agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni155Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-03-2012, 19:47   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Bendekiler bunlar..

Çiçekleri o kadar minik ki, net çekebilmek biraz zor..

Eklenen Resimler

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 08:14   #122
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Her yıl ziyaret ettiğim vahşi güzellerim; bu yıl sadece 5-6 köktüler. Geçtiğimiz yıllarda 250 metrekarelik bir alanda yayılma göstermişlerdi. Daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi, yol açma çalışmalarının ortasında kalmışlardı. 5-6 kök kaldıklarını görmek üzücüydü.

Ama yine bu güzelliklerini; görmeyi bilen gözlere sunmayı ihmal etmemişlerdi...

Name:  DSC04877.jpg
Views: 2579
Size:  64.8 KB

Name:  DSC04885.jpg
Views: 2469
Size:  66.1 KB

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 08:05   #123
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Yeni keşiflerim....

Name:  DSC05347.jpg
Views: 2414
Size:  74.7 KB

Name:  DSC05348.jpg
Views: 2407
Size:  70.6 KB

Name:  DSC05363.jpg
Views: 2379
Size:  44.9 KB

Eski 27-04-2012, 17:26   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Olağanüstü. çok teşekkürler. Bunların oldukları yer ile bilgi verebilirmisiniz.
Peşinen teşekkürler.

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 17:34   #125
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Balıkesir yöresi, dağlık bölgeler.

Eski 27-04-2012, 17:36   #126
Ağaç Dostu

Teşekkürler

Eski 29-04-2012, 09:59   #127
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Son doğal orkidem de açtı çok zarif...

Eklenen Resimler

sarin, mrduran, Muda ve 2 kişi beğendi.
gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2012, 14:42   #128
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gultar Mesajı Göster
Son doğal orkidem de açtı çok zarif...
Saksıya alıp,doğadaki başarısını devam ettirebilmek büyük başarı.Tebrikler.Ellerinize sağlık.

Eski 24-06-2012, 23:46   #129
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Bunlarda benim köydeki mini ormanımın kazılıp işlenmiyen kısmda ki salep bitkileri

Eklenen Resimler

serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2012, 21:02   #130
Yeni Üye

umcor81's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umcor81 Mesajı Göster
Konuyu okuyunca bizim Düzce'deki o canım orkide alanlarının talan edildiğini hatırladım.Bir sene fotoğrafını çektiğim alan bir daha ki senede maalesef yok oluyor.Hele her sene baharda zevkle seyrettiğim türler artık yok,en azından benim bildiğim alanlarda.Sizlerle 2010 senesinin baharında yeni keşfettğim bir türü paylaşmak isterim.Sevgiler.(Her halde tür olarak ismi bu....Platanthera holmboei.....)
Bugün itibarı ile yaşadıkları Meşe ormanı ve civarı yerle bir.Artık Düzce ilimizde başka hiç bir yerde göremediğim tür Salep fotoğraflarda kaldı.Bu durumu paylaşmak istemezdim,ama gerçek bu.

umcor81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2012, 21:37   #131
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Bennim bir profesör hocam vardı univde. "-Ben doğa için hiç endişelenmiyorum aslında... ben asıl insanoğlu için endişe duyuyorum, zira doğa her daim dengesini bozan çığrından çıkmış mahlukatları kendi dışına atmayı imha etmeyi bilmiştir. Tam günümüz değin bunu 5 kez yaptı. ( dünya ya 5 kez format attı, resetledi...) korkarım bunu insanoğluna da yapacak. sora doğa yeniden dengesini kuracak."

Mesele bu aslında o tür bu tür meselesi değil doğanın meselesi.

doğa bizi de dışlıyacak ve kenndi dengesii biz olmaksızın kurup devam edecek.

Durmak yok yola devam yetmez ama evet 2B arazileri HES ler gDO lar yola devam tekmeyi yiyeceğiz vorumuza yakındır...
Kentsel dönüşüm ormanların yok olması doğanın hiç de derdi değil aslında...
Asıl sorun malumunuzdur umarım.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 14:59   #132
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2012
Çok alımlı çok güzeller,çoğaltılamamaları kötü..Birkaç resimde benden olsun

Eklenen Resimler

ilkazra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 22:34   #133
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Bennim bir profesör hocam vardı univde. "-Ben doğa için hiç endişelenmiyorum aslında... ben asıl insanoğlu için endişe duyuyorum, zira doğa her daim dengesini bozan çığrından çıkmış mahlukatları kendi dışına atmayı imha etmeyi bilmiştir. Tam günümüz değin bunu 5 kez yaptı. ( dünya ya 5 kez format attı, resetledi...) korkarım bunu insanoğluna da yapacak. sora doğa yeniden dengesini kuracak."

