agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni155Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-03-2010, 08:38   #91
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Teşekkürler sayın preacox, net soru ve net cevap oldu.

Saleplere gelince bu kadar baskı altında inşallah, ama inşallah dediğiniz gibi zarar görmemiştirler. Ölmez sağ kalırsak, önümüzdeki yıl Mart ortası yine gider, sizin haklı olduğunuzu görürüm. Ve saksıya aldığım Salep yumrularını yerlerine dikerim.

Yazının devamı için:

Datça'da okaliptus kesimi

Düzenleyen malina : 18-03-2010 saat 16:03 Neden: düzenlendi
Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 12:19   #92
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Bu bir günah çıkarma yazısıdır!!!

Bir sene önce bol bol yumru gördüğüm yerlerde yapılan inşaat çalışmaları sonucu artık yumru yok.

Gittikçe azalıyor, sökülüp satılıyor.

Saksıda olması hiç olmamasından iyidir mantığıyla 1-2 yumru aldım.

Elbette doğadan söküme ben de karşıyım.

Ne yazık ki yaşam alanları giderek daralıyor.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 16:04   #93
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Bu konuya tam uymayan ama önemli yazışmaları yeni başlık altına taşıdım:

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 21:49   #94
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Ağva'dan İstanbul'a dönüş yolunda Çağlayan mevkiinde, sağda asfaltın hemen kenarında çiçek ve saleplerden oluşan yoğun bir çiçekli alannın yarısına kadar dozerle kazılmış. iş makinası akşam paydosunda kenarda bırakılmıştı. Muhtemelen ertesi gün bu alanda kazılacaktı.
Bu katliamların yanında bizler saksıda büyütmek için aldığımız iki yumru için suçluluk duyuyoruz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Bu bir günah çıkarma yazısıdır!!!

Bir sene önce bol bol yumru gördüğüm yerlerde yapılan inşaat çalışmaları sonucu artık yumru yok.

Gittikçe azalıyor, sökülüp satılıyor.

Saksıda olması hiç olmamasından iyidir mantığıyla 1-2 yumru aldım.

Elbette doğadan söküme ben de karşıyım.

Ne yazık ki yaşam alanları giderek daralıyor.

Eklenen Resimler

almira ve pria beğendi.
Eski 21-03-2010, 18:03   #95
Ağaç Dostu

tropik's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2008
Arkadaşlar bizim burada (Bodrum) sık sık dağa çıkıp orkideleri araştırıyorum, çok değişik orkideler olduğunu söylüyorlar ama ben sadece şu türleri bulabildim;
Orchis tridendata
Ophrys vernexia
İnşallah daha fazla bulabilirim yaşadığım yerde bu kadar güzel bitkilerin yetiştiğini görmek beni çok mutlu etti.

tropik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2010, 05:12   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2009
Galeri: 158
Maalesef İzmir'de Orchis katliamı başlamış ve halen devam etmekte... Fotoğraf çekimlerine gittiğim bölgelerde bunu gözlemliyorum. İşin kötüsü çiçekli halde topladıkları yetmiyormuş gibi, bir paçavra misali sağa sola attıklarını tespit ettim. Elimden geldiğince, Deniz Yıldızı misali, kazdıkları kuru toprağa, yumrulu çiçekleri tekrar dikmeye çalıştım ama hepsine yetiştiğim asla söylenemez. Bu işin cezai bir yaptırımı yok mu? http://www.koniks.com/topic.asp?TOPI...73&whichpage=2 Adam 3 ton toplatacağını, pazar aradığını açıkça yazmış, üstelik telefonunu vermeyi de ihmal etmemiş... Güleriz, acınacak halimize...

cem kaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2010, 00:39   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2010
Lebsalep

merhaba
Salep üretimi ve orkideler hakkındaki fikirlerinizi araştırma yaparken tesadüfen gördüm ve paylaşma gereği duydum. Öğrencilerimle yaptığım bir projede bu konuyu işledik ve projemizle ödül aldık. Biz projemizde salep yerine leblebi tozu kullanarak salep içeceğinin tadına ulaştık hatta daha güzel bir içecek ürettik. şu anda seri üretim için firmalarla anlaşmaya çalışıyoruz. bu sayede salep tahribatına dur demiş olacağız hem de salep içeceğinin tadından vazgeçmeden.

gipsyy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 23:21   #98
Yeni Üye

umcor81's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2009
İçim yandı

Konuyu okuyunca bizim Düzce'deki o canım orkide alanlarının talan edildiğini hatırladım.Bir sene fotoğrafını çektiğim alan bir daha ki senede maalesef yok oluyor.Hele her sene baharda zevkle seyrettiğim türler artık yok,en azından benim bildiğim alanlarda.Sizlerle 2010 senesinin baharında yeni keşfettğim bir türü paylaşmak isterim.Sevgiler.(Her halde tür olarak ismi bu....Platanthera holmboei.....)

