkürler doğru

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2018, 20:20   #164
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Dikkat

Resimdeki bitkiler salep bitkisi değildir

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2018, 11:26   #165
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
2012 yılından beri, her yıl takip ettiğim güzeller açmışlar. Bu yıl sayıları epey çoğalmıştı.

Name:  1111.jpg
Views: 1855
Size:  69.3 KB

lusoari ve Muda beğendi.
sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2018, 22:42   #166
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2018
Mrbb. Siteye yenı uye oldum.bu işe merak sardım ve bu işi yapıcam.salep yetıstırmek istiyrum.önce bi denemek istiyorum baktım tutuyo *** işi buyuturuzz.fıdelerı bir şekilde satın alıp temin ederim lakin asıl sorum şu; bu işi yasal olarak nasıl yapabilirim.biryere danısmam izin almam lazım mı ? İlçe tarıma gittim ben bu işi yapıcam devletın bı destegı projesı varmı dıye. Bölgemizde öyle bir uygulama yok denıldı.lakin arazıde salep var fakat bahce ortamında yetıstıren yok. detaylı bilgi alamadım yasal şekilde bahcemde yetıştırme hakkında.tek soyledıgı arazıden sokmek yasak izin cıkartırız jandarma refakatınde toplayabilirsin dendi.ben arazıden degil parayla satın alıp dırek bahceme dıksem ve herhangı bırı şikayet etse sorun olurmu??? Nerden baslayıp ne yapmam lazım.Buna kimse net cvp vermıyor??tecrubeli abilerim kardeslerim bilgi verirseniz sevınırımm...

Lenova87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2018, 15:49   #167
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lenova87 Mesajı Göster
Mrbb. Siteye yenı uye oldum.bu işe merak sardım ve bu işi yapıcam.salep yetıstırmek istiyrum.önce bi denemek istiyorum baktım tutuyo *** işi buyuturuzz.fıdelerı bir şekilde satın alıp temin ederim lakin asıl sorum şu; bu işi yasal olarak nasıl yapabilirim.biryere danısmam izin almam lazım mı ? İlçe tarıma gittim ben bu işi yapıcam devletın bı destegı projesı varmı dıye. Bölgemizde öyle bir uygulama yok denıldı.lakin arazıde salep var fakat bahce ortamında yetıstıren yok. detaylı bilgi alamadım yasal şekilde bahcemde yetıştırme hakkında.tek soyledıgı arazıden sokmek yasak izin cıkartırız jandarma refakatınde toplayabilirsin dendi.ben arazıden degil parayla satın alıp dırek bahceme dıksem ve herhangı bırı şikayet etse sorun olurmu??? Nerden baslayıp ne yapmam lazım.Buna kimse net cvp vermıyor??tecrubeli abilerim kardeslerim bilgi verirseniz sevınırımm...
Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsün'den Fatih Çiçek ile bağlantı kurun. E posta adresi: fcicek33@gmail.com

Eski 21-06-2020, 09:06   #168
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2019
Merhaba arkadaslar. Samsun'da yaşıyorum benim fındık tarlamda bu bitkilerden çıkıyor eğer yumrularını alıp çoğaltmak istesem yine de özel izin gerekir mi?

Bu fotoda benden gelsin.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.

Düzenleyen yesildost : 21-06-2020 saat 10:13
yesildost Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2020, 11:16   #169
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-10-2020
ticari salep tarlası kurmayı düşünüyorum hangi tür uygun birde ortalama 450 -500 rakımda yetiştirebilirmiyim

asdafas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2022, 13:14   #170
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2020
Meraklılar için şöyle bir videoya denk geldim. Ben de sevip paraya kıyıp tüketiyorum, keşke üretmek bu amcanın anlattığı kadar kolay olsa da zengin olsak

Mesut Temiz beğendi.
kizilsakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2022, 18:33   #171
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kizilsakal Mesajı Göster
Meraklılar için şöyle bir videoya denk geldim. Ben de sevip paraya kıyıp tüketiyorum, keşke üretmek bu amcanın anlattığı kadar kolay olsa da zengin olsak
https://www.youtube.com/watch?v=Ou9_FAoZujo
Gaza gelmeyin. Yetiştirmek o kadar kolay değil.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 30-11-2022, 16:37   #172
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2020
bahçeyle ilgili hiçbir şeyde gaza gelmemeyi öğrendim üstad ama vakti, sabrı, boş yeri olan için katma değeri yüksek bir ürün, denenebilir.

Mesut Temiz beğendi.
kizilsakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2022, 13:17   #173
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Bende heveslendim arazide yer yer salep vardı olmadı olamıyor nedenleri uzun fındığa döndum memnunum fındık fidanları 4 sene geçen sene aldığımız fındıktan memnunuz yer Adapazarı Hendek

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024