Mesele bu aslında o tür bu tür meselesi değil doğanın meselesi.

doğa bizi de dışlıyacak ve kenndi dengesii biz olmaksızın kurup devam edecek.

Durmak yok yola devam yetmez ama evet 2B arazileri HES ler gDO lar yola devam tekmeyi yiyeceğiz vorumuza yakındır...
Kentsel dönüşüm ormanların yok olması doğanın hiç de derdi değil aslında...
Asıl sorun malumunuzdur umarım.

Görebildiğim kadarıyla, konu başladığı gibi devam edememiş.
Önce sorumu sorayım:Kır orkidesini (terrestrial orchid) tohumdan yetiştirmek için gerekli olanlar nelerdir? Ticari olarak yetiştirmekle amatör olarak yetiştirmenin farkı var mı?
Benim Antalya/Varsak/Kirişçiler mevkiinde tapulu bir tarlam var. Satın aldığım zaman etrafımda 17 tane kocaman meşe ağacı vardı. Tarlanın asıl sahibi ölünce mirasçılar arasında bölüşülmüş ve ben 10 kadar mirasçıdan birinin hissesini almıştım. Diğer tarlaların çoğu ekim dahi yapılmadığından kısmen makiliğe dönmüştü.Ekilenler de çoğunlukla tedricen nadasa bırakılıyordu.
Ben de botanik veya ziraat eğitimi almadığım için sadece kuraklığa dayanıklı türler yetiştirmek hedefindeydim.
Tarla içinde önce Sternbergia Lutea'yı keşfettim.İsmin sonradan öğrendiğimi söylemeliyim. Sonra crocuslar,anemoneler ve köylülerin sümbül dedikleri orkideler..
Başlangıçta ne yapacağımı bilemedim. Söküp çıkarsam öleceğini düşünerek denemedim bile. Fakat çiçeklerin görsel güzellikleri,kokuları beni öylesine cezbettiki..Dahası bunların gelip geçici (bir yıllık, iki yıllık, kalıcı) olup olmadıkları, seneye de açarsa nasıl bulurum gibi dünyayı 50 yaşından sonra yeniden keşfetmeye başladım.
Konuya sonra dönerim. Şimdi etrafımda ancak 9 tane meşe ağacı var ve bunların 3 tanesi benim gibi yabancıların yeni satın aldığı tarlaların içinde. Makilik büyük ölçüde azaldı. Bu tarlaların içerisinde de bulunabilen türlü çiçekler sürekli ekim ve keçi otlatmaları nedeniyle kaybolup gitmekte..
Bir süredir, okuyup öğrenerek,sorup soruşturarak etrafımda bulabildiğim çiçeklerin yerlerini değiştirmek suretiyle tarlanın belirli bölümlerinde bir araya getirmeye başladım. Bu işlemin bir sonucu olarak onlar da kendiliğinden çoğalmaya başladı. Fakat orkideler konusunda aynı cümleyi söyleyemeyeceğim.
Şimdilerde kısmen de olsa bazılarında başarı sağladım fakat kendimi yeterli görmüyorum..
Acaba her yönüyle tartışılabilen bu konuda yani yetiştirme konusunda kim nasıl yardımcı olabilir? Varsa yasal zorluklar nasıl giderilmelidir?

Başta praecox olmak üzere herkese kolay gelsin..

Milla beğendi.
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2014, 16:46   #134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2014
Merhaba forumda yeniyim bende bir foto ekliycem.

eng128 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2014, 16:57   #135
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2014
Çiçekçilerde satılan orkidenin vahşisi(deştisi).

Eklenen Resimler

eng128 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2015, 09:03   #136
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
bir yaban güzeli maalesef latince adını bilmiyorum.yöremizdeki adı pat patanik ne yazık ki her geçen gün sayıları azalmakta.

Name:  Fotoğraf1935.jpg
Views: 1891
Size:  78.3 KB

münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2015, 14:30   #137
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Köyümüz civar tepelerinde yeni 2 tür salep orkideleri .Bunlarla beraber şimdilik 3 tür yetişiyor civarımızda diğer çeşitlerinide resimlemek güzel olacak.