Eklenen Resimler

praecox, COYOTE ve almira beğendi.
umcor81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2011, 17:39   #99
Yeni Üye

umcor81's Avatar

Salep orkideleri

Sizlerle İlimiz Düzce'den çok sevdiğim Orkide türlerini paylaşmak istedim.Genel olarak son ikisi.Anacamptis türleri umarım seversiniz.Sağlıcakla.

Eklenen Resimler

denizcem ve almira beğendi.
Eski 06-04-2011, 11:35   #100
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
"YALAYARAK" YOK EDİYORUZ

http://www.odatv.com/n.php?n=yalayar...ruz-0604111200

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2011, 11:44   #101
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Tam bir yıl sonra aynı yere gittim. Tek bir ağaç dikilmemiş, açılan alanlarda tek bir çalı, tek bir ot bitmemiş.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez Mesajı Göster
Teşekkürler sayın preacox, net soru ve net cevap oldu.

Saleplere gelince bu kadar baskı altında inşallah, ama inşallah dediğiniz gibi zarar görmemiştirler. Ölmez sağ kalırsak, önümüzdeki yıl Mart ortası yine gider, sizin haklı olduğunuzu görürüm. Ve saksıya aldığım Salep yumrularını yerlerine dikerim.

Yazının devamı için:

Eski 09-04-2011, 09:22   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Seralarda salep için yetiştiricilik yapılır mı acaba?

ssoliver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 21:39   #103
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2007
Galeri: 41
Bugün fotograflarım:

Eklenen Resimler

almira beğendi.
Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2011, 20:49   #104
Yeni Üye

umcor81's Avatar

Bizim Düzce'de bir anda sayabileceğim,on sene içinde,belki bir kaç yüzyıl hiç ellenmemiş arazi parcaları talan edildi.Olmaz böyle şey diyebileceğiniz,Orkide türleri,Süsen türleri,Yabani soğanlar,diğer pek çok aromatik bitkiler.Unutmadan bir de oralara gittiğim zaman gördüğüm,Üveyik Kuşları,yok yok yok.Hem yazdım.Hem kahırlandım.Lanet olsun paranıza,plazalarınıza,medeniyetinize.Üzgünüm umarım beni bağışlarsınız.Sevgiler.

Eski 27-04-2011, 20:57   #105
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2007
Galeri: 41
Dün yine iki tane yakaladım

Name:  gor22.jpg
Views: 9820
Size:  65.9 KB

Name:  PIC_0032.jpg
Views: 2580
Size:  47.3 KB

almira ve guppy beğendi.
Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 05:03   #106
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2010
Galeri: 7
Erkeklerde iktidarsızlık kadınlarda aşırı tüylenmeye yol açan baş belası orkidelerden iki tanede ben fotoğrafladım. Salep içicez diye sağlığımızdan olmaya gerek yok. Uzak durmakta fayda var. Bitkileri canlı görmek isteyen varsa da yeri çok ilginç. Boğaz köprüsünün tam altında çıkmışlar. Görebilmek için köprüden biraz sarkmak gerekiyor.

Orchis papilionacea
Name:  DSC03279 (Small).jpg
Views: 2261
Size:  57.1 KB

Name:  DSC03281 (Small).jpg
Views: 6835
Size:  46.4 KB

Orchis longicornu
Name:  DSC03312 (Small).jpg
Views: 2277
Size:  53.4 KB

Name:  DSC03316 (Small).JPG
Views: 2248
Size:  69.1 KB

almira ve dinozor beğendi.