Eklenen Resimler

Eski 03-05-2015, 16:47   #138
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Bu salep orkidesi ile 3. çeşidi

Eklenen Resimler

Eski 19-05-2015, 20:20   #139
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Bununla beraber 4 çeşidi Arı salebi her birinin açma vakitleri farklı O yüzden hepsini bir anda göremiyoruz.

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2015, 14:07   #140
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Çiceklerini döküp tohum hale gelen salep orkidesi

Eklenen Resimler

tabus, Muda, Milla ve 1 kişi beğendi.
Eski 03-06-2015, 18:14   #141
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Mini ormanım da ki salep orkide çeşitleride açmışlar. En son açan türü bölgemizde bu sanırım. Yumrularıda pek kücük insan toplamaya kıyamaz bunları.

Eklenen Resimler

tabus, Muda, Milla ve 1 kişi beğendi.
Eski 03-06-2015, 18:23   #142
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Salep orkidelerini resimlerken fark ettim, her bir çeşit in açma zamanları arasında 10-15 günlük zaman dilimi var. İri yumrulu salep orkide çeşidi ilk açan tür, yumru büyüklüğü ufak olan türler en son açıyor.

Eski 14-02-2016, 14:18   #143
/

Giriş Tarihi: 02-12-2014
Zonguldak Çaycuma Kayıkçılar köyünde yaşıyorum. Eskiden köyümüz ile filyos çayı arasında kalan arazide düzensiz çınar ve kızılağaç koruluğu vardı. Burada üç çeşit salep yıllardır doğal olarak yetişiyor. Köyümüzde neredeyse hiçkimse bu bitkiyi tanımıyor. Eskiden her yıl komşu beldelerden belli kimseler gelir, kazmayla köklerini çıkarıp toplardı.

Şimdibu arazi BEÜ Çaycuma MYO kampüs alanına dahil edildi. Tüm ağaçlar kesilip arazi düzlendi ve çam fidanları dikildi. Burada doğal olarak salep yetişmeye devam ediyor. Bimerden bunların incelenmesi için istek gönderdim. İsterim ki üniversite bunları incelesin, ticari üretimi için çalışmalar başlatsın. Su akar türk bakar misali çok değerli ürünlerimiz var ama kıymetini bilen yok.

looktr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2016, 14:24   #144
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umcor81 Mesajı Göster
Bugün itibarı ile yaşadıkları Meşe ormanı ve civarı yerle bir.Artık Düzce ilimizde başka hiç bir yerde göremediğim tür Salep fotoğraflarda kaldı.Bu durumu paylaşmak istemezdim,ama gerçek bu.
Bahsettiğiniz türün fotoğrafını paylaşabilir misiniz?

Bu arada, 3 yıl düzecede kalmıştım. Doğanın böyle katledilmesini, bir de bildiğimiz yer isimlerini duyunca daha çok üzülüyor insan.

Eski 14-02-2016, 14:29   #145
/

Aklıma gelmişken İstanbul Kurtköyde oturanlar varsa orada da çokça salep gördüm. UGETAMın olduğu bölgede, hala beton atılmamış aralarda tek tük salep görüyorsunuz. EMSEY hastanesinin yanında, NFK ilköğretim okulunun arkasında salep toplayabilirsiniz.

Eski 14-02-2016, 14:54   #146
/

Ülkemizde kanunların uygulanış şekli tam anlamıyla çileden çıkarıyor. Elin oğlu ormanı keser ormancıya rüşvet verir, ne varsa yok eder. Kimsenin umurunda olmaz.
Sen üç tohum toplarsın, işgüzar bir memur hayatını karartır. Benzeri bizzat başımıza geldi.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Öyle bir yasak yok ancak şöyle ki...
Şayet evinizde ve/veya bahçenizde bu doğal türlerden birini yetiştiriyor iseniz bunu doğadan toplamadığınızı kanıtlamanız gerek. Bundan dolayıdır ki bu tarz doğal türleri yurtdışında seradan veya çiçekçiden alırsanız size bunların doğadan toplanmadığına kendi doku kültürü ortamında üretildiklerine dair bir menşeei şaadetnamesi gibi bir belge verirler. Bunu da saklamanız gereklidir.

Bir not da Ormanlarımızdan meşe palamudu dahi toplamak izne tabiidir. Bir kanunun uygalnmaması onun olmadığını varsayamayız.

Eski 14-02-2016, 15:15   #147
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gipsyy Mesajı Göster
merhaba
Salep üretimi ve orkideler hakkındaki fikirlerinizi araştırma yaparken tesadüfen gördüm ve paylaşma gereği duydum. Öğrencilerimle yaptığım bir projede bu konuyu işledik ve projemizle ödül aldık. Biz projemizde salep yerine leblebi tozu kullanarak salep içeceğinin tadına ulaştık hatta daha güzel bir içecek ürettik. şu anda seri üretim için firmalarla anlaşmaya çalışıyoruz. bu sayede salep tahribatına dur demiş olacağız hem de salep içeceğinin tadından vazgeçmeden.
bununla ilgili hbaer , detaylı bilgi vs paylaşabilir misiniz?

Eski 02-07-2016, 19:40   #148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2016
Herkese selamlar.
Yıllardır forumu takip ederim. Üye olmak yeni kısmet oldu.
Anlayamadığım bir konu var. Burada yorum yapan üstadlar salep orkidesinin yetiştirilmesinin mümkün olmadığını belirtmişler. İnternette karşıma çıkan birkaç kaynakta farklı bilgiler gördüm.
Salep Orkidesi Yetiştirmek Kârlı Bir İş
İLÇEMİZE KAZANÇLI ÜRÜN ALTERNATİFİ: SALEP ORKİDESİ YETİŞTİRİCİLİĞİ - Bucak Ziraat Odası Resmi İnternet Sitesi

Bunlar size göre tamamen hayal ürünü müdür? Fikirlerinizş paylaşırsanız sevinirim

N.Akdas beğendi.
heineken Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2016, 10:27   #149
Ağaçsever

Rtanyel's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2014
Uzun zamandır Orkidenin asla kültüre alınamayacağı söylensede, MADO nun sahibi Mehmet Kanbur, bir orkideden 5-6 yumru alacak şekilde bunu başarmış ve oldukça büyük tarlalarda seri üretimine başlamıştır, bunla ilgili link verme gereği duymuyorum, internette sayısız taze bilgiye ulaşabilirsiniz.
Aman dokunmayın, müzeye koyun mantığı yerine, alıp inceleyip, ihtiyaçlarını analiz edip uygun ortam hazırlayarak çoğaltmak bitki içinde, insan içinde çok daha faydalıdır.
Günümüzde, yıllar süren uzun çalışmalar sonucunda hayvan ve hatta belkide insan klonlanabilirken, bir çiçeği çoğaltmanın imkansız olduğundan bahsedecek kadar kolaya kaçmamız, araştırmadan geliştirmeden tembellik yapmamız, sonrada bunu doğaseverlilik olarak açıklamamız, belkide orkidenin zararına olacaktır, ayrıca tohumdan çimlendirme konusunda gerekli ortam hazırlama teknikleride geliştirilmiştir, ( elbette doğasever Türkler tarafından değil )
Bir tek yumruyu alıpta saksıda çoğaltmak isteyen insanlara bile doğa katili muamelesi yapmanız çok acı, sizin doğayı sevdiğiniz kadar, doğanında sizi sevmesi dileklerimle, herkese saygılar...