Düzenleyen sariefe : 09-09-2011 saat 00:11
sariefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2011, 15:55   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sariefe Mesajı Göster
Erkeklerde iktidarsızlık kadınlarda aşırı tüylenmeye yol açan baş belası orkidelerden iki tanede ben fotoğrafladım. Salep içicez diye sağlığımızdan olmaya gerek yok. Uzak durmakta fayda var. Bitkileri canlı görmek isteyen varsa da yeri çok ilginç. Boğaz köprüsünün tam altında çıkmışlar. Görebilmek için köprüden biraz sarkmak gerekiyor.
Selam.,
Erkeklerde iktidarsızlık,kadınlarda aşırı tüylenmeye yol açan baş belası orkideler lafınızla ne demek istediğinizi,bu çiçeğe sevgi ve yetiştiren biri olarak(yaklaşık 40 yıl)anlıyamadım!!!!
1)Bilmediğimiz birşey varsa bizi aydınlatırsanız seviniriz.
2)Sizin bir sorununuz var bunu da artık çaresizlik içerisinde orkide çiçeğine bağlıyorsanız,
bu çok ciddi ve üzücü bir durum ,süratle iyi bir hekime başvurmanızı tavsiye ederim.
3)Canlısını görmek için de boğaz köprüsünden sarkıp kendinizi tehlikeye atmayın,
Buyrun gelin biz size gösterelim.

Saygılarımla

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2011, 18:52   #108
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Bu da Balıkesirden,
Name:  2.jpg
Views: 2362
Size:  49.6 KB
Orchis papilionacea

almira beğendi.
saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 23:13   #109
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2010
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner Mesajı Göster
Selam.,
Erkeklerde iktidarsızlık,kadınlarda aşırı tüylenmeye yol açan baş belası orkideler lafınızla ne demek istediğinizi,bu çiçeğe sevgi ve yetiştiren biri olarak(yaklaşık 40 yıl)anlıyamadım!!!!
1)Bilmediğimiz birşey varsa bizi aydınlatırsanız seviniriz.
2)Sizin bir sorununuz var bunu da artık çaresizlik içerisinde orkide çiçeğine bağlıyorsanız,
bu çok ciddi ve üzücü bir durum ,süratle iyi bir hekime başvurmanızı tavsiye ederim.
3)Canlısını görmek için de boğaz köprüsünden sarkıp kendinizi tehlikeye atmayın,
Buyrun gelin biz size gösterelim.

Saygılarımla
Mesajımdaki ironiyi anlayamayacağınız, yazdığınız mesajın seviyesinden çok açık. Onun için uğraşmayın.

Ayrıca, çok şükür benim bir sorunum yok. Olsa da bunun ciddiyeti ve üzüntüsü sizin derdiniz değil, hele bana hekim tavsiye etmek haddiniz değil. Haddinizi bilin ve bana hekim tavsiye edeceğinize kafanızı; 40 yıldır salep orkidesi yetiştirdiğinizi söylediğiniz halde bu bitkilerin nesillerinin neden tükenme tehlikesinde olduğuna yorun.

Saygı bizden.

Düzenleyen sariefe : 23-05-2011 saat 05:38
sariefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2012, 10:06   #110
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Dolayısı ile de bu konuda bilgisi olmıyan arkadaşların bu konuya temkinli yaklaşmalarını, hatta katiyen doğadan sökmemeleri gerektiğinin de bir kez daha altını çizmemde fayda var sanıyorum.

Antalyanın 25 km kadar kuzeyinde, orman içerisinde, keçi otlatıldığı bir yerde küçük bir yerim var. Doğaya düşkün olduğum için nefis kokulu çiçeklerini gördükten sonra iyice meftunu oldum. Sonra da haklarında bilgi edinmeye çalıştım ve devam ediyorum. Konu tam anlamıyla engin. Daldıkça derinleşiyor. Burada da gördüğüm gibi, olan biten tam bir kargaşa.. Tamam ben de katılıyorum. Nadir ve endemiklerin doğadan sorumsuzca toplanması hiçte hoş değil. İhracı da yasaklanmalı. Yasak sonucu değiştirir mi? Bence hayır. Üretimini teşvik edebiliyor muyuz,hayır. O halde, tarla açılması, aşırı otlatma gibi nedenlerle sonu yaklaşan bu güzelliklerin farkında olanlar söküp bahçelerinde yetiştirmesinler de yok olmasını mı seyretsinler? Bir orta yol yok mu?
Zor da olsa bir türünü tohumdan ürettim. Müjdeler olsun.
Tohumdan üretimi hakkında deneyimi ve veya bilgisi olan varsa dinlerim.

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2012, 19:53   #111
Yeni Üye

umcor81's Avatar

Bu arada hiç ilginizi çekti mi bilmem.Sayın Başbakanımız Bucak ilçemizin Salep'inin çok güzel oldugunu ve sürekli içtiğini söyledi.Bugün günlük medyayı okurken bir haber içimi cız ettirdi.Bucak ilçemizdeki salep üreticileri,salep sıparişlerinde %150'lik bir artış olduğunu belirtmiş.Vah ki vah gitti canım ülkemizin yabani orkideleri,başlar artık kırda bayırda salep soğanı toplama ve satma yarışı.Ne diyeyim Sayın Başbakanımızın böyle hassas,yaşamak ve çoğalmak için kırlardan başka yaşam yeri olmayan,islah ve başka üretim biçimi olmayan bu Ülkemizin nadide güzelliğini de düşünmesini isterdim.Sağlıcakla.