N.Akdas beğendi.
Rtanyel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2016, 12:42   #150
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rtanyel Mesajı Göster
Uzun zamandır Orkidenin asla kültüre alınamayacağı söylensede, MADO nun sahibi Mehmet Kanbur, bir orkideden 5-6 yumru alacak şekilde bunu başarmış ve oldukça büyük tarlalarda seri üretimine başlamıştır, bunla ilgili link verme gereği duymuyorum, internette sayısız taze bilgiye ulaşabilirsiniz.
Aman dokunmayın, müzeye koyun mantığı yerine, alıp inceleyip, ihtiyaçlarını analiz edip uygun ortam hazırlayarak çoğaltmak bitki içinde, insan içinde çok daha faydalıdır.
Günümüzde, yıllar süren uzun çalışmalar sonucunda hayvan ve hatta belkide insan klonlanabilirken, bir çiçeği çoğaltmanın imkansız olduğundan bahsedecek kadar kolaya kaçmamız, araştırmadan geliştirmeden tembellik yapmamız, sonrada bunu doğaseverlilik olarak açıklamamız, belkide orkidenin zararına olacaktır, ayrıca tohumdan çimlendirme konusunda gerekli ortam hazırlama teknikleride geliştirilmiştir, ( elbette doğasever Türkler tarafından değil )
Bir tek yumruyu alıpta saksıda çoğaltmak isteyen insanlara bile doğa katili muamelesi yapmanız çok acı, sizin doğayı sevdiğiniz kadar, doğanında sizi sevmesi dileklerimle, herkese saygılar...
Tohumla çok daha fazla üretim yapmanız mümkün. Yumru üzerinden gidilecek olursa bir yumrudan 1 ila 4 arasında yeni yumru elde edilebiliyor. Ama, bir tohum kapsülünden yaklaşık (türden türe, tohum kapsülü büyüklüğüne göre değişir) 200 ile 1000 arasında tohum elde edilebilir. Tohumlar toz tohum sınıfındadır (ince çekilmiş kahveden daha küçük olabilirler) ve çimlenip gerçek yaprak çıkartacak kadar enerji taşımazlar. Doğada mikoriza mantar ortaklığı ile çimlenmek için gerekli enerjiyi sağlarlar ve çok az bir miktarı çimlenme olanağı bulur. Çapraz tozlaştırma yapıldığında (polen aldığınız bitki ayrı, tozlaştırdığınız bitki ayrı olacak şekilde en az iki farklı bitkiden söz ediyoruz) tohumların tamamına yakını embriyo içerir ve çimlenme potansiyeli taşırlar. Laboratuvar koşullarında, tohumlar %20 oranında ilave edlmiş çamaşır suyu+saf su içerisinde dezenfekte edilip, steril saf su ile durulandıktan sonra, düdüklü tencerede 30-40dakika sterlize edilmiş agarla jelleştirilmiş besin ortamına ekilir. Eğer ekmeden önce 1-1,5 dakika kadar 30watt'lık bir ultrasonik temizleme cihazının tankında tohumları tutarsanız, bir - iki hafta içinde çimlenirler. Hazıladığınız besin ortamı çok az miktarda besin maddesi içerdiği için (besin maddesi [şeker ve kazein hidrolizat hariç] miktarı litrede en fazla 450miligram civarındadır)hızla tükenir ve çimlenmiş bitkicik lerin steril ortamda taze, daha yoğun bir ortama aktarılması gerekir. Elimde nisan başında ekimini yaptığım Barlia robertiana ve Anacamptis sancta salep orkidesi bitkileri var, daha yeni yeni yeşil yaprak vermeye başladılar. Bir de bu çimlendirme ve geliştirme işlemi 16-19°C sıcaklıklar arasında yapılması gerekiyor. Sıcaklık yükseldiğinde bitkileriniz büyükse dinlenme durumuna geçerler yapraklarını dökerler, bitkileriniz küçükse ölürler. About Orchids ve Orchis/Anacamptis, Himantolossum and Aceras bağlantılarında bir fikir vermesi açısından incelemenizi öneririm.

Bitkileri steril ortamdan toprağa aktardığınızda, yumruları çok büyük olmayacağı için 2-3yıl gelişmelerini beklemeniz gerekmekte. Aksi durumda oluşan yumrular çok küçük olacağı için salep tozu üretiminde pek yarar sağlamayacaktır. İnsanları ürküten noktalar:
1. Çok fazla emek istemesi,
2. Uzun bir sürede hasat iriliğine erişmesi
3. Çimlendirme için gerekli laboratuvar ortamının (HEPA filtreli steril hava kabini, otoklav, sıcaklık ayarlı kültür odası) göreceli olarak pahalı gelmesi.
4. Bu laboratuvarda çalışacak personelin motive edilmesi (çimlenmiş binlerce minyatür bitkinin, ucu dövülerek yassılaştırılmış krom direnç teli vasıtasıyla aktarılması hızlı şekilde insanları yılgınlığa sürüklüyor). Çalışan işçi, bir süre sonra aldığı ücretin yaptığı işe oranla az olduğunu düşünmeye başlıyor ve işi bırakıp başka bir işte çalışmaya başlıyor.

Mado'nun bu çabası övgüye değer. Ancak sonuçları kötüye kullanmaya da açık. Doğadan sökülen salep yumruları da tarlada yetiştirildi denilerek satışa sunulabilir. Bunu bir örneğini cyclamen çiçek yumrularında görüyoruz. İnsanlar, doğadan söktükleri cyclamen yumrularını "tarlada yetiştirdik" beyanıyla yurt dışına satıyorlar.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024