Eski 07-02-2012, 19:49   #112
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Galeri: 12
Doğal Hayatı Koruma Derneği'nin nesli tehlikedeki bazı soğanlı/yumrulu bitkileri ürettirme projeleri var. Salep için de, benzer bir proje yapılamaz mı? Vatandaşlar bilinçlendirilirse, talep biraz da olsa azaltılabilir. Ayrıca, diğer ülkelerin çözümleri araştırılabilir.

naturefan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2012, 10:54   #113
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Evimizi aldığımızda çevredeki boş arazide bulduğum doğal orkideleri saksılara aldım (çevrede binaların yapımı devam ediyor, yok olma tehlileri vardı-salep yapma gibi bir niyetim yoktu) ve her yıl çiçek açmalarını büyük bir zevkle izliyorum bu hafta bir tanesi açtı.Paylaşmak istedim. Cinsini de öğrenebilirsem sevinirim.

Eklenen Resimler

ilksenozturk ve almira beğendi.
gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2012, 11:33   #114
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2009
Galeri: 158
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gultar Mesajı Göster
Evimizi aldığımızda çevredeki boş arazide bulduğum doğal orkideleri saksılara aldım (çevrede binaların yapımı devam ediyor, yok olma tehlileri vardı-salep yapma gibi bir niyetim yoktu) ve her yıl çiçek açmalarını büyük bir zevkle izliyorum bu hafta bir tanesi açtı.Paylaşmak istedim. Cinsini de öğrenebilirsem sevinirim.
Yanılmıyorsam, Ophrys umbilicata olması gerek...

Saygılarımla,

cem kaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2012, 10:43   #115
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Sn.cem kaptan teşekkür ederim hemen kaydettim.

Eski 07-03-2012, 10:47   #116
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Sayın Gultar, çiçeklerinin fotoğraflarını daha detaylı (makro) görmemiz mümkün olabilir mi acaba?

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2012, 11:18   #117
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Sn. Gultar, (bence) salep yapmayacağınızı özellikle belirtmenize gerek yok. Bizler bitki dostu olarak zaman zaman ormanda gördüğümüz bir bitkinin bir tanesi bizde de olsun istiyoruz. Onları yok etme neslini tüketme gibi bir gayemiz asla olamaz..

Ben de birkaç kök almıştım.. Fakat henüz açmadılar.. Bulundukları ortam gölge olduğu için ben de gölgeye dikmiştim.. Sizinkiler de mi gölgede acaba?

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2012, 11:23   #118
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Sn sakdag, üzgünüm, bir kaç kez daha çektim ama netleştiremiyorum. İyi bir fotoğrafçı değilim makinemi de iyi kullanamıyorum. Makinem fujifilm 14 megapixel finefix AV (üzerinde Yazanlar) bu makineyi kullanmasını bilenler hangi ayarlara girmem gerektiğini yazarlarsa, ayarlar ,ona göre çekim yapabilirim sanıyorum.(Daha yakın ve net çekim için) Öneri bekliyorum.

Eski 07-03-2012, 11:23   #119
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Geçen yıl bir arazide minik minik açan kır orkideleri görmüştüm, belki fotoğrafını çekmişimdir hatırlayamadım şu an. Her neyse, doğada kalması gerektiğini düşündüğüm için çok istesem bile bir kök bile almamiştım. Bu sene aynı yeri, greyderlerin yol açmak için kazıdıklarını gördüğümde şok oldum. Keşke bir kök alsaymışım diye içimden geçirmedim değil doğrusu....

Sayın Gultar, benim makinem sony 7.2 piksel, makrolar için üzerinde lale olan bir düğme var. Ona bastığımda hangi ayarda olursa olsun makro moduna geçiyor. Yardımcı olmayı çok isterdim , orkideciğin çiçeğinin detaylarını çok merak etmiştim.. Saygılar.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2012, 11:58   #120
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Sony 7.2 benim eski makinem onu daha iyi tanıyordum bunda da lale motifi var dediğniz gibi onu da denedim ama netleşmedi. 114 nolu mesajda sn. cem kaptan'ın belirttiği orkide ismini google da aradığınızda bu çiçeğin makro fotoğrafı var bir bakın isterseniz